Italië. Rusland. BINNENLAND. kan dus nagaan, dat de „Reise-Kaiser" een aardig sommetje daarvoor uitgeeft. De keizer heeft extra-salonwagens laten bouwen; maar niet alle keizerlijke spoorwaggons zijn zijn eigendom. Bestelt de hofmaarschalk een extra- trein voor den keizer, dan moet hij binnen drie dagen de rekening hebben, en deze wordt dan terstond voldaan. Stapt de keizer met zijn gevolg aan een of ander station in een trein en is er een salonwagen, dan heeft Z. M. uitsluitend recht op dien wagen en andere passagiers worden er niet toegelaten. Er wordt dan voor ieder persoon een plaats kaartje le klasse betaald. Uit het feit dat in het regeeringsprogramma de buitenlandsche politiek geheel onbesproken wordt gelaten, putten sommigen de overtuiging dat de regeering tegen de triple-alliantie ge stemd is en zou trachten zich van hare ver plichtingen jegens Midden-Europeesche mach ten te ontdoen. Om getuigenis te geven van 's konings gezindheid jegens Duitschland, wordt nu gemeld dat de Duitsche keizer als gast tegenwoordig zal wezen bij de viering van de zilveren bruiloft van het koningspaar. Het ministerie achtte ook noodzakelijk het bewijs te levereu van zijn trouw aan de bondgenooten en daarom liet Brin, minister van buitenlandsche zaken, zich noodigen om een rede uit te spreken te Turijn, ter be handeling van de positie van Italië tegenover vreemden. De hooge geestelijkheid verwijt dit minis terie, dat, terwijl Crispi openlijk tegen haar optrad, Giolitti de lage geestelijken aan zich tracht te verbinden, door hooge tractementen. De radicalen wijzen er op, dat Rudini viel op het monopolie der lucifers, doch dat Giolitti nu het veel zwaarder drukkend mo nopolie der petroleum invoert. Een onlangs overleden Italiaansche senator, de heer Ricci, heeft zijn gansche vermogen, dat zeer aanzienlijk schijnt te zijn, aan de stad Genua vermaakt met de bepa ling, dat de stad aan zestien ouderlooze knapen een kostelooze huisvesting en opleiding moet doen geven in een aangewezen inrich ting daar ter stede. De overige renten mag de stad gebruiken op de wijze, die haar het best toeschijnt. Volgens opgaven over de negen laatste maanden, hebben dit jaar in Italië de invoe ren naar waarde 81/* millioen bedragen, of 4 millioen minder dan verleden jaar, maar de uitvoeren 692 millioen of 72 meer dan in de negen laatste maanden van 1891. Het monopolie op den invoer van minerale oliën zal, naar men berekent, den staat 14 millioen opbrengen. Te Rome is eene „municipale crisis" uitgebroken, wegens het plan om in 1895 in de hoofdstad eene wereldtentoonstelling te houden. De syndacus der stad, hertog Caetani, wil zijn ambt nederleggen. daar de commissie der tentoonstelling de verantwoordelijkheid hiervoor aan de stad wil opdragen, een zaak waar de syndacus ten zeerste tegen is. Hij wil de stad alleen een geldelijke bijdrage doen geven e.l verder niets. Het ^uur voert eene be- it*, welke naar men berekent ngste gericht, is ze «ster vi geveze dat ntbrs erbi< Te Peczenizijn heeft men beproefd, met dynamiet de woning van den burge meester Hessel in de lucht te doen springen. De aanslag mislukte, het huis werd slechts een weinig beschadigd. Een gerechtelijk on derzoek is intusschen ingesteld. De telephoonlijn van Weenen naar Triest is nu verbonden met die van Weenen naar Praag en naar Kolin een lijn van 1151 kilometer. De gesprekken van het eene uiteinde naar het andere zijn zeer duidelijk verstaanbaar. Ondanks alle tegenspraak houden sommige buitenlandsche bladen hardnekkig vol, dat op den Russischen czar, bij diens aankomst onlangs te Skiernivice, een nieuwe aanslag is gepleegd. Een dynamietbom dus wordt thans weder uit Berlijn aan Daily News ge seind ontplofte op de rails, toen de kei zerlijke trein aankwam, vijf personen doodend en er veertien zwaar