Advertentiën. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. dewel ADRIANÜS JOANNES DE RONT- Van Steenoven, son, Ferry deed vallen als een slachtoffer van de koloniale politiek en van de daarin on dervonden teleurstellingen, heeft den tegen - woordigen caudidaat voor den voorzitterstoel in den senaat een zoo geweldigen stoot toe gebracht, dat hij van dat oogenbl'.k bijna als politiek dood is beschouwd, in ieder geval als eene onmogelijke figuur voor een in het oog loopende plaats in de politieke wereld. Ieder zal zich nog de beweging herinneren, welke in '86 alleen reeds de kans van Jules Ferry tot president der Republiek te krijgen, te Parijs veroorzaakte, en nu eensklaps zoo onverwacht mogelijk uit de vergetelheid, waarin hij leetde, te voorschijn gehaald en bestemd om naast Carnot, Ribot en Casimir Périer den vierden presidentszetel in te nemen! De Senaat, meent de Gaulois, bindt den strijd aan met iedereen, met het Elysée, dat dui delijk den heer Magnin had gepatroniseerd, met de regeering, met de kamer, met het land, met de openbare meening. De Intran- sigeant is natuurlijk woedend. Bij de Lanterne "is Ferry de meest impopulaire man van Frankrijk, de meest gehate naam bij het volk en volgens den Eclair is zijn naam synoniem met verdeeldheid. Hij is het die gezegd heeft, dat men moet regeeren tegen de helft der republikeinsche partij; geen gevaarlijker keuze kon de Senaat doen dan Ferry op een oogen- blik als dit tot voorzitter aan te wijzen. Le Figaro, welk blad al bij het begin van het Panama-proces opmerkte, dat het Suez-kanaal de krachtigste verdediging van de Panama-onderneming was, herinnert thans aan eenige uitspraken van tegenstanders van het Suez-plan, die daarvan nagenoeg hetzelfde zeggen wat nu bij de veroordeeling van De Lesseps c. s. van het Panama-kanaal werd gezegd. „Het kanaal van Suez" zoo schreef in Juni 1855 lord Clarendon aan lord Cowley, „is feitelijk onmogelijk en mocht het uitgevoerd kunnen worden, dan zouden de kosten zoo groot zijn, dat het werk als handelsonderne ming hoegenaamd geen voordeel zou ople veren." Lord Palmerston voer herhaaldelijk in vrij krasse bewoordingen er tegen uit. In 1858 en 1859 verklaarde hij in het parlement het Suez-plan voor het grootste bedrog, dat nog ooit door oplichters aan de lichtgeloovige lieden in Engeland werd voorgesteld. In 1860 sprak hij in denzelfden geest er over, met een woord van beklag voor de arme kleine burgerlieden, die, door schoone voorspiege lingen verlokt, hun geld iu deze onderneming staken, welke, zoo zij al uitvoerbaar was, meer geld, tijd en arbeid zou kosten dan in de macht was van eenige maatschappij. „Wie weet," vraagt Figaro, „of de resulta ten van Panama niet evengoed zouden zijn geweest als die var. Suez, waarover 30 jaren geleden evenzoo gesproken werd PARIJS, 24 Februari. Bij de verkiezing van Jules Ferry werden er 249 stemmen uit gebracht, onder welke 20 van onwaarde. De meerderheid bedroeg dus 115. Ferry verkreeg 148, Magnin 26, De Kerdrel 39 en verschillende anderen te zamen 4 stemmen. Ferry werd dus tot voorzitter geproclameerd. De linkerzijde juichte den uitslag toe. Behalve vele Iersche nationalisten oppert ook een steeds aangroeiend aantal radicale leden van het lagerhuis bezwaar tegen het behoud van Iersche afgevaardigden in het rijksparlement. Gladstone zoekt op minnelijke wijze dit punt te regelen; hij zou desnoods genegen zijn, het getal der