Duitschland. Italië. Rusland. Australië. UITVOERINGEN. BINNENLAND. eenige dagen geleden in de Turksche hoofd stad aan, na dus ongeveer een jaar onderweg geweest te zijn. Deze afstandsrit wordt alge meen zeer merkwaardig geacht, vooral met het oog op Lord Duumore's leeftijd52 jaren. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Caprivi gaat trouwen met de weduwe van kolonel De Lehmann. Het gerucht loopt, dat de keizerin van Rusland aan den keizer en de keizerin te Potsdam een bezoek zal brengen, als ze zich over Berlijn naar haar zuster, de hertogin van Cumberland, te Gmttnde begeven zal. De socialistische aanvoerder Böhle is tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld- wegens aanvallen op de bestaande autoritei ten in een rede, die hij in een kiesvergade- ring had uitgesproken. De bisschop van Mainz, dr. Haffner, is op eene wandeling met zijnen secretaris onverhoeds van achteren aangevallen door twee mannen, die, onder betuiging dat zij „den twee zwartrokken de keel wilden af snijden," beiden op den grond wierpen. Zij zouden waarschijnlijk hunne bedreiging uit gevoerd hebben, als er niet op het hulpge roep d r geestelijken menschen waren aan gekomen, voor wie de boosdoeners de vlucht namen. Het geschenk van den prins-regent van Beieren aan den Paus, ter gelegenheid van diens gouden bisschopsteest, bestaat uit een reproductie van de „Lieve Vrouwenzuil," te München. Het kunstwerk is 1.5 meter hoog de beelden van de Maagd Maria en de en gelen zijn van massief goud; de kroon van Maria is met fraaie diamanten versierd. De glazen der vier lantarens op het voetstuk bestaan uit flonkerende robijnen, saffieren en sm;yagden. In het geheel heeft men voor dit kunstwerk 400 diamanten en andere edel gesteenten gebruikt. Op 's Pausen jubilé, Zondag te Rome door het luiden van alle klokken verkondigd, wordt een, voor den jubilaris treurige schaduw geworpen door het overlijden van diens trouwen lijfarts Ceccarelli, die Z. H's gestel volkomen kende en als een zorgende moeder voor hem was. De Paus trekt het zich dan ook zeer aan. Zich beheerschende evenwel heeft Z. H. voor meer dan 60,000 personen in dc ba silica van St. Pieter de mis gecelebreerd en met vaste stem den zegen uitgesproken. De geestdrift was groot en de toedrang zoo sterk, dat verscheidene duizenden geen toe gang konden verkrijgen. Gendarmerie, door infanterie versterkt, handhaafde daarbuiten de trouwens geen enkel oogenblik ernstig bedreigde orde. Daarbinnen werd dienst gedaan door het personeel van het Vaticaan. De staats-secretaris, kardinaal Rampolla, gaf des middags een diner van 24 couverts aan de gezanten der mogendheden. De czaar heeft de 21 door den krijgsraad ter dood veroordeelden wegens oproer tijdens de cholera genade geschonken. De arrondissements-rechtbank te Saratov, heeft tot levenslange verbanning naar Siberie veroordeeld een werkman, die in verschillende middelpunten van nijverheid leugenachtige berichten heeft doen verspreiden over de hou ding van de politie en het leger, gedurende de onlusten in de maand Juni jl. Het arme Queensland is andermaal ten gevolge van nieuwe slagregens door over stroomingen geteisterd. Het spoorweg- en telegraaf verkeer is schier overal verbroken. De stad Ipswich, die reeds zooveel leed, staat bijna geheel onder water. Men vreest dat verscheidene personen zijn verdronken. Langzaam daalt nu het water. Te Brisbane deed zich het zonderling geval voor, dat drie schepen, die door den vorigen vloed in den Plantentuin waren ge raakt en daar vastzaten, door de nieuwe over strooming weder vlot werden en afdreven. CAPELLE. Aanstaanden Maandag 27 Februari, Concert te geven door de liedertafel „Oefening kweekt Kunst," in