TH. A. VAN WIJGK, Aanbesteding. BINKewRANT de Firma P, M. F, EXCELSIOR7 Advertentiën, Aanbesteed: Bericht van INZËTT Het Sig-arendépöt Tapijten en Loopers Antoon Helen, Ingezonden stukken. Op Donderdag 13 October De Notarissen finaal verkoopen FRANS DE CORTIE Waalwijk Specialiteit in Prijs 17Jj cent. WAALWIJK. Zij die verleden Zondag 9 Oct., niette genstaande het slechte weder, de matinée musicale der liedertafel «Oefening en Ver maak» alhier, zijn gaan bijwonen, zullen zich voorzeker dien stap niet berouwd hebben. Behalve eenige schoone koren, die als ge woonlijk flink werden gezongen, werden nog ten gehoore gebracht door de heeren A. B. uit 's Bosch en W. T. alhier, een quatre-mains „Les hirondelles" van F. David, benevens door eerstgenoemde nog «Preciosa» van We ber. De breede opvatting, den krachtigen aanslag, de verbazende techniek moest men hier bewonderen. Uitbundigen bijval mochten genoemde heeren dan ook docr hun verruk kelijk spel verwerven. Allen hebben ook ze ker den wensch geuit, hen nog eens meer malen op repetities of concerten te mogen hooren. Gisteren hadden de onderwijzers in het arrondissement Waalwijk hunne laatste ver gadering vati dit jaar op „Musis Sacrum" alhier. Tot de huishoudelijke werkzaamheden behoorde het vaststellen van den rooster voor het volgend jaar en het benoemen van eenen voorzitter. De heer Spijkerman, hoofd onzer gemeenteschool, werd als zoodanig herkozen. Daarna leidden de heeren Van Santen, hoofd der school te Sprang, en Van der Heijden, onderwijzer alhier, resp. de vraagpunten in „Oldenbarnevekl" en de «Geschiedenis der muziek in de middeleeuwen.» Een luid ap plaus bewees den inleiders, hoe zeer hunne voordrachten bevielen. Na afloop dezer bijeenkomst had nog eene vergadering plaats van de afdeeling Waalwijk van het N. O. G., ter benoeming van een be stuur en uitbrenging van stemmen voor de benoeming van een lid van het hoofdbestuur. Het aftredend bestuur werd herkozen. Gisteren nacht werd de gemeente ge wekt door brand-alarm. Het bleek, dat in de Nieuwstraat een gebouw, bewoond door drie gezinnen en toebehoorende aan E. Klei- berg, in laaie vlam stond; in korten tijd had het woedend element zijne prooi geheel ver nield. De brandweer deed al wat in haar vermogen was, daardoor b'eef het vuur be perkt tot het aangetaste perceel. Een en ander is verzekerd behalve een bewoner; de oorzaak is onbekend. Gisteren werd door de arr. rechtbank te 's Bosch 5 maanden geeischt tegen H. de B. aangehouden bij gelegenheid der tiend kwestie te Capelle. Er zijn valsche bankbiljetten in omloop Het is niet onwaarschijnlijk, dat ze te Am sterdam gefabriceerd worden. De verval- schers zijn echter sluw genoeg om hun fa brikaat niet daar aan den man te bren gen, maar daarvoor plaatsen uit te kiezen die eenigszins ver van de hoofdstad verwij derd liggen. In den avond van 25 September kwam een vreemdeling, van fatsoenlijk en schraal uiter lijk, met een ringbaard en grooten slappen hoed over de Doren getrokken, te Lutjebroek, waar hij bij verscheidene personen een biljet van honderd gulden poogde ingewisseld te krijgen. Ten slotte gelukte dit, waarna al spoedig bleek, dat het biljet valsch was. De vreemdeling had bij de ontdekking reeds, in gezelschap van een anderen man, die een pet droeg, het dorp verlaten. Het bleek, dat zij per trein van 8,45 van het station Hoog- karspel naar Amsterdam waren