BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Het votum van vertrouwen, eergisteren der regeering van Frankrijk gebracht, was niet verdiend, 'twas dan ook meer een gelegen heids motie, voortvloeiende uit de opgewon denheid van 't oogenblik, dan een manifestatie van beteekenis, toone nu Loubet in vereeni- ging met zijn collega's, dat hij, zij 't ook vrij laatzich een dergelijke betuiging van ver trouwen weet waardig te maken en toonen zij dat door krachtige daden, niet door schoone woorden, alleen betoogende de goede intentie tot manmoedig optreden; toonen zij zich sterk tegenover socialisten en radicalen waar die verzet en oproer prediken Wat niet is kunnen uitblijven en reeds zoo lang voorzien werd, is nu een feit geworden: het Hongaarsche kabinet-Szapary heeft zijn ontslag genomen omdat 't volgens des premiers eigen woorden zich niet meer in staat gevoelde om de belangen van land en volk naar wensch d. w. z. naar den wensch der kamermeerderheid te behartigen en Szapary schijnt er heelemaal uit te zijn aan een fausse sortie van den premier wordt zóó weinig gedacht, dat de verschillende bla den zich beijveren in 't publiceeren van candidaten voor 't presidentschap. Reeds zijn Weckerlé, de titularis van fin ancienen Coloman Tisza genoemd als ernstige candi daten voor 't premierschap, 't Is niet zoozeer de huwelijks quaestie waarover Szapary is gevallen, als wel de paragraaf, bij welke hij het burgerlijk huwelijk verplichtend wilde gesteld zien het lievelingsidée ook van de liberalen. Eoetvoes en graaf Apponyi deden na Sza- pary's inededeeling in de kamer hun verheu genis kond over zijn aftreding. Belgie heeft op den dag der kamer-opening vele op straatschandaaltjes verlekkerden doen baardlikken, 't is er inderdaad op dien dag en ook 's avonds in Brussel en nog in enkele andere steden vrij rumoerig toegegaan en nog is 't bij onze zuidelijke buren niet geheel rustig, ja er zijn er, die tegen 15 dezer bij gelegenheid van de godsdienstige viering van 'skonings naamdag een herhaling der onge regeldheden voorspellen en zelfs van een monsterbetooging spreken. Hoe 't zij de gansche agitatie heeft iets opzettelijks iets voorbereids, zij moge voor een deel wellicht geboren zijn uit ontevredenheid van sommige vooruitstrevenden over de hardnekkige wei gering der regeering om het kiesrecht op breeden leest te schoeien, voor een ander deel en dit lijkt ons lang 't geringste niet is zij gewekt door de kunstmatige agitatie van de sociaal-democraten en eenige radicalen, welke beide elementen niet verslappen in hun ageeren, doch nog Woensdagavond een mee ting belegden in 't belang van algemeen stemrecht, eindigend met een tocht van een 2000tal betoogers door de stad, die gelukkig, ondanks 't geschreeuw en 't lawaai, zonder eenig conflict afliep, wat echter niet in zich sluit, dat 't bij volharding bij dezen vorm om zijn wenschen en verlangens kenbaar te maken, altijd even rustig zal toegaan. Zoo licht kunnen die wandelpartijtjes, op geluisterd door gefluit en gezang, een ernstig karakter aannemen ondanks de minutieuse voorzorgen van de overheden. De gemoederen zijn opgewonden en de bewaarders van rust en orde verstaan geen gekscheren. Terwijl men in Italië de gewone onver kwikkelijke discussie heeft aangevangen over den uitslag der algemeene verkiezingen en de een de overwinning der regeering ongeëven aard heet, terwijl de ander de zege toch niet dat heet wat zij wel had kunnen zijn (300 stemmen zal de regeering zeker wel hebben) is Woensdag te Berlijn de landdag van Pruisen geopend met een troonrede, die niets zegt omtrent den algemeenen publieken toestand, doch wel spreekt van een tekort ten bedrage van 42 millioen en van belastinghervorming en kiesrechtwijziging. Te Brussel werd Woensdag eene door de Association libérale