Notaris BINK, Advertentiën, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Handelsberichten. finaal verkoopen: De politie te Brussel heeft een der gevaar lijkste Fransche anarchisten, Placide Schoup pe, in hechtenis genomen. Schouppe was voor eenigejaren met Pini tot 20jaren dwangarbeid veroordeeld In December 1891 wisten beide misdadigers uit Nieuw- Caledonië te ontsnappen. Pini werd op zijne vlucht achterhaald, maar Schouppe wist Frank rijk te bereiken en woonde te Parijs, zonder dat het der politie gelukte hem op te sporen. De politie meende echter te weten, dat de bende, welke sedert eenigen tijd herhaaldelijk inbraken pleegde, werd geleid door Schouppe en daarbij stond hij onder verdenking, dat hij ook medeplichtig was aan de vernieling van het café-Véry te Parijs. De roof, onlangs gepleegd bij den rechter Flandrin te Abbeville, bracht de politie op het spoor. Men vernam toen, dat Schouppe zich in België ophield,maar waar hij zich bevond, bleef nog geruimen tijd onzeker. De rechercheurs Lefoulon en Gibert gingen aan den arbeid en vonden Schouppe's spoor te Antwerpen. Vandaar ging de anarchist naar Brussel en liep daar in den val. Terwijl Schouppe in een koffiehuis zat te eten, werd hij door de rechercheurs ovei vallen en geboeid, voordat hij zich kon verdedigen. In zijn zakken von den de agenten een geladen revolver en een dolk, benevens eenige papieren. De Fransche agenten zullen voorloopig nog in Belgie blijven, want zij hopen, nu zij den leider hebben, ook de andere leden der bende te kunnen opsporen, Men geloott, dat ook Mathieu, de man, die de ontploffing in het café-Véry veroorzaakte, zich in België ophoudt en weldra in handen der rechercheurs zal vallen. Berichten uit Dahomey behelzen, dat gene raal Dodds zich voorstelde naar Frankrijk terug te keereu, doch daarin verhinderd is geworden, wijl hij vijandige benden, die zijne troepen te Abomey aanvielen, moest beteu gelen. Te Rive de Gier hebben 500 metaalar beiders het werk gestaakt. Men vreest een algemeene staking. Tengevolge van een onderzoek door den procureur der republiek van Annezin gedaan, naar aanleiding van een opstootje te Béthune, zijn weer drie personen gearresteerd. De stakers hebben een vergadering gehou den. D>; secretaris van de mijnwerkersveree- niging heeft tot kalmte aangemaand. De avond is rustig verloopen. Te Lyon heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen twee sergeant-majoors van de infanterie. Een van beiden werd daarbij ge dood. Nu het in Frankrijk tot den goeden toon gaat behooren, dat de duels zonder eenig letsel afloopen, schijnt dat verfoeilijk gebruik door de lagere rangen der maat schappij in al zijne gruwzaamheid bewaard te moeten worden. PARIJS, 17 Maart. Jules Ferry, voorzitter van den senaat, is heden avond te kwartier over zessen overleden ten gevolge van eene hartkwaal, waaraan hij leed sedert den aanslag in Januari 1888. Men herinnert zich dat de terugslag van den kogel eene ontsteking op de hoogte van het hart had ten gevolge ge had. In den afgeloopen nacht om half twee doorstond de overledene een eersten aanval. De tegenstanders van het plan van een tunnel door het kanaal zijn woedend op de regeering, dewijl deze tot nu toe naliet de gebruikelijke motie voor te stellen tegen het plan. De regeering zal hierover geinlerpel- leerd worden. De Standard verneemt uit Rome, dat men er in de kringen van het Vaticaan op rekent, dat Engeland de diplomatieke be trekkingen zal herstellen. Gladstone moet de zending van een Britschen