BUITENLAND. Belgie. Fi'ankrijk. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. doch het verloop der aangelegenheid is voor de Italiaansche ministers heel wat gunstiger dan voor hun Franse he collega's ten minste tot dusver en in zooverre in dergelijke ge vallen tijd gewonnen zooal niet alles dan toch veel gewonnen mag heeteu. 't Ging er Za terdag met betrekking tot de bankaangele- genheid weer geanimeerd toe, doch hoewel Giolitti c.s. menigen hap en knauw van de oppositie mannetjes hadden door te staan bleven zij ten slotte toch meester van het terrein, daar hun voorstel om de discussie over de moties der oppositie drie maanden uit te stellen, met 274 tegen 154 stemmen werd aangenomen en dus van het parlemen taire onderzoek gewis niets komt. Doch nu moge de regeering reden hebben tot juichen en jubelen, zij moge de overtuiging hebben opgedaan, dat 't zonder den steun van Crispi en Nicotera's aanhang of zelfs met die frac- tiën tegen zich ook wel gaat, het schandaal blijft op den voorgrond der algemeene be langstelling, dank zij den velen en velerlei geruchten van nieuwe arrestatien, dank zij ook der gevangenneming van den chef van dienst van het ministerie van handel Monzilli op grond van onjuiste reportage, waardoor de ex-minister van landbouw indertijd in een dwaling is gebracht en beschuldigd is van valschheid in geschrifte. Natuurlijk dreigt Monzilli met onthullingen van erustigen aard en Taulongo wil een manifest publiceeren, bevattende alle namen van zijn medeplichtigen in de bankaangelegenheid. 't Lijkt wonder veel op de Panama-zaak, die nog altijd aanleiding geeft tot de ver spreiding van een massa gefingeerd nieuws naast een weinig, dat den toets der echtheid kan doorstaan. In de kamer bleef 't Zaterdag rustig en van een scheuring in 't kabinet hoort men op 't oogenblik niets meer, maar dit kan nog best komen. Ook wordt op 't oogenblik gesproken over de wenschelijkheid van een huiszoeking bij Andrieux en Delahaye. Andrieux zegt, dat daarvan zoo min iets komen zal als van zijn arrestatie, omdat de ministers in de eerste plaats bedacht zijn op zelfbehoud. Hawai heeft nu ook zijn revolutie gehad en koningin Lilinokalani uit het geslacht Ka- paakea, de zuster van wijlen koningin Kalakan, is onttroond. Een voorloopig bewind is benoemd en een deputatie, met de opdracht Hawai's aansluiting bij Amerika te verkrijgen, is reeds op weg van Francisco naar Was hington. De opstand is ontstaan door de handelwijze der koningin, die de bestaande grondwet wilde opheffen, om er een andere voor in de plaats te geven. De opstand heeft den 17en Januari haar afzetting ten gevolge gehad, zonder dat er bloed gestort is. Een der rechters van het hooggerechtshof, Dole, werd aan het hoofd van een voorloopig be wind geplaatst, dat uit algemeen geachte mannen bestaat. Het voorloopig bestuur is reeds door alle staten, behalve door Engeland, erkend. Te Washington is de meening verdeeld over de wenschelijkheid van een annexatie of een protectoraat, maar men is eenstemmig tegen de inmenging van een Europeesche natie. De afgezette koningin heeft geprotesteerd tegen de instelling van een voorloopig bestuur en tegen de ontscheping van de troepen der Vereenigde Staten. „Ze wijkt, zegt ze, „voor het geweld, maar ze wacht haar herstelling van de Vereenigde Staten.» Er is kans op, dat ze lang zal kunnen wachten! In Belgie heeft thans de kamercommissie voor de grondwetsherziening zich met 13 tegen 6 stemmen verklaard voor het voor stel van den minister Beernaert, om als grond slag voor het kiesrecht aan te nemen het hebben van eene woning en het bezit van eene zekere mate van ontwikkeling (capaci teit). De heer Frère-Orban heeft vervolgens zijne voorstellen ingetrokken, zich voorbehou dend ze later bij de kamer in te dienen. Verworpen werd het voorstel om het oe fenen van het