BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. Oostenrijk. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. In de kamer is beraadslaagd over het ant woord op de troonrede. In antwoord op eene rede van den heer Janso.i zeide de heer Woeste, dat het niet aangaat België thans voor het algemeen kiesrecht te stellen, daar men thans staat vóór de grondwetherziening. La ter zal men over het algemeen kiesrecht kun nen beraadslagen. De heer Beernaert sprak in denzelfden geest, en verklaarde, dat de regeering hare voorstellen zal doen kennen, zoodra de commissie met haren arbeid ge reed zal zijn. Volgens berichten uit Dahomey is koning Behanzin thans volkomen in zijne hoofdstad Abomey ingesloten met de 1700 soldaten, die hij nog over heett en die met hem besloten zijn zich tot het uiterst te verdedigen. lederen dag zendt Behanzin een onderhandelings aanbod aan generaal Dodds, maar deze wei gert steeds en schijnt slechts op de toegezegde versterking te wachten om zijn voorgenomen werk van vernietiging te voltooien. De rechtbank der gezworenen te Parijs heeft tot een haltjaar gevangenisstraf en 1500 francs boete veroordeeld den anarchistischen journalist Zevacco, wegens het houden eener redevoering, waarin hij moord en doodslag huldigde. De 28jarige metselaar Gabriel, die in September ter dood is veroordeeld wegens moord op zijn oudoom en oudtante, is Don derdagmorgen om" 6 uur 10 door den beul Deibier geguillotineerd. De beruchte Corsicaansche bandiet Bellacoscia, die zich in Juni 11. aan de politie overgaf, en terecht stond maar vrijgesproken werd, op voorwaarde dat hij niet meer op Corsica zou komen, heett zijne ballingschap niet kunnen verdragen. Hij is naar Corsica teruggekeerd en weer het gebergte ingegaan, waar hij ruim vijftig jaren van zijn leven doorbracht. In den Madridschen gemeenteraad gaf de burgemeester een overzicht van den deso- laten toestand der gemeentelijke geldmidde len. Niet minder dan 26 millioen pesetas komt men te kort en alleen van eene alge- heele herschepping der administratie is uit komst te verwachten. Aan den gifmenger Neill werd Dinsdag in de gevangenis te Newgate het doodvonnis door ophanging voltrokken. Buiten de ge vangenis verdrong zichals gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden, een talrijk gespuis dat onder luidruchtigen en onkieschen scherts het hijschen van de zwarte vlag verbeidde om, zoo niet met de oogen, dan ten minste in de verbeelding van de terechtstelling ge tuige te zijn. De politie-rechtbank in Bowstreet, Lon den, heeft nu eindelijk beslist dat aan het verzoek der Fransche regeering om uitlevering van den bekenden anarchist Francois behoort te worden voldaan. Deze evenwel is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. Naar uit Napels gemeld wordt, hebben in den nacht van 15 op 16 dezer op het eiland Ponza hevige en herhaalde schokken van aardbeving plaats gehad, zoodat de verschrikte bevolking naar het open veld vluchtte. Tevens evenwel gelukte het aan de 300 veroordeel den, die daar gevangen worden gehouden mede te ontvluchten, zoodat in dat verschrik kelijk gezelschap de angst der overigen ten toppunt moest stijgen. De regeering zond troepen af om hulp te bieden en tot herstel der orde. Op het eiland Elba is door overstroomingen groote schade aangericht. Uit Rome wordt bericht, dat de ge meenteraad met twee en veertig van de een en zestig stemmen prins Ruspoli tot syndacus, heeft gekozen. De financiën der stad, welke, dank zij het beleid van den afgetreden synda cus, weder veel waren verbeterd (daar het hem gelukt was het budget zonder tekort te sluiten) zullen het thans weder hard te verantwoorden hebben, daar prins Ruspoli een voorstander is van het