Nummer 89. Zondag 6 November 1892. 15' Jaargang, Glück auf Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELËN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Echo van het Zuiden, Wnulwyhsche en Langstraatsdie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, geldeu enz., franco te zenden ii.an den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per rcgeJ groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.dolp Steineu, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Broeder Jonathan in „the far West" schijnt een omwenteling door te maken kalm, ja waardig bijna, is het verloop van de kies campagne, welke over enkele vierentwintig uren beslist zal worden door de tien twaalf millioen kiezers, die de Unie telt. En dat, terwijl in Europa de harten van vele hon derden, ja zelfs duizenden onstuimig kloppen, terwijl allen, die bij den handel en de in dustrie betrokken zijn, 't zij direct of indi rect, in bange spanning de vraag stellen: zal Cleveland of zal Harrison gedurende de eerst volgende vier jaar het bewind voeren, aan vangende 4 Maart 1893? 't Geldt voor Eu ropa de vraagvrijhandel of protectie en 't is dan ook geen wonder, dat Cleveland, de candidaat der democraten, de voorstander van den vrijhandel, de man naar 't hart is van de Europeesche industrieelen en koop lieden en dat Harrisson's candidatuur heel wat minder gunstig wordt beoordeeld. Vrij handel of protectie ziedaar de vaan, on der welke in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika ditmaal zal gekampt worden, zie daar het vraagstuk, dat alle andere quaestien en geschillen gelijdelijk weg op den achter-, grond heeft gedrongen en zelfs de munt- aangelegenheid en het bimetalisme-vraagstuk heeft gereduceerd tot dingen van onderge schikt belang. „Deuren en vensters open voor de frissche lucht van de vrije mededinging!" aldus roepen de democraten «bouwt op den Chineesohen muur van hooge tarieven en verdedigt hem tot uw laalsten snikal dus klinkt 't in het kamp der republikeinen. En als naar gewoonte houden de candidaien zich min of meer op den achtergrond, zij hebben in Juni, bij den daadwerkelijken aan vang der kiescampagne, hun programma ter openbaring gebracht en daaraan wordt geen tittel of jota gewijzigd, elkeen kent 't, of mag ten minste geacht worden 't in hoofdtrekken te kennen. Niet zoodra heeft de candidaat zijn politieke geloofsbelijdenis afgelegd, of E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Q,uint, te Arnhem) OOG Een van de beambten der administratieeen jong blond heertje met nauwsluitenden rok en onberispelijke glacé handschoenenachtte thans het ooger.blik gunstig, om ook eene opmerking in. het midden te brengen. „Ik begrijp niet," zeide hij, „waarom het jonge paar de wittebroodsweken hier in onze eenzaam heid komt doorbrengenen niet liever naar het land der poëzie, naar Italië De hoofdingenieur barstte in lachen uit. „Zwijg toch, Wilbergl Poëzie bij dit huwelijk tusschen geld en adel 1 Bovendien zijn de huwelijksreisjes naar Italië tegenwoordig zóó aan de orde van den dag, dat ze mijnheer Berkow waarschijnlijk ook al te burgelijk voorkomen. De aristocratie gaat in dergelijke gevallen naar hare landgoederen en vóór alle andere dingen wil men immers aristo cratisch en niet anders dan aristocratisch zijn." „Ik vreesdat er nog een andere reden achter schuilt," hernam de directeur. „Men zal der. jongen heer wantrouwen, dat hij het te Rome uf Napels evenzoo zal aanleggenals gedurende de laatste jaren in de residentie; het werd hoog tijd, hier voor een stokje te steken. Hij bracht er honderd duizenden doorMen kan zelfs een bron uitputten en mijnheer Arthur was op den rechten weg, om dit proefondervindelijk aan zijn vader te bewijzen." Een saikastische glimlach vertoonde zich om Scheffer's dunne lippen. „Zijn vader heeft hem van jongs af hiertoe aangezethij oogst slechts, wat hij zelf gezaaid heelt. Doch misschien hebt ge gelijk en leert hij hier in de eenzaamheid schielijker .en beter aan den leiband zijner jonge vrouw loopen. ik