Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. hebben. Bijna overal hebben de patroons ver klaard dat ze zich niet tegen dien maatregel verzetten zullen. Ook zonder die goedkeuring zouden vele werklieden Maandagmorgen den arbeid niet hervat hebben men zette dien voort tot na de uitbetaling der loonen. De Typographen-bond heeft Maandag tot de werkstaking besloten. Van de 1200 leden hebben er 900 aan de stemming deelgenomen en met eene meerderheid van 88 stemmen is tot de werkstaking besloten. Een honderd tal zetters hebben geweigerd aan de stemming deel te nemen, omdat de statuten van den bond de politiek buitensluiten. De directeuren der dagbladen hebben besloten de letterzet ters, die het werk staken, te ontslaan. Men vreest voor geweldpleging tegen hen, die ar beiden willen. Alleen het radicale blad, la Ré- forme, heeft er in berust niet te verschijnen. Ofschoon het ook Zondag in Brussel vrij kalm geweest is, heeft toch een zeer betreu renswaardig feit plaats gehad. De burgemeester Buis bevond zich met de heeren Février en Hymans in de rue du Beau-Site, toen eenige personen, die van een meeting terugkwamen, hen opmerkten, op den burgemeester toescho ten en hem voor „moordenaar" uitscholden. Plotseling daalt een ebbenhouten stok met een stalen knop op het hoofd van Buis neer, die een bloedende wonde aan het achterhoofd kreeg. De politie snelt toe, de manifestanten verdedigen zich met hunne wandelstokken plotseling knallen een vijftal revolverschoten. Een inspecteur van politie wordt door een kogel in den rug getroffende kepi van een agent wordt doorschoten, de spiegelruit van een der vensters van een hotel in de nabijheid verbrijzeld. Een panische schrik ontstaat in die aristocratische wijk de lui ken worden in allerijl geslotende politie doet de straat en den omtek van de woning van den burgemeester ontruimen. De wond van dezen laatste schijnt niet van ernstigen aard te zijn. De regeering beeft twee lichtingen der mili tie onder de wapenen geroepen. Uit Luik wordt gemeld dat de werksta king zich niet heeft uitgebreid en de nacht kalm is voorbijgegaan. Te Antwerpen hebben aan de kade een aantal arbeiders, op meer dan 1000 te schatten, den arbeid geweigerd en een aantal bruggen en planken, ter verbinding van schepen met den wal, in het water geworpen. Aan de petroleumdokken aldaar heeft eene botsing plaats gehad tusschen werkstakers die den arbeid wilden verhinderen, en de politie. Er werden revolverschoten gewisseld en een aantal personen in hechtenis genomen. In verschillende volksvergaderingen wordt het algemeen kiesrecht geeischt en de algemeene werkstaking gepredikt. Uit Bergen wordt van Maandag gemeld: Nadat de garde civique tot tweemalen op de werkstakers had moeten chargeeren, waar bij verscheidenen gewond werden, werden op 2 verschillende punten de manschappen aan gevallen en met steenen geworpen, tengevolge waaavan een aantal hunner gewond werden. De garde civique gaf daarop vuur, met het gevolg dat 4 personen gedood en een aantal gewond werden. Er volgden verscheidene arrestaties. Onmiddellijk na het vuren der garde civique droegen de werkstakers Hunne dooden en gewonden weg. Het aantal gewonde man schappen der garde civique bedraagt 14, waarvan 3 in het hospitaal zijn opgenomen, waarheen ook 5 dooden en gewonden der werkstakers gebracht werden. Het parket heeft de gewonden terstond ondervraagd, waarvan twee doodelijk getroffen zijn. het eerst terugzien! Eugenie aarzelde, niet wetende of zij omkeeren dan wel blijven zou. Eindelijk trok zij zich stil terug achter de portière, welker plooien hare gestalte grootendeels verborgen. 