verwondend. De ont ploffing moet zijn teweeggebracht door een electrischen draad, en naar verzekerd wordt ontkwam de czar alleen daardoor aan een gewelddadig uiteinde, dat zijn trein op een ander spoor liep dan op het oorspronkelijk bepaalde. Veertig personen moeten gearresteerd zijn als verdacht van medeplichtigheid aan den aanslag, waarin men het werk wil zien der geheime nihilistische vereeniging Narodnaia. Zooals gezegd is spreekt de officieele bron dit tegen, op in het oog loopende wijze gewagend van des czaren aankomst en te rugkeer „in den besten welstand." Het raad sel of geheim wordt wellicht spoedig op gelost. WAALWIJK, 19 Oct. 1892. Zondagavond heeft men weer eens willen toonen, dat de oude "Waalwijksche geest nog niet is uitgedoofd. Zoo zijn er op een plaai-s ruiten ingeworpen, een voorbijganger werd achtervolgd en tegen de grond gesla gen, terwijl bet in 't algemeen aan rumoe righeid niet ontbrak. "Natuurlijk dat er zijn, die het gelag zul len moeten betalen. De handel in de Langstraat was zeer vlug, doordien er veel kooplui waren; aanvoer tamelijk. Kalf koeien goldan f175 si 250 dito vaarzen f130 a 240, slachtvee le qual. 70 a 72, 2e qual. 60 a 65 ct. per Kg., hokkelingen en jarige kalveren zonder han del, vette varkens f 0,56 per Kg. (schoon). Boter f 1,30 a 1,40 per Kg. Eieren f5 a 5,50 per 100 stuks. Hooi. De handel wordt levendiger, voor de persen wordt druk gekocht. De beste qual. geldt f44 per 1000 Kg., 2e soort f38. Nieuw stroo wordt voor f 22 a 24 per 1000 Kg. verhandeld. De prijs der aardappelen in de Beve" Langstraat, zoowel uit het Land van Heus— deze stoet i telken r waart*. 'eel law uolitiebi Emrae een speciaal ambtenaar is belast met de op dracht, om ten spoedigste een wetsontwerp tot invoering van leerplicht gereed te maken. Het is de bedoeling dit wetsontwerp nog vóór Kerstmis de tweede kamer te doen bereiken. Centr. Maandagnamiddag 12 u. 26 m. (spoor- tijd) derailleerde de personentrein (markt- trein), richting van Gorinchem, te Leerdam bij wachtpost 55, even vóór het station De locomotief en tenderwagen waren over den wissel, toen de wissel oversloeg en de rest van den trein op een anderen rail ging, tengevolge waarvan de eerste drie personen- waggons uit de rt.ils werden gerukt en er een omsloeg. Gelukkig werd er op die plaats zacht ge reden en merkte de machinist spoedig het ongevalanders ware het ongeluk niet te overzien geweest, daar de trein vol bezoekers der markt van Gorcum zat. Nu zijn er slechts enkelen een weinig gekwetst. Op de plaats waar het ongeluk voorge vallen is, maakt de weg een bocht, waardoor men in den trein altijd een schok voelt, tengevolge van het sliugeren der wagens. Reeds vroeger is er op het gevaarlijke van die bocht gewezen. De weg is nog versperd; de passagiers moeten overstappen in gereedstaande extra treinen. De heer M. van Pellecom, burgemees ter en secretaris der gemeente 's-Graveland en dijkgraaf van het hoogheemsraadschap van de Zeeburger- en Diemerdijk, is Zon dag in hechtenis genomen, onder verdenking van verduistering van in zijne betrekking aan hem toevertrouwde gelden. (Hbl.) Omtrent de aanvaring van de groote brug over het Noordzeekauaal bij Velsen door het stoomschip European van Huil kunnen wij het volgende meedeelen: Ongeveer te ruim 1 uur Maandagnacht stoomde de European naar Amsterdam. Door welke oorzaak dan ookwaande men de brug geopend en voer het schip gelukkig niet met vóllen stoom tegen de gesloten brug op. Hierdoor werd de brugverscnansing over een groot deel verbrijzeld. Zoowel aan de zijde naar Beverwijk als naar Velsen, werden de sluitingen verbroken, zoodat de brug met een sterken zwaai zich van zelf opende en met het eene gedeelte zoo hevig tegen de boot sloeg, dat zij haren opzet verloor, waar naar men te vergeefs tot Maandagmiddag in