Spanje. Engeland. Duitschland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. bestaat, bij zich heeft. Alle maatregelen zijn genomen om te verhoeden, dat hem van de kust levensmiddelen worden toegezonden. Na hetgeen door Delahaye en Andrieux is getuigdverklaart nu weer, als derde in den bond, de bekende „Vidi", die ook het geruchtmakende artikel over Cornelius Herz schreef, dat niet minder dan een derde der vorige kamer in zake Panama feitelijk was omgekocht. Da! werk dus onthult „Vidi" ge schiedde meest door „den ander", door Arton, den collega van Cornelius Herz. Aaron heette hij eigenlijkevenals Herz en Reinach zonderling samentreffen inderdaad! Frank- forter van geboorteen om redenen van wereldsch overleg van den Mozaïschen gods dienst overgegaan tot het katholicisme. Had Herz de groote jacht, hij joeg op het kleinere wild en kocht de Iuidjes om voor sommetjes van duizend tot dertig duizend franken. Dat was zijn prijs, wist men algemeen. Hij be taalde de lieden contant, met bankbiljetten en liet ze geen quitanties teekenen, maar hield er een geheimzinnig zakboekje op na, waarin hij, met alleen voor hem verklaarbare teekenen, namen en sommen opschreef. On mogelijk dus hem aan 't lijf te komen. O wat heeft men een geld willen geven voor dat boekje, waarvan iedere regel een schandaal was! Boulanger heeft het indertijd in handen gehad; maar hij heeft er geen gebruik van willen maken, hoewel Arton hem gezegd had: „hiermede is uw politieke fortuin gemaakt.» Dit en nog veel meer belangwekkends omtrent de figuur van „den ander"van Arton met allerlei brokjes van nog andere schandalen onthult „Vidi" in Le Figaro op eene wijze en met eene gemakkelijkheid van mededeeling en stijldie inderdaad doen gelooven, dat hij gezien heeft. Gelijk we reeds zeiden: is het alles waar, wat hij zegt omtrent de algemeene corruptie, dan gevoelt men iets van medelijden met iemand als Sans Leroy, die er inliep, door van het ontvangen geld dadelijk zijne schulden, heel oude al, en een hypotheekje af te doen, en toen de rest bij de bank bracht. Van de bank der be schuldigden kan hij er velen zien zitten niet minder schuldig dan hij. Van den thans afgetreden minister De Frey- cinet verzekert „Vidi» uitdrukkelijk, dat hij financieel niets met Herz en Arton te maken heeft gehad, maar wel op ander gebied de „witte muis" heeft nu eenmaal de eerzucht president der republiek te worden van hun invloed heeft trachten gebruik te maken. Admiraal Rieunnier heelt de portefeuille van marine aanvaard; hiermede is het kabinet voltallig. De heer Peytral is ter vervanging van Ca- simir Périer benoemd tot voorzitter van de begrootingscommissie. De kamer heeft de urgentie verworpen van een voorstelvolgens hetwelk aanklachten tegen personen gestraft zullen worden, indien de aangeklaagde buiten vervolging gesteld wordt. De heer Hubbard interpelleerde de regee ring en vroeg: welke maatregelen er genomen worden om de republiek te verdedigen; aau welke rechtspleging de gevangen genomen oud minister zal worden onderworpen; en of de regeering de verkiezingen zal vervroegen. De heer Chiche vroeg ontbinding van de kamer en eene constituante. De heer Ribot antwoordde, dat de staat kunde der regeering is eene staatkunde van verdediging der republiek, toegepast met flinkheid en belistheid. Het gerecht zal zich door geenè enkele persoonlijke overweging laten weerhouden. Indien de kamer den bedoelden beschuldigde niet naar het hoog gerechtshof verwijstzal de rechtspleging volgens het gewone recht plaats hebben. De regeering kan noch eenen datum voor eene ontbinding der kamers noch eenen datum voor de verkiezingen n lemen. De eenvoudige orde van den dag, door de regeering aangenomen, werd daarop door de kamer met 329 tegen 206 stemmen aangeno men; vervolgens ging zij over tot de behan deling van de begrooting. „Ver in 't Zuid in 't schoone Spanje," is het tegenwoordig evenals