BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. nu op zijn beurt profiteert van de papieren nalatenschap van den reclame-held. Nu, gespannen heeft het er Maandag in de kamer, maar het ministerie staat nog op zijn beenen. Angelies verklaarde uit naam der obliga tiehouders te spreken. Hij wilde dat de re geering tusschenbeide zou komen om een volledigen ondergang der zaak te voorkomen. Hij vergelijkt het gebeurde met de Panama onderneming met den krach van 1881 en verlangt dat de regeering de obligatiehou ders voldoening zal verschaffen. Delahaye verlangt eene parlementaire en quête tot zuivering van zijne eer en van die der kamer, (beweging) Ik zou, zegt hij, fei ten kunnen noemen, maar wil niet voor ver klikker spelen. Het Panama-schandaal is erger dan het Wilson-schandaal, het is een roof bij klaarlichten dag gepleegd, (hevige onder brekingen). Hij herinnert hoe de Lesseps in in 1890 tevergeefs door Frankrijk heett ge reisd om op de obligatiehouders een beroep te doen. Een man, dien ik uit eerbied voor den dood niet noemen wil, stelde aan de regeering voor eene loterij-leening uit te ge ven. Indien gij namen wilt weten, stel dan terstond eene enquête in. Als tusschenper- soon heeft een zekere Arton dienst gedaan. Onder 150 leden van het parlement, waar onder verscheidene senatoren, zijn drie mil- lioen franken uitgedeeld, (uitroepen ter linker zijde) Bij gelegenheid der verkiezingen heb ben er ook omkoopingen met geld plaats gehad, (opnieuw onderbrekingen.) Een ge wezen minister, die heden overleden is, heeft 400,000 francs ontvangen van de bank van Frankrijk heelt een dagblad 200*000 francs uitbetaald gekregen voor zijnen steun. (De uitroepen kruisen elkaarer worden namen geroepen). Delahaye zegt verder De commissie, die het plan der loterij-leening te onderzoeken kreeg, was verdeeld; 5 stemmen waren er voor en 5 tegen de elfde werd voor 200 000 fr. omgekocht. (Tumult.) Spreker verlangt dat de kamer eene maatschappelijke ontsmetting zal doen plaats hebben. (Verscheidenheid van lawaai). De openbare machten behooren niet de sleutels achter te houden van een meu bel, waar de bewijzen voor oplichting in ge borgen liggen. (Hevig geschreeuw.) De president Floquet doet den redenaar opmerken, dat hij niet bevoegd is dergelijke beschuldigingen uit te spreken. (Vele stem men jaweljawelAnderen neen neen Delahaya schreeuwtenquêteeen helsch geweld. Aan de linkerzijde brult men na men namen President Floquet noodigt Delahaye uit, namen te noemen. (Luide toejuichingen.) Hij zegt dat het moediger en waardiger is, per sonen aan te klagen, dan naamlooze beschul digingen te uiten. (Andermaal toejuichingen.) DelahayeLaat eene enquête houden De presidentIk heb reeds twee voorstel len daartoe ontvangen. Dehalaya verlaat de spreekplaats onder uitjouwingen. De rechterzijde juicht hem toe. Hubbard en Déroulède schelden elkander uit. Morreau vaart uit tegen de Boulangisten. De minister-president Loubet neemt het woord, na gewacht te hebben tot de kamer bedaard genoeg is om hem aan te hooren. Hij geeft haar den raad omzichtig te zijn tegen ophitsingen. Beschuldigingen als De lahaye rondgeslingerd heeft, mag men niet uiten. Wij allen hebben er belang bij dat er volledig licht opga. De minister stemt dus in met het verlangen naar een onderzoek. (Langdurige toejuichingen) De regeering be hoeft niets te verbergen (Drievoudig salvo van toejuichingen.) De president Floquet deelt aan de kamer verschillende door hem ontvangen enquête- voorstellen mede, waaronder een van Pour- quéry, om eene commissie te benoemen. Sonnand stelt voor de enquête commissie bij geheime stemming te benoemen. Delahaye wil de benoeming in de volle zitting doen geschieden. De kamer bepaalt eenstemmig dat er een onderzoek gehouden zal worden door eene commissie van 33 leden die met de meest