BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Amerika. BINNENLAND," men zich meer in 't bijzonder bezig met het proces tegen de administrateurs der Panama kanaal maatschappij, dat gisteren een aanvang nam voor de eerste kamer vau het hof van appel. Zooals men zich herinnert, zijn de beschuldigden: de ex-president van den raad van beheer der maatschappij, Ferdinand De LessepsCharles De Lesseps, Marius Fon- tane en Cottu, oud leden van den raad van beheer en de ingenieur Eiffel, terwijl De Reinaeh juist vóór de arrestatie gestorven is en de aanklacht luidtoplichterijpoging daartoe en misbruik vanvertrouwende schandaaltjes komen eerst later bij het pro ces wegens omkooperij. De misdaden zijn aldus luidt de aanklacht gepleegd minder dan drie jaar voor de eerste vervolging en wel te Parijs behalve Eiffel hebben zich allen schuldig gemaakt aan vergrijp aan den eigen dom van anderen, door zich door verschil lende personen langs bedriegelijken weg geld sommen te doen ter hand stellen. Het aan tal getuigen beloopt 31 en een twaalftal zit tingen zullen er gewis mee gemoeid zijn, zoodat, bij drie zittingen per week, 't zaakje eerst tegen 't begin van Februari zou zijn afgeloopen. Een week van het jaar is reeds weer ver- loopen en nog altijd verkeert men in de on zekerheid omtrent het door keizer Wilhelm op nieuwjaarsdag den generaals toegevoegde, wel is er veel en velerlei over gesproken, maar veel verder is men daardoor niet ge komen men weet, dat de keizer gesproken heeft, maar over het hoe en wat is n:en even wijs, als voor een week. Te Parijs heeft men bij verscheidene anar chisten en nihilisten huiszoeking gedaan en zes anarchisten en een nihilist, met name Voczechowski, gevangen genomen. Op een aantal stukken werd beslag gelegd. Verschei dene nihilisten zullen over de grenzen gezet worden. De indirecte belastingen hebben in December van het vorige jaar 17 millioen meer opgebracht dan begroot was; de inko mende rechten brachten anderhalf millioen meer op. Baihaut is Maandag te half zeven ure, toen hij uit het kabinet van den rechter van instructie kwam, gevangen genomen en naar het huis van arrest gebracht. Te negen uur is hij naar de gevangenis van Mazas vervoerd. Wat aan dezen oud-minister wordt ten laste gelegd is van zeer bijzonderen, hoogst ernstigen aard. Niet minder dan een halt millioen franken zou hij destijds, in 1886 toen hij minister van openbare werken was, in den zak hebben gestoken voor de volgende ongehoorde bedrijven. De regeeringaan wier hoofd toen De Freycinet stondterwijl de tegenwoordige president der republiek minister van financien was, had toen den ingenieur Rousseau naar Panama gezonden, om den staat van zaken op te nemen, en den 2n Mei 1886 deed deze aan den minister van opeubare werken deswege zijn rapport toekomen. Nu beschuldigt men den minister, dat hij niet alleen dat verslag maanden lang heeft achterwege gehouden, in plaats van er dadelijk mededeeling van te doen aan den ministerraad, maar ook, dat hij het vervalscht heeft, door er bij te voegen, dat, naar het oordeel van deskundigen, het kanaal in 1892 gereed zou wezen en nooit meer dan twee milliarden francs zou kunnen kosten. In werkelijkheid evenwel moet Rous seau's rapport uiterst ongunstig hebben geluid en de Panama onderneming daarin zoogoed als onuitvoerbaar en de kosten onberekenbaar genoemd zijn. Dit verslag, dat natuurlijk der Panama maatschappij zeer ongelegen moest komen, is nooit in zijn geheel openbaar gemaakt, maar slechts (door het dagblad Le Temps) in een gunstig gekleurd uittreksel, 't welk door Bai- haut's secretaris Blondin, in overleg met de Panama-maatschappij, moet zijn bewerkt. Voor dezen liefdedienst zou, gelijk reeds