V BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Servie. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. de medewerking van een deel der oppositie. Naar die samenwerking is getracht een drie tal weken lang en 't resultaat is ongunstig geweest: noch op de gematigde fractie der linkerzijde, noch op het radicale deel ervan, kan de clericale regeering rekenen. Nadat zooals we reeds melddenhet voorstel Janson beoogende invoering van het recht- streeksch algemeen stemrecht op 21 jarigen leeftijd en het aantal kiezers twaalfmaal ver- grootend met 115 tegen 26 stemmen en 3 onthoudingen was verworpen en daarna nog een drietal voorstellen van veel minder belang met gepast vertoon waren ten grave gedragen, werd de slachting onder de nog restende voorstellen met woede voortgezet, zoodat alle werden verworpen. En toen werd na eenig debat over de hervatting van de zoo belang wekkende discussiön, besloten de vier nieuwe voorstellen aan de commissie te verzenden en doodkalm de spoorweg-begrooting te gaan behandelen. De Figaro zegt, dat dadelijk na de samen komst der Fransche kamer eenige afgevaar digden zullen voorstellen de grondwet te laten herzien door eene constituante waarin de leden der tegenwoordige kamer geene zitting zouden mogen hebben. Wederom loopen er geruchten, dat de moei lijkheden voor het kabinet, voortspruitende uit de Home rule- zaak toenemen. Verschei dene Gladstoniaansche leden van het lagerhuis zouden dienaangaande niet langer betrouwbaar zijn. Ook zoude een voornaam lid van het kabinet voornemens zijn er uit te treden. Bulgarije heeft de aandacht op zich geves tigd, niet doordien er op politiek gebied zooveel belangwekkends en sensationeels ge schiedt, doch juist doordien dat alles, Rusland ten spijt, uitblijft en in Servie, waar 't onder een algemeen als wettig erkend bewind alles voor den wind moest gaan, is 't huilen. Zoo is de ontvangst van prins Ferdinand van Coburg door keizer Frans Josef (deze audiëntie droeg een particulier karakter) gevolgd door een bezoek van den Bulgaarschen premier Stambouloff aan den keizer en in Bulgarije is 't zóó kalm, zijn de omstandigheden vorst Ferdinand zóó gunstig, dat verscheiden Rus sische bladen juist op die bijna ideale toe standen hun meening baseeren dat 't den langsten tijd geduurd heeft. In Servie is 't lood om oud ijzer de ra dicale afgevaardigden weigeren hun mandaten ter onderzoek te geven aan de commissie en evenzeer weigeren zij ze neder te leggen, zoodat de liberale regeeringdoende wat haar hand vindt om te doen, met haar par- tijgenooten besluiten neemt als bestonden er geen radicalen in de wereld Zie onder Servie. Omtrent den toestand laten wij hier eenige telegrammen volgen BRUSSEL, 13 April. Een optocht van on geveer 5000 man doorlooopt de straten der benedenstad; men gooit van vele groote koffiehuizen en winkels aan de boulevaards de ruiten in. Op hunnen weg sluiten alle huizen. Op de Place de la Monnaie ontstaat eene hevige botsing met de politie. De agen ten trekken van leer en vallen op de menigte aan: Een agent wordt zwaar gewond, zoo ook vele der betoogers. Een groot aantal wordt in hechtenis genomen. De schutterij te paard komt aangegaloppeerd en veslrooit de menigte. De socialisten-aanvoerders Volders, Van der Velden en Maes zijn in hechtenis geno men. Eene vijandelijke betooging heeft voor het bureau van het katholieke dagblad Le Patriote plaats gehad. De schutters te paard gaan op de menigte los. Op dit oogenblik wodt door iemand uit het volk een revolver schot gelost. Men deelt patronen aan de schutterij uit. LUIK, 13 April. Na het uitgaan der socia- hstenvergadering is het gehoor wel opgewon*" n, maar de gendarmen bewaren de orde. 1e Seraing is er bij gebrek aan toehourders geen» vergadering