uitgebreide volmacht wordt bekleed. Provost-Delaunay stelt voor de benoeming te doen geschieden bij wijze van scrutin de liste. Boissy-d'Anglas maakt zich driftig. Gran ger zegt tegen hem Heb dan toch de kalmte der onschuldDelaunay verschijnt op de spreekplaats. De Cassagnac roept hem toe Vertel wat ge weetBoissy d'Anglas roept Pas op Cassagnac, ge zijt ook een van de genen, die beschuldigd worden Men zegt dat Deroulède, wegens iets dat er in de zitting moet zijn voorgevallen, ge tuigen zal zenden aan Hubbard. Provost-Delaunay zegt dat de reclame voor de Panama-onderneming enz. geschied is door de groote banken, met ondersteuning voor de pers. Barthon maakt de opmerking dat nu de kamer besloten heeft eene enquête te doen houden, er geen reden bestaat om de beraadslaging voort te zetten. Boissy d'Anglas wil echter nog even zeggen dat Delahaye zevenmaal wegens laster veroordeeld is. De oud minister Balhaut tracht uit te leggen waarom hij het rapport over Panama stil ge houden heeft. Germain, Bossy-d'Anglas en D'Assey praten alle tegelijk. De kamer besluit dat de parlementaire commissie van 33 leden zal benoemd wor den in volle zitting. Pe zitting is opgeheven. De middelen, door de regeering van Duitsch- land ter hand genomen, om tot haar doel (le- geruitbreiding) te komen, zijn wel geschikt om levende agitatie te wekken onder de breede rij der belastingplichtigen. Laugen tijd reeds wor den er beschouwingen gevoerd over de midde len ter dekking der hoogere oorlogskosten, maar bepaalde zekerheid omtrent 'tgeen de regeering in deze wenschelijk en noodig heette, had men nog niet. Dit is nu anders geworden door de mededeelingen van den Reichsanzeiger. De bierdrinkers, de braudewijn-verbruikers en de beursmannen zullen moeten bloeden, terwijl de tabak een hoogere belasting vrijloopt. In 't geheel zou dat zaakje 58 millioen opbrengen en daar er door het nieuwe legervoorstel 64 millioeutjes worden opgeslokt, spreken som migen de meening uit, dat de regeering zelf niet gelooft aan ongewijzigde aanneming van haar reorganisatie-plan een vrij gewaagde veronderstelling, doch wel te verontschuldigen, als zijnde waarschijnlijk geboren uit een paring van wensch en werkelijkheid. Er heeft in Henegouwen in het Centrum een groote socialistische betooging plaats gehad ten gunste van het algemeen stemrecht. Niet minder dan 15000 manifestanten namen aan de betooging deel; een groote politie macht was tegenwoordig. Te Manage had een monstermeeting plaats, waar vele sprekers het woord voerden en progagande maakten voor algemeen stemrecht. Er werd betoogd dat manifestaties een krachtig middel zijn, om tot de overwinning te geraken, terwijl de mededeeling werd gedaan dat de pro gressisten hebben gezworen zich aan te sluiten bij de volksbeweging. Volders beval een algemeene werkstaking aan, als een afdoend middel om algemeen stemrecht te verkrijgen. Onder het zingen der „Marseillaise" ging de menigte uiteen. Nabij Antwerpen heeft op de Schelde eene botsing plaats gehad tusschen de En- gelsche stoomboot Ealing, van daar vertrek kende naar Brazilië, en de Nederlandsche stoomboot Telegraaf V, varende tusschen Rotterdam en Antwerpen. De laatste is ge zonken, maar de opvarenden zijn gered. Te Laon was de aandacht der politie reeds eenigen tijd gevestigd op twee anar chisten, die bekend stonden als medewerkers van het blad Père Peinard. Eindelijk kreeg de politie hieromtrent zekerheid en werd de een bij verstek veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en 500 francs boete. Het dagblad Le Jour weet mede te deelen, dat de anarchist Louvet de dader is van den aanslag op het bureau van politie in de rue des Bons Enfants te Parijs. De vrouw, met welke Louvet samenwoonde, moet volgens hetzelfde blad de dynamietbom heb ben uedergelegd voor het kantoor der Ven nootschap van Carmaux in de Avenue de l'Opéra. Sedert hebben beiden de wijk naar Londen genomen. Of het bericht juist is moet nader blijken. Op de lijn Noptron—Sarlat van de maat schappij Fabre, zijn nabij Bordeaux 14 dynamiet patronen gestolen. De daders zijn onbekend. PORTO NOVO, 21 Nov. De Fransche troepen zijn, zonder tegenstand te ontmoeten Abomey binnengetrokken. De koning Behan- zin schijnt op de vlucht te zijn; het is nog niet bekend of zijne onderdanen hem trouw zullen blijven, dan wel zich aan de Franschen willen onderwerpen. Zijn gouden troon is naar Porto Novo gezonden om aan Tofta gegeven te worden. Naar men verneemt zijn generaal Dodds en gouverneur Bulloz met een deel der troe pen uit Abomey vertrokken. Behanzin zou alle gestelde voorwaarden aangenomen hebben. Koning Toffa zou last gekregen hebben om overal boodschappers te zenden, teneinde de bevolking te verwittigen dat de vijandelijk heden hebben opgehouden. Het heet dat Behanzin aan Dodds gezegd heeft, dat indien hij Abomey binnentrok, hij daar geen mensch zou aantreffen, en dit zou ook zoo uitgekomen zijn. Cana moet verbrand wezen. Uit Madrid vernam de Times, dat Spanje en Portugal een tractaat hebben gesloten volgens hetwelk le de Portugeesche goederen voor Frankrijk bestemd Spanje zullen mogen doorgaan zonder transitorechten te betalen en 2e de Spaansche goederen voor Zuid- Amerika besterad datzelfde voorrecht zullen genieten in Portugal. Verder zouden de beide mogendheden zijn overeengekomen tot een handelsverdragwaarbij wederzijds belang rijke tolconcessi n worden gemaakt. Ook zou er een verdrag betreffende de visscherij zijn gesloten, strekkende om een einde te maken aan de herhaalde twisten tusschen Spaansche en Portugeesche visschers. Uit Fez verneemt de Times, dat de Fran sche gevolmachtigde voortgaat met b-'j den sultan aan te dringen op gewichtige concessien, o. a. bewerende dat Engeland zijnen gezant heeft teruggeroepen, hetgeen hier nadrukkelijk wordt tegengesproken. De gevraagde con cessie voor een spoorweg door Tuat, welke Algiers zou verbinden met de Fransche ne derzettingen aan de westkust van Afrika beoogt feitelijk den karavaanhandel, die baten at werpt aan Engeland, dood te maken. Pruisen's landdag heeft de algemeene be raadslagingen geopend over de belastingher vorming zooals de regeering die noodig en nuttig acht. De als vader gedoodverfde minister Miquel leidde zijn geesteskind bij de afgevaardigden in en als elk rechtschapen vader gaf hij, onder den schijn van gepaste bescheidenheid natuurlijk hoog op van de deugden der kleine. De vrijzinnige Rickert scheen met dien vadertrots weinig op te hebben of lieverhij beoordeelde haar juist, want hij verklaarde zich tegen het hervor mingsvoorstel. De minister Weckerle heeft in de Hongaar- sche kamer gezegd dat het nieuwe ministerie instemt met de tot dusver gevolgde buiten- landsche politiek, gegrond op de bestaande tractaten. Het is voornemens met alle mo gendheden op vriendschappelijken voet en aan de gesloten verbonden trouw te blijven. De regeering zal op het gebied van den godsdienst streven naar rust en vrede. Een wetsontwerp tot toelating der israelieten tot alle burgerlijke rechten ligt gereed. In den loop van den winter zal aan de kamer inge diend worden een wetsontwerp betreffende de vrijheid van godsdienstige belijdenis. Tot op dien tijd zullen op den burgerlijken stand overgangsbepalingen van toepassing zijn. Het ministerie is het, met goedkeuring der kroon, over deze aangelegenheid eens. De bepa lingen zullen dezelfde zijn voor alle belijde nissen. Huwelijksgeschillen zullen onderworpen zijn aan den burgerlijken rechter. De kroon behoudt zich echter hare goedkeuring voor ten opzichte van de onderdeelen der wets ontwerpen. Het politieke verdrag van 1867 zal gehandhaafd en de liberale richting zal