het kanaal gezocht heeft. De brug zeil kreeg eene kromming van 57 centimeter. Van een der stoelen werd een ijzeren kop stuk stuk geslagen en van den pijler een stuk graniet van circa 1 meter in het vier kant. Verscheidene ijzeren dwarsliggers onder aan de brug waren afgekapt. jeveer half tien Dinsdagmorgen slaagde er met veel moeite in de brug te Ui die oen met dommekrachten aan djt's, R de opzet verloren ging, werd f'rsteun.' b let g zal veel geld kosten; de ter gespaard. Het verkeer e i poedig hersteld en ondervindt bij het luiten weinig meer vertraging ton lijk. igenieu Bek aar was spoedig ter ngerichte schade op te 1 gevoegd Das drie •iftig sntlf zijn croed Italië keniand. De Grieksche gezant deelde mede bij de overhandiging van zijnen terugroe- pingsbrief, dat de Russische gezant zich met de loopende zaken zou belasten. gj wordt nei ontwerpen van een wet op den leerplicht te hebben tegenge houden, komt er bij dit departement meer voortgang in deze. zaak. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat stuur van het nationaal Nijmegen, te houden op 7 Novem! e. k., wordt ons mede- dat door H re Majesteiten de koningin konii ntes van ieder eene e velijke borstbeelden als is 'o - welke prijzen zijn toe- van H. M. de koningin aan prijs e' e A, die van H. M. de konii g n rége ites an den len prijs serie B. T v i s, dat door het gemeentebestuur van Nijmegen zijn uitgeloofd twee medailles, zijnde éént zilveren, toegevoegd aan den len prijs dei je bi n deelnemers, en ééne bronzen mee i e. :gevoegd aan den len prijs der vrijt >aan ef hebbers. en at door de maatschappijen der Staats lollandsche spoorwegen reductie e d is van personentarief uitsluitend aan deelnemers op vertoon hunner kaarten en /el odataijdat voor een retourbiljet voor r. 'tele reis wordt betaald, zijnde Ou.Biljetten geldig van 5 tot en met :t )and hiermede is het uur der loting pliats van 10 uur 'smorgens op 2 namiddags van den 5 November. bovenstaande mededeelingen, alsook -r \u jo jetal liefhebbers, dat zich reeds om aan het concours deel te bi ijgenoegzaam, dat de dagen van nber voor de belangstellenden het eticic uiljartspel zeer belangrijk en aangenaam zullen zijn. Kaatsheuvel17 Oct. Een paar weken geleden verzocht de firma Van Dortmond en Van Ghert alhier aan den inspecteur der poste rijen 's avonds na aankomst van de tram te 7.7 uur, onmiddellijk eene bestelling te doen plaats hebben. Dit verzoek is toegestaan vanaf 24 Oct. a.s. zal deze bestelling plaats hebben. De met den trein van 7.59 aan komende brieven zullen dan 's avonds niet meer besteld worden, doch krachtens art. 9 der aanvullingswet op de posterijen van 11 Febr. 1892 heeft iedereen, die zulks verlangt, het recht tegen betaling van busrecht tot 's avonds 11 uur zijne brieven enz. op 't postkantoor af te doen halen; dat kost per drie maanden f 4; wil men echter alleen zijn nieuwsbladen afhalen of doen afhalen, dan heeft men eveneens tot II uur 's avonds daartoe het recht tegen betaling van 50 ct. per drie maanden. Op het rekest van burgemeester, wethou ders en raadsleden, beoogende 's morgens vóór het vertrek van den tram te half acht gelegenheid te hebben tot het aanbieden van pakketten, een betere aansluiting te verkrijgen op de posttreinen enz., zoodat onze brieven en pakketten niet meer zoo lang te Waalwijk zouden behoeven te blijven liggen, is nog geen antwoord ingekomen. De toekomst der aarde en hare bewoners. In een voordracht door den heer Ehlert in een vergadering van Duitsche ingenieurs gehouden, vat deze de uitkomsten der tegen woordige onderzoekingen als volgt samen: Wij zien hoe de Poolijsvlakten, evenals de gletschers der Alpenvoortdurend minder uitgebreid worden; het zuidelijk deel der noordelijke gematigde zonen begint onder de toenemende warmte te lijdenSpanje, Sahara, Arabie, Klein-Azie, en