STAIHÜE NIEWJAAR. Ml MN, Aanbesteding. A/wèrtentiën, Visitekaarten Deurwaarder Gerr Handelsberichten. is wederom gevestigd zooals vroeger Donderdag 29 December, te Waalwijk, YERKOOPEN: bij menschen voorkomen en wij hebben ons met eigen oogen kunnen overtuigen, dat het eene lastige en zeer benauwde ziekte is. Ieder zij dus op zijne hoede. Ter bevordering van eene geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stukken, wordt de gelegen heid opengesteld om blieven, kaartjes en ge drukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari besteld wenscht te zien, reeds van 23 December af ter post te bezorgen met uituoodiging aan het publiek, om van die ge legenheid zooveel mogelijk gehruik te maken. })e bedoelde stukken zullen ter onderschei ding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, van een over de geheele lengte van het adres ge trokken kruis behooren voorzien te zijn. Te Capelle is zekere C. van O. met de Noorderzon vertrokken, met medeneming van een paard en wagen, die hem slechts toevertrouwd waren. Onderzoek wordt inge steld. Tee einde den Nederlandschen schaat- senrijdersbond zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden, acht het bestuur het wenschelijk dat alle mogelijke bestaande „ijs- clubs" in Nederland bekend worden. De besturen der „ijsclubs" worden dan ook ver zocht, den naam der club met opgave van naam en woonplaats van een der bestuursle den, op te geven aan den heer mr. B. van Eeten, Aart van Nesstraat 143, te Rotterdam, 2e secretaris van den Nederlandschen schaat- senrijdersbond. De prijs der aardappelen is zoo laag geworden, dat vele landbouwers deze voor veevoeder gebruiken. Toch zal men weldoen hiermede voorzichtig te zijn, daar bij een landbouwer onder Bocholt drie koeien door het eten van aardappelen ziek werden. Een daarvan is reeds gestorven, terwijl men de andere hoopt te behouden. Een treurig ongeval heeft Zaterdagavond plaats gehad op de corsettenfabriek van de firma De Waal Co, te Amsterdam. Op een der werkzolders, bij eene stikma chine, bevond zich sedert eenigen tijd, en en juist dien dag voor het laatst, een jong meisje, genaamd Sara Elisabeth van Ommen, oud L4 jaar. Dit meisje, wier vader op zee is en wier moeder zich ziek te bed bevond, begaf zich, in gesprek met een ander meisje, te dicht met haar loshangende haren bij een werkas. Zij werd bij de haren gegrepen en in minder dan geen tijd was haar het haar met schedel en al van het hoofd gerukt. De ongelukkige, die de vreeselijkste pijnen van het scalpeeren doorstaan moest, behield haar tegenwoordigheid van geest. Ze liep naar een duinwaterkraan en bevochtigde be* verwonde lichaamsdeel, daalde eene trap af, maar kon het niet verder brengen en viel in z.vijm. Het arme meisje is naar het gasthuis ver voerd. Haar toestand is zeer ernstig. Het grogje kostte hem f 125 Zondag nacht hadden te Utrecht een drietal jongelieden, die blijkbaar van een partijtje kwamen en daardoor minder vast ter been waren, het ongeluk door een der winkelruiten van de firma Peek en Cloppen- burg te vallen. Hevig verschrikt trachtten zij daarop zich door de vlucht te redden, doch werden door een politieagentdie op het gerinkel der glasscherven was toegesneld, aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar zij beloofden de veroorzaakte schade, later ge bleken ongeveer f 125 te bedragen, te zullen vergoeden, waarnaar zijmerkbaar gekal meerd, weder konden vertrekken. Uit Dalfsen wordt gemeld Zondag namiddag was de marktschipper G. M., die met zijne schuit van Zwolle op Ommen voer, tot Oudleusen genaderd, toen zijn schip,' door het hooge water op den wal vastraakte. Terwijl de knecht Joh. Makkinga bezig was om het schip van den wal af te zetten, sloeg eensklaps het zeil om en wierp hem in de Vecht op eene plaats] waar het erg diep en eene sterke strooming is. De schipper zag hem den hoek om drijven en daarna zinken. Aan redden viel niet te den ken. Alle pogingen, in het werk gesteld met dreggen, haken, enz., om het lijk te vinden, waren vruchteloos. De man was 41 jaar oud en te Ommen woonachtig. Hij laat eene jonge vrouw met vijf kinderen achter, van welke het jongste eenige weken telt. Uit Bladel Een ingezetene dezer gemeente had de slechte gewoonte zijn vrouw nogal eens te lijf te gaan. Dit schijnt verleden week meer dan eens geschied te zijn. Vrijdag, niette genstaande de wintersneeuwhad hij zijn vrouw buitengesloten, doch loontje kwam om zijn boontje toen de man 's avonds laat, min of meer aangeschoten, thuis kwam, had hij zijn sleutel verloren. Daar stond hij in de sneeuwbibberend van kou en ontevredenheid. Zijn vrouw was in logies bij een buurvrouw. Eensklaps neemt hij een kloek besluit, loopt achter zijn huis, klimt op het dak, verwijdert een paar pannen en laat zich met de beenen vooruit, naar beneden zakken, 's Zaterdags bleef de deur gesloten. De vrouwmoede van 't wachten, ging de grenzen over, naar Turnhout, waar familie van haar woont. Intusschen ziet men den man niet meer, ook Zondag niet. Vruch teloos zoekt men naar hem. Doch Maandag werd zijn lijk gevonden, hangend met de kin op een panlat. Bij het naar beneden glijden was de overjas den Ohgelukkige over het hoofd geschoten en het slachtoffer, zonder in staat te zijn zich te helpen was in dien benarden toestand blijven hangen en had op deze wijze onge lukkig den dood gevonden. Uit Amsterdam meldt men De Beurs was gisteren zeer bewogen. Reeds bij den ingang werden de gemoederen in beroering gebracht door de aanwezigheid van een aantal sociaal-democraten, die vóór het gebouw waren bijeengekomen naar aanleiding van het verwijderen van Van der Goes uit de Beurs Vrijdag middag. Een paar sociaal-democrpten verschaften zich toegang tot de Beurs, tegen betaling van het verordende entréegeld. Eenige beurslieden trachtten hen naar een der zijuitgangen te dringen, welke poging mislukte. Daarna bleven zij overal waar zij zich, beschermd door 2 beursopzichters vertoonden omringd door een groep beursklanten, die in de slapte van zaken een voorwendsel schenen te zoeken om relletjes uit te lokken. Van der Goes zelf maakte slechts eene korte verschijning op de Beurs. Hij werd op straat door zijne partijgangers toegejuicht. Zoolang de Beurs duurde, bleven groepen volks voor het gebouw wachten. Een der beursbezoekers, die men voor den aanlegger hield der demonstratie tegen Van der Goes werd bij het verlaten der Beurs door eene menigte onder gejoel naar de groote club geóscorteerd. De Dam bleef nog eenigen tijd het tooneel van kleine woelingen, waarbij men eenige malen het socialistisch vrijheidslied hoorde aanheffen. Een en ander gaf geen aanleiding tot buitengewoon politievertoon. Te kwart na drieën had de Dam weer zijn gewoon aanzien. Te 't Meer, in de onmiddellijke nabij heid van Heereuveen, heeft Zaterdag avond een moordaanslag plaats gehad in de herberg van Pietersma. Sedert eenige dagen waren aldaar gelogeerd de koloniaal J. Westerhuis, een kennis van den kastelein, en diens aanstaande Suzanna Pleizier. Tegen zes uur, terwijl de laatstge noemde zich in de gelagkamer bevond, traden de 54jarige Lolke Brouwer en diens broeder Thomas, beiden te B?nedenknijpe woonachtig, de herberg binnen. L. Brouwer b^e^" tv-lotond op zijne wijze geklic'a te rocken niet het meisje dat daarop het vertrek verliet en bij haar aanstaande hulp zocht. Ga je voor dien vent wea"> antwoordde deze, »als hij het w*agr de hand naar je uit te steken, zal ik hem wel helpen." Met deze woorden ging hij met haar de gelagkamer weder binnen en nam plaats bij de kachel, waar ook de ge broeders Brouwer zaten. Lolke ging voort met zijne zonderlinge galanterieën, tengevolge waarvan Westerhuis opstond om hem tot vertrekken te dwingen. Worstelende was men tot bij de deur geko men, toen Suzanna zag, dat Lolke een mes uit den zak trok. Zij snelde toe om haar aanstaande te helpen, doch te laat. Op het zelfde oogenblik zonk Westerhuis in elkander. Vrouw Pietersma en Suzanna hielden Brouwer nog eenige oogenblikken met geweld vast doch daar ook de gewonde hare hulp ver- eischte, lieten zij hem gaan, onder de op merking, dat hij toch voldoende bekend was. Weldra was de brigadier der rijksveldwacht Godschalk aanwezig en reeds een uur na den aanslag was Brouwer in verzekerde bewaring genomen en overgebracht naar het huis van bewaring te