Nummer 84. Donderdag 20 October 1892. 15e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TI ELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanjt Engeland. Duitschland. De Echo van het Zuiden, en Langslratóseie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De delegatie van Oostenrijk en Hongarije volijverig aan den arbeid; Frankrijks kamers zich gereedmakend om binnen één etmaal de werkzaamheden te hervatten; in Duitsch- land een pennestrijd gevoerd wordende over het te verwachten militaire voorstel, die in breedvoerigheid moeielijk kan worden over troffen ziedaar genoeg om gansche ko lommen druks te vullen. Het gaat anders in de delegatien van Oostenrijk en Hongarije alles naar wensch, de stemmen van hen, die ijveren tegen de buitenlandsche politiek der regeering, met name tegen de politieke coalitie van Oos tenrijk Hongarije met Duitschland en Italië, zijn zoo weinige, dat zij eigenlijk bijdragen tot de bevestiging der hechtheid van de triple-alliantie en 's graven Kalnoky's laatste betoog was, ondanks de taaiheid van het onderwerp, geen kans biedend tot 't releveeren van nieuwe gezichtspunten, een glansrijk succes. Van groote handigheid getuigen 'smi- nisters uitlatingen over de wisseling der nota's tusschen Petersburg en Konstantinopel, die hij als een particuliere aangelegenheid wil beschouwd zien, tegen elke inmenging van buiten gewaarborgd. Terwijl uit Carmaux zelf de berichten minder ongunstig luiden en ook minder druk wordt gesproken over de vraag of de kamer het kabinet in ongelegenheid zal brengen naar aanleiding van zijn niet te wederleggen onhandigheden, wordt toch algemeen vermoed, dat het, het zij over een paar dagen, het zij in den loop der volgende weektot een motie van vertrouwen zal komen een ge beurtenis, die eigenlijk hoe eer hoe liever moest worden uitgelokt, opdat men wete wat men van elkaar te hopen en te duchten heeft. Een regeering bij de gratie van enkele wei nigen is eenvoudig een onding en waarlijk regeeren met kans op vruchtdragenden arbeid is onder dergelijke omstandigheden vrijwel ondenkbaar. Het zij dat de motie worde Eenc geschiedenis uil de Engehche rechtspleging. 70 xxx. William maakte terstond alle toebereidselen tot zijn groote reis; zijn voornemen was niet in de eerste plaats naar beschaafde landen te gaan; hij wilde, zooals eenmaal Robert, de verste deelen der aarde doorkruisen, en door de gevaren, die hem daarbij bedreigden, zich geheel tot een man vormenwant in dien tijd was een reis door Azie, Afrika of Amerika nog eene moeielijke onderneming, waartoe de grootste omzichtigheid, volharding en geestkracht werden vereischt. Tot niet geringe teleurstelling van William wilde zijn vader niet aanstonds zijne toestemming tot deze reis geven. De zoon had gehoopt dat hij, die weder geheel in zijn alchimistische droomen was verzonken, r.iet de minste tegenwerping zou maken, maar in plaats daarvan vroeg hij zeer ontsteld: Wilt gij juist nu gaan reizen? On mogelijk! Wacht ten minste zoo lang tot ik mijn doel heb bereikt; reeds binnen weinige dagen hoop ik aan het einde te zijn; dat geluk moet gij eerst mede genieten, en dan kunt gij gaan. En als het u nog spoedig niet gelukt? vroeg de zoon terneergeslagen. De oude hief de doffe somber starende oogen op Twijfelt gij Ik zeg u dat ik binnen wei nige dagen aan het einde zal zijn en dat daarmee het jarenlange zorgen en zwoegen ruimschoots zal 'beloond worden. Eer kan ik u niet'laten vertrekken, gij moet mijn schitterenden triumf hier bijwonen, en dan kunt gij gaan reizen. William wist dat het vergeefsche moeite zou zijn, zijn vader tot een ander besluit te willen bewegen; hij moest dus nog eenigen tijd wach ten, tot dat deze weder van meening was ver anderd, of tot dat het de slimme Hetty had mogen gelukken hem eene gunstiger schikking te ontlokken. De jonge man geraakte in niet geringe