i i li i BUITENLAND. i 1fe Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Het hof van gezworenen in Brabant ver oordeelde Donderdag zekeren Villerel, uitgever van een blad La Misère tot 2 jaren gevan genisstraf, wegens zekere anarchistische arti kelen. Tijdens de schorsing der zitting vluchtte de beschuldigde. Het arrest werd door fluiten en sissen der anarchisten begroet. De gezworenen werden na afloop der zitting door de menigte zoo bedreigd, dat de politie hen beschermen moest. ANTWERPEN. 4 Nov. In het Staatsblad van heden verscheen de benoeming van den schepene Jan van Rijswijck tot burgemeester van Antwerpen. Heden avond is er verga dering van de liberale kieskorpsen en maat schappijen der stad om stoetsgewijze naar de woning van den nieuwbenoemde te gaan, om hem geluk te wenschen. Uit Dahomey komt bericht, dat kolonel Dodds op 20 en 21 October in zijn kamp te Akpa tel is bestookt door het geheele leger der Dahomeyanenwelke aanvallen echter met kracht en groot verlies voor den vijand werden afgeslagen. Koning Behanzin gaf nu den wensch te kennen om in onderhandeling te treden maar weigerdetoen Dodds de ontruiming van Koto als eerste voorwaarde stelde. Den 26sten werd de colonne van- Dodds versterkt door een detachement van de kust en hervatte daarop hare operatien, achter eenvolgens de twee verdedigings-linien tus- schen Akpa en Kotopa nemende. Den 27sten werd Kotopa genomen en daarop de ver- dedigings-linie van Koto, de sterkste, welke men nog ontmoet had. In het geheel hadden de Franschen 10 dooden en 75 gewonden. Den 31 en October kampeerde Dodds ten Westen van Koto, gereed om op te rukken zoodra zijne troepen zouden zijn uitgerust en van nieuwen leeftocht voorzien. De bevolking van Grenada, vertoornd we gens het niet-komen der koningin, stak de eerepoort in brand en wierp met steenen terwijl de republikeinen riepen: leve de re publiek! De gendarmerie moest eeue charge uitvoeren, tengevolge waarvan enkele personen gewond werden. Er hadden ook arrestaties plaats. De staat van beleg is afgekondigd. De rust is te Grenada hersteld. De prefect is afgezet. De burgemeester te Madrid heeft zijn ontslag aangeboden. Hij vervangen door den heer Gardanas. Volgens berichten uit Sydney heeft de werklieden-betooging aldaar, om het parlement te intimideeren en de loslating der veroor deelde werkstakers uit te lokken, volledig fiasco geleden, zelfs zonder optreden der politie. wordt De oud-kanselier van het üuitsche rijk heeft andermaal een journalist, den bekenden Hans Blumte woord gestaanvan welk gesprek de Berlijnsche berichtgever der N. Rott. Ct. langs telegraphischen weg weer in extenso verslag geeft. Onze ruimte gedoogt slechts daaruit mede te deelen, dat Von Bismarck met nadruk de nood zakelijkheid def nieuwe legerwet ontkent, daar Frankrijk noch Rusland feitelijk oorlogsplannen heeft. Den tweejarigen diensttijd, waardoor de voordracht smakelijk moet worden gemaakt, acht Von Bismarck hoogst bedenkelijk. Moltke en Von Roon waren toch ook geen kinderen, en die hebben nooit anders dan van eenen driejarigen diensttijd willen weten. Kortom met de meeste beslistheid trad de oud-kanse lier op tegen het regeeringsbeleid en de regeeringsplannen in deze, op de schijnbaar luchtige, met allerlei anecdoten doorspekte maar inderdaad zeer schlagende wijze, waarvan hij het geheim heeft.. In den rijksdag, verklaarde Von Bismarck andermaal en de argumenten, die hij hier aanvoerde, waren weer uiterst zwak en geleken meer uitvluchten wil hij de regeering niet komen bestrijden dan alleen in de hoogste noodzakelijkheid. 