BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Volgens de Kölnisclie Zeitung zijn de uit gaven, welke de nieuwe militaire wet zal eischen, geraamd opvoor éénmaal M. 66,800,000, waarvan M. 61,000,000 voor 1893/94 en de rest voor later; jaarlijks terugkeerende M. 64,000,000, waarvan ou- middellijk M. 56,400,000 en de rest in den loop der eerstvolgende jaren. De vermeerde ring van het aantal personen in dienst bedraagt: 2138 officieren, 234 officieren van gezondheid, 209 geweermakers en wapensmeden23 paardenartsen, 1 zadelmaker, 11,857 onder officieren en 72,037 manschappen. Het aan tal dienstpaarden wordt vermeerderd met 6130. Naar aanleiding van deze mededeeling schrijft de Reichs-Anzeiger „De Kölnische Zeitung maakt den tekst van het militaire wetsontwerp en de memorie van toelichting openbaar. Daar dit ontwerp aan den Bondsraad als geheim stuk is toe gezonden, welks openbaarmaking in het te genwoordige stadium, d. i. voordat in den Bondsraad de behandeling is afgeloopen, niet in het plan der regeering lag kan de Köl nische Zeitung niet anders dan op onrecht matige wijze van het wetsontwerp kennis gekregen hebben." De voorbarige openbaarmaking van de nieuwe legerwet in de Köln. Ztg. brengt in de pers een groot spektakel te weeg, want de strikste geheimhouding was afgekondigd, dewijl het ontwerp eerst aan den Bondsraad ingediend is en er daar nog al'erlei wijzigingen in kunnen gebracht worden, zonder dat iemand er iets van verneemt. Dit is nu niet mogelijk en men vraagt zich af of de openbaarmaking niet een politieke bedoeling, eene beweging voor of tegen Caprivi zijn kan. De nijdige aanteekening van den Reichs-Anzeiger kent men reeds. Richter's Freisinnige Zeitung spreekt bijtend van een verraad, dat de Köln. Ztg. om winstbejag aan Caprivi pleegt. De dikwijls van hoogerhand ingeblazen Abend heft jammerkreten aan over het gepleegde misbruik van vertrouwen, waardoor eene zakelijke beoordeeling zeer bemoeilijkt wordt. Gedeeltelijk is al deze toorn toeteschrijven aan broodnijd tegen de Kölnische, maar er komt teleurstelling bij, omdat het blijkt, dat alles wat er verteld is van tegemoetkomingen, welke Caprivi reeds gedaan zou hebben, feitelijk op niets neerkomt. Zijn ontwerp eischt eene jaarlijksche verhooging der leger- sterkte in vredestijd met 86,489 man, waarbij nog ongeveer 15,000 man komen die tegen woordig vroeg naar huis gezonden worden, maar voortaan waarschijnlijk onder de wapens zullen blijven, zoodat er dan 100,000 man jaarlijks meer gelicht worden. De kosten daarvoor worden opgegeven te zullen be dragen: 67 millioenen voor eens, voor aan schaffing van materieel, en 84 millioen jaarlijks voor onderhoud der troepen. De regeering biedt niet eens, om dit goed te maken, den tweejarigen diensttijd aan; integendeel, die van drie jaren blijft bestaan. Alleen bij.de korpsen te voet zullen „in het algemeen" de recruten na tweejarige oefening vrijgelaten worden, doch met dit voorbehoud dat zij, die in hunnen diensttijd zes weken arrest gehad hebben, een derde jaar moeten blijven. Caprivi's rechtvaardiging der voordracht komt voornamelijk hierop neer, dat Duitsch- land het overwicht, dat het vroeger te danken had aan zijnen kortelings ingevoerden weer- plicht, verloren heeft. Frankrijk en Rusland zijn ons voorbijgestreefd, en dit moeten wij weder inhalen. Eugen Richter rekent heden in het nacht- nomraer der Freisinnige Zeitung reeds in de gauwigheid uit, dat bij de door de regeering gemaakte raming der kosten uit den aard der zaak nog tweehonderd millioen mark ge teld moeten worden, voor het bouwen der noodige kazernes voor het vergroote leger. Bedriegen