BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Servie. Griekenland. Herijk der maten en gewichten te Waalwijk, op 18, 19 en 20 Mei van des voormiddags 10 tot 4 uur namiddags. BINNENLAND. die sloot is een sloot die uitloost en als zoodanig op den legger staat. De heer van der Heijden raadt, na al het gehoorde, den voorzitter overal af te blijven en de politie te laten waken dat er geen vuil in den sloot geworpen worde. Hoffmans zegt dat, als er, door het plan Gragtmans, door strooming gebracht wordt in dien sloot, die van den anderen kant gemist wordt; als men spreekt van rioleeren dan zegt Timmermans: het moet een sloot blijven die uitloost; af blijven dus, want men weet niet wat er uit volgen kan. De heer Baijens merkt op, dat de gemeente den sloot moet onderhouden. De heer Hoffmans zegt dat het algemeen belang voorop staat, en dat er verandering moet komen in 't belang der looiers tusschen de Stationsstraat en Putsteeg; hij gelooft wel dat het plan Gragtmans uitvoerbaar is en goede resultaten zal geven, maar dan moet de sloot in de Nieuwstraat er buiten blijven. Op eene vraag van den heer Baijens hoe de huizen aan den Hoek moeten uitloozen, als bij de heeren 'Timmermans wordt afge sloten, antwoordt de heer Hoffmans, dat voor die huizen de toestand blijft zooals die altijd geweest is. De voorzitter zegt, dat hij het voorstel in omvraag zal brengen van den heer Timmer mans, gesteund door verschillende leden, om namelijk den sloot in de Nieuwstraat op te halen en dan de uitkomst af te wachten, en inmiddels te doen waken, dat er geen vuil in wordt geworpen; want als men op deze wijze doorgaat, zit de raad om twaalf uur nog met dien sloot te houden. Conform besloten. c. Voorstel van den heer Gragtmans tot verbetering van den toestand der Loint. De begrooting wordt voorgelezen: de kosten zullen bedragen f 222. Blijkbaar viel deze som den leden mede zoodat de heer van Schijndel de opmerking maakte, dat hij er voor was, al zou 't soms een f 25 of 50 meer blijken te kosten. In dien zin werd besloten, nadat nog de heer Van der Heijden de vraag had gestéld vanwaar het water voor de betere strooming moest komen. De heer Gragtmans antwoordde: uit de Galgewiel; als 't daar niet is kan 't natuur lijk naar voor niet komen, maar dit is force majeure, 3/4 van 't jaar is er water genoeg. V. Aanbieding van 't verslag der gascom- missiebetrekkelijk de exploitatie van de gasfabriek in 1892. ~~**De heer Verbunt merkt op, dat in de vorige vergadering ook is onafgedaan gebleven de bespreking omtrent de schutsluis hij vraagt of het bestuur niets heeft mede te deelen daar hij het kamerlid Mutsaers met nog een ander hier gezien heeft. De wethouder Timmermans, die met beide heeren naar den Maasmond geweest is, ant woordt, dat hij niets officieels heeft mede te deelende heer Mutsaers kwam alleen uit belangstelling de zaak in loco opnemen en was vergezeld van een deskundig kamerlid den heer Conrad. Beide heeren schenen zeer gunstig voor de schutsluis gestemd. VI. De voorzitter deelt mede, dat in ver band met het verslag der gascommissie door B. en W. een voorstel wordt gedaan tot ver bouwing der gasfabriek. In overleg met de meerderheid der commissie stelt hij voor deze zaak met gesloten deuren te behandelen. "Conform besloten. Wij vernemen dat later de deur weder geopend is en door den heer Van Schijndel is aangedrongen op uitvoering van een vroe ger genomen raadsbesluit, tot het aanschaffen van eene kiosk voor muziekuitvoeringen. Deze zaak zal nogmaals door B. en W. behandeld worden. Te Gent zijn eenige personen, die zich aan wanordelijkheden hadden schuldig ge maakt bij de werkstakingen veroordeeld Beerblock, een der aanvoerders, tot vijf maan den, anderen tot straffen varieerende van een tot drie maanden. Generaal Dodds is uit Dahomey te Mar seille teruggekeerd en feestelijk ontvangen. Voor zijne vrouw heeft hij een acht jarig in- landsch meisje medegebracht. In Spanje is 't tot een, eigenaardige crisis gekomen: de republikeinen hebben besloten tegen de verdaging der gemeenteraadsverkie zingen te ageeren en wel door middel van 28 amendementen en 8 motién. De regeering nam haar toevlucht tot een eigenaardig middel: zij stelde der kamer voor zich permanent te verklaren en aldus is geschied, zoodat de kamer Donderdagmorgen reeds 28 uur achter een zitting had gehouden, afgewisseld door talrijke incidenten. Afmatting der carlisten en der republikeinen is het doel. Te Huil zijn de onderhandelingen tusschen de werkstakende havenarbeiders en de reeders hervat, naar ditmaal verzekerd wordt met kans op goeden uitslag. De patroons schijnen zich te zullen laten vinden tot het afleggen der verklaring dat zij le len en niet-leden der arbeiders-Unie op gelijken voet zullen behandelen. Ongelukkigerwijs hebben inmiddels te Huil weer een paar zware branden plaats gehad, niet ver van de plaats der vorige, waardoor o.a. een magazijn der Humber engineering Company vernield werd. Verscheidene honderden vrouwen, werk zaam bij de „Liverpool Salvage association," hebben het werk gestaakt, tengevolge van de weigering der werkgevers om hooger loon te geven. De vrouwen trokken zingende en schreeuwende door de straten. Wanordelijk heden hebben plaats gehad, toen de staaksters vrouwen ontmoetten die den arbeid voort zetten. De politie moest ze uiteenjagen. Over keizer Wilhelm's jongste toespraak naar aanleiding van de verwerping der leger- wet laat, begrijpelijkerwijze, de Duitsche pers zich zeer omzichtig uit. Maar men verbergt toch niