Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Griekenland. UITVÖE RINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. brand geheel in asch gelegd. De vlammen waren van reusachtige afmetingen, en uren ver in den omtrek werden zij waargenomen. Al de gebouwen, de meeste machines en al de goederen werden door het vuur vernield. Men schat de schade op meer dan vijftig duizend gulden; de suikerfabriek zelve en de magazij nen waren verzekerd; een onderzoek in deze zaak werd ingesteld, doch men verwacht, dat de oorzaak niet bekend zal worden. De fabriek was een der belangrijkste Bel gische suikerfabrieken, die door den eigenaar, den heer Olivier, tot een voorbeeld in dezen tak van nijverheid is gemaakt. Het hof van assisen heeft uitspraak gedaan in de zaak der dynamiet-maatschappij. De gewezen afgevaardigde le Guay is veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete, Prévost tot drie jaren gevangenisstaf en 100 fr. boete. Het hof zal later uitspraak doen over den voortvluchtigen Arton. De kamer heeft met 307 tegen 137 stemmen het voorstel aangenomen voortaan van iedere piano tien francs belasting te heffen. Een vreeselijke dood heeft luitenant Kurt Von Zastrow van het 5e regiment kurassiers, in garnizoen te Goerlitz, gehad. Toen zijn paard op hol ging, had Von Zastrow het ongeluk te vallen en met zijn voet in den stijgbeugel te blijven hangen. In vliegende vaart ging het hollende dier er van door, zijn ruiter een geheel eind met zich mede slepend. Toen de ongelukkige werd opgenomen, had hij reeds den geest gegeven. Op het oefeningsterrein der militaire „spoorwegbrigade" te Berlijn is een brug ingestortwaardoor twee mannen gedood vijf ernstig gewond en verscheidene anderen licht gekwetst werden. De brug was volgens een nieuw, door kapt. Luebbecke uitgedacht systeem gebouwd en kort te voren door hoofdofficieren van het ministerie van oorlog bezichtigd. Aan de Frankforter Zeitung wordt uit Dur- lach in het groothertogdom Baden geschreven, dat de geheele stad in rep en roer is, sedert enkele dagen, over de wijze waarop sedert 1885 de recruten worden behandeld, door een tweetal onderofficieren, die met de instructie der recruten zijn belast. Die mishandelingen zijn zoo erg geloopen, dat een der slachtoffers aan de gevolgen is overleden. Als een der onderofficieren in quaestie een strenge straf wil toepassen, noodzaakt hij den man, dien hij straffen wil, zijn soep kokend heet te nuttigen zoodat het slachtoffer de hevigste pijnen uitstaat. Een der dus gestrafte manschappen bekwam hevige brandwonden in de maag, tengevolge waarvan hij overleed. De andere officier heeft de gewoonte te hoesten en dan zijn speeksel uit te spuwen in den mond van hem, die straf verdiend heeft en die genoodzaakt wordt zijn mond daartoe open te houden. De krijgsraad heeft beide onraenschen ver oordeeld resp. lot 8 en 4 jaar militaire de tentie. Een sociaal-democratisch blad beweert, dat tengevolge van de laatste werkstakingen in het Saar-district er. in Westphalen, 4600 mijnwerkers ontslagen zijn het tijdschrift Glückauf houdt vol, dat het aantal slechts 828 bedraagt; daaronder zijn slechts 248 ge huwde arbeidersde rest bestaat uit jonge werklieden. Een vreeselijke ramp heeft te Deutschpereg in Hongarije plaats gehad, doordien in een koffiehuis aldaar een petroleumvat ontplofte. Niet minder dan 17 personen verbrandden levend, terwijl 16 anderen ernstige brand wonden bekwamen. Het gebouw brandde tot den grond toe af. De oorzaak