stemrecht verplichtend te stel len, maar goedgekeurd, dat ieder zijn stem zal uitbrengen in de gemeente, waartoe hij behoort. De politie heeft te Toulon een anarchis tisch manifest afgescheurd. Gedrukt op een soort wit papier, dat voor officieele aankon digingen gebruikt wordt, met den titel in groote letters„boodschap aan het volk," bootst dit libel, in zeer oneerbiedige woor den, een manifest na, waarin Carnot aan het volk de tegenwoordige moeilijkheden blootlegt en zijn besluit meedeelt ten gunste van generaal Gallifet zijn waardigheid neer te leggen. Onder de woorden: „de pres:dent der republiek," met verbazend groote letters gedrukt, ziet men met moeite: „voor Carnot, de Stormklok." Men meent de daders op het spoor te zijn. De Événement zegt, dat men bij het zoeken naar verschillende opgaven door een der ministers gevraagd, verschillende stukken ontdekt heeft, die betrekking hebben op de voorgestelde benoeming van den beruchten Arton tot ridder van het legioen van eer. Door iemand, die toen in de industrieele wereld een hooge positie innam en zelfs se nator geweest is, was het voorstel gedaan den handlanger van Reinach bij gelegenheid van het eeuwfeest der revolutie tot ridder in die orde te benoemen. Reinach's excecuteur-testamentair heeft eene aanklacht tegen Cornelius Herz inge diend wegens afperserij. Herz is echter zoo ziek, dat hij wel niet meer voor den aard- schen rechter zal kunuen verschijnen. Arton heeft men gezien willen hebben te Bergen in Henegouwen en later in Den Haag, maar 't is onjuist gebleken en hij blijft voor en na onvindbaar. Parijsche dieven hebben inmiddels partij getrokken van de Panama-schandalen om hun slag te slaan met een diefstal a la commis sion d'enquête. Vrijdagmiddag kwamen aan de deur van het huis van den markies de Panisse Passis, Avenue Marceau dat tij delijk alleen door bejaarde huisbewaarders, man en vrouw, wordt bewoond acht hee- ren, deftig gekleed, met hooge hoeden en glacé handschoenen. «De markies,» zeiden zij tot den concierge, „heeft een Panama chèque ontvangen van 30,000 fr. en gij hebt het geld voor hem ge ïncasseerd. Wij komen nu naar aanleiding daarvan huiszoeking doen." De concierge verklaarde, niets van de zaak te weten. Hij werd om zijn ontkennen ge boeid en moest met zijne vrouw de heeren vergezellen op hun onderzoekingstocht door het huis. Zij zochten overalregen papieren aan liassen, pakten geld en kostbaarheden in, hakten de brandkast open en namen er uit wat van hunne gading was. Na verloop van eenigen tijd kwam er een rijtuig voor de deur. Een paar van de heeren brachten de pakjes daarin en reden er mee heen. De overigen bleven nog urenlang zoeken, tot na middernacht. Toen vertrokken zij, na den concierge genadiglijk ontboeid te hebben, met de vermaning, terstond op te komen als het gerecht hem liet ontbieden. De huisbewaarders waren geheel van streek. Maar na verloop van een uur, begonnen zij te denken, dat de deftige heeren, die zoo veel hadden meegenomen, toch wel dieven konden zijn en zij riepen de politie. Deze stelde een onderzoek in. Maar tot dusver is van de dieven, waaromtrent de oude luidjes slechts vage aanwijzingen kunnen geven geen spoor ontdekt. In een mergelgroeve bij Chateaudun, zijn door een instorting zes arbeiders be dolven. Er is kans op redding van die man nen, zij leven nog en antwoorden als men hen roept. Men is druk aan het werk, om de levendbegravenen te bevrijden. Deroulède heeft Pichon in de kamer de woorden toegevoegd: wees bescheidener, jonge vennoot van Cornelius Herz. Pichon zal zijn eer weten te reddenmen zou denken door te bewijzen, dat hij onschuldig is, neen door met Deroulède te duelleeren, Deroulède toont verstandiger te zijn dan Pi chon, daar hij zijn getuigen verzocht heeft de voorwaarden niet te regelen vóór Pichon geantwoord heeft op de vraag, waarin de