tentoonstellingsplan, waarvan zijn voorganger, gelijk men weet, niets wilde weten, om de geldelijke offers, welke het noodzakelijk met zich zou slepen. Voor de rechtbank te Koniggratz staat een man terecht, die brand stichtte in zijn wo ning en zijne vrouw in de vlammen wierp om van haar at te komen en met hare zuster te trouwen. De vrouw werd echter door een buurman gered en zij is nu genoegzaam hersteld om als getuige op te treden. De verdediger van den man tracht hem vrij te pleiten op grond van krankzinnigheid. De Russische generaal majoor Boronok die naar Taschkend gezonden werd om een onderzoek in te stellen omtrent misbruiken onder de ambtenaren aldaar, is, kort na zijn aankomst, in Turkestan overleden. Zijn plotselinge dood heeft kwade vermoedens gewekt. WAALWIJK. Zondag 20 dezer 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. 1. Still ruht der See. Pfeil. 2. Schweigen der Nacht, koor met baryton-solo en acc. Kreutzer. 3. Neerlands raannenzang. De Vliegh. Eerste winterconcert, te geven door de har monie „St. Crispijn» van Waalwijk en Be zooien, met hoogst vereerende medewerking van professor Beckkerelli prestidigitateur- Iilusionistin de zaal van den heer N. de Rooij, op Maandag 21 November 1892. Aanvang ten 71/s uur. (Zie programma's.) BAARDWIJK. Concert te geven door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst», op Zondag 20 Nov., ten huize van den heer Jac. van Woensel. Aanvang 's avonds 7 uur. (Zie programma's). WAALWIJK, 19 Nov. 1892. 14, 15 en 16 Nov. j.l. hebben te Nunspeet de gewone jaarlijksche drijfjachten op „grof wild" plaats gehad. Het resultaat was prach tig. Er werden 8 herten geschoten. De bekende liefhebber, de heer H. Witlox alhier, was volgens gewoonte weer van de bevoorrechten. Had hij verleden jaar het geluk eene prachtige hinde te schieten, dit maal vielen 2 hertebokken onder zijn schot, die hierheen gezonden, door velen zijn be wonderd. In eene weide te Vrijhoeve-Capelle is het mond- en klauwzeer uitgebroken onder vee, behoorende aan een Sprangschen eige naar. Een detachement infanterie is gekomen om de weide, die afgesloten is, te bewaken. De in- en doorvoer van Nederlandsch rundvee in Belgie is te rekenen van 16 dezer weder toegestaan langs den spoor weg RosendaalEsschen, in welke laatste plaats de dieren aan een onderzoek door een Belgischen veearts onderworpen zullen wor den. Door het steeds drukker wordende ver keer, zal langs het gedeelte der spoorbaan Tilburg—Nijmegen, van Tilburg tot den Bosch een tweede lijn aangelegd worden. Uit Osch wordt gemeld Woensdagnacht omstreeks 4 ure werd in het zoogenaamde gangetje geschoten op den opzichter van de margarinefabriek van den heer Ant. Jurgenszoodat deze door een groot aantal hagelkorrels onder den arm ern stig verwond werd. De justitie doet pnder- zoek naar den dader, die nog niet is opge spoord. Maandagavond ongeveer 11 uren heeft op het station Dordrecht, bij het binnenko men van den trein uit Amsterdam van het Hollandsch spoor, weder een treurig ongeluk plaats gehad. Een der conducteurs, van den nog in gang zijnden trein afspringende, stapte mis en kwam tusschen het perron en de tree plank van een der wagens terecht. Met een zeer verhavend been en een zware hoofd wonde is hij naar het ziekenhuis aldaar over gebracht, alwaar men zeer voor het behoud van zijn leven vreesde. Maandag middag werd de heer H. G. de Kortopzichter der gemeentewerken te Ouderkerk a.d. Amstel, in een nauw steegje aldaar onverhoeds aangevallen door een per soon, die trachtte hem de keel af te snijden en hem een vrij diepe wond aan den hals toebracht. Gelukkig kwamen op het hulpge roep ran den aangevallene spoedig eenige personen toegeloopen, zoodat zijn bespringer de wijk moest