't Is onmogelijk, mijnheer Berkow!" zeide de schelle, duidelijke stem van den hoofdingenieur. //Als gij nog langer die toegevendheid blijft ge bruiken, dan lijden diegenen er onder, die nu tot de orde beginnen weer te keereo. Ze hebben ditmaal nog het veld geruimd omdat zij de minsten waren, maar die tooneelen zullen zich telkens en dit wel op erger en bloediger wiis herhalen dan heden morgen, toen de verschillende partijen alleen nog maar handgemeen werden. Hartman heeft getoond, dat hij zijn eigen kame raden niet ontziet, als ze tegen zijne alleenheer schappij in verzet komen. Hij stort vriend en vijand in het verderf, om zijne eens opgevatte denkbeelden door te drijven. De openstaande deur vergunde Eugenie, een blik in de kamer te werpen. Arthur stond vlak tegenover haar bij het open venster; het volle licht viel op zijn gelaat, dat, sedert zij hem het laatst had gezien, een veel zwaarmoediger uit drukking had gekregen. De zorgendie hem destijds nog zoo vreemd waren en slechts het voorhoofd deden fronsen, hadden hier thanstwee diepe rimpels gegroefd, die wellicht nooit weer uitgewischt zouden worden. Iedere trek van zijn gelaat was scherper, sprekender geworden; de uitdrukking van geestkracht, die zich destijds in zijn trekken begon te openbaren en slechts ir. oogenblikken van opgewondenheid en bezieling duidelijk zichibaar was, week thans ook in kalme uren niet meer van zijn gelaat en had de droo- merige onverschilligheid van vroeger ten eenen- male vervangen; ook zijne houding en stem ver rieden dezelfde vastberadenheid en kracht men kon het den jongen chef aanzien, dat hij in weinige weken datgene geleerd had, waartoe anderen jaren behoeven. #Ik ben zeker de laatste om u aan te raden hulp van vreemden in te roepen!' ging de hoofd ingenieur voort; ,maar mij dunkt, dat wij allen, en gij, onze chef, in de eerste plaats, genoeg ons best hebben gedaan om er ons buiten te houden. Men kan en zal het ons waarachtig nietten kwade duiden, als wij eindelijk ook dat middel te baat nemen, waarvan de naburige bergwerken zich al iang bediend hebben, zonder dat het bij hen op In het bekken van Charleroi staken thans 2000 mijnwerkers. Bij de 30,000 metaalwer kers en glasblazers blijven aan het werk. Te Grammont had Zondag avond in het Café Hollandais eene hevige vechtpartij plaats tusschen werkstakers en gendarmen, die dit lokaal binnendrongen. Twee gendarmen en een groot aantal manifesteerenden werden gekwetst, vele ernstig. Te Petit-Wasmes, bij Bergen, heeft er Zondagnacht een dynamiet-aanslag plaats gehad tegen de kerk, waarvan een paar vensters gebroken zijn. Uit Gent, van Maandag. De nacht is rustig voorbij gegaan. 17 nijverheids gestichten had den bescherming gevraagd om heden ochtend het werk voort te zetten of te hervatten. Zij werden dan ook van 41/2 uur door troepen of door de burgerwacht bewaakt. Om 5 uren trachtten talrijke benden werkstakers de her vatting van den arbeid te beletten. Doch zij weken voor de krachtdadige houding der overheid en verdeelden zich in groepen naar verschillende lokalen, waar ten 10 ure bij eenkomsten plaats hadden. Ten "D/s uur is eene proclamatie van den burgemeester aan de bevolking verschenen. Hij stelt vast dat er talrijke aanslagen op de vrijheid van arbeid gepleegd zijn, en dat hij het beteugelen der wanorde opdraagt aan het leger, bijgestaan door de burgerwacht en politie. Hij noodigt de bevolking uit zich op een afstand van manifesteerenden te houden. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Er heerscht eene groote op schudding onder de socialisten. Dezen namiddag trokken 300 man naar de gemeente Wètteren, waar de kruitfabriek gelegen is. De overheid, in tijds verwittigd, sneed hun den weg af met een bataljon linietroepen, waarop de werkstakers ouver- richterzake hierheen teruggekeerd zijn. Eene socialistische meeting in de zaal van den skating rink door 3000 personen werd afgezet door infanterie, burgerwacht, gendar mes en lansiers te paard. Te 8l/ü ure ontstond er geroep en gedrang. Het volk werd langs het paleis van justitie en de Veldstraat ach teruit gedreven. De woeling neemt toe. Het groot militair vertoon maakt echter blijkbaar indruk. De massa heeft zich spoedig verspreid; geen incidenten zijn in het centrum der stad voorgekomen. Uit Brussel van Maandagnacht 12 uur. De avond is kalm voorbijgegaan. Ernstige voor vallen zijn er niet geweest. Men ziet de garde civique niet, die in de voornaamste openbare gebouwenin de scholen of in de politie— bureaux gekantonneerd is. De gendarmerie is geconsigneerd. In de arbeiderswijken vooral heerscht groote levendigheid, maar de arbeiders loopen rustig, sommigen met vrouw en