beleediging bestaat voor een redacteur van de Justice, wanneer men hem zegt, dat hij de vennoot geweest is van Cornelius Herz. Uit Bourges wordt gemeld, dat er in den omtrek dier plaats, waar onder de hout kappers voor eenigen tijd eene werkstaking was ontstaan, geduchte ongeregeldheden, beter gezegd, gewelddadigheden hebben plaats ge had. Verscheidene houtkappers, een vijftièntal, niet tot een syndicaat behoorende, waren in de bosschen der gemeenten Argentières en Sully-le Chandrier bezig aan den arbeid, toen een hoop vrouwenomstreeks vijftig in getal en voorzien van Knuppels en blokken hout, hen onverhoeds overvielen en knuppels en blokken hout als hagels op hen deden neervallen. De werklieden zochten aan het onderhandelen te gaan, maar de vrouwen, hier niet het zwakkere deel van het geslacht, wilden er niet van hooren, en de houtkappers, om zich aan verdere mishandelingen te ont trekken, trokken toen af. Hiermede waren de gewelddadigheden ech ter niet ten einde. Eene nieuwe bende, ditmaal uit mannen bestaande en een 150 koppen sterk, allen werkstakers en syndicaatsleden, verscheen op het terrein, omsingelde het werklustige hoopje en vielen het aan. Nu ontstond er een gevecht, en slechts na veel moeite gelukte het den rustigen ardeiders te ontkomen, doch niet dan nadat de meeste hunner deerlijk gehavend waren. Er zijn nu gendarmes ter plaatse gezonden om eene herhaling dier tooneelen te voor komen. Ziedaar, zegt het Journal des Débats, de gevolgen van de slechte roorbeelden, door de overheid te Carmaux en elders gegeven. Hare tekortkomingen blijven niet zonder uitwerking. Uit St.-Etienne wordt bericht, dat te Rive- de-Gier eene openbare vergadering is belegd, uitsluitend voor vrouwen van werkstakende mannen, doch die ook dooreen 150 mannen werd bijgewoond. De vrouwen waren ten ge tale van minstens 400 tegenwoordig. Daar werd door dezen in redevoeringen geducht van leér getrokken, maar ook de mannen de den mee. „Leve de sociale revolutiewerd door de vrouwen als razenden uitgestooten. En bij dezen nog al zoetsappigen kreet bleef het niet. „Dood aan de patroonsDood aan Brunon (maire van Rive-de-Gier) werp hem in het water! Naar het abattoir met hem en zulke liefelijkheden meer volgden. Zekere citoyenne, die blijkbaar geen volle dig vertrouwen in de werkstakers had om ten einde toe vol te houden, had een inval, die wel zou baten. Zij maande hare mede- citoyennes aan hare mannen ontrouw te worden, indien deze tot de werkplaatsen mochten terugkeeren vóórdat het comité van werkstaking volledige voldoening gekregen had. Dit krasse middel werd door al de aan wezige vrouwen met uitbundige bijval toege juicht. De Carmagnole was het slotstuk van deze hartverheffende vergadering. Een der sprekers beloofde, dat de werk stakers uit alle oorden des lands geldelijke ondersteuning zouden ontvangen, mits zij volhielden tot het uiterste. Tengevolge van talrijke arrestaties in No vember zijn de anarchisten te Berlijn twee maanden werkeloos geweest. Thans echter gaan ze weer wat meer van zich doen hooren. Een aantal vergaderingen zijn vastgesteld, in de eerste zal daar gesproken worden over de internationale vervolging van anarchisten en over die te Berli n. In de kelders der „Centraal-Markthal" te Berlijn is Vrijdagmiddag door het omvallen van een lamp een brand ontstaan, welke weldra zeer hevig was, urenlang duurde en zeer groote schade aanrichtte. Eenige mannen, die na afloop van de markt in een der kelders bezig waren, wierpen bij ongeluk een lamp omver en trachtten eerst zeiven de vlammen te blusschen. Toen de brandweer gewaarschuwd werd, was de brand al zoo erg, dat niemand zich in de kelders kon wagen om den verslikkenden rook. Zoo moest er van bovenaf, door luiken en luchtgaten, water ingespoten worden. Al de koopwaren in de markthal zijn ver nield ot bedorven. De