terwijl het noordelijk halfrond en de equatoriaalstreken in geologischen zin de secundair en detertiair- periode achter zich hebben en zich in de quartair periode bevinden, vinden wij in het eenige vasteland van het zuidelijk halfrond, dat nooit overstroomd was, behalve de eerst onlangs ontgonnen landen, met zijne zonder linge dieren- en plantenwereld, als overblijfsel eener reeds lang afgesloten geologische periode, de secundair-periode, terwijl op de eilanden van Polinesie nog sporen zijn te vinden van een beschaving, die bij het tegen woordige dien archipel bewonende ras niet thuis behooren en duizenden jaren achter ons liggen. Het grootste deel van het zuidelijk halfrond is voorloopig voor de menschheid van hoegenaamd geen nut. Uitgestrekte vaste landen liggen onder de zeeën begraven en zullen zich na eenige duizenden jaren ver heffen en plaats bieden aan de uit het noor den vluchtende volken. Intusschen zullen wij ons echter nog eenige tientallen eeuwen in een steeds gunstiger wordend klimaat mogen verheugen. Het ijs wijkt steeds naar de Noordpool terug. Wij krijgen een zuidelijk klimaat met al de daar aan verbonden voordeelen, maar ook met alle nadeelen die de overgang der bescha ving in Babylonie, PerzieKlein-Azie, EgypteNoord-Afrika en Mexico ver oorzaakt hebben, namelijk de vermindering van de vochtigheid van den bodem, het gebrek aan water. Onze stroomen zullen arm aan water en voor de scheepvaart ongeschikt worden, onze landerijen zullen verdorren, onze bosschen uitsterven en alleen in het Noorden zal plaats blijven voor de bescha ving. Het Noorden zal de plaats der hoogste beschaving worden. Intusschen treedt in het Zuiden de gematigde zone een verandering in de neerslag zal grooter worden, groote massa's regen zullen zich op de noordelijke heiligen der Alphen in ijs en sneeuw omzetten, gletschers vormen, die steeds dieper naar de vlakte zullen afdalen en in Noord-Europa een klimaat vormen, gelijk aan het tegen woordig in Noord Siberie bestaande. Na het jaar 6500 zal ook het Noordpoolijs zich weer zuidelijker gaan uitstrekken, de zeeón op het Noordelijk halfrond zullen groo ter worden en op de scholen van 't Zuidelijk halfrond, waar intusschen een nieuwe bescha ving is ontstaan, zal geleerd worden, dat op het Noordelijk halfrond het meeste water wordt gevonden. Na nog 10500 jaar echter begint ons oud Europa weer verjongd en vergroot uit de golven te voorschijn te komen. Na 21000 jaar zullen het Kanaal, de Noord en Oostzee verdwenen zijn; alles zal dan een samenhangend geheel van land vormen, wat het verlies aan water door vorming van wa terhoudende chemische verbindingen bedraagt in iedere periode van 21000 jaar minstens 3040 meter in loodrechte richting. Daar door zullen vele kusten verscheidene honder den kilometers vergroot worden en men zal dan misschien in staat zijn, per spoor het Noordelijk halfrond „zonder over te stappen" rond te rijden langs denzelfden weg, dien eens het menschelijk geslacht genomen heeft toen het zich in Amerika verspreidde. De Paus over den toestand der vrouw. Aan het bestuur der damcsafdeeling van de wereldtentoonstelling te Chicago is namens den Paus een schrijven gezonden, waaruit blijkt, dat hij deze afdeeling zeer toejuicht. Belangstellend als zijne heiligheid is in alles dat tot eer der kerk kan strekken en dat een spoorslag worden kan tot het verrichten van een edele en goede daad, kan hij niet nalaten de strekking en het plan toe te jnichen van een collectieve tentoonstelling der meest beroemde werken, bijeengebracht door het vernuft en den nijverheidszin der katholieke vrouwen, zelfs in die zoogenaamde barbaarsche eeuwenwaarin men die ver fijnde beschaving moest missen, waarop wc ons thans beroemen.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2