BALANS. BUITENLAND. Staatkundig overzicht. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. BINNENLAND. 185, 10. 75, 9. Hoofdst. V. Art, b. vergoeding aan de Wed. Verwiel, voor het trekken van wa ter uit een welput ter. behoeve van dat gebouw - 10, e. onderhoud van het teekenschoolgebouw - 125, 5. Onderhoudskosten van: Het brandspuithuis 6. Onderhoud der gemeente-beplantingen 7. Kosten van ontginning van woeste gronden en van verbetering van ander® gemeente-gronden 8. Grondbelasting wegens: Gebouwde en ongebouwde eigendommen Polderlasten m Totaal van het IVe Hoofdstuk f 925. HOOFDSTUK V. Renten en aflossingen van geldleeningen en andere uitkeeringen. 1. Renten van door de gemeente aangegane geldleeningen, als van; (1) a. f 5350,— a 5 pet. aangegaan in (onbekend) f 267,50 6. - 87500,— a 31/, pet. 1889 - 8062,50 c. - 11000,— fi. 4 pet, 1883 420,— 25.— 150.— f 1500.— - 1000.— Hoofdstuk Hoofdst. VI. Afd. I. Art. 1. NB. De geldleening van 1883 is aangegaan tot aankoop van de gasfabriek. 2. Graan- en geldrenten 3. Aflossing van schulden, als (1) a. van de geldleening van 1889 b. 1883 Totaal van het V HOOFDSTUK VI. Kosten van Onderwijs en Armwezen. AFDEELING I. Onderwijs Jaarwedde der onderwijzers Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen. Kosten van aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen Kosten van aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen Kosten van het plaatselijk schooltoezicht - 3750,— 1.25 f 2500.— f 6251.25 4350.— 150.— 125.— 475.— 200,- 10.- Storting van de pensioensbijdrage der onderwijzers bij den arrondisse- ments-betaalmeester. Kosten van het teekenonderwijs a. Jaarwedden der leeraren en onderwijzers f 450. b. Kosten van teekenmodellen en schoolbehoeften - 50. c. Kosten van schoonhouden der gebouwen en schoolmeubelen - 65.f 565. Totaal der I Afdeeling f 5962. 7. f 1725.— - 1800.— - 1600.— - 350.— 20.— 50.— - 500.— - 500.— - 181.65 Art. 1. Afd. II. AFDEELING II. Armwezen en Gezondheidspolitie. Art. 1. Subsidien aan instellingen van weldadigheid, als Ten behoeve van het burgerlijk of algemeen armbestuur Kosten van verpleging van arme krankzinnigen 9 a. f 200. Jaarwedden van genees-, heel- en verloskundigen met de armenprak tijk belast Kosten van geneesmiddelen Kosten van net begraven van lijken van onvermogenden Kosten van het nemen van maatregelen tot voorkoming der versprei ding van besmettelijk ziekten en van andere sanitaire voorzorgen. Kosten van oude en gebrekkige arme lieden en weezen, die uit een po- liciair oogpunt rechtstreeks door de gemeente besteed worden 8. Verplegingskosten van onvermogende zieken in 't gasthuis 9. Huur van een lokaal voor lijders aan besmettelijke ziekten Totaal der II Afdeeling. f 6726.65 Totaal van het VI hoofdstuk, f 12688.65 Hoofdst. VII. HOOFDSTUK VII. Uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende of door bij' rondere wetten aan de gemeente opgeleod Kosten der schutterij, als: Tractement van den auditeur a u h officier van gezondheid u v r secret, v. d. Schuttersraad r nu bode van den u u ,2 tamboers ieder a f15. r 2 hoornblazers a f5. Presentiegeld van den Schuttersraad Aankoop van kleedingstukken, reparatie enz. Onderhoud van wapenen u ledergeed, trommen enz. Kosten van schijfschieten g h provoost-arrest Gerechtskosten Administratiekosten Onvoorziene uitgaven 2. Kosten van verzekering tegen brandschade 3. Aandeel der gemeente in verevende uitgaven van kwade posten der per soneels belasting 4. Kosten van toezicht en invordering der plaatselijke middelen buiten de jaarwedden der beambten 5. Vergoeding aan het rijk ingevolge de wet van den 21 December 18oJ, (Stsbl. No. 226) van 2l/a ten honderd van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve der gemeente geheven op de grondbelasting over het dienstjaar 1891 en op de personeele belasting over het dienstjaar 1890/91 6. Kosten van verkoopingen en verhuringen, daaronder begrepen het salaris van notarissen, griffiers en deurwaarders 7. Voorschotten voor het rijk wegens reisgelden, huisvesting, voeding enz. van manschappen der nationale militie en andere militairen Onverhaalbare kosten van vervolging en andere proceskosten Premien voor markten Bijdrage in de bezoldiging van den veearts f 30.