Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. 1 draagt, welk onderscheidingsteeken hem ge schonken werd voor zijn moedig gedrag bij overstroomingen. Een ander beschuldigde, George of „Jan Pap," is nog pas 21 jaren oud en reeds her haaldelijk veroordeeld (het laatst in Mei 11. tot 18 jaren dwangarbeid). In de kamer vroeg de heer Hubbard of de regeering besloten had, aan de commissie de dossiers betreffende de Panama-zaak over te leggen. De minister Bourgeois gaf in ant woord daarop te kennen, dat de regeering het haren plicht acht, de lijkschouwing (van wijlen baron Reinach) te bevelen. Daartoe zal worden overgegaan, en als er dan reden voor blijkt te bestaan, zal er beslag worden gelegd op de door Reinach nagelaten pa pieren. Bourgeois hoopt dat de commissie bij hare aanvragen om mededeelingen het recht der verdediging zal weten te eerbiedigen. De mi nister werd levendig toegejuicht. Brisson verklaarde, dat de commissie ge heel met de regeering wenscht samen te wer ken om volledig licht over de zaak te doen opgaan. Hij is er van overtuigd, dat de ver schillende groepen der rechterzijde hunne volkomene medewerking zullen verleenen om de geheele waarheid aan het licht te doen komen. (Toejuichingen aan de rechter-, «be weging onder de linkerzijde). Tot leden der commissie, belast met het uitbreiden der bevoegdheden van de com missie van onderzoek werden gekozen4 leden van de linkerzijde, 2 leden van de rechterzijde, die gunstig gestemd zijn voor het desbetreffende voorstel, en 2 leden, even eens gunstig gestemd, doch onder voorbe houd. De beraadslaging werd vervolgens voort gezet, waarbij redevoeringen werden gehou den door Douxfille Mallefeu en Bouge, welke laatste o. a. zeide dat men de slachtoffers der Panama-zaak op een dwaalspoor tracht te brengen. De algemeene beraadslaging werd daarna gesloten. Er waren 6 motien voorgesteld, waaronder eene van Hubbard, welke ver worpen werd met 308 tegen 230 stemmen, en eene van Félix Faure, behelzende dat de kamer de door de regeering afgelegde ver klaring goedkeurde. Deze motie werd aange nomen met 306 tegen 104 stemmen. De anarchist Francis, is Donderdag te Parijs aangekomen. Door den rechter van instructie ondervraagd, ontkende hij ten eenen- male, deelachtig te zijn aan de ontploffing in het huis van Véry. De verloving van prins Georg van Enge land, den zoon van den troonopvolger, met prinses Victoria Marie van Teek, de bruid van den overleden prins Albert Victor, zal in de helft der maand Januari plaats hebben. Den 6 December was het een jaar geleden, dat de prinses verloofd werd met prins Al- bert, die den 14 Januari d.a.v. door den dood aan zijn familie werd ontrukt. Wat het gerucht betreft over de verloving van hertog Emil Gtlnther van Sleeswijk-Holstein met de tweede dochter van den hertog van Edin- burg, prinses Victoria, dit is gebleken niet waar te zijn. Wel heeft hertog Emil Günther aanzoek gedaan om de hand der prinses het was bij gelegenheid van den doop der eenige dochter van het Duitsche keizerpaar doch de ouders weigerden hun toestemming met het oog op de jeugd hunner 16jarige dochter. Ook de prins van Wales heeft zich tegen de verbintenis verklaard. Zaterdagavond ging het te Limerich in Ierland vrij rumoerig toe onder de minderen van het daar in garnizoen liggend bataljon artillerie. Een groot aantal manschappen, die met verlof waren geweest, keerden 's avonds laat in opgewonden stemming naar de ka zerne terug. Zij zochten twist met de wacht en gingen daarna een wandeling maken op hun eigen houtje. In Malgravestreet sloegen zij verscheidene ruiten in, met het gevolg dat 