Staatkundig overzicht. Spanje. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Amerika. ^BINNENLAND.' ,wCi kan laten toezicht hc^fën, maar di >n zooals de zaken nu staan, tot nie*s dienen; krachtens het wetb-ek van straffee it is de verkooper van slente visch alleen strafbaar, als bewezen is <at hij weet slechte waar te koop aan ip Aeden; is er nu een keurmeester en heeft deze zijne waar afgekeurd, dan is ditbewezen; maar anders hangt men geheel al van de opvatting van den rechter. De heer Verbunt nerkt op dat die keui- meester niet altijd lij de hand zal zijn als er visch wordt te ko»p aangeboden. De voorzitter zegt,dat de keurmeester op de marktdagen verplicht zou zijn zich van de qualiteit van de visth te overtuigen; de heer Verbunt voert hiertegen aan dat op de markt geen slechte visch k<mt; als er komt, wordt er op andere dagen meie langs de straat gevent en dan is er geen keurmeester. De heer Van Scfcijndel deelt in deze de meening van den heer Verbunt. De voorzitter geeft te kennen, dat de keur meester ook op andere dagen de visch, die er komt wel zal nazien. In alle geval moet de raad zorgen, dat de mindere lui niet in de gelegenheid komen om, aangelokt door den lagen prijs, voor de gezondheid schadelijke visch te koopen. De heer Verbunt zou met het oog op de aanvulling der politieverordening den veld wachter gelasten toezicht te houden. De voorzitter herhaalt de reeds door hem hiertegen aangehaalde argumenten en de heer Verbunt blijft bij zijne meening, zoodat de heeren 't niet eens worden. Op eene vraag van den heer Baijens, of er recht van callange bestaat, als er een keur meester is aangesteld, antwoordt de voorzitter van neen, zoolang de politieverordening niet is gewijzigd; maar zoodra eeil keurmeester visch heeft afgekeurd is de verkooper straf baar krachtens het wetboej^ van strafrecht, als hij te koop aanbiedt zonder er bij te voegen, dat ze slecht is, en hierop kan door de politie toezicht worden gehouden. Ook kan in de politieverordening bepaald worden dat afgekeurde visch wordt vernietigd. Bij de stemming over het voorstel van B. en W. verklaarden alle leden zich voor, uit genomen de heer Verbunt. De voorzitter brengt een voorstel ter tafel varH5: en W. om de nachtwachts tegemoet te komen in de kosten van het aanschaffen van een overjaswat billijk is; daarvoor wenscht hij f20 uit te trekken op de be grooting. De heer Verbunt vindt dat eene onnoodige uitgaaf; er komen liefhebbers genoeg voor het baantje op de bestaande condities. De voorzitter geeft dit toe, maar 't zijn allen lui, die door gebrek gedreven, trachten op die wijze nog wat voor hun huishouden te verdienen, en dat men die menschen, die 's nachts, als wij lekker te bed liggen, in weer en wind op straar. voor onze veiligheid moeten waken, nu eene kleine tegemoetkoming geeft om hen tegen de groote koude te wapenen, is toch niet meer dan billijk. De heer Van der Heijden zou hun liever een jas koopen, want, als ge hun f 10 geeft, komt de j#s misschien nog niet. De heer Verbunt veroorloofde zich hier eene opmerking aangaande de qualiteit der nachtwachts, waarop de voorzitter hem onder 't oog bracht, dat die alleen hem burgemees ter als hoofd der politie aanging; 't is hier maar de quaestie over de kleeding. De heer Verbunt vond f 20 voor kleeding, 25 voor een keurmeester te veel; al die kleine uitgaven maken eene groote en de belastingschuldigen kunnen t maar betalen. Na nog eenige discussie werd bepaald, dat aan |elk der nachtwachts f 10 zal worden uitbetaald als hij eene behoorlijke overjas zal hebben aangekocht en vertoond. Tegen de heer Verbunt. Het door den heer Van Schijndel gespro kene over het gaslicht en door den heer Verbunt omtrent het toezicht op den verkoop van sterken drank in 't klein zonder ver gunning, vermeldden wij reeds in ons vorig nummer. Indien 't inderdaad waar is, dat de re geering der groote republiek al haar hoop had gevestigd op haar laatsten zet de meeste bladen heeten