Notaris BINK, Advertentiën. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. Turkije. ~TfTV O E RIN G E N. BINNENLAND. Handelsberichten. finaal verkoopen: in Spanje bij welke vooralsnog alleen de titularis van marine betrokken is en zoo is 't dus alleen Frankrijk, waar de debatten, kort vóór den gewonen rusttijd de poppen wellicht nog eens aan 't dansen zullen brengen, daar de enquête-commissie inzake de papieren der Italiaansclie banken, wel niet zooveel haast zal maken met haar onderzoek! Niet minder dan 900 werklieden uit de mijnen te Paturages en Quaregnon hebben het werk gestaakt, niet tevreden als zij zijn met de vermindering der loonen. De justitie heeft ten huize van het meisje, waarmede de gearresteerde anarchist Remy Schouppe op trouwen stond, een aantal juweelen in beslag genomen. Mathieu, een berucht medeplichtige in den aanslag op het restaurant Véry te Parijs, die vaak bij Schouppe aan huis kwam, is niet naar Rijsel gevlucht, men heeft de zekerheiddat hij zich te Brussel ophoudt. LUIK, 23 Maart. Het hof van gezworenen heeft de anarchisten Petit en Cybers schuldig verklaard aan moord van den rentenier Frésart en hen tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Het stoffelijk overschot van Jules Ferry heeft Dinsdag in de indrukwekkend.versierde Salie des Gardes van het Luxemburg-paleis het gebouw van den senaat tusschen rouwdraperieên en geurende bloemen gestaan, om door de vele belangstellenden nog een laatste maal gezien te worden. Woensdagmiddagwerd daar de groote lijkplechtigheid gevierd. De ministers, het diplomatenkorps, de leden van het militair huis van het Elysée, vele leden van kamer en senaat, tal van autori teiten, deputatiên en natuurlijk ook de fami lieleden, waren vergaderd in het paleis van den senaat, dat ook aan de buitenzijde een rouwversiering droeg, ter eere van den over leden senaats president. In den omtrek van het gebouw zag het zwart van de menschen. De minister-president Ribot opende daar de rij der sprekers. Hij bracht namens de regeering hulde aan Ferry als leider der oppositie en als een man die een plaats be kleedde onder de groote staatslieden der laatste twintig jaren die zich een meester had betoond in de kunst van regeeren, die een duurzaam spoor van zijn werken achter laat in den gang van 's lands zaken. Na den premier spraken de heeren Bardoux, ondervoorzitter van den senaat, die o. a. Ferry roemde wegens het brengen van dis cipline in de democratie Casimir Périer voorzitter van de kamer, Meline, namens eene deputatie uit de Vogezen, en Dupuis, minister van onderwijs. Die allen brachten hulde aan het karakter en de daden van den man, die, zooals Périer zeide, „zijn land nog diende na zijn dood, door zich een eerbiedsbetooning als deze waardig gemaakt te hebben." Na afloop van de redevoeringen werd de kist, met de driekleur overdekt, bij treurmu ziek tusschen twee rijen soldaten door naar de fraaie lijkkoets gedragen welke met zes paarden bespannen was. Op een paar andere wagens werden de talrijke bloemenkransen gelegdwelke van alle kanten gezonden waren, als laatste hulde aan den doode. On middellijk achter den lijkwagen schaarden zich generaal Borius, vertegenwoordiger van president Carnot, met zijne ordonnans-offi cieren, de vertegenwoordigers der familie, de ministers, het diplomatenkorps, leden van de kamers, van den staatsraad, het gemeentebe stuur, de raad van het legioen van eer, enz. enz. Zoo trok ir.en in plechtigen optocht door de straten vol belangstellenden naar het Ooster-station, waar een défilé van de troepen gehouden werd en vanwaar het stoffelijk overschot, in een fraaien rouwwaggon, ver voerd is naar Saint Dié, Ferry's geboorteplaats, waar het ter aarde besteld zal worden. Alleen de familie en een deputatie van den senaat vergezelden den doode op die laatste reis. Een geweldige, driedaagsche orkaan heeft op de Nieuwe Hebriden en Nieuw Caledonie veel schade aangericht en groot verlies van menschenlevens veroorzaakt. Op Nieuw Caledonie welk eiland voor de helft overstroomd werd zijn, dorpen en plan tages verwoest. De schade alleen daar wordt geschat op 3 millioen francs. Drievierden der kolonisten zijn van alles beroofd. Op de kusten der eilanden zijn ook verscheidene schepen vergaan. In het lagerhuis heeft de heer Balfour