niet alle voorteekenen, dan zal dit wetsontwerp spoedig een geweldigen storm in de openbare meening doen opsteken. De Italiaansche regeering heeft, naar een der Napolitaansche bladen weet mede ie deelen, door Duitschland gesteund, van Oos tenrijk verlof gevraagd tot openbaarmaking der met deze mogendheid aangegane over eenkomst, waarschijnlijk opdat zooveel moge lijk openkaart worde gespeeld tegen de aan staande Parlements verkiezingen. Oostenrijk zou dit echter hebben geweigerd. De tijd der redevoeringen is weer aange broken. Minister Brin zal er een houden te Turijn en de oud minister Zanardelli hield er eene, waarin hij op de noodzakelijkheid wees van een nieuwe organisatie der partijen. Hij bestreed te groote bezuiniging op de oorlogs begrooting en noemde de maritieme demon stratie te Genua een groot vriendschaps- en vreugdefeest. Vooral met Frankrijk moet men de goede betrekkingen aanhouden. Italie's eenheid noemde hij voortaan onwrikbaar. Het derde antwoord der Porte op Rusland's bekende klaag-nota in zake Bulgarije twee maal heeft deTurksche regeering, gelijk men weet, dat moeten „overmaken," schijnt te St. Petersburg nu eindelijk te hebben vol daan. Wat door de Porte is aangevoerd om de hartelijkheid van Stambouloffs ontvangst te verontschuldigen of te verkleinen is nog niet bekend, maar het wordt „over het ge heel bevredigend" genoemd, en zoo is deze geschiedenis weer uit de wereld. De onregel matige toestanden evenwel, waarbij telkens dergelijke incidenten kunnen voorkomen, blijven voor en na bestendigd. Hongarije dreigt op 't onverwachts een ministerieele crisis; wel was reeds zoo af en toe de positie van dezen of genen zwak geheeten, maar de mogelijkheid op een ka binetscrisis was nog niet gesteld. Toch was Szapary, de premier, reeds geschokt door de kerkelijke quaestie en nu is ook nog een militair vraagstuk hem komen bemoeielijken. Het comité der Honveds heeft geweigerd deel te nemen aan een feest, welks programma Szapary had samengesteld, bedoelende de verzoening tusschen het leger en Hongarije en algemeen wordt Szapary's aanblijven onmogelijk geacht, ja zelfs worden reeds Weckerle (de titularis van financien) en Szilagyi (de minister van justitie) genoemd om hem aan 't hoofd van het kabinet op te volgen wat zou bewijzen, dat we in deze te doen hebben met een verandering van persoon, niet van politiek. Te Roubaix is een Belgisch linnenwever, de leider der jongste werkstaking, overleden, tengevolge van de verwondingen en de slagen, die hem in een twist, welke op eene vecht partij was uitgeloopen, werden toegebracht. Gedurende een vergadering van anar chisten te St. Dénis, kwam het tot heftige ongeregeldheden. Van verschillende zijden vielen revolverschoten. Tal van personen werden gewond, waaronder ook een gendar me; vier anarchisten werden in verzekerde bewaring gesteld. Reeds vóór verscheidene maanden heeft de regeering den Paus ter goedkeuring aan geboden de candidatcnlijsten, bevattende de namen van hen die in aanmerking komen voor de' vervulling der vacatures, ontstaan in de rij der bisschoppen van het pauselijk ge zantschap. Tot heden is nog geen bericht dienaangaande uit Rome ontvangen. President Carnot heeft Zaterdagmorgen een bezoek ontvangen van den Italiaanschen gezant Reszmanndie hem een brief van koning Humbert overhandigde, waarin werd dank gezegd voor de deelneming van het Fransche eskader aan de feestelijkheden te Genua. De kamers van koophandel zullen aan de regeering voorstellen bij de vaststelling van het FranschSpaansche handelsverdrag de voorwaarde te bedingen, dat het minimum tarief worde verlaagd en de belasting op