hem een „coup de théatre" wetend, dat een mislukking niet alleen haar eigen ondergang zou ten gevolge hebben, maar tevens het voortbestaan der republiek ernstig in gevaar zou brengen, dan moet getuigd worden, dat zij veine heeft ge had, want, heeft de Parijsche correspondent van den Times al gelijk, wanneer hij de laatste week vergelijkt bij een stormperiode op volle zee, wanneer het schip steunend en krakend van oogenblik tot oogenblik gevaar loopt te worden verzwolgen op t oogen blik herademt men weer een weinighet grootste gevaar is bezworen, men weet het lot van Frankrijk nu in handen van mannen, die de republiek buiten het bereik willen houden van de anarchie, der gansche rech terzijde ten spijt. De zucht naar zelfbehoud in de eerste plaats, zal de ministers geïnspi reerd hebben, maar zij hebben tevens der Panama-commissie, dingende naar het onbe perkt gezag, een gevoeligen knak gegeven door haar eigenlijk alle reden van zijn te ontnemen. Dat de vijanden der republiek van de schoone gelegenheid gebruik wilden maken blijkt wel uit het feit, dat er allerlei geruch ten de ronde doen omtrent een onderhoud van den Paus met twee Franschen, vertegen woordigers van den graaf van Parijs en welks resultaat moet geweest zijn de formeele wei gering van den Paus om den monarchisten zijn steun te verleenen in hun strijd tegen de republiek. Of deze lezing de juiste is dient afgewacht en zij lijkt in dezen vorm niet zeer geloofwaardig, maar dat zij gepu bliceerd wordt en zouder eenig voorbehoud wordt verspreid, is wel een bewijs, dat zij mogelijk wordt geacht en dit is op zichzelf reeds belangrijk rekenend. Up t oogen blik zijn de kansen der oppositie mannen weer eenige percenten gedaald en er bestaat zelfs wel kans, dat het kabinet na de vacantie welke Zaterdag a. s. een aanvang zal nemen onmiddellijk na de aanneming van het voor- loopig crediet voor twee maanden en het handelsverdrag met Zwitserland gesterkt wederkeert, in staat eventueele aanvallen in het parlement het hoofd te bieden. Onder- tusschen is de rust van den eersten dag der week niet verstoord door nieuwe arrestatien, huiszoekingen of verhooren, wat evenwel niet tot de gevolgtrekking mag leiden, dat de regeering reeds weder stilstaat op den inge slagen weg. Zaterdag is de aanvraag om machtiging tot het instellen van vervolgingen tegen leden van kamer en senaat uitgeble ven, maar heden kan zij komen en zelfs noemen sommige bladen bepaalde namen. Zoolang de rechter van instructie de papie ren van de gevangen genomen administra- vestigd, waar de beide gedaanten zoo even achter de boomen v?&F8h verdwenen. rik ua^fit, Ulrich, dat als gij eens neen gezegd jiadt, het er ook bij bleef De jonge man keerde zich haastig otn en wierp Martha, dienevens hem stond, een somberen blik toe. //"Wat kan 't u schelen klonk het onvrien delijk antwoord. „Mij? Niets! Kijk maar niet zoo knorrig, Ulrich. Ge zijt boos op mij, dat ik mevrouw aan dien zakdoek heb herinnerd, maar deze kwam haar toe, en wat zoudt gij met dat dunne witte ding hebben aangevangen? Ge kunt het niet eens aanraken, als gij van het werk komt aanzien alleen, en dat hebt ge waarlijk al genoeg gedaan. Hare stem klonk min of meer hoonend, en ook Ulrich scheen dit niet te ontgaan; hij stoof althans driftig op. „Laat mij met rust, Martha! Ge behoeft mij niet te bespotten en te bespiedenIk zeg je dan —f' 1 „Wat is daar buiten te doen Hebt ge twist met elkaar?" luidde eensklaps de stem van den opzichter, die de achterdeur was binnenge treden. Ulrich keerde zich mokkend om, blijkbaar niet van zins om den strijd voort te zetten, terwijl Martha, zonder haar oom te antwoorden, hem voorbij on het huis binnensnelde. „Wat is er gebeurd?" vroeg de opzichter, terwijl hij het meisje verwonderd nazag. „Waarover waart gij het oneens? Hebt gij je soms weer ruw tegen haar uitgelaten Ulrich wierp zich norsch op de bank neder. „Ik verkies niet onder het oog gebracht te worden, wat ik duen en laten moet, er. dit wel het allerminst door Martha." „Zij zal u toch wel niets in den weg leggen," meende zijn vader. „Mij niet? Waarom juist mii niet?" De'opzichter zag zijn zó, aan en haalde de schouders op. „Hoor eens, p <gen, hebt ge geen oogen in het hoofd of wilt gi 't niet opmerken? 