Spanje. Oostenrijk. Italië. Rusland. Duitschland. Amerika. Rijkspostspaf' •bank. BINNENLAND. tot betaling van een stuiver per dag tot vol harding bij de werkstaking. De radicale bladen wijzen er op dat dit besluit ernstige gevolgen kan hebben, waarvoor zij de maat schappij, die de mijnen exploiteert, v6"^'- woordelijk stellen; verscheidene bladen hebben een inschrijving geopend ten voordeele der stakers. Ernest Renan, de bekende taalkundige en philosoof, is Zondagmorgen te Parijs aan een hartkwaal overleden. Hij werd geboren te Tréguier, den 27 Februari 1823. Op de bekende monarchistische toe spraak, onlangs bijwijze van manifest te Montauban door graaf d'Haussonville gehou den, is thans door den graaf van Parijs ge antwoord met een schrijven, waarin hij zijn dank betuigt voor de daarin uitgedrukte gevoelens. Verder verklaart de pretendent, dat de vraagstukken, op welker oplossing het Fransche volk thans wachtende is, deze op bevredigende wijze slechts kunnen erlangen door de monarchale beginselen. Te Marseille en in den omtrek dier stad is groote schade aangericht door zware regenbuien, welke een overstrooming veroor zaakten. In sommige huizen stond het water 1 meter hoog. In het lage gedeelte der stad werd het verkeer geheel gestremd. De beurs- wijk was Zaterdagmiddag een snelstroomende rivier, waarop allerlei vernield huisraad en andere dingen dreven. Verscheidene onge lukken werden door de overstrooming ver oorzaakt. Twee menschen zijn om het leven gekomen. Onder buitengewone belangstelling nam Maandag te Carmaux de zitting een aanvang, in welke de twaalf mijnwerkers zich te ver dedigen hadden tegen de beschuldiging van verkrachting van het huisrecht, bedreiging met moord en de verbreking van afsluiting, gepleegd in vereeniging. Eerst had de con clusie geluid, dat hier een volksoploop was geweest, zoodat zij voor het hof van assises moesten terechtstaan, maar de feiten, die gepleegd werden, zijn beschouwd als vergrij - pen tegen de stratwet en voor de correctio- neele kamer gebracht. Dertig getuigen zijn in deze zaak opgeroepen. Te Saragossa hebben de slachters het werk gestaakt; alle slagerijen zijn dientengevolge gesloten. De gemeenteraad heeft besloten zelf het vee optekoopen en de burgerij op deze wijze van vleesch te voorzien. De mili- taire overheid heeft soldaten ter beschikking van den gemeenteraad gesteld, die thans de werkstakers vervangen. tusschen de officieren van beide keizerrijken nader mag worden toegehaald. Des avonds van den 9 October heeft de ontvangst der Duitsche officieren door keizer Frans Jozef te Weenen plaats. Daarna moeten zij zoo als nader wordt gemeld terstond op reis naar Dresden, waar keizer Wilhelm hen op zijn doorreis naar Weenen wil ontvangen. Het aantal Oostenrijksche officieren, dat zich van Weenen naar Berlijn begeeft, bedraagt 100. BERLIJN, 4 October. De eerste luitenant Miklós, die Zaterdag ochtend ten 7.50 uit Weenen is afgereden, is heden voormiddag ten 9.35 (plaatselijke tijd van Berlijn) bij het Tempelhofer belastinghuisje aangekomen. Hij was alzoo de eerste. De tweede aangekomene der Oostenrijksche ruiters is de luitenant Csavosry Hij kwam hier aan te 11 uur 10 minuten. Te Pressburg heeft de politie de hand gelegd op een langgezochten misdadiger, Szemeredy genaamd, die te Weenen verschei dene diefstallen, moorden of moordaanslagen bij juweliers en horlogemakers pleegde. Hij doodde zich bij zijn gevangenneming. Zijn lijk werd herkend door een paar bij zijne moordaanslagen verwonde personen en door een postbode, die hem den