kinderen. De politie zorgt in den omtrek van het Volkshuis en den Cygne op de Groote Markt slechts voor de circulatie. Heden avond 9 uur zijn er 2000 a 3000 socialisten in de voorstad Elsene op de Place de la Couronne vergaderd geweest; een aantal sprekers hebben daar in de open lucht het woord gevoerd en allen hebben hetzelfde thema behandelddat de arbeiders in de werkstaking volharden moeten totdat de kamers het algemeen stemrecht zullen hebben aangenomen. Het belangrijkste dezer vergadering was de redevoering van een sccialist, den heer Delmer, die wraak riep over „de censuskamer die de vri'heid prosti tueert," en den afgevaardigden voorspelde dat hun weldra „slechts de keuze stond tus schen de Tarpeïesche rots en het Kapitool,» „tusschen het Galgeveld en het Panthéon verre na zoo noodzakelijk was als bij ons.' Arthur schudde mismoedig het hoofd. De an dere bergwerken kunnen ons hierin niet tot maat staf dienen; daar is het met eenige arrestaties en bebloede koppen afgeloopen, daar waren vijftig man en een paar schoten in de lucht toereikend, om den geheelen opstand te onderdrukken. Hier staat Hartman aan het hoofd, en wij weten allen, wat dit zeggen wil. Hij wijkt zelfs voor geen geweervuur, en met hem staan en vallen ook zijn aanhangers. Zij zullen het uiterste op het spel zetten bij ons is er aan geen vrede te denken, dan nadat er eenige offers gevallen zijn." De beambte zweeg, doch zijn veelbeteekenend schouderophalen duidde aan dat hij de vrees van zijn chef deelde. yMaar als de vrede nu niet anders te bereiken is begon bij opnieuw. ,Als hij te bereiken isHij is het echter niet en de offers vallen te vergeefs. Ik bedwing den opstand voor het oogenblik, en over een jaar misschien binnen een paar maanden breekt hij opnieuw uit, en gij weet even goed als ik, dat de bergwerken in dit geval reddeloos verloren voor mij zijn. Elders komt het rechtvaardigheidsge voel of het vertrouwen ten laatste weer boven elders komt het werkvolk eindelijk tot bezinning; hier kunnen wij dit niet met grond verwachten het sedert jaren gezaaide wantrouwen wordt niet zoo schielijk overwonnen. Haat en vijandschap was de leus, waarmede ik bij mijn optreden hier begroet werd; zij is het nog heden en als ik nu daarenboven nog bloed laat vloeien tusschen hen en mij, dan is het voor goed gedaan. Voorzeker, Hartman kan het wagen, de zijnen in openbaren kamp tot gehoorzaamheid te dwingen, hen met geweld, desnoods met de wapens in de hand, aan zijn wil te onderwerpen; hij blijft toch hun Mes sias, van wieri zij al hun heil verwachten. Als ik echter maar ééns onder hen laat schieten, als ik mij tot mijn eigen verdediging wapen, dan ben ik de tiran, die hen in koelen bloede laat ver- moordende onderdrukkerdie hen willens en wetens in het ongeluk stort. De oude opzichter heeft het wel geweten, toen hij indertijd tot mij zeide: //Als het eens bij ons losbarst, dan sta God ons bij!* Wordt vervolgd. Deze spreker had een kolossaal succes. Na de vergadering verdeelden de deelne- nemers zich, overeenkomstig den raad hunner leidersin groepjes en kwamen zoo naar Brussel. Op een gegeven oogenblik, in de Rue de Namurstroomden zij wat talrijk samen en eene compagnie der garde civique deed hen zonder eenige moeielijkheid te ondervinden, uiteengaan. Dit is eigenlijk het eenige voorval van dezen avond. De hoofden der socialisten vergaderen dezen nacht om over de morgen te nemen maat regelen te beraadslagen. Ingevolge het verbod, door alle burgemeesters uitgevaardigd, omtrent het houden van optochten en samenscholingen, zal de geheele garde civique van Brussel en zijne voorsteden onder de bevelen staan van den Brusselschen generaal dier garde, graaf d'Oultremont. De werkstakers schijnen.voor nemens, zich aan dit verbod niet te storen; beproeven zij er zich tegen te verzetten, dan zijn bloedige botsingen onvermijdelijk, want er zal order gegeven worden te vuren op de rustverstoorders. Men is, in verband met het vergaderen der kamervoor morgen niet zonder zorg. ANTWERPEN, 18 April (5 uur \s na middags Aan de dokken blijft het werk grootendeels, niet geheel gestaakt. Benden manifesteerenden zwerven rond