vertrokken. De reizigers hadden enkele reis genomen. Tot nu toe is het niet gelukt hun spoor te dezer stede te vinden. Volgens De Tijd bestaat bij de broeders van den St. Joannes de Deo te Utrecht plan, om de gelegenheid voor een Kneippsche waterkuur te openen, en tot dat doel zullen zij een viertal perceelen op de Mariaplaats welke hun deels geschonken en deels door hen aangekocht werden, worden ingericht. In de suikerfabriek der firma Janssens Van Weel, Smits Cie te Rozendaal had Vrijdag namiddag de werkman S. het onge luk tusschen eene in gang zijnde machine te geraken, waardoor hem eene hand tot boven de pols werd afgesneden. Dat zal hem leelijk opbreken Een berucht wildstrooper was te Geldrop reeds in de vroegte op geluk uit en had als exploitatieveld gekozen de goederen van de familie Hoevenaar. De jachtopziener, tevens onbezoldigd rijksveldwachter D., had lont ge roken èn was den wilddief dra op de hielen. Een duivelsch idéé woelde den strooper in den geest hij richt zijn geweer op den veld wachter, het schot knalt, doch gelukkig had het gezicht van dit ongewone wild het oog van den man versomberd en zijne hand on zeker gemaakt. D. bleef ongedeerd, en weinige oogenblikken later viel de strooper in handen van zijn gekozen slachtoffer, bijgestaan door een brigadier der rijksveldwacht en een twee den onbezoldigden rijksveldwachter. Uit Hilversum wordt van 9 dezer gemeld: Nadat gisteren de aardstorting in den welput op den Trompenberg had plaats ge had, werden er terstond pogingen aangewend om den mandie op den bodem der put werkzaam was geweest, daaruit zoo mogelijk levend te voorschijn te halen. Met de grootste voorzichtigheid werd nu het graafwerk aan gevangen en weldra bleek het dat de man nog leetde. Het was evenwel geen gemak kelijke taak om het noodige zaud te verwij deren uit den circa 15 meter diepen put, waarin niet meer dan twee werklieden konden werkzaam zijn. Deze hebben onafgebroken van Zaterdag ochtend tot Maandag ochtend gewerkt, en bij het afzenden van dit bericht was de werk man nog in leven en reeds gedeeltelijk uit het zand bevrijd, maar daaruit door de ligging van de ingestorte stutten nog niet te bevrijden. Er bestaat wel hoop dat de man levend te voorschijn zal worden gebracht Zijn toestand is evenwel nog zeer bezwarend. Ook de werklieden, die tot redding werkzaam zijn en daarvoor eene goede belooning zullen genie ten, gelijk beweerd wordt, hebben bijna hunne krachten verloren. Een later bericht meldt dat de man gered is. Donderdag had nabij Breda een brutale diefstal plaats. De voerman van een vracht rijder had terwijl hij in eene herberg aan den straatweg een kop koffie gebruik'e, kar en paard daarvoor gezet. Toen hij weder weg wilde rijden, bemerkte hij dat het afge sloten kistje, waarin hij het ontvangen geld bewaarde, opgebroken en eene som van f240 daaruit verdwenen was. Hij reed daarop terstond naar het naburige Rijen, en gaf het geval aan bij de marechaussée. De brigadier begaf zicli dadelijk op weg, en mocht spoedig den dief in handen krijgen, die bekende het geld ergens op eene plek verstopt te hebben, waar het dan ook door den brigadier gevonden werd. De kerel werd gearresteerd. Schipper Dries Korpel, van Willemstad, die verleden week op het Haringvliet, achter De Kwak, lag te visschen, ging Donderdag- namiddag 1.1. met zijn knecht in eene roei - boot, om naar de netten te