gezegd is dat de beschuldiging luidt, een half millioen zijn opgestreken. Op last van den rechter van instructie wordt nu in de archieven gezocht naar den oor- spronkelijken tekst van dit rapport van den ingenieur Rousseau. Booze tongen voegen er nog iets ten laste van Baihaut aan toe. Zij beweren dat deze, toen hij het ongunstige rapport van Rousseau ontvangen had, ter beurze a la baisse in de Panama-obligatien ging speculeeren. Zooveel schijnt in elk geval zeker, da£ hij, vroeger geen vermogend man, thans ruim met mid delen is gezegend. Tot zoover is de instructie, of schijnt ze te wezen, want al het boven medegedeelde is slechts bij stukjes en beetjes uitgelekt. Geen wonder, dat onder die omstandighe den de openbare meening eenigszins onge duldig wordt en Le Figaro zich heeft gewend tot den oorspronkelijken aanbrenger van het geheele schandaal, den bekenden afgevaar digde Delahaye, met het hernieuwd verzoek om de „namen te noemen» van de omstreeks tweehonderd politieke mannen, die, volgens zijn beweren, van de Panama zaak ongeoor loofd voordeel hebben getrokken. Door Delahaye is hierop geantwoord, dat hij het wel laten zal zich r.ader te verklaren en zich van zijne machtige vijanden een proces wegens laster op den hals te halen. Maar volhouden doet hij wat hij heeft aan getoond. Alleen aan regeering en justitie is het thans te onderzoeken, te bewijzen en te straften wanneer het inmiddels niet te laat is geworden, want de voornaamste bewijsstukken bevinden zich te Londen. Niet minder kras heeft zich uitgelaten de bekende oud prefect van politie Andrieux tot wien Le Figaro zich vervolgens wendde, met verzoek om »meer licht» dan hij reeds verspreid heeft. Uit verschillende bronnen puttend dus schrijft Andrieux ongeveer zijn Delahaye en ik vrijwel tot hetzelfde resultaat gekomen: een kleine tweehonderd schuldigen onder de politici van den dag. Maar van ons nu nog te eischen, dat we namen zullen noemen, zou inderdaad te naïef wezen: Er is eene com missie van enquête bezig, en mede doende zijn regeering en justitie, die voldoende hulp middelen tot hare beschikking hebben. Waarom laat ze Arton niet arresteeren, dan heeft ze een goede honderd namen. Maar het schijnt wel, dat ze daarvoor bevreesd is. Tegen de werkeloosheid der regeering, die aan mede plichtigheid grenst, moest in deze door de pers worden opgekomen, niet tegen ons gebrek aan mededeelzaamheid En dan komt Andrieux tot de volgende slotsomwaarbij men niet moet vergeten dat hij niet de eerste de beste is, maar oud prefect van politie, die zijn Parijs en omstre ken kent: „Och, wat praat ge er toch van, dat' licht in de Panama zaak de openbare meening zou geruststellen. Na de Panama zaak zouden immers de leger leveranties komen, en dan de overeenkomsten met de groote maat schappijen en de conversie der schuldbrieven van Tunis en de aankoop van spoorwegen. Want ge weet evengoed als ik, dat in de laatste twaalf jaar geen enkele groote onder neming is tot stand gekomen, waarin door ondernemers of bankiers niet is geknoeid." 't Klinkt vrij hopeloos en doet een minder vroolijk licht schijnen op een bericht, dat anders bemoedigen zou, namelijk dat Roth schild en Hirsch zouden besloten hebben ieder 25 millioen beschikbaar te stellen voor eene nieuwe Panama onderneming. PARIJS, 10 Januari. In de kamer gaf de presidents benoeming aanleiding tot inciden ten. Debernis werd door de Boulangisten met toejuichingen begroet. Rouvier bedreigde Debernis, die zijn invectieven voortzette. Ook Clemenceau was het voorwerp van eene vij andige demonstratie. De noodige stemmen werden niet verkregen, zoodat men om vijf uur tot eene tweede stemming moest over gaan. Bij de tweede stemming heeft Floquet zijne