't Is waar, ge hebt je nooit veel met het vrouw volk ingelaten, en 't is dus geen wonder, dat gij ze in het geheel niet begrijpt." „Wat moet ik dan begrijpen?" vroeg de jonge man, opmerkzaam gewordeu, Zijn vader nam de pijp uit den mond en blies een dikke rookwolk voor zich uit. „Dat Martha veel met je opheeft antwoordde hij kort en bondig. teurs der Panamakanaal-maatschappij nog niet heeft doorgepluisd dat karweitje zal wel niet voor Dönderdag tot een einde komen is er eigenlijk weinig interessants te wachten, te minder daar de enquête-commissie wei nig recht meer kan doen gelden op de al- gemeene belangstelling, sinds de regeering haar zoo handig het gras voor de voeten heeft weggemaaid, dat zij eigenlijk dezelfde troostelooze functie vervult als 't vijfde wiel aan een wagen. ,Het home rule-voorstel van Ierland is er" aldus melden de Engelsche bladen, maar welken geest 't is samengesteld, of de grand old man er in geslaagd is den gulden middelweg te bewandelen daarvan wordt weinig of niets gemeld, omdat men er niets van weet ingevolge de zoo nauwgezet in acht genomen geheimhouding. Toch lekt er wel iets uit, maar te controleeren is dat drup pelsgewijze opgevangene natuurlijk niet. Glad stone, de 83jarige, zou het voorstel alleen met behulp van zijn zoon Herben hebben saamgesteld en alleen de speciale commissie uit het kabinet zou met de hoofdbeginselen bekend zijn gemaakt, terwijl de man, die met het drukken ervan belast is, gestreng wordt bewaakt. Ondanks al die geheimzin nigheid hebben sommigen toch de pretentie te kunnen vertellen, dat het voorstel meer bevrediging zal schenken aan de Engelsche home-rulers dan aan de Iersche een nieuw tje, dat de nieuwsgierigheid nog meer prik kelt en de beteekenis van het gerucht, dat de koningin uit antipathie tegen home-rule, niet persoonlijk het parlement zal openen, doet over 't hoofd zien. andere administrateurs der Panama maat schappij gevangen zijn genomen. Te Commentry, nabij Montlugon, heeft Maandag morgen om 3 uur een dynamiet- ontploffing plaats gehad in de bureaux der mijn maatschappij van Commentry en Four- chambault. Het helsche werktuig was geplaatst in den linkervleugel van het gebouw waar de kas geplaatst is. Deze werd geheel ver woest. Dembot, oud-gendarme, belast met de bewaking der kas, werd onder het puin begravendoch werd ongedeerd weder te voorschijn gebracht. Het parket is ter plaatse aanwezig en heeft verschillende gegevens, die de hoop wettigen, dat men de daders op 't spoor zal komen. De regeering heeft nog geen beslissing ge nomen met betrekking tot de voorloopige invrijheidsstelling van de administrateurs der Panama maatschappij. ./Martha Met mij „Ik geloof waarachtig, dat hij 't nog niet eens gemerkt heeft!4 hernam de opzichter met onge veinsde verbazing. „Dat moet zijn oude vader hem nog vertellen Maar dat is het gevolg, als men zijn neus altijd in dingen steekt, die iemand liet hoofd op hol brengen. Waarlijk, Ulrich, het is meer dan tijd, dat ge eindelijk al die andere zaken eens laat varen en een geregelde vrouw neemt, die je wat andere gedachten in het hoofd brengt." Ulrich staarde naar den kant van het park, terwijl zijn oogen weer de strakke, sombere uit drukking aannamen van straks. „Ge hebt gelijk, vader,* zeide hij langzaam; „het is meer aan tijd." De oude man liet zijn pijp bijna uit de hand vallen van verrassing. „Wel, jongen, dat is nu het eerste verstandige woord, dat ik van je hoor! Zijt ge dus eindelijk overtuigd Ja, waarlijk, 't is tijd l Reeds sedert laag zijt ge in staat, om een vrouw te onderhouden en nergens in de wijde wereld vindt ge een vrouw, zoo knap en aardig en bij de hand als MarthaHoe verheugd ik