zien. Toen de boot een eind was voortgeroeid, werd zij plotseling door een storm overvallen, met het treurig gevolg, dat zij omsloeg en schipper en knecht beiden hun graf in de golven vonden. Thans zijn op het Voornsche strand, onder Rokkanje, het lijk van den knecht, de schuit en ook de boot aangespoeld. Men schrijft uit Londen De geneesheeren in Nederland, die zich zooveel moeite geven om den triomftocht van Sequah's vertegenwoordiger te stuiten, zullen met belangstelling vernemen dat op eene vergadering van de aandeelhouders van „Se- quah Limited», dezer dagen te Londen ge houden, de voorzitter geen goede berichten kon mededeelen. Ofschoon, naar hij zeide, de Sequah-geneesmiddelen gewild waren bij het volk van elk land, waar zij ingevoerd werden, hadden de verschillende autoriteiten den verkoop verboden. Geneesheeren hebben hunnen invloed aangewend om deu verkoop te verhinderen van de geneesmiddelen, die zulke verbazende resultaten hadden bewerkt, en het gevolg was dat de werkzaamheden over het jaar een verliespost aanwezen. Het blijkt, dat vooral in Amerika veel tegenwer- kiug werd ondervonden. De zaken staan zoo slecht, dat het kapitaal der maatschappij zal verminderd worden en op eene volgende vergadering voorstellen zullen gedaan worden om eene geheele reconstructie te bewerken. Tevens zal een onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop het beheer gevoerd werd. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de 'Redacteur Ongetwijfeld hebben velen uwer lezers, die belang stellen in de Waalwijksche toestanden, in gespannen verwachting het verschijnen te gemoet gezien van uw nummer van verleden En zeer natuurlijk was deze gespannen verwachting na lezing van het ingezonden artikeltje in het nummer van Donderdag te voren, onderteekend door den heer Th. van Delft, leeraar aan de teekenschool. Dit ar tikeltje beschouwende in verband met het verslag der gemeenteraadszitting van 28 Sept. j.l. (zie Echo 2 October), hadden wij toch stellig verwacht, dat een afdoend repliek zou gevolgd zijn. Alles blijft echter stil, van antwoord schijnt geen sprake; evenals zoovele andere onge nietbare zaken, die Waalwijk's gemeenteraads zittingen in den laatsten tijd oudergewoonte alweer te aanschouwen gevenschijnt ook onderstaande „poespas» weer voor de arme kiezersmagen bestemd te zijn. Laat ons even het parlementair gevecht dat wij verduwen moeten, ontleden. In bovenaangehaald verslag van de zitting van 28 Sept. lezen wij het volgende 4. Benoeming van een lid der teeken- school-conimissie in plaats van den heer F. M. Ingen Housz. De door de commissie ingediende voordracht luidt J. Baijens, Jos. Bink. De heer v. d. Heijden//ik begrijp niet, dat Verbunt die voordracht mede geteekend heeft, daar ik meen te weten dat hij er tegen was.* De heer Verbant: „zoodra ae heer Ingen-Housz van hier vertrokken is, hebben de leeraren mij verzocht zooveel in. mijn vermogen was te zorgen, dat de heer Baijens niet diens plaats innam, omdat zij zich daarmede niet goed zouden kunnen veree nigen. Ik heb dit ook gezegd in de vergadering van de teekenschool-coramissie, waarin ac voor dracht is opgemaakt. Toen heeft de fungeerende voorzitter mij geantwoord, dat dit geen bezwaar was, daar de leeraars verklaard hadden met den heer Baijens te sympathiseeren. En daar ik den heer Baijens ook geschikt acht voor de betrek king, heb ik de voordracht geteekend. Later heb ik de leeraren aangesproken over hunne houding in deze zaak, en deze hebben getuigd in 't geheel de verklaring niet te hebben afgelegd, zooals door den heer Timmermans beweerd was.' De heer v. d. Heijden: „is het dan onwaar, dat de heeren Timmermans verklaard hebben, dat de leeraren zich goed koDden vereenigen met de benoeming van den heer Baijens?