het gedistilleerd worde opgevoerd of anders niet tot het verdrag mede te werken. Onmiddellijk na de aankomst van het le regiment der lijfwacht te Shorncliffe, waar heen dit regiment in verband met de onlangs te Windsor gepleegde muiterij verbannen is, werden acht onderofficieren uit den militairen dienst ontslagen. Deze handelwijze heeft groote ontevredenheid en misnoegen bij al de manschappen van het regiment gewekt De ontslagenen waarvan enkele 19 en 17 jaar dienst hadden, zijn voor 't meerendeel gehuwd. De soldaten Rogers en Robinson zijn wegens muiterij gepleegd te Portsmouth beiden tot 12 maanden gevangenisstraf ver oordeeld en met verlies van eer, van den verderen militairen dienst vervallen verklaard. De hertog van Connaught heeft het vonnis van den krijgsraad bevestigd. De Standard verneemt uit Odessa dat bij eene geweldige aardbeving in Transkau- kasie vijf dorpen vernield en 27 menschen gedood werden. Tijdingen uit China melden eene geweldige overstrooming der Gele Rivier, waarbij 50000 menschen verdronkenterwijl er nog veel meer zullen moeten verhongeren, tenzij de staat voedsel schaft. In de woning van den Lutherschen pre dikant Wille te Wittenberg, worden de noodige toebereidselen gemaakt tot ontvangst der keizerin, welke den 31 Oct., aldaar verwacht wordt. De keizer zal de gastheer zijn van ongeveer 500 vorstelijke en andere hooge genoodigden. In de nabijheid der kerk wordt reeds een „keizerlijke» keuken van 36 meter lengte opgericht. De Frankfurter Ztg. ontvangt uit Berlijn een depêche waaruit blijkt, dat Vrijdagmiddag het rijtuig van den keizer op het plein van Potsdam door een brick is aangereden. De dissel van de brick beschadigde het rijtuig des keizers en drong dezen zelf door den mantel. Toch kwam Wilhelm II er zonder letsel af en kon hij na eenige oogenblikken oponthoud zijn rijtoer voortzetten. Zaterdagmiddag heeft met de gebruike lijke ceremonien in de Jaspisgalerij van het nieuwe paleis te Potsdam, die in een doop kapel was herschapen, de doop plaats gehad van de jonge prinses. De keizer geleidde zijn gemalin in de Jaspisgalerij naar het doopaltaarwaar de keizerin plaats nam. Naast haar zaten de oudsten van de prinsen. Even voor 5 uur verschenen de genoodigden in de galerij, voorafgegaan door graaf Eulen- berg. De vorstelijke personen vormden, toen het domkoor een psalm aanhief, een breeden kring om het altaar Verschillende vorstelijke personen waren als peet aanwezig, of hadden zich doen vertegenwoordigen. Toen het kind op een teeken des keizers was binnen ge bracht in een prachtige doopjaponwaarvan de sleep werd gedragen door twee pages, sprak de geestelijke Dryonder een kort gebed uit, waarna hij de dooprede hield. Hij had tot tekst gekozen psalm 115 vers 12 en 13. Vermeldenswaardig is het dat sedert het jaar 1808 geen Pruisischen koning eene dochter werd geboren en dus sedert 1808 geen Prui sische prinses is gedoopt. Nadat de peten de gelofte hadden afgelegd het kind in de waarheden des Christendoms te zullen op voeden, werd de prinses gedoopt en ontving zij de namen VictoriaLouise, Adelheid Mathilde, Charlotte. Daarna volgden weder gelukwenschen en had in de marmeren zaal het doopmaal plaats, waarbij de keizer een toast uitbracht op de jongste telg van het koninklijke huis. De crisis te Rome is nog onopgelost. De afgetreden burgemeester blijft de nationale tentoonstelling te Roine ontraden, terwijl pro fessor Baccelii, de president van het tentoon stellingscomité op uitvoering van het plan aandringt. Als eventueel opvolger van den hertog van Sermoneta wordt Baccelfi genoemd. Ten einde zoo spoedig mogelijk te komen tot een afdoende