der ontploffing was een bran dende kaars, waarmede een paar kinderen speelden en die zij uit baldadigheid op het petroleumvat wierpen. De oudminister Bonghi heeft en aan de „Nuova Antologia" en aan het Fransche blad „Le Matin" artikelen gezonden, tenge volge waarvan de premier Giolitti voorgesteld heeft hem disciplinair te straffen. Bonghi, die tot de bijzonder goede vrienden ^ler koningin behoorde, ontving geen uitnoodiging voor het hofbal van Maandag jl. Sommige bladen gis pen Giolitti, wijl hij een ambtenaar straffen wil, die ronduit voor zijn meening uitkomt, terwijl de officieuse bladen de quaestie op werpen, of Bonghi niet met ontslag behoorde gestraft te worden. De minister van binnenlandsche zaken, Bonacci, heeft maatregelen genomen om het proces-Tanlongo tegen het midden der maand Maart te doen beginnen en het in dezelfde maand te doen eindigen. Te Rome heeft Dinsdagnacht omstreeks twaalf uur weer een ontploffing plaats gehad vóór het huis van den senator Crudeli, waar door de ruiten verbrijzeld en de bewoners verschrikt werden. Men gelooft, dat bij ver gissing de bom daar neergelegd ir, wijl Crudeli geen vijanden heeft. Later heeft men bij de wijntentoonste'ling waar ook een bal gegeven werd, een kete vol kruit gevonden, voorzien van een bra; dende lont, welke bij tijds is uitgedoofd. Desondanks is de vastenavond zeer opgewekt gevierd, daar de bevolking niet veel gewicht hecht aan die aanslagen. Verdi, de componist van „Falstaff," heeft aan Martini, de minister van openbaar onderwijs, het volgend schrijven gericht „Ik lees in de bladen het bericht, dat mij de titel van markies van Bucetlo zal worden aangeboden. Ik richt mij echter tot u, met het verzoek, dat u al het mogelijke zult willen doen om mij die eer te bespareu. Intusschen belet dit mij niet u mijn erkentelijkheid te betuigen; nog grooter zal die evenwel zijn, als de titel mij niet wordt aangeboden. Op Zante blijven de aardbevingen aanhou den. Men vreest voor 't ergste. Zelfs is men bang dat het geheele eiland zal verwoest worden. De nood onder de bevolking is zeer hoog gestegen, ook door de koude, die buitengewoon hevig is. Ten voordeele der noodlijdenden zijn collectes gehouden o. a. te Triest, die een en een half millioen drachma's hebben opgebracht. Maar dat is nog lang niet voldoende om de ellende te lenigen. WAALWIJK. Bij gelegenheid van het 50jarig bisschops- jubilé van Z. H. Paus Leo XIII, Zondag 19 Febr. 1893, ten 12 ure, op Musis Sacrum, buitengewone uitvoering door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be- zooien, van 1. Aubade de Vliegh. 2. Paus-cantate Verhulst. Hulde aan Z. H. Leo XIII, op zijn gouden bisschopsfeest 1843 1893 19 Februari, door de zangvereeniging Cecilia van Waal wijk en Bezooienbuitengewone matinée 's voormiddags 12 ure, op de bovenzaal bij den heer H. van Kregten. 1. Opwaarts Hol. 3. Leo-cantate, met acc., voor dit feest uitgegeven en gecomp. door professor W. H. van Besouwen, pr. 4. Slotkoor met groote barytonsolo uit de Pius-cantate. Joh. Verhulst. Zondag 19 Febr. 