Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Amerika. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Volgens de Petite République francaise houdt men zich bij den generalen staf bezig met het onderzoek van een model van kleine draagbare mitrailleuses, waarmede de caval- lerie en de bergtroepen voorzien zouden wor den. Het heet dat er met dit soort van ge schut 600 kogels van klein kaliber in eene minuut afgeschoten kunnen worden, alzoo ge lijkstaande met het aantal kogels dat 25 k 30 man in eene minuut met het geweer kunnen afschieten. In den jongsten Franschen minister raad is ernstig beraadslaagd over te nemen maatregelen tegen de socialisten en anar chisten. Zulks is geschied naar aanleiding van zekere in de jongste openbare bijeen komsten dezer lieden uitgedrukte gevoelens en te kennen gegeven omverwerpende voor nemens, die onder het publiek groote ont stemming hebben verwekt. In Frankrijk sluit 1892 zoowaar nog met een goede daad. Baron Alphonse de Roth schild gaf aan het Parijsche armbestuur een millioen francs ten geschenke om als kapitaal vast te zetten en den interest te besteden voor behoeftige kraamvrouwen in de hospi talen. De toestand van Ferdinand De Lesseps is verre van gunstig. Hij heeft in de eerste plaats veel te lijden door de strenge kou, maar wat erger is, de moeite, die men doet om hem te bewaren voor onbescheiden babbelaars, voor couranten en brochures, waarin de Panamazaak bespro ken wordt, maken den grijsaard onrustig en doen hem allerlei gissingen maken. Het li chaam is verzwakt, maar de geest en het geheugen zijn nog krachtig genoeg om on der de vage geruchten een deel van de waar heid te raden. MADRID, 2 Jan. Een vijftien honderdtal anarchisten hebben deelgenomen aan de mee ting op de Plaza del Toros te Barcelona. Verscheidene redevoeringen werden uitgespro ken en herhaaldelijk werd de noodzakelijk heid betoogd om het pasbegotinen jaar te doopen met bloed. Een der sprekers deelde mede, dar in de provincie Barcelona alleen het aantal werkeloozen honderdduizend be loopt. Wegens de verbetering der katoenprijzen verwacht men een spoedig einde van de werkstaking der wevers in Lancashire. On derhandelingen in dien geest zijn tusschen patroons en werklieden gaande. Te Dublin heeft men een pakket met twee pond buskruit, gelijk zulks door de mijn werkers gebruikt wordt, gevonden in het nauwe steegje naast de Rathminer-kapel, een der grootste gebouwen van Dublin. Daar even wel geen spoor van lont aan het pak te bekennen was, heeft men hier waarschijnlijk minder met eenen verijdelden aanslag, dan met eene „aardigheid" of een toevallig ver lies te doen. rauwe schaduwen, die zich nu aan de donkere ennen vastklampten, dan rondom de kruinen zweefden en dan weer als schimmen over den grond gleden. En diezefóe nevelen en dampen strekten zich ook uit over het gebergte, ginds in het verschiet, nu zich brekend, dan zich sa mentrekkend rondom de donkere bergtoppen en in de dampige dalen. Het was een onophoudelijk gejoel en gewoel, een nederdalen en opstijgen, nu alsof de bergen en dalen zich tot in hunne diepste diepten wilden opener, en dan weer, alsof zij zich voor ieder menschelijk oog zochten te verbergen. Van alle kanten huilde de storm hij deed de honderdjarige dennen als korenhal men schuddenkrakend zwaaiden de forsche stammen heen en weder; steunend bogen zich hunne kruinen ter aardeen daarboven joegen de vormlooze wolkgevaarten driftig voorwaarts. Het was een noodweerzooals het gebergte slechts enkele malen te aanschouwen gaf, en toch waren het lentestormen, die daarboven woedden. Op die onstuimig fladderende wieken kwam de