winkel zag bin nengaan van den vermoorden horlogemaker Schtltz. Evenals bij vroegere plegers van reeksen misdaden wordt ook bij dezen moordenaar het vermoeden geopperd, dat hij de beruchte Jack the Ripper, de Londensche vrouwen moordenaar, zou zijn. Of dat vermoeden juist is zal moeten blijken. Szemeredy, die 53 jaar oud was, bracht verscheidene jaren in het tuchthuis en in een krankzinnigengesticht door. Tot generaal der jezuïeten is gekozen de jezuïet Martin, Spanjaard van geboorte. De geheime stemming heeft vijf uur geduurd; de paters waren saamgekomen te Azpeitia in Guipuzcoza. Uit Sicilië wordt gemeld, dat de be- rurhte bandiet Leonarda te Borella voor de overmacht is gezwicht en zich heeft overge geven. Hij is daarna naar Termini vervoerd. Naar verzekerd wordt, zal de kroonprins van Italië nog dit najaar een bezoek bren gen aan de kolonie Eritrea (Massowah), In hofkringen wordt verzekerd, dat ten nadeele van groothertog Michel Nicolalcvitch verschillende geldswaarden verduisterd zijn, te zamen tot een bedrag van één millioen roebels. Nadat de dagbladen zoowel te Berlijn als te Weenen zich reeds maanden lang hadden bezig gehouden met de groote onderneming van een rif door cavaleristen van Berlijn naar Weenen eu omgekeerd, is Zaterdag deze belangwekkende sport begonnen. Niet minder dan 116 Duitsche en 109 Oöstenrijksch-Hon- j van zich aarschc officieren nemen er aan deel. Zij September hebben z.ij een op nabij Osage reden te gelijk, genen van Berlijn, dezen van City op de Atchison Topekalim een perso- Weenen al» De onderwerpers van onder- wentrein doen derailleeren. De trein bestond nemmg welke als eene uiting van broeder- uit een tiental wagens en liep met eene snel- liikheid der Duitsche en Oostenrijksche wapens j heid van 40 mijlen per uut. Ter plaatse waar inoèt gelden zijn de twee keizers. de trein eene zeer steile helling bereikte en Van Duitsche" zijde neemt o. a. een neef i de brug over een ravijn over moest, hadden des keizers, prins Friedrich Leopold, en de j de „outlaws" de rails weggenomen. Toen de v - ji jhert"17 f^Unther. aan marnïnisi" hrt PftVaai hebben de roovers in Kansas n spreken. In den nacht van 21 keizerin, n rit - deel. pe dagbladen h< gericht om cien derclubs nemei er een* snelioo' Kr riiu 42 Dl Günthc en een bi Vc'riKWEX r öok «an de die mee ren' n in geld uiu deren die zelfs I w, Daa mken dez zijn; o. a. zal ook. cw grooic gtiiiccns«..ua^- pelijke maaltijd plaats hebben en daa; de officieren-casino's niet groot genoeg zijn om alle gasten gelijktijdig te bevatten en daar het verblijf der verschillende mededingende Oostenrijk Hongaarsche officieren tekort is, om aan elk casino gelegenheid te geven zijn gastvrijheid te toonen, heeft men besloten in elk casino een gelijk aantal manschappen te ontvangen. Het glanspunt der feestelijk heden is zoowel te Berlijn als te Weenen de ontvangst der officieren door keizer Wil helm en keizer Frans Jozef. Tot opluistering der feestelijkheden zullen te Berlijn nog plaats hebben wedrennen met hindernissen, stoomboottocht van Berlijn naar Potsdam, ter bezichtiging van Potsdam en omstreken en het koninklijk verblijf. Den 10 October worden alle paarden, die aan den afstandsrit hebben deelgenomen,in de „Tatter- sall" te Berlijn voorgevoerd; dan wordt in de omstreken van Potsdam een drijtjacht gehou den. Des avonds te 6 uur heeft de ontvangst plaats van de officieren uit Oostenrijk-Hon- garije door den keizer, die alsdan den door hem uitgeloofden eereprijs uitreikt. Den 11 October wordt een parforce-jacht