uitgeschreven bijeenkomst in zake de grondwetsherziening gehouden die door 3500 personen, onder welke vele leden der beide kamers, werd bijgewoond. De bekende radicale aanvoerder Jauson en andere sprekers veroordeelden daar in heftige bewoordingen het niet luisteren door de regeering naar de zoo duidelijk sprekende stem des volks, dat mondig verklaard wil worden en het kiesrecht verlangt. Het geldt hier een vraagstuk, zeide Janson, dat boven de partijen staat; immers alle ingezetenen hebben er evenzeer belang bij vrijelijk hunne burgerrechten te kunnen uitoefenen. Tot den koning en de kamer derhalve de dringende bede: aan het volk in deze niet langer zijn recht te onthouden. Daarnaar moet met kracht worden gestreefd, maar zonder revo lutie. Onder veel geestdriftsbetoon werd aan 't slot der vergadering met algemeene stemmen besloten protest aan te teekenen tegen de voorstellen der herzienings-commissie uit de kamers. Na afloop der vergadering trok men in optocht door de straten. Maar toen men naar het paleis wilde, dreef de door de burger- weer en militairen versterkte gendarmerie met kracht de lieden uiteen, waarbij de stoet in tweeën werd geplitst eti verscheidene menschen onder de voet geraakten. Dat gaf veel getier en geschreeuw; maar toen de stra ten in den omtrek van het paleis alle waren afgezet, begonnen de rijen der manifestanten te dunnen en droop men allengs af. Om twaalf uur, het klokje van gehoorzaamheid, was alles weer rustig. Het garnizoen was geconsigneerd geweest en alle posten verdubbeld. De burgemeester was ook steeds diligent. Dinsdag, koningsverjaardag, willen de voor standers van het algemeen stemrecht ander maal manifesteeren. De ontploffing, die Dinsdag in de rue des Bons Enfants heeft plaats gehad, heeft alle vorige ver achter zich gelaten in belangrijk heid. Meldden wij reeds dat de ontploffing aan 6 menschen het leven heeft gekost, thans kunnen we dit nader bevestigen. De bom, die den vorm had van een cilinder, werd gevon den op een trapportaal van het pand No. 11 in de Avenue de l'Opéra; de concierge van het gebouw raapte de bom op en gaf haar mede aan een agent, die op weg was naar 't commissariaat van politie in de rue des Bons Enfants. De concierge was tevens een beambte van de Vennootschap der mijnen van Carmaux, welke in het bedoelde gebouw haren zetel heeft. Hij zag den agent op straat voorbijgaan en riep hem toe boven te komen, waar hij hem vertelde, dat hij ee.i bom had gevonden en het dus de plicht was van den agent, de gevaarlijke vondst mede te nemen. Men zag aldus verklaarde de agent aan de bom geen spoor van lont, doch de ontploffing moet veroorzaakt zijn door de werking van een mechaniek, welke naar alle waarschijnlijkheid in de bom was aangebracht. Zij woog 15 pond. De agent zag er geen bezwaar in haar mede te nemen, doch toen hij onderweg den onderbrigadier Fomorin en den agent Réaux ontmoette, gaf hij dezen het projectiel mede en ging zijns weegs. Beide beambten kwamen bij de ramp om. Op het commissariaat wilden de agenten den inhoud onderzoeken, toen met een gewel digen knal de bom uiteen vloog. Alles stortte in. Vier personen bleven op de plaats dood, de menschelijke lichaamsdeelen vlogen naar alle kanten. Twee verdiepingen van 't com missariaat werden volkomen vernield. Stukken hout, geheele vensters, steenen, alles vloog op de straat, waar een groote wanorde heerschte. Alles lag dooreen. De aanblik, dien het inwendige gedeelte van het gebouw op leverde en voornamelijk de plaats, waar de bom was uiteengesprongen, was vreeselijk. De commissaris van politie was afwezig. Er was een inspecteur Trouteau genaamd, die juist een man in het verhoor had genomen, welke zooeven was binnengebracht en zich wegens een kleinen diefstal te verantwoorden had. De secretaris van het