's avonds half acht ure, in de concertzaal der erven A. N. van Riel; instrumentale en vocale feestakkoorden, door de harmonie l'Espérance en de zangvereeni ging Cecilia. SPRANG. Dinsdag 21 Febr. 672 ure precies, uitvoe ring van de zangvereeniging Excelsior in het kerkgebouw der Ned. Herv. kerk. Zie verder programma. WAALWIJK, 18 Februari 1893. Ingevolge, op voorstel van den heer Van der Heijden genomen raadsbesluit, is thans in den gevel van het teekenschoolgebouw aan gebracht een steen, dragende in gouden let ters op zwart veld het volgende opschrift GEBOUWD ONDER HET BESTUUR VAN JHr. A. E. M. B. VAN GROTENHUIS BURGEMEESTER. Overeenkomstig verlangen van de gees telijke overheid, zal het 50jarig bisschopsjubilé van Z. H. Paus Leo XIII, alhier hoofdzakelijk kerkelijk, maar dan ook zoo plechtig moge lijk worden gevierd. Het kerkgebouw wordt van binnen prachtig versierd. Natuurlij*, zullen van de huizen der katho lieken de vlaggen wapperen, terwijl verschil lende muziekgezelschappen uitvoeringen zullen geven,"gewijd aan 't feest van den dag. Het water is de laatste dagen zoo sterk gewassen, dat ook de Buitenpolder van Be- zooien is geinundeerd. De weg Bezooien— Drongelen staat onder, zoodat de com municatie van de Langstraat met het Land van Heusden en Altena ook daarlangs is afgesneden. In hooger beroep werd Woensdag voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch de be kende zaak behandeld tegen J. P. M. W., boekhandelaar te Grave, beklaagd van een voudige beleediging, gepleegd door middel van een artikel, geplaatst iu April 1892 in het toen te Meersen verschijnend blad «De Talmudjood.» Drie getuigen werden gehoord waarvan twee a décharge. Beklaagde bleef, evenals in de eerste in stantie te zijner verdediging aanvoeren, dat hij niet bedoeld had iemand persoonlijk te bcleedigen, maar enkel het artikel had ge schreven in het algemeen belang. Het O. M. hield, bij monde van den ad vocaat-generaal mr. T. G. H. Reitsma, de aanklacht vol, achtte het wettig en overtui gend bewijs der schuld van beklaagde be wezen en eischte bevestiging van het vonnis, waarbij beklaagde was veroordeeld tot ge vangenisstraf, daarbij te kennen gevende dat, is vrijheid van drukpers een zeer gewichtig en gewenscht voorrecht, het zeer te laken is als misbruik er van wordt gemaakt, zooals in den laatsten tijd maar al te vaak ge schiedt. De verdediger mr. P. H. Loeff, advocaat procureur te 'sBosch, vroeg aanteekening op het audientieblad, dat hij behalve de verdediging ten principale ook nog niet ontvankelijkheid van het O. M. zou bepleiten, omdat het O.M. niet tijdig het bewijs heeft geleverd, dat de mondelinge klacht is voorgelezen. Op het oogenblik toch, dat het O.M. de actie indiende bij de rechtbank, was dat bewijs niet gele verd en waar dat op straffe van nietigheid bij de wet is voorgeschreven, kon de rechter van deze zaak geen kennis nemen en had niet-ontvankelijk-verklaring van het O. M. moeten volgen. Als pleiter, de hoofdzaak behandelende, verder concludeeren zou tot vrijspraak, dan wenschte hij niet geacht te worden, goed te keureu wat hier is geschied, maar toch heeft hij gaarne de verdediging op zich genomen, omdat hij overtuigd is, dat bekl. gehandeld heett met een goede bedoeling en dat, is beklaagde te ver gegaan, dit te wijten is aan jeugdige onbezonnenheid, terwijl zijn geheele gestel aantoont, dat hem dit niet toereken baar is. Pleiter protesteerde er dan ook tegen dat het O. M. beklaagde gerangschikt heeft onder eene categorie van personen, waarbi' deze geenszins thuis behoort. Verder be- toogende, dat niet is bewezen, dat beklaagde bedoelde een bepaald persoon te beleedigeu en zeker allerminst den heer Isr. van Leeuwen, vroeg mr. Loeff vrijspraak. Door den heer C. H. Claassen, is aan het bestuur der Vereeniging ter bevordering van Tuin-, Landbouw en Veeteelt te Vlijmen, ingediend het derde jaarverslag omtrent de resultaten der genomen proeven. De inhoud van dit uitgebreid en zakelijk rapport is de volgende Afdeeling I. 1. Frambozen. 