gehouden. Ook in Weenen hebben dezelfde feestelijkhe den plaats, nog vermeerderd met feestvoor- stellingen in de keizerlijke theaters. Kortom, aan beide zijden is alles in het werk gesteld om den afstandsrit te doen slagen, opdat daardoor de vriendschapsband aan J machinist het gevaar bemerkte, was liet te laatde suelheid was zoo groot, dat zijn po gingen om den trein totjtilstand. te brengen., ij "del warenHij derailleerde en alle wagens den op en over elkander geworpen. Dc eizigers werden door elkander geworpen, aannen vrouwen en kinderen werden* ver pletterd, weer anderen werden door de rui ten geslingerd. Vijf personen werden terstond vele anderen zeer ernstig gewond, bevatte een bedrag van een millioen i specie. In de nabijheid vond men )oren van drie personen. De spoor ich.appij heeft duizend dollars uitgc- or eiken misdadiger, dien men in gedood, De trein handen krijgt. Aan het postkantoor daaronder ressorteerende gedurende de maand Sep ingelegd f 33 terugbetaald f 11 Het laatste, door het ka boekje, draagt het nummer Waalwijk f behandeling van de volgende aangelegen heden 1. Wijziging politie verordening; 2. Schutsluis; 3. Bezwaarschriften hoofdelijken omslag. Tegenwoordig waren alle leden, uitgezon derd de heer Hoffmans. De burgemeester praesideerde. Na voorlezing en vaststelling van de no tulen der vorige vergadering, stelde de voor zitter voor art. 19 der algemeene plaatselijke politieverordening te wijzigen als volgt: „Ieder eigenaar of beheerder van in de „gemeente gelegen gebouwde of onbebouwde „erven is verplicht a. „die woningen of terreinenindien zij „van geen behoorlijke afwatering zijn „voorzien, binnen een door B. en W. „te stellen tijd en naar voorschriften „door dezen te geven, zoodanig in te „richten, dat het menage-, schrob- en „regenwater daarvan behoorlijk in go- „ten, riolen, slooten of waterleidingen „kan afloopen Na vragen eu geven van eenige inlichtingen werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Mombers zegt, dat hem door per sonen in de tweede Zeine geklaagd is, dat de bekendmakingen daar niet werden afge lezen, waardoor zij, o.a. met het afhalen der patenten, schade leden. De voorzitter wees er op dat zij daarop geen aanspraak hadden, maar beloofde niet temin er verbetering in te zullen brengen evenals in de wijze waarop het uitroepen geschiedt, waarover de heer Baijens klaagde. De heer Verbunt vestigde de aandacht van B. en W. op den toestand van den sloot in de Nieuwstraat. De voorzitter wenscht den raad eenige mededeelingen te doen opzichtens de schut sluis, maar liefst met gesloten deuren, t De openbare vergadering wordt gesloten, a De WelEw. heer W. A. J. van Iersel, to4 dusverre kapelaan te Best, is als zoodanig benoemd te Asten. Aanstaanden Zondag op de repetitie der liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, zal de heer A. B. Bienbar optreden als pianist. Het programma geven wij Zaterdag. Genoemd gezelschap stelt zich voor zijn eerste winterconcert te geven op Zondag 30 October. Op de jaarmarkt alhier, Donderdag a.s., zullen niet toegelaten worden kramers of venters afkomstig uit 's Bosch of Heusden. De zaak contra H. de Bruijn, te Capelle, komt Dinsdag 11 October in behandeling bij de rechtbank te 's Bosch. A. Hagoort is Vrijdag uit voorloopige hech tenis ontslagen. Op de waterstaatsbegrooting voor 1893 is, ten behoeve der werken tot verlegging van den Maasmond voor het aanschaften van het noodige materieel voor het veer te Dron- gelen. de noodige gebouwen voor het personeel van dat veer, alsmede voor de