Engeland. Duitschland. Oostenrïj k- Hongarije. Italië. Bulgarije. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Noord-Amerikaansche wateren blijven, terwijl de bestemming van de andere nog niet is vastgesteld. Van het bezoek aan eene Fransche haven dus nog geen sprake. Te Saigon is dezer dagen de Engelsche luchtreiziger Victor Valazie verongelukt. Het valscherm, waarmee hij neerdaalde, ging eerst niet open en toen het eindelijk openging een paar honderd meter boven den grond kreeg de luchtreiziger een zoo hevigen schok, dat hij den stok losliet en neerstortte. Hij viel met het hoofd naar beneden door het dak van een brouwerij en was onmiddellijk dood. De rechtbank te Dortmund heeft tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld den redacteur van het Dagblad der Werklieden, dr. Diederich, wegens beleediging en aanspo ring tot staking van den arbeid. De Poolsche partij in den Duitschen Rijksdag heeft besloten haar stem te geven aan het handelsverdrag tusschen Duitschland en Rusland, omdat het in het belang van de regeering, zoowel als in dat van de staatkunde van geven en nemen is, welke de partij nu volgt. De vereeniging van Duitsche handelaars zal binnenkort een groote betooging houden ter bestrijding van de pogingen dergenen, die alleen het belang van den landbouw in het oog houden. De vergadering der Hongaarsche bisschop pen heeft besloten het verzoek tot den koning te richten om de verdediging van den gods dienst op zich te nemen. Een ander geschrift, dat meer in bijzonderheden zal afdalen, zal aan de regeering ter hand gesteld worden. In dit laatste stuk verklaren de bisschoppen, dat het houden der registers van den bur gerlijken stand door leeken, nutteloos is en dat de geestelijkheid geen genoegen zal nemen met de bepalingen omtrent het doopen der kinderen uit gemengde huwelijken. De pre laten protesteeren tegen volstrekte godsdienst vrijheid, die nergens toe leiden kan dan tot het ontstaan van allerlei secten en zij verzetten zich tegen de erkenning bij de wet van den Israelietischen godsdienst. De afgevaardigde De Felice, richt tot de regeering een verzoek om inlichtingen omtrent de laatste ontploffingen te Rome, de houding van de politie bij die gelegenheid en de ar- restatien, die bewerkstelligd zijn. De onder-secretaris van staat voor binnen- landsche zaken antwoordt, dat 27 persouen gevangen genomen zijn. Er hebben in den loop der maanden Januari en Februari acht ontploffingen plaats gehad en er is geconsta teerd, dat de bommen volgens de voorschriften van het Fransche anarchisten-dagblad Le Poignard vervaardigd waren. De Felice herneemt, dat de handelwijze van de politie hem deed gelooven aan de voorbereiding van een nieuw monsterproces. Een der gevangen genomen personen heeft bekend, dat hij ge durende eenigen tijd door de politie betaald is met 30 stuivers 's daags. Eenige anderen konden klaarblijkelijk geen aanslag wagen daar ze onder politietoezicht stonden en daardoor genoodzaakt waren tegen den avond thuis te wezen. De Paus ontving Woensdag de buiten gewone gezanten van den koning van Belgie, den prins-regent van Beieren, den koning van Saksen en de koningin der Nederlanden (graaf Dumonceau), die schriftelijke en mon delinge gelukwenschen hunner souvereinen overbrachten. De overheid te Rome neemt maatregelen tegen eene voorgenomen anti-clericale ma nifestatie, welke sommige liberale vereenigin- gen, naar aanleiding van de talrijke bewijzen van belangstelling, welke den Paus ten deel vallen, zouden willen organiseeren. In de provincie Catania zijn ruim hon derd personen gevangen genomen als leden van eene bende boosdoeners, welke een groot aantal moorden en diefstallen heeft gepleegd. Nog onlangs werd door- leden dier bende de postdirecteur van Misserbianco en diens ge- heele gezin vermoord. Een postbode, die zich daar aanmeldde en, toen hij geen gehoor kreeg, het huis binnendrong, vond den direc teur en al de leden van diens gezin dood liggen rondom de tafel, waarop hun avond eten stond. Het postkantoor was geplunderd en de brieven waren verscheurd. Dergelijke middeneeuwsche toestanden zijn dat is het ergste in Italië nog niet eens zoo heel zeldzaam. Het hoofd der Grieksche kerk in Bulgarije, Clément, die den 26sten Februari, den jaar dag van vorst Ferdinand, een preek gehouden heeft, waarin hij den vorst en de regeering aanviel, is te Tirnova door een troep