BUITENLAND. Belgie. Frankrijk Spanje. Duitschland. Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. De voornaamste liberale provincie-bladen houden vast aan het beginsel van het meer voudige stemrecht, zonder zich daarover be slist uit te laten. De gouvemementeele bladen leggen insgelijks ingenomenheid er mee aan den dag. Volgens de verklaringen van af gevaardigden en senatoren van alle kleuren, zal er een vergelijk kunnen worden getroffen op den volgenden grondslag: Algemeen stem recht op den leeftijd van 2B, met tweejarig verblijfeen supplementair stemrecht voor den eigendom en de capaciteiten. Men verwerpt algemeen het dubbele stemrecht der huisvaders, als strekkende om htt despotisme van het aantal veeleer nog te verergeren dan te temperen. Het debat in de kamer zal worden voortgezet. Het te Gent te houden weikliedencon- gres heeft besloten dat de Belgische werk liedenpartij vertegenwoordigd zal zijn op het congres te Zürich; voorts heeft het congres eene motie aangenomen, waarin voor de vrouw het kiesrecht wordt verlangd. Het congres is gesloten. De president der republiek heeft den heer Méline op het Elysée ontboden en hem de samenstelling van een nieuw kabinet opge dragen. Tengevolge echter van Paincarre s weigering om de poitefeuille van financien te aanvaar- den, heeft Méline zich naar Carnot begeven en de opdracht tot het vormen van een kabinet van de hand gewezen. Daarna heeft de lieer Dupuy de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet aangenomen. Het kabinet is thans difinitief samen gesteld. Voorzitter van den ministerraad zal zijn Dupuy, tevens minister vau binnenland- sche zaken, Peytral van financien. Guérin van justitiePoincaré van onderwijs, Loissillon van oorlog, Rieunier van marine, Viette van openbare werken, Terries van koophandel en Viger van landbouw. Er is een officieel onderzoek ingesteld naar hetgeen aan de familie van Otto Brandes bij het vertrek uit Frankrijk te Asnières we dervaren is, en daaruit moet gebleken zijn dat het verhaal, hetwelk er van is gegeven, wel wat aan nauwkeurigheid te wenschen overliet. De Temps heeft aan zijnen Berlijnschen correspondent verzocht Otto Brandes zelf te dier zake te ondervragen, en in het telegram, dat de Temps nu van zijn correspondent ontvangt, wordt gezegd dat Brandes het ver haal van het Tageblatt niet bevestigt. Hij erkent dat de houding van den commissaris van politie correct was; maar hij verwijt hem dat hij geen voorzorgen heeft genomen, daar hij voorzien kon dat er wat gebeuren zou aangezien hij wist dat er te Asnières onrust stokend volkje huisde. Een troep, die in een wijnhuis bijeen was, wierp met steenen naar de familie van Brandes, waardoor eenige der kinderen gewond werden, hoewel niet ernstig De commissaris van po litie geraakte hierdoor van zijn stuk en riep herhaalde malen: „Dat is eene laagheid!" maar hij arresteerde niemand. Otto Brandes keurde het in het Tageblatt af, dat het omtrent den zoon van den heer Carnot weergegeven heeft, wat het te zijnen aanzien vermeld heeft gevonden; maar daar hij, Brandes, het bewijs heeft geleverd, dat hij er niet de schrijver van was, had de maatregel omtrent zijne uitzetting ingetrokken moeten worden. Van zijne goede gezindheid broeder verbergenmaar Koenraad hield haar vast. Hij had dezelfde fraaie en donkere oogen als zijne zuster, hoewel de zijnen meer overmoed en levenslust uitdrukten op dit oogenblik echter stonden ze hoogst ernstig, terwijl hij zich tot haar overboog, zeggende „Gij moet nem eens bitter gegriefd hebben Eugenie, en dit wel op een wij3, die hij nog altijd niet verkroppen kwn. Ik had je zoo gaarne een enkelen regel, een enkel afscheidswoord van hem meegebracht, maar ik kon het niet gedaan krijgen. Hij wilde mij nooit te woord staan, zoo dikwijls ik je naam noemde, maar werd dan altijd doodsbleek en keerde zich om en bracht het gesprek met geweld op een ander onderwerp om er toch niet meer van te hooren, juist zoo als gij, wanneer ik met u over hem begin. Mijn God, hebt ge dan zoo'n afkeer van elkaar?" Eugenie ontrukte zich hartstochtelijk aan zijn arm. »Laat mij, Koenraad, om Gods wil, laat mijl Ik kan 't niet langer uithouden." Een zegevierende uitdrukking vertoonde zich op het gelaat van den jongen officier en zijne stem klonk bijna als een jubelkreet, toen hij haastig zijde -Nu, ik wil niet in je geheimen dringen. Ik moet nu gaan. Papa wordt anders ongeduldig; hij is van daag bovendien niet in een extra goede luim. Ik zal je dus alleen laten, Eugenie. Gij moet immers ook die scheidingsacte onder teekenen. Als wij terugkomen, zal het wel klaar zijn, denk ik. Adieu Hij snelde heen; inderdaad stonden de paarden al op het voorplein te trappelen, terwijl de baron ongeduldig naaT de bovenvensters opzag. De rit behoorde ditmaal niet tot de aangenaamste, want zoowel de oudste zoon als de beide jongeren moesten de kwade luim hans vaders ontgelden. De baron von Windeg kon het nu eens niet dulden, dat het een of ander, wat met den naam van Berkow in verband stond, in zijn bijzijn geprezen werd, en daar hij natuurlijk hetzelfde van zijne dochter onderstelde, beschouwde hij de uitweidingen van Koenraad als een beleediging, hen beiden aangedaan, en verweet hem nog her haalde malen zijn rgebrek aan tact" en zijne jegens Frankrijk heeft hij bovendien genoeg bewijs gegeven, zoodat hij deswege meer dan eenmaal aanvallen van Duitsche officieuse bladen te verduren had. Wegens het schandaal, dat in de kerk te Saint-Denis heelt plaats gehad, wordt er eene vervolging tegen zeven personen inge steld, onder welke vier leden van den raad. Ook tegen den maire is een gerechtelijk on derzoek ingesteld. De Figaro zegt, dat graaf De Kératry naar de Vereenigde Staten is gegaan om in overeenstemming met de Fransche kapitalisten de voortzetting van het graven van het Pa nama-kanaal te bespreken. Andrieux schijnt met den prefect van politie, Clément, op reis te zullen gaan, om Arton op te sporen. Andrieux verliet Parijs om zich naar Mtlhlhausen in den Elzas te begeven, waar hij het Paaschfeest zou door brengen. Ongeveer hetzelfde voorwendsel gaf Clément opom zijn afwezigheid te verklaren. Van andere zijde wordt het heele verhaal tegengesproken. De Standard verneemt uit Madrid, dat de Spaansche pers hoogelijk ingenomen is met het tot stand gekomen nieuwe handelsverdrag met Portugal. Zij noemen het eene groote zege van de Spaansche diplomatie. Door diT verdrag is zeker een geheele nieuwe staat van zaken gekomen, bijaldien het tolverbond de landen nauw aaneensluit, en de grenzen tusschen beide schier opgeheven worden. Het ver 1 rag regelt met name vele grensvraag stukken, b v. de scheepvaart op internationale rivieren, de visscherij op die rivieren, alsook op de kusten van Portugal. Ook zullen Spaansche schepen in de Portugeesche havens worden toegelaten, geheel alsof het Portu geesche schepen zijn. De groote manoeuvres, die dit jaar in het rijksland gehouden worden, zullen met den meesten luister plaats hebben. Tal vanbui- tenlandsche vorsten zijn uitgenoodigd de meesten zullen zich echter slechts door hun gezanten laten vertegenwoordigen. De bonds- vorsten zullen echter grootendeels persoonlijk verschijnen. Bij Euree, niet ver van Trier, wordt de groote keizerparade gehouden. Ver schillende steden zullen door allerlei feeste lijkheden meewerken om de pogingeu van het legerbestuur te steunen. Welke sommen dit alles weer kosten zal daarnaar doet men beter niet te vragen. Over 1891 had men voor de manoeuvres toegestaan 1100000 gulden; in werkelijkheid hebben ze gekost 1750000 gulden, en wel ten gevolge van de schadeloosstellingen, welke aan be zitters van akkers of wijngaarden moesten betaald worden. Alleen de korpsen, onder het bestuur van den keizer, hebben voor een millioen mark schade aangericht. -- Ter gelegenheid van Bismarck's geboor tedag waren eenige duizenden menschen gekomen om hem geluk te wenschen. In antwoord op eene toespraak van Wallis, rector van het gymnasium te Rendsburg, sprak Bismarck over de geschiedenis van Sleeswijk- Holstein, in welk land hij steeds ten levendig ste belang had gesteld. De prins besloot zijne rede met een Hoog op den keizer als den beschermer van alle stammen des Duitschen rijks. De aanwezigen stemden jubelend daar mede in. Onder de telegrammen van ge- lukwensching is er een van den prins regent van Beieren. Verder wordt gemeld, dat Bismarck zich in ondoordachte redeneeringen." Koenraad liet zich dit alles aanleunen en scheen als een verstokt zondaar niet het minste berouw te gevoelen, ter wijl de rit hem heden bijzonder veel belang inboezemde en hij dezen zoover mogelijk zocht uit te strekken. Hij was in zoolang niet in de residentie geweest en verzekerde telkens, dat hij het weer zoo fraai en de menigte wandelaarp zoo aangenaam vond, waardoor de vier heeren vrij wat langer uitbleven, dan eerst hun plan was geweest, en zij niet voor het vallen van den avond de stad weer binnenreden. Eugenie was onderwijl alleen gebleven. De deur was gesloten z'ij kon en wilde thans niemand in hare nabijheid hebben. De muren dier zelfde kamer en de oude familieportretten, die deze versierden, waren reeds getuigen geweest van menigen traan, van menig bitter uur, toen het huwelijk der jonge vrouw ter sprake was gekomen; maar nooit van zulk een zwaren strijd als thans, want thans gold het den kamp met zichzelf, en die tegenstand was niet gemakkelijk te overwinnen. Daar, op de schrijftafel lag het papier, waarin een vrouw de gerechtelijke scheiding van haar man eischte; alleen de onderteeking ontbrak er maar aan. Was deze geschied, dan was ook de scheiding voltrokken; want de toestemming van haar echtgenoot, zoowel als de invloed en de betrekkingen van den baron zouden de zaak ongetwijfeld tot een schielijk en gewenscht eind brengen. In tegenwoordigheid van haar vader had zij den pennetrek, die zulke gewichtige ge volgen zou hebben, niet willen doen en toch moest deze thans gedaan worden. Wat hielp het of zij dit al een enkel uur uitstelde? Het kwam immers op hetzelfde neer; vroeger of later moest het toch geschieden. Maar juist in dit ééne uur was Koenraad gekomen en had door zijne mede- deeling de wond opnieuw opengereten, diceigen- lijk nog nooit had opgehouden te bloeden. 'En toch had haar broeder haar geen woord, niet eens een afzonderlijken groet van hem kun nen meebrengen. //Groet den baron cn uwe zuster van mij 1" dat was alles. Waarom had hij niet liever gezegd//Groet mevrouw Berkow Dit goede gezondheid herhaaldelijk aan de dui zenden bezoekers vertoond en zich met hen onderhouden heeft. In het artikel, dat de Hamburger Nachrichten aan zijnen verjaardag wijdt, wordt op drogen toon beweerd, dat de verzoening tusschen Bismarck en den keizer, door zoovele vaderlanders gewenscht, nauwelijks wenschenswaard en nuttig is Want van dat oogenblik wierd Bismarck voor al wat gebeurt mede verantwoordelijk gesteld, zonder dat hij, als vroeger, de macht zoude hebben, den loop der zaken naar zijne eigene inzichten te bepalen. Zulk een toestand ware toch op den duur onhoudbaar. In de we reldgeschiedenis is Bismarck's plaats toch verzekerd. Waartoe zou hij haar aan het einde zijns levens op het spel zetten? De reis van den koning en de koningin naar Florence zal zes dagen duren. Minister Brin en andere hooggeplaatste hofbeambten zullen het vorstelijk echtpaar vergezellen. De kosten van de feesten welke ter eere van keizer Wilhelm gegeven zullen worden, wor den begroot op 500000 lire. Alleen aan de vertrekken, welke den keizer en de keizerin tot woning zullen dienen wordt 250000 francs ten koste gelegd. Koning Humbert zal bij zijn zilveren huwelijksfeest een aanzienlijke som doen uitkeeren aan de armen. Den 20en April, tegen den middag, worden keizer Wilhelm en zijn gemalin, die den 18en uit Berlijn vertrekken, alhier verwacht. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart. ingelegd f3411,126; terugbetaald f 2101,35. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1601, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart: ingelegd f 1162.98 terugbetaald f 3019.40. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 983. WAALWIJK, 5 April 1893. Bij flinken aanvoer van hoornvee was de handel in de Langstraat in weikoeien zeer levendig, ook was er veel vraag naar biggen. Prijzen als volgt: kalfkoeien f 170 a 210, dito vaarzen f 110 a 150, weikoeien f100 a 140; slachtvee le qual. 60 A 65 ets.. 2e qual. 55 a 60 ets., vette varkens 56 a 57 ets. (schoon) per Kg.; biggen f 12 A 15, berekend naar f2.50 per week. Hooi. In dit artikel blijft de handel op 't oogenblik stil; de prijs daalt en bedraagt f 19 a 20 per 500 Kg. De aardappelen gaan in de Boven-Lang straat zeer in prijs omlaag; de beste qualiteit wordt tegen f 1.