gevolgd blijven. De leger-organisatie en de munthervorming zullen voltooid worden. (Toe juichingen van sommige zijden). De ontvangst van het ministerie is in de kamer vrij koel geweest. De mededeeling betreffende het burgerlijke huwelijk werd met gelach en gemor der oppositie begroet. Er ontstond eene groote bewegingtoen men vernam dat de kroon zich voorbehield haar gevoelen te doen gelden, wanneer het op het invoeren der hervorming aan zou komen. CHICAGO, 21 November. Tengevolge van een verkeerd signaal had Zondagmorgen in de Arch Avenue een vreeselijke botsing plaats tusschen een goederentrein, die met groote snelheid het station binnenstoomde en een andere, die juist het station zou verlaten en op dezelfde lijn stond; 12 waggons werden verbrijzeld, 3 personen gedood en 2 doodelijk gewond. De hevige schok was oorzaak, dat beide treinen bovendien in brand geraakten en geheel vernield werden. PITTSBURG, 21 November. Een vree selijke brand is uitgebroken; de geheele stad dreigt een prooi der vlammen te worden. WAALWIJK, 23 Nov. 1892. In hunne vergadering van verleden Zater dag hebben burgemeester en wethouders be noemd tot klerk ter secretarie alhier A. J. J. van Liempt. De Waalwijksche gemeentebegrooting voor 1893 is goedgekeurd door gedeputeerde staten, bij besluit van 17 November G. no. 226. In de Prov. Noordbr. 's Hertogenbossche Courant komt een bericht voor uit de Lang straat waarin op zeer overdrevene wijze de toestand der leder- en schoenen-industrie geschetst wordt. Waartoe soortgelijke sensatieverwekkende courantartikelen dienen, begrijpen wij niet, maar goed doen ze in geen geval. Maar ter zakewaarheid is het, dat er sedert een drietal jaren en vooral in den laatsten tijd enkele kleine schoenmakersbazen hebben ge staakt, maar de verliezen, daarbij geleden, bepalen zich tot geringe sommen, die nog meestal zijn verdeeld over verschillende hui zen, zoowel in 't binnen- als buitenland. De algemeene toestand is niet gunstig, dat is bekend, maar waarom moet dat nu overdre ven worden Intusschen bevat het gerucht waarheid, als zou de Ned. fabriek van Lederartikelen te Baardwijk in déconfiture zijn. Als wij goed zijn ingelicht, zijn de credi teuren tegen a. s. Donderdag opgeroepen ter vergadering, ten huize van den directeur der fabriek. Daar zou bij minnelijke schikking een akkoord worden aangeboden van 50 a 60 pet. Wat er verder gezegd wordt omtrent meer voornamere firma's, is louter eene zeer laak bare insinuatie, die op geen enkel degelijk gegeven berust en slechts kan dienen om wantrouwen te zaaien. Vooralsnog zijn weinig of geen werklieden zonder werk, en op de Baardwijksche fabriek waren niet 80 maar slechts 48 mannelijke en vrouwelijke werklieden, waarvan nog bijna de helft voorloopig is aangehouden, om het aanwezige militaire werk te completeeren, in 't belang der gezamelijke crediteuren. Laten wij hopen, dat er spoedig eene be tere tendentie komt in de algemeene toestan den, die ook elders en in de meeste takken van industrie niet rooskleurig zijn. Verleden Zoudag hield de Waalwijksche IJsclub eene algemeene vergadering. Uit het verslag over het afgeloopen seizoen bleek dat het getal contribueerende leden vermin derd was. De reden hiervan werd toege schreven aan den zachten winter. Hierdoor was ook geen gelegenheid om een grooten wedstrijd te geven. Men had zich moeten bepalen tot „eenen kinderwedstrijd," welke, niettegenstaande het dooiweer, dat was in gevallen, zeer talrijke deelnemers telde en door vele belangstellenden werd bijgewoond. Het passief van het vorig jaar werd aan gevuld en de rekening en verantwoording sloot met een voordeelig saldo. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreding de heeren E. W. Klijberg en G. Wa genmakers, welke beiden herkozen werden. Werd vastgesteld dat bij vriezend weder de groote wedstrijd het eerst zal worden ge houden, volgens het reglement van den „Ne- derlandschen schaatsenrijdersbond." In den loop dezer maand zal het bestuur inlichtingen inwinnen omtrent de herziening van het reglement, om dit in overeenstemming te brengen metdat van den «Ned. schr-bond" en zich daarbij aan te sluiten. In eene algemeene vergadering, te houden in December, zal dit door het bestuur ter goedkeuring worden voorgedragen en zal op die vergadering plaats hebben de jaarlijksche uitloting der aandeelen. Verder werden nog benoemd de president, de heeren H. C. Meulkens en W. Timmer mans voor het doen van démarches ter ver krijging van eene baan gedurende dezen winter. Na een woord van dank voor de belang stelling aan de aanwezige leden, sloot de voorzitter de vergadering. Van het concert dat de harmonie St. Crispijn Maandagavond haren honoraire leden aanbood, mag in alle opzichten gezegd wor den, dat zulke echte genoegelijke avonden maar zelden in onze gemeente kunnen worden doorgebracht. Uit den grooten toeloop vari belangstellenden bleek dan ook duidelijk, welke verwachtingen van dat eerste winter- concert gekoesterd werden, en wij zijn over tuigd dat èn de muziek èn de verrassende toeren van den heer Beckkerelli ieders bijval met reden hebben afgeperst. Met genoegen maken wij melding van den flinken vooruit gang der harmonie onder haren directeur den heer Th. Schambergen. Wel gebeurde het een enkele maal dat kleine onnauwkeu righeden het schoone der fraaie nummers eenigzins kwamen verstoren, maar van het geheel kan niet anders dan met lof worden gewaagd. Het was van het bestuur der harmonie St. Crispijn een goed idéé om voor dit concert een man als professor Beck kerelli te engageeren. Hij bracht niet alleen het geheele gezelschap in verrukking door zijne alles overtreffende goocheltoeren met kaarten enz., maar ook toonde hij een meester te zijn op het gebied van magnetisme en spiritisme. Wij verheugen ons reeds in het vooruit zicht den heer Beckkerelli hier in Waalwijk nog dikwijls te zien optreden en hopen van harte dat zijn Maandagavond behaald succes bij alle volgende gelegenheden zoo mogelijk nog worde overtroffen. De handel in hoornvee in de Langstraat was zeer vlug, aanvoer echter gering. Slecht gevleeschde kalfkoeien golden f140 a 180, zware dito f190 a 230, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 80, nuchtere dito f 10 a 16; slachtvee le qual. 60 a 66 ct., 2e qual. 50 a 55 ct., vette varkens 58 a 59 ct. (schoon) alles per Kg.; biggen f 12,a 15,berekend naar f 1,80 per week. Boter: Gras f 1,05 a 1,20 per Kg. Eieren f 7,a 8,per 100 stuks. Hooi. De handel in dit artikel blijft zeer levendig, prijs beste qual. f 25, mindere qual. f22 per 500 Kg. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat blijft stationair; voor zandaardap- pelen betaalt men f 1,a 1,10 per Hl. terwijl klei f2,a 2,25 per Hl. gelden. Jl. Maandag werd iemand uit Kaats heuvel tot het ondergaan eener subsidiaire hechtenisstraf naar 's Bosch overgebracht; het bleek nu dat die persoon de boete, welke hij te betalen had, aan zijn knecht had toever trouwd ter storting; deze echter was zoo vrij geweest het bedrag ten eigen bate aan te wenden. Natuurlijk dat die knecht op zijne beurt met de justitie zal te rekenen hebben. De wintercursus, uitgaande van de Ver- eeniging ter bevordering van tuin- en landbouw en veeteelt te Vlijmen, is in het begin van deze maand weer begonnen. Vijftien leerlingen gingen over in het tweede jaar. Zeventien nieuwe leerlingen namen aan de eerste lessen deel. De leerlingen ontvangen in den zomer tevens practisch onderwijs in den aldaar aan wezigen proeftuin. Het in den winter geleerde wordt hun dan door voorbeelden duidelijk gemaakt. Zij nemen dan deel aan vele werk-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2