lente aangevlogen niet vriendelijk en lachend zooals beneden in de dalen hier hield zij haar intocht met ruw geweld; maar toch was het haar adem, die dien storm bezielde, toch was het haar stem, die in dat tieren en razen, in dat ruischen en bruisen klonk, 't Is alsof de voorjaarsstormen een belofte in zich bevatten van zonneschijn en bloesemgeuren, waarin het aardrijk zich weldra zal mogen verblijden; 'tis alsof ze de voorboden zijn van dat krachtige en bezielende leven, dat reeds worstelt, om zijne duizenden kiemen tot het licht te doen doordringen. En zij hoorden haar stem en zij beantwoordden deze, de bulde rende woudende klaterende beken en de dam pende dalen. Te midden van al dat bruisen en schuimen en woelen, klonk toch het zegelied der natuur, die nu eindelijk de laatste winterboeien slaakte, klonk haar juichkreetlente komt!" Er ligt iets geheimzinnigs in zulk een nade ring van de lente en de berglegenden schrijven haar dan ook een eigenaardige romantische tooverkracht toe. Zij verhalen van den berggeest, die in zulke uren zijn rijk doorgaat en wiens macht zich dan tevens zegenend ol onheil aan brengend over de menschen uitstrekt, die in dat rijk vertoeven. Wie elkander dan leeren kennen, bêhooren elkaar voor eeuwig toe, en wie dun scheiden, blijven in alle eeuwigheid gescheiden. Zij behoefden elkander voorwaar niet meer te leeren kennen, die beiden daar ginds op den heuvel, zij waren verbonden door den hechtsten band, die twee menschen slechts kan vereenigen, en toch waren zij elkander zoo vreemd, alsof er werelden tusschen hen lagen. Het stilzwijgen had reeds een geruimen tijd geduurd. Eugenie was de perste, die het afbrak. Wordt vervolgd. De werkstaking in het Saar-gebied heeft zich over alle inspecties op een na, uitgebreid. Bij de groef te Maybach zijn 's nachts grove buitensporigheden gepleegd. De ventilator is vernield. i et getal werkstakers bedraagt 25000. Bij alle groeven zijn politieverordeningen aangeplakt. De autoriteiten schijnen ongerust en nemen de uitgebreidste en strengste maat regelen, om met behulp van het leger meester te blijven van het terrein. Een ulaan is zoo danig mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Bisschop Korum van Trier heeft een open brief gericht tot de geestelijkheid van het stakingsgebiedwaarin hij de mijnwerkers dringend tegen deelneming aan den opstand waarschuwt. Bij den Duitschen rijksdag is ingekomen een wetsontwerp ter verscherping der bepa lingen tegen den woeker. Gevangenisstraf tot van zes maanden geldboete tot van 3000 mark en verlies van burgerlijke rechten worden daarbij op dit misdrijf gesteld, 't welk om schreven wordt als: van den nood, de licht zinnigheid of de onervarenheid van anderen misbruik maken met betrekking tot het leenen van gelden, enz en het zich daarbij doen toekennen van voordeelen, den gebruikelijken rentevoet wanverhoudendcr wijs te boven gaande. In afwachting der invoering eener rijks wet tot schadeloosstelling van onschuldig veroordeelden lfeeft de Badensche regeering aan drie personendie in zoodanig geval verkeerden uit eigen beweging eene som gelds verstrekt, onder bereidverklaring deze zaak bij afzonderlijke wet voor het Groot hertogdom te regelen. Bij de Nieuwjaarsreceptie voor den generalen staf sprak de keizer de hoop uit dat het verzet, hetwelk zich in den rijksdag tegen de legerwet kenbaar maakt, bedaren moge. De keizer verklaarde dat hij geheel op het standpunt van de bedoelde militaire voorstellen staat, zooals zij door Caprivi zijn ingediend, en dat hij die met dezen of met eenen anderen rijksdag zal doorzetten. Uit het laatste wordt opgemaakt, dat de