tengevolge der uittarting van den heer Glad stone, aangekondigd dat hij eene motie zal voorstellen tot afkeuring van de handelwijze der regeering, die in Ierland transigeert met bedenkelijke misdaden en de wetten onuit gevoerd laat, iets wat geschikt is om het stelsel van terrorisme en intimidatie in Ierland te bevorderen en minachting voor het bestuur en de wetten in te boezemen. Eene motie van den heer Barton, strekkende om te protesteeren tegen een besluit van den heer John Morley, die een gevangene, welke in het bezit gevonden was van ontplofbare stoffen en deswege veroordeeld was tot zeven jaren dwangarbeid, na verloop van twee jaren in vrijheid heeft gesteld, is verworpen met 2G2 stemmen tegen 222. Men heeft nu zekerheid, dat het En- gelsche stoomschip Narouicdat den llen Februari uit Liverpool naar New-York vertrok en waarvan sinds dien datum niets vernomen werdverongelukt is met zijne bemanning van 60 koppen en nog 17 passagiers (vee- koopers). Twee ledige booten van de Naronic werden drijvende gevonden op een dagreis afstand van New-York. Waarschijnlijk is het stoomschip op een der vele drijvende ijsbergen in den Allantischen Oceaan gestooten en dientengevolge gezonken. Te Rome is nu definitief aangezegd dat de keizer en de keizerin van Duitschiaud daar 20 April aankomen. Den 27n gaan ze naar Napels. Het koninklijk echtpaardat zijn zilveren feest liever huiselijk had gevierd, is, naar gefluisterd wordtmet het bezoek maar matiglijk ingenomenen ten Vaticane heeft men nog te onaangename herinneringen aan het bruske vorige om sterk naar een nieuw te verlangen. Keizer Frans Jozef wordt bij de feesten vertegenwoordigd door aartshertog Reinier. Dinsdag hebben te Rome weer twee ontploffingen van bommen plaats gehad, ter wijl een derde nog tijdig door een soldaat werd ontdekt. Behalve het springen van een aantal glas ruiten en het barsten van de muren van het huiswaarvoor de ontploffing plaats had werd geen verdere schade aangericht. In veertien dagen werden te Rome nu dertig aanslagen door middel van bommen, gepleegd. De Paus heeft beloofd, per phonograaf zijn zegen te zenden naar Chicagoter ge legenheid der opening van de tentoonstelling aldaar. Zoo zal dan voor de eerste maal de stem van een Paus in de nieuwe wereld gehoord worden. De heer Stephen Moriarty verkreeg die toezegging van Z. H. in een hem verleende audiëntie waarbij hij per phonograaf de woorden overbracht van twee hooge geeste lijken, namelijk van wijlen kardinaal Manning en van den aartsbisschop van Baltimore kardinaal Gibbons. De Paus was zeer ontroerd toen hij de stem van den overleden kardinaal Manning hoorde die zijn zegen vroeg en wenschen uitte voor de algemeene versprei ding van het katholieke geloof. Bij een hevige aardbeving in Koerdistan (Aziatisch Turkije) zijn, naar men bericht, 125 menschen en 1106 stuks vee gedood. Voorts werden zeer vele huizen vernield. Vooral te Malatia is de schade groot. Uit Constantinopel wordt een opzienba rende misdaad bericht, een vijfvoudige moord. De Armenische koopman en milliouair Hadji Hussein heeft uit ijverzucht zijn vrouw met vier messteken gedood en daarna zijne zuster, die op het hulpgeroep der vrouw kwam toe snellen, zijnen zwager, een knecht en een po litie-agent, die cr op aankwam, gedood. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, 's middags 12 ure, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien" worden uitgevoerd: 1. Lang, lang ist her Jüngst. 2. Bede einze. 3. De martelaars in het Colyseum. Rillé. Zondag 12 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaai bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. J&gerslust, marsch Brohm. 2. Ouverture de concours Conradi. 3. Italiana, lantaisie. Beaudonc. 