zou zijn, als gij beiden eens een paar werdt, behoef ik je niet te zeggen. Laat er je gedachten eens over gaan I" De jonge man was opgesprongen en liep driftig op en neder. „Misschien zou 't het beste zijn. Daar moet een eind aan komen, dat is zekerl ik heb 't van daag opnieuw gezien en dan maar hoe eerder hoe liever „Wat bedoelt ge? Waar moet een eind aan komen „Niets, vader, nietsGe hebt volkomen gelijk; als ik maar eerst een vrouw heb, dan weet ik ook, waaraan mij te houden. Ge denkt dus dat Martha mij wel hebben wil „Ga heen en vraag; het aan haar zelve!" riep de opzichter lachend. „Denkt ge dan, dat het meisje nog bij mij in huis zou zijn, als zij een ander had willen hebben Ze heeft vrijers ge noeg 1 Ik ken er genoeg, die haar gaarne mogen lijden, en Lorenz doet nu al een jaar vergeef- sche moeite. Hij wacht nog altijd op 't jawoord, en gii krijgt het dadelijk, als ge maar wilt, geloof dat vrij (Wordt vervolgd.) Van generaal Dodds is thans uit Dahomey bericht ontvangen, dat koning Behanzin zich niet met 20000maar slechts 2000 man benoorden Abomey bevindt; hij schijnt op de ontruiming dier stad te wachten. Maar zijne mannen loopen weg en hij schijnt alle gezag te hebben verloren. Dit laatste is mogelijk waar, na de ver- overing der hoofdstad. Maar overigens moet men nog niet denken dat het met Dahomey uit is. De berichtgever van Le Figaro, die de expedite vergezeld heeft, verklaart uit drukkelijk dat men zich in Frankrijk niet moet verbeelden door deze betrekkelijk wcine het rijk: van Dahomey te hebben ten onder gebracht. Behanzin's legermacht is alleen voor langen tijd gedes - organiseerden dat is eigenlijk alles wat men verlangen kan. In Ashanti, dat er ook weer langzamerhand bovenop komt, konden de Engelschen niet meer verkrijgen, want met een slag maakt men nu eenmaal niet een einde aan het bestaan van een krachtig en dapper volk. De regeering zal een aanvullingscrediet van 6.236.000 francs aanvragen voor den oorlog in Dahomey. Dat maakt met de 3.900.000 francs, welke haar reeds verstrekt werden een som van 10.136.000 fr. voorden strijd tegen koning Behanzin en zijne dappere wilden. De inhechtenisneming te Part's van de directeuren der Panama maatschappij van Charles de LessepsMarius Fontane en Sans-Leroy baron Cottu was op reis heeft aldaar eenen diepen indruk gemaakt. De bij de gearresteerden gedane huiszoeking leidde tot de ontdekking van eene omvang rijke correspondentie. Tevens werd huis zoeking gedaan aan de kantoren der Panama maatschappij, van den Zuider spoorweg en van de banken van Thierée, Cornelius Herz en Propper. Volgens de Libre Parole geldt het hier eene verduistering van 20 millioen franken, verdeeld onder omstreeks driedui zend personen: afgevaardigden, dagblad-be sturen en maatschappijen. De gerechtelijke vervolging namens den minister van justitie luidt: „wegens omkoop van ambtenaren.» Men verneemt verder dat de heer Sans- Leroy, die zich, toen men hem halen kwam, hevig verzettegeen directeur is, maar de afgevaardigde, wiens stem destijds in de kamer commissie den doorslag gaf ten gunste der Panama-loterij, nadat hij er eerst tegen geweest was. Een chèque van 200.000 francs moet daarvoor zijn loon zijn geweest. Bij de huiszoeking ten zijnent heeft men niets gevonden dan de sporen, dat er laatstelijk onder de papieren opruiming was gehouden, en voorts een brief, waarin sprake is van „een baron" en eene „groote zaak." Baron Cottu blijkt minder gevlucht te zijn, dan toevallig op reis geweest. Men wacht hem eerstdaags terug. Zijne vrouw, eene Turkin, die door een verslaggever van Figaro werd geinterviewd; was zoo gerust mogelijk. Ferdinand De Lesseps weet tot heden nog niets van het onheil dat zijne familie getroffen heeft. Ongetwijfeld zou het zijn dood zijn, als hij het vernam. Overal in zijn omgeving en zonder dat hij het weet, worden de meest droevige maatregelen genomen. Uit verschillende aanplakbiljetten blijkt dat 10 Januari zullen worden