randidatuur ingetrokken. Vier aftredende vice-presidenten zijn her kozen. De kamer heeft Casimir Périer tot voorzitter gekozen met 254 van de 408 stemmen. Het Fransche ministerie heeft zijn ont slag genomen, omdat het, met het oog op den ernstigen binnenlandschen toestand wenschelijk is, dat de minister van binnen- landsche zaken president is van den minister raad. Ribot is belast met de vorming van het nieuwe kabinet, waarvan Loubet en Freycinet geen deel zullen uitmaken. De Britsche admiraal Fairfax, die zijn schip de Howe, verloor in de haven van Ferrol, is door den admiraliteitsraad van schuld vrijgesproken. Het blijkt, dat sir West Ridgeway, onder-secretaris van staat voor Iersche aan gelegenheden, aan wie de belangrijke en vereerende zending naar Marokko is opge dragen, eigenlijk een tegenstander van Home Rule is, dien de heer Morley, nu de zaak aan de orde komt, thans natuurlijk liever door een ander vervangt. In zooverre is dus deze verheffing tevens eene verwijdering. In het armenhuis te Sheerness is dezer dagen een 92jarige vrouw overleden,die haar geheele leven, van haar geboorte af, in dat gesticht had doorgebracht. Zij was er opgeruimd en tevreden, maar toch niet zoo, of zij vroeg af en toe aan de autoriteiten, of haar langdurig verblijf in het werkhuis haar niet aanspraak gaf op een pensioen De Duitsche Reichsanzeiger nam weer eens het woord, niet om den juisten tekst te brengen der jongste keizerlijke toespraak, maar om te verklaren, dat de geheele historie van de Vorwarts omtrent de 115 quitantien van het Welfenfonds een verzinsel is. Eer stens worden geen quitantie-formulieren in dien vorm atgegeven, tweedens worden de papieren ieder jaar verbrand, en ten derde— hier geeft het blad eene uitvoerige verzame ling van gevoerde correspondentien tusschen het ministerie van buitenlandsche zaken eti het gezantschap te Bern is de geheele geschiedens dezer zoogenaamde documenten eene vervalsching en poging tot oplichterij geweest van de ergste soort. Ook die valsche stukken blijken thans verbrand te wezen. De mijnwerkers van Gelsenkirchen sloten zich bij de wer' staking in de Saar- streek aan. Desgelijks de bergwerkers in het Bochumer district. De deputaties van mijnwerkers, waartoe ook de advocaat Heijder behoorde, is door den opperpresident niet ontvangen, omdat ze ten eerste niet uitsluitend bestond uit arbeiders in de staatsmijnen en ten tweede, omdat ze met klachten kwamen.waar over de hoogere mijnbeambten moeten beslissen. De opperpresident raadt intusschen aan, onmid dellijk het werk te hervatten en waarschuwde voor daden van geweld, vooral tegenover de niet-stakers. In het Ruhrgebied hebben de mijnwerkers in een druk bezochte vergadering niet alleen besloten het werk te staken, maar ook om hun mat.kers in het Saargebied te onder steunen. Troepen staan gereed om zich op het eerste bevel naar het terrein van de werkstaking te begeven. Uit Essen wordt gemeld, dat de voor uitzichten omtrent arbeidstaking voor de mijnwerkers in Westfalen zoo ongunstig mo gelijk zijn. Met de ijzerindustrie gaat het slecht, zelfs zoo dat zij er geen bezwaar in zoude zien het werk te laten stilstaan. De voorraad steenkolen is groot; de steenkolen- markt flauw gestemd en de mijn-directien zouden gemakkelijk 10 a 20,000 man kunnen missen. GELSENKIRCHEN9 Januari. Heden avond ontploften voor twee hotels hier dyna- mietpalronen, waardoor stoffelijke schade, maar geen persoonlijk letsel veroorzaakt werd. DORTMUND, 9 Januari Zaturdagavond te 8 uur is de sneltrein Berlijn—Keulen bij het station Ranzel in gevaar gebracht, door dien het linker spoor door ontploffing eener dynamietpatroon over een en een halve meter lengte werd vernield. De reizigers