vrees maar, dat zij hare alles behalve benijdens waardige taak met niet veel lust en ijver zal opvatten." hij treedt op den achtergrond, geen woord vloeit meer over de lippen 't is nu de dol lar, de in Amerika alles vermogende dollar, die 't woord krijgt en die in zoo ruime mate wordt in functie gesteld, dat de kosten van een kiescampagne (lees dollar-wedstrijd) voor beide partijen worden berekend op 12 a 15 millioen Zelden of nooit komt zoo duidelijk het onvertrouwbare karakter der politieke bere keningen uit, als bij de presidentsverkiezin gen in Amerika, dat ondervinden de vele duizendenwelke niet schromen hun dol- larnotes te wagen aan de weddenschap pen, om in een enkel oogenblik öf zich ver rijkt te zien met vele duizenden, öf tot de min aangename ervaring te komen, dat 't mis is geweest en een geduchte aderlating der geldbeurs dus noodig is geworden. Zoo als men weet, wordt de president gekozen door de gedelegeerden der verschillende sta ten, welker aantal valt op te maken uit het aantal sterren op de vlag der Unie en dat college, in welks samenstelling elk Ameri- kaansch burger deel heeft, bestaat uit 444 personen. Met een verbeterde editie van het Delphisch orakel zouden in Amerika nu goede zaken te maken zijn Men weet, dat Cleveland 173 stemmen op zich zal vereenigen en Harrison 161, doch de overige 110? Onder die 110 schuilen er 15 van Indiana, 15 van Massachusetts, 13 van Jowa en 36 van New-York. Cleveland zou er komen als New-York en Massachu setts of Indiana hem stemmen en Harrison zou beide laatste staten noodig hebben plus New-York. Zooals men weet, doet de Amerikaan druk aan cijferen, liefst zoo, dat hij er zelf wel bij vaart; in deze dagen wordt er ook enorm gecijferd en 't aardigst is, dat elk der par tijen de overwinning van haar candidaat ver zekerd waant, terwijl de resultaten toch ei genlijk nog in de diepste duisternis zijn ge huld. Na 80 dagen staking hebben de mijnwer kers te Carmaux Donderdagmorgen den ar- „Zoudt ge denken, dat men haar tot dat huwelijk gedwongen had?" vroeg Wilberg nieuwsgierig. „Gedwongen is het woord niet. Zóó tragisch gaat het in onzen tijd niet meer toe I Haar vader zal een verstandig woord met haar gesproken en haar de omstandigheden duidelijk uiteengezet hebben en zij zal zich voegen en schikken daar zijn voorbeelden genoeg, dat zulk een na rijp overleg tot stand gekomen huwelijk nog vrij goed afloopt." De blonde Wilberg, voor wien het tragische element altijd iets bijzonder aantrekkelijks had, schudde droefgeestig het hoofd. „Soms ook niet. Als de ware liefde nu latei- in het hart der jonge vrouw ontwaaktals een ander Wel, Hartman, kunt gij en je ge volg niet een zijpad inslaan Ziet ge niet, hoe ge ons in eene stofwolk hult?' De jonge mijnwerker, tot wien deze woorden gericht waren en die juist op het punt stond, 8an het hoofd van omstreeks een vijftigtal zijner kameraden voorbij te stappen, wierp een min of meer verachtelijken blik op de sierlijke kleeding van den spreker en vervolgens een tweeden op den zandigen rijweg, waar de mijnwerkers met hun lomp schoeisel inderdaad eenige stofwolken hadden opgedreven. „Rechtsaf!" koramandeerde hij, en met bijna militaire stiptheid week de schaar zijwaarts af en sloeg de aangewezen richting in. ,,'t Is toch een onbeschofte beer, die Hartman zeide Wilberg, terwijl hij het stof met zijn zak doek van zijn rok klopte. „Geen enkel woord van verontschuldiging over zijne lompheid! Niets dan rechtsaf! en dat wel op een toon, zooals een generaal zijn troepen kommandeert. En overal bemoeit hij zich medeAls zijn vader niet op mijne hand was geweest, zou hij Martha bepaald verboden hebben, het vers op te zeggen, dat ik bij gelegenheid van den plechtigen intocht op de jonge vrouw heb vervaardigd, mijn vers, dat „Dat hij nu al aan de geheele wereld neeft voorgelezen," dus vulde de hoofdingenieur fluis terend den volzin aan, terwijl hij zich tot den directeur overboog. „Als liet maar wat minder lang was Overigens heeft hij gelijk; 't kwam niet te pas, dat Hartman haar