het lokaal van den heer M. Boezer. Directeur F. de Cortie. WAALWIJK, 22 Februari 1893. Aan den handel De hoofdcommissaris van van politie te 's-Gravenhage waarschuwt, dat men bij het aangaan van handelsbetrekkingen op zijn hoede zij voor E. E. A. Rieck, wonende in de Van Dijckstraat 248, W. Siehl, mede wonende aldaar en W. P. Verhulst, vrouw van J. W. Gretser, vroeger houder van een huis van verkoop met recht van wederin- koop, thans gedetineerd als verdacht van heling, wonende in de Van Leeuwenhoek straat. Te 's Hertogenbosch is de agent der levensverzekering „Zekerheid geeft rust,> ze kere D., gevangen genomen en naar het huis vau bewaring gebracht. Hij wordt verdacht van valschheid in geschriften en in authen tieke akten, met desbewust gebruik maken daarvan. Acht millioen verbrand Donderdagmorgen om 11 uur hield voor de fabriek der maatschappij „Electra" aan den Haarlemmerweg te Amsterdam een ver zegelde transportwagen stil. Vier heeren vergezelden het voertuig en onder hun toezicht werden zes zware, even eens verzegelde kisten, uit den wagen gelost en in de fabriek gebracht. Die kisten bevatten een gezamenlijk bedrag van f 8.000.000 aan bankbiljetten, die de Ne- derlandsche bank aan den omloop wilde onttrekken, omdat zij beschadigd of wel vuil en versleten waren. Onder het toezicht van eenige beambten der bank werd de kostbare inhoud der kisten aan de vlammen prijsgegeven. Men kan zich de verbazing der werklieden voorstellen, toen zij het eene pak voor, het andere na, zagen vernietigen! In een uur tijds was alles afgeloopen. Te Ooststellingwerf, waar de eikenschors in ruime hoeveelheid voor lage prijzen ver krijgbaar iszal een friesche lederfabriek worden opgericht met een aandeelen-kapitaal van 100 000, verdeeld in aandeelen van 200. Door deze onderneming wil men trachten in den Zuid Oosthoek van de provincie, waar zooveel gebrek aan werk is, een groote looierij op te richten en het schoenmaken aan te moedigen. De beide gevangenissen te Breda zijn zoo vol, dat zij, die zich aanmelden om de hun opgelegde straffen te ondergaan, niet opgenomen kunnen worden. Te Dordrecht is Zaterdag door eene nog onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken in het machinegebouw van den houtzaagmolen van den heer J. C. de Groot, staande aan den Noordendijk. De belendende zagerij is door het optreden der brandweer behouden gebleven, doch het aangetaste ge bouw met de daarin aanwezige machines is door het vuur vernield. Alles was verzekerd. Ruim 12 uur Zondagnacht ontstond door een tot nog toe onbekende oorzaak een hevige brand in de woning van P. Korvers te Orthen. Huis schuur inboedelde kleederen en gouden sieraden der dienstboden en eene hooimijt zijn totaal door het vuur verwoest, een kleindochtertje van Korvers is met moeite aan het vuur ontrukt, want pas was men met de kleine buiten of het dak stortte in. Door het spoedig en tactvol optreden der Ortheusche brandweer bleef de brand tot dit eene perceel beperkt en was men het vuur omtrent half drie meester. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Zondagnacht is de korenmolen van A. van der Does, tusschen Woerden en Linscho- ten, afgebrand. De molen lag spoedig in asch. Eene hoeveelheid granen, tot maling bestemd, is ook verbrand. Het in de nabij heid gelegen woonhuis en een machinegebouw zijn gespaard gebleven. De molen was ver zekerd. Zondagmiddag om 2 uur heeft een treurig ongeval plaats gehad tusschen station Apeldoorn en 't Loo. De hoofdconducteur v. d. Heijden wilde een deur van den baga gewagen, die open stond, sluiten. Juist kwam die deur in aanraking met een op den weg staanden paal, waardoor deze dicht sloeg en hem vier vingers van de linkerhand