nemen. Deze, een berucht persoon, neef van den heer De Kort, werd denzelfden avond in de buurt Voetangel door den gemeente veldwachter in hechtenis genomen en ter beschikking van den officier van justitie te Amsterdam gesteld. De heer De Kort werd door den arts Kin- dermann verbondendie de wond niet levensgevaarlijk achtte. Een woestaard Dinsdagmiddag werd het hofje van Vos- veld in de Groote straat naar men uit den Haag meldt in rep en roer gebracht door hevig gillen van een paar vrouwen, die bloedend vluchtten, achtervolgd door een in die buurt ongunstig bekend staand persoon. Deze persoon, sedert een drietal jaren, als koloniaal uit Indie teruggekeerd, had name lijk reeds meermalen bij zijn moeder, die in genoemd hofje woont, twist gezocht, doch tot handtastelijkheden was 't tot nog toe niet gekomen. Dinsdagmiddag echter, wetende dat zijn zuster en haar aanstaande voor eenige dagen bij zijn moeder waren komen inwonen, had hij een scheermes weten machtig te worden en kwam hij onverwacht bij zijne moeder aankloppen. Alvorens hij echter zoo ver was gekomen, vluchtte zijn zuster, die hem zag aankomen, er. in onmin met hem leefde, het hofje uit, doch struikelde over een voorwerp, dat in den weg stond, zoodat haar broer haar geheel in zijn macht had. De woestaard ontzag zich niet het meisje, dat niet den minsten weerstand kon bieden, eenige diepe sneden aan het hoofd toe te brengen. Nog echter niet voldaan zijnde, verwondde hij daarna zijn oude moeder en zijn aanstaanden zwager, waarna hij zich verwijderde, om eenige oogenblikkeu later terug te keeren, kennelijk met even slechte misschien wel met nog slechter bedoelingen. Althans in dien tusschentijd had hij er een borrel op genomen, en moet zich in de her berg, waar hij zulks deed, in dien geest hebben uitgelaten. Bij zijne terugkomst in het hofje werd hij echter door een politie agent gegrepen, die, geholpen door eenige burgers, den woestaard naar het commissariaat overbrachten. De drie gewonden werden tegen den avond, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, even eens naar het commissariaat geleid, teneinde een verhoor te ondergaan. Men schrijft uit Aardenburg van 17 dezer: Heden ochtend omstreeks 4 ure werd er brand ontdekt in eene landbouwschuur, toe- behoorende aan den landbouwer P. B. W. alhier, staande in den Isabellapolder op ruim een half uur afstand van de kom der ge meente. Behalve de ingezamelde oogst is bijna al het vee in den brand gebleven. Schuur en inboedel waren verzekerd. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Aan de emailleerfabriek der firma H. Berk en Zn., te Kampen, werd in een dezer dagen ontvangen lading steenkolen een blik ken doosje gevonden, met 10 patronen, in zaagsel verpakt. Daar het buiten twijfel is, dat dit met de steenkolen uit de mijnen is aangevoerd, ligt het vermoeden voor de hand dat het dynamietpatronen zijn. Het doosje met den inhoud is naar het politiebureau gebracht. De politie te Deventer heeft den ver- moedelijken dader van den Zaterdag nacht bij den heer v G. aldaar gepleegden diefstal met braak in handen gekregen. Het is een jongen van 20 jaar, die wel eens bij v. G. werkzaam was en reeds vroeger bij hem diefstal heeft gepleegd, waarvoor hij tot ge vangenisstraf werd veroordeeld. In de Polsbroek te Zutphen heeft zekere C. zijn vader met een scherp voorwerp in het gelaat geslagen, waardoor de neus werd af gesneden en tevens een gevaarlijke wond ontstond. De gewonde is naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is niet zonder zorg, Tegenwoordig worden door den spoor trein op de lijn Meppel—Leeuwarden telkens hazen overreden. De oorzaak hiervan is deze. De landerijen staan onder water; de hazen legeren zich nu tegen