* De heer Verbunt: „zooals ik gezegd heb .hebben de leeraren mij verzocht de benoeming van den heer Baijens zoo mogelijk te verhinderen-, daarna heeft de heer Timmermans op de commissie-ver gadering verklaard, dat de leeraren hem gezegd hadden zich goed met de benoeming van den heer Baijens te kunnen vereenigen-, en daarna hebben de leeraren mij weder verklaard, dat daar niets van aan was.» De heer Timmermans Wz-„Ik heb indertijd van Delft gevraagd, hoe hij dacht over eene be noeming van den heer Baijens tot lid der teeken- school-commissie; hij heeft mij gezegd zich er goed mede te kannen vereenigen." De heer Verbunt: „bestaan er misschien rede nen, waarom hij tegenover u niet rond voor zijn gevoelen durft uitkomen De heer Timmermans: „gebiologeerd heb ik bem niet." (afgesnoept van Beekerelli De heer van Schijndel„van Delft heeft in 't geheel niets gezegd, toen de heer Timmermans hem zijn gevoelen vroeg over de benoeming van den heer Baijens; alleen heeft hij zijn schouders opgetrokken; en Meulkens heeft Timmermans in 't geheel niet gesproken; dit hebben zij mij zelf De heer Van der Heijden: „en mij hebben zij eveneens gezegd in hel geheel niet aan den heer Timmermans te hebben te kennen gegeven, dat zij zich kunnen vereenigen met de benoeming van den heer Baijens." En een weinig verder komt de heer Van der Heijden op tegen de impertinente leugens die gebezigd zijn om tot de benoeming van den heer Baijens te komen. Ziedaar, M. de R., een chaos, waar een ge woon sterveling de beenen over breekt Ziedaar een gerechtje, dat zelfs de meest geavanceerde Waalwijksche maag moeilijk verzetten kan. En dit laatste zegt iets De zaak wordt echter al mooier door de verschijning van het ingezonden artikel van den heer Van Delft, luidende als volgt „Gaarne zag ik onderstaande in uw veel gelezen blad als ingezonden opgenomenbij voorbaat hiervoor mijn dank. Haar aanleiding der gevoerde discussien inde raadsvergadering van 11. Woensdag, gevoel ik mij genoodzaakt openlijk Ie verklaren, dat ik inzake de benoeming van een lid der teekenschool commissie, die benoeming met het minst heb tegenwerkt. TH. A. VAN DELFT Directeur der teekenschool. Het zij ons vergund hier ter plaatse de volgende conclusie aan het oordeel onzer medekiezers te onderwerpen: De heer Verbunt verklaart, dat de leeraren hem verzochteji zooveel in zijn vermogen 1. de benoeming van den heer Baijens tegen te werken. De heer Van Delft zegt „gelogen" (zie ingezonden artikel). 2. De heer Timmermans Wz. verklaart in dertijd aan Van Delft te hebben ge vraagd, hoe hij dacht over de benoe ming van den heer Baijensen tot antwoord te hebben ontvangen, dat hij er zich goed mede kon vereenigen. De heeren Van Schijndel en Van der Heijden roepen in duo „gelogen» want Van Schijndel verklaart, dat Van Delft niets gezegd heeft, toen de heer Timmermans hem zijn gevoelen vroeg over de benoeming van den heer Baijens, en dat Meulkens Timmermans zelfs niet gesproken heeft. Van der Heijden onderschrijft dit door de verklaring: „en mij hebben zij (de leeraren) eveneens gezegd, in 't geheel niet aan den heer Timmer mans te hebben te kennen gegeven dat zij zich kunnen vereenigen met de benoeming van den heer Baijens. 