Nummer 87. Zondag 30 October 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bericht. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Bulgarije. Griekenland. Rusland. De Echo van het Zuiden, liilwykscle en Lan^traatecbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Onze lezers zullen zich wellicht herinne ren, dat wij in 't laatst van het vorig jaar begonnen waren „Glück auf" van E. Wer ner, in ons blad als feuilleton op te nemen. Wij zagen ons toen verplicht daarvan af te zien. Thans hebben wij met den uitgever van dat werk, den heer'P. Gouda-Quint,eeue over eenkomst getroffen, krachtens welke wij de toestemming hebben gekregen om genoemd werk als feuilleton in de Echo van het Zui den over te drukken. Natuurlijk is dit gepaard gegaan met gel delijke opoffering onzerzijds, maar die schro men wij niet, als 't geldt onzen abonné's niet alleen boeiende, maar ook degelijke lec tuur te verschaffen, welke daarbij beduidende letterkundige waarde heeft. Aan hen, die zich thans op de Echo van het Zuiden abonneeren, zullen wij voor het loopend kwartaal de helft in reke ning brengen. Aanstaanden Woensdag maken wij een aanvang met de opname. DE REDACTIE. De scheidsrechterlijke uitspraak van den minister-president Loubet in de geschillen der mijnwerkers van Carmaux met de mijn- directie is nu geschied. De minister heeft beslist, dat Calvignac andermaal als werk man bij de maatschappij zal worden aange nomen, maar dat hem een verlof zal worden verleend voor den duur van zijn burgemees terschap. Ook de andere ontslagen werklieden zullen worden teruggenomen, behalve die, op wie een rechterlijk vonnis rust. De directeur Humblot, dien de werklieden met geweld dwongen zijn ontslag te nemen, wordt mede opnieuw aangesteld. De heer Loubet is bij zijn uitspraak uit gegaan van de gedachte, dat geenerlei ge welddadigheid of wetsovertreding vergoelijkt of bestendigd mocht worden. Hoewel alles samenwerkte om de verwach tingen aangaande het practische nut van het scheidsgerecht niet hoog te spannen, mag toch de houding, door de stakers te Carmaux, Woensdag middag na de publicatie van Loubets 'scheidsrechterlijke uitspraak aange nomen, geacht worden zelfs hen teleurte- stellen, die van het scheidsgerecht weinig heil verwachtten. De geest van verzet zegeviert, de sociaal-democratie triomfeertde staking duurt voort, Woensdagavond heeft men haar zelfs doen leven Het was ongeveer om twee uur in den namiddag, toen de uitspraak van den scheids rechter Loubet, premier der groote republiek en tot de waardigheid van scheidsrechter verheven door den vrijen wil van beide partijen (wekgevers en werknemers) Carmaux bereikte, waar alles in hoopvolle verwachting leefde. De indruk op de menigte was eigenlijk van zeer geringe waarde, daar deze toch geen eigen wil heeft of ten minste die niet durft doen gelden; wel werd hier en daar de opmerking gemaakt, dat Calvignac in alles werd gehandhaafd en zijn heenzending door de maatschappij zelfs werd gelaakt, terwijl zij, die door woord en daad daartegen hebben geprotesteerd (de werklieden) aan 't kortste eind blijven, maar eene algemeene opinie kan men deze opvatting toch niet heeten: De arbeiders durven niet zeggen wat zij meenen en zoo geleidelijk weg weten de stumperds niet beter of zij zijn in de wereld gesteld om hun leiders te gelieven, om voor dezen de kastanjes te bemachtigen, welke die goede lieden dan wel willen verorberen 't Gold dus na de ontvangst van Loubet's uitspraak voor alles wat het syndicaat, het stakings comité zou beslissen. Die beslissing nu kon niet twijfelachtig zijn en 't was dan ook niet zoozeer de beslissing zelve, waarnaar met belangstelling werd uitgezien, dan wel de motiveering van de weigering om zich, even als de mijndirectie dat deed, zonder verwijl neder te leggen bij een uitspraak, die bij de openbare meening een goede ontvangst heeft mogen vinden. De beslissing, ten aanzien van Calvignac voorgesteld, vermocht in de eerste plaats geen genade vinden in de oogen van het comité, dat maar niet kan of wil begrijpen, dat Calvignac niet als mijnwerker wordt betaald voor 't geen hij als burgemeester doet en dat nog wel door de maatschappij; voorts is men ontevreden over de uitsluiting der tot gevangenisstraf of geldboeten ver oordeelden '(welke lieden juist de martelaars voor de goede zaak zijn in de oogen der stakers en dan wordt de handhaving van Humblot als directeur gelaakt summa summarumhet algemeen stemrecht is ge schonden en juist hun, die zich aan