2. Bessen. 3. Aarbezien. Afdeeling II. 1. Aspergies. Afdeeling III. 1. Erwten. 2. Boonen. 3. Worteltjes. 4. Kroten. 5. Brusselsch witloof. 6. Komkommers. 7. Salade. Afdeeling IV. I tot 18. Nieuwe gewassen en deze, die voor 't eerst hier werden beproefd. Afdeeling V. Eenige mededeelingen. Afdeeling VI. a. tot g. Proefveldeu. Aan allen, die belang stellen in den bloei en vooruitgang van land- en tuinbouw, raden wij aan te trachten kennis te nemen van dit wezenlijk interessante werk, dat niet kan na laten goede vruchten af te werpen. Tusschen Sprang en Kaatsheuvel werd gisteren namiddag een geacht persoon uit 's Hertogenbosch aangesproken door iemand, gekleed met demisaison, pet met groote breede klep, schoenen met riemen en gebogen stok in de hand, die op brutale wijze geld eischte. De aangesprokene bracht de aanrander een wond aan de linkerzijde van het hoofd toe. Nasporing wordt gedaan en bij ontdekking bericht verzocht. In Maart en April a. s. zal, op nader te bepalen tijd, te Arnhem een vergelijkend examen gehouden worden voor 50 plaatsen als kommies der 4e klasse der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van f 480 'sjaars. Voor deze betrekking kunnen alleen in aanmerking komen zij, die een gezond li chaamsgestel hebben, ongehuwd en niet be neden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is voor gepasporteerde onder officieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die min stens 6 jaren militairen dienst hebben30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde met ge heele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten. De verzoekschriften om toelating tot voor schreven examen moeten uiterlijk vóór 1 Maart a. s. bij het departement van financien zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Sedert Vastenavond wordt vermist een jongmensch te Capelle, die zich naar Breda had begeven om de carnevalsfeesten bij te wonen, maar sedert niets meer van zich heeft laten hooren. Men vreest een ongeluk. Waspik. Maandag zijn aan het station al hier aangekomen 5 waggon-ladingen kunst mest, als 50500 kilo's superphosphaat, geleverd door den heer van Breen te Rotterdam, zijnde voor de landbouwvereeniging Raamsdonk- Waspik. Woensdag heeft in tegenwoordigheid van het bestuur dezer vereeniging de lossin" en verdeeling onder de verschillende landbouwers plaats gehad, die allen over een en ander zeer tevreden waren. Kaatsheuvel, 17 Februari. Gisterenmorgen had tusschen den Nieuwen weg en den Hei kant onder deze gemeente een déraillement van den stoomtram plaats, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. De eerste trein uit Tilburg geraakte na- mentlijk op genoemde plaats uit het spoor en in den door den aanhoudenden regen van den laatsten tijd zeer weeken grond. Blijkbaar door de snelle vaart kwamen de achteraankomende wagens met veel kracht tegen de locomotief opdringen, hetgeen ten gevolge had, dat de laatste kantelde en om rolde. Een der goederenwagens lager boven op, de passagierswagen werd van voren ge heel ingedrukt en alle stangen werden kort en klein gebroken. Met uitzondering van den stoker, die zich ernstig schijnt bezeerd te hebben, kwamen de passagiers en machinist gelukkig met den schrik vrij. De heer dr. Romeling was spoe dig ter plaatse, om zoo noodig geneeskundige hu p te verleen en. De maatschappij trad da delijk krachtig en met veel personeel op, om den weg vrij te krijgen en het beschadigde materieel te verwijderen. Het schouwspel, dat ons aan een spoor wegramp deed denken, lokte dan ook den geheel -n dag door veel toeschouwers. De materieele schade is vrij aanzienlijk. 