verlegenheid en misnoegdheid; alle toe- gesteld naar aanleiding van Carmaux, het zij met betrekking tot het veelbesprokene en door de ultra-protectionisten veel bestreden tractaat met Zwitserland hoe spoediger men weet hoe na men er aan toe is, hoe beterbeter nu, bij den aanvang van een nieuwe arbeids-periode, een kabinets crisis, dan later midden in de parlementaire be sognes, die nimmer ongestraft worden onder broken. Zoo alleen kan Loubet een waardig heengaan dekken of wel regeeren met gezag. Zaterdag heeft Rouvier, de minister van financiën, zich in de begrootings-commissie uitgelaten over de middelen om de begrooiing voor het aanstaande dienstjaar te doen klop pen, of eigenlijk over het goochelkunstje om een te kort van 6 millioen te doen verkeeren in een overschot van 365,580 frs. Anderhalf millioen frs. zal de belasting van 10 francs opbrengen, die Rouvier den 225,000 rijwielen of liever den eigenaren dezer voertuigen wil zien opgelegd, zelfs al wordt het vierde deel dezer belasting aan de gemeenten uitgekeerd en vier en een half millioen minstens denkt hij te vinden door conversie eener leening. Hoe langer de regeering van Duitschland haar nieuw militair voorstel laat wachten, des te fantastischer luiden de lezingen in een deel der Duitsche pers. Nu men met betrek king tot de grootte van den eisch der re geering zoo ver is gekomen, dat men eigenlijk weer tot het punt van uitgang is terugge keerd, houdt men een wedkamp in 't gissen naar den duur van het voorstel, men weer spreekt elkaar telkenmale en blijft ook te dezen aanzien al even wijs of liever even dom. Het nieuwste is Zaterdag te Berlijn vertoond men vertelde elkaar aan de beurs dat het militaire voorstel was ingetrokken, doch niemand was er, die het geloofde. Men kan er dan ook staat op maken, dat het voorstel Donderdag a. s. in den Bondsraad komt, die alles in het geheim zal behandelen en de mogelijkheid, dat de kanselier Capiivi het woord neemt om het te motiveeren en te verdedigen, is niet buitengesloten. Ruim een maand later, 22 November, komt de Rijksdag bijeen en deze zal dan ook al bereidselen waren gereed en in de abdy had hij den dag van zijn vertrek al bepaald, omdat hij in het minst niet had verwacht, dat zijn vader hem eenigen hinderpaal zou in den weg leggen; en nu moest hij plotseling alles weer uitstellen en zijn vertrek laten afhangen van iets, dat nooit gebeuren kor:, omdat zijn ongelukkige vader een droombeeld najaagde. Duidelijker dan ooit zag hij nu in, dat hij het in den laatsten tijd niet veel beter, ja nog erger had gemaakt. Met het zoeken naar den steen der wijzen hadden zich zooveel bekwame mannen in vroegere eeuwen bezig gehouden, maar hij, wat had hij gedaan? Hij was als waanzinnig opgetreden voor de eer van eene deerne, die geene eer bezat, en had daarvoor bijna zijn geheele levensgeluk op het spel gezet. William gevoelde derhalve, dat hij geen recht had het zijn vader kwalijk te nemen, en dat hem niets overbleef, dan den tijd af te wach ten, tot zijn vader weer van meening veranderd zou zijn. Heb nog slechts weinige dagen geduld, trachtte zijn zuster hem te troosten; gij weet dat hij binnen kort het bevel weer vergeten is, op welks nakoming hij nu onverzettelijk blijtt staan, en dan zal hij u wel laten vertrekken. William verkreeg weldra de gewenschte ver gunning, maar langs een anderen weg dan hij had verwacht. Men vond sir Ralph op zekeren morgen in zijn leuningstoel; zijne oogen waren gesloten, een glimlachje lag nog op zijne lippen, maar hij sliep niet om weer te ontwaken, hij was den eeuwigen slaap ingegaan Nog den vorigen dag had hij gezegd: morgen zal ik ein delijk aan het einde zijn, en zal mijn jaren lang werken en zwoegen met een schitterenden uitslag worden bekroond; ik zal den steen der wijzen in handen hebben, dan kan William gaan reizen. Hoe vreemd, wonderlijk, bijna