't Is echter de vraag, welke bestrijding de tegenwoordige bewindmannen meer verbitteren zou. Naar de Secoio verneemt, moet de minister president Gioletti onaangenaamheden met Crispi hebben, die hem onrechtmatige in menging bij de verkiezingen ten laste legt. - Te Barcelona di Gotti, bij Messina, heeft de bevolking, ontevreden over eene verhoo ging der belasting op het daar geteelde riet, oproer gemaakt. Eene uit 50u0 personen be staande menigte vernielde het belasting kantoor en wierp in het stadhuis de glazen in. Er zijn vele dooden en gekwetsten. Te Florence zag een verkiezings manifest der republikeinen het licht, waarin onthouding bij de verkiezingen wordt aangeraden. De inkomende rechten in Italië hebben in de maand October twee millioen meer opgebracht dan in hetzelfde tijdsverloop in 1891. Geïnterviewd door een dagbladcorrespon dent, heeft Salisbury sterk gegispt, de samen stelling door John Morley, van de commissie van onderzoek naar de gerechtelijke uitzettin gen der Iersche pachters. Hij verklaarde dat de feiten verkeerd worden voorgesteld. In Wales hebben 90000 mijnwerkers de handen iueengelegd en verklaard, dat zij nè. 31 December van dit jaar geen genoegen meer zullen nemen met den tegenwoordigen loonstandaard. De Dinsdag avond van Edimburg ver trokken sneltrein liep nabij Thirsk op eenen goederentrein. De volgende bijzonderheden worden gemeld De sneltrein reed met eene snelheid van 60 Eng. mijlen per uur. De goederentrein, met ijzer geladen, was geluk kigerwijze in beweging toen de botsing plaats greep. Toch was de stoot vreeselijk; de lichten in den trein doofden uit en het angst geschreeuw der passagiers was hartverscheu rend. De sneltrein ontspoorde en verschei dene wagens werden vernield. De botsing had plaats bij dikken mist. Volgens de laatste, evenwel niet officieele berichten, zouden er 13 dooden zijnonder wie verscheidenen verbrand zijn, en zou het aantal gekwetsten, onder wie vele zeer ernstig, groot wezen. De Engelsche kanaalvloot is binnenge- loopen te Ferrol. Bij het inloopen der haven strandde het in 1890 voltooide pantserschip Howe op gevaarlijke rotsen, welke de kiel doorboorden en waar het hachelijk vastzit en allengs volloopt. Alleen de romp kostte 560,469, de machinerien 106,553 pond. De werkeloozen in de achterbuurten van het East End te Londen, gaan voort met het beleggen van meetings. Bij een dezer vergaderingen wierp iemand, die een wagen met brood en kaas bij zich had, den inhoud van zijn wagen onder de menigte. Als wil den vloog men er op aan. Alles werd daarbij onder den voet vertrapt. Daarna ontrolden de werkeloozen, voorafgegaan door enkele volksmenners, het roode vaandel en ging de menigte in optocht, onder het zingen der „Marseillaise" ten getale van 1500, naar het gebouw van openbare werken, ten einde om werk te vragen. Dépêches van Hongkong maken mel ding van een vreeselijken brand te Ichang, welke ontstond in eene jonk in de rivier, tengevolge waarvan vijftig jonken en vele eigendommen aan de oevers der rivier vernield werden en 200 personen omkwamen. De World heeft berichten uit Venezuela, volgens welke Crespo de verbeurdverklaring heeft afgekondigd van de woningen en de bezittingen van allen, die onder het vorig gouvernement betrekkingen hebben vervuld. Crespo beloofd aan alle billijke reclames van buitenlanders tegen het laatste gouvernement te voldoen. Donderdag 10 November jaarmarkt te Waalwijk. WAALWIJK. Zondag 6 dezer 's middags 12 ure door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. PROGRAMMA