gehouden. ,%RGEN in Heneg., 13 April. Heden "•Vddag richtten 3000 werkstakers in de Rue •tyonsville te Quaregnon eene barricade op om de patrouilles van gendarmen het door trekken te beletten. Dezen deden herhaalde lijk eenen aanval op de menigte.Een gendarm, die van zijn paard viel, werd door het volk ontwapend en vreeselijk mishandeld. Zes werkstakers, van wie een aan 't hoofd gewond was, werden in hechtenis genomen. In dezelfde gemeente vernielde men eene slachterij, welker eigenaar touwen had ver strekt om de gevangenen te binden. BRUSSEL, 13 April. De afgevaardigde en oud-minister Woeste is, terwijl hij zich van de kamer naar huis begaf, in de Rue Ducale aangevallen door iemand, die hem een vuist slag tegen de kin gat. Woeste hief zijn regenscherm opmaar de aanvaller, de politie ziende komen, nam de vlucht. Op het punt van door eenen voorbijganger ge grepen te worden, wilde de vluchteling met eene revolver schieten, maar het schot ging piet af; ten slotte werd hij nog gevat. Na eene ondervraging zijn de aanvoer ders der socialisten weder in vrijheid gesteld. Na nog eenige schermutselingen van minder beteekenis hebben de benden der betoogers te 11 uur zich opgelost, en ging de stad de rust weder in maar politie en schutterij bleven op de been. Des nachts te kwart over twaalf konden schutterij en politie inrukken; er heerscht volmaakte rust. Vrijdag heeft het er te Brussel erg ge spannen; herhaalde botsingen zijn voorgeko men, waarbij verschillende personen gewond zijn. Te Gent bedraagt het aantal werkstakers 15000. In de Borinage 16000. TeWasmuel heeft een verwoed gevecht plaats gehad. Meer dan 1000 werkstakers vielen de faience fabriek aan en trachtten ze in brand te steken 27 personen zijn in hechtenis genomen. De vorming van een nieuwe maatschappij, ter voltooiing van het Panama-kanaal, wordt binnen enkele dagen verwacht. Aan de beurs gelooft men aan een samensmelting van de verschillende comités. Het hof van assisesrechtsprekende in de zaak van de ontploffing in het restau rant Véry, heeft Francis en juffrouw De Lange vrijgesproken en Brieou tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld. Te Hull is de orde betrekkelijk gehand haafd; alleen hebben er enkele kleine ongere geldheden plaats geha 1, doordien werkstakers karren, tot het overbrengen van vrachtgoe deren naar de geboycotte stoomschepen gebezigd, omverwierpen en den inhoud ver spreidden. Nochtans heeft men op aanvraag der politie uit Leeds nieuwe hulp gezonden. Volgens een Woensdagnacht om twee uur ontvangen telegram zijn de 63 lijken gevonden van de mijnwerkers, die in de mijn Poniypridds zijn bedolven. Men is den brand in de mijn meester geworden, doch in de gangen hangt een dikke rook, die een nader onderzoek zeer bemoeielijkt. In den ri ksdag deelde Ahlwardt aan den voorzitter mede, dat hij Vrijdag, voor dat men zou overgaan lot de orde van den dag, de vroeger beloofde documenten aan den rijksdag zou overleggen. Deze stukken zullen dan, evenals de vorige maal, ten fine van onderzoek worden toevertrouwd aan het Seniorenkonvent. Aan den Zwitserschen bondsraad is nu de mededeeling toegezonden, dat de keizer Zvvitserland op zijn terugreis van Rome naar Berlijn, officieel zal door reizen. Wilhelm II heeft het verlangen te kennen gegeven, de afgevaardigden uit den bondsraad te ont vangen. Het in acht te nemen ceremonieel zal hetzelfde zijn als in 1889, voor de door reis van koning Humbert vastgesteld. Aan de grens zal keizer Wilhelm ontvangen wor den door twee hoofdofficieren, die hem zullen vergezellen tot de Duitsche grens. De offi- cieele ontvangst zal plaats hebben, óf te Goschenen óf te Lucern. SEMLIN, 14 April. In den afgeloopen nacht heeft koning Alexander de regenten in hechtenis doen nemen en hun doen aan- zeggen, dat hij zichzelven meerderjarig ver klaart. (Koning Alexander wordt in Augustus a.s. 17 jaar.) De koning heeft onmiddellijk een ministerie gevormd, onder voorzitting van Dokitch. De troepen zijn geconsigneerd en hebben den eed van trouw aan den koning gezworen. De woningen der regenten en der oud-ministers worden door militairen be waakt maar de regenten -zijn in hechtenis genomen. In het Russische gouvernement Perm heerscht zware hongersnood. Volgens een berichtgever van Daily News sterven de menschen er in grooten getale. De Bashkirs moeten het ergst lijden; in sommige hunner dorpen bleven de dooden op de daken der huizen liggen, omdat hunne betrekkingen te zeer uitgeput zijn om hen te begraven. Ook in Woronesh is de nood zeer groot. In dat gouvernement zal men, behalve den graan voorraad, door de regeering gezonden, nog 7 millioen pud graan noodig hebben, om de boeren te redden van den hongerdood. De hongersnood is echter niet „officieel erkend." Het comité van den kroonprins is ontbonden en de inzamelingen voor de noodlijdenden moeten geschieden langs niet-officieelcn weg, dat is te zeggen „in liet geheim" en tegen de wet, waarbij bepaald wordt, dat alle werk van dien aard officieel en door de overheid zal worden gedaan. Een waterhoos heeft aan den mond der rivier Chicago veel schade aangericht. De groote hotels te Clarkdale en Plymouth, ge bouwd voor de bezoekers der wereldtentoon stelling, werden vernield, alsook eene pano ramagebouw, en in de haven werden groote vaartuigen van hunne ankers losgerukt en booten op het land geslingerd. Men vermoedt dat de hoos veroorzaakt werd door een storm op zee of door een aardbeving onder het meer Michigan. WAALWIJK. Zondag 16 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Les Brigands, marche. A. van Eeten. 2. Kunst'ler Leben Wals. Strauss. 3. Blondinette, polka pour cornet a pistons. Tack. Zijdie verlangen eene jacht- of vischacte of kostelooze vergunning om te visschen, moeten zich voor 20 dezer ter secretarie alhier aanmelden. WAALWIJK, 15 April 1893. Dezer dagen is onze R.K. begraafplaats verrijkt geworden met een in alle opzichten als hei ware onovertroffen kunststuk uit het gunstig bekende atelier van -den heer Victor Barette te Tilburg. Ik bedoel hiermede het prachtige grafmonument voor de familie Wijten alhier. Het geheel maakt een diepen indruk bij den eersten aanblik. Eene 5 meter hooge pyramide, geplaatst op eene tombe op welker toppunt ten wit marmeren kruis prijkt, verheft zich voor de oogen. Op den voorkant der pyra mide is eene wit marmeren plaat aangebracht, waarop de namen der overledenen gegrift zijn, waarboven een wit marmeren krans met kruis, en tevens aan den onderkant, eene wit marmeren plaat,waarop eene zinnebeeldige figuur is uitgebeiteld, voorstellende twee han den, die elkaar een tijdelijk vaarwel schijnen toe te roepen. Het voetstuk of tombe is bedekt met eene wit marmeren plaat. Kortom het ensemble boeit door élegante bewerking en het schoonheidsgevoel streelende figuren, die ons stemmen tot eerbied en weemoed. Nog twee andere grafzerken zijn eenige dagen geleden geplaatst te Baardwijk, voor de familie Dekkers, en hetzij hier met over tuiging gezegd, dat den kunstenaar en be werker, den heer Victor Barette, alle eer van zijn werk toekomt en een woord van welver dienden lof niet mag onthouden worden. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is het navolgende adres in gediend aan heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant: Waalwijk, 15 April 1893. Bij missive van 5 April 1.1. ontving de kamer van koophandel en fabrieken teWaalwijk van het bestuur dezer gemeente afschrift van zijn adres d.d. 29 Maart aan heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant, opzichtens het bou wen der zoo menigmaal besproken schutsluis aan de monding der Waalwijksche haven, in directe verbiniing met de rivLr de Nieuwe Maasmond. De strekking van dat adres is, uw geacht college met bescheidenheid te persuadeeren, dat de kosten van exploitatie dier sluis vrij aanzienlijk zullen zijn, zoodat de gemeente er terecht bezwaar in ziet, deze kosten voor hare rekening te nemen. De kamer acht het overbodig in herhaling te treden van hetgeen bovengemeld bestuur omtrent de draagkracht onzer gemeente gemotiveerd heeft medege deeld. Zij wenscht echter met vrijmoedigheid aan te merken, dat het te betreuren zoude zijn, dat een werk van erkend groot algemeen belang, om een voor het rijk zoo gering financieel bezwaar zou achterwege moeten blijven, te meer, daar er elders in den lande zooveel gedaan wordt ter bevordering van handel en scheepvaart, dewijl er van staats wege o.a. te Heusden zelfs eene brug over de nieuwe rivier zal worden gebouwd. De kamer wenscht een oogenblik stil te staan bij haar betoog, dat de geprojecteerde schutsluis van groot algemeen nut zal zijn en voert ten bewijze daarvan aan, dat de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Tilburg en Dordrecht en het gemeentebestuur van Tilburg herhaalde malen de adressen onzer kamer ter verkrijging eener schutsluis in de Waalwijksche haven hebben gesteund. De kamer verzoekt u, mijne heeren, mitsdien beleefdelijk, maar met gepasten aandrang aan den wensch van den gemeenteraad zooveel mogelijk te voldoen, door zijn verzoek bij de hooge regeering, de daarstelling der zoozeer gewenschte schutsluis zonder finantieele lasten voor Waalwijk, te bevorderen. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. (was get.) J. B. Timmermans Wz., voorzitter. F. W. van Liempt, secretaris. De Staatscourant bevat den tekst der bekendmaking nopens de wederopenstelling der Belgische grens voor den invoer van hoornvee uit Nederland, zooals die voorkomt in den Belgischen Moniteur van 12 dezer: Wij nemen daaruit over wat voor de vee houders en handelaars in deze streek van belang kan zijn «Bij besluit gedagteekend van 8 April 1893, en te rekenen van den 14den derzelfde maand, laat de minister van landbouw, nijverheid en openbare werken toe, tot nadere beslissing en bij nieuwe afwijking aan zijn besluit van 15 October .1892, den invoer van rundvee herkomstig uit Neder land, onder de volgende voorwaarden: Voor de dieren herkomstig uit Nederland, elders dan uit de provincie Zeeland: lo. de invoer zal geschieden op de volgende dagen en uren, langs de hierna vermelde tolbu- reelen: Santvliet. des Dinsdags en Donderdags voor middags; Esschen (station), iederen dag, van zonsop- tot ondergang; Wuestwezel, des Dinsdags en Zaterdags voor- middags; Achel (station), des Donderdags en Zaterdags voormiddag; Maaseyk, des Maandags en Donderdags namid. Lanaken (station), des Woensdags voormiddag; Visé (slation), des Dinsdags voormiddag en des Zaterdags namiddag. De invoer is toegelaten op vertoon, door de belanghebbenden van een getuigschrift der ge- meente-overheid der plaats van waar het vee her komstig is, waaruit blijkt: a. Dat sedert ten minste vijf en veertig dagen geen besmettelijke ziekte onder het vee dezer plaats is vastgesteld geworden; b. Dat de dieren,waarvan de invoer gevraagd wordt, zich in deze gemeente bevinden ten minste sedert vijftien dagen (de kalveren onder de vijf tien dagen of geboren tijdens het vervoer mogen met hunne moeder ingevoerd wordenzonder eenigen bijzonderen pleegvorm); 3o. bij hunne aankomst in het tolbureel zullen de invoerders aan de tolagenten vermeld getuig schrift afleveren, dat geldig is voor acht dagen; 4o. De dieren zullen op kosten der invoerders door eenen Belgischen