zaakgelastigde naar het Vaticaan hebben toegezegd, onder voorwaarde dat de Paus zijne sanctie gaf aan het Home rule-ontwerp. Daarentegen zoude de Paus een internuntius hierheen zen den, op gelijken voet als in Nederland. Te Salmdorf, bij Müuchen, brak onlangs 's nachts brand uit in een boerderij. De brandweer vond de deuren van het huis open en in de slaapkamer de bewoonstereen weduween hare drie dochters bewusteloos op den grond liggen, met ernstige wonden aan het hoofd. De vrouwen werden uit de vlammen gered maar zr" stiervenzonder weer tot bewustzijn te komen. Zij zijn klaar blijkelijk vermoord door inbrekers die, om hunne misdaad te verbergen, het huis in brand staken. PAARDENMARKT te Waalwijk op Donderdag 23 Maart. WAALWIJK, 18 Maart 1893. Gisteren avond, ten half zeven, hield Waalwijks gemeenteraad eene openbare ver gadering. Aan de orde waren de volgende zaken 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving dienst 1892. 3. Voorstel van B. en W. tot demping van den sloot in de Nieuwstraat. 4. Brief van Ged. St. in zake de te bou wen schutsluis. De burgemeester praesideerde. Tegenwoordig waren alle leden, behalve de heeren Hoffmans en Quirijns; de laatste met kennisgeving. Na voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering sprak de voorzitter ongeveer het volgende Mijne heeren: het raadsbesluit tot het aan brengen van een gedenksteen in den gevel van de teekenschool is ten uitvoer gebracht. Ik breng mijnen oprechten dank, in de eerste plaats aan den heer Van der Heijden, die het initiatief tot dat raadsbesluit nam, ten tweede aan de raadsleden, die er zoo eenparig mede instemden en ten derde aan de wet houders, die het zoo bereidwillig uitvoerden. Ik waag het dat raadsbesluit aan te merken als een blijk van 's raads tevredenheid over hetgeen onder mijn bestuur hier is uitgevoerd. Zeker echter is het, dat veel daarvan niet zou zijn tot stand gekomen zonder uwen gewaardeerden steun en voorlichting. Ik vraag u die ook voor de toekomst, opdat ik kunne nuttig werkzaam blijven voor den bloei der gemeente en het welzijn harer ingezetenen. (Applaus I. Ingekomen a. Goedkeuring door gedeputeerde staten van het raadsbesluit tot instellen eener nieuwe jaarmarkt in December. b. Schrijven van curatoren der Noordbrab. Stoomtramwegmaatschappij machtiging vragende om te mogen trachten de tram te verkoopen onder dezelfde bepalingen en verplichtingen als in de concessie zijn vastgesteld en onder nadere goedkeuring van den raad. Gedeputeerde staten ver leenden reeds die machtiging. Door de heeren Van der Heijden en Ver- bunt werd gewezen op een paar punten, die afzonderlijk dienden gestipuleerd te worden. Hierna werd besloten de gevraagde, mach tiging te verleenen onder voorbehoud van zoodanige veranderingen in de concessie, als de raad zal goedvinden te maken. Bij de laatste kasopneming bleek de kas in orde en een saldo aanwezig te zijn van f 1093.93. II. Af- en overschrijvingen op den dienst van 1892. Door den secretaris wordt voorgelezen een concept besluit tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op den dienst van 1892. Goedgekeurd. III. Voorstel van B. en W. tot demping van den sloot in de Nieuwstraat. Naar aanleiding van een vroeger raads besluit, waarbij deze zaak gesteld was in handen van B. en W., stellen dezen voor be doelden sloot te dempen en er een rioleering aan te leggen; kosten pl. m. f 800. De heer Baijens heeft Van Ree gesproken, die beweerde dat het werk voor een goede f 300.te maken zou zijn. De