deze euveldaad hebben schuldig gemaakt, houdt de uitspraak de hand boveu het hoofd. Geen onderwerping dus, maar volharding bij de staking tot het einde, tot alle vreedzame en wettige middelen zijn uitgeput ziedaar het besluit der leiders of juister: ziedaar de beslissing der stakers, uitgelokt door de leiders. Een oogenblik of eigenlijk iets langer: een half of wel een heel etmaal, heeft de Duitsche pers, gevolg gevend aan haar verbazing, meer nog wellicht over de openbaring ran het legervoorstel door de Kölnische Zeitung dan over den inhoud der publicatie, zich bepaald tot de bloote mededeeling, doch nu reeds heeft de stroom der commentaren een aanvang genomen, geopend door de Köl nische zelve. En de korte inhoud van al die beoordeelingen is van dien aard, dat de re geering te Berlijn reden heeft tot een min opgewekte stemming: van de wenschelijkheid tot vrijwillige intrekking van het militaire voorstel spreekt men even boud als van de mogelijkheid op verwerping ervan, gevolgd natuurlijk door Rijksdags-ontbinding en al de „soesah" die daarmede gepaard gaat of wel er op volgt. Dat zijn waarlijk fraaie vooruitzichten en als 't zoover komt wat lang niet ondenk baar is dan zal de regeering zich dit in hoofdzaak zelve te wijten hebben, niet al leen door 't hoogste te eischen, maar in 't bijzonder doordien zij de verwachtingen in zake de verlaging van den diensttijd, bitter lijk heeft teleurgesteld, 't Meest opvallend vindt men tevens de motiveering van het wetsvoorstel en druk gediscussieerd wordt er over de wijze hoe in den millioenennood moet worden voorzien. Terwijl de officieuse bladen van Oosten rijk-Hongarije het bestaan van een ministe- rieele- of erger nog een kabinetscrisis in Hongarije, boudweg tegenspreken en den politieken horizont van Szapary zelfs gansch en al onbewolkt heeten, weten anderen te vertellen vau Szapary's verzwakte positie, van zijn verlies van gezag enz. en zij aarzelen niet zijn heengaan te voorspellen op zeer korten termijn. Ook uit Madrid komen opzienbarende ge ruchten, sprekend van een ministerieele crisis, uitgelokt door de titularissen van marine en financien, die hun portefeuille moede zijn. De Porte heeft thans van Rusland de for- meele verzekering ontvangen, dat deze mo gendheid het onlangs gerezen en in een paar nota's uitvoerig behandelde geschil in zake de ontvangst van den Bulgaarschen mi nister Stambouloff thans als voorgoed bijge legd beschouwt. Aan The Times wordt inmiddels uit Con- stantinopel geseind, dat Rusland vrijen door tocht door de Dardanellen vraagt voor zijne vloot der Zwarte Zee en voor oorlogsmate riaal. De Porte schijnt te duchten, dat dit enkel de inleiding is voor het eischen van andere concessien, mogelijk wel de herziening van het tractaat van Berlijn. PARIJS, 27 October. In de kamer heeft Basly zijne interpellatie gehouden over de conflicten tusschen Fransche en Belgische werklieden in het departement van Pas de Calais. De minister van openbare werken heefr geantwoord, dat een besluit van eenen gemeenteraad geenen invloed kau hebben op den gang van zaken in eene werkplaats en dat de tegenwoordigheid van buitenlandsche werklieden in mijnen geenszins dezelfde be zwaren oplevert als bij spoorweg werken. De minister werd weder beantwoord door den afgevaardigde Lafargue, die de kapita listen met groote heftigheid aanviel en door het centrum en de rechterzijde herhaaldelijk in de rede werd gevallen. PARIJS, 27 October. In de kamer heeft Lafargue verklaard dat de daling der arbeids- loonen het gevolg is van de mededinging der vreemde werklieden, en in verband hiermede het voorstel gedaan, iederen werkgever een patent van 2 francs te laten betalen per vreemden werkipan in zijnen dienst, en bo vendien een bedrag, gelijkstaande met het verschil tusschen het loon, dat aan de vreemde en dat hetwelk aan de binnenlandsche werk lieden moet worden betaald, dus gelijk aan de winst, welke de werkgever maakt op de loonen, door in plaats van Fransche, vreemde werklieden in dienst te hebben. Eene motie in dezen zin is door Lafargue ingediend. PARIJS, 27 October. De kamer heeft de eenvoudige orde van den dag aangenomen naar aanleiding van het voorstel van Basly om de regeering uit te noodigen, de Fransche mijnwerkers te beschermen met het oogmerk, voor het land de steenkolen te verzekeren welke het voor zijne verdediging noodig heeft. Het voorstel-Lafargue is naar de bureaux verzonden. Terrier stelde voor, amnestie te verleenen voor gebeurtenissen tijdens de werkstakingen. Vielte verklaarde zich niet te verzetten tegen het toekennen van gratiemaar de amnestie te verwerpen. Het voorstel-Terrier werd daarna verwor pen met 324 tegen 198 stemmen. Dumay beval vervolgens aan, de troepen uit Carmaux te doen terugkeeren, en stelde eene gemotiveerde motie van orde voor welke echter op verzoek van den heer Loubet verworpen werd met 399 tegen 91 stemmen. PARIJS27 October. In de commissie voor de douanen heeft Ribot de tegemoet komingen aan Zwitserland gerechtvaardigd met een beroep op de tactaten, door drie mogendheden met Zwitserland gesloten, waar door Frankrijk in eene ongunstige verhouding verkeerdealsmede op overwegingen van politieken aard. De werkstakers te Carmaux zijn per tele graaf in kennis gesteld met het votum der kamer, onder bij voeging dat de minister van openbare werken verklaard heeft dat zoodra het werk in de mijnen hervat zoude zijn, aan de veroordeelden gratie zou worden gegeven. CARMAUX, 27 October. Eene delegatie van werkstakers die niet tot het syndicaat behooren is aan het comité voor de werk staking komen vragen hoe lang deze nog wel duren zou Het comité antwoordde hierop, niet te weten of de mijnwerkers ge neigd zouden zijn nog langen tijd te wachten met het hervatten van den arbeid. In antwoord op den bekenden aanval van den Reichsanzeiger in zake het voorbarig door de Kölnische Zeitung openbaar maken van de nieuwe Duitsche legerwet, verklaart thans het Keulsche bladgeenszins langs slinksche wegen aan dat stuk te zijn geko men. Het is zegt de Kölnische ons toegezonden van onbekende hand. De ons in den mond gevlogen gebraden duif ver schafte ons slapende een groot journalistisch succes. Het blad had en heeft nog geen vermoe den wie het kan geweest zijn, die de vrien delijkheid had haar het, de interne bewijzen van echtheid dragend Staatsstuk toe te zenden. Maar het ligt voor de hand, dat het een of ander der leden van den in deze tot ge heimhouding niet verplichten bondsraad is geweest, die het eens was met de telkens en telkens door de Kölnische gedane vraag: of het nu niet eindelijk tijd werd, dat het Duitsche volk eens iets vernam van wat het in deze boven 't hoofd hing. En dat lid van den bondsraad kan en mag het best vaor zichzelf verantwoorden wat hij meende in het belang van rijk en volk te mogen doen of te mogen laten. Inmiddels is ook bekend geworden op welke voor de langepijplievende Duitschers inzonderheid hatelijke wijze, meti de gelden voor de nieuwe leger-uitgaven wil vinden, namelijk door verhooging der invoerrechten op de buitenlandsche tabak en belasting van de binnenlands geteelde. Nu het bier nog belasten en die Gemtlthlichkeit ist allein het Duitsche vaderland. Het is niet te denken dat Michel zich ditmaal voegen zal in wat men van hem eischt. SOFIA, 27 October. Bij het openen der Sobranja heeft de prins verklaard, dat het land in eenen regelmatigen staat van ont wikkeling verkeert en tevens met nadruk gewaagd van de bewijzen van vriendschap pelijke gezindheid, welke hij, op zijne reis in het buitenland heeft ondervonden. Ik hoop, vervolgde de prins, dat het dappere Bulgaar- sche volk als overwinnaar zal te voorschijn komen- uit den strijd voor de verdediging van zijne rechten en de waarborging zijner auto nomie. De prins sprak verder over de harte lijke ontvangstdoor hem genoten bij den keizer van Oostenrijk en de koningin van Engeland, terwijl hij tevens zijne vreugde er over te kennen gaf, dat de sultan zoo wel willend gestemd is voor Bulgarije, hetgeen nog meer heeft bijgebracht tot het ver sterken van den vriendschapsband. Ten slotte werd het slagen van de tentoonstelling te Philoppoli herdacht en mededeeling gedaan van het sluiten der leening van 145 millioen francs voor openbare werken. ATHENE, 27 October. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den ko ning en de koningin hebben deze van de bevolking treffende blijken van aanhankelijk heid ondervonden. Er hadden schitterende feestelijkheden plaats. De Parijsche cerrespondent van de Daily Chronicle verneemt van goederhand, dat de czaar zeer ontstemd was, omdat keizer Frans Jozef hem te Kiernevice geen bezoek heeft gebracht, zooals was overeengekomen. Frans Jozef heeft zich verontschuldigd door het aanstaand bezoek van den keizer van Duitsch land. Te St. Petersburg wordt dit incident ernstig betreurd, daar men in de samenkomst een nieuw onderpand had gezien voor de handhaving van den Europeeschen vrede.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1