Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. Bekendmaking. Posterijen. Laatste Berichten. De Libre Parole bevat een facsimile van een brief van Reinach aan Antonin Proust, om hem op last van De Lesseps 1000 Panama- obligatien af te staan. Volgens de laatste geruchten zou ad miraal Gervais de portefeuille van marine worden aangeboden, Casimir Périer optreden als minister van financienterwijl voor de portefeuille van oorlog niet minder dan 4 generaals worden genoemd. De openbaringen van den makelaar Pierret met betrekking tot geldschenkingen van De Reinach hebben de commissie van enquête op een spoor gebracht, dat tot be langwekkende onthullingen kan leiden. De zaakgelastigde van Columbia* heeft aan president Carnot medegedeeld, dat de verlenging van het privilegie der Panama maatschappij tot 28 Februari 1893 thans als zeker kan worden beschouwd. Hij zeide voorts, dat zijn regeering wensehte, dat Frank rijk in die verlenging een bewijs van sym pathie zal zien. Het lijk van kardinaal Lavigerie is in de kathedraal van Algiers ter bezichtiging gesteld. Een groote menigte begaf zich reeds derwaarts. De roode katafalk staat midden in het koor. De aartsbisschoppelijke zetel en de troonhemel zijn kwistig met rouwfloers behangen. Het schip der kathedraal is met roode draperieën en goudfranje bekleed. De Gaceta maakt een decreet openbaar waarin het verzoek om ontslag van den secretaris van staat, minister van binnenland- sche zaken wordt ingewilligd en tot diens opvolger wordt benoemd Davilla. De prefect en de burgemeester van Madrid (markies de Cubas) hebben hun ontslag genomen. Bij den handelsstand dezer stad bestaat het voornemen eene betooging ter eere van den aftredenden burgemeester op het touw te zetten, doch de regeering zal zich daartegen verzetten. De winkels zijn gesloten. Vóór het mi nisterie van binnenlandsche zaken zijn enkele groepen van lieden, roepende: leven de bur gemeester uiteengejaagd door de politie welke een vaandel in beslag nam met het opschriftleve Sagastade dood aan de dieven! Voor het overige heerscht er kalmte in de stad. De koningin-regentes heeft een langdurig onderhoud gehad met Sagasta den leider der liberale partij, die haar zijn ongunstige mee ning omtrent den financieelen en politieken toestand van het oogenblik niet heeft verheeld. Dit onderhoud wordt van groot belang geacht in verband met Canovas' min of meer ge schokte positie. Bij de laatste algemeene verkiezingen werd in het district Hexham (Northumberland) tot afgevaardigde gekozen George Nathaniel Clayton conservatief, met 4092 stemmen tegen 4010 stemmen, welke de candidaat der liberalendie reeds sedert 1885 voor dat district zitting had, op zich vereenigde. Thans is deze verkiezing ongeldig verklaard, daar het gebleken isdat de verkiezingsagenten van Clayton zich hebben schuldig gemaakt aan kwade praktijken. Dit is de tweede maal binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop. De keizer, die Woensdag om half 10 uit Plesz is vertrokken, kwam Donderdagmorgen om half 8 aan het station Friedrichtstrasze aan. Hij begaf zich onmiddellijk naar Pots dam. Gisteren middag reisde de keizer op uitnoodigiug van den koning van Saksen naar Dresden, waar hij tot Zaterdagavond zal ver toeven. De keizer zal de huwelijksvoltrekking bij wonen van den troonopvolger van Rumenie, welke 10 Januari a.s. te Sigmaringen zal plaats vinden. De Duitsche brouwers komen algemeen in verzet tegen de voorgenomen belasting op het bier. Overal worden desbetreffende ver zoekschriften aan den rijksdag geteekend en Zaterdag zullen de bierbrouwers van Noord- Duitschland te Berlijn een groote vergadering houden, om tegen de gevreesde belasting te protesteeren. ROME, 1 December. Bij ministerieel de creet wordt de verkoop in 't groot van tabak verboden, door welken maatregel de regeering de verkoopprijzen aanmerkelijk kan opvoeren. WEENEN, 1 December. Aan het station van Grasslitz in Bohemen heeft men een 7 tal dynamiet-patronen gevonden in een va liesje, dat toebehoorde aan een jongen van 12 jaar, die in gezelschap van zijn familie op reis was. In Rusland dreigt weer een hongersnood, misschien niet over een zoo uitgestrekt ge bied als in 1891, maar in zeer vele districten even erg als