politie had moeite de orde te bewaren onder de ontstelde kooplui en de talrijke menigte nieuwsgierigen. CHICAGO, 30 Januari. Een gedeelte van de gebouwen der wereldtentoonstelling is gistermiddag ingestort tengevolge der groote sneeuwmassa's die op de daken der verschil lende gebouwen lagen. De materieele schade beloopt 100.000 dollars (250.000 gulden.) WAALWIJK, 1 Februari 1893. Op het door de kamer van koophandel en fakrieken alhier, tot den minister van water staat enz. gericht verzoek, orn in de Stations straat eene brievenbus te plaatsen en een depot voor den verkoop van frankeerzegels te vestigen, heelt Z. E. te kennen gegeven, dat aan het verzoek om plaatsing van eene brievenbus in de Stationsstraat zal worden voldaan, doch dat geen voldoende aanleiding wordt gevonden om aldaar een depot voor den verkoop van frankeerzegels te vestigen. Zij, die op de kiezerslijsten wenschen geplaatst te worden, als medebewoner van belastbare perceelen voor de personeele be lasting, of wegens aanslagen in de grondbe lasting elders, moeten daarvan voor of op 15 dezer ter secretarie aangifte doen onder over legging van de vereischte stukken. „Steeds Excelsior" is de leuze van ieder degelijk en vooruitstrevend gezelschap. Dat die lees ook bij de liedertafel „Oefening en Vermaak* geen ijdele klank is, daarvan le verde haar tweede winterconcert op Maan dagavond jl., het sprekendst bewijs. Als solisten traden dien avond op de heeren J. C. Scheepers, tenor en R. P. van Beckum, bariton, beiden van Rotterdam. Eerstgenoem de debuteerde met 's Heeren Huis van Ver hulst, welke compositiehoe verdienstelijk ook voorgedragen, de talenten van den zanger slechts middelmatig deed uitkomen. Hoe geheel anders echter was dit in het lieve „Ich denke dein" van Abten het fiere Er- zahlung aus der Oper Lohengrin van Wagner. In die beide nummers en bij uitstek in het laatste, kwam zijne fraaie en welluidende stem tot haar volle ontwikkeling, en kregen wij een geluid te hooren dat uitmuntte zoo door zuiverheid als kracht. Een schier ein deloos applaus op elk dier nummers deed den zanger besluiten, nog een bisnummer te geven. Wat den heer R. van Beckum betreftin hem begroetten wij een bariton, die over een zeldzaam schoon geluid beschikt. Met warmte en gevoel vertolkte hij de vele soli uit „Het Woud" v. R. Hol. Zijne uitvoering was boven onzen lof verheven. Ook de liederen „Gloeiend gesmeed" v. Pijzei en „De twee Kerelen" v. Benoit genoten een onverdeelden bijval. Ook hij gaf op aandrang van het talrijke publiek nog als bisnnmmer„Eigen Haard". Welverdiend was de hulde, die de pre sident der vereenigingde heer J. Tim mermans Wz. beiden heeren in sierlijke en welsprekende taal toebracht. Ook wij stem men volkomen in met de door hem geuite wenschen en maken zijne woorden tot de onze, als wij zeggen en hopen, dat het niet de laatste keer zij, dat wij genoemde heeren in Waalwijk gehoord hebben. Mogen zij in het applaus van het dankbare publiek het bewijs zien, hoezeer hunne talen ten hier op prijs gesteld worden. Ook den heer W. T., die de koren en de soli, waarvan sommigen zelfs a vue zoo degelijk op de piano accompagneerdemag een woord van oprechten lof hier niet onthouden worden. En nu het koor der liedertafel zelve! Alles scheen dien avond samen te werken om de uitvoering volkomen te doen slagen. Over het W°uclde Martelaarsde Nornenla Retraite enz. verder uit te weiden, acht ik onnoodig. Ook hier vindt het spreekwoord: „Goeden wijn behoeft geen krans" zijne toe passing. Werd alzoo het oor aangenaam verrast, ook het oog was niet zonder genie tingen. Met genoegen toch zagen wij hoe het reeds talrijk werkend personeel der lie dertafel weer met verscheidene nieuvve en jeugdige krachten is versterkt. Onder de bekwame leiding van haren wakkeren direc teur, den heer Frans de Cortie, kan het niet anders