Iersche afgevaar digden in Westminster, na de home rule, tot dertig terug te brengen, maar dan zouden zij mogen medestemmen over alle behandelde onderwerpen. Uit New-York aankomende stoomboo- ten rapporteeren op nieuw schrikbarend ruw weder op den Oceaan; de La Normandic kreeg belangrijke dekschade, de Nestorian der „Allan-lijn" wordt van Philadelphia ver wacht met vele dagen vertraging. De politie te Berlijn heeft bij tal van anarchisten en socialisten huiszoekingen ge daan. Üe 13 io de vorige week gevangen genomen Russen zijn Zaterdagavond op vrije voeten gesteld. Acht hebben bevel gekregen Pruisen binnen 48 uren te verlaten, de vijf anderen zullen kunnen blijven, maar, wanneer ze bevonden worden zich weer aan nihilis tische agitatie schuldig te maken, zal men met de grootste strengheid tegen hen te werk gaan. Twee soldaten te Weisenburg zijn res pectievelijk tot 5 en 10 jaren dwangarbeid veroordeeld, wegens mishandeling van een onder-officier. De Paus heeft Woensdag om 12 uur in plechtige audiëntie ontvangen den gezant van de Fransche regeering, graaf Lefevre de Béhaine, die een brief van Carnot, benevens twee vazen van Sèvres porcelein overgebracht heeft. De ambassadeur was omringd door heel het personeel van het gezantschap. De audiëntie heeft bijna een uur geduurd. De Paus overstelpte den gezant met atten ties. Hij heeft gevraagd naar de gezondheid van Carnot en zijn familie en naar die van den gezant, die hij persoonlijk kent. De brief van Carnot luidt ongeveer aldus: „Bij gelegenheid van uw jubileum belasten we den zeer waarden graaf Lefebvre de Béhaine u onzen diepen eerbied te betuigen en onze oprechte gelukwenschen over te brengen. Als bewijs van dien eerbied, zal hij u twee vazen van Sèvres porselein overhan digen, die wij zelf tot dat doel gekozen hebben. Hij zal zich tot den tol«c maken der wenschen, die wij voor het persoonlijk geluk van uw Heiligheid en voor het welzijn der kerk koesteren." De Paus heett in het Fransch zijn groote voldoening betuigd voor de hulde, hem door den president der republiek bewezen. De overheid heeft reeds sedert eenigen tijd vermoeden gehad, dat Tanlongo, de di recteur der Banca Romana, in de gevangenis in verstandhouding was met de buitenwereld. Dientengevolge heett men nauwkeurig toe zicht gehouden, en toen heeft men ontdekt dat zijn zoon in het brood, dat hij hem eiken avond zond, brieven had weten binnen te smokkelen. Bij nader onderzoek in zijne cel zijn dan ook tal van brieven gevonden. De plotselinge dood van den afgevaar digde De Zerbi heeft, zooals wel te denken was, de gedachte doen ontstaan, dat hij, om te ontkomen aan de gerechtelijke vervolging ter zake van het bankschandaal, zelfmoord gepleegd heeft. Doch daarvoor bestaat geen grond. Volgens vele eensluidende berichten is hij aan eene hartkwaal gestorven, waaraan hij al lang lijdende was. Bij zijne begrafenis hadden er hartroerende tooneelen plaats. De zoon, die het lijk volgde, viel herhaaldelijk in zwijm. Toen het lijk uit het sterfhuis werd weggedragen, riep hij„moordenaars, gij hebt mijn vader vermoord Bij Colorada zijn weder twee spoortreinen in botsing gekomen. Drie passagiers kwamen om het leven bij dit ongeluk en vele ander >n werden gewond verscheidene zoo erg, dat zij waarschijnlijk aan de gevolgen zullen sterven. WAALWIJK. Zondag 26 dezer, 's middags 12 ure, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien" worden uitgevoerd: Op vereerend verzoek. 