nieuwe regeling van het pensioenwezenheeft de regeering de beambten van verschillende departementen uitgenoodigd om, wanneer zij 40 dienstjaren achter den rug hebbenhun rust te nemen. Voordeelig zou het zeker zijn als de regeering van deze gelegenheid gebruik maakte om het aantal overtollige postjes in te krimpen. Men verwacht dat de redevoering van den Paus op de eerste vergadering van het consistorie een geheel politiek karakter dragen zal. Hij zal spreken over den toestand der katholieken in Frankrijk, het pausdom en over Italië. Op Sardinië is door een wervelwind groote schade aangericht. Sanzoperote is voor de helft verwoest. Ook andere plaatsen werden zwaar geteisterd, en .vel tweehonderd menschen zouden zijn omgekomen. Te Chicago hebben de feesten ter inwijding der voltooide tentoonstellingsgebouwen plaats gehad op de geweldige schaal waarvan men aan de overzijde van den Oceaan nu eenmaal schijnt te houden en waarvan helaas! ook nu en dan reeds iets naar Europa overwoei. Eerst de dageraad begroet met bulderende geschut salvo's, en daarna een optocht, waarschijnlijk een keer of wat grooter dan het publiek dat er naar keek. Daarna de schitterende wijdings plechtig heid, gehouden in de Hall van het tentoon stellingsgebouw, die aan de liberal arts and manufactures gewijd is, de grootste zaal, ooit in Amerika gebouwd.» En die grootste zaal bevatte bij deze gelegenheid dus meldt de telegraaf met echten Yankee-bluf het tal rijkst gehoor, dat men 'ooit bij elkaar heeft gezien en waarin alle natiën vertegenwoordigd waren." Nadat door eenige bisschoppen de ge bouwen der tentoonstelling gewijd waren, nam de heer Chauncey „een der welsprekendste redenaars der Vereenigde Staten", het woord, om de openingsrede te houden, die ook wel weder naar venant kolossaal zal zijn geweest. En dan zijn er nog, die Dickens' onsterfelijke Martin Chuzzlewit overdreven of verouderd durven noemen! Vice-president Morton leidde de plechtig heid, bij afwezigheid van president Harrison, wiens echtgenoot nog altijd zeer ernstig on gesteld is. PHILADELPHIA, 24 October. Heden ochtend had er eene botsing plaats tusschen den sneltrein vanShamokin naar Philadelphia en eenen kolentrein. Er vielen 7 dooden en 23 gewonden, waaronder zeer ernstige. De stukken van den trein zijn in brand geraakt. Het ongeluk is de schuld van den machinist van den kolentrein, die tegen de bekomen bevelen handelde om op de rangeerrails te blijven totdat de sneltrein voorbij zou zijn gekomen. BUENOS-AYRES24 October. In de provincie Corrientes is eene omwenteling uitgebroken. Drie districten zijn onder de wapenen. De tusschenkomst van het centraal bestuur is onvermijdelijk. Er hebben gevechten plaats in de provincie Santiago en Delotero. De kamer van afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen om de regeering te verzoeken den gouverneur der proviucie, die door de opstandelingen gevangen genomen is, weder te herstellen. WAALWIJK, 26 Oct. 1892. Tot leden van het college van zetters in deze gemeente zijn door den commissaris der koningin in de provincie benoemd de heeren C. G. van der Heijden en F. A. Baijens, leden van den gemeenteraad. De drie eerste werkdagen dezer week kunnen gerust onder de rumoerige geteld worden, voor zoover onze gemeente betreft. Maandag was 't Crispijn, een dag waarop de schoenmakers niet veel uitvoeren. Dins dag was 't loten voor de militiedan komt er natuurlijk van werken niets voor de lo— telingen en ook voor veel personen, die, of schoon zelf niets met de loting uitstaan hebbende, op zoo'n dag toch ook niet stoel vast zijn. Heden nu, Woensdag, is 't groote markt, ook geen dag om zoo maar rustig thuis te blijven. Over 't geheel is alles tot nu toe geluk kig zonder ongeregeldheden afgeloopen. Op den dag der loting is een getrouwd man met zijn hoofd op de trottoirband terecht gekomen en heeft zich ernstig bezeerd. 