mannen gevangen genomen en naar een klooster in den omtrek der stad gevoerd, waar hij ten strengste bewaakt wordt. Een verzoekschrift, onderteekend door den vice-president der Sobranje en verscheidene afgevaardigden, is, uit naam van ongeveer 2000 inwoners aan Stamboulofl verzonden, om zijn afzetting te verkrijgen. In het Russische gouvernement Kalonga zijn twaalf jongens op weg naar school dood gevroren, bij eene koude van 31° onder 0 Fahrenheit. De Standard verneemt uit Ottawadat daar een verschrikkelijke winter heerscht. In de westelijke staten van Canada zijn vele treinen ingesneeuwd en menschen zijn er doodgevroren. De thermometer daalde in sommige plaatsen tot 50°, 60° onder vriespunt Fahrenheit. Langs de Canadian Pacific heerscht een erge steenkolennood, daar er geen vracht- treinen rijden; vele fabrieken staan stil. NEW-YORK, 2 Maart. Naar de New-York Herald uit Guatemala verneemt, is de Cam- pidon vallei overstroomd. Zes dorpen zijn verwoest en honderden menschen hebben het leven verloren. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 1954,56; terugbetaald f 1523,48. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1589, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari: ingelegd f 1539.55 terugbetaald f 655.38. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 978. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren De Zeeuwsche Leeuw. Marsch. Greve. Ouverture fantastique. Govaert. In 't Avondlicht. J. Minne. Eola-Walzer. Kessels. WAALWIJK, 4 Maart 1893. Onlangs deelden wij mede, dat op het ver zoek van de kamer van koophandel alhier om eene brievenbus te plaatsen in de Stati onsstraat, door den minister van waterstaat, toestemmend was geantwoord. Üe bus is thans geplaatst aan het huis van H. Mulders. De lichtingen hebben plaats: vm. 6,11,6.34, 10.13; nam. 1,35, 4.41, 5.44, 7.45,8.37. (Greenwich). Gisteren heeft alhier plaats gehad de inlijving van de lotelingen der lichting van dit jaar van de gemeenten uit de kantons Waalwijk (behalve Loonopzand) en Heusden, alsook van Raamsdonk. Alles is in de beste orde afgeloopen. Verledcu Maandag was het 121/3 jaar geleden dat de brigadier, thans wachtmeester, Donker, optrad als commandant der brigade koninklijke maréchaussée alhier. De man schappen hebben dien dag onder hen op feestelijke wijze met hunnen chef herdacht. Jammer is 't, dat de zaak niet in ruimer kring bekend was, anders zou het den jubilaris bij deze gelegenheid zeker niet aan blijken van waardeering ook van de zijde der burgerij hebben ontbroken. Want, gedurende den tijd hier doorgebracht, heeft hij zich de achting verworven van alle goedgezinden door zijn bezadigd, onpartijdig, maar zoo noodig beslist optreden. Wij gelooven, dat Waalwijks ingezetenen zeer gaarne wachtmeester Donker nog lang als commandant in hun midden zullen zien, en bieden hem bij deze onze gelukwenschen aan. De afloop der gisteren te Waalwijk ge houden verpachting der dijken en kaden van den Nieuwen Maasmond heeft zeer veel te wenschen overgelaten, omreden de conditiën zoo moeilijk te vervullen zijn. Slechts vier perceeleu zijn van de hand gegaan voor circa f60, behoudens goedkeuring. Naar wij vernemen zal gedurende het aanstaande zomerseizoen de harmonie l'Espé rance van Waalwijk eenige concerten geven in den tuin van den heer Const, van Dongen, te Bezooien. Donderdag is gevankelijk naar 's Bosch overgebracht C. v. O., in 't Politieblad ge signaleerd wegens frauduleus bankroet. Hij wordt ook vervolgd wegens verduistering van paard en wagen, ten nadeele van iemand uit Kralingente Capelle, waar hij woonachtig was, gepleegd. Hij had zich eenigen tijd in Belgie schuil gehouden, maar nauwelijks te ruggekomen liep hij in de val. De miliciens der lichting 1892, dieniet tot het blijvende gedeelte behooren, zijn met onbepaald verlof naar hunne haardsteden teruggekeerd. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de roomsch-katholieke militairen op hunne erkende feestdagen dezelfde vrijstellingen van dienst zullen genieten, als den israëlieten tij dens hunne godsdienstfeesten wordt verleend. Benoemd zijn in de commissien, in 1893 belast met het afnemen der examens, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a. van de wet tot regeling van het 1. o. in Noordbrabant tot lid er. voorz., de school- opz. in het district Eindhoven; tot leden, de schoolopz. in de arr. Boxmeer, Breda, Ze venbergen en Tilburg; tot leden-plaatsverv. de schoolopz. in het district Breda en in de arr. Bergenopzoom, Heusden, Helmond en Veehei De „Nieuwe Koninklijke Harmonie." te Tilburg, heeft besloten haar 50jarig jubileum op 2 en 3 September e. k. luisterrijk te vie ren door het houden van een grooten his- torischen optocht en een internationaal con cours van militaire korpsen, eene afdeeling van infanterie en eene van cavallerie, alsmede voor degelijke burgerkorpsen. De districts-veearts voor Noordbrabant heeft bekend gemaakt, dat het mond- en klauwzeer in die provincie is geweken. De militairen ter bewaking van besmette stallen in dienst, zijn 2 Maart naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Het programma voor de voorjaarswed- loopen, op den tweeden Paaschdag door de Bredasche Harddraverij - en Renvereeniging, onder de reglementen der Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging, te houden, behelst het volgende: lo. Openingsprijs. Harddraverij voor Ne derlandsche paarden, geboren in 1886 of later, Handicap ingespannen. Minimum af stand 800 M. le prijs f250, 2e pr. 50, 3e pr. 25. Inleg f 5, geheel rouwgeld. 2o. Voorjaarsprijs. Wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, en bereden door Nederl. heerrijders. Handicap. Afstand 1400 M. le prijs f 300, 2e pr. f 60. Inleg f 10, half rouwgeld. 3o. Paaschprijs. Jachtrijden over hinder nissen voor paarden van 3 jaar oud en ouder, en bereden door Nederl. heerrijders. De paarden moeten door hun eigenaars bereden worden, le prijs voor volbloed f 100, 2e pr. f 25, 3e pr. zilv, med.; le pr. niet volbloed f 75, 2e pr. f 20, 3e pr. zilv. med. 4o. Pallaway prijs. Internationale harddra verij voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlanders. Handicap ingespannen. Minimum afstand 2400 M. le pr. f 300, 2e pr. f 75, 3e pr. f 40. Inleg f 10, half rouwgeld. 5o. Breda-prijs. Steeple Chase voor paarden van 3 jaar en ouder, bereden door Nederl. heerrijders. Handicap. Afstand 3200 M. le prijs f 300, 2e pr. f 60, 3e pr. f 40. Inleg f 10, half rouwgeld. Alle inschrijvingen sluiten den 15 Maart. De inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht is Woensdag te Eist (Betuwe) geweest, om onder geleide van den burge - meester een bezoek te brengen aan de woning, waar thans drie gevallen van pokken voorkomen. Zooveel mogelijk zullen voor zorgsmaatregelen tegeu verspreiding worden genomen. Te Maurik is Woensdagnacht, in een dichtbevolkte buurt, een groote brand uitge broken in het pand van P. de K., waarin broodbakkerij en landbouwbedrijf, dat geheel uitbrandde. Ook kwam er nog een stuk vee in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. Met veel moeite werden de belendende perceelen be houden. Sedert geruimen tijd heerscht te Her wijnen en aangrenzende dorpen een zeer besmettelijke huidziekte. De aangetasten zoowel volwassenen als kinderen, krijgen in het gezicht, alsmede op het lichaam, groote donkere puisten, meestal gepaard met lichte verschijnselen van koorts. Naar de Nieuwe Tielsche Courant meldt, heeft de burgemeester van Herwijnen den inspecteur van het geneeskundig Staatstoe zicht te Utrecht hiervan kennis gegeven, omdat voor eenige dagen een zesjarig jon gentje vrij plotseling daaraan is gestorven. Te Venloo is de 19jarige Wilhelmina Haffmanns uit Niekerk (Pruisen) in arrest genomen om naar Roermond overgebracht te worden, ten einde zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens 17 verschillende diefstallen, in den omtrek van Venloo gepleegd. Na 5 jaren gevangenisstraf te hebben ondergaan, is te 's Bosch uit de gevangenis ontslagen S. M. uit Arnhem. Hij is slechts 28 jaren oud en bracht daarvan 13 jaren 3 maanden in de gevangenissen door wegens mishandeling en diefstallen. In 't jongste nommer der „Mannen van Beteekenis" komt een levensschets voor van Z. H. Paus Leo XIII van de hand van dr. H. J. A. M. Schaepman. Het fijnbesneden gelaat van den H. Vader, artistiek in een omlijsting gevat, staart bij 't opslaan u tegen. Dr. Schaepman, die het geheele leven van den bijna 83jarige schetst en die hem plaatst in de lijst van zijn tijd, vindt hier een uit stekende gelegenheid om zijn groote histo rische kennis en belezenheid te doen uitko men. Telkens komt ook de hartstochtelijke vereerder van Leo's voorganger, Paus Pius IX, de dichter van „De Eeuw en haar Ko ning," voor den dag, want Pius IX