's Ilcrtogcnbosck, 16 Februari. Heden ver gaderde alhier het Comité, dat onder eere- voorzitterschap van het Doorluchtig Episco paat, de Nederlandache Bedevaart naar Rome georganiseerd heeft, In deze vergadering is oesloten, op veler aanvrage, ook een goed- kooper gelegenheid tot de reis naar Rome aan te bieden. Tegen betaling namelijk van gulden, kunnen reizigers 3e klasse met verblijfkosten in hotels 2de rang, ook met inbegrip van de omnibussen van en naar de stations, de reis mede maken. Het vertrek is bepaald op Zondag 30 April te 3.25 uit Rozendaal of 4.30 namiddag uit Antwerpen. Ieder zorge dus vóór dien tijd ter plaatse aanwezig te zijn. De dag van aankomst in Rome is Don derdag 4 Mei 's avonds. De terugreis uit Rome is bepaald op Zaterdag 13 Mei, en Vrijdag 19 Mei komen wij tijdig in het Va derland terug. Voor het^ overige zullen alle bijzonderheden van de reis zoo spoedig mogelijk in een pelgrimsboekje aan alle reizigers worden me degedeeld. Verder is een boekje in bewerking met uitvoerige beschrijving van alle plaatsen, die wij aandoen en van de merkwaardigheden, die te bezichtigen zijn, en dat alle belang stellenden tegen 75 cents zich kunnen ver schaffen. Het Comité der Nederlandsche Bedevaarten: President: weleerw. heer M. H. Reuser Rotterdam; directeur: Léon Hermans, Rem brandstraat Antwerpensecretaris Christ Hollman, Bouillonstraat, Maastricht; bestuurs lid: J. Kerstens v. Leeuwen, Tilburg; leden: hoog eerw. heer A. Schellekens, Breda; hoog eerw. heer J. A. v. Rooy, St. Wilibrord; zeer eerw. heer J. Th. Wouters, Ravestein; wel eerw. heer C. J. v. Groeningen, Vinkeveen; weleerw. heer P. B. Vismans, Nederhorst den Berg; eerw. heer Ferd. Sarton, Maastricht; H. Marchand, kassier, Utrecht; Ern. Laane, Rozendaal; Ant. P. W. v. d. Lugt, Rotterdam; J. H. W. Koster, N. Havenstraat, Den Haag. CAPELLE. Van 1 tot 15 Febr. GEBOREN: Gerrit Antonie, z. van Gerrit Ma theus Verheijden en Maria Zijlmans. Josephus, z. van Norbartus Gommers en Pietronella Pauwels. Adriana, d. van Josijna Koenen. Geertruida Maria, d. van Hendrik Nieuwenhuizen en Hendrika Kuijs- ten. OVERLEDENWillem Schouten, 58 j. echtgenoot van Soetje Verhagen. Metje van Beest van Andel, 64 j. echtgenoote van Jan Witteveen. Petrus Johannes Selders, 30 j. Huwelijks-Afkondigingen Johannes van Hoven, 55 j., weduwenaar van Klazina Honcoop, té Meeuwen en Adrinna Biesheuvel, 59 j.f weduwe van Hendrik van Suijlekom. WAALWIJK, 17 Febr. Er was veel aanvoer ter veemarkt ondanks de inundatie der wegen en het afbreken der ge meenschap met het overlandDrongelen, Dussen en het land van Altena. De handel was stil daar er geen buitenland- sche koopers waren. Varkens zonder aanvoer. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 1490 Kg. van f 0.87 a f 1.37 per Kg. Kippeneieren f3,00 a f4.00 per 100 stuks. De prijzen ter graanmarkt waren heden als volgt Ristarwe f 7.75 a f 8.— per Hl Roode dito - 6.50 - 7.— Zeeuwsche witte - 7.50 - 8.25 Inlandsche gerst - 4.50 5.25 Buitenl. dito - 3.80 - 4.f rogge -1.65 - 1.75 p. 2250 Kg. Inland, haver - 7- 7.50 100 Boekweit zonder aanvoer. In ruwe huiden is de handel zeer stil met het oog op de groote veiling te Ant werpen tegen a. s. Woensdag 22 dezer.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2