of de liedertafel zal steeds voorwaarts streven op het pad der edele toonkunst, om al dichter bij het Excelsior te komen. Dit voorzeker wenschen alle weldenkende en kunstlievende leden haar van harte toe. Zondagnacht zijn bij een ingezetene dezer gemeente kippen en konijnen gestolen en bij zijn buurman groenten. Rijks- en gemeente politie hebben Maandag direct een streng onderzoek ingesteld met het gevolg, dat de gevondene overblijfsels van groenten den vermoedelijken dader hebben aangewezen. Van de kippen en konijnen was geen spoor meer te zien. Dikwijls wordt geklaagd over de bede laars, die, onder voorgeven dat zij postpapier, lucifers enz. verkoopen, vooral de bewoners van dorpen lastig vallen. Te Lochem bestaat tegen deze vermomde bedelarij eene bepa ling in de algem. polit. verord. luidende „Met boete van ten hoogste 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen wordt gestraft ieder niet in de gemeente woonachtig persoon, die waren, van welken aard ook, in en langs de huizen op of aan den openbaren weg vent ot te koop aanbiedt, tenzij dit ge schiedt in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkooper blijkens behoorlijk patent bevoegd is, en in dat geval ter secretarie der gemeente van het voornemen tot venten aangifte is gedaan, onder opgaaf van naam en woonplaats en vertoon der waren. Het hiervan ter secretarie afgegeven bewijs, voorzien van de ondertee- kening des burgemeesters en van den ge meentestempel, en geldende voor den daarin uitgedrukten tijd, moet op de eerste vordering aan de politiebeambten worden vertoond." Zou het niet goed zijn zoodanige bepaling ook in onze politieverording op te nemen, bij de aanvulling door den burgemeester in uitzicht gesteld Voor de dames Om veeren van hoeden schoon te maken, bereidt men uit lauw water en zeep een schuimende loog, haalt daar de veer meer malen door, drukt deze zachtjes uit en haalt haar dan nog eens door water, waarin een weinig blauwsel opgelost is. Weder zachtjes uitgedrukt, hangt men de veeren om te dro gen in de zon of bij de warme kachel. Men krult ze met een schaar op, door elk veertje afzonderlijk over den rug van de schaar te trekken, of strooit zout op gloeiende kolen en houdt daar de veer boven. Door de politie te Rotterdam is Maan dag een onderzoek ingesteld naar een per- soon, die onder den naam van «Charles» in het laatst der vorige week in een der voor naamste hotels der residentie verblijf heeft gehouden, die laatstelijk zich ook een week te Namen en Bergen heeft opgehouden en wiens gelaatstrekken volgens de Belgische bladen overeen kwamen met het signalement van den uit de Panama-zaak bekend ge worden Arton. Door het verblijf aldaar wordt een bericht in de Indépendance bevestigd, volgens het welk bedoelde persoon in den namiddag van Donderdag uit Bergen was vertrokken, op gevende naar 's Gravenhage te gaan. Reeds is de Fransche legatie in deze zaak gekend. (D.) In de stoomweverij der firma Van den Heuvel, te Geldrop is brand uitgebroken. De fabriek is verwoest. Ongeveer 400 arbei ders zijn hierdoor zonder werk. Van het geheele gebouw zijn slechts de vier muren overgebleven. De vernieling van machinerieën, welke in stukken en gebogen door elkander liggen, is verschrikkelijk. De stoommachine, in een afzonderlijk gebouw en de nieuwgebouwde weverij bleven ge spaard. De boeken werden gered. Men schat de schade op meer dan f150,000. Te Os is Zaterdagochtend in de Mo lenstraat een schot gelost op den opzichter Cohen van de margarine-fabriek der firma Van Leeuwen Co. De opzichter werd in den arm en het been getroffen; een werkman die bij hem was, kreeg eenige hagelkorrels in zijn jas. Ook in een doornstruik, waar achter de aanrander zich had verborgen om het schot te lossen, zijn een aantal hagel korrels gevonden.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2