keizer zoo noodig tot eene ontbinding van den rijks dag besloten is. Naar het heet, heett de keizer bij zijne toespraak ook gezegd niet te zullen dulden, dat officieren van het leger tegen het leger - ontwerp oppositie voerden. De keizer verklaarde dat het tot wet ver heffen van het ingediende legerontwerp voor Duitschland eene militaire en politieke nood zakelijkheid is. Hij verwacht met vertrouwen dat dit meer en meer zal worden ingezien en zal voor het door de verbonden regee ringen ingediende voorstel pal staan. De werklieden van de mijn Salzbach hebben op de gendarmen geschoten. De staat van beleg is afgekondigd. De werk stakers zijn gewapend met revolvers en zijn ruim vau munitie voorzien. Een aantal ar restaties hebben reeds plaats gehad. Aan de mijn von der Heijde is een geregeld gevecht geleverd tusschen de werkstakers en de ge wapende macht. De opgewondenheid is zeer groot. Uit Saarbrugge wordt van Maandag gemeld In de gisteren gehouden talrijk bezochte mijnwerkers vergaderingen te Louisenthal Bildstock, Gurckenbach en Holz is besloten, de arbeidstaking voort te zetten, Heden zijn er slechts 4546 man opgekomen om te werken. De koning heeft aan eene deputatie der kamers, die hem met Nieuwjaar kwam geluk- wenschen gezegd: Het verheugt mij innig dat 1893 b°gint onder betere vooruitzichten voor Italie's handelsbetrekkingen. Wij kunnen al onze zorgen rustig wijden aan de groote belangen des vaderlands. De president van den Hongaarschen minister raad, dr. Wekerle, legde in zijn antwoord op de gelukwenschen der liberale partij den nadruk op het programma der regeering, die de kerkelijk-staatkundige quaesties zal oplos sen, zonder aan de dogma's te raken, en het nationaal karakter van den Hongaarschen staat krachtig handhaven zal. De goede betrekkingen met het buitenland, zeide de minister - welke wij ons beijveren door handelstractaten te versterken, en de toestand van vrededien wij als verzekerd mogen beschouwen, geven ons recht te verwachten dat wij er in slagen zullen den materieelen en financieelen toestand te verbeteren, de nijverheid te ontwikkelen, het programma van binnenlandsche staatkunde ten uitvoer te leg gen en de oplossing te vinden voor de ad ministratieve hervormingen. De regeering zal haar programma onveranderd handhaven. Een treurig ongeluk wordt uit Chicago bericht. Een stoomtram vol passagiers is in botsing gekomen met een locomotief in volle vaait. Drie mannen en een vrouw werden terstond gedood. Vier en twintig anderen werden meer of minder ernstig ge wond. Het ongelijk moet te wijten zijn aan de nalatigheid van twee baanwachters die nu in hechtenis zijn genomen. Een bloedig gevecht werd onlangs ge streden te Arlington, in Texas (Ver. St.,) bij het spoorwegstation. Daar kwamen uit een aankomenden trein de heer Hargrove en zijn zoons Walker en Georgealle drie zwaar gewapend. Nauwelijks waren zij uitgestapt of daar kwamen uit een schuilhoek twee mannen te voorschijn, Spears en Smith, die Hargrove neerschoten, waarop zij naar den anderen kant van den trein snelden en George dood !en. Walker, wiens revolver niet afging, nam daarop den revolver van zijn vader en Schoot Spears en Smith dood, die twaalf schoten op hem losten, zonder hem te raken. Toen Hargrove, nadat de trein was weg gereden, Smith en Spears kon zien liggen, kwam hij halverwege overeind en schoot zijn verslagen vijanden nog verscheidene kogels in het lijf. Daarna viel hij achterover en stierf. Het gevecht was het besluit van een oude familieveete, welke men overeengekomen was door de wapenen te beslechten. De Engelsche stoomboot Umbria, welker lang wegblijven zekere ongerustheid had ver oorzaakt, is behouden, schoon met defecte machinevoor Fire Island bij New York, aangekomen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Dec. ingelegd f2116,255; terugbetaald f 1716,12. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1519. Gedurende het jaar 1892 werd ingekgd f 42060,985, terugbetaald f 34127.89. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December: ingelegd f 2254.19 terugbetaald f 2250.40. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 963. In het jaar 1892 werd op dit kantoor ingelegd f 19288.565 terugbetaald f 19634.19. Gedurende het jaar werden 70 nieuwe boek jes uitgegeven, Weerkundige waarnemingen. Over de maand December 1892, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 163/s mill. Vorig jaar December 116%; verschil 993/4 mill. 4 Regendagen 1 a 4 en 12 Dec. Vorig jaar Dec. 16. Sneeuw 9 Dec. Vorst 10, 22 a 26, 30 a 31 Dec. Mist 7, 15, 21 Dec. Karakter van het weer goed, echter veel scherpe wind. Windkracht op 3, 9, 12, 23 van 5/107/io* Overige dagen varieerende van Vlo-Vio* Windrichting N. 2, 10. O. 22 a 26, 28, 30, 31. Z. 9. W. 5, 6, 8, 12, 13, 16, 18, 19, 21, 29. N.O. 27. N.W. 4, 11. Z.O. 3, 7. Z.W. 1, 14, 15, 17, 20. Gevallen regen van 1 Januari '92 tot 1 Ja nuari '93 5369/16 mill. Regendagen van 1 Januari '92 tot 1 Januari '93 112. 1891 gaf 6373/16 mill, regen met 156 regend. 1890 gat 7315/i6 mill, regen met 96 1889 gaf 6697/10 mill, regen met 130 WAALWIJK. Buitengewoon Concert, door het strijkor kest der stafmuziek van het 2e reg. infanterie, in garnizoen te 's Bosch, op Vrijdag 6 Jan. a. s., (Driekoningen), op Musis Sacrum. Aanvang 7 ure 's avonds. Zie Programma's WAALWIJK, 4 Januari 1893. Bij kon. besluit is D. Duijser ontslagen als secretaris-penningmeester van het waterschap van den Hoogen Maasdijk en Stad en Lande van Heusden c.a., provincie Noordbrabant. Een groot aantal honoraire leden woon den Maandag j 1. het tweede winterconcert bij, dat hun aangeboden werd door de har monie l'Espérance. De schoonemeestal nieuwe nummers van het programma werden op hoogst verdienstelijke wijze uitgevoerd dank in de eerste plaats aan de degelijke leiding van den directeur, den heer Frie van leisel. De solisten voor clarinet, piston en saxophone verdienden ten volle den bijval dien het publiek hun in zoo ruime mate schonk. j De Hollandsche coupletzanger, de heer Jean Charlier, beschaamde den roep niet, die hem hier was voorgegaan: hij bezit een uitstekende voordracht en beschikt over een fraaie stem. Zijn optreden verwierf telkenmale uitbundige toejuichingen. De banen der Waalwijksche IJsclub, op het terrein van den Nieuwen Maasmond verkeeren in uitstekenden toestand en lokken dagelijks een groot aantal liefhebsters en liefhebbers van ijssport, zoowel uit de Lang straat als uit het Land van Heusden en Altena. Het bestuur doet dan ook al het mogelijke om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Aanstaanden Maandag, ijs en weder die nende, groote wedstrijden zooals blijkt uit achterstaande advertentie. Als 't weder goed blijft verwacht men voor dien tijd nog andere feestelijkheden. De rijkspolitie alhier heeft dezer dagen verschillende processen verbaal opgemaakt wegens verkoop van sterken drank in 't klein zonder vergunning. Nog een gevolg van de tiendquaestie: Voor de arr. rechtbank te 's Bosch diende gisteren de zaak contra A. H. te Capelle. Het O. M., waargenomen door den subst. officier van justitie Mr. Van den Kun, eischte schuldig verklaring aan mishandeling, lichamelijk lei sel tengevolge gehad hebbende en veroor deeling tot 2 jaar gevangenisstraf. De ver dediger, mr. van