6 soldaten in arrest werden genomen. Zondag hadden in Limerich wanordelijkhe den plaats, tegevolge van een twist tusschen unionisten en parnellisten, die elkander met steenen wierpen. De politie slaagde er in de orde te herstellen. Zij nam een der belha mels gevangen. Een der unionisten bekwam een schedelbreuk op twee plaatsen. Dr. Werner von Siemens, de beroemde Duitsche electro technicus eu geleerde, stich ter der firma Siemens en' Halske, te Berlijn, is overleden in den ouderdom van bijna 76 jaren. Hij begon zijn loopbaan als artillerie offi cier en bleef in dienst tot 1849, twee jaren nadat hij met Halske de telegrafenfabriek gesticht had, welke later wereldberoemd zou worden. Hij had toen reeds verscheidene uitvindingen gedaan; maar van toen af kwam eerst zijn heldere practische geest in zijn element en hij werd een der grondleggers van de moderne electro-techniek. Siemens vele uitvindingen en werken op te sommen gaat niet aan. Wij noemen slechs zijne dynamo-machine, welke een zoo groo- jten invloed oefende op de electro techniek, zijn gutta percha isoleering, den eersten duur zaam bruikbaren onderzeeschen telegraafka bel (tusschen Cagliari en Bona), door hem gelegd, den eersten electrischen spoortrein (op de Berlijnsche tentoonstelling van 1879), enz. enz. Te Roseto Valfortore is een bejaarde, drie en zeventig jarige, vermogende priester, die geheel alleen zijn voorvaderlijk kasteel be woonde en alleen overdag een werkvrouwt had, op wreedaardige wijze om 't leven gebracht. De moordenaar heelt 9000 lire aan contanten, een bedrag van 200,000 lire aan effecten en een rekening-courantboek met de Bank te Sansevero ten bedrage van 16,000 lire ont vreemd. Omtrent een brand in de zwavelmijn op Sicilië wordt gemeld, dat deze brand reeds sedert jaren bestaat, doch dat men hem indertijd geïsoleerd, en het brandende gedeelte afgesloten heeft. Thans heeft men opnieuw dit middel te baat genomen om den brand te stuitenzoodat waarschijnlijk het werk spoedig hervat zal kunnen worden. Niet alle werklieden konden tijdig genoeg vluchten. Vijf mannen zijn gestikt door bedwelmende gassen; tien anderen bekwamen lichte wonden. De Duitsche pers houdt zich bezig met „Die Drei B.", de verhoogde belastingen op bier brandewijn en de beurs, welke door de regeering worden voorgesteld tot dekking der meerdere legerkosten. Algemeen heeft men daartegen ernstige bezwaren en men gelooft niet, dat de rijksdag ze in dien vorm goedkeuren zal. Uit het bier wil de regeering 321 2 millioen mark slaan, uit den brandewijn 12l/3 en uit benrs 13, 58 millioen dus uit de drie belastingen. Het stelsel van inkomsten-belasting met eigen aangifte, voor wie meer dan 3000 mark inkomen hebben, blijft in Duitschland heil rijke gevolgen voor de schatkist dragen. Tegenover 1,997,638 belastingplichtigen in 1891, werden onder het nieuwe stelsel inge schreven 2,435,858 wat eene bate aan de schatkist gaf van 35 millioen, te weten 26 in de steden en 9 op het land. In 1891 was het totaal inkomen 4.273 millioen; thans, in 1894, is het 5 724 millioen geworden. Te Odessa dreigt weder gebrek aan steen kolen. Er is voor den winter twee millioen „poed" noodig, terwijl de Russische mijnen in de nabuurschap slechts 200,000 kunnen leveren, weshalve de gemeenteraad bij adres de regeering verzocht heeft het hooge in voerrecht op Engelsche kolen tijdelijk te schorsen of te verminderen. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat te Kiew een nieuw revolutionair genootschap is ontdekt, waarvan een aantal studenten en officieren deel uitmaken. PHILADELPHIA, 7 Dec. Een groote brand heeft gisteravond om 10 uur het ge bouw en de kantoren van het dagblad „Philadelphia Ledger" in de asch gelegd. Het gebouw brandde geheel uit; alleen de muren zijn blijven staan De schade beloopt 250,000 dcllars. Alles was verzekerd. WAALWIJK. Zondag 11 dezer 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Grande marche de l'opéra Tanhauser. Wagner. 2. Festival ouverture. Leutner. Ie uitvoering. 3. Aria aus der Norma, pour clarinette. Bellini, (uit te voeren door den heer H. v. Well-Van Es.) 4. La Somnambule. Bellini. Zondag 11 December a.s. 's namiddags 12 uur, matinée door de Zangvereeniging „Ceci lia» van Waalwijk en Bezooien, op de boven zaal van den heer Van Kregten 1. De Jonge Zanger koor met tenor solo. Bloon. 2. Omhoog, koor. Heinze. 3. Opwaarts, koor. R. Hol. DRUNEN. Concert, te geven door de harmonie „De Eendracht van Drunen», op Maandag 12 Dec., ten huize van den heer C. van Huiten. Aanvang ten 6 ure. (Zie programma's). WAALWIJK, 10 Dec. 1892. De heer C. Goossens, le onderwijzer aan de openbare school alhier, is benoemd tot hoofd der school te Liemde. Bij den vercenigden post- en telegraaf dienst is benoemd tot klerk 2e kl. der poste rijen, mejuftrouw M. J. Sieberg, te Waalwijk. De koninklijke Oranje-Doelen, gevestigd bij den heer V. J. Gerris, alhier, heeft zijnen honorairen leden eene aangenamen avond bereid. Naar met genoegen zal worden vernomen is namelijk het strijkorchest van de d.d. schutterij, te 's Bosch, geëngageerd, om op Musis Sacrum den 2en Februari a.s. een symfonie concert te geven. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Vechel zijn uitgebracht 1237 stemmen. Gekozen is de heer B. R. F. van Vlijmen, met 1054 stem men. De heer jhr. Jos de la Court had er 158. In het hoofdkiesdistrict Zevenbergen zijn uitgebracht 1071 stemmen; van onwaarde 36. Gekozen de heer E. van der Kunmet 900 stemmen. De heer mr. Th. Borret had er 56. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, te Drunen, bekwam de heer J. van der Sanden Pz. 68 en de heer Hendr. Willemse 60 stemmen. Tusschen deze twee moet herstemming plaats hebben. In herinnering wordt gebracht, dat sedert 1 December j.l. geen gebruik meer mag ge maakt worden van briefkaart-formulieren met een wapen, fabrieks- of goederenmerk op de voorzijde. Wil men zijn nog aanwezigen voorraad van dergelijke kaarten toch opgebruiken, dan plakt men eenvoudig den postzegel of de postzegels over die verboden merken ot wapens. Ter waarschuwing! Dr. Ollivier deelt in de Semaine médicale mededat in de hospitalen te Parijs vele gevallen van mondzeer voorkomen bij kinde ren, en dat hem gebleken is dat vele dezer kinderen afkomstig zijn uit stadsdeelen, waar het mond- en klauwzeer onder het rundvee voorkomt, en dat vele der aangetaste kinderen met melk dezer dieren waren gevoed. Hij waarschuwt dus tegen het gebruik van on gekookte melk, eene waarschuwing ook hier te lande niet van onpas, nu ook hier weer deze ziekte heerscht. Bedevaart der Nederlandsche katholieken naar Rome. Het comité, dat bij het gouden jubelfeest van Z. H. Leo XIII Nederland bij den Paus zal vertegenwoordigen en de pelgrims naar de eeuwige stad geleiden, is samengesteld uit H D. H. de aartsbisschop en de bis schoppen van Nederland, eere-voorzitters; Voorzitter is de weleerw. heer M. H. Reu- ser te Rotterdam; Directeur de heer Léon Hermans, Rem- brandtstraat, Antwerpen; Secretaris-penningmeester de heer Charles Hollman, Bouillonstraat, Maastricht. De dag van vertrek is vastgesteld op Zondag 30 April 1893 na den middag, zoodat het feest van 's Heeren Hemelvaart in Rome kan gevierd worden. Nadere bijzonderheden zullen