1. Jubellied, Muller., 2. Pius-cantate Verhulst. Toegang vrij. Zondag 26 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Kunst'ler Leben, Walzer. Strauss. 2. Grande fantaisie de l'opéra „Lohengrin" Wagner. WAALWIJK, 25 Februari 1893. Bij gelegenheid van het Pauselijk jubilé, heeft de liedertafel Oefening en Vermaak op- Zondag 19 Februari het volgende telegram verzonden: Son Eminence le Cardinal Rampolla Rome. Le président de la société de chant „Oe- feuing en Vermaak Waalwijk, Hollande dont les membres sont réunis pour célébrer ce jour mémorable, supplie très-humblement Votre Eminence de vouloir obtenir, pour la direction et pour les membres, la bénédiction de notre trés-saint Père. Timmermans, Président a Waalwijk, (Hollande). En had het voorrecht daarop het navol gende antwoord te ontvangen: Timmermans Presidente Societa di Canto Waalwijk fHollande). Santo Padre molto ha gradito felicitazioni voti filiale affetto benedice direzione membri cotesta societa Cardinale Rampolla. Timmermans president liedertafel Waalwijk (Holland), De Heilige Vader heeft met genoegen ont vangen de gelukwenschen en bewijzen van kinderlijke genegenheid en zegent het bestuur en de leden dezer Vereeniging. Kardinaal Rampolla. Bij grooten aanvoer was de handel in hoornvee in de Langstraat zeer slap. Kalf- koeien golden f185 a 200 en dito vaarzen werden tegen f100 a 110 verhandeld; wei koeien met veel aanbod en weinig vraag, f 75 a 140, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 50, nuchtere dito f 10 a 14 slachtvee le qual. 60 a 70 cents, 2e qual. 50 a 60 cents, ▼ette varkens 60 a 62 cents (schoon) per kg.; biggen f 10 a 16, berekend naar f 2.— per week. Hooi. De handel blijft in dit artikel nog al levendig. De afleveringen hebben thans grootendeels bij kleine partijen plaats en doen naar soort f21 a 23 per 500 kg. af. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat blijft stationair en bedraagt naar soort fl.a 2.per Hl. Te Breda zijn gekozen tot leden van den gemeenteraad de heeren mr. P M. J. E Bloemarts, A. P. Scheltus en J. Lijds- man, met 596, 430 en 419 van de 805 stemmen. In de geneeskundige Courant wordt medegedeeld dat bij de cholera-epidemie, welke in 1887 te Kaïro woedde, de meeste geneesheeren als voorbehoedmiddel eiken dag des morgens nuchter een Egyptische zure lemoen, dat is zooveel als een halve Itali- aansche citroen, gebruikten. Alle artsen en oppassers, die zich van dit middel bedienden, bleven vrij van de ziekte. Dit middel werd aangewend op advies van dr. Sichenberger, die van een soldaat uit den Krimoorlog had vernomen, dat bij zijne com pagnie destijds niemand aan cholera was ge storven, die van dit voorbehoedmiddel ge bruik had gemaakt. De landverhuizing uit Zeeland naar Noord-Amerika neemt sterk toe. Deze week vertrokken enkele gezinnen uit Middelburg derwaarts, terwijl vele gezinnen uit Zeeuwsch- Vlaanderen zich gereed maken de reis te aanvaarden. Gebrek aan werk en als gevolg hiervan weinig verdiensten, vooral in het landbouwbedrijf, moeten als redenen hiervan werden opgegeven. Mej. Alikot, de ongelukkige moeder, die bij den noodlottigen brand op de Gel- dersche kade te Amsterdam haar drie kinderen verloor, en die zelf zeer ernstige kneuzingen bekwam bij den val van het dak, ligt nog bedenkelijk in het gasthuis, De geneesheeren hebben geconstateerd, dat haar wervelkolom en een paar ribben zijn gebroken. De