BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Maar, als lid der teekenschoolcommissie heb ik gezien, welke enorme vorderingen de tee- kenschool gemaakt heeft onder den volijveri- gen vorigen president, mijnheer Ingen-Housz, waardoor zij geworden is een voorbeeld voor andere, 't Zou mij nu natuurlijk zeer spijten, dat er iets gebeurde, dat de ambitie der leeraren maar eenigszins zou kunnen vermin deren en dit is onder de bestaande verhou dingen zeker bij eene benoeming van den heer Baijens te vreezen, vooral daar Van Delft nog al kort aangebonden is; daarbij zou hij niet zoo gemakkelijk te vervangen zijn aan het tegenwoordig salaris." De voorzitter„den hoon, hier den heer Baijens openlijk aangedaan moet ik tegengaan. Naar 't mij voorkomt spruit de houding van Van Delft enkel voort uit jalousie de métier. Als Van Delft nu zoo kort is aangebonden dat hijwanneer iemand, die vroeger met hem gelijk of misschien ook wel reeds boven hem stond, thans op de teekenschool boven hem komt te staan, op diens eerste reprimande zijn pet zou opnemen en heengaan, dan zou ik hem bedaard laten loopen; aan zoo'n on derwijzer heeft men toch niets en zoo iemand is gemakkelijk te verrangen. Een degelijk onderwijzer moet geen reprimande vreezen; hij moet zich zoo gedragen, dat er geen reprimandes kunnen vallen en hij daarboven geheel verheven is. Nu komt hierbij nog eene andere omstandigheid namelijk deze, dat geen der andere commissieleden (de heeren zullen mij dit niet kwalijk nemen) er iets van kent. Als er nu iemand benoemd wordt met wien dit wel het geval is en die zich door kennis en arbeid heeft opgewerktdan moet dit zeker der teekenschool ten goede komen." De heer Timmermans Bz.„Ik sta zeer verwonderd over al die discussies. Ik heb gemeend dat de candidaat Baijensgesteld door den waarnemenden voorzitterzou zijn de rechte man op de rechte plaats ik heb wel begrepen, dat die voordracht niet goed zou klinken in de ooren van Van Delft, maar daaraan heb ik mij niet gestoord omdat ik de benoeming acht in 't belang der teeken school." De heer Van der Heijden „Ik geloof niet, mijnheer de voorzitterdat de heer Baijens in eenig opzicht gehoond kan zijn door het hier gesprokene. Maarik kom op tegen de leugenachtige wijze, waarop deze voor dracht is geschied. Als allen zoo overtuigd waren van de knapheid van Baijens, dan was 't niet noodig zoo'n impertinente leugens te bezigen om tot zijn benoeming te komen; want, dat de leeraren zouden verklaard hebben zich met de benoeming van Baijens goed te kunnen vereenigen, is een impertinente leugen; maar zoo willen de Timmermansen de ge meente regeeren." De hr. Timmermans Bz. protesteert tegen de uitdrukking van den heer Van der Heijden. De voorzitter sluit de discussie over deze zaak en doet overgaan tot stemmen. Gekozen de heer J. Baijens met 7 stemmen tegen 2 uitgebracht op den heer J. Bink en 2 blanco. III. De voorzitter biedt namens B. en W. aan de gemeenterekening over 1891. Zij wordt gesteld in handen eener commissie van onderzoek, tot leden waarvan gekozen worden de heeren Van Tilburg, Van der Heijden en Mombers. De heer Mombers verlaat de vergadering. IV. Aanbieding namens B. en W. van de gemeeulebegrooting voor 1893. Gesteld in handen eener commissie be staande uit de heeren Quirijns, Timmermans Bz. en Baijens, de laatste in plaats van den heer Van der Heijden, die gekozen was maar verklaarde de benoeming niet aan te nemenomdat hij met een der leden niet wilde zitten. I)e benoemden verklaren de benoeming aan te nemen. De voorzitter vraagt voor B, en W. van den raad een onbeperkt crediet, ottl maatre gelen te kunnen nemen tot het voorkomen of beteugelen van cholera in onze gemeente. Toegestaan. De heer Verbunt brengt ter sprake om op de paardenmarkten geen staangeld te heffen; vroeger had dit niet plaats. Hij oordeelt dat dit den aanvoer ter markt zou bevorderen. De voorzitter antwoordt dat, als 't op het tarief voorkomt, de marktmeester recht heeft het te vorderen. Staat het erop en wil de raad het er af hebben, dan moet dit op de voorgeschrevene wijze geschieden." De leden zullen hierover nog eens denken. De bezwaarschritten tegen den hoofdelijken omslag worden om het vergevorderde uur aangehouden en de vergadering gesloten. De radicale partij begint haren invloed te verliezenslechts enkele leden zullen in de nieuwe kamer hun zetel behouden. Het blad der partij la Justice werkte met verlies de prijs wordt teruggebracht op 21/s cent, doch de belangstelling van het publiek blijft luttel. De werklieden, die de partij steunden, komen met eigen candidaten. De werklieden-afgevaardigden besloten een herziening der mijnwet van 1810 voor te dragen. Donderdag had te Londen kabinetsraad plaats, door Gladstone gepresideerd en door hem ook belegd om tal van netelige zaakjes te bespreken als: de schadeloosstelling of het onderhoud der uitgewezen Iersche pachters; het nieuwe onderzoek in tal van rechtsver volgingen; het recht van vergaderen op Tra falgar-Square en de home rule-bill. Dat is het begin. Het begin van het reeds in 't voorjaar te wachten einde aldus hopen de conservatieven, al zeggen zij 't niet hard op. De Parnelliet Redmond formuleert in het October nummer der Nineteenth Century het programma der Home rulers. Hij stelt voorop het minimum der eischen met de inwilliging waarvan de Iersche volkspartij tevreden zou kunnen zijn. Een Iersch par lement, zegt Redmond, kan slechts bestaan als Engeland de plechtige verbintenis aan gaat, het volstrekt vrij te laten in de Iersche wetgeving. De koningin zoude zoogenaamd een recht van veto behouden, maar dit alleen uitoefenen op het advies der Iersche regee ring. Redmond is tegen het behoud van Iersche afgevaardigden te Westminster omdat dit de aanleiding kan zijn tot de eeuwigdu rende tusschenkomst van sommigen hunner in de besluiten van het Iersche parlement. Volstrekt noodig is het, volgens Redmond, dat de tegenwoordige rijkspolitie worde afge schaft en vervangen door eene burgerpolitie, staande onder controle der Iersche regeering. Evenzoo moet deze de contróle hebben over de rechterlijke macht, kunnende de rechters geamoveerd worden op verzoek van het Iersche parlement. Overigens is Redmond er niet tegen dat de beslissing in zekere rijkszaken aan het Iersche parlement onthouden blijve, en even min heeft hij er bezwaar tegen, dat er eene opperste rechtbank worde ingesteld om des noods over de rechtsgeldigheid van besluiten van het Iersche parlement te beslissen. Volgens teruggekeerde robbenvaarders uit Canada gaan de Russen voort uitheemsche schepen, die ter robbenvaart komen, op te brengen. Dezer dagen deden zij dit weder met 4 Britsche en 2 Amerikaansche vaartuigen. Een afschuwelijke misdaad wordt uit Ballinasloe in Ierland gemeld. Een pachter, met name Mitchell, vermoordde zijn bedaagde moeder, waarna hij haar de tong uit den mond sneed. De dader werd gevangen ge nomen; hij legde een volledige bekentenis af. 't Schijnt, dat de reis van den Pruisischen staatssecretaris van financien, ondernomen bij zijn collega's van Baden, Beieren, Wurtemberg en Hessen om propaganda te maken voor nieuwe rijksbelastingen, niet zoo gansch en al naar wensch is uitgevallen; wel waren de heeren 't er in beginsel over eenr, dat een verhooging noodig en nuttig zou zijn belasting-verhooging schijnt een levensbeginsel van eiken rechtgeaarden minister der schat kist, 't zij hij de dubbeltjes beheert van de bewoners der Zuidzee-eilanden of wel van Japan! doch over 't hoe waren de mee ningen verdeeld, zegt de Vossische Ztg. Geen wonder: elk is zich zelf 't naast, m. a. w. is 't eerst bedacht op zelfbehoud en niets is der populariteit eens ministers van financien noodlottiger dan de ontevredenheid der be lastingplichtigen. 't Is dan ook altijd geraden uit te zien naar een middel om den nieuwen druk zoo weinig mogelijk te doen gevoelen en dat is een zoeken naar den steen der wijzen. Pruisen zelf, dat in 1891-1892 veertig millioen te kort kwam door de tering niet naar de nering te zetten, zal zich voor den dienst 1893/94 kunnen verheffen op een deficit van 86 millioentjes een gevolg van de stijging der uitgaven en de daling der inkomsten. Volgens een bericht van 28 dezer uit Hamburg aan de Kölnische Zeitung zijn in de laatste acht dagen aldaar ruim honderd personen aan typhus overleden. De inzamelingen ten behoeve der nood lijdenden te Hamburg bedragen nagenoeg 2 millioen mark, die voor Altona 100000 mark. De teruggave van de verbeurd verklaarde goederen van het huis van Hannover aan den hertog van Cumberland, gaat niet zonder moeielijkheden. De hertog verlangt in het bezit te worden gesteld van de bibliotheek en de kunstverzamelingen van wijlen den koning van Hannover; hij is wel genegen de bibliotheek en de verzameling aan den Pruisi schen staat af te staandoch alleen dan wanneer deze de som betaalt, die voor een en ander mag gevorderd worden. Pruisen beweert echterdat de bibliotheek en de verzamelingen zijn tot stand gekomen uit erflatingen en giften, gemaakt aan den staat Hannover en niet aan den over Hannover regeerenden souverein. Over dit verschil is men 't nog niet eens kunnen worden. De militairen in Duitschland doen nog al eens een enkele maal van zich spreken. Ook nu weer. Te Spiers ranselde een luite nant een welgesteld machinist af, omdat deze hem voorbijging zonder te groeten. Een der lokale bladen keurde het gedrag van den officier ten zeerste af en reeds des middags ontving het bureau een bezoek van den lui tenant in quaestie en twee andere zonen van Mars. Een worsteling ontstond, waarbij de officieren allen hun sabels trokken. De uitgever wist echter uit een lade een geladen revolver te voorschijn te halen, waarop de militairen het hazenpad kozen. Een onderzoek in deze zaak is inmiddels gelast. Dit is de derde maal in acht dagen tijd, dat officieren tegen burgers de wapens op nemen en ook de soldaten doen niet onder in deze voor hun superieuren. De eerste symptomen van den naderenden kiezerskamp in Italië, heeft opnieuw het vraagstuk op den voorgrond doen treden of Italie's aansluiting aan den bond tusschen Duitschland en Oostenrijk het land noodlottig of heilzaam is. De «Secoio" heeft de geruch ten van keizer Wilhelm's reis naar Weenen met het doel Oostenrijk aan te zetten tot legeruitbreiding, te baat genomen om hevig uittevaren tegen de triple-alliantie door haar te heeten in strijd met de menschelijkheid en de beschaving en noodlottig voor de Italiaansche natie. De „Patria" meent, dat de triple-alliantie er alleen is ten voordeele van Oostenrijk. Dat alliantie-vraagstuk is een agitatie mid del als elk anderter gelegenheid der ver kiezingen wordt het eens extra opgepoetst en als de grocte slag dan geleverd is, doet men precies alsof er geen quaestie was en al de groote woorden zijn vergeten Von Schloezer, gewezen Duitsch gezant bij het Vaticaan, is hier weder teruggekeerd en bracht verschillende bezoeken aan hoog- geplaatsten. Hij deelde hun als zijn voornemen mede zich hier te vestigen