voorzitter merkte op, dat Van Ree vroeger gesproken had van f 600, maar nu scheen weer minder te zijn geworden. De heer Van der Heijden heeft er groot bezwaar tegen, op particulieren grond voor rekening der gemeente werken te verrichten; dit zou zijn een gevaarlijk precedent stellen; daarbij komt ook hem de som wel de helft te hoog voor. Verschillende leden deelen de bezwaren van den heer Van der Heijden, zoodat op voorstel van den voorzitter besloten wordt de zaak nogmaals te renvoyeeren aan B. en W. met de opdracht te confereeren met de eigenaars en dan de zaak weder in den raad te brengen. TV. Schutsluis. Door den secretaris wordt voorlezing ge daan van eene omvangrijke correspondentie betreffende deze aangelegenheid. De slotsom komt hierop neder, dat de minister de Waal- wijksche haven door middel van eene door het rijk te bouwen schutsluis wil in verbin ding brengen met de nieuwe rivier, mits de gemeente Waalwijk de kosten op zich neemt van onderhoud en bediening, en nimmer sluisgeld heffe, terwijl dan de Waalwijksche haven niet meer in reehtstreeksche gemeen schap blijtt met de andere Langstraatsche havens. De jaarliiksche kosten worden geschat op f1450 a 1600. Deze zaak werd breedvoerig besproken. Hoewel erkennende het nut, dat voor Waal wijk kan gelegen zijn in reehtstreeksche ver binding met de nieuwe rivier, waren alle le den toch eenparig van gevoelen, dat de door den minister gestelde eischen, met het oog op den financieeleu toestand, de draagkracht der gemeente te boven gaan, zoodat er niet aan aannemen dier voorwaarden kan gedacht -worden. Aan- B. en W. werd opgedragen in dien geest de zaak verder te behandelen. De voorz. gaf lezing van een schrijven van het bestuur van het gild St. Crispijn, dat aanstaanden zomer zijn lOOjarig bestaan hoopt te vieren. Bij die gelegenheid wenscht het wedstrijden uit te schrijven en feesten te geven, die zeker veel vreemden zullen lokken en voordeel afwerpen voor de ingezetenen. Met het oog daarop verzoekt het bestuur eene subsidie uit de gemeentekas van f 350. Aangehouden. De heer Baijens wijst op den grooten nabij de gasfabriek liggenden hoop zand, die dreigt de gansche straat onder te sluiven. De voorzitter antwoordt dat dat zand daar verwijderd zal worden; in afwachting zullen maatregelen worden genomen om het ver stuiven te beletten. De heer Gragtmans komt terug op den toestand der Loint en brengt een plan ter tafel tot verbetering zonder groote kosten. In handen gesteld van B. en W. De heer van Schijndel vraagt hoe het staat met het toegezegde voorstel tot verbetering der gasfabriek. De voorzitter antwoordt, dat de commissie er nog niet geheel mede gereed is maar dat dit toch binnen enkele dagen 't geval zal zijn. De directeur der gastabriek uit Utrecht is hier geweest om advies te geven. Hierna gaat de openbare vergadering over in eene met gesloten deuren. De zaal, waar Waalwijks gemeenteraad tegenwoordig zijne vergaderingen houdt, is nu geheel in orde en werkelijk, ze ziet er goed uit. De bovenlichten zijn vernieuwd en hooger geworden. In 't midden der zaal staat eene groote, met groen laken bedekte hoeiijzervormige tafel; daar rondom aan de buitenzijde eenvoudige maar sierlijke eiken houten, met leder bekleede zetels voor de leden; voor eiken zetel op tafel schrijfge reedschap. De leden gaven gisteren avond onverholen hunne tevredenheid te kennen. De tweede kamer heeft Donderdag het wetsontwerp, betrekkelijk den bouw van eene brug over den Nieuwen Maasmond, bij Heus- den, aangenomen met 59 tegen 15 stemmen. Woensdag ochtend overleed te 's Gra- venhage de algemeen geachte hoofddirecteur der posterijen, de heer J. P. Hofstede. Aan hem hebben de posterijen en telegrafie zeer veel te danken. In het buitenland heeft de ontslapene steeds Nederland met eere en talent vertegenwoordigd. De overledene genoot aller achting, zooals nog bij zijn ambtsviering voor eenige jaren bleek. Hotstede heeft bijna alle rangen bij de posterijen doorloopen. Aan het stoomgemaal te Dreumel sprong dezer dagen de kruk-as van een der schepra deren met geweld uiteen. De machine werd daardoor zoo hevig beschadigd, dat er ten minste een paar weken noodig zijn om haar te herstellen. Dit ongeval komt vooral nu zeer ongelegen, daar men met kracht wilde be ginnen het overtollige water uit den polder te malen. Een zwaar beladen kar, die van de voorjaarsmarkt te Deurne kwam, geraakte aan den overweg bij H dmond met de wielen tusschen de rails beklemd. Terwijl men vele vergeefsche pogingen aanwendde, om de wielen te bevrijden, kwam er intusschen aan beide kanten van de lijn een trein aan. Het gelukte der wachteres een der treinen te doen stoppen. Doch de andere trein, waarop men haar waarschuwing niet scheen bemerkt ie hebben, reed in volle vaart tegen de kar aan, met het gevolg, dat deze en de daarop geladen goederen voor het grootste gedeelte vernield werden. Het paard werd tegen den grond geslagen, doch bekwam overigens wonder genoeg geen letsel. Een boerin uit Rijsbergen kwam Za terdag ter markt te Breda, om eieren en boter te verkoopen en ging daarna naar den manufactuurwinkel van den heer I)., om inkoopen te doen; zij gaf in betaling een muntstuk met de beeltenis der koningin, dat wel iets op een tienguldenstuk, maar nog meer op een vergulden penning geleek. De manufacturier weigerde den koop, waarop de vrouw zich naar een anderen winkelier begaf, die echter de politie deed waarschuwen. Bij de komst van een politieagent vond zij het raadzaam in bezwijming te vallen. De politie maakte proces verbaal op. Een flinke vrouw Mejuffrouw de Graaf, wonende aan de smalle Westkade te Rotterdam, redde Don derdag door gekleed te water te springeu, het vijfjarig zoontje van den heer P. tailleur, mede aldaar woonachtig. Het knaapje was reeds geheel in de langs die kade loopende vrij diepe sloot verdwenen, toen het haar gelukte hetzelve, hoewel bewusteloos, toch levend op den kant te brengen. De brave vrouw, die blijkbaar haar krachten overschat had, werd daarop zelf bewusteloos en moest in dien toestand door inmiddels toegesnelde hulp uit het water worden getrokken. Het fluitje van het Delftsche bootje deed een span paarden van een stalhouder te Delft op hol slaan. De schrik deed de viervoeters het „café Bellevue;' binnenloopen, waaruit ze weldra bloedend te voorschijn werden gehaald, doordien zij het hekdat het café van den weg scheidde, omvergeloopen en eenige ruiten verbrijzeld hadden. Te Rozendaal is de wisselwachter De Rooij aan het station tusschen de buffers van een rangeerenden trein geraakt, met het nood lottig gevolg, dat hern eenige ribben werden gebroken. De ongelukkige is naar het gasthuis overgebracht. Zijn -toestand is zorgwekkend. In het café Zomerlust, te Leiden werd Maandagavond eeoe vergadering gehouden van de vereeniging Het Metalen Kruis. Onder hen, die deze vergadering bijwoonden, bevond zich een grijsaard, die door zijne bejaarde, maar nog krasse echtgenoote naar de verga derplaats was gebracht, en die hem te kwart over tienen ook zou komen halen wegens 's grijsaards slecht gezicht. Toen de 73-jarige vrouw niet op den aangegeven tijd kwam opdagen, besloot men een onderzoek in te stellen, met het gevolg dat zij levenloos werd opgehaald uit een der slooten, waarin zij, waarschijnlijk door een duizeling bevangen gevallen was. De justitie te Maastricht heeft een on derzoek ingesteld te Smeermaas, waar een persoon is overleden, omtrent wiens dood vermoedens van vergiftiging bestaan. Eenige poeders zijn in beslag genomen. Maandag ontstond brand in de Loe- nensche Mark onder Apeldoorn, waardoor een stuk akkermaalshout en heide, groot on geveer 40 hectaren, werd vernield. Door het krachtdadig optreden van de ingezetenen wist men den brand op eenigen afstand van dennenbosschen te stuiten. De oorzaak moet zijn toe te schrijven aan het wegwerpen van een nog brandende lucifer door een man, die zijne pijp had aange stoken. De landbouwer A. F. uit Koningsbosch, gemeente Echt, die op Nederlandsch grond gebied eene kudde schapen weidde, werd door een Pruisisch controleur en een ambtenaar der belastingen, beiden te paard, naar zijn naam gevraagd F. gat te kennen op Nederlandsch grondgebied te zijn, daarop trachtten zij hem met de schapen op Pruisisch grondgebied te drijven, hetgeen hen, door het verzet van den landbouwer, geholpen door zijn hondniet gelukte. Door A. F. is tegen beide beambten eene klacht bij de justitie ingediend. Nieuwkuik. Gisteren voormiddag II uur brak hier brand uit ten huize van J. Van Eethen; door het spoedig en krachtdadig op treden van de brandweer, maar vooral van de twee C. Van Eggelen's, was men het vnur spoedig meester, zoodat alleen de kap van het huis is afgebrand. WAALWIJK, 17 Maart. Bij redelijken aanvoer ter veemarkt was de handel niet vlug, daar buitenlandsche kooplieden en dito kooporders ontbreken. Kalfkoeien golden f120.—, f 225.a f 0.— Dito vaarzen f 95, it 165,— f000. Jonge varkens aangevoerd 60 stuks van f 10. a f 16,25 per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 1216 Kg. van f 1.00 a f 1.30 per Kg. Kippeneieren f2,50 a f3.00 per 100 stuks. De huidenmarkt blijft voor goede soorten geanimeerd, terwijl mindere qualiteiten flau wer gestemd zijn. Voor zoolleder bestaat eveneens in de prima zware genoegzame vraag tegen vorige prijzen. De laatste tijd schijnt er meer behoefte te bestaan in dik beleerde huidjes 15/16 kilo's en voor prima licht leder. De handel in schors wordt druk ker naarmate de blektijd van het nieuwe gewin begint te naderen. In het zuiden van Frankrijk is de cam pagne reeds begonnen. Fransche schors ge hakt wordt aangeboden franco station Waal wijk a fr. 120 fr. 125 per duizend kg. (eerste qualiteit) uitkomende op f 3.90 nedl. courant per mud of 65 kg. Ontijdig bevallen van een JONGEN D Wiesman-Van Baal. Waalwijk, 15 Maart. GEBOREN: Anna Maria Josepha Cornelia Dochter van J. B. C. VAN GOOL EN A. M. W. VAN DER SCHOOT. Waalwijk, 13 Maart 1893. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Vlissingen, tot onze diepe droefheid onze geliefde broeder DAVID, in den ouderdom van ruim 69 jaren. M. HARTOG IIzn, Waalwijk. J S. HARTOG. C. HARTOG- H. DE 1 LüiL/ij nZN, vvaaiwijK, RTOG. RTOG-De Vries, Dussen. 3 1 VRIES. te WAALWIJKzal voor den heer LOUIS VERWIEL, Maandag 27 Maart 1893, nam. 7 ure in het Hotel //DE ZWAAN7' BOUWTERREIN onder Bezooien groot 15,40 aren, verdeeld in 5 koopen ingezet en gehoogd Koop 1 op f300,Koop 2 op f400, Koop 3 op f 300,Koop 4 op f 275, en Koop 5 op f 300,—.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2