— - 15.— - 10.— - 10.— - 30.— - 10.— - 12.50 - 150.— - 25.— - 10.— - 20.— - 10.— - 15.— - 12.— - 10.— 8. f 369.50 60.— 150.- 10.— 10. 11. Toelage aan de kamer van koophandel 12. 13. 14. 15. 16. 17. Hoofdst. VIII. 150.— 30.— 10.— 15.— 50.— - 120.— - 140.— 5.— 5.— - 15.— 15.— 75.— 25.— f 12*4.50 b. Art. Opneming der patenten Kosten der openbare boterveilingen Uitkeering aan Bezooien wegens */3 in de opbrengst van het op den Zomerdijk Kosten van verversching voor het stembureau Kosten voortvloeiende uit politiemaatregelen Restitutie van te veel betaalde belasting Totaal van het VII Hoofdstuk. HOOFDSTUK VIII. Onvoorziene uitgaven. Art. 1. 9>. Voor onvoorziene uitgaven, ingevolge art. 205 litt. w der gemeente- wet, met goedkeuring van Gedeputeerde staten te doen f 100. Wanneer voor een der posten van uitgaaf ook die voor memorie zijn vermeld, begrepen in de volgende artikelen :t. 12 van HoofastuK I. 2 3 4 6 en 16 van Hoofdstuk II. 1 2 3 en 5 III. 1 3 5 10 a n IV. 6 8 9 10 Afd. I en art. 4 Afd. II Hoofdst. VI. 6 8 13 en 26 van Hoofdstuk VII. geene genoegzame som mocht zijn uitgetrokken, kan het ontbre kende bedrag, met toestemming van den raad, volgens art. 215 der gemeentewet en indien hoogere goedkeuring is verkregen in geval zulks vereischt wordt, aangevuld worden door af- en over schrijving uit den post alhier gebracht ten bedrage van Totaal van het VIII Hoofdstuk, f 502.535 Totaal der uitgaven f 38423.43' Inkomsten der gemeente f 38423.43 Uitgaven der gemeente f 38423.43s (1) Specifieke vermelding der kapitalen, rententaxe en wanneer de leening is aangegaan.' f 402.53» wil van den keizer en zijn eerste raadslieden doende uitkomen om de ministers van Pruisen niet gansch en al als figuranten ofstroopop- pen te behandelen, aldus op een vrij goed- koope manier het prestige dier heeren reddend, daar een eigenlijke beslissing hunnerzijds niet zal worden uitgelokt, alles zich bepalende tot kennisneming van den inhoud en nadere toelichting door Caprivi en Von Kaltenborn. In elk geval is de schijn gered en de ministers van Pruisen zijn op het gebied van zelfstandigheid, van raadpleging namens den regeerenden vorst, nooit verwend. Volgaarne zullen zij de welwillende intentie voor de daad nemen. De kiescampagne is in Italië in vollen gang en onderwijl sloven de ministers zich uit om zich aan de kiezersbent van den besten kant te doen zien, dingend naar de klandisie voor de aanstaande zittingsperiode der kamer. Elk der heeren ministers voor zich en allen te zamen, hebben de verschillende in te dienen wetsvoorstellen nauwkeurig gewikt en gewo gen, er is geveild en geschaafd en als het programma der regeering ter openbaarheid wordt gebracht, moet het wel een kunststukje zijn van diplomatieke duidelijkheid of onduidelijkheid. „Besparingen" zal bij de ministers het grondbeginsel zijn van hun be leid en als een oprecht bewijs van hun goede gezindheid zal de bergrooting 1893 94 er eene zijn die, zonder dat de heeren hun toevlucht nemen tot nieuwe belastingen, lee ningen als anderszins, sluit zonder tekort een toezegging die, als ze tot verwezenlijking komt, met gulden letteren geboekstaafd dieut in de annalen der wereldhistorie. De regee ring stelt den koning voor 6 November de. algemeene verkiezingen te doen plaats heb ben, 13 d. a. v. de herstemming en 23 No vember de samenkomst der nieuwe kamer, die zich, naar de ministers belovenzal hebben bezig te houden met sociale hervor mingen; evenals 't elk wetgevend lichaam, dat met zijn tijd meegaat, betaamt, wil het ten minste de daden van het gouvernement niet in conflict brengen met hetgeen nadrukkelijk is toegezegd. De regel, volgens welken een minister die ten val is gekomenhetzij gansch in zijn eentje, 't zij in vereeniging met zijn collega's, zich schaart aan de zijde der oppositie met het laakbaar doel om die na na hem komen om zijne plaats in te nemen aan de groene tafel, het leven zuur te maken, is bevestigd door het betoog, te Milaan gehouden door den ex-minister Colombo, titularis van fi nancien onder Di Rudini. Evenals alle stuurlui, die aan wal staan, gispte hij de handelingen van hen, die nu het bewind voeren, hun financieel beleid bedenkelijk heetend en een zwart tafereel ophangend van de toekomst, ja zelfs geregelde jaarlijksche deficits van 147 millioen voorspellend. Colombo raakte ook nog een teer punt aan door het ijveren tegen de door Italië ten koste van alles gehand haafde positie van groote mogendheid en door te wijzen op de dringende noodzake lijkheid van besparingen op 't leger Dat lijkt wel een weinig op 't zoet gefluit des vogelaars, doch het behoeft niet te worden betwijfeld of Colombo zijn loktonen goed gekozen heeft. Generaal Pelloux, de minister van oorlog, heeft van zijn collega's de opdracht gekregen de door Colombo te Milaan gehouden rede voering te Livorno te beantwoorden. Grimaldi, de minister der schatkist, zal ook het woord voeren. Nauwelijks hadden enkele Oostenrijksche bladen 't waren officieuse organen de geruchten betrekkelijk een ministerieele crisis in het Hongaarsche kabinet tegengesproken, of anderen lichtten de zaak nader toe door mede te deelen, dat er wel ernstige punten van verschil geweest waren over de kerkelijke politiek, doch dat men 't op een accoordje had weten te werpen nadat minister Szilagyi (justitie) en de vorst-primaat Vassary rugge spraak hadden gehouden. Terwijl dus de een kortweg het bestaan van verdeeldheid loo chende, gaf de ander toe, dat er vuur was geweest en de rook ervan dus niets opvallends had. Een nieuwe lezing is zoo juist de wereld ingezonden, sprekende van het vooitbestaan der min gunstige gezindheid onder de ministers onderling en alleen juist heetend het uitstel der crisis tot na de zitting der delegatie. Opnieuw hebben de Fransche wapens in Afrika gezegevierd Donderdag stiet de expe- ditie-kolonne op een troep Dahomeeërs, 5000 man sterk, die zij met groot verlies op de vlucht dreef. Toch is 't nog de tijd niet om zooals enkele Fransche bladen doen het gebied van koning Belianzin te verdeelen en het bewind er over te regelen. Dat lijkt wel iets op het verkoopen van de berenhuid alvorens men het diertje geveld heeft Wanneer men de eindelooze betoogen in de Duitsche pers over het militaire voorstel en alles wat er mee samengaat, ganschelijk bui ten bespreking laat zelfs indien men die wijze negatie-taktiek blijft in acht nemen tegen alles wat onzeker en onvertrouwbaar is, dan nog is er voor 't oogenblik genoeg te doen op het gebied der buitenlandsche politiek om de aandacht geboeid te houden. Het samenzijn der ministers van Pruisen om het militaire voorstel aan een beraadslaging te onderwerpen, zal in geenen deele een wijziging brengen in den inhoud of zelfs maar in den vorm er van, doch het feit is gewichtig, omdat het alle beangsten van ge moed weer op hun geraak zal brengen, den Het heeft geen geringen schrik veroorzaakt, dat behalve de vroeger reeds ontdekte valsche 20 frs. biljetten der Nationale Bank, er nu ook 100 frs. biljetten ontdekt zijn. De na bootsing moet van dien aard zijn dat de valschheid slechts voor deskundige oogen gemakkelijk waarneembaar is. De justitie, welke zich reeds eene maand met een onderzoek onledig houdt, heeft nog geen spoor kunnen ontdekken van de herkomst der valsche bil jetten. Hoewel hieromtrent elke zekerheid ontbreekt, verzekeren sommigen dat de namaak niet gepleegd wordt in Belgie, maar de valsche biljetten in Engeland gemaakt worden. De Matin bevat een artikel, getiteld Ré- forme Economique, waarin gezegd wordt dat er een nieuwe overeenkomst met Belgie gesloten is, waardoor