gedurende den winter, waaruit blijkt, dat hij niet werd ont slagen om gezondheidsredenen met het oog op het slechte klimaat, doch omdat hij een der laatste getrouwen van Von Bismarck was. Volgens een telegram uit Palermo zijn den 27 September aldaar en in den omtrek omstreeks 160 personen gevangen genomen, als verdacht van tot eene wijdvertakte bende van misdadigers te behooren. Bijna al die gevangen genomenen waren reeds vroeger veroordeeld, en onder bijzonder toezicht der politie gesteld. In hun midden moeten ook de daders zijn van de in den laatsten tijd zoo dikwijls voorgekomen diefstallen en aanvallen op reizigers en de schrijvers van de dreig brieven aan tal van inwoners in dit district. De provincie Catanie wordt thans weder door eene nieuwe rooverbende, 14 personen sterk, onveilig gemaakt. Het hooggerechtshof te Konstantinopel is bijeengeroepen, om een politiek proces af te doen. Het aantal gearresteerden, die op de bank der beschuldigden plaats nemen, bedraagt 27. Het zijn allen Armeniërs, die van hoogverraad worden beschuldigd en te vens worden verdacht samengespannen te hebben tegen de in Turkije bestaande orde van zaken. Zij hadden o. a. het besluit ge nomen de kruitfabriek van Arabkir in de lucht te doen springen, zich meester te maken van het paleis van den gouverneur, daarna een voorloopig bewind te proclameeren en dan naar Konstantinopel op te rukken. Het schijnt wel of het Oostersche vraag stuk weer aan de orde wil komen. Pas heeft de Porte Ruslands booze nota beet, of Grie kenland zendt een schrijven aan de mogend- Heden-onderteekenaars van het verdrag van Berlijn om zich zijnerzijds over de handelin gen der Bulgaarsche regeering te beklagen. De klacht betreft voornamelijk de sluiting van eenige Grieksche scholen in Oost-Rumelie en het allerwege verplicht verklaren van het onderwijs in de Bulgaarsche taal. Ter wille van het Grieksch sprekend deel der Bulgaarsche bevolking vraagt Griekenland nu de tusschenkomst der mogendheden. Zouden deze zich derangeeren om zulk eene kleinigheid, waar zij voor zooveel andere ernstiger dingen willens blind zijn gebleven? De antwoorden zullen het uitmaken. Te Moskou is een groote brand uitgebro ken in het hart der stad. Met verbazende snelheid woedden de vlammen voort. Drie kleine straten met zestig gebouwen brandden geheel af, voor de brandweer het woedende element meester was. Donderdag 6 October jaarmarkt (Bavomarkt) te Waalwijk. WAALWIJK. Zondag 2 dezer 's middags 12 uurzal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Bouquet de melodies de divers operas Verdi. 2. Julie, solo pour cornet a pistons. Van Damm. 3. //Lohengrin", fantaisiv. Wagner. NIEUWKUIK. Matinee te geven door de liedertafel //Oe fening baart Kunst", met welwillende me dewerking van de heeren C. v. d. Broek pianisten P. van Ree, komiek, op Dinsdag 4 October a.s., ten huize van G. de Bont. (Zie programma's). WAALWIJK, 1 Oct. 1892. Uit het in dit nummer voorkomend ver slag der laatste raadsvergadering zullen onze lezers gezien hebben, dat de raad aan B. en W. een onbeperkt crediet heeft toegestaan, ten einde alle maatregelen te kunnen nemen, r.oodig om het uitbreken der cholera in onze gemeente te voorkomen en anders den voortgang te beletten. Wij juichen dit be sluit ten zeerste toe. Wel waren B. en W. ook nu reeds aanhoudend bezig om alles te doen, wat kon strekken om de gevreesde ziekte te weren, maar natuurlijk zagen zij zich dikwijls de handen gebonden, doordat zij niet te beschikken hadden over genoeg zame geldmiddelen. Hierin is thans voor zien en men kan zich, wat de algemeene hygiënische maatregelen aangaat, gerust op het dagelijksch bestuur verlaten. Als