met zijn kinderlijk en tevens heldhaftig geloof, zijn blijvende altijd doorklinkende en altijd door hoorbare levenstoon: «geestdrift,» was bij uit nemendheid de man naar Schaepmans harte. Maar ook Leo XIII wordt door hem hoog gewaardeerd: zijn onafgebroken arbeid, de breede opvatting zijner taak en het grootsche van zijn arbeid. Aan het slot schrijft de machtige verwerker van zooveel en zoo velerlei stof „Maar de volheid van het woord van Leo XIII weerklinkt waar hij de hooge waarde, den verheven zin van het christelijk huwelijk openbaart, waar hij de christelijke inrichting der staten in machtige trekken' teekent. Den strijd tegen de slavernij voert hij aanhij roept zijn kinderen ter geestelijke kruisvaart op. Verhevener nog: tusschen de partijen, die de wereld niet meer verdeeleu, maar verscheuren, komt hij met de boodschap des vredes en beschrijft in onvergankelijke taal de rechten en de plichten van den eigendom en den arbeid, den patroon en de werklie den. Aan allen en aan ieder leert hij dat alle rechten plichten onderstellen en dat in geen enkele verhouding ter wereld recht zon der plicht kan bestaan. Zoo verrijst de man in deze omlijning van zijn arbeid voor ons. Het „span u in, span u in, o Leo!" heeft hij zich niet te vergeefs toegeroepen. Het klinkt hem telkens in de ooren, het houdt hem wakende, niet als de zilveren bal in de zilveren schaal neêrrinke- lend uit de hand van den slapenden Alexan der. Tot hem klinkt steeds de levende stem van het geweten, dat hem roept tot onafge broken arbeid voor het heil der zielen en de eer van God. Zijne geschiedenis is nog niet voleind. Het beeld in zijn volle afmetingen nog niet te teekenen. De grootheid erkent men, de volle maat der grootheid niet. Toch behoeft men zich aan geen profetie te wagen, indien men reeds de stem herkent der historie in de volgende belijdenis Justitiam coluïcertamina longa, labores, Ludibria, insidias, aspera quaeque tuli; At fidei vindex non flectar; pro grege Christi Dulce pati, ipsoque in carcere dulce mori. Eerlijk eerde ik het rechtik droeg veel strijd en veel arbeid, Spot en verguizing en list en menig neer- drukkenden last; Handhaver van het geloof sta ik pal; voor de kerke van Christus Is mij het lijden een vreugde, 't sterven in boeien mij zoet. (Pr. N.-Br.) Capelle. De alhier bestaande liedertafel „Oefening kweekt kunst" gaf Maandagavond in de zaal van den heer Boezer een concert, dat vele leden met hunne dames lokte en gewis aan allen een genoeglijke bijeenkomst verschafte. Het programma, twaalf num mers bevattende, werd uitstekend uitgevoerd, dank zij vooral de uitmuntende leiding van den ijverigen directeur, den heer F. de Cortie. Tusschen nummer 7 en 8 werd door den heer Platteel een stuk ten beste gegeven, getiteld: „Ik keu een lied", dat wel in den smaak viel van 't publiek. Ook ontbrak het niet aan lachen; daarvoor had den heer P. van Ree wel gezorgd door het voordragen zijner komische coupletten, die het publiek uitste kend voldeden. Over 't geheel was 't een prettige avond, er heerschte eene opgewekte toon, die geen oogenblik in wanorde ontaarde. Na afloop van het program kwamen de dans- lustigen aan de beurt, die zich tot namid- dernacht amuseerden, te meer, daar er voor uitstekende dansmuziek uit Waalwijk gezorgd was. Moge het gezelschap ons nog menigen genoeglijken avond verschaffen en steeds in bloei vooruitgaan. Het gerechtshof te 's Bosch, heeft be vestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waar bij A. Htot 1 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. SPRANG. 1528 Februari. GEBORENHubertus, zoon van P. H. Schenaerts en Ja. van der Bijl. Adrian us Herraanus Johannes, z. van W. van Rijswijk en G. van Elk. Cornelis Hendrikus, z. van A. C. Goedhart en M. Nieuwenhuizen. OVERLEDEN Cornelis Ros, 67 jaren. HUWELIJKS AANGIFTE en AFKONDIGING: Pieter Konings, 26 jaren van Capelle, met Pieternella Braspenning, 21 jaren. DRUNEN. Van 128 Februari. GEHUWD Leonardus van Oudheusden, 36 jaren, met Theodora Engelina Klijn, 23 jaren. Marinus van der Aa, 25 jaren, met Nor- berdine de Wit, 27 jaren. GEBORENMaria, dochter van Lambertus Pel- ders en Bartlia de Groot. Petronella, d. van Adriaan Robben en Maria Anna van Iersel. Johanna, d. van Hendrik Leijtens en Petronella van Veggel. Jacobus Mar- tinus, zoon van Willem Bergmans en Elj-

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2