4. Huzarenrit, galop Kiesler. WAALWIJK, 24 Maart 1893. Deze week is in onze gemeente weder een hond afgemaakt, bij welken de ree-arts dolheid had geconstateerd. De kieswet is, naar het N. v. Ned. verneemt, reeds sedert een paar weken van den raad van state terug ontvangen. De regeering aarzelt echter het oordeel van den raad openbaar te maken, wegens de vernie tigende kritiek, die er in wordt uitgesproken. Die kritiek moet het werk zijn van den oud minister Heemskerk. Er wordt in de hofkringen op 't oogenblik op zoo onaangename wijze tegen 't ministerie geintrigeerd, dat men er zich op voorbereid kan houden, dat de regeering de eerste de beste gelegenheid gretig zal aangrijpen om het veld te ruimen. Zij heeft er meer dan genoeg van. Aan den handel Omtrent den bekenden D. Van Driel, uit Puttershoek, tegen wiens praktijken wij ook reeds vroeger waarschuwden, leest men in Handelsbelangen No. 11 van 17 Maart jl. Voornamelijk doet v. D. bestellingen in de schoenenbranche, zonder zich echter daar ge heel bij te bepalen. Het volgende is een staaltje van zijn zaken doen op zekeren dag outvangt een Noordbra- bantsch schoenfabrikant bezoek van een eenvoudig, schijnbaar onnoozel man, zich voorstellende als Van Driel. Doel van zijne komst is eenige monsters van het fabricaat te zien en zoo deze bevallen eene bestelling te doen. Dat hij solide is, blijkt wel uit het feit, dat hij in het bezit is van verschillende quitantien, onderteekend met namen van bekende Tilburgsche vakgenooteu. Als de monsters na keuring bevallen, krijgt Van Driel eenige paren laarzen mede en zal de rest zijner bestelling wel later ontvangen. Voor de afzending hiervan echter is de be drogen leverancier voorzichtig genoeg bij zijne collega's te Tilburg naar v. D. te informeeren en dan blijkt het, dat de quitantie's waren geschreven en behoorlijk over een plakzegel geteekend door Van Driel. Eene achtergelaten quitantie werd naar den officier van justitie gezonden, doch voor eene strafvervolging schenen geen vormen aanwezig te zijn. Als een bewijs, dat de flesschentrekkers te Rotterdam hun zaken in het groot drijven, dient dat een firma dezer dagen een order ontving van 200 rijwielen. De bestelling is ter kennis van de politie gebracht. (Hbl.) Bleef tot heden toe de voor enkele weken ontdekte diefstal van gouden, zilveren en juweelen sieraden te 's Hertogenbosch gepleegd voor politie en justitie een raadsel, Woensdag is zekere K. van 's Bosch te Maastricht in de gevangenis opgesloten naar eestgenoemde plaats overgebracht om door den officier van justitie aldaar te worden gehoord. Op hem rust het vermoeden de dader te zijn. Te Breda is overleden Marie Antoinette de Bourbon, dochter van wijlen den in Ne derland wonenden Bourbon-pretendent (Lode- wijk XVII.) Zij was gehuwd met den te Breda wonenden Franschen rechtsgeleerde Deymo- naz, die, evenals vroeger de graat Gruau de la Barre, steeds de belangen dezer Bourbons heeft ter harte genomen. Ooggetuigen herinneren zich nog welk een effect 't maakte, wanneer vroeger, toen de familie nog te Delft woonde, op huiselijke feestjes de vleugeldeuren wijd opengeslagen werden, een lakei aankondigde „La Reine!" en dan deze Marie Antoinette in achttiende- eeuwsch gewaad en met gepoederd haar binnentrad, allen verbijsterend door haar treffende gelijkenis met de ongelukkige koning in, van wie zij een kleindochter heette te zijn. Woensdag middag waren eenige werk lieden op 't Groot-Hoofd te Dordrecht bezig de langs de rivier staande palen van ijzeren kappen te voorzien. De planken van de stelling, waarop zij werkten, staken gedeel telijk buiten den wal. Bij aankomst van de stoomboot „De Schelde," voer deze tegen een der planken, waardoor de werkman B. van de stelling viel en op de gording terecht kwam. Hij geraakte hier zoodanig tusschen de gording en een plank bekneld, dat hem bijna de borstkas werd ingedrukt. Onder toezicht der politie werd hij uit zijn benarden toestand bevrijd, met gekneusde borst per roeiboot naar zijne woning te Papendrecht getransporteerd. Zondagmiddag jl. is even beneden de Kuilenburgsche spoorbrug het schip genaamd Anna Clasina, schipper A. Kuipers, uit Nij megen, tegen eene krib geslagen en gezonken. Het vaartuig was met 80 kar steenkolen bestemd voor Haarlem, geladen. De schipper, vrouw en knecht kon len zich bijtijds redden, doch van den huisboedel kwam weinig op het droge. Schip en kolen waren verzekerd. Te Deventer viel dezer dagen de tim merman T. V. bij een in aanbouw zijnd pand van een ladder, tengevolge waarvan hij zich zoodanig bezeerde, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Woensdag namiddag kwam de wissel wachter-rangeerder Stams, te Bokstel, op den trein staande, in aanraking met een handkar, waardoor hij onder den trein kwam en aan een voet werd overreden. De meesterknecht in een fabriek te Helmond viel