in Italië, buiten gewoon koud. Te Madrid, Burgas, Soria Tereul en andere plaatsen is de thermometer tot op 7 a 8° R. onder 0 (14° F.) gedaald. Te Bilbao bevroor het water in de huizen en zelfs te Valencia vriest het 's nachts hard. In Catalonie is veel sneeuw gevallen, zoo dat het werk aan den Canfranc-spoorweg gestaakt moest worden. Omtrent het conflict tusschen Engeland en Marokko valt te melden, dat door den sultan een begin van satisfactie werd gegeven door de inhechtenisneming der drie nachtwakers welke op 1 December een Engelsch onder daan, zekeren Trinidad, hebben gedood. De zending van Ridgeway naar Tanger gaat niettemin door. Door den gezant te Parijs, lord Dufferin, zijn aan de Fransche regeering, op last der zijne omtrent de zending van Ridgeway op helderingen verstrekt. De Britsche regeering, heeft hij gezegd, laat zich bij deze zending door geen andere beweegredenen leiden dan welke de gemeenschappelijke belangen be treffen. Door den heer Ridgeway zal dan ook op alle punten, die de belangen van geheel Europa raken, met den Franschen gemachtigde overleg worden gepleegd. In den jongsten Spaanschen ministerraad heeft men zich ook met de zaak bezig ge houden en besloten in Marokko de bestaaude toestanden te helpen handhaven. De werkstaking in het Saargebied schijnt ten einde te loopen. Eene algemeene ver gadering van het geheele Saargebied heeft te Bildstock plaats gehad, waarin een eind beslissing genomen werd. Het door de „Mijn werkersvriend" medegedeelde bericht, dat verscheidene honderden mijnwerkers ontsla gen zijn, heeft grooten indruk gemaakt. Eenige honderden wacht hetzelfde lot, terwijl een aantal stakers, die nietstakers met woor den en daden beleedigd hebben, zijn ver oordeeld tot boeten van 9, 18 en 27 gul den. In sommige mijnen zijn allen weer aan den arbeid, in andere ontbreken slechts enkele werklieden. De regeering heeft een groot aantal gendarmes uit de oostelijke pro vinden bevel gegeven naar het Saargebied te vertrekken. In het Ruhrgebied bleven er van de 130000 mijnwerkers slechts 10000 weg. Een algemeene staking van al de mijnwerkers in deze streek is dus mislukt. Vele arbeiders, die dat ook inzagen, waren zeer verbitterd en dreigden degenen, die den arbeid zouden hervatten, half dood te slaan. Natuurlijk heb ben daardoor verscheidene arbeiders hel werk niet hervat. Toch beteekenl deze geringe uitbreiding al zeer weinig. Te Gelsenkirchen zijn de redacteur ea de uitgever van de „Mijnwer kerscourant" Schlick en Johann Meijer ge vangen genomen, beschuldigd van meewer king tot uitbreiding van de staking door middel van valsche berichten. In Bochum zijn in het belang der open bare orde alle vergaderingen verboden. In de Woesdagavond gehouden ver gadering der rijksdag-commissie voor de ver dere voorloopige beraadslaging over het le- gerwetsontwerp hield de rijkskanselier Von Caprivi eene rede van twee uren, welke aan ving met de nadrukkelijke verklaring, dat de regeering het hoogste gewicht aan het aan nemen der voordracht moet hechten. Hij verzocht slechts geheimhouding van de ge deelten zijner rede, welke statistieke mede- deelingen betreffende de sterkte van het Duitsche leger inhielden. Voor het overige was het hoofdpunt in zijn betoog de erken tenis, dat eene toekomstige vernieuwing van het drievoudige verbond wel is waar in hooge mate wenschelijk, doch niet volkomen zeker is, dewijl in Italië velerlei bewegingen daar tegen gericht zijn. Men behoeft wel niet aan te nemen dat het verbond bestemd is op gezegd te worden doen in de staatkunde dient met alle denkbare gevallen rekening gehouden te worden. In Frankrijk bestaat gisting en indien er daar een overheerschend man beschikbaar was, dan zou deze thans een dictatorschap kunnen instellen. Voor ons is het bestaan van den republikeinschen re- geeringsvorm in Frankrijk het meest gewenscht terwijl die het meest tot vrede geneigd is. Een dictator