de droogliggende lijn. Komt de trein aan dan vliegen zij verschrikt uit hun leger opsomtijds naar den kant van den trein en dan raken zij er onder. Velen hebben reeds op deze wijze den dood gevonden. Donderdag middag wilde te Brakel een jonge man, T. Kzich met eene roeiboot naar de overzijde der Waal begeven. Midden op de rivier ontglipte hem een riem, en bij eene poging om dezen te grijpen, sloeg hij overboord. Hoewel er van den wal onmid dellijk hulp kwam, mocht men er niet in slagen hem te redden. Hij werd door den stroom medegevoerd en verdween in de diepte. Zijn Tijk is nog niet gevonden. Op last van de justitie te Assen is Donderdag middag derwaarts overgebracht A. S. uit Meppel, die voor eenigen tijd voor zijn patroon een aangeteekenden brief met f 1425 ten postkantore moest bezorgen en dien brief, volgens zijne opgaaf, op straat verloor. Genoemde S. werd Dinsdag uit Amsterdam door twee rechercheurs teruggebracht en on derging des avonds een langdurig verhoor. Men schrijft uit Lith: Een troep beruchte bekkersnijders en bal- dadigen, ten getale van méér dan 40 man kwamen verleden Zondag middag uit Osch onze rustige gemeente in rep en roer brengen. Nadat zij een bezoek aan het naburige Kessel gebracht hadden, waarschijnlijk om hunnen „gids" te halen, kwamen zij joelende en tie rende van daar terug en pleegden allerlei baldadigheden tegen gebouwen en personen, rukten vensters af, wierpen de straatlantaarns en ruiten van particuliere huizen in. Zij bezochten verschillende herbergen en winkels, bij den een betalende, bij den ander niet. Sommige, zich van niets kwaads bewuste in gezetenen, werden door hen onverhoeds bij de borst gepakt en geslagen. Eindelijk, 's avonds ongeveer 10 uur, trok ken zij af, door Lithooienhier en daar kenteekenen van hun bezoek achterlatende als afgerukte heiningen, hekwerken, latten, euz. Den volgenden morgen kwamen een paar maréchaussées uit Osch een on.lerzoek in stellen en eenige getuigen hooren. Naar men verneemtzal tegen enkele belhamels proces verbaal worden opgemaakt. De politie te Lith bestaat uit één gemeente veldwachter. Natuurlijk kan dezezonder assistentie, tegen zoo'n bende niets uitvoeren. Ileusricii, 18 November. In eene heden ge houden, druk bezoc hte vergadering van stem gerechtigde ingelanden van het waterschap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden" is met groote meerderheid van stemmen besloten eene gerechtelijke vervol ging in te stellen tegen de wed. Joseuhans, tot praesteering van den door haar gestelden borgtocht van f9000, tot dekking van het kas te kort van den geschorsten secretaris penningmeester van het waterschap. Organisatie der Landmacht. Bij de tweede kamer is thans ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de samen stelling der landmacht. Dit ontwerp is het uitvloeisel van de overtuiging der regeering, dat men bij een wettelijke regeling van den dienstplicht in den blinde tast, zoolang de organisatie van de levende strijdkrachten niet wettelijk vaststaat. Dit oordeel werd ook verdedigd door wijlen den heer De Roo. Het tegenwoordig wetsontwerp zal worden gevolgd door wetsvoorstellen tot regeling van den dienst bij de militiebij de schutterij tot regeling van de dienstplichtigheid bij militie of schutterij, drie ontwerpen, die bij elkander behooren en eindelijk tot regeling van de dienstplichtigheid en van den dienst bij den landstorm. De minister gaat uit van de stelling, dat de inrichting van ons krijgswezen moet ge grondvest zijn op de weerbaarheid van gansch het volk, gepaard aan de natuurlijke sterkte van ons geconcentreerd verdedigingsstelsel. Algemeene dienstplicht moet de grondslag zijn van de inrichting der levende strijd krachten. Deze kan