tijdig in dagbladen en circulaires bekend gemaakt worden. Woensdagavond omstreeks 9 uur ontstond er brand in de fabriek van chocolade en suikerwerken van de firma L. Leestemaker Co. aan den Schinkel, achter de Nieuwer Amstelsche „Dubbele Buurt.» De brand was ontstaan in een uitgebouwden hoek van de branderij op den beganen grond, waar eene chocoladestoof voortdurend heet gestookt moet worden. Men vermoedt, dat het ver warmingstoestel te sterk verhit was en dat de zijwand vlam vatte. Het vuur vond weldra voedsel op de le verdieping, waar de pakkerij was. De ergste schade moet zijn aangericht in het magazijn der essencesdie duizenden kosten, en naar men vreest grootendeels ver nield zijn. Fabriek en inboedel waren voor f79000 verzekerd, maar men acht de schade veel grooter, vooral ook wegens het nadeel van het stilstaan der fabriek, die vele Zwit- sersche en Engelsche werklieden, specialiteiten in de bereiding van suikerwerken, in dienst heeft. Gelukkig slaagde de stoombrandspuit van Nieuwer Amstel met 7 slangengeholpen door de handspuit der vrijwillige brandweer, er in het vuur in ongeveer een uur meester te worden zoodat het dak niet zwaar be schadigd is en de belendende fabriek van sigarenkisten van de firma Schuurman Van de Velde en Scheer behouden bleef. De chocoladefabriek is echter geheel uitgebrand. Waarschuwing Men wordt gewaarschuwd om op zijn hoede te zijn met zekeren Dorrestein, vroeger zoo genaamd directeur van de veeverzekering- maatschappij „de Eersteling» te'sGravenhage, welke aldaar en elders vele slachtoffers maakte. Genoemde Dorrestein fungeert thans in Amerika als landagent der Watch ins. Com pany, gevestigd te New York, Broadway. Hij iracht Hollandsche werkkrachten naar Amerika te lokken onder schoone beloften, waarvan weinig vervuld wordt. Thans worden in Hollandsche bladen huwelijksadvertentiën geplaatst om meisjes naar Amerika te doen komen. Vreeselijke misdaad Te Hoogwoud (Noord-Hol.) heeft iemand getracht zijne vrouw te vergiftigen door mid del van phosphorbrij, die gebruikt wordt om ratten en muizen te dooden. Hij had het mengsel op een boterham ge smeerd, maar de vrouw bemerkte onraad door den sterken reuk van het phosphor. Het onderzoek lïëeft aan het licht gebracht, dat cle man het vergift had gekocht in een apotheek te Hoorn. Zondag jl. kwamen bij den brigadier te Moerdijk twee landloopers, die bekenden diefstal te hebben gepleegd, om zoodoende in de gevangenis te geraken. Zij gaven op te zijn J. F. Greive, machinist wonende te Amsterdam, en B. H. Stal, borstel maker, thuis behoorende te 's Gravenhage. In den namiddag van 30 November jl. werd door hen te Vucht van den burge meester dier gemeente een zilveren snuifdoos, voor den eigenaar van groote waarde, uit het raadhuis ontvreemd en dienzelfden avond te Bokstel verkocht. Uit hunne bekentenis bleek, dat zij ook te Tilburg en te Breda waren geweest en eindelijk, te Moerdijk aan geland, zich liever bij de politie aanmeldden, dan als landloopers te worden opgenomen. Door de maréchaussée werd terstond een onderzoek ingesteld, waarna het mocht ge lukken de doos in beslag te nemen. De daders zijn naar de gevangenis overgebracht. Donderdag ochtend omstreeks 7 uur reed de bouwman Th. Ammerlaan, wonende aan de Lierhand onder de gemeente de Lier, met zijnen tentwagen naar de Delftsche markt. Nabij de Woudsche Heul viel de wagen onderstboven te water, doordat het lemoen er af liep. Drie andere personen, die in het rijtuig zaten, werden spoedig gered, maar Ammerlaan zelfdie onder de kar was geraakt, is verdronken. De flesschentrekkers Reeds vroeger werd er in dit blad