— per Hl verkocht. De jonge groenten worden tegen tamelijk hoogen prijs van week tot week meer ter markt gevoerd. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot regeling van den dienst bij de militie. De persoonlijke dienstplicht is in dit ont werp opgenomen. Vrijgesteld zijn de geeste lijken, zendelingen, studenten in de godge leerdheid, leerling-zendelingen en ordebroe ders. Het contingent bedraagt 11500 man. had nog koeler, nog afgepaster geklonken. Eugenie was t an de schrijftafel gaan zitte en zag den inhoud van het beschreven blad vluchtig door. Ook hier was alles zoo koel en zoo koud en zoo lormeel uitgedrukt en toch besliste dit stuk over de toekomst van twee menschen. Maar Arthur had het immers zoo en niet anders gewenscht. Hij was het, die het eerst over de scheiding had gesproken, hij was het, die er zich het eerst in had geschikt om de zaak te bespoedigen, en toen zij bij hem was gekomen en zich bereid had verklaard, nog bij hem te blijven, toen had hij zich van haar afgewend en haar gezegd, dat zij vrij kon gaan. Opnieuw steeg het bloed de jonge vrouw naar het voorhoofd; hare hand greep de pen. Haar vrouwelijk instinct zeide haar, hoezeer die onderteekening hem zou treffen, al was hij er ook op voorbereid; als vrouw had zij toch ook nog eenig verstand van blikken, hem in onbewaakte oogenblikken ontsnapt; maar dat hij die zwakheid tot op het laatste oogenblik had weten te beheerschen, dat hij den wenk niet had willen begrijpen, waardoor zij hem een verzoe ning mogelijk had trachten te maken, dat hij trots met trots, hardheid met hardheid beant woordde, daarvoor zou hij thans boeten, al moest ook zijzelve tienvoudig hieronder lieden. Liever twee menschen ongelukkig maken, dan bekennen, dat men eens ongelijk heeft gehad. Het duiveltje van den trots kwam weer in al zijne kracht bij haar boven. Hoe dikwijls reeds had dit, alle betere opwellingen ten spijt, het veld behouden, zoo ook al ten koste van haar eigen geluk en dat van anderen. Maar heden vermengde zijne stem zich toch nog met. eene andere. //Arthur gedraagt zich voorbeeldig onder al het ongeluk, dat hem van alle kanten be dreigt, maar ik vrees toch, dat hij er eindelijk onder zal bezwijken." En als hij bezweek, dan bezweek hij alleen, //alleen," zooals hij ook den ganschen strijd had gestreden; geen vriend, geen vertrouwde, niemand stond hem ter zijde,. Hoe zeer de beambten hem ook lief hadden en ver eerden, hoezeer zelfs alle vreemdeu hem thans bewonderden, niemand steunde hem nu met een liefderijk woord, niemarrls hart klopte voor hem Te Venloo is de hand gelegd op eene ildaar logeerende vreemde vrouw, die her kend is als de verkoopster van verschillende gouden en zilweren voorwerpen, afkomstig van kerkdiefstallen, in den laatsten tijd in de omgeving gepleegd. Het verkochte is in beslag genomen en reeds gedeeltelijk herkend als afkomstig uit de kerk te Steyl. Zaterdagavond te 11 uur brak teWeesp een zware brand uit in het manufactuur- magazijn van mej. de wed. W. Al spoedig werden de beide naastgelegen panden, waar onder een kruidenierswinkel, gevuld met brandbare artikelen, mede een prooi der vlammen. De vijf stadsspuiten en die der cacao fabriek bewezen uitstekende diensten, zoodat men te 1 uur het vuur geheel meester was. De schade wordt op ruim 60.000 begroot. Alles was verzekerd. In de Griendsveen, behoorende tot de Peel, is door 150 Friesche veenarbeiders eene werkstaking op het touw gezet. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, heeft de burgemeester van Deurne, tot wiens gemeente ook Griendsveen behoort, de hulp ontboden van de brigade maréchaussée, gevestigd te Asten, terwijl ook andere brigade gewaar schuwd zijn, alsmede de bezetting te Venloo. Zondag middag is onder Lippenhuizen een felle heidebrand uitgebroken. Het vuur begon bij het Koningsdiep (de Boorne) en breidde zich snel over eene groote opper vlakte uit. Verscheidene bunders zijn vernield, waaronder heide, in eigendom toebehoorende aan de kerkvoogdij van Lippenhuizen. Ge lukkig was er een zwakke, niet-oostelijke wind, daar anders de in dezen tijd zeer droge dennenbosschen groot gevaar zouden geloopen hebben. Tegen half zeven was men het vuur meester. Men vermoedt, dat door onvoorzichtigheid van spelende knapen de brand is veroorzaakt. Maandag namiddag had er met de tram die van Hillegom te 2.35 uren te Leiden moest aankomen, een vreeselijk ongeluk plaats. De 20jarige dochter van den Haar- lemschen schipper, te Leiden woonachtig, sprong nabij Sassenheim uit de in volle vaart zijude tram, met het noodlottig gevolg dat zij er onder geraakte en drie wagens over haar gingen. Toen de tram stilstond bleek het dat beide beenen even onder de knie zoo goed als afgereden waren. Aangezien geen geneeskundige hulp bij de hand was en de dokter van Sassenheim niet te huis was, werd het publiek uit een der wagens verwijderd en de ongelukkige daarin gelegd en naar Leiden vervoerd, alwaar zij met de brancard van het station der Hollandsche. spoor naar het academische ziekenhuis werd gebracht Het bleek aldaar dat zij door bloed verlies had opgehouden te leven. De onge lukkige zag, op het balkon van den tram staande, hare zuster met dier vrijer, een sergeant, aankomen, en deed toen den nood- lottigen sprong, niettegenstaande zij aan vankelijk nog door eenen reiziger werd tegengehouden. Men meldt uit Amsterdam: Op den Amstel, ter hoogte der kalkovens, is Maandagmiddag te ongeveer 5 uur een droevig ongeluk gebeurd. Het zeiljacht Annie der roei- en zeilver- eeniging De Amstel met 12 passagiers, heeren en dames, aan boord, werd door de stoom boot Volharding Elf aangevaren en sloeg onmiddellijk om zoodat de passagiers allen te water geraakten. Zoowel van den wal als door de bemanning der stoomboot, die onmiddellijk stoptewerd alles in 't werk gesteld om de drenkelingen te redden. Acht hunner waren weldra behouden; vier personen met waar gevoel, en zij, zijne echtgenoote, wier plaats thans aan zijne zijde was, zij ondertee- kende op dit oogenblik het blad, waarin zij zoo schielijk mogelijk nu ook de gerechtelijke schei ding verlangde van den man, dien zij reeds vtr- laten had en die thans dag op dag met den onderg ng worstelde. Eugenie liet de pen uit de hand vallen en wend de de schrijftafel den rug toe. Waarin had eigenlijk Arthur's schuld bestaan Hij was koel en on verschillig geweest tegenover een vrouw, die hij dacht, dat alleen het vooruitzicht op zijn rijkdom tot dit huwelijk had doen besluiten, en toen die vrouw hem aan deze dwaling ontrukte, trad ze hem tevens met zulk een minachting te gemoet, als geen man zich kon laten welgevallen, wanneer nog eenig eeregevoel in hem woonde. Hij boette ook hier voor de zonden zijns vaders en had in dat kortstondig huwelijk rijkelijk daarvoor geboet. Sedert dat gesprek had zij niets anders ondervonden, dan dat haar echtgeno3t zich hoe langer hoe meer terugtrokmaar hij Eugenie wist beter dan iemand, wat deze drie maanden voor hem hadden opgeleverd een tijd, voor het oog van vreemden zoo kalm en onverschillig voorbijgegaan, en die toch genoeg stekels en doornen in zich verborg om een man tot het uiterste te drijven. Men kan met iederen blik, met iederen ademtocht beleedi- gen, en dat was hier het geval geweest. Met al den haar aangeboren hoogmoed en trots, had zij telkens opnieuw beproefd, hem terug te drijven in de nietige en lage sfeer, waartoe hij volgens haar begrip behoorde. Dag op deg had zij hare wapens tegen hem gebruikt en dit slechts te onmeedoogender, naamate zij merkte, dat hij er vatbaar voor was, had hem zijn huis tot een hel, zijn huwelijk tot een vloek gemaakt, om zich op hém te wreken, dat zijn vader zoo gewetenloos ten opzichte van hare familie had gehandeld. Zij had hem met opzet zoover gebracht, dat hij ein delijk zelf de scheiding wenschte, omdat hij een leven met haar niet langer kon verdragen zoo hij nu tegen haar in opstand kwam en de hand terugstiet, die hem zoo dikwijls gekweld en ge pijnigd had, wie kon hem ongelijk geven? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2