andermaal bres gescho ten wordt in ons minimum-tarief. De over eenkomst zal openbaar gemaakt worden nadat de kamer die met Zwitserland goedgekeurd zal hebben. Met Spanje zal, volgens een bericht uit Madrid aan de Econome Europeën even zoo gehandeld worden, en tusschen Italië en Frankrijk moet eene nieuwe over eenkomst ontworpen zijn, waarbij Italië zekere toegestane gunsten erkennen zou door binnen hoogstens drie jaren op te houden deel uit te maken van het drievoudige verbond. Ein delijk wordt er over eene regeling met Rus land gesproken, waarin eene belangrijke verlaging van het recht op schapen begrepen is. Bij de kamer van afgevaardigden is een origineel verzoekschrift ingediend door eenige voorstanders van belastinghervorming, in dien zin, dat de noodzakelijke en eerste levens behoeften worden ontlast. Zij doen in dit verzoekschrift het denkbeeld aan de hand, om het baden in zee slechts toe te staan aan die personen, welke daartoe vergunning hebben. Zij gaan uit van de stelling dat de zee aan den staat behoort en dat hij, die van het baden gebruik maakt, daardoor even goed een jaarlijksche cijns moet opbrengen als hij, die een voorstander is van het jacht vermaak. De mail uit Tonkin maakt melding van verscheidene ontmoetingen met de zeeroovers der grenzen. Bij een verkenningstocht, onder nomen onder bevel van den kapitein David, werden 6 militairen gedood en 13 gewond. Ook de kapitein werd gewond. De aanvallen werden toegeschreven aan de manderijnen der grenzen. De minister van marine ontving berichten uit Porto Novo van den 7. Kolonel Dodds had de dagen van den 6 en 7 gebruikt om eenen weg te openen door het bosch en tot het doen van een aantal verkenningen. Com mandant Gonard, aanvoerder van eene dier verkenningen, werd den 6 nabij het kamp door de Dahomeyers aangevallen. Spoedig ondersteund, sloeg hij de Dahomeyers met groote verliezen terug. De expeditie-kolonne houdt thans de stelling bezet die de vijand achter Poguessa had ingenomen. Onze verliezen zijn gesneuveld 4 Europeanen en 3 inlandersgewond 8 Europeanen en 14 inlanders. Onze troepen zijn vol moed, en volgens het zeggen der gevangenen, zijn de Dahomeyers geheel ge demoraliseerd. In een schrijven aan de Times zegt kapi tein Lugard, dat Oeganda de sleutel is der landen in Midden-Afrika, dat de Engelsche bezetting van dit gewest leiden moet tot onderdrukking van den slavenhandel, en dat eene andere mogendheid, Oeganda in bezit nemende, de bronnen van den Nijl zou kunnen afleiden tot nadeel van Egypte. De jockey's zijn in het sportlievend Engeland mannen van beteekenis: de 60jarige Jonny Osborne, die om zijn onkreukbare eer lijkheid den bijnaam „Bank of Engeland- Jockey draagt en de berijder was van menig winnend paard, heeft dezer dagen van een aantal vereerders een beurs met 3000 guinjes (37,500) ontvangen met een vleiend adres. Een ander vermaard jockey, Watts genaamd, is door den heer Abington, eigenaar eener stoeterij, in dienst genomen tegen een jaar- lijksch salaris van f 9000 pd. f (108,000.) De storm, welke te Genua heeft gewoed, heeft ook elders groote schade aangericht. Zoo werd te Pedemon een geheele familie door het water meegevoerd, waarin zij jam merlijk omkwam. Te Bussalla werd een brug weggeslagen en evenzoo tusschen Sampier- dareno en Cornigliano, terwijl te Rivarolo, Balzaneto, Pontedecimo en meerder gemeen ten onberekenbare schade is aangericht aan de woningen en andere gebouwen. WAALWIJK, 12 Oct. 1892. Bij koninklijk besluit zijn benoemd bij de dd. schutterij te Waalwijktot officier van gezondheid 2e klasse ÈL la suite P. Sweens en tot 2e luit. a la suite L. Verwiel, beiden thans schutter. De heer van Bokhoventot dusverre klerk ter secretarie alhier, is benoemd tot secretaris te Hedikhuizen. Dr. Dillen, gemeentegeneesheer te Loon- opzand Kaatsheuvel, gaat die gemeente met derwoon verlatenom zich te vestigen te 's Bosch.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2