op ge wezen, dat vele zaken, die voor den rechter gebracht moeten worden, met behoud der volle rechtszekerheid, veel eenvoudiger en spoediger behandeld konden worden. Toen werd duidelijk gemaakt, dat de vele politie- overtredingen behoorden behandeld te wor den in kort geding. Had de rechter het procesverbaal ontvan gen, dan kon deze direct de straf daarvoor bepalen; wilde de beschuldigde of overtreder geen genoegen nemen met de boete hem opgelegd, welnu dan bleef hem over als hoo- ger beroep de behandeling zijner zaak voor de geheele rechtbank in het openbaar. Wij zijn overtuigd dat van de 100 politie- overtredingen zeker- 93 op de eenvoudigste wijze zouden afloopen. Voorzeker is dit reeds een voordeel, maar te meer springt de noodzakelijkheid van d; invoering van kort recht in het oog, daar hierin het eenig middel schuilt, waarmede de justitie tegen het gilde der flesschentrekkers krachtdadig zou kunnen optreden. Het kort recht brengt mede, dat de rechter gehouden is onmiddellijk kennis te nemen van de aan klachten, die hem worden voorgelegdhij krijgt daarbi' het recht de politie te gelasten doortastend op te treden; komen hem nu eenige klachten ter oore over een persoon, die bedrog pleegt door onder valsche voor spiegelingen zich te verrijken met goederen, anderen in eigendom toebehoorend, dan kan hij gelasten dat beslag op die goederen ge legd zal worden en zoo noodig den beschul digde in hechtenis laten nemen, wanneer het vermoeden bestaat, dat die zich zou trachten te verwijderen. Daar de oplichters-flesschentrekkers vrij wel bij de politie bekend zijn, ware het mo gelijk binnen enkele uren, nadat weder een misdrijf gepleegd is, krachtdadig tegen den bedrieger op te treden en een paar welge slaagde vervolgingen zouden alras het gilde der booswichten tot de geschiedenis laten behooren. Zooals de behandeling van rechtzaken nu is ingericht, zien er velen tegen op een ci viel proces te beginnen tegen personen, van wie toch niets te halen is; werd het kort geding meer algemeen ingevoerd, dan brach ten velen hun zaak voor den rechter, die dan op de herhaling der aanklachten zijne veroordeeling wegens bedrog kan gronden. Een kijkje in het Rotterdamsche straat leven, ontleend aan het R. Nbld. Donderdag morgen ongeveer elf uur ge noten onze burgers het zeldzame schouwspel van een bereden officier op de Korte Hoog straat te zien. Alles liep natuurlijk uit, de vischvrouwen verlieten de markt, de winke liers hun toonbank, dienstmeisjes staakten het kleedenkloppen en omringden den ruiter, die eene bestelling had te doen bij een in strumentmaker. Een politieagent zorgde voor de goede orde op het terrein van de ge beurtenis. Met bewonderende blikken staarde de menigte den ruiter aan, en 't vrouwvolk spitste de ooren, om toch iets te vernemen van hetgeen hij aan den winkebediende zeide. Er heerschte eene plechtige stilte; zou het misschien eene bestelling zijn van de regentes? „Mensch, bé je gek, dan sturen ze 'n lakkai of zou die misschien is kommen kaiken of der ook huzaren noodig waren om de orde op de vischmarkt te handhaven Nou, we zullen is kaiken of ie er hene raitmaar hij reed er niet heen, doch stapte de Boymansstraat in, omstuwd door de nieuwsgierigen. „Waf, wafDaar kwam een groote slagershond gesprongen en vloog tegen het paard op. Een sprong en de rozinant vloog over het trottoir en toen in galop de Korte Hoogstraat op, altijd gevolgd door den blaffenden hond. Rapeltap, rapeltap ging het over de straat- sleenen langs de vischmarkt en den hoek om. „Jesses, daar gaat'ie te water i"

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2