commissariaat, Pousset, liep op en neder. Plotseling stortte met donderend geraas alles in. Banken, tafels, stoelen, vlogen door elkander. De trappen stortten in en de schok was zoo hevig, dat hij in alle gebouwen in de rue des Bons Enfants werd gevoeld. Van de bureaux van den commissaris, den heer Porée, was geen spoor meer te vinden. Zij waren letterlijk weggevaagd. De meubelen en de wapens, die aan den wand hingen, alles was verdwenen. Men vond een stuk bank met de hand van een mensch; iets verder lagen andere misvormde menschelijke lichaamsdeelen. De muren en plafonds, die gespaard bleven, zijn met bloed bevlekt. Zoo spoedig mogelijk werd een aanvang gemaakt met het red- dings en ontruimingswerk. Onder de puin- hoopen vonden de pompiers, die met het werk belast waren, 4 slachtoffers in den al- lervreeselijksten toestand. Daaronder waren de onder-brigadier Fomorin, die de bom had medegebracht en de man die juist in hech tenis was genomen en wiens identiteit nog niet is vastgesteld en wel nooit zal vastge steld worden tevens. Verder vond men ook onder hen den heer Pousset, den secretaris van 't commissariaat, badende in zijn bloed. Het lichaam van den inspecteur Trouteau was een geheel eind weggeworpen en werd teruggevonden in afgrijselijken toestand bij de deur van het kabinet des heeren Pousset. 'sMans beide beenen waren letterlijk ver morzeld en waren niets dan een vormlooze massa. De huid was letterlijk van zijn gelaat verdwenen, zijn neus was weggeslagen, een zijner ooren hing aan een draadje vleesch aan het hoofd, zijn buik lag geheel open, zoodat men de inwendige lichaamsdeelen zien kon. Ondanks zijn wanhopigen toestand haalde de ongelukkige toen nog adem en werd hij voorzichtig per rijtuig naar het hotel Dieu overgebracht. Het gelaat der meeste slachtoffers is zwart. Men vindt de hersenen van sommigen aan den muur; overal liggen menschelijke lichaamsdeelen verspreid. Er deden zich hartverscheurende toonee- len voor in menigte. Zoo werd o. a. het com missariaat of liever de ruïne daarvan bestormd door een meisje, dat met verwilderde oogen zich aanmeldde en angstig riep „mijn va der mijn vaderik wil mijn vader zien!" Het was de dochter van den ongelukkigen Trouteau. Lozé, de prefect van politie, ant woordde aan het meisje, dat haar vader „slechts" gewond was en naar het hospitaal was overgebracht. Het was een aandoenlijk schouwspel, dat niet naliet een diepen in druk te maken op hen, die er getuigen van waren. De materieele schade is zeer aanzienlijk niet alleen toch heeft het gebouw van het commissariaat geducht geleden, doch ook de aan de overzijde en de belendende panden, bleven niet gespaard. In de restauratie Duval die wel in dezelfde straat doch op tamelijk verren afstand is gevestigd, werden 3000 borden gebroken. In het hospitaal werden den ongelukkigen Trouteau de beide verbrij zelde beenen geamputeerd. Een der agenten, wien door den commis saris gelast was geworden een boodschap te gaan doen, keerde terug om het antwoord te brengen. De man was zoo bewogen, dat hem de ontploffing bespaard was gebleven, dat hij op de plaats des onheils ineen zeeg en weinige oogenblikken later den geest gaf. De autoriteiten waren spoedig ter plaatse waaronder de premier Loubel en de rechter van instructie Atthalin werden opgemerkt. Behalve den inspecteur Trouteau, die inmid dels is overleden, worden alle slachtoffers opgegeven. Pousset, secretaris, Réaux, agent, Fomorin, brigadier, Emile Garin, loopjongen van de vennootschap Carmaux, en de man die juist in verhoor was genomen. Een boek handelaar Benoist, werd in ziju winkel ernstig door de glasscherven gewond, die naar alle kanten verspreid werden. Evenals de mijnwerkers van Carmaux, heeft ook de gemeenteraad van Parijs zijn verontwaardiging uitgesproken over den iong- sten