AD LIBITUM. Maandag 7 November, eerste winterconcert door de harmonie l'Espérance in de zaal van de erven A. N. van Riel, met medewerking van den heer Henry Strous, Hollandsch komiek en mej. Anna Slauderof, Holl. coupletzangeres, accomp. van den heer C. Schrijner. Aanvang 7 uur precies. (Zie programma's). WAALWIJK, 5 Nov. 1892. De gemeenteraad van Loonopzand—Kaats heuvel heeft in zijne vergadering van verle den Donderdag met algemeene stemmen be noemd tot gemeente-geneesheer dr. E. T. Romeling, thans te Drunen. Naar wij verne men zal deze zich reeds a. s. Woensdag in zijne nieuwe standplaats gaan vestigen. Te Drunen, waar men dr. Romeling in den tijd dien hij daar doorbracht heeft leeren kennen en waardeeren als een kundig, erva ren en zeer humaan medicus, ziet men hem niet dan noode heengaan. Men hoopt dan ook algemeen, dat er nog middel zal gevonden worden om hem te bewegen van zijn vertrek af te zien. De directeur-generaal der M. t. E. v. SS. heeft, onder dagteekening van 1 November, aan de kamer van kooph. alhier medege deeld, dat, ter voldoening aan den in haar schrijven van 27 October jl. uitgedrukten wensch, vanaf 1 Dec. a. s. de sneltrein no. 70 te Lage Zwaluwe zal stoppen ten 10.21 (tijd van Greenwich.) Van Waalwijk uit zal men dan per trein 58 (vertr. van Waalwijk 9.19) te Rotterdam arriveeren ten 11.1. Examen in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek te Breda, Woensdag 2 No vember; geslaagd de heeren A. De Groot en J. Van Rossum, beiden van Waspik; B. H. A. Waijens van Zwolle; J. H. Busch van GeertruidenbergH. H. Breuer van Baardwijk; A. Brok, C. Van Delft en C. C. M. Van der Linde, allen van Dru nen; P. Burmanje van Waspik; H. G. Klerkx van Drunen. Als vermoedelijk schuldig aan het toe brengen van verwondingen aan den milicien plaatsvervanger J. V., waarvan .vij fin ons vorig nummer melding maakten, is in arrest genomen en ter beschikking van den officier van justitie naar 's Bosch overgebracht, de schoenmaker J. v. d. H. alhier. In den nacht van Woensdag op Don derdag ten 1 ure is een begin van brand ontstaan in de woning van W. v. K., in de Stationsstraat alhier. Met behulp der buren was het vuur spoedig gebluscht. Voor de levering van het ligstroo ten behoeve der troepen, te Haarlem in garni zoen, gedurende 1892/93, zijn aannemers ge worden de h.h. Johannes Vermeulen Zoon, Waspik, voor f 27.90 per 1000 kg. Door de Noordbrabantsche Landbouw- club is aanbesteed de levering van 50000 k. lijnmeel en lijnkoeken, geslagen van zuiver lijnzaad, tot veevoeder. Aannemer de heer Rommers, te Meersel, bij Hoogstraten (Belgie) a f 0.29 per procent eiwit en vetdeelen in 100 kilo vervat, alles op scheikundig onder zoek door 's rijks proefstation te Breda. Men meldt uit Heesbeen c. a.: Door de verlegging van den Maasmond worden de gemeenten Heesbeen c. a. en Drongelen c. a. beiden in tweeën gescheiden Voor de kinderen uit het dorp Doeveren zal het eerlang zeer moeilijk worden de open bare school te Drongelen te bezoeken. In verband daarmede heeft het schooltoe zicht aan ons gemeentebestuur in overweging gegeven, gemeenschappelijk met de gemeente Drongelen c. a. eene school te stichten ten behoeve van de kinderen uit de dorpen Hees been en Doeverenwelke beiden aan de I zuidzijde van de nieuwe rivier komen te lig gen. De bestaande school te Heesbeen zou dan kunnen worden opgeheven. De provinciale staten van Noordbrabant hebben gekozen tot lid der eerste kamer, ter vervanging van den heer Smits van Oijen den heer mr. A. M. Sassen, rechter in de rechtbank