Nummer 93, Zondag 20 November 1892. 15e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Glüek auf UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FE UI LLETO .V. De Echo van het Zuiden, Wuliijksrkr en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Fransche bladen voeren een heeten strijd in 't leveren van de meest mogelijke wetenswaardige bijzonderheden omtrent de nieuwe phase van de Panama-aangelegenheid een direct gevolg van de beslissing inzake de in te stellen vervolging. En eigenlijk kan er over die vervolging zelve toch maar bitter weinig gezegd worden daar de oproeping den aangeklaagden nog niet eens is geworden en al wat er bekend is omtrent het aantal bij de vervolging betrokkenen, eigenlijk langs onrechtmatigen weg algemeen eigendom is geworden. Zeker is 't dat Ricard, de titu laris van justitie, welke ook de motieven zijn geweest bij zijn opzienbarende beslissing, zijn collega's geen dienst heeft .bewezen en hen en zich zeiven eigenlijk van deu wal in de sloot heeft geholpen al is de moeielijkheid der interpellatie nu ook ontzield. Het regeeringsvoorstel tot wijziging der drukperswet in min of meer reactionnairen geest vond in de kamer levendige bestrijding van alle kanten. De boulangist Laguerre bezwoer de regeering dien weg niet in te slaan, de clericaal De Mun verweet der re geering door hare houding tegenover de geestelijkheid het land tot anarchie te leiden, de radicaal Douville Maillefeu verklaarde nooit voor zulk eene wet te zullen stemmen, de bonapartist Robert Mitchell eindelijk dreef er den spot mede. Slechts enkele sprekers, o.a. de afgevaardigden Poussergues en De- schanel, schoon deze er bij zeide slechts voor te stemmen uit vrees voor de roode vlag, eene uitdrukking, waartegen de werkman afgevaardigde Basly ten sterkste protesteerde. Lasserre verweet de rechterzijde stelselmatig eiken maatregel tegen te werken, door de regeering noodig geoordeeld tot handhaving der grondwet. Tegenover De Mun's beschuldiging van vervolging der geestelijkheid, voerde de mi nister-president Loubet aan dat de staat nota bene 45 millioen aan de geestelijkheid VAN E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 6 ooo— ,Ge zijt meer dan oprecht! Om het even, 't is altijd goed, als men weet, in welke verhouding men tot elkander staat; en bij elkander zullen wij vooreerst wel dienen te blijven. De hande ling van gisteren kan niet herroepen worden ten minste niet terstond, zonder ons beiden aan de algemeene bespotting prijs te geven. Indien gij echter dit tooneel hebt uitgelokt, om mij onder het oog te brengen, dat ik, ondanks mijne onbe schaamdheid van naar je hand te dingen, mij op een eerbiedigen afstand van de barones Windeg heb te houden, en ik vrees dat ge er dit mede voorhadt zoo 'hebt gij je oogmerk bereikt, maar en hier verviel Arthur weer in zijn gewonen onverschilligen toon //maar ik ver zoek je vriendelijk, dat het dan ook het eersteen laatste van dien aard tusschen ons moge zijn. Alle zoogenaamde scènes zijn mij een gruwel; mijne zenuwen zijn er niet tegen bestand, en men kan best alle zaken regelen, zonder dergelijke onnoo- dige agitaties. Voor het oogeblik geloof ik dus je wensch te voorkomen, als ik mij verwijder. Gij excuseert mij zeker, dat ik ie alleen laat." Hij nam een der zilveren candelabers, die op een zijtafel stonden te branden, en verliet het vertrek; doch buiten de deur bleef hij nog een oogenblik staan en wendde het hoofd om. De vonk smeulde thans niet meer in de oogen van den jongen man, ze glinsterden en fonkelden, hoe wel niet langer dan ééne seconde, toen stonden zij weer even dof als altijd; maar de vlam van de kaars flikkerde onrustig heen en weder, terwijl hij de zijkamer doorging door den tocht of door het beven van de hand, die haar droeg Eugenie slaakte een diepen zucht, toen de zware portières zich achter haar echtgenoot gesloten betaalde. Overigens streefde de regeering er steeds naar ieders geloofsvrijheid te doen eerbiedigen. De heer Ernest Roche socialist en vroeger boulangist, verklaarde dat de anarchie niets te maken heeft met het socialisme, dat alle gemeenschap met de anarchie afwijst. De spreker beschuldigde verder de regeering dat zij agents provocateurs onderhoudt. Hij verklaart, het volkomen begrijpelijk te vinden dat de anarchie toeneemt, waar de ellende van het volk zoo groot is. De heer Aylard zegt, dat er tusschen so cialisme, collectivisme en anarchie geen on derscheid isalle drie beoogen ze de omverwerping van het sociale gebouw. Hij wijst er verder op, dat de toestand der ar beiders is vooruitgegaan, terwijl die der pa troons hachelijk is geworden. De heer Loubet handhaafde de noodzake- ijkheid der wetde regeering staat ontwa pend tegenover de anarchisten en de alle zedeleer omverwerpende publicatien. Misbruik maken van de wet zal de regeering voorze ker niet. De minister vraagt een votum van vertrouwen van de linkerzijde en het centrum. De zitting werd nu geschorst. In de couloirs liep het gerucht, dat het kabinet op eene meerderheid van dertig stem men kon rekenen. Na de heropening vraagt de heer Deramel aan de regeering, of zij de wet gedurende verkiezings-tijdperken denkt toe te passen en verder of zij berust in de verzending van het ontwerp naar eene commissie. Ingeval de regeering deze verzending niet gedoogde, zou spreker haar zijn vertrouwen niet geven. De beraadslaging werd daarop gesloten, nadat nog de heer Pichon ten gunste van zoo eene verzending naar de commissie had gesproken. Met 317 tegen 203 stemmen werd het voorstel tot verzending naar de commissie aangenomen. Samenkomst van den rijksdag Dinsdag a.s., opgeluisterd door de troonrede, uitgesproken door den keizer in hoogsteigen persoon en Lm*agff«rsrrawin wgJa hadden; zij had haar wensch verkregen. Als ware de l'rissche lucht haar een behoefte na dit onaangenaam tooneel, trad zij naar het raam, schoof de gordijn terug en, het venster half openend, genoot zij van de zoele lentelucht, die haar tegenwoei. De sterren konden slechts met moeite aoor de nevelen heendringen, die het uit spansel als met een sluier voor het oog bedekten, terwijl de omtrekken van het landschap, dat zich voor haar uitbreidde, zich in de schaduwen van den nacht verloren. Van het terras steeg de geur der bloemen tot haar op en van verre ruischten de tonteinen. Overal rust en vrede in het rond, slechts niet in het hart der jonge vrouw, daar aan het venster, die heden den drempel harer nieuwe woning voor het eerst had betreden. Hij was thans geëindigd, die zwijgend gevoerde, wanhopige strijd van de twee laatste maanden, waarin toch juist die wanhoop en die strijd haar hadden staande gehouden. Daar ligt voor heroïeke naturen altijd iets verhevens in de gedachte, een gansche toekomst voor anderen weg te werpen, ten koste van eigen levensgeluk anderen te red den en zichzelf ten offer te brengen voor het dierbaarste, dat men bezit. Maar thans, nu dit offer geschied, die redding volbracht was, nu er niets meer te strijden en te overwinnen over bleef, nu verdween het romantische waas, waar mede Eugenie's kinderlijke liefde haar besluit tot dusver had overtogen, en trad de toekomst, die haar wachtte, haar in al hare eenzaamheid en kilheid voor den geest. Met de voorjaarsgeuren en voorjaarskoeltjes ontwaakte ook de lang be dwongen smart in het hart der jonge vrouw, die ook haar deel aan geluk en liefde van het leven had geëischt, en zich thans zoo bitter in die verwachtingen bedrogen zag. Zij was jong en schoon, schooner dan vele anderen, de afstamme ling van een oud-adelijk geslacht, en de fiere dochter der Windegs had den held van hare jeug dige droomen steeds met al de ridderlijke eigen schappen harer voorvaderen versierd. Dat hij in rang en naam aan haar gelijk zou zijn, sprak van zelf, en nu Had de haar opgedrongen echtgenoot ten minste nog karakter en geest kracht bezeten, de hoedanigheden, die zij het hoogst in den man waardeerde, ze had hem wellicht zijn burgerlijke afkomst vergeven; maar dit flauwe wezen, dat zij veracht had, nog eer ze hem kende 1 Waren de beleedigingen, die zij nog wel in al zijn middeleeuwsche pracht en heerlijkheid de militaire wet met al haar kansen en de uit haar voortvloeiende nieuwe belastingplannen ziedaar een amalgama dat waarlijk slof tot politieke betoogen te over biedt en dat dan ook door de Duitsche bladen met een bewonderenswaardigen ijver wordt behandeld, als duurden de beschou wingen niet reeds weken lang en als konden de betoogen vóór en tegen de lievelingsplan nen van het rijksbewind, nog van eenig nut zijn Te Konstantinopel zijn weder ongunstige berichten uit Kreta ontvangen. De Porte verklaart dat er rust heerscht op het eiland maar erkent tevens dat er gevechten zijn geleverd, waarin aan beide zijden dooden vielen. Te Madrid heeft een artikel van Castelar in de Globo sensatie gemaakt, waarin hij zegt, dat er tusschen de regeeringen van Spanje en Portugal een verbond van verde diging gesloten is tegen de republikeinen in beide landen. Spanje zou daarbij aangenomen hebben gewapenderhand tusschen beide te komen in het geval eener omwenteling te Lissabon. Bijna allerwege en niet het minst in Enge land dus wordt uit Londen geschreven is men ten zeerste ingeuomen met den uitslag der presidents-verkiezing in de Vereenigde Staten wijl deze het vooruitzicht opent op eene herziening van het gehate Mackinley- tarief, datschoon men het nooit erkend heeftin Engeland zooveel nadeel aan de nijverheid berokkend heeft. In Wales b.v. waar de blikjes-industrie bijna geheel vernield werd, gaan vele fabrikanten nu reeds weer werklieden in dienst nemen. In de Vereenigde Staten intusschen begin nen zich reeds stemmen te verheften tegen eene te haastige tariefsherziening. En de heer Cleveland en zijne vrienden zijn dan ook voornemens slechts zeer langzaam op te treden. Daarentegen zien de tegenwoordige hem in liet aangezicht had geworpen en die iederen anderen man in toorn zouden doen ont branden, wel in staat geweest, hem uit zijn ge- voellooze onverschilligheid op te wekken Had hij bij de bitterste gezegden, die de verachting haar in den mond had gelegd, ook slechts voor één oogenblik zijn onverschillige houding laten varen En toen zij beiden dien middag in groot gevaar hadden gezweefd, had hij toen ééne hand tot zijne of hare redding uitgestoken Een ander, een vreemde moest zich voor de woedende dieren werpen en ze beteugelen, op gevaar af van onder hunne hoeven vertreden te worden. Voor Euge nie's verbeelding rees eensklap het beeld van den jongen man met zijn heldere blauwe oogen en bloedend voorhoofd op. Haar echtgenoot had niet eens onderzocht, of de wond van zijn redder gevaarlijk, wellicht doodelijk was, en toch waren hij en zij verloren geweest, zonder diens kracht dadige spoedige hulp. De jonge vrouw zonk achterover in een stoel en verborg het gelaat in beide handen; en alles, wat zij maanden lang gestreden en geleden had en haar in deze ure met tienvoudige zwaarte op de ziel woog, gaf zich thans lucht in één kreet van wanhoop en vertwijfeling//O mijn God mij God, hoe zal ik dit leven verdragen!" De wijd uitgestrekte Berkowsche mijnen en bergwerken lagen op tamelijk verren afstand van de residentie, in een der meer afgelegen provin ciën. De streek had weinig bekoorlijks; overal het eentonige, donkere dennenhout, dat hoogten en laagten gelijkelijk bedekte, waartusschen zich dorpen en gehuchten verhievenof een enkele hofstede of meer uitgebreid landgoed zich uit strekte. De grond hierboven bracht echter niet veel op; zijne schatten lagen onder de aarde ver borgen, en dit was dan ook de reden, dat al het leven en vertier uit den gelieelen omtrek zich op de Berkowsche bezittingen vereenigden, daar deze schatten op zeer uitgebreide schaal ontgonnen werden. Deze bezittingen waren vrij afgelegen en van het dagelijksch verkeer afgezonderd, daar zelfs de naaste stad op eenige uren afstand lag, maar zij vormde bijna eene stad op zichzelf, diegrootsche verzameling van werkplaatsen en woonhuizen die zich daar met al haar drukte en gewoel te president en diens vrienden in, dat zij iets moeten doen om aan de duidelijk uitgespro