ieder in 't bijzonder ook nu maar voor zich zelf zorgt zooals 't behoort, kunnen wij zonder angst den loop der ziekte gadeslaan. Nu wij toch over dit punt spreken veroor loven wij ons de vraag te opperen, of't niet voorzichtig zijn zou voorloopig op de week en jaarmarkten alle «kramers en kramerijen te weren, afkomstig uit plaatsen, waar den laatsten tijd choleragevallen zijn voorgeko men. Zulk een maatregel zou zeker veel gevaar voor besmetting weren; misschien zou de marktmeester er eenige schade door lijden, maar die kon hem vergoed worden en dat mag niet opwegen tegen het algemeen belang. Aan de hoogeschool te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het eerste gedeelte van het theoretisch geneeskundig examen door den heer R. H. A. van Dortmond, can didaat arts. Donderdag stond voor de arrondisse- ments-rechtbank te Breda, kamer van straf zaken, terecht, L. Klaassen, 23 jaren, machi nist geboren en wonende te Tilburg, gedeti neerd ter zake van zware mishandeling, den dood tengevolge gehad hebbende, gepleegd in den nacht van 7 op 8 Aug. jl. te Tilburg, op den persoon van C. J. van Hoof, mede aldaar wonende, door hem een hevigen slag op het hoofd toe te brengen. Het O. M. eischte, nadat 13 getuigen wa ren gehoord, eene gevangenisstraf van 5 jaren. De officier van justitie te 's Bosch verzoekt uit naam van het bestuur van het krankzinnigengesticht //Voorburg" te Vucht, terugbrenging van den op 23 September 11. uit dat gesticht ontvluchten verpleegde Jan van Laar, herkomstig uit de gemeente Apel doorn. Men schrijft uit 's Bosch Mr. A. J. J. baron van Styrum, mr. J. A. A. Bosch, beiden rechters in de arron- dissements rechtbank en mr. H. G. van Sonsbeek, ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij het kantongerecht alhier, hebben het initiatief genomen om namens en ge steund door de burgerij bij den minister van binnenlandsche zaken per verzoekschrift aan te dringen op het behoud der kweek school voor onderwijzers alhier. Gelijk men weet wordt ook vanwege het gemeentebestuur en vanwege het departe ment van ,,'t Nut" alles gedaan, om de door den minister aangekondigde verplaatsing dier inrichting te voorkomen. Wederom deed zich Dinsdag te'sHer- togenboscli een geval van cholera asiatica voor in het straatje achter den Boomgaard. De lijder, Adrianus van der Lee, 65 jaar oud, bezweek denzelfden nacht. Het gezin van Van der Lee is opgeno men in de barak bezijden den stationsweg. Dit geval wordt geweten aan onzuiver drinkwater. Men zij op zijne hoede en drinke vooral geen ongekookt water. Ook te Heusden heeft zich een tweede geval van cholera asiatica voorgedaan. Een öljarig man, die Donderdag oehtend per stoomboot van daar naar 's Bosch vertrok, werd op zijne terugreis ongesteld. Bij aan komst te Heusden constateerde de genees kundige cholera asiatica. De boot met de daarop aanwezige passagiers en goederen, werd daarop ontsmet en de lijder naar het gebouw voor afzondering en verpleging over gebracht. Een Russisch journalist, Guilarowsky, te Moskou, heeft onlangs een hem dreigen den aanval van cholera afgewend, door een middel, dat de Kalmukken tegen de ge vreesde ziekte toepassen, namelijk een ga- loprit te paard. Hij volbracht een rit van 11 wersten, en toen hij afsteeg was hij beter; de cholera-verschijnselen waren verdwenen. De heer J. vond Maandag op den weg van Ginneken naar Bavel eene portefeuille, inhoudende f125. Voortwandelende ont moette hij een boerenknecht, die al zoekende den weg afliep. Na door genoemden heer ondervraagd te zijn, bemerkte deze al spoe dig, dat de knecht de portefeuille verloren

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2