's Maandags dan vierde het gild Sr. Cris pijn van Waalwijk en Bezooien feest. Ten 2 ure begaven zich de gildebroeders naar den tuin van den heer Besier om ridder te schieten. Ten 3 ure trok de harmonie on der het spelen van vroolijke marschen door de straat, op verschillende plaatsen hare ge wone ovaties brengende. Na afloop van de zen tocht, die natuurlijk veel volk op de been bracht, werd de nieuwe ridder W. Verhoeven van het schietterrein afgehaald en geleid naar het gildehuis bij den heer Nic. de Rooij, waar eene vergadering werd gehouden. Na afloop-werd verder de avond genoegelijk doorgebracht, onder genot van eene tegemoetkoming uit de kas van 30 cent, en ten 11 ure 's avonds keerden allen voldaan huiswaarts. Dienzelfden namiddag was 't prijskolven op de Waalwijksche Kolfclub bij den heer Besier. Er waren prijzen voor de werkende en ook eenige voor de honoraire leden der vereeniging. De prijzen zouden worden toe gekend naar het aantal punten dat ieder zou halen. De uitslag was als volgt Wedstrijd van de werkende leden, le prijs. P. Mombers 58 punten. 2e C. H. de Greeff 47 3e Corn. Gragtmans 46 n 4e G. van Delft 45 M 5e J. van Riel 44 n 6e h N. van Loon 40 h 7e k Jac. Gragtmans 38 h 8e A. van der Lee 31 f 9e Van Dooreu-de Greeff30 10e u W. de Greeff 29 11e Van Liempt 29 h 12e Zuurhout 27 h 13e H W. Timmermans 27 14e n Küller 25 15e u Th. Melis 24 n 16e A. van Baal 23 17e J. van Dooren 22 y 18e H Van Bokhoven 23 H 19e J. van Dijk 21 H 20e /r A. Verhoeven 14 n 21e g W. Rath 13 H 22e tt Smits 8 h Wedstrijd honoraire leden le prijs. Th. van Delft 42 punten. 2e ff Kern per man 40 3e ,f F. Bode 28 4e Van Oers 20 H 5e H Appels 20 h 6e ff J. Baijens 19 f, Het feestje liep tot ieders tevredenheid af. De jaarmarkt van heden was tamelijk bezocht en er was meer vee dan men wel verwacht hadvooral met het oog op de weinige publiciteit van gemeentewege aan deze nieuwe markt gegeven en op de te 's Bosch gehouden wordende premiemarkt, waaraan integendeel de meest mogelijke be kendheid is te beurt gevallen. Er was niet veel handel. De handel in hoornvee in de Langstraat was zeer levendig, verscheidene Fransche kooplieden waren aanwezig; aanvoer minder dan de vorige week. Kalfkoeien golden f 150 a 270, dito vaarzen f 110 a 150, hokkelingen en jarige kalveren zonder handel, nuchtere dito f 10 a 12, slachtvee le qual. 60 a 70 ct., 2e qual. 50 a 60 ct. vette varkens 54 a 56 ct. (schoon) per Kg., biggen f 8 a 10 berekend naar f 1.50 per week. De handel in hooi blijft zeer levendig, prijs f 22 per 500, stroo geldt f 10 a 11 p. 500 Kg. De prijs der aardappelen in de Boren- Langstraat, die uitmuntend van qualiteitzijn, blijft stationair. Zandaardappelen gelden le qual. f 1. a 1.20, klei f 1.50 a 2.— per Hl., witte en roode kool naar grootte 5 a 6 cent per stuk. Maandag werd te Heusden van wege de prov. commissie voor de paardenfokkerij in Noordbrabant een wedstrijd gehouden a. van hengsten van 21/2 jaar en ouder en b. van hengsten niet ouder dan 2l/2 jaar. In de afd. a werd de le prijs van f 150 toegekend voor den SVjjja-rigen donkerbruinen Paulus I, van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras te Almkerk; een 2e prijs van f 100 voor den 21/sjarigen donkerbruinen Paulas II, van diezelfde Vereeniging, en nog een 2e prijs van f100 voor Apollo, van gebrs. Hagoort te Dussen.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2