verkocht de onroerende goederen van Ferdinand De Lesseps, zoowel die te Chesnaye als die teFreale. Daar De Lesseps zeer lijdend iswordt zorgvuldig vermeden het te zeggen, dat zijn zoon en de Berichten uit Madrid maken melding van eene groote opschudding in katholieke kringen, wegens de aldaar plaats gehad hebbende inwijding eener eerste protestantsche kerk door den Anglikaanschen aartsbisschop van Dublin. Deze plechtigheid werd herhaaldelijk uitgesteld, daar de vorige regeering onwillig was de kerkopening te vergunnen. Zaterdag nog deden de nuntius en de bisschop van Madrid alle mogelijke moeite om intrekking der gegeven vergunning te erlangen, gesteund door heftige anti-protestautsche artikelen in de pers en door verzoekschriften in denzelfden geest aan de regeering. Sagasta ontving drie bisschoppen op Zaterdagmaar zeide dat interventie nu onmogelijk was, daar alle for maliteiten in acht genomen waren. De Britsche gezant bezocht mede Sagasta, met verzoek om geen verder uitstel toe te laten. In de aula der Universiteit te Rome is ter gelegenheid van zijn dertigjarige ambtsver vulling in Italië, onthuld een bronzen borst beeld van den grooten natuurkundige en senator Jacob Moleschott. Uit alle oorden des lands en ver daarbuiten ontving Mole schott blijken van sympathie. De studenten brachten hem een ovatie. Er moeten onregelmatigheden ontdekt zijn bij verscheidene Romeinsche bank-in- stellingen en men vreest, dat groote schan dalen ophanden zijn. In de Encycliek, welke, gelijk wij reeds mededeelden, dezer dagen door den Paus ic uitgevaardigd, wordt de Italiaansche regeering beschuldigd het werktuig der vrijmetselarij te zijn en pogingen te doen om de lagere geestelijkheid voor zich te winnen. Deze evenwel, die altijd trouw is geweest aan de hoogste macht van het hoofd der kerk, heeft die pogingen met verontwaardiging terugge wezen. Verder worden raadgevingen verstrekt hoe het werk der vrijmetselarij te bestrijden en op de gevaren gewezen, welke de kerk bedreigenindien de getrouwen zich niet vereenigen om de aanslagen te bestrijden welke voornamelijk tegen het hoofd der kerk zijn gericht. En dan schildert de Paus met sombere kleuren den toestand van Pausdom en Kerk in Italië door toedoen van de regeering, die zich te Rome heeft gevestigd, en van de sekten, waardoor zij zich laat beheerschen. In een tweede encycliek, aan de bisschop pen gerichtworden deze uitgenoodigd het volk bij re staan in 't organiseeren van dezen veldtocht tegen de vrijmetselarij. Met de ontdekking der jongste samenzwe ring in Chili schijnt het ernst te zijn geweest. De twee hoofdaanleggers, kapitein Jarcia en luitenant Bahamande, zijn door den krijgs raad tot den kogel veroordeeld. Trouwens het is gebleken, dat ze, ingeval van slagen, hetzelfde lot hadden toegedacht aan president Montt, Errazuriz, generaal Koenieren anderen. De bevolking van Valparaiso heeft op hare wijs recht gedaan door de drukkerij van het dagblad La Republica, het orgaan der aan hangers van wijlen Balmaseda, te verbranden. WAALWIJK, 21 Dec. 1892. Door den districtsveearts is dolheid gecon stateerd bij twee honden, onder Kaatsheuvel gemeente Loonopzand. Dientengevolge is door den commissaris der koningin in Noordbra bant bevolen dat gedurende 4 maanden de honden moeten gemuilkorfd zijn in de vol gende gemeenten Loonopzand, 's Grevelduin-Capelle, Waspik, Besoijen, Dussen, Meeuwen, Vrijhoeven-Cap- pel, Sprang, Waalwijk, Cromvoort, Udenhout, Haaren, Oosterwijk, Berkel c.a., Tilburg, Hil- varenbeek, Goorle, Gilze c. a., Alphen c. a., Dongen, Oosterhout, 'sGravemoer, Drongelen, Baardwijk, Oudheusden c. a., Drunen, Herpt c.a., Nieuwkuik. Reeds meermalen waarschuwden wij te gen het gebruik van ongekookte melk in tijdeu als deze, waarop in onze nabijheid het mond zeer onder het vee heerscht. Wij herhalen deze waarschuwing, omdat ook in deze streek reeds verschillende gevallen van tougblaar 1

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2