bijna verpletterde, zoo zelfs, dat er een van geam puteerd zal moeten worden. Aan Het Loo werd hem de eerste hulp aangeboden door dr. Van Vlaanderen. Hij is 's avonds naar zijne woonplaats te l'attum vervoerd. (Z. C.) Uit Nieuw Pekela wordt gemeld: Zondagnacht is een hoop stroo van pl. m. 5000 kg., toebehoorende aan den landbouwer Maathuis alhier, afgebrand. Zonder twijfel is dit aan kwaadwilligheid toe te schrijven. De daders zijn onbekend. De justitie doet onderzoek. De dader van den vóór eenige dagen te Tar A pel bij den heer Bergman gepleegden diefstal van eenige goederen uit de blauw- ververij, ter waarde van pl.m. 100, is gevat. Het is een oude bekende der politie, Hille- brands, die de goederen uit eene gesloten schuur gehaald en in het veen in een turfbolt verborgen heeft. De man heeft bekend en is Zaterdag naar Winschoten gebracht. De veenarbeid fn het Weerdinger en Compascumerveen is reeds hier en daar begonnen. Door een faillissement zijn te Weerdingermond 70 turfgravers, die vast aangenomen waren, ontslagen, zonder nog een cent te hebben verdiend, en daarbij komt dat er overvloed van werkkrachten is. Men meldt uit Blokzijl van 18 Febr.: Heden middag omstreeks één uur ontstond er brand in de mattenmakerij, tevens pakhuis van matten en biezen, van de wed. Vellinga achter de Bierkade alhier. Daar dit perceel in verbinding staat met dat van den bakker Nieuwenhout, bestond er vrees, dat ooic dit perceel zou worden aangetast; de brandweer wist evenwel den brand tot eerstgemeld perceel te beperken, dat met den voorraad matten en biezen grootendeels is uitgebrand. Het huis was verzekerd; de goederen, behoo- rende aan verschillende eigenaren, niet. Te Velp(Geld.) had een 21/ii-jarig meisje hel ongeluk tegen den ijzeren poot te stooten, die het fornuisje in de keuken ondersteunende, met het gevolg dat het viel en een ketel met kokend water geheel over het kind werd leeggegoten, ten gevolge waarvan het met hevige brandwonden v/erd overdekt, waaraan het den volgenden dag is overleden. Gister avond tusschen 6 en 7 uur brak te Amsterdam, vermoedelijk door het omvallen van eene petroleumlamp, een hevige brand uit op de tweede verdieping van perceel no. 70 op de Geldersche Kade. In een oogwenk stonden de tweede en de derde verdieping in lichte laaie, zoodat de bewoners zich moes ten haasten met te trachten het huis te verlaten. Op de tweede verdieping bevonden zich een vrouw en een kind, die langs de gewone trap een uitweg naar beneden vonden en zich dus konden redden. Op de derde verdieping zag zich eene moeder met 4 kinderen dien weg afgesneden, daar het vuur juist langs de trap, welke naar haar woning leidde, die verdieping bereikt had. In doods angst sprong de arme vrouw uit een achter raam naar beneden. Inmiddels was de brand weer aangerukt. Over de daken der belen dende perceelen de bovenverdieping van het brandende huis binnengedrongen, vond men daar een der kinderen kreunend in de dakgoot, terwijl de drie overige kleinen ver- verstikt en half verbrand in een hoek van het vertrek werden aangetroffen. De aardappelkooper Monne, die een per ceel op den Zeedijk bewoont en door zijn achterraam den vuurgloed had gezien, was met zijn buurman, den slager Van Berkum, over diens binnenplaats toegesneldjuist kwamen zij daar aan op het oogenblik, dat de vrouw in hare wanhoop uit een raam der derde verdieping sprong. Overdekt met bloed en bewusteloos werd de ongelukkige opgenomen en naar een apotheek in de buurt gedragen; kort daarop vond men gelegenheid haar naar het binnengasthuis te vervoeren. De geneesheeren geven de hoop op het behoud van haar leven niet op. Het kind, dat lerend in de dakgoot werd gevon den, werd onmiddellijk bij liefderijke buren opgenomen en verpleegd, zoodat tot heden alleen de drie kleinen, die men nog in de brandende bovenwoning vond, bij de ramp zijn omgekomen. De brandweer slaagde er in de beide benedenverdiepingen van het gebouw en de belendende huizen tegen het vuur te be schermen. Waspik, 18 Februari. Heden liep van de werf van J. de Graaf, alhier met goed gevolg te water het ijzeren zeilschip, groot 60 lasten, gebouwd voor rekening van J. van Strien, te Raamsdonk, genaamd Pietronella en werd onmiddellijk de kiel gelegd voor een ijzeren zeilschip, groot 80 lasten, voor reke ning van G. Hatenboer, te 's Gravenmoer. Capelle, 21 Febr. De schoenmaker A. G. sedert Vastenavond vermist is nog niet te recht. Volgens inlichting uit Breda, waarheen hij zich begeven had, is hij vermoedelijk verdronken. Dagelijks wordt er gedregd maar tot heden zonder resultaat. Drongelen c. a 18 Februari. Naar wij vernemen is er bij de hooge regeering ernstig sprake om van den aanleg van het geprojec teerde uitwateringskanaal van 's Hertogen bosch naar deze gemeente af te zien. Wel is waar behoort het kanaal tot de werken bedoeld bij de wet van 26 Januari 1883 tot verlegging van de uitmonding van de rivier de Maas, doch naar men beweert zou op veel minder kostbare wijze in eene behoorlijke afwatering der gronden zijn te voorzien wanneer dit althans na de opening van de Nieuwe Maas nog mocht blijken noodig te zijn. Besoijen. Afloop van het biljart concours bij C. A. van Delft Denis van der Zaeken, te Besoijen, eerste punten prijs met 29 punten in 10 stooten; J. de Munnik, te Drunen, 2e prijs met 27 p.; Denis Netten, te Sprang, 3e prijs met 26 p.; Ie ca ram bol-prijs Willem Klerks, te Besoijen, met 10 overband in 10 stooten; 2e J. Krol, te Sprang, met 9 carambols; le prijs van de stopballen Zonneveld, te Waalwijk met 5; 2e prijs Dirk van Bavel, te Besoijen, met 5 na kamping, gewonnen door Zonneveld. Sprang, 21 Febr. Heden morgen omstreeks één uur werden de ingezetenen dezer gemeente op geene aangename wijze in hun nachtrust verstoord door het luiden der brandklok. Het door W. Versteeg en door J. Molegraaf be woonde huis van D. de Rooij op den Eiken- dijk alhier stond in volle vlam en was in korten tijd geheel en al in de asch gelegd. De brand nam zoo spoedig toe dat de be woners moeite hadden hunne kinderen uit het brandende huis te bergen en dus zeer weinig van hunne schamele meubelen is kun nen worden gered. Ook een paar geiten en eeeige kippen schijnen in den brand te zijn omgekomen. Niets was verzekerd. Oorzaak onbekend. Loonopzand, 21 Februari. 'sPausen gouden Bisschopsfeest is hier opgewekt gevierd. Het klokgelui kondigde het reeds 's avonds te voren aan. Vlaggen wapperden huis aan huis. In de kerk voerde het zangerskoor met medewerking van een twaalftal leden der „Sophia's Vereeniging" de „Missa Sexta" mit neunstimmige Bleckbegeleitung van M. Haller uit. Die compositie is zeer schoon en werd uitstekend ten gehoore gebracht. Na die plechtigheid zong heel de kerk met begeleiding een Leo-lied. Na het H. Lof speelde onze Fanfare een paar stukken in de kerk, begeleidde een paar liedeien door de liedertafel gezongen en ook nog hetzelfde volkskoor van 's morgens. Om 12 u.ir en om 5 uur trok de Fanfare door de straten en bracht ook eene aubade bij den ZEw. heer Pastoor. 