zieke is zeer onrustig, nadat zij het bewustzijn ge deeltelijk heeft teruggekregen. De doctoren geven echter nog niet de hoop op, haar in 't leven te houden. Alikot vertoeft bij zijne schoonouders. De staat van versuffing, waarin hij langen tijd verkeerde na het vernemen van het onheil, is geweken. Thans is de man vrij kalm. Het jongste kind, 't meisje dat gevonden werd iu de goot van 't brandende huis, en dat overnachtte ten huize van den schoen maker Kienhuis, is eveneens overgebracht naar 't huis van haar grootmoeder, 't Meisje is weer geheel hersteld, maar zij roept her haaldelijk om hare moeder. In den spoorbaan tusschen 's Bosch en Vlijmen was eene afschuiving ontstaan, ver oorzaakt door de vereenigde werking, eerst van het ijs nu van het water. Verzakking was er niet, want de dienst is geen oogenblik gestaakt; maar men heeft toch met vereenigde kracht die opening met hout gedicht. Volgens deskundigen is er nu geen gevaar. Door de Belgische gendarmerie zijn Dinsdag te Budel aan onze maréchaussées overgegevenJ. D. en zijn zoon J. D., ge boren te Nederweert, op verzoek onzer regeering in Belgie aangehouden, als verdacht van kerkdiefstal te Hunsel (Lin den nacht van 7 op 8 Januari jl. Zij zijn naar Roer mond overgebracht. Ten huize van den heer W. Smits in de Eindstraat te Breda, ontstond 's avonds omstreeks half elf brand op den zolder, die geheel met kramerijen en speelgoed gevuld was. Met behulp van een tweetal spuiten, die spoedig verschenen, was men den brand weldra meester. Toch is er vrij wat brand en waterschade aangericht. Gelukkig was alles verzekerd. Te Amsterdam verkeert men blijkbaar in eene brandperiode. Nog onder den indruk van de ramp, die het gezin van den smidsknecht Alikot Dinsdag trof, wordt de belangstelling reeds weder gewekt door eene nieuwe verwoesting, gisteren nacht in weinige minuten tijds door het vuur aangericht. Het meubelmagazijn van Gebrs. Van Houtum in de Ruguliersbreestraat, was in den regel, en ook thans, overladen met meubelen en tapijten, die de drie benedenste verdiepingen geheel vulden. De bovenste verdieping strekte aan den heer J. van Houtum met zijne echtgenoote en drie kinderen, waarvan het oudste ongeveer 9 jaren telt, tot woning. Het geheele magazijn en de bovenwoning zijn totaal uitgebrand. Door den eigenaardi- gen bouw van het huis met entre sols en groote vierkante openingen in de zolderingen werd het vuur als door een schoorsteen op gezweept en tastte het alles aan.Toch slaagde de brandweer er in de verwoesting tot het brandende perceel te beperken en de onmid dellijk aan den achtermuur grenzende per- ceelen, een papiermagazijn der firma Vlieger en een smederij, te beschermen. Te pngeveer 11 uur gisteren avond werd in de broodfabriek De Haan, staande op het eiland Marken achter de perceelen der Markenstraat, en dus midden in een der dichtst bevolkte buurten der stad, brand ont dekt, en zoo snel greep het vuur aan alle zijden om zich heen, ruimschoots voedsel vindende in de magazijnen der fabriek, dat de werklieden zich haasten moesten in vei ligheid te geraken. De fabriek is geheel uitgebrand en eerst te kwart voor tweeén heden nacht was men het vuur meester. Drie brandswachts zijn door het instorten van muren gewond. Zekere J. v. d. W„ bijgenaamd Jantje de Duivel, te Tilburg, heeft op eene afschu welijke wijze misbruik van zijn mes gemaakt. Zekeren V. sneed hij een stuk van den neus, terwijl