dynamietaanslag, zijne sympathie betui gend voor de slachtoffers, die van stadswege begraven en voor wier betrekkingen gezorgd zal worden. Aan Culine, den bekenden werklieden agitator in het noorden, is nu ook door de regeering gratie verleend. Kolonel Dodds in Dahomey, is tot brigade-generaal benoemd. Hij heeft nu, na hevigen tegenstand Kana vermeesterd, waarbij hij een verlies had van 11 dooden en 42 gekwetsten. De gezondheidstoestand is be vredigend; Thans gaat het los op de hootd- stad Abomey. Dodds is voornemens deze stad, alsmede Kana, door verbranding met den grond gelijk te maken. Ik zal ook dus schrijft hij al de dorpen en landerijen vernielen van de stammen, die tegen ons ge vochten hebben, opdat de bestraffing voor beeldig zij. Dat klinkt ouderwetssch. Maar Abomey heeft hij nog niet. De Figaro heeft eene inschrijving ge opend voor de zieken en gewonden van de expeditietroepn in Dahomey, eene inschrijving in lekkernijen en in geld. In twee dagen tijds is aan die oproeping schitterend vol daan. Ingekomen zijn 22000 flesschen bor deaux, champagne, minerale wateren enz., 2500 bussen conserven, 3000 tabletten cho colade, 23000 sigaren, 3000 sigaretten en verder velerlei eetwaren. Voorts is aan geld ontvangen 43000 fr., waartoe de firma Roth schild 20,000 fr. heeft bijgedragen. De inschrijving is nu gesloten. Nu het Spaansche koninkje hersteld is, brachten koning Carlos en koningin Amelie van Portugal Donderdag hun uitgesteld be zoek aan het hof te Madrid. De president van den ministerraad en de minister van Builenlandsche zaken vergezelden hen daarbij. Eene dépêche van de Portugeesche grenzen meldt, dat na het vertrek van het hof te Lissabon eene republikeinsche betoo ging heeft plaats gehad. Men riep: weg met de monarchie! leve de republiek! Er werden 9 personen gearresteerd. Een portier werd dezer dagen te Londen vervolgd wegens het verkoopen van tabak, zonder daartoe vooraf te zijn gemachtigd. De man had weggeworpen eindjes sigaar in gezameld en die voor één shilling per Eng. pond verkocht. Bij deze gelegenheid bleek, dat deze vrij onsmakelijke waar in het oosten van Londen, waar zich tal van sigarenfabrieken bevinden, gebruikt wordt om sigaren te vullen en dat er met een paar buitenbladen weder „geu rige" sigaren van gemaakt worden. Maar door een en ander maken de verkoopers van de eindjes sigaar en van de daarvan ver vaardigde sigaren zich schuldig aan overtre ding van de wetten op den invoer van ta bak, die immer streng gestraft worden. De man in quaestie, die zich blootgesteld had aan eene boete van f 100 of subsidiair 3 maanden gevangenisstraf, gaf gereedelijk toe, dat hij reeds geruimen tijd eindjes si gaar verkocht had en wist blijkbaar niet, dat hij daarmede iets kwaads deed. De magistraat stelde zijne beslissing tot later uit. De Russische boeren worden, gelijk bekend is, door woekeraars uitgezogen. De platte landsbevolking betaalt, zoo heeft men bere kend, jaarlijks 200 millioen roebel interest aan de kiolaks (geldschieters), dat is onge veer zooveel als de rente der nationale schuld Maar nu, zoo meldt de Petersburgsche be richtgever van The Standard, zijn de boe ren zoo geheel uitgeput en geruïneerd, dat zelfs de kiolaks niet meer willen leenen. Er is nu door de regeering een commissie belast met een onderzoek betreffende den woeker en de maatregelen om dien tegen te gaan. WAALWIJK. Zondag 13 dezer 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Welkomstgroet, marsch. Brohm. 2. Une nuit d'été, ouverture. Tack. 3. Corbeille de Roses, fantaisie. Van Dam. 4. Soldatenleven. Kelerbela. Zondag 13 November, 's middags 12 ure matinée door de zangvereeniging Cecelia op de zaal bij den heer Van Krechten. 1. Op 't Kerkhof. De Vliegh. 2. An einem Bachlein. 