dit verbood. Ge hadt hem en zijne makkers niet juist hier moeten plaatsen; van lien is geen gulle ontvangst te ver wachten. Het zijn de weerspannigste knapen van beid hervat en de president der republiek heeft ook reeds zijn handteekening geplaatst onder het decreet, hem voorgelegd door den titularis van justitie en betrekking hebbende op de begenadiging der door de rechtbank te Albi gevonnisden. Het aantal veroordeel den beloopt tien (twee waren tot vier maan den; een tot drie; twee tot twee; drie tot één maand en twee tot vijftien en acht dagen gevangenisstraf veroordeelddoch daar de vijf laatst vermelden hun straf reeds hebben geboet, zal de begenadiging zich slechts tot vijf behoeven uittestrekken een omstan digheid, die aan het feit zelf niets af- of toedoetde zwakheid der regeering blijft onwederlegbaar en haar verantwoordelijkheid even groot't is een beginsel-quaestie en daarop blijft één meer of minder, tot wien de veiderfelijke toegevendheid zich uitstrekt, zonder invloed. Zoo noodig zullen de ver oordeelden in dienst kunnen treden van den afgevaardigden mijndirecteur Marmottan, die zich te dezen aanzien bij Clémenceau heeft verbonden. Zoo is 't martelaarschap nog eens een uit lokkend baantje De commissie voor de grondwetsherziening uit de Belgische kamer heeft met 16 tegen 4 stemmen het algemeen kiesrecht verworpen en vervolgens het kiesstelsel op den grondslag der woning met 13 tegen 5 stemmen aan genomen. De federatie van de werklieden-partij heeft besloten talrijke vergaderingen te organiseeren tot op Dinsdag, den dag van de opening der kamers, en Dinsdag manifestation te doen op den weg, dien de koninklijke stoet volgt tot opening der kamers. Andermaal moet de Fransche gezant bij het hof te Marokko er in geslaagd wezen van den sultan verschillende tarief vermin deringen voor zijn land te verkrijgen waar mee de Engelsche gezant, toen hij ze destijds voor alle natiën vroeg, zoo weinig succes had. De minister president Giolitti heeft op een al de mijnen in den omtrek." De directeur krabde zich achter het oor. „Maar ook de knapste, wat hun uiterlijk betreft. Al de anderen heb ik in het dorp en op den weg hierheen doen post vatten; het puikje van onze mijnwerkersknapen moet toch bij de eerepoort staan. Bij zoo'n gelegenheid wil men met zijn volk eer inleggen." De jonge mijnwerker, van wien zoo even ge sproken was, had z^ne kameraden ondertusschen bij de eerepoort gerangschikt en zichzelf aan hun hoofd geplaatst. De directeur had wel gelijk, het waren alle knappe jongens; maar geen hunner kon wedijveren met hun aanvoerder, die bijna een hoofd boven hen uitstak. Ilij had een forsche en krachtige gestalte, die door de donkere mijn- werkerskleeding bijzonder gunstig uitkwam. Zijn gelaat kon niet bepaald schoon genoemd worden, als men het althans aan de regelen der schoon heid wilde toetsen; het voorhoofd was wellicht wat te laag, de lippen waren misschien wat te dik, de lijnen niet volkomen zuiver, doch zeker maakten die scherpgeteekende wezenstrekken geen alledaagschen indruk. Zijn breed gewelfd voor hoofd werd als door een krans van dik, blond kroes haar overschaduwd, terwijl een blonde, krullende baard het onderste deel van zijn aangezicht bedekte, welks bruine, mannelijke tint niet ver ried, dat het de fri sche lucht en den zonneschijn zoo vaak moest ontbereD. De omgekrulde lippen gaven een fiere uitdrukking aan zijn geia t, en in de blauwe oogen lag een zeker iets, dat zich niet met woorden laat beschrijven, maar dat door alledaagsche naturen als een bewijs van meer derheid onwillekeurig wordt ei-kend en geëerbie digd. Zijn gansche voorkomen was een beeld van mannelijke kracht, en zoo zijn barsche houding wellicht weinig sympathie mocht opwekken, zeker dwong zij op het eerste gezicht eerbied af. Een man op reeds eenigszins gevorderden leef tijd, die, hoewel hij ook de gewone mijnwerkers klceding droeg, nochtans niet meer tot de arbeiders scheen te behooren, kwam thans, door een jong meisje vergezeld, naderbij en bleef dicht bij de groep