toen. De eene provincie na de andere vraagt hulp aan bij de regeering, die den nood nog zoekt te bemantelen, maar, volgens den St. Peterburgschen berichtgever van The Standard, weldra genoodzaakt zal zijn te erkennen, dat het in vele provinciën, waar, volgens de officieele staten, voorspoed heerscht, veel treuriger gesteld is dan achttien maanden geleden. Een militair schandaal heeft te Moskou groot opzien verwekt. De generaal, die bevel voert over de tweede divisie der grenadiers, bemerkte bij een inspectie, dat de uniformen der soldaten niet voorzien waren van het officieele merk. Hij wierp den kolonel een dier uniformen naar het hoofd met de vraag: „waar is het merk en de kolonel, woedend, dat hij zoo behandeld werd in het bijzijn van zijne manschappen, gaf hem als antwoord een slag in het aangezicht. Wat de militaire autoriteiten zullen doen in dit geval is nog niet bekend. ST. LOUIS, 1 December. Nabij Arkan- sas-City had gisteren een vreeselijke spoor wegramp plaats. Acht reizigers werden ge dood en vele ernstig gewond. Nadere bij zonderheden ontbreken. Aan hel postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Nov. ingelegd f 5722,67; terugbetaald f 1696,60, Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1582, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November: ingelegd f 778.96 terugbetaald f 1446.19. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 958. WAALWIJK. Zondag 3 dezer 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. 1. Sonntags. Abt. 2. Aubade. De Vliegh. 3. Ontwaakt. Dierckx. WAALWIJK, 3 Dec. 1892. Met ingang van 1 December jl. zijn ver schillende wijzigingen gebracht in de dienst regeling der staatsspoorwegen. Geene er van echter betreft de lijn Zwaluwe-'s Bosch. Wel zijn de aansluitingen van die lijn verbeterd want, daar de sneltrein van 10.6 v.m. Breda Rotterdam te Lage-Zwaluwe stopt, aank. 10.22, vertrek 10.23 v.m., kan men circa D/s uur vroeger te Rotterdam zijn, reizende met den trein 's Bosch—Lage Zwaluwe, vertrek van 's Bosch 9,2 v.m. Ook naar Breda is het verkeer verbeterd, waDt met trein 7.9 v.m. aank. Lage-Zwaluwe reizende, kan, na bijna 1 uur wachten', reeds naar Breda worden gereisd, vertrek van Lage Zwaluwe 8.6 v.m., terwijl tot nu ruim 3 uren moest gewacht worden. Op andere routen zijn echter veranderingen ingevoerddie het aanschaffen van nieuwe spoorboekjes noodig uiaken. De Algemeene Nederlandsche Wielrij- dersbond laat op ruime schaal biljetten ver spreiden, waarbij ernstig gewaarschuwd wordt tegen het molesteeren van wielrijders. Daarin worden verschillende vonnissen me- degeeld, waaruit blijkt, dat het aanranden mishandelen of bemoeilijken van wielrijders op den openbaren weg door de wet is straf baar gestelden dat de wielrijder gelijke rechten heeft, even als iedere voetganger of bestuurder van voertuigen, op veiligheid van persoon en eigendom. Daar het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders-Bond besloten heeft voortaan tijd noch geld te sparen, om de bedrijvers van strafbare handelingen te genover wielrijders bij de wet te doen ver volgen, wordt een ieder in zijn eigen belang ten ernstigste aangeraden de wielrijders niet met steenen of vuilnis te werpen; niet te trachten stokken als anderzins in hunne rijwielen te steken; niet te duwen of omver te werpen; bij tegemoet komen of achterop rijden vrij en ongehinderd te laten passeeren, vol gens ter plaatse geldende voorschriften; geen honden op hen af te hitsen; op aanvrage de tolboomen te openen; en in 't algemeen in geen enkel opzicht het vrij en veilig verkeer voor wielrijders op de openbare wegenbij dag noch bij nacht, te belemmeren of te trachten te belemmeren. Met toestemming van het hoofd van het gemeentebestuur van Waalwijk zullen bedoelde biljetten in de gemeente worden aangeplakt, zoodat ieder, die er belang in stelt, er kennis van kan nemen. ~T >oor de betrokken Belgische autoriteit is de aauOU(^jng verzocht van den 28jarigen a?aiL A. Verhoeven, uil An werpen, ver.j, j. va- medeplichtigheid aan de ge welddadigej aak_„n(jjng en r0Qf van diaman. ten, den oden ft vember jl op F. Rombouts te Antwerpen gep»^ Ongeveer 8 dagen geleden moet hij naa Nederland vertrokken zijn. Zijne uitlevering k aangevraagd. De