bovenaardsch hadden daarbij zijne oogen geschitterd. Ja, hij was aan het einde, de zonderlinge man; hij had den steen der wijzen gevonden, al hielden dan ook zijne koude, verstijfde handen niets anders omklemd dan een gewonen keisteen. Reeds daags na ae begrafenis zijns vaders be gon William zijn groote reis. Ik laat u niet alleen, weldra zal Robert u ter zijde staan, om u voor altijd te beschermen, had hij vertroostend spoedig èn de begrooting èn de nieuwe mi litaire wet in handen krijgen. De politiek mengt zich in alles, zelfs de vervulling van de meest eenvomdige burger lijke beleefdheden wordt den vorsten som tijds moeilijk gemaakt. Zoo heelt Duitsch- lands keizer 't in zijn hoofd gekregen om de koningin-regentes van Spanje te verkie zen tot meter van zijn dochtertje, dat eerst daags gedoopt wordt. Nu lijkt dat op zich zelf van geen of tenminste van zeer geringe beteekenis, alleen kan men 't vreemd vin den, dat een protestantsrh vorst eene katho lieke vorstin als zoodanig kiest, maar de Spaansche pers neemt de zaak heel ernstig op en zelfs acht zij zich verplicht te verze keren, dat de relaiien tusschen Frankrijk en Spanje tengevolge van deze gedwongen fraai igheid niet zullen gewijzigd worden Te Brussel liep Maandag een gerucht, dat er opnieuw een opstand van Arabieren aan den Kongo plaats had gehad doch bij het bestuur van den staat noch bij de Kongo- maatschappij was daarvan iets bekend. Sedert den 12en zijn er geen berichten van de expeditie van Dahomey. Op dien dag leverde de kolonne verscheidene ge vechten en maakte zij zich gereed om voorbij Koto door te dringen in de richting van Khana, waar zij zich thans moet bevinden. MONTLUQON, 17 Oct. Eene dynaraiet- ontploffing heeft hier plaats gehad voor het huis van den ingenieur der kolenmijn van St. Aubin. Er is slechts stoffelijke schade. De deelnemers aan het te Cadix gehou den congres van vrijdenkers zullen gerechte tot zijne zuster gezegd, wier hart dreigde te barsten, nu zij voor langen tijd haar broeder zou moeten missen, nadat zij haar vader zoo pas had verloren. Al had de baronet zich altijd slechts weinig om de zaken van het dagelijksch leven bekom- j merd en Iletty nooit de zorgen voor het huis-, houden van de zwakke schouders genomen, hij] was er toch, en nu eerst voelde zij het verlatene; van haar toestand. Wees daaromtrent geheel onbezorgd, had! William gezegd, Robert heeft mij beloofd het lekgeworden schip te zullen vlot maken, opdat ik bij mijne terugkomst alles weer in de beste orde vinde en gij weet dat hij woord houdt; hij zal dagelijks overkomen om het roer recht te houden; zoodra de rouwtijd om is, wordt gij een paar en dan houdt gij hier dapper en duchtig I huis tot ik terug kom. Het afscheid van de geliefde, die hij nauwe lijks gewonnen had, viel William zwaar, maar Mary hield zich goed. Ik vertrouw op u, wij zullen elkander gelukkig wederzien, zeide zij tceder en kalm, maar niemand vermoedde, welke diepe smart evenwel aan haar jong liefdevol hart knaagde. Nog eenmaal zag hij haar in de minnende oogen. En ik zal u toonen, dat ik oneindig trouwer en onveranderlijker het liefelijk beeld weet te bewaren, dat thans in mijn hart leeft, dan de bedriegelijke spookgestalte, die ik zoo lang heb nagejaagd. Vaarwel! Een laatste aft-cheidskus en een lange, lange tijdsruimte zou voorbijgaan, eer zij elkander zou- den wederzien- Er was eene vrouw in wier hart nog oneindig grooter onrust heerschte, dan ooit Iletty Davis- town of Mary Wintlebury hadden ondervonden; die vrouw was juffrouw Lyon. Sleclits ééne ge dachte hield haar bezig en dreef haar rusteloos rond. Haar eenige, dierbare zoon mocht niet aan de galg sterven alles, slechts dat nietZij moest hem van deze dreigende schande bevrijden, al brak haar daarbij het hart. In onbeschrijfelijke spanning wachtte zij op tijdingen. De terechtstelling was op morgen be