Zinnicq Bergman, achtte de ten laste gelegde feiten niet in allen deele bewezen en vroeg op grond daarvan en om de omstandigheden, waaronder ze gepleegd waren, vrijspraak, terwijl hij, voor zoover ze als bewezen werden aangenomen, vroeg een geneeskundig onderzoek om uit te maken of beklaagde, op 't oogenbhk dat hij ze pleegde, wel toerekenbaar was. Mr. Lion, optredende als vertegenwoordiger van den mishandelde, vroeg eene schadeloos stelling van f147 voor geneeskundige behan deling en tijdverzuim. De handel in de Langstraat in kalfkoeien was bij tamelijken aanvoer zeer vlug; ver scheidene Belgische kooplieden waren aan wezig. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien f180 k 210, hokkelingen en jarige Kalveren f40 a 80, nuchtere dito f 12 a 16, slachtvee le qual. 65 a 70 ct., 2e qual. 60 k 64 ct. vette kalveren 85 a 95 ct., vette varkens 58 a 59 ct. (schoon) alles per Kg.; biggen f 12 tl 16, berekend naar f L.80 k 2.per week. Hooi. Naar den kleinen voorraad is de handel in dit artikel zeer levendig, voor de persen wordt druk gekocht, terwijl de prijs f21 k 22 per 500 Kg. bedraagt. De handel in de Boven Langstraat in aardappelen is traag. Prijs: klei f 1.50 k 2. zand fl.— a 1.25 per Hl. Roode kool geldt 10 a 12 ct., savooje naar soort 7 a 8 ct. per stuk. Blijkens bericht van Hs. Ms. gezantschap te Berlijn is de invoer uit Nederland in het staatsgebied van Bremen verboden van ver- sche en versch gezouten huiden, van versche hoornen en klauwen van herkauwende dieren, van versche klauwen van varkens, alsmede van onbewerkte wol, van onbewerkt haar en onbewerkte borstels. Volgend geneesmiddel tegen de mond en klauwziekle van vee wordt aanbevolen door een Italiaansch geneesheer, bekend met veekwalen een middel dat met een goed gevolg beproefd werd op 400 boerenplaatsen in Italië. Zet thijm in een vat koud water voor 48 uren; gebruik dat aftreksel, na eerst den mond en de klauwen van het dier gewasschen te hebben met koud water. Uit Ruhrort meldt men: Bij de ook hier op de vele fabrieken en werven heerschende slapte, zijn vele werklie den ontslagen. Dit lot treft in de allereerste plaats de buitenlanders, waaronder zeer vele Hollanders zijn, die, na eenige weken rond- geloopen te bebben, hunne spaarpenningen hebben zien verdwijnen en nu huiswaarts willen. De Nederlandsche Vereeniging alhier doet wat in hare macht staat, maar bij de vele aanvragen zijn hare nog bescheiden middelen niet toereikend, zoodat menigeen slechts met een spoorkaartje tot Arnhem kan geholpen worden. Een der afgevaardigden op het deze week te Zwolle gehouden congres der socia listen wilde, dat iedere socialist eene revolver en zelfs dynamiet zou hebben, en een ander dankte Recht voor Allen voor het bekend maken van een voorschrift voor het bereiden van dynamiet. Dat is de partij, aldus roept de Nieuwe Rotterdamsche Ct. uit, die steeds beweert, dat wanneer de orde wordt gestoord, het de schuld der politie is; de partij, die met zooveel diepe verontwaardiging alle verantwoordelijk heid voor de daad van Ockeloen trachtte af te wijzen! Tilburg, 2 Januarie. In de zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, op eene vraag betreffende het ontworpen scheep vaartkanaal, dat de stukken in handen zijn van het rijk, en dat hem bij een bezoek van den inspecteur en den ingenieur van 's rijks waterstaat gevraagd is, of de richting van het kanaal met het oog op de te maken schut sluis langs Waalwijk kon genomen worden, waarop hij antwoordde, dat dit we! voor de provincie van belang, maar voor deze ge meente niet geweusrht is,

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2