hebben geen letsel bekomen. De trein was, na over die plek te zijn gekomen, spoedig tot stil stand gebracht. In den omtrek van Szegedin (Hongarije) heeft men weer grooten last van hongerige wolven, die door de vorst u t de bosschen worden gedreven naar de dorpen, om voedsel te zoeken. Te Asbod werd een 4jarig kind door een wolf verscheurd. In het Italiaansche douanenstation Ale is door onvoorzichtigheid een kist met dynamiet in de lucht gevlogen, waardoor drie personen ernstig werden gewond en een persoon ge heel verbrijzeld werd. Een wielreis van belang hebben twee jonge Amerikanen, Allen en Sachtleben, uit St. Louis volbracht. Zij hebben per tweewieler het geheele vasteland van Azie doorgereden. In het najaar van 1S91 reden zijn van Kon- stantinopel, over Teheran, Askabad, Merw en Bokhara naar Taschkend, waar zij over winterden. In Mei reisden zij verder naar Kuldscha, waar zij een paar maanden moesten blijven om op proviand te wachten, vervol gens naar Hami, door de woestijn Gobi, waar het zand bijna altijd hard genoeg was om te berijden, van Suhtschan langs den Chineesc'nen muur naar Lantsioe, de hoofd stad van Kansoe en eindelijk over Singansoe en Pantingsoe naar Peking en Tientsin. De reizigers wekten vooral bij de Chineezen groot opzien met hun snelle wieiers. Zij brengen ongeveer 2000 photographische op namen uit het hoogland van Azie mede. NEW-YORK, 9 Jan. Te Watertown heeft gisteravond een hevige brand gewoed, waar door een kapitaal gebouw en twee aangren zende woonhuizen in den asch werden gelegd. De materieele schade beloopt 75000 dollars. De bewoners waren verplicht in nachtgewaad uit de vensters te springen. cgici ■•j^^ici338caaaciaa>sasiaiMhg.-.\iiAgKj<rjiLaiasa3ir'ViTfrtrri WAALWIJK, 11 Januari" 189L De vereeniging de Waalwijksche IJsclub hield Maandag den door haar aangekoudigden wedstrijd in het snelrijden, en dat het aan belangstelling niet ontbrak getuigden de dui zenden, die zich op den Maasmond, de baan der club, hadden verzameld. Het weder was zacht, voor de rijders een beetje te zacht, hoewel de banen voor den wedstrijd in uit stekenden toestand waren. Eene opgeruimde stemming en goede wil vergemakkelijkten de taak van het bestuur bij de regeling van den wedstrijd. De uitslag was als volgt lo. Amateurswedstrijd. Lengte der baan 8041/2 nieter, */s eng. mijl. Ingeschreven acht deelnemers, le prijsVerguld zilv. medaille. D. A. Kakebeen, Waalwijk, 1 m. 35 sec. 2e prijs Zilveren medaille. Ant. Gerris Vzn. Waalwijk, lm.413/s sec. 3e prijs Bronzen medaille. Luc. van Hilst, Waalwijk, l.ra. 433/5 sec. 2o. Kinderwedstrijd. Lengte der baan 150 meter. Ingeschreven acht deelnemers, le prijsLeo van Riel, Waalwijk, 2076 sec. 2e prijs Corn, Nieuwkoop, Drongelen, 204/ö sec. 3e prijs: Bern. v. Schijndel, Azn., Waalwijk, 2U/6 sec. 3. Algemeene wedstrijd. Lengte der baan 8047a meter. Ingeschreven acht deelnemers, le prijs: Hijmans, lm. 307s sec. 2e Bonis, 1 m. 357* sec. 3e Louis van Huiten, 1 m. 427s sec. 4o. Amateurswedstrijd Lengte der baan 8047a meter. Ingeschreven twaalf deelnemers. Twee kunstvoorwerpen welwillend aange boden door eenige dames. le prijs. D. A. Kakebeen, Waalwijk. 