J. P. eene diepe snede over het aan gezicht ontving. Het is te hopen, dat v. d. W. die duivel- sche streken eens door eene flinke straf op hem toe te passen, zullen worden afgeleerd Baardwijk, 25 Febr. De officier, belast met de oefeningen in den wapenhandel alhier, heeft aan zes der deelnemers het getuigschrifft afgegeven, dat zij met voldoenden ijver aan den cursus hebben deelgenomen. Aan H. van Gelder, J. Boom en A. van Rijswijk is te vens het getuigschrift afgegeven, dat zij ge noeg geoefend zijn, om dadelijk na de inlij ving verlof te erlangen tot 4 April '93 Capcllc, 24 Febr. Dinsdag morgen circa 6 uur, is aan de Dongebrug de zeventigjarige A. van Beek, uit Oosterhout jammerlijk ver dronken. De heer B. begaf zich naar den Nieuwen- dijk, om aldaar eene houtverkooping te doen plaats hebben en liep volgens oude gewoonte de weg van Oosterhout naar Raamsdonkveer. De brug, die hij passeeren moest, is ook voorzien van een pad voor voetgangers daarvan wilde hij gebruik maken. Door de zware duisternis misleid, en het seinlicht niet ziende is hij te water geraakt. Op het hooren van hulpgeroep, liet de de schipper Leemans uit Klein-Dongen, voor wien de brug geopend was, direct het anker vallen en trachtte met behulp van den brugwachter v. B nog te redden, maar helaas te laat. Donderdagmid dag ten vier uur is zijn lijk opgehaald en naar O. vervoerd. Donderdag morgen wilde een persoon, die werkzaam was aan den Maasmond, eene kipkar storten maar viel zoodanig met het hoofd op de rails, dat hij terstond een lijk was. De verongelukte is een werkman uit Veen. Deze week had eene kleine verschui ving plaats aan de brug over het uitwaterings kanaal te Drongelen. Direct werden een duizendtal zakken met zand om de peilers geballast. Wel een bewijs, dat er veel stroom gaat. WAALWIJK, 22 Febr. Het ongunstig weder en vooral de hooge wa terstand, waardoor de wegen in communicatie met het land van Heusden en Altena en verder bijna de geheele Kleistreek zijn afgesneden, waren oor zaak, dat de jaarmarkt slecht bezocht was. In hoornvee was de handel traag bij redelijken aanvoer. Kalfkoeien golden f135.f 245.a f 0. Dito vaarzen f 105, 165,f000. Jonge varkens aangevoerd 100 stuks van f9.25 a f 16,00 per stuk. Tengevolge van de heden invallende groote periodieke eerst huidenveiling van dit jaar te Antwerpen, werd de looiersbeurs minder druk bezocht. Alleen voor goede Javahuiden was vraag met eenige afdoeningen. Prima zwaar leder zoomede licht zoolleder is gevraagd aan gesouteneerde prijzen. In goede inlandsche schors worden voort durend kleine partijtjes aan iets betere prij zen veikocht. 24 Febr. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 1179 Kg. van f 1.08 a f 1.42 per Kg. Kippeneieren f3,00 a f3.50 per 100 stuks. BEVALLEN van eene flinke DOCHTER: C F. BRAUCKMANN- W ashington-Taylor. Boxtel, 19 Febr. 1893. Heden overleedin den ouderdom van 28 jaren, onze geliefde Echtge noote en Dochter Catharina Francisca Washington Taylor. W. BRAUCKMANN. Wed. M. E WASHINGTON TAYLOR-De Ridder, Eenige en algemeene kennisgeving. Boxtel, 24 Febr. 1893. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze innig geliefde Moeder en Be- buwdmoeder, Mejuffr. voorzien van de H.H, Sacramenten in den ouderdom van ruim 65 jaren. J. P. DE BONT. M. C. A. VAN IERSEL-De Bont. ARN. W. J. VAN 1ERSEL. C. A. M. DE BONT. Raamsdonk, 19 Febr. 1893

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2