detachementen, velke in verschil lende gemeenten van ZuiuHoilan(i belast zijn met de bewaking van hoe «n en weiden, waar besmettelijk mond-en klauwz,er heerscht' zullen eerstdaags geleidelijk naar hu^g korp sen terugkeeren, daar er andere maa*egeien tegen verbreiding der veeziekte zullen ^n0. men worden. Reeds is men begonnen, hier en daar de hoornen der beesten van een ingebrand merk te voorzien, terwijl er onbezoldigde rijksveld wachters zullen worden aangesteld, om toe zicht op het getal en het signalement der in de besmette weiden en stallen aanwezige beesten te houden daarbij zal het toezicht op de veemarkten verscherpt worden. Bij de maréchaussées te Venloo heeft zich aangemeld dc milicien P. H., van het 2e regiment infanterie, sedert 1887 gedeser teerd. Hij is aan den garnizoens commandant overgeleverd. WAALWIJK" 2 Dec. De handel was geanimeerd ter veemarkt. Mooie kalfbeesten gingen vlug van de hand. De aanvoer bedroeg ongeveer 180 stuks. In vetvee is ook meer vraag met iets betere prijzen. Kalfkoeien golden f125.f 245.f 0. Dito vaarzen f 105180.f 0. Jonge varkens aangevoerd stuks van f 7. a f 12,per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 1607 KG., van f 1,16 a fl,44 per KG. Kippeneieren f6,00 a f7.per 100 stuks. Tengevolge van den gunstigen afloop der hnidenveiling te Antwerpen, is de markt wel zoo vast. De laatste dagen werden door onze looiers verschillende partijen te Havre gekocht Mar men in de zware wichten voordeeliger te iQ,cht kou. Hoewel in zwaar leder niet veel omging van betekenis, is de markt toch redelijk goed gesteld en blijven de prijzen gesou teneerd. Lichte en miiden qualiteiten zijn daaren tegen wat flauwer bij mindere vraag en ruim aanbod. In schors en andere looimiddelen is het zeer stil. In de Warmoezierstraat te 's Gravenhage brak Donderdag in den vroegen ochtend een felle brand uit in een fouragemagazijn. Uit de hevigheid, waarmede de vlammen uitsloe gen, maakt men op, dat het vuur den gan- schen nacht heeft liggen smeulen. De brand weer, die met twee stralen van de waterlei ding werkte, had eene lastige taak, vooral door den verstikkenden rook van het natte hooi. Hoewel het magazijntje geheel inge bouwd lag, bekwamen omliggende perceelen geen schade. Woensdag avond ontstond te Groote broek brand in den stal van den veehouder Th. Pool. Gevoed door eene belangrijke hoe veelheid hooi en stroo had deze, in de dicht bebouwde kom der gemeente, aanvankelijk een zeer dreigend aanzien. Begunstigd door windstilte, mocht het echter de brandweer gelukken het vuur tot stal en hooiberg te bepalen. Het pas gestalde vee werd gered. Te Rozendaal is eene dienstbode van blijdschap overleden, bij het vernemen dat haar bij testamentaire beschikking door hare mevrouw, bij wie zij vele jaren had gediend, een aanzienlijk bedrag en een nette inboedel waren vermaakt. Bij den burgemeester van het eiland Marken is ingebroken door iemand, die vroe ger wegens gedeeltelijke verstandsverbijstering in een gesticht voor zenuwlijders was geweest. De dochter werd 's nachts door eenig ge- druisch wakker. Zij ging dadelijk haren vader wekken die met een stok in de hand den zolder opging. Een paar klompen en een jas toonden aan dat er een man in huis was. Toen de inbreker menschen zag aankomen, sloeg hij eerst de dochter de lamp uit de hand en wilde vervolgens den burgemeester te lijf. Maar deze gaf hem eenige flinke stokslagen. Toen de dochter om hulp riep ging de indringer op de vlucht. Het tjalkschip Twee Gezusters, schipper R. Koopman, vau Medemblik, verliet Woens dag de haren van Enkhuizen, maar was in volle zee door den storm genoodzaakt den steven te wenden. In het Krabbersgat greep een stormvlaag hel vaartuig aan, de mast brak en viel met zeilen en touwwerk overboord. Het schip slingerde, ten speelbal van de golven heen en weer en werd door den wind naar den steenen leidam gedreven. De sleepboot Utrechtkapitein Hartog stoomde de haven uit te hulp en bracht het vaartuig veilig binnen Enkhuizen. Te Bemmel, in de buurtschap Plak, is de boerenhofstede van J. Nas, bewoond door twee gezinnen, geheel afgebrand, waarbij al het huisraad, de geoogste tabak, de verdere landbouwproducten en landbouwgereedschap pen door het vuuf verteerd werden, terwijl