en trachten de arbeiders het werk te doen verlaten. Van tijd tot tijd raken zij handgemeen met de politie. Zooeven zag ik eenen gewonde wegbrengen te midden van eene groote opschudding. In den namiddag is eene lading katoen bij de Rijnhaven in de Amsterdam straat in brand geraakt. Men geloofde eerst dat er moed willig brand gesticht was. Daarvoor bestaat echter geen bewijs. Dergelijke branden ont staan wel meer van zelf. De overheid gelooft niet aan misdaad. Een honderdtal balen zijn verbrand. Te Borgerhout heeft een troep werkstakers de fabriek van waskaarsen willen binnen dringen en de brandweermannen aldaar met steenen geworpen. Dezen gaven daarop vuur. Er vielen 3 dooden en 4 gewonden. De werkstakers zeiden dat zij wapenen te Antwerpen zouden gaan halen eri vervolgens zouden terugkomen. GENT, 18 April. Den gauschen dag was het woelig op de Vrijdagmarkt en rondom het lokaal Vooruit. Herhaalde charges werden uitgevoerd. Alle winkels en magazijnen in dit belangrijke handelskwaitier zijn gesloten. Miliciens, in Vooruit gevlucht, houden er zich verscholen. De commandant der gendarmerie beval het pistool in de vuist te nemen en deed de omliggende straten ontruimen. Weer stand werd geboden in de Druiisteeg, waar de socialisten zich gebarricadeerd hadden in eene kroeg, van waar zij met flesschen wierpen. De agenten gaven vuur en één persoon werd gekwetst. De woeling groeit aan. In den namiddag begai het gros der werk stakers zich naar de Fabrique Gantoise. Her haalde charges van gendarmen en lanciers dreven hen terug. Zij verspreidden zich langs den Boulevard de Plaisance, waar zij alle gaslantaarns omver rukten. Zij richtten in eene verbindingstraat eene barricade op van keisteenen, trottoirbanden, oude meubels enz. Vrouwen hielpen daarbij. De politie was machteloos om de straat te ontzetten. De opgewondenheid groeit in de tabriekswijken aan. Om 7 uur was er eene massa volk aan het station, om den terugkeer der volksver tegenwoordigers uit Brussel af te wachten. Linietroepen, gendarmen en lanciers deden de plaats ontruimen. Er waren meer nieuws gierigen dan werkstakers. Men komt hier in het station zeggen, dat er gevochten wordt voor de Gantoise. BRUSSEL, 18 April. De kamer heeft het amendement van Graux op het ontwerp van Nyssens met 84 tegen 47 op 145 stemmenden verworpen en het voorstel van Nyssens met 119 stemmen voor, 14 tegen en 11 onthou dingen aangenomen. In de heden avond te houden bijeen komst zullen de aanvoerders der arbeiders partij voorstellen een manifest te publiceeren, uitnoodigende het werkvolk om de werkstaking te eindigen. Er zal echter tevens in verklaard worden dat het volk niet geheel tevreden is en zal voortgaan met het eischen van het eenvoudige algemeene stemrecht. In eene vergadering van heden is een ma nifest aangenomen van de werkmanspartij de werklieden aansporende om de werkstaking te doen eindigen. De socialisten steenigden de gendarmen op de Place Saint Jean. De gendarmen en de burgerwacht joegen hen uiteen. Er werden er verscheidene gekwetst. LUIK, 18 April, Na het bekend worden van het votum in de kamer werden er in eene volksvergadering zeer heftige toespraken gehouden. Redenaars voorspelden eerst eene algemeene werkstaking en daarna eene re volutie. (Elf uur des avonds). De burgerwacht heeft de Place Saint Lambert doen ontruimen en bewaart de verschillende toegangen. Om 10 uur veroorzaakte een hevige ontploffing grooten schrik orider het publiek. Zij werd gehoord iu de gemeenten Seraing, Tilleur en Jemappe. Men telefoneert vergeefs in alle richtingen niet wetende wa&r de ontploffing heeft plaats gehad. Men gelooft aan dynamiet. Het resultaat van de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad te Parijs is, dat 26 republikeinen, 6 sociaal democraten en 10 conservatieven gekozen zijn, terwijl 38 her stemmingen moeten plaats hebben, die groo tendeels ten gunste der republikeinen en der sociaal democraten zullen afloopen. Uit Londen wordt van Maandag geseind: Ofschoon de meeste op Zaterdag en Zondag alhier gehouden meetings van dokwerkers zich verklaarden voor eene gelijktijdige werkstaking op heden te Londen en in de