verkregen worden door voor alle dienstplichtigen denzelfden vereischten dienst tijd te eischen. Dit stelsel mag wellicht het ideale stelsel der toekomst zijn, het is op dit oogenblik niet te bereiken. Daarom wenscht de minister een anderen weg te volgen, door de dienstplichtigen in twee categorieën te splitsen door loting aan te wijzen voor zoover geen andere gegevens tot de splitsing leiden waarvan in tijd van vrede, die der eerste categorie een langeren werkelijken diensttijd hebben en tot het eigenlijke leger behoorenterwijl die der tweede categorie een korteren werkelijken diensttijd en een meer beperkten werkkring hebben. Voor deze laatste kan het beginsel van plaatselijke oe feningen in hoofdzaak worden toegepast, om een z. g. territoriaal leger te kunnen vormen. Een gedeelte der dienstplichtigen, zij die zijn aangewezen voor de militie, worden ingedeeld bij het leger in de eerste linie, dat verder uit vrijwillig dienenden is saamgesteldde overige dienstplichtigen, die voor de schutterij zijn aangewezenvormen het leger in de tweede liniede territoriale wapenmacht waarbij ook vrijwillig dienenden worden toe gelaten. Behalve deze mobiele troepen zijn er be zettingstroepen noodig der verschillende wa pens, die tot het eigenlijke leger moeten be hooren. Voorts rekent de minister op eene reserve in de depots als eerste aanvulling saamgesteld uit hendie behooren tot de lichting welke pas uit het militie- of schutterij- verband is ontslagen, en op eene aanvullings reserve, waartoe moeten worden aangewezen de oudere lichtingen der militie en schutterij, volgende op die, welke voor de reserve in de depots is bestemd. Eindelijk als de nood zeer hoog stijgt, moet nog een beroep kunnen gedaan worden op allen, die medewerken tot op zekeren leeftijd: zij vormen den landstorm. De mobiele troepen of veldtroepen moeten bestaan uit 3 divisien, elk van 12 bataljons infanterie met de noodige cavalerie, artillerie, genietroepen en de noodige hulpdiensten. Met behoud in 't algemeen van de samenstelling der veldtroepen met de thans bestaande or ganisatie, zijn daarvoor noodig pl. m. 44,300 hoofden en rekenende op ongeveer 9450 vrijwilligers, dan moeten bij de veldtroepen 34,850 bij de militie worden ingelijfd. De bezettingstroepen zullen volgens het voorstel bestaan uit: 48 compagnien infanterie en 46 comp. ves.ing artillerie, 4 compagnien pantserfort artillerie, 2 comp. torpedisten en 4 comp. vesting genietroepen, totaal 21,750 hoofden, waarvan 3900 vrijwilligers, zoodat 17,850 ingelijfden bij de militie tot de be zettingstroepen moeten behooren. De totale sterkte van de korpsen van het leger met de staven en de depotskaders, thans 19,100 vrijwilligers en 44,980 dienst plichtigen, zal bij aanneming der wet worden 13,400 vrijwilligers en 52,700 dienstplichtigen. Dat getal kan worden bereikt door aan te nemen een jaarlijksch contingent van 11,000 man en een zesjarigen diensttijd. Het getal zal met het oog op mogelijk te kort aan vrijwilligers bij de bereden korpsen op 11,500 moeten worden gesteld. De depots-reserve (dienstplicht 1 jaar) wordt gerekend 8632 personen te zullen opleveren, terwijl de aanvullings reserve (diensttijd drie jaar) 7628 personen zou opleveren. Alles bij elkander wordt dus de geheele diensttijd in leger en reserve 9 jaar, waarvan 6 als werkelijke militaire diensttijd kunnen worden beschouwd, omdat daarin de tijd valt voor eerste oefening (op den bestaanden voet) en voor herhalings-oefeningen (ten hoog ste 3 maal voor niet langer dan 75 dagen in 't geheel. Ieder, indien hij niet vrijwillig dient, zou dus na zijn 29e jaar, van alle, zelfs van de minste militaire verplichtingen zijn ontslagen.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2