1 m. 294/6 sec. 2e Ant. Gerris Vcz. Waalwijk, 1 m. 34 sec. Door de opeenhooping van volk en het ingevallen dooiweder was bij het punt van afrit zooveel water op het ijs gekomen, dat bij de kampritten waarvan de tijden achter de prijswinners zijn aangegeven, de jury zich verplicht achtte de banen in te korten als volgt wedstrijd 1 en 3 op 775 meters, wed strijd no 4 op 750 meters. Na afloop van den wedstrijd vereenigde het bestuur zich in de overvolle tent der club om over te gaan tot de uitreiking der prijzen. De voorzitter der vereeniging begon met te wijzen op de toenemende sympathie, die de club ondervindt. In den goeden geest van het publiek bij den wedstrijd van heden zag hij, dat men meer en meer het doel der club begint te begrijpen: veraangenaming en ver edeling van het ijsvermaak voor leden en niet-leden. Hij dankte de chefs en aannemers van Maasmond voor de vergunning tot het gebruik der banen en bracht hulde aan de rijksopzichters, vooral op dezen dag, voor den steun van hen ondervonden. Vóór de bekendmaking van den uitslag van den vierden wedstrijd dankte hij de dames, die het initiatief hadden genomen om dezen wedstrijd aan de leden der club te offreeren. Hij verzocht mej. Jacoba Reijgers den eersten prijs aan den overwinnaar uit te reiken, waaraan zij gaarne voldeed. Onder welgekozen woorden overhandigde zij aan den held van den wedstrijd, den heer D. A. Kakebeen, den prijs, een sierlijk pen duletje met slagwerk. l)e harmonie St. Crispijn, welke den wed strijd opluisterde, was intusschen voor de tent geschaardfanfares deden zich hooren, en oorverdoovend was de instemming van de aanwezigen. Successievelijk werden ouder toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt aan de over winnaars in de afdeelingen 4, 2 en 3. Na uitreiking der prijzen richtte de heer De Moor, hoofd der school te Drongelen, een hartelijk woord tot het bestuur. Het bestuur verzocht de overwinnaars van het amateur schap in afdeeling no. 1, in hare feestelijke bijeenkomst in het hotel Verwiel des avonds de medailles in ontvangst te nemen, Ook hier werd menig hartelijk woord ge wisseld en werd door de aanwezige vergade ring een telegram gezonden aan H. M. de koningin van den volgenden inhoudDe vereeniging „de Waalwijksche IJsclub,» na een goedgeslaagden wedstrijd heden gezellig vergaderd, biedt uwe majesteit hare welge meende wenschen aan waarop het volgend antwoord werd ontvangen Verwiel, voorzitter Waalwijksche IJsclub Waalwijk; hare majesteit de koningin regentes draagt mij op namens hare majesteit de koningin, de leden uwer club hoogstderzelver dank over te brengen. Adjudant van dienst Van Tuijll. Wij wenschen de Waalwijksche IJsclub met dezen zoo glansrijk geslaagden wedstrijd geluk, en hopen dat zij bij het publiek steeds den steun mag vinden, dien zij bewijst zoo ruimschoots te verdienen. Deze winter praestert in onze gemeente wel veel op muzikaal gebied. Na al het schoone, dat wij reeds te genieten kregen, annonceert de koninklijke „Oranje Doelen" thans een concert, te geven door het strijk- orchest van het muziekkorps der dienstdoende schutterij van 's Bosch, terwijl de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien zich voorstelt, eene buitengewoon schitterende uitvoering te geven op Maandag 30 Jan. a. s., met hoogstvereerende mede werking van de heeren Scheepers, tenor, en Van Bekkum, baryton, beiden concertzangers te Rotterdam. Druk bezoek zij beide gezelschappen toe- gewenscht. De Maandag gehouden wedstrijden op schaatsen zijn in de beste orde afgeloopen. Onder de bezoekers waren ook eenige onzer wakkere landsverdedigersin de naburige gedetacheerd ter bewaking van den veestapel. Een hunner had van de vreugde zooveel genoten, dat hij op den terugkeer in zijne opgewondenheid niet kon nalaten te Bezooien eene glasruit te verbrijzelen. Waarschijnlijk zal ze hem duur te staan komen. De directeur der Nederlandsche heide maatschappij heeft aan een 60tal gemeente besturen in Noordbrabant een schrijven ge richt om hen opmerkzaam te maken op het werken en streven der heidemaatschappij, die tracht op zoo goedkoop mogelijke wijze het ontginnen van woeste gronden tot bosch te bevorderen. De kosten van ploegen, enz. van

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2