dijk- en brug wachters op bedoeld riviervak, een bedrag van f 70.000 geraamd. Ten behoeve van de werken tot afscheiding der Waal van de Maas beneden Heusden is een bedra» van f 200.00Ö uitgetrokken. Voor den aankoop van grondenden behoeve van het uitwatenngskanaal Y Hertogenbosch-- Gansooien, wordt in 1893 een bedrag van f 100.000 noodig geacht. Gelijke som zal voor den aankoop van gron den ten behoeve van den bouw eener schut sluis aan'de Maas nabij (beneden) Crèvecoeur en van het scheepvaaftkanaal tot verbinding der Dicze met die sluis -orden gevorderd. Van de in 1893 uit te voeren voltooiings- werken van het stoomgemaal tot op het peil houden van het noord-: afwateringskanaal met de verruiming \*an dit kanaal beneden Hagoort en van de scheisloot wordt een be drag van f lOo.OOO gevorderd. In 18^3 moet aangevangen worden met de werken ten behoeve van de afwatering der polders ten zuiden der nieuwe rivier en van de Langstraatscht is. Hiervoor wordt een bedrag van f 150.000 aangevraagd. Voor groote werken is in vergelijking met 1892 Yoor de begrooting van 1893 minder "us tegenover het meer- vele landbouwers zien tegen den hoogen prijs op, die reeds tot f20 per 500 Kg. is gestegen. De aardappelen in de Boven Langstraat blijven zeer laag in prijs. Bij de kleine maat worden zij tegen 12 ets. per 5 L. verkocht, terwijl zij naar soort per Hl. f 1,50 a 2. afdoen. Niettegenstaande de strenge voorzorgs maatregelen te Gulpen en omliggende ge meenten genomen, breidt het mond- en klauw zeer zich nog steeds uit en werd het bij verschillende landbouwers te Noorbeek, Ban- holt, Wittem en Wijlré weder waargenomen en geconstateerd alwaar militairen ter be waking van de stallen en weilanden zijn aangekomen. Ook zijn de gemeenten Wittem, Vaals en Slenaken met militairen bezet en is de uitvoer van rundvee, varkens, schapen en geiten aldaar tijdelijk verboden, om zoo- verspreiding dezer ziekte tegen o til! de i Aan het postkantoor te Kaatshe daaronder ressorteerende hulpkant gedurende de maand Septemt ingelegd f 1245.77 terugbetaald f 2639. 6. liet laatste door dat kantoo boekje draagt het nummer »48. de a an staatsspoorwegen 00 ader is geraamd voor: hei .terweg f 632.000.00; aasmond f58.376.00; aanleg van' laai Amsterdam-Mer- i ede f JU' 'or de uitbreiding der uiswerk-' ien f 92.000. In 3 gin van 'invoering ge- brug' t eusden; ze g. x wow ojj ongeveer 1100 M. be en Koog i' aasdijk gerekend op het t b- de bandijken der nieuwe rivier bepaald dat de plaats ig M. nader bij Heusden Donderdag 6 October jaari; «kt (Bavomarkt) te Waalwij. WAALWIJK, 5 Oct. 1892 Gisteren avond ten 6J/2 ure hield Waalw gemeenteraad eene openbare vergadering f wa. al genomen De ban een wéii De prijzen b werdtm iege voor f 130 v." a 75 60 warnet :lei n ïoornvee in de Langstraat ger dan de vorige week. echter gering. Kalfkoeien a 220 en dito vaarzen ld; slachtvee le qual. 60 ctM 2e qual. 00 a 65 ets., vette varkens c.cs'. (schoen) per Kg, tg jH.ll; iveft f 14- 'hand? I Boter f 1.00 i\ 1.80 per Kg. 6per 100 stuks. Hooi. i Eieren f 5. 