3. Neerlands Taal. Stille. Zondag 13 dezer, 12 uur, repetitie der harmonie St. Crispijnin de zaal bij den heer N. de Rooij. PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 12 Nov. 1892. Maandag a. s. komt in instructie de zaak tegen P. Scholten, te Vrijhoeven-Cappel, die in der tijd gearresteerd werd wegens opruien bij gelegenheid van het inhalen der tiend. Hoffmans, herbergier te Sprang, werd eenigen tijd geleden door het kantongerecht alhier veroordeeld wegensovertreding herberg- reglement. Hij gaf voor societeithouder te zijn. In hooger beroep zal deze zaak den 22 dezer voor de rechtbank te 's Bosch dienen. Verscheidene getuigen zijn gedagvaard. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwt, dat men bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen op zijne hoede moet zijn tegen 10. Lena Adriana de Looze, die samenwoont aan den Rijswijk- schenweg 236 met J. H. E. van Os, reeds vroeger in het Algemeen Politieblad vermeld, en 2°. Johan George Schilling, wonende in de Van Bassenstraat 38. Door de Antwerpsche politie wordt de aandacht gevestigd op 4 onbekende personen, die in de Ploegstraat te Antwerpen zekeren Rombouts aangehouden en beroofd hebben van eene zwart lederen reistasch, inhoudende 4 biljetten van 1000 francs en van eene hoeveelheid geslepen diamanten ter waarde van 30 a 40,0u0 francs, alsmede van zijn gouden horloge met ketting. De aanhouding van die straatroovers is bevolen. Aan het station-Beurs te Rotterdam, is Woensdagavond een ernstig ongeluk ge beurd. Terwijl de trein naar Breda op het punt stond om te vertrekken, kwam ook een goederentrein uit tegenovergestelde richting voor het station. Een vrouw uit Breda, die dezen niet had zien aankomen, liep over de rails, werd door de machine van den goe derentrein gegrepen en was op hetzelfde oogenblik een lijk. Aan wie in dezen de schuld ligt, zal een gestreng onderzoek moeten uitmaken, daar een paar andere reizigers nog verklaarden, dat, indien zij niet toevallig nog een oogen blik waren opgehouden, zij hetzelfde lot ge deeld zouden hebben. In elk geval blijft het een bedenkelijke zaak, dat, terwijl het sein tot instappen reeds gegeven is. op hetzelfde oogenblik een andere trein tusschen het station en den vertrekken- den trein den pas kan afsnijden. Eer.e wij ziging in die regeling schijnt alzoo dringend noodzakelijk. Uit Helmond wordt gemeld: Het ontslaan der werkstakers van de iabriek der firma J. A. Carp aldaar heeft bij de overige Helmondsche fabrieksarbeiders veel kwaad bloed gezet. Reeds twee avonden kwamen zij in zeer grooten getale in eene der voornaamste straten bijeen, en gaven dan door gejoel en geschreeuw hun misnoegen te kennen. De werkstakers zeiven schijnen aan deze betooging geen deel te nemen. Maandag avond werd naar de politie, die de fabriek der firma Carp bewaakte, met steenen ge worpen. Deze deed toen een uitval, waarbij vers:hillende arbeiders slagen bekwamen en een zekere v. W. vrij ernstig gewond werd. Dinsdagavond heeft een groote troep fabrieksarbeiders zich van steenen voorzien en is toen op groote schaal aan het ruiten inwerpen gegaan. In tal van particuliere huizen en winkels zijn de ruiten verbrijzeld, en het schandaal nam eerst een einde, toen de voorraad steenen was uitgeput. Tot laat in den avond was het zeer woelig op straat. Een buitengewoon zware mist werkte het bedrijf der rustverstoorders zeer in de hand. Eene zeer uitgebreide politiemacht, groo- tendeels bestaande uit bereden manschappen der maréchaussée, heeft Woensdag avond de orde uitstekend weten te handhaven. Wel waren de arbeiders zeer onrustig en gaven zij door aanhoudend gejoel en geschreeuw hunne gevoelens te kennen, maar de orde werd niet verstoord. Alleen eene vrouw werd wegens verzet gearresteerd. Eenige winkelier^

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2