veearts, aangewezen door den minister, onderzocht worden. Wanneer de veearts de dieren gezond bevindt, zal hij daarvan getuigen in een bewijsstuk, ge lijkvormig aan het hieronder staande model en verklaren, dat de dieren gericht mogeff worden naar de plaats hunner bestemming. Door de zorgen van den veearts zullen de dieren gemerkt worden op het rechter achterdeel, bij middel eener letter V, met aniline-inkt; 5o. dadelijk na de aankomst der dieren op hunne bestemmingsplaats, zal het getuigschrift van gezondheid, waarvan spraak onder littera 4, overhandigd worden aan de gemeente-overheid die gelast is te waken opdat de aangegevene die ren gedurende ten minste tien dagen gekanton- neerd of in een stal opgesloten blijven." De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op het groote gewicht eener stiptelijke inachtneming der bepalingen, waaronder de invoer van vee thans in Belgie is toegelaten, ten einde te voorkomen dat in het niet naleven dier voor schriften aanleiding zou kunnen gevonden worden tot herroeping van bovenbedoeld be sluit. De arr. rechtbank te Breda heeft den lanbouwer G. Van Bergen, te Zundert, be schuldigd van zware mishandeling, welke den dood ten gevolge had, veroordeeld tot l1/» jaar gevangenisstraf. Omtrent een geval van vermoedelijke vergiftiging te Suawoude (Fr.) meldt men het volgende Dinsdagmorgen werd door den man aan zijne vrouw, die nog te bed lag, een kop koffie toegediend, met een geklopt ei er in. De vrouw dronk de koffie, maar spoedig daarna begon zij over vreeselijke benauwd heid te klagen en had zij last van braking, welke uitwerpselen, naar men zegt, de man zorgvuldig deed verdwijnen. Twee uur later was de vrouw overleden, en de geneesheer die inmiddels was ontboden, dr. Bochardt van Bergum, kon slechts den dood consta- teeren. Deze haastige dood en de daaraan voor afgegane verschijnselen wettigden het ver moeden, dat dit verscheiden niet aan natuur lijke oorzaken was toe te schrijven. Men verdacht den echtgenoot der overledene in deze duistere zaak de hand te hebben gehad. Van het voorgevallene werd aan het gerecht te Leeuwarden kennis gegeven, dat zich nog denzelfden avond, vergezeld van de doctoren Kooperberg en Schreuder, naar Suawoude begaf. Hier werd de man aan een scherp verhoor onderworpen, dat echter geen aan leiding gaf hem in verzekerde bewaring te nemen. Het lijk der vrouw werd in een der lokalen van de openbare school te dier plaatse ge opend, teneinde eenige inwendige deelen aan een scheikundig onderzoek te kunnen onder werpen. Van dit onderzoek was bij het afzen den van dit bericht nog niets bekend. Ondertusschen is te Suawoude de verbit tering tegen den man zeer groot, daar men zich algemeen van zijne schuld overtuigd houdt. Het aantal boschbranden neemt in Drente meer en meer toe; thans weder heeft het vuur meer dan een hectare jonge dennen van het YVesterveldsche bosch onder Zuidlaren vernield. Met veel inspanning heeft men het vuur gebluscht. De oorzaak is onbekend. Aan te raden is bij deze groote droogte voorzichtig te zijn met pijp, sigaar of lucifer. C'apclle. Gepasseerdeu Woensdag bracht de knecht der firma Oerlemaus Zonen eene vracht planken naar Dussen. Door de slecht ingerichte pont en veerdammen was het den voerman onmogelijk zulk eene vracht boven te krijgen. Toevallig was er een landbouwer uit Andel met paard en wagen, die zoo goed was voor te spannen, echter met het nood lottig gevolg dat het paard struikelde tot driemaal toe en direct dood was. Door het harde wringen was er een ader gesprongen. Eenige boertjes, van de Waalwijksche markt komende, vermaakten zich door het mede rijden op een varkenswagen. Zij zaten hoog, maar niet droog; van binnen waren zij

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2