Heerenveen. Ook de ontboden geneesheer verscheen zoo spoedig mogelijk en constateerde eene wond in de zijde van 7^2 cM. diepte en l]/s cM- breedte. De steek is bovendien zoo krachtig toegebracht, dat ook een der ribben gebroken is. Toch moet de hoop om den gewonde in het leven te behouden niet uitgesloten zijn. Lolke Brouwer, die gehuwd en vader van verscheidene kinderen is, onderging dienzelf den avond nog een langdurig verhoor. Hij trachtte te ontkennen, doch zoowel Suzanne P., als J. W. Vos, mede in de herberg aan wezig, verklaren hem het mes te hebben zien trekken. Eerstgenoemde heeft bij hare poging om haren minnaar te verdedigen, nog eene, gelukkig onbeduidende, snede over de hand gekregen. Een dierentemmer van een bijzondere soort was onlangs in het circus van Barnum en Bailey, te Bridgeport (Ver. St.), aan het werk. Daar werd een stevige Duitscher Hans genaamd, als knecht in dienst genomen en terstond aan het werk gezet, om de hok ken der wilde dieren goed schoon te maken, van binnen en van buiten. Een poos later vond men hem bezig met vegen in het hok van vijf gevaarlijke leeuwen. Hij ging bedaard en flink zijn 'gang, en als een der leeuwen hem te na kwam, duwde hij hem zijn bezem in den snoet. Zoo hield hij de wilde dieren op een eerbiedigen afstand. Zij scholen in een hoek, en toen Hans ook daar moest gaan vegen, joeg hij hen zonder complimenten met zijn bezem daar vandaan. Niemand had zich ooit in het hok gewaagd bij deze leeuwen die als bijzonder kwaadaardig bekend waren. Iedereen dacht, dat de man er niet levend uit zou komen, en eenige mannen stonden al gereed hem hulp te verleenen. Maar Hans kwam volkomen ongedeerd uit het hok. De leeuwen bleven geïnspireerd door het in hun oog vreemdsoortige wezen en durfden hem niet aan. De held van den bezem zal echter in het vervolg het langstelige gereedschap gebruiken waarmee het schoonmaken ge woonlijk geschiedt. Waspik, 19 Dec. De gemeenteraad heeft heden in zijne vergadering eene nieuwe plaat selijke politieverordening voor deze gemeente vastgesteld, welke aan HH. ged. staten is medegedeeld. Tot lid van het burgerlijk armbestuur al hier is benoemd de heer Joachim Kamp, ter vervanging van den heer J. L. Verschure, die als zoodanig heeft bedankt. Door het bestuur der sociëteit „Volks vlijt en Volksvermaak" alhier is benoemd tot onderwijzer aan de teekenschool dier in stelling, de heer J. van Rossum., onderwijzer aan de openbare school alhier. Hadden vroeger de verpachtingen en verhuringen der landerijentoebehoorende aan het burgerlijk armbestuur alhier, plaats ten overstaan van een notaris, in het vervolg zullen deze door gemeld bestuur zelf ver pacht worden. Het vervaardigen der akten en het innen der pachtpenningen is opgedragen aan den heer A. A. C. van Dort, gemeente-secretaris alhier. Gisteren avond had alhier in de har- moniezaal van den heer H. Montens een buitengewoon concert plaats van de harmonie „Virtus nobilitat Artem." Een achttal nummers werden ten gehoore gebracht, die onder directie van den ijverigen waarnemenden directeur, den heer J. Hooij- maijers, flink werden uitgevoerd. Deze eerste winteruitvoering getuigde, dat de muzikale krachten onzer harmonie steeds vooruit gaan. Jammer dat de zaal zeer schaarsch was bezet. 's Gravemoer, 19 Dec. Op Maandag den 26 dezer (2e Kerstdag), des avonds ten 7 ure, zal het 's Gravemoersch „Mannenkoor," in het l okaal bij J. Knijpers alhier, eene uit voering geven. Het programma ziet er goed uit. Behalve voor afwisseling in de keuze der te zingen stukken, is er ook gezorgd voor eenige komische voordrachten. We wenschen der vereeniging veel succes toe en hopen, dat hare moeiten, om weer een gezelligen avond aan 't publiek aan te bieden, beloond zullen wo: den door een druk bezoek. TL^rrlagavond, omstreeks elf uur, werd door J. B., onbezoldigd rijksveldwachter, wo n en de te Rotterdam en zijn broer Jac. B., wonende alhier, een landlooper op heeter- daad betrapt op het stelen van een jas uit het huis van Jac. B. Voor den burgemeester gebracht, werd de landlooper op diens bevel, onder den toren gelogeerd en Maandagmor gen door de gerequireerde maréchaussée te Rijen herwaarts gevoerd. Het schijnt een oude bekende der justitie te zijn. Drunen, 21 Dec. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad is'gekozen de heer Hendrik Willemse, met 129 stem men; J. v. d. Sanden bekwam er 110. Kalveren: le kw. 971/; 8772 ct.3de kw. Schapen: le law. 00 Boter 60 7(j cent 2de kw. 821/o a GORFN CHEM 19 Dec. Men besteedde voor: ristarwe f7,50 a f 7.90 roode dito f 6,50 it i' 6,75, witte dito f 7.k I 7.25 inl. rogge f5,50 a 5,75 buitenl. dito 1 5,a 5.25 gerst 14„50 a 4,75 haver f3,25 it 3,75 beste kook- erwten f0,a 0,V, lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 92 runderen. le qual. Kalfkoeien f200 260 Kalfvaarzen f 120 a '180 Melkkoeien 1140 k 200 Hok keling ossen f it 00 l'/a jarige ossen f 80 it 100 Guiste vaarzen f 80 it 100 Pinken f 40 a 80 Graskalveren f 30 a 60 Nuchtere kalv. f 6 a 10 Aangevoerd 5 varkens van 20 a 23 c., per half kilo, 97 biggen van (6,00 a. 14.per stuk Eieren f 1.90 a 2.per 23 tuks. Boter 65 a 75 ct. per 1/.J kilo. ROTTERDAM, 19 Dec. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 5.25 it f 6.50. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.60 k 5.25 dito mindere f 0,it 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f3.50 a 4,50; mindere 1 0,a 0,beste Zomei f3,25 a 4.20; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.it 3.50. Mindere f0.— a 0.— Koolzaad. Tuik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f0.afO.Zomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f 15.tot f 17, Paardenboonen. De beste f 5.75 k 6.20. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f6,75 a 8,25; Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f6.it 7-50. Mindere f0.k 0. Blauwe erwten. De beste f7.50 a 8. Mindere f0.a 0. Kookerwtende beste partijtjes van l 0.k 0.mindere van f0.a 0. ROTTERDAM, 20 Dec. Op de veemarkt waren beden aangevoerd63 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 500 vette runderen, 677 magere dito, 269 vette en graskalveren, 72 nuchtere kalveren 0 schapen of lammeren, 5 varkens, 95 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 74 a ct. 2e kw. 68 a ct. 3e kw. 56 62 ct. koorspoe lig bevallen van een welgeschapen ZOON5 P M. C. A. SPXj'KSSMAN- Van Betjnen. Waalwijk, 10 December 1892. n 'Pot onze diepe droefheid overleed® 111 heden, na een langdurig lijdenonze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd- vader Jan Wijnand de Jong, pij na voorzien te zijn geweest van dei H. H. Sacramenten der stervenden, in m y den ouderdom van ruim 80 jaren. H Uit aller naam, Wed. J. DE JONG43noeren ^Kaatsheuvel, 19 Dec. 1892. af0.65,a0.75 en fl.p. lOOstuks. vanaf 25 cent de 100 stuks. Spoedige opgaaf gewensclit. IIET RASSIERS- EN EFFECTEN KANTOOR van de hoeren en van het Correspondentschap der Kfederlandsche Bank, te Waalwijk, Het kantoor is geopend vau voormiddags 9 tot namiddags 6 uur; Voor de Nederl. Bank des voormiddags van 9 tot 12 en des na middags van 2 tot 4 uur; Voor verwisseling van Bankpapier en Specie zooveel mogelijk des voormiddags. Waalwijk, 20 Deo. 1892. Het bouwen van een HEEREN HUIS met bijlevering der ma terialen, voor den Heer L. Veewiel-Van Loon, te Waal wijk, op des voormiddags 11 uur; fanwijzing 10 uur Bestek en teekening liggen ter inzage het koffiehuis van den heer W. BROKKIf te Bezooien. Inlichtingen te bekomen op de werkda* bij JOS. VAN REE, bouwk. Waalwijk. zal ten verzoeke van den WelEd. Gestrengen Heer. mr. P. H. L O E F F advocaat en procureur te 's Bosch in diens hoedanigheid van curator in het faillissement van H. L. VERBRUGGE, schoenfabrikant te Waalwijk, ten woon huize van laatstgenoemde, op Donderdag 22 December 1892, voormidd. 10 ure, in het OPENBAAR om contant geld al de tot dat faillissement behoorende goe deren, als Eiken en dennen linnenkast, tafels, stoelen, spiegelschilderijen kachelkoper-, tin-, blik-, glas- en aardewerk. Voorts eenig zool-mat- en bokleder chagrin, elastiek, senella, naukin, stroppen- band en afval van leder. Ten slotte 64 paar dameslaarzen, leesten, gereedschapsnijtafels en bascule met ge wicht. Een een ander een uur vóór den verkoop te bezichtigen.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 3