zou oorlog in zijn schild voe ren en de keizer van Rusland zou zelfs on der eene dictatuur van Constans, Frankrijk als een geschikt bondgenoot beschouwen. Rusland heeft eene historische begeerte naar Konstantinopel, maar moet, indien het over den Balkan wil, eerst Oostenrijk verslaan, alsmede het thans ook met Oostenrijk ver bonden Duitsche rijk. „De weg naar Kon stantinopel ligt niet meer door Weenen, maar door de Brandenburgerpoort van Ber lijn." Op zulk eenen oorlog moeten wij voor bereid zijn. Wij moeten Oostenrijk als groote mogendheid handhaven en hebben dringende redenen om ons van dien bondgenoot niet te scheiden. Personen, die het weten kunnen, zijn in den laatsten tijd gaan twijfelen of er niet reeds een geschreven verbond tusschen Rusland en Frankrijk bestaat. Dat er militaire afspraken zijn gemaakt, staat vast. Behalve deze twee tegenstanders komt ook Denemarken in aanmerking, waar het hof het middelpunt vormt van eene menigte draden der buitenlandsche staatkunde niettegenstaande de koning ons vriendschap pelijk gezind is. In den afgeloopen zomer was echter de stemming aan het hof van Kopenhage niet gunstig voor ons. De Duit sche oorlogsvloot is tegen die van Rusland alleen opgewassen, maar men moet in het oog houden dat er krachtige Fransche oor logsschepen in de Oostzee kunnen verschijnen ten einde de opperheerschappij van Rusland in de Oostzee, gepaard gaande met de fei telijke onderworpenheid van Denemarken, te vestigen. De minister toonde vervolgens aan, dat het drievoudige verbond minder soldaten op de been kan brengen dan Rusland en Frankrijk te zamen tot hunne beschikking hebben. Bij het uitbarsten van eenen oorlog zullen de twee verbonden vijanden zich het eerst op Duitschland werpen als op den ge- duchtslen tegenstander. Duitschlands kracht moet in dat geval in zijn stratigisch aanvals vermogen liggen. Om dit te kunnen ontwik kelen is echter het aannemen van het leger- wetsontwerp eene stellige noodzakelijkheid. Ruslands voorbereiding tot den oorlog gaat langzaam maar gestadig voort. Is de staat kunde van een land eenmaal gekomen aan het punt, dat zij den oorlog aangrijpen moet, dan heeft zij behoefte aan snelle overwinningen en ook voor ons zijn die. met het oog op onze bondgenooten en op de onzijdige staten, eene noodzakelijkheid. Graaf Caprivi eindigde met te verklaren, dat de rijksdag, tegenover den militairen en staatkundigen toestand van Europa, voor het Duitsche volk de verant woordelijkheid van het verwerpen van het legerwetsontwerp niet mag aanvaarden. Zoowel de woorden van den rijkskanselier over de vijandige gezindheid van koningin Louise van Denemarken zooals men weet „de schoonmoeder van Europa" bijgenaamd als zijne verrassende verzekering „dat de weg naar Konstantinopel door de Branden burgerpoort ligt," zullen zonder twijfel heel wat opzien baren en van vele kanten tegen spraak uitlokken. WAALWIJK. Zondag 15 dezer, nam. 12 ure, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien" worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 14 Januari 1893. Blijkens kennisgeving van den burge meester van Loonopzand is in die gemeente weder een geval van hondsdolheid voorge komen. De heer E. de Jong, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. school en kweek school voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, is Woensdag overleden. Voor acht dagen nog vierde hij, onder tal van blijken van belangstelling, zijn zilveren ambtsfeest. Donderdag 12 dezer, werd voor de rechtbank te 's Hertogenbosch de zaak be handeld van den heer 1). D., ontslagen secretaris penningmeester van het waterschap den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusdeu c. a., die beschuldigd wordt velen duizende guldens ten nadeele van genoemd waterschap te hebben verduisterd en dientengevolge sedert 9 November jl. in voorloopige hechtenis. Een aantal getuigen werd in deze zaak