te Breda, met 35 van de 53 stemmen. De heer mr. J. de Grez te 's Bosch bekwam 17 stemmen. Woensdag 23 November zal voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen A. v. L., gewezen hoofdagent van politie aldaar, beschuldigd van knevelarij. Bij den burgemeester van 's Hertogen bosch is van den minister van binnenlandsche zaken bericht ontvangen, dat de gebouwen, waarin thans de Bossche k.veek-en leerschool gevestigd zijn, niet geschikt zijn om geres taureerd te worden, en datwil men te 's Hertogenbosch eene verplaatsing van die inrichtingen naar Nijmegen voorkomen, van gemeentewege nieuwe en aan de goedkeu ring der regeering te onderwerpen gebouwen behooren te worden opgericht. De belaste Nederlander! De „Spectator" stelt ons op zijn laatste plaat den „beiasten Nederlander" voor, in de ge stalte van een acrobaat. De kunstemaker torscht met de rechterhand een zwaar gewicht, waarop vermogensbe lasting" te lezen staat en op de gesloten vuist van die hand rust het „personeel." De andere hand is bezig de gewichten op te heffen, die met „bedriji" en „beroep" zijn geteekend en te gelijk is aan een der enkels een kogel geteekend, met het opschrift „grondbelasting.* Op de schouders drukken de gewichten „suc cessie" en „accijnzen" op het hoofd „opcen ten" en van den hals hangt een band af, die de gemeentebelasting" ophoudt. Het gelaat van den aldus belasten Neder lander vertoont geen prettige» trek. Hij ver richt het kunststuk om zooveel zware gewich ten te torschen, blijkbaar niet voor zijn genoe gen en het lichaam gaat onder dien last gebogen. Het volgende zonderlinge geval heeft zich voorgedaan bij de te Dubbeldam gehou den herstemming voor een lid van den raad tusschen de heeren A. Bijl en A. S. Schouten. Van de 192 uitgebrachte stemmen waren 2 van onwaarde. Van de overige 190 stemmen had ieder der beide candidaten er evenveel. Volgens de voorschriften van de kieswet, die hierop toepasselijk zijn, zou nu de heer A. S. Schoutenals oudste in jaren, gekozen zijn. Maar onder de stembiljetten, die den naam van dezen candidaat droegen, was er een dat onder den naam het woord Dubbeldam ver- tooude. Nu is er in deze gemeente een kiezer, die Dubbeldam heet. Het zou dus mogelijk wezen dat dit woord als een onderteekening beschouwd werd en in dat geval zou de heer A. Bijl Az. de gekozene zijn. Het stembureau beschouwt den heer Schouten als den geko zene, maar daartegen is door eenige kiezers protest aangeteekend. Met groote belang stelling ziet men hier eene beslissing in deze tegemoet. De trein, die Woensdagavond te 6 uur van Vlissingen naar Breda vertrok, zou aan het station Kruininge op eene zijlijn geran geerd worden om den Engelsch—Duitschen posttrein (facultatieve trein 97) te laten pas- seeren. Bij het achteruitzetten ontspoorden twee wagens,waardoor eenige materieele schade werd aangericht. Trein 97, die kort daarop aankwam, moest terugstoomen naar Vlake om langs verkeerd spoor de plaats van het ongeval voorbij te komen. Dinsdagnamiddag ruim 5 uur, werd de sleepboot „Susanna," kapitein Vroom, bij het binnenstoomen aan de mond der Wolwevers- haven te Dordrecht, door de sleepboot „de Raaf," eigenaar de heer P. Smit jr. van Rotterdam, aangevaren. De „Susanna" liep daarbij een groot gat middenscheeps op, terwijl „de Raaf" groote averij in den boeg bekwam en wel zoodanig dat de steven geheel ontzet is. De booten zijn in reparatie opgenomen. Aan wien de schuld ligt, is nog niet uitgemaakt. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt, naar aanleiding van de veelvuldig ingekomen klachten van teleurge stelde leveranciers, en op grond van herhaalde waarschuwingen van zijne ambtgenooten, han delaren en leveranciers die in de laatste tijden bestellingen hebben gekregen van de hierna te noemen personen, hem de bestel brieven te willen afstaan en deze in te zen den aan het hoofdbureau van politie, afd. recherche, met vermelding of de goederen al dan niet geleverd zijn Royal-Import Export-Compagnie. C. of C. G. DerakesJ. van den Berg, N.-Amstel. Mevrouw de wed. M. Zwartjes. V. d. Berg en Zwartjes. Bönker Co., ook wel mevrouw Kwak Bönker. A. Oosterwerff. E. J. d'Hont, vroeger Rotterdam. J. v. d. Marck Co. Mevrouw v. d. Mark—Renooij. Holle Co. Import-Export, zich ook schrijvende me vrouw WinterHolle. J. F. L. Muller Co., in photographische artikelen. Douwe r. d. Kamp. H. F. Jansen Co., ook wel Jansen Co. Issers, de Vries Co. commissie con signatie. V. d. Meer Co., ook wel Marie v. d. Meer Co. Den Brugge Co. Wesselink Co. L. Beijersbergen Co., L. Casteleijn Co., W. J. E. Havermans Co., Leonardus Casteleijn. Wienholdz Dom. Export-Import. Uit Grave meldt men: In den afgeloopen nacht omstreeks 21/» ure ontdekte de bakker J. L, aldaar, dat er brand was ontstaan in de bakkerij, die onmiddellijk grensde aan* zijn slaapkamer. Niet dan door een overhaaste vlucht konden de bewoners hun leven redden. Door het beleidvol en spoedig optreden onzer brandweermannen was men het vuur te ongeveer 5 uren meester. Het geheele onderperceel met den inboedel is uitgebrand, bovendien de meelzolders met eeue hoeveelheid meel en graan. Alleen een boven voorkamer bleef nagenoeg onbescha digd, terwijl ook het dak niet werd aangetast. De inboedel en het huis waren verzekerd. De belendende perceelen bleven ongedeerd. Uit Amsterdam wordt gemeld Onder schafttijd is Donderdagmiddag een der twee ijzeren kapspanten van de stads schouwburg naar beneden getuimeld. Doordien er niemand op het werk was, zijn er gelukkig geen persoonlijke ongevallen voorgekomen. Het gevaarte, dat 7000 KG. weegt, heeft in zijn meer dan 20 M. hoogen val nogal wat binnenwerk beschadigd. Onder Mierloo heeft de landbouwer P. S. zich schuldig gemaakt aan mishandeling, met zwaar lichamelijk letsel, gepleegd op zijn neef J. S. De verwonde heeft, behalve eene ribbreuk, kneuzingen en verwondingen aan het hoofd bekomen, en verkeert in levensgevaar. De dader is door de maréchaussees aange houden en naar Roermond overgebracht. Leonard de Jong,geboren te Koudum (Fr.) oud 22 jaar, is te Heerenveen gevankelijk binnengebracht. Hij is vroeger in militairen dienst geweest en heeft als deserteur vier maanden gevangenisstraf ondergaan. Om hem weer wat aan den gang te krijgen, bestelde de familie hem bij een drukker te Drachten, als volontair typograaf. Wegens eene liefdes geschiedenis wilde hij Drachten volstrekt verlaten, maar het reisgeld ontbrak hem. Hij liet zich nu van twee goudsmeden te Drachten drie gouden horloges en drie gouden ringen op keus bezorgen. Zoodra hij deze voorwerpen had, begaf hij zich stilletjes op reis. Toen hij bij gedeelten de horloges en ringen te Heeren veen, Leeuwarden en den Haag verkocht had, en zijn geld verteerd was, kwam hij in verlegenheid, en meldde zich vrijwillig bij de justitie te 's Gravenhage aan. Hij is van nette familie. Rasimsdonk, 3 Nov. Door de Vereeniging tot bevordering van vlijt en spaarzaamheid alhier is een ziekenfonds opgericht, waarvan werklieden lid kunnen worden tegen betaling eener wekelijksche contributie van 10 cent.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2