staan. „Gliick auf! Daar zijn wij eindelijk ook Hoe gaat 't, UlrichIs alles in orde?" Ulrich liet een kortaf „Ja* hooren, terwijl de overigen den groet van den ouden man met een luid: „Glück auf, baas I" beantwoordden en de bankethem door de kiezers aangeboden eene rede gehoudenwaarin hij verklaard heeft dat het middel tot herstel van den financieelen toestand gelegen is in den arbeid en de spaarzaamheid. Het evenwicht op de begrooting is thans verzekerd. De vermeer dering der openbare schuld is vooral toe te schrijven aan het tot stand komen van pro ductieve openbare werken. De leesten te Genua hebben bewezen, dat alle volken Italië beschouwen als een waar borg voor den vrede. Wat de kerkelijke staatkunde aangaat, de regeering zal voortgaan met de vrijheid van geweten te verzekeren; maar zij zal de rechten van den staat krachtig handhaven. De re geering zal trachten verbetering te brengen in de internationale handelsbetrekkingen. In Italië houdt de pers zich reeds bezig met berekeningen hoe de nieuw te kiezen kamer samengesteld zal zijn en om onze lezers in staat te stellen later de juistheid der voorspelling na te gaanzullen we haar mededeelen. Van de 167 radicale candidaten verwacht men, dat slechts 60 zullen worden gekozen. Men twijfelt aan de herkiezing van verschei- denen der leiders. De kamer zou dan samengesteld wezen uit 298 Piömonteezen, aanhangers van Crispi en Zanardellien uit 30 andere liberalen die dan samen de regeeringspartij zouden uit maken tegenover de 210 afgevaardigden waaruit de rechterpartijen' en die der uiterste linkerzijde zouden bestaan. De Standaard verneemt uit Varnadat Nelidoft van Turkije moet verlangen, dat het Rusland ten allen tijde zal vrijstaan, oorlogs materiaal en ammunitie door de Dardanellen te vervoeren. De sultan 'zal niet weten wat te antwoorden en het is mogelijk, dat hij raad vraagt aan de ambassadeurs der bevriende mogendheden. meesten een blik op zijne jonge gezellin wierpen. Het omstreeks zeventienjarig meisje maakte inderdaad een allerliefsten indruk, en de gewone kleederdracht van het landbij dergelijke feestelijke gelegenheden gebruikelijk, deed hare bekoorlijkheden des te meer uitkomen. Eer klein dan groot, kwam zij met de kruin van haar hoofd nauwelijks tot aan den schouder van den reus- achtigen Hartman; dikke, donkere vlechten om gaven een frischjeugdig gelaat, min of meer door de zon verbrandmet blozende wangen helderbauwe oogen en grove, maar nochtans be vallige vormen. Zij had een beweging gemaakt, als om den jongen mijnwerker de hand toe te steken, maar toen deze met over elkander geslagen armen bleef staan, liet zij ook den hare schielijk weer zinken. De opzichter merkte dit en wierp beiden een scherpen blik toe. „Zijt ge uit je humeur, omdat ge ditmaal je zin niet gekregen hebt?" vroeg hij. „Troost je Ulrich, het gebeurt niet vaak; maar als gij het te erg maaktmoet ik als vader een krachtig woord medespreken." „Als ik iets over Martha te zeggen had, had ik dat woord gesproken," verklaarde Ulrich op vastberaden toon, een norschen blik werpende op den prachtigen, ook uit de broeikassen afkomsti- gen ruiker, dien het meisje in de hand hield. „Dat wil ik wel gelooven!" hernam de oude man bedaard„daarvoor "ken ik je. Voor het oogenblik is zij echter mijn zusterskind en behoeft zich alleen naar mij te richten. Maar wat zie ik daar boven aan de eerepoort? De groote vlag- gestok hangt voorover! Bind hem wat steviger vast, anders komt die geheele kransentoestel nog naar beneden." Ulrichtot wien deze waarschuwing hoofdza kelijk gericht was, wierp een onverschilligen blik naar de in gevaar zwevende kransen, doch maakte niet de minste aanstaltenom hen te hulp te komen. „Hoort ge niet, wat ik zeg?" hernam zijn vader ongeduldig. „Ik dacht, dat ik als arbeider in de mijnen en niet aan de eerepoort hier was aangesteld! Is 't al niet erg genoeg, dat wij hierboven de wacht moeten houden Wie het ding heeft opgericht moet het ook maar in orde brengen." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1