gehoord, waarna het O. M., waargenomen door mr. baron Speijert van Woerden, subst. officier van justitie, na breedvoerig betoog, vier jaar gevangenisstraf eischte. Mr. Van Baar, advocaat en procureur te s Hertogenbosch, verdediger van den be klaagde, concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. Uitspraak Donderdag 19 dezer. Het voorloopig verslag op de beroeps- en bedrijfsbelasting wordt de volgende week verwacht. Volgens de Haagsche berichtgever der Zutph. Ct. zal het een zeer omvangrijk rapport worden, en het gevolg zal wel zijn dat er over eenige weken een op vele pun ten gewijzigd ontwerp verschijnt. Met de kiesrechtherziening is men nog niet zoover gevorderd. Den 17en Januari komt de commissie van rapporteurs eerst bijeen om de punten voor het verslag aan den griffier op te geven. Waarschijnlijk zullen, als de kamer terug komt, ook voor openbare behandeling gereed zijn de voordrachten tot instelling van arbeids raden en arbeidskamers, die bij de tweede kamer aanhangig zijn gemaakt op initiatief van de heeren Pyttersen en Schimmelpenninck van der Oije. Die heeren hebben gevolg ge geven aan het advies van de commissie van rapporteurs om met elkander in overleg te treden en hunne in hoofdzaken vrij wel overeen stemmende ontwerpen tot één om te werken. Het nieuwe ontwerp is gereed en wordt reeds aan de landsdrukkerij in gereedheid gebracht. Zullen wij gaan schaatsen Een der lezers van het Nieuws stelt voor, het woord „schaatsen" te gebruiken, volgens dezelfde afleiding als ploegen van ploeg, eggen van eg, beitelen van beitel, enz. Het woord is kort en laat zich gemakkelijker vervoegen dan »op schaatsen rijden». Heeft iemand daartegen bezwaar? „Iemand uit Sheffield" geeft aan schaats- rijders in the Times den volgenden raad: „Als gij door het ijs valt, beproef dan niet uw knie op het nog niet gebroken ijs te zetten, want dan zal dit door den druk van bijna uw geheele lichaamszwaarte op één punt gewoonlijk breken, en dan zin^l gij weder en nog dieper in het water terug, of uw knie glijdt er af en gij valt achterover. Gewoonlijk raakt dan uw hoofd onder, verliest gij uwe tegenwoordigheid van geest door de groote koude en ontstaat dan eene worsteling, die slechts met den dood eindigt. „Vele ervaringen hebben mij doen zien dat het beste redmiddel is het volgende wend u, zoodra gij in het water ligt, om naar het ijs, vanwaar gij kwaamt, leg er uw armen op met zoo min druk mogelijk, steek de beenen achterwaarts, waardoor gij uw lichaam aan de oppervlakte van het water, maar volstrekt niet er boven brengt en werk uzelven met uw ellebogen, waarbij uw lichaam zoo vlak mogelijk moet liggen, op het ijs. Breekt dit daarbij, dan geschiedt dit van lieverlede, en niet zoo, dat uw hoofd en schouders onder water raken, en gij kun; voortkruipen tot gij aan het gezonde ijs komt, waarop gij nog pas gereden hebt." Er schijnt ook een voordeel in te liggen om, echt Engelsch, met een hóogen hoed op uit schaatsen te gaanwant een ander inzender in the Times zegt: „Pak, zoodra gij er door 1 gt, met beide handen uw hoogen hoed en druk hem op het water, hetzij in zijn gewonen loodrechten stand of omgekeerd, als wanneer hij op cle wijze van een duiker- klo c werkt. Hij kan u een heelen tijd boven water houden, zelfs als er ventilatie-openingen in zijn, want als hij vol water is, kunt gij hem in een seconde ledigen. Het draagvermogen van een hoogen hoed is in het water onge veer 14 (Eng pond en van een stijven vilten hoed 6 pond. Zorg vooral uw armen onder water te houden.» Menschelijke ellende. In de Boerensteeg te Amsterdam een armoedig steegje van den Klovenieursburgwal, de Hoogstraat en Bethanienstraat woonde op eene kamer eene vrouwdie met hare zeven kinderen door haren man, die als schuitenvoerder zonder werk was, hulpeloos was achtergelaten. Door de buren werd deze vrouw in hare woning aangetroffen in den erbarmelijksten