groote havens en de besturen der werkmansbonden uitnoo- digden het sein daartoe te geven, aarzelden laatstgenoemden te elfder ure, omdat het ge raadpleegde orakel, John Burns, omzichtigheid aanbeval, achtende hij het oogenblik tot eene algemeene werkstaking nog niet gekomen, dewijl de betrokken werklieden daartoe niet gereed zijn. Daarom is eene algemeene werk staking onwaarschijnlijktotdat de heden avond in Oost Londen vergaderende bijeen komst van gedelegeerden van werkmansbon den uit alle oorden des rijks dienaangaande zal hebben beslist. Men verwacht lange beraadslagingen, en geene beslissing vóór middernacht. Mocht deze conferentie eene algemeene werkstaking decreteeren, dan zou deze Woensdag aanvangen, omvattende een veertigtal havens en vermoedelijk ruim een millioen van bij de scheepvaart onmiddellijk en middellijk betrokken ambachtslieden. Wil son moet, hangende deze beslissing, besloten hebben de voor heden voorgenomen volks- betooging tegen den Reedersbond uit te stel len. De meeste bladen achten het besluit tot eene algemeene werkstaking waarschijnlijk ofschoon de jongste berichten uit Huil eerder vredelievend luiden. Door bemiddeling van den burgemeester saamgebracht, zouden de aanvoerders der werkstakers alsook de werk gevers te Huil geneigd zijn een vergelijk te treffen. Eerstgenoemden zouden niet langer er op staan dat de reeders uitsluitend leden van den Dokwerkersbond aannemen, mils de reeders beloven niemand te favoriseeren. Ook zouden de aanvoerders verklaard hebben niet langer tegen de arbeidsbeurs te zullen op- poneeren, mits zij beheerd worde door on afhankelijke werkgevers en werknemers. Zelfs couranten, wier werkmanssympathieën overbe kend zijn, gelijk de Daily News, bestrijden het plan tot eene algemeene werkstaking omdat de keuze van het oogenblik slecht is. De Daily News schrijft: „Bij de tegenwoor dige handelskvvijning ware eene dergelijke strike onverstandig. Eene algemeene neder laag zou voor de werkmansbonden noodlottiger wezen dan eene tijdelijke mislukking vau hun program. Hel verstandigste, wat de werk mansbonden doen kunnen, is eene bijlegging van het geschil te Huil op eervolle voorwaar den, om daardoor het risico van eenen alge- meenen strijd te vermijden." Te Kleef zijn nu reeds meer dan 300 „Kurgasten." Dr. Bergmann, bestuurder der Kneipp inrichting laat een nieuw badhuis bouwen. Reeds in den nazomer van dit jaar denkt men met den bouw gereed te zijn. Alsdan zal ook pastoor Kneipp uit Wörishofen overkomen en eenigen tijd te Kleef vertoeven. Tal van anarchisten en socialisten zijn ge vangen genomen en zullen eerst vrijgelaten worden, na afloop van de bruiloftsfeesten. De reis van vorst Ferdinand naar Via- reggio heeft zich door een onaangenaam voor val gekenmerkt. De salonwagenwaarin Ferdinand zijn moeder, prinses Clémentine van Saksen-Koburg en eenige personen van hun gevolg zaten, zou op het eerste station in Italië aan een sneltrein gehaakt worden, die naar Florence en Rome vertrekt. Tusschen den vorst en den trein-voerder ontstond een geschil over de groote massa bagage, die meegevoerd moest worden. Gedurende de discussie geeft de hoofdconducteur doodleuk het sein tot vertrekken en de doorluchtige reizigers blijven op het perron achter. Fer dinand protesteerde en dreigde den koning van Italië te zullen telegrafeeren. Toen werd naar het eerste station het bevel overgeseind, om terug te komen. De trein-voerder ge hoorzaamde maar de woordentwist begon opnieuw, met dit gevolg, dat de man, wegens oneerbiedigheid tegenover den vorst, gearre steerd werd. Men vertrok, maar nu deed de nieuwe hoofdconducteur nog eens stil houden, omdat zijn voorganger de biljetten nog bij zich had. Men telegrafeerde naar Pontebba, het grensstation en nadat het feit bevestigd was, reed de trein na een lang oponthoud verder. WAALWIJK, 19 April 1893. Voor een paar weken is door het dagelijksch bestuur onzer gemeente aan den heer Orie- Dumoulin, apotheker alhier, opgedragen, het scheikundig onderzoek van het water, afkom stig uit een twintigtal pompen in verschillende gedeelten onzer plaats.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2