ken wenschen der bevolking tegemoet te komen. Men verwacht dan ook, dat eenige wetsontwerpen tot toelatingzonder eenig invoerrecht, van grondstoffen, die reeds door het huis van vertegenwoordigers zijn aange nomen en thans bij den senaat in behande ling zijn, ook daar aangenomen en door den heer Harrison goedgekeurd zullen worden. Dit geldt met name van dat betreffende den vrijen invoer van wol, waardoor vooral Austra lië en Argentinië zeer zouden gebaat worden. De industrieelen in de Vereenigde Staten zijn daarentegen erg ongerust over de ge volgen die tariefsherziening voor hen kan hebben. Eenigen hunner beginnen hunne productie reeds te verminderen. Eene groote papierfabriek te New Yorkdie 400.000 dollars kostte is gesloten en het werk is geschorst van de voorgenomen uitbreiding van bestaande fabrieken in Philadelphia, die 600,000 dollars zoude gekost hebben. De Fostoria Lamp Shade Company, de grootste onderneming van dien aard in de Vereenigde Staten, laat hare werklieden slechts halven tijd werken, omdat de glashandelaren weigeren hunne inkoopen te doen tot zij weten wat het Congres ten opzichte van het tarief op glas zal doen. De Consolidated Window Glass Company heeft hare bedienden te ken nen gegeven, dat zij voortaan alleen orders zal uitvoeren. Deze twee maatschappijen alleen betalen aan bon per maand 30,000 dollars. Mogelijk is haar optreden echter slechts eene poging om de werklieden tegen de nieuwe regeering in het harnas te jagen. In elk geval blijkt uit alles, wat men thans uit Amerika verneemtwelke ernstige ver storingen dat sollen met invoerrechten te weeggebracht heeft en welke moeielijkheden men zal te overwinnen hebben, eer de oude toestand hersteld is. midden der bosschen verhief. Elk hulpmiddel, door nijverheid of wetenschap te voorschijn ge roepen, alles, wat machines en menschenhanden tot stand hadden kunnen brengen, was hier aange wend om den weerstrevenden aardgeest zijne schatten te ontworstelen. Een geheel leger van administrateurs, machinisten, inspecteurs en op zichters stond onder het toezicht van den directeur en vormde eene kolonie op zichzelf, terwijl ver scheidene duizenden arbeiders, die slechts voor het kleinste gedeelte in de kolonie zelf gehuisvest konden worden, in omliggende dorpen woonden. De onderneming, die eerst door den tegenwoor- digen eigenaar uit een aanvankelijk zeer klein begin tot de verbazende hoogte was opgevoerd, waarop zij thans stond, scheen bijna te groot, om door een particulier gedreven te worden en ver- eisebte inderdaad een reusachtig kapitaal. Het was op verre na de aanzienlijkste inaustriëele zaak uit de geheele provincie, en zij bezat dien tengevolge een overwicht over al de ondernemin gen van dienzelfden aard, waarvan geen enkele in uitgebreidheid met haar kon wedijveren. Deze kolonie met haar ommetelijk kapitaal aan machi nes en arbeidskrachten, met hare werkplaatsen en arbeiderswoningen, hare beambten en werklieden, vormde, als het ware, een afzonderlijken staat, welks heer en meester even oppermachtig regeerde als menige beheerscher van een klein vorstendom. Het was zeker opmerkelijk, dat men aan ie mand, die aan het hoofd van zulk een onderne ming stond, nog altijd een onderscheiding onthield, waarnaar hij zoo smachtend verlangde, en die toch aan zoo menigeen werd geschonken, die zich op industrieel gebied minder verdienstelijk jegens zijn land had gemaakt dan hij; maar hier, evenals overal waar de beslissing van de hoogste macht afhing, kwamen zijn karakter en persoon lijkheid ter sprake en Berkow mocht zich nu eens niet in de gunst der invloedrijke kringen verheugen. Er was zoo menig duister punt in zijn verleden, dat zijn rijkdom wel bedekken, maar nooit geheel uitwisschen kon. Wel was hij nog nooit met het gerecht in aanraking gekomen, maar vaak genoeg op het punt hiervan geweest. Ook wilde men nog niet algemeen het groote nut erkennen, dat hij met zijne grootsche onder nemingen, naar veler gevoelen, in de provincie stichtte. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1