8. Zonder omwegen zegt de heer Van der Heijden, dat de heer Timmermans Wz. impertinent gelogen heeften voegt er het douceurtje bij, dat zóó de Tim- mermansen de gemeente regeeren. Begrijpe wie kan Waarde gemeenteraadsleden, waar het met UWtlEd. Achtb. heen moet, dat mogen de goden weten, als er zulke geschiedenissen in uw college voorvallen en steeds omsluierd blijvendan zal er nog wel meer de spuigaten uitloopen Intusschen, M. de R., gelogen is er! Dat staat als een paal boven water, en de Waal wijksche kiezers hebben het recht, hier klaren wijn te eischen. Waar zit de knoop Wie spreekt onwaarheid, of van welke zijde zal de bekentenis komen, dat er een misver stand heeft plaats gehad? Zijn het de heeren Timmermans en Van Delft, die hier aan ,,'t draaien" zijn Of zijn de heeren v. d. Heijden, Ver bunt en Van Schijndel de lieve waarheid aan 't mishandelen? Komaan, mijne heeren, dat zijn vragen, die de geringste Waalwijksche kiezer het recht heeft te stellenen hij mag verwachten, dat niemand der betrokken vroede mannen zich te hoog zal achten, om hierop van antwoord en uitlegging te dienen. Wij kunnen (de ge- wöonte ontwikkelt de krachten) nog al veel op ons karretje trekken, maar niet overladen, hoor! want dan wordt het paardje steeg, ofwel breken de strengen. Dat wij uitlegging zullen krijgen, daarvan zijn wij intusschen wel overtuigdlicht zal er schijnen de parlementaire deftigheid van den eene en de bekende openhartigheid van den andere geven ons daarvoor waarborg. Lucifer Junior Ci®. roor-H der* Heden overleed te Waalwijkvoor- Pzien van de H. H. Sacramenten der I Stervenden onze geliefde Broeder en I Oom, de Heer Antonius van der Mee, in den ouderdom van 72 jaren. Namens de Familie H. VAN DER MEE. 1 Baardwijk, 5 October 1892. zal door bet R. C. KERKBESTUUR te Besotjen worden het VERBOUWEN der Pastorie® Aanwijzing 10 October namiddag 1 uur. te WAALWIJK, zullen op VRIJDAG 14 October 1892, des avonds 8 urebij H. F. VAN KREG- TEN in de Looiersbeurs te Waalwijk Onder WAALWIJK in de Stationestraat-. Koop I. Huis, erf en tuin, sectie B. no. 794, groot 3,50 aren, inge zet en gehoogd tot f1500.—. Koop II. Huis met twee woningen waarin VERGUNNING, en erf, sectie C. nos. 1112 en 1113, groot 1,47 aren, ingezet en ge- gehoogd tot f1450.—. te GEERTRUIDENBERG, te WAALWIJK, De navolgende merken munten uit door goede kwaliteit en worden den heeren rookers ten zeerste aanbevolen, als PIK FEIN LA MUSICA LA BELLA MARIA SIMPATICA PINAL DER RIO SUBLIMES FLOR DE RIVERO PLANTEROS DE 1887 h f20 per mille. -25 -30 -40 -50 -60 - 100 -120 HOOFDDEPOTHOUDER VOOR der zoo gunstig bekende ENAMELVERF in busjes vanaf 30 ct., ontving tegen het voorjaar BENE GROOTE KEUZE in Tapis Beige, Koehaar, Schots, Tapistrj, Co- cos, Linoleum en Toile-Cirée, PRACHTIGE gebloemde Karpetten, Spiegelkarpetten en gewone strepen in alle kleuren vanaf f2.75. Was- en Leerdoeken, Wasdoeken en Gutta percha Kastranden, Borstelwerk en verder alles wat tot de SCHOONMAAKARTIKB. LEN behoort. Zelfwerkend ontsmettingsmiddel Dit middel vervangt alle andere voorzorgsmaatregelen van desin fectie in de huizen. VERKRIJGBAAR bij

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 3