toestand, waarin koude en gebrek een gezin brengen kunnen. In het overigens van alle meubels untbloote vertrek zat op den eenig overgebleven stoel de arme vrouw, verkleumd en uitgehongerd ter neer, bijna geen kleeren aan t lijf; het jongste kind, 8 maanden oud, geheel naakt in hare armen, omdat ze het nog zooveel mogelijk tegen de koude beschut ten wou! De vier anderen, waarvan de oudste elf jaren, waren zoo dicht mogelijk tegen de moeder aangekropen. De honger en de ontbering van allerlei aard hadden reeds zoozeer hun invloed doen gelden, dat het eenige moeite kostte om de arme uit den staat van verdooving, waarin zij verkeerde, te wekken. Er werd dadelijk naar de politie gezonden, en de commissaris der eerste sectie liet niet lang op zich wachten. Spoedig was er wat voedsel aanwezig, een kacheltje werd neer gezet en terstond aangelegd. Ook liet de commissaris de noodige kleedingstukken koopen. Kerkdieven aan het werk In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Hunsel (Limburg) een brutale diefstal in de roomsch katholieke kerk gepleegd. De dieven zijn met een elders gestolen ladder door een vensterraam de kerk binnengedron gen, na eerst een ruit te hebben stukgeslagen, wanrna zij het venster konden openen. Met behulp van een oude spade, die nog aanwezig was,hebben zij alle offerblokken opengebroken, zelfs was er een middendoor. Toevallig waren de offerblokken vóór eenige dagen geledigd. Verder zijn zij de sacristy binnengedrongen, welker deur tusschen de eikenhouten spiegels eene ijzeren plaat bevatte. Alles was stuk en de deur open. Hier hebben zij eenige kasten opengebroken, welke gouden en zilveren voorwerpen bevatten, doch van welke geene waren verdwenen. De sloten eener brandkast schenen hun wel te stevig; althans zij droegen sporen van geweldpleging. De sleutel van het tabernabel was verdwenen; 't schijnt dat de dieven hieraan vergeefs gewerkt hebben. Den zolder van de sacristy en het oksaal hebben zij mede bezocht. Door een der buitendeuren zijn zij verdwenen. Met welke driestheid de dieven te werk zijn gegaan, kan men zich nu wel voor stellen, doch dat het hun alleen om geld te doen was, is ook wel zeker, hetgeen zij niet noemenswaard hebben kunnen vinden. De politie doet ijverig onderzoek en meent zelfs de schuldigen op het spoor te zijn. Maandagavond is de voerman M. H., uit Frederiksoord, op een treurige wijze om het leven gekomen. Van de markt te Steen- wijk huiswaarts keerende, viel hij te Eerveen bij het passeeren van een rijtuig van zijn wagen. Hij bezeerde zich zoodanig, dat hij bewusteloos naar huis werd gebracht, waar hij des nachts overleed, een vrouw en kin deren achterlatende. Men schrijft uit Aksel: Onder de gemeente Moerbeke, nabij het gehucht de Pereboom, heeft eene poging tot moord plaats gehad. Zekere M. heeft zijn ouden vriend d. K., met wien hij oneenig- heid kreeg, met revolverschoten doodelijk ge wond. Een kogel trof den verslagene onder den arm, een in het been en een derde ging door de kiel. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Mej. v. E. te Zutfen sprong in een vlaag van waanzin uit een raam van de derde verdieping op straat, met het gevolg, dat zij zich deerlijk verwondde. Hevig bloedend, werd zij terstond naar binnen gedragen en geneeskundig behandeldkorten tijd later is de vrouw reeds overleden. Te Zeist had een treurig ongeluk plaats Zekere W., uit M., een man van ongeveer 50 jaren, bevond zich op weg van het station naar de gemeente. Onder weg had hij plaats genomen op een wagen, geladen met steen kolen naast den voerman even aan het rij den had hij het ongeluk van den wagen te vallen, waarna de rade: en over zijn lichaam gingen. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en bij een der bewoners van de buurtschap Siberie ingebracht, waarna de hulp van dr. Snellen werd ingeroepen. Onder het vervoer

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2