's Avonds gaf „Echo der Duinen" een schoon coucert. Het le nummer, de Leo- cantate van Besouweu - Mutsaerts, viel het meest in den smaak en werd even als de andere nummers goed gezongen. Geheel de feestviering liep zonder een wanklank af. Tilburg18 Februari. Curatoren in het faillissement der alhier gevestigde Noordbra- bantsche Stoomtramweg-maatschappij hebben het voornemen te beproeven die tramweg met hetgeen er toe behoort te verkoopen, bij voorkeur op zoodanigen voet, dat de kooper de exploitatie kan voortzetten. Baardwijk. Maandagavond werd hier iets heel ongewoons vertoond. Een 60 jarig man namelijk, wist bij het verlaten eener herberg zoo behendig met een mes om te gaan, dat hij vier jonge mannen te gelijk verwondde en op de vlucht joeg. Na het volbrengen van dit heldenfeit schijnt er echter reactie geko men te zijn, althans hij begon hulp te roepen en liep zoo hard hij kon naar de marechaus- sée te Waalwijk, om aangifte te doen, dat men hem overrompeld had. Het ingesteld onderzoek zal wel aan 't licht'brengen hoe dit zaakje in zijn werk gegaan is en ieders verantwoordelijkheid bepalen, zoodat de ge rechte straf niet zal uitblijven. Drunen, 20 Februari. Voor eenige dagen las men in bijna alle couranten, berichten over de a. s. feestviering van Onzen H. Vader Paus Leo XIII. Hier in ons dorp, als altijd zeer rustig en kalm, was hiervan zeer weing bekend, dan alleen, dat het feest, op verzoek van onzen zeereerw. herder, slechts kerkelijk zou worden geviei d." Te dien einde was de kerk aan het hoofd altaar netjes versierd, en na de solemneele' H. Mis werd door het zangerscollege de Leo Cantate van Van Besouwen luisterrijk ten gehoore gebracht. Door eenieder werd hier over geroemd. Ter elfder ure nam het bestuur onzer har monie „De Eendracht" het loffelijk besluit ook mede feest te vieren. De leden van dit gezelschap betuigden ten volle instemmig met dit besluit. Zij leverden daardoor het bewijsdat hun bloed vloeit en hun hart klopt, voor vorst en vaderland niet alleen, maar ook voor Onzen H. Vader Paus Leo XIIIonzen grijzen beminden Kerkvorst. Nadat de harmonie in de kerk den Paus ter eere de Léo Marsch had uitgevoerd, trok zij in optocht door de straten van Drunen die rijk met vlaggen en wimpels was versierd, omstuwd door een massa volk, dat, door de heerlijke tonen der harmonie in eene vroolijke en opgewekte stemming verkeer 1e. Ook de alhier pas opgerichte Zouavenbond, vierde bij gelegenheid van het 50jarig Bis- schops Jubilé van Z. H. des avonds bij den heer J. Elshout een huishoudelijk feest. Toe passelijke liederen en stukjes werden er voor gedragen. Des avonds gaf de harmonie nog een concert in haar lokaal, en zoo liep deze feestdag ten einde, zeer ten genoege van een ieder. Dat Z. H. Paus Leo XIII nog lange jaren moge leven is voorzeker ons aller wensch. Leve Z. H. Leo XIII Op Dinsdag 7 Maart zal eene verkie zing plaats hebben ter voorziening in de vacature, ontstaan in den gemeenteraad door het overlijden van den heer M. van der Sanden. 's Hertogenbosch 18 Februari. Door het bestuur der afdeeling ,,'s Hertogenbosch" van de Noordbrab. maatschappij van landbouw is in zijne jongste vergadering besloten tot het houden van eene groote tentoonstelling van paardenrunderen, schapen, varkens pluimgedierte planten bloemen, vruchten groenten, akker- en landbouwvoortbrengselen enz. en wel in de tweede helft der maand Augustus. De tentoonstelling zal op groote schaal worden ingericht en met verschillende feestelijkheden gepaard gaan. Aanzienlijke prijzen zullen worden uitgelootd. De viering van het Pauselijk juibilé te Waalwijk. Paus Leo XIII ter eere was Waalwijk Zondag, ter viering van zijn 50jarig bisschops- jubilé met vlaggen en wimpels getooid. De R. C. kerk was in feestdos gehuld. Het pries terkoor was kwistig versierd met bloemen en draperieën in de pauselijke en bisschopskleu- ren, met sterren bezaaid, en prijkte op ver schillende punten met het pauselijk wapen. Aan de beide ingangen was een soort eereboog aangebrachtbovenop het pause-

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2