paald en geheel Londen zag reeds vol ongeduld liet ontzettende schouwspel te gemoet. De aan- lijk worden vervolgd, wegens beleediging van den godsdienst in hunne redevoeringen. De prefect heeft de verdere zittingen van het congres geschorst. Ondanks eenige vrees voor rustversto ring van den kant der studenten ten gevolge van het verbieden eener tooneelvoorstelling, is alles te Madrid rustig gebleven. Het hof blijft tot den 21en te Sevilla. De koning en de koningin van Portugal hebben hunne reis naar Madrid uitgesteld tot na de aankomst der regentes. Dè Spaansche regeering heeft strengere maatregelen voorgeschreven tegen uit Frank rijk komende reizigers en goederen. De ge- zondheidspost te Port-Bou is verdubbeld. Bij de aankomst van eiken trein worden er zorg vuldige inspecties en ontsmettingen toegepast. Groenten, vruchten en gevogeltje mogen uit Frankrijk in het geheel niet meer ingevoerd worden. Het grootste schip ter wereld wordt thans op een der werven aan de Clyde gebouwd. Dat schip, Compania genaamd, zal nog groo ter zijn dan de Great Eastern en 19000 ton nen meten. De beweegkracht leveren twee stoommachines, ieder van 15000 paarde- krachten. In April a. s. zal dat reuzenschip uitvaren, om bij de opening van de wereldtentoon stelling te Chicago te zijn. De werklieden in de katoenfabrieken van Zuid-Oost Lancashire, hebben besloten niet te berusten bij de vermindering van het loon met 5 pet. Het gevolg daarvan zal zijn, dat zij allen gedaan krijgen en 60000 arbei ders broodeloos worden. Van de 20 millioen spintoestellen zullen er dan niet minder dan 15 millioen stilstaan. In Noordelijk Lancashire wordt de arbeid ongestoord voortgezet. Ketzer^Wiffieim W&V?. spoortrein even goed als ieder ander; men zienlijkste dames hadden al het mogelijke gedaan om goede plaatsen te verkrijgen, ten einde den laatsten gang te kunnen bijwonen van den ellen- digen moordenaardie de ongehoorde misdaad had begaan, een zoo uitstekend, beminnenswaar dig lid der aristocratie als lord Waversford was geweestuit haar midden weg te rukken. De strop was eene veel te zachte straf voor zulk een booswichthij had ten minste verdiend dat hij vooraf met gloeiende tangen gebrand en gemar teld, en hem de moorddadige hand afgehouwen was, die hij tegen een lord had durven opheffen. Zelfs de geringe standen veroordeelden de daad van den jongen timmerman. De eerbied voorden hoogen adel is in het Engelsche volk te diep ge worteld dan dat het niet ontzet zou zijn over een moord door een gering handwerksgezel op een dezer aanzienlijke, invloedrijke heeren ge pleegd. Er waren er slechts weinigen, dit den jongen moordenaar niet verwenschten en eenig medelijden met hem gevoelden. Het schouwspel, waarop zoo velen zich ver heugden, en dat zij met ongeduld verwachtten zou hun niettemin ontgaan. Des avonds voor de terechtstelling verspreidde zich door geheel Lon den het gerucht, dat de jonge Lyon, de moorde naar van graaf Waversford, dood in zijne cel was gevonden. Deze ouaangename tijding ver wekte overal opschudding, en het was niet het gemeenhet waren lieden uit de aanzienlijkste standen, die den wensch uitspraken, dat tenminste het lijk van den verfoeielijken misdadiger aan de galg zou gehangen worden. Men deea aan de rechters de bitterste verwijten, dat zij den ver oordeelde vóór den tijd hadden laten sterven, en daardoor de inwoners van Londen van een heerlijk schouwspel hadden beroofd. Juffrouw Lyon vernam het treurige bericht zonder een spier van haar gelaat te vertrekken. Nu was haar arme dun les ten minste ge borgen, geen beulshanden konden hem den strop om den hals leggen en hem tot de galg optrekken. In hare oogen was hij geen misdadiger geweest, slechts een verblinde, (die door de slechte Elisa beth als betooverd, met open oogen in zijn ver derf was geloopen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1