'tikel blijft de handel slap doende de te gaan. ür. Smeenk te 's Hertogenbosch ver klaarde het water van de pomp in „De oude Bogaard» aldaar staande de buurt waar zich de gevallen van cholera-asiatica met doodelijken afloop voordeden als schadelijk voor de gezondheid. Op bevel van het hoofd der gemeente is alstoen onmiddellijk die pomp gesloten en een standpijp van de ge meentelijke waterleiding voorziet in de be hoeften van de dorstigen aldaar. Na dien maatregel is geen geval van cholera asiatica geconstateerd. Men beweert dat de laatst aan die ziekte aldaar overledene het water uit bedoelde pomp geregeld ongekookt gebruikte. Een geval van aziatische cholera met doodelijken afloop deed zich Zaterdag op het fort Crèvecoeur voor. De wed. A. van Rees werd door de ziekte aangetast en was binnen een kort tijdsbestek een lijk. Zij laat acht kinderen na. Zondagnacht zag een agent van politie te Utrecht voor een woning aan den Vleu- tenschen weg eenige personen staan, die zoodra zij hem bemerkten, ijlings op de vlucht gingen in de richting van het Nieuwe Mer- wedekanaal, waar zij weldra in de duisternis verdwenen. Begrijpende, dat de lieden, ongeveer 8 in getal, niet veel goeds hadden uitgevoerd keerde hij daarop naar bedoelde woning waarin een winkel wordt gehouden, terug waar hij zijn vermoeden weldra bevestigd zag. Van een der winkelramen bleek namelijk een vrij groote glasruit te zijn uitgesneden terwijl de daar achter uitgestalde waren alle dooreen lagen. Intusschen was de bewoner, de heer W., ontwaakt en in den winkel verschenen, die daarop met den politieagent een inspectie hield, waarbij aan het licht kwam, dat behalve een wekkerklokje ook nog eene flinke hoe veelheid vleesch- en andere winkelwaren werden vermistterwijl men bovendien ook nog de zekerheid verkreeg, dat wanneer de dieven niet waren gestoord geworden, zij het daarbij zeker niet zouden hebben gelaten. Van de daders heeft men nog geen spoor gevonden. Men schrijft uit Enschede Zaterdagavond circa half negen had alhier in de beruchte buurt „de Krim" een hevige vechtpartij plaats. Zekere V., artillerist uit Arnhem, thans alhier met eenige dagen verlof, kreeg ruzie met eenige lui uit „de Krim." Het ging er dan ook ernstig toe, doch spoedig verscheen de burgemeester, de heer T. van der Zee, met eenige agenten en twee maréchaussees. Tucu men bij de Diezerstraat kwam, zag men V. met getrokken sabel staan en om zich heen vechtende. Onmiddellijk werd hij gesommeerd zijn wapens afteleggen» doch er was geen denken aan dat hij dit wilde doen. Onverschrokken vloog onze burgemeester op V. en greep hem zijn sabel af en liet hem direct arresteeren en naar het politiebureau brengen. Doch nog was het hier niet mee afgeloopen, wederom moest men naar „de Krim» ten einde den beruchten J. B. te arresteeren die ook in deze vechtpartij betrokken was. Ook deze persoon werd door den burgemeester gearresteerd. Thans is het gebleken dat bij deze vechtpartij een broeder van den artillerist V., een diepe snede van 15 c.M. lengte in zijn nek en hals had gekregen van wien weet men nog niet. Dr. C. P. Ter Kuile heeft den gewonde verbondenzijn toestand is redelijk. Onze burgemeester had waarlijk een moeielijke sn gevaarlijke taak Zaterdag avond te verrichten. Zaterdagmorgen vond de 83jarige A. Kooij, te Nieuwenhoorn, bij zijn ontwaken de secretaire geopend. Weldra kwam hij tot de ontdekking, dat hem eene aanzienlijke som gelds (een kleine f1000) ontvreemd was. De dief heeft zich toegang weten te ver schaffen door eene opening in de schuur te maken. Vervolgens is hij de woning binnen- getreden, heeft de sleutels uit den broekzak van den ouden man gehaald, daarmede de secre e geopend en de aanwezige gelds- waai medegenomen. Men vermoedt den dader op het spoor te zijn. De stalen bark „Semper Spera," een der schoonste schepen der Nederlandsche koopvaardijvloot, is op de eerste reis te gronde gegaan. Gebouwd op de werf van den heer Groen van Waarder, vertrok zij in het begin van

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2