twee stuks rundvee, eenige varkens en geiten in de vlammen omkwamen. Alles was ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Men schrijft uit Broek in Waterland Nu de winter aan de deur staat, is het bezoek der vreemdelingen geëindigd; men ziet geene Engelsche of Amerikaansche toe risten meer door tolken geleid, langs ons dorp wandelen. Deze gemeente is nu een maal vermaard in het buitenland, nog altijd heeft zij den naam van groote zindelijkheid en staat in den vreemde bekend om den rijkdom der inwoners. Men weet dat in een artikel in de „Revue des Deux Mondes" in vollen ernst werd medegedeeld, dat hier niet anders woonden dan millionnairsen dat een van hen om maar iets te doen te hebben zich met de betrekking van veld wachter belastte Zeker is hier in lang vervlogen tijden veel verdiend door den handel op de Oostzee, maar met de welvaart is het thans gesteld evenals in andere plaatsen. Ook het eigenaardige is van ons dorp verdwenen. Broek in Waterland is aardig gelegen aan het „Havenrak," het is eene lieve plaats, doch staat, wat netheid betreft, gelijk met tal van andere Noordhollandsche dorpen. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente van de lichting van 1893: Dat de eerste zitting van den militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te Tilburg op Dinsdag 20 December aanstaande, des voor middags 10*/2 ure. Dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: De verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling heb ben ingediend; de lotelingen in de art. 55 en 56 der wet bedoeld; alle overige lotelingen. Waalwijk, 3 December 1892. Burg. en weth. voornoemd. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Waalwijk brengt ter kennis: dat bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest van 2 tot en met 6 December bij elk pakket een afzonderlijke adreskaart moet worden gevoegd; dat de pakketten behoorlijk en stevig moeten zijn ingepakt en de adressen op den omslag duidelijk met inkt moeten geschreven zijn; dat losse, daarop bevestigde adressen niet kunnen worden toegelaten; dat het kantoor voor het aannemen van postpakketten mede op Zondag 4 dezer zal geopend zijn, smorgens van 71/s-81/a en des namiddags van 121/9-l1/9 uur. De directeur voornoemd, FLUIJT. TILLEUR, 2 December. De nacht is rustig voorbijgegaan. De mijnwerker, die gis teren gewond werd is overleden. De toestand is over het algemeen zeer ernstig. In het bekken van Luik werd er heden ochtend in alle mijnen gewerkt. Te Horloz echter duurt de werkstaking voort. Het parket is ter plaatse aanwezig. Een gerechtelijk onderzoek van het lijk van den gedooden mijnwerker is bevolen. Er zal dezen ochtend opnieuw eene samen komst plaats hebben tusschen gedelegeerden der werkstakers en den directeur der mijn. Volgens een loopend gerucht zou ook eene vrouw, die gisteren gewond werd, in het hospitaal zijn gestorven, zoodat het getal dooden 3 zou zijn. De mijnwerker, die door den slag met de kolf van een geweer aan het hoofd gewond werd, verkeert in zeer bedenkelijken toestand. De samenkomst van de gedelegeerden der werkstakers met het bestuur der mijn te Horloz heeft tot eene schikking geleid. De werkstakers hebben zich verbonden Maan dag den arbeid te hervatten. SERAING, 2 Dec. Het gebeurde te Tilleur heeft onder de mijnwerkers groote opschud ding veroorzaakt. De rechter van instructie heeft de gewonden in het hospitaal onder vraagd. Sedert anderha't uur heeft er eene gedachtenwisseling plaats gehad tusschen de mijnwerkers en de directie. De uitslag daar van wordt door 150 werkstakers afgewacht. PARIJS, 2 December. In een schrijven aan de Agence Havas bericht Brisson, dat hij de vorming van een kabinet afwijst. Hij wilde een kabinet vormen met medewerking van alle republikeiusche fracties; doch de weigering van Périer om mee te doen en die van Bourgeois om de portefeuille van binnen landsche zaken te aanvaarden, deden hem besluiten er van af te zien. -- Naar gemeld wordt is thans de heer Casimir Périer belast met het vormen van een ministerie. Daar de heer Bourgeois weigert aan eene ministerieele combinatie deel te nemen, wordt de opdracht, aan den heer Périer verstrekt, moeilijk uitvoerbaar.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2