Donderdag ochtend in zijne woning van de trap en kwam daarbij zoo ongelukkig te land, dat hij op de plaats dood bleef. In de zitting van de arrondissements rechtbank te 's Bosch werden Donderdag jl. twee van de gehoorde getuigen, zekere G. V. en diens huisvrouw, voorloopig aangehouden als verdacht van eene valsche verklaring on der eede te hebben afgelegd. Druncn, 23 Maart. Gisterenavond omstreeks 8 ure, brak er in de Rechtestraat dezer ge meente, bij den heer Th. Rijken, schoenfa brikant, brand uit; alhoewel de brandweer, zoowel die uit het dorp, als uit het gehucht „de Wolfshoek" zeer spoedig aanwezig waren, mocht het haar niet gelukken het perceel te behouden; aan haar krachtig en flink optreden was het echter te danken, dat het bij dit perceel bleef. Huis en inboedel waren ver zekerd. Persoonlijke ongelukken had !en niet plaats. De oorzaak van den brand wordt aan het sprin gen van een petroleumlamp toegeschreven. Capelle, 22 Maart. Heden avond gat de rederijkerskamer „Vriendentrouw" haar laatste winteruitvoering bij den heer van Dongen. Twee blijspelen werden opgevoerd: „Wie ben ik" en „Jochem Uilenspiegel" die beiden zeer goed van stapel liepen. Ondanks het heerlijke weer was de opkomst niet talrijk. Dat het prachtig strijkorchest van de heeren Wolff uit Geertruidenberg, het genot van den avond zeer verhoogde, behoeft geen betoog. Met een geanimeerd bal werd de uitvoering circa 3 uur geëindigd. Als een bewijs, dat er hier goed vee geslacht wordt, dient, dat door den slager P. Uithoven alhier, een Paaschos op de Rotter- damsche tentoonstelling is aangekocht, die geschat wordt op ruim 1000 halve Kilo's. Waarlijk een prachtig exemplaar. WAALWIJK, 23 Maart. De jaarmarkt werd zeer druk bezocht. Tegen weinig handel en geringen aanvoer van paarden stond een groote aanvoer van hoornvee ruim 600 stuks waren aan de lijn. Alleen voor weivee tegen het aanstaande seizoen en naar prima vette beesten was eenige vraag. Overigens was er slechts weinig vraag naar kalfbeesten daar er geen buitenlandsche koop orders zijn. Kolfkoeien golden f115.f 220.a f 0.— Dito vaarzen f 105, 157,50 f 000. Jonge varkens aangevoerd 145 stuks van f7.25 a f24,per stuk. In granen was de aanvoer ruim, handel flauw en over 't geheel iets lager met uitzondering van goede zaaitarwe, die veel gevraagd en hooger ge houden wordt. De noteering was als volgt: Ristarwe f7.25 f7.75 per 80 kg. Witte dito f7.a f7.75 per 80 kg. Roode dito f6.a f6.75 per Hl. Buitenlandsche rogge f 160 a f 165 per last Inlandsche rogge f 155 a f 160 )van 2250 kg Garst f3.80 a f4.— Zaaitarwe 14.— a f4.25 Per zaK* Duivenboonen f7.f7.25 per Voederhaver f7.75 5. f8.50 100 kg In huiden blijft de markt tamelijk vast gestemd en dat is dan ook de reden, dat de looierij, die met recht lagere prijzen te gemoet ziet en verlangt, voorzichtig inkoopt en weinig werkt. Voor prima zwaar zooileder, waarvan de voorraad, nu de voorjaarstrektijd in vollen gang is, opnieuw blijkt niet groot te zijn, bestaat goede vraag met prima prijzen. Ook in de wichten van 30/34 halve kilo's, zoo wel goede waar als mindere soorten, schijnt meer vraag te komen, evenals voor licht zooileder ten behoeve van de schoenenfa brieken in de Langstraat. Goede Inlandsche schors voor consumptie met meer vraag, iets hooger in prijs. 24 Maart. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 1117 Kg. van f 1.07 a f 1.27 per Kg. Kippeneieren f2,50 k f3.50 per 100 stuks. Het kindje, ons 15 dezer geschonken, werd ons heden door den dood ontnomen. H. WIESMAN, D. WIESMAN-Van Baal. Waalwijk, 22 Maart 1893. oor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de EERSTE H. COMMU NIE onzer D O CH TER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Waalwijk, 21 Maart 1893. H. MULDERS EN EcHTGBNOOTE. ^■an allen, die ons bij gelegenheid der EERSTE H. COMMUNIE van onzen jong- sten ZOON bewijzen gaven van belang stelling, zij bij deze dank betuigd. L. MOMBERS en Echtgenoot», Waalwijk, 23 Maart 1893. te WAALWIJKzal voor den heer LOUIS VERWIEL Maandag 27 Maart 1893, nam. 7 ure in het Hotel //DE ZWAAN* BOUWTERREIN onder Bezooien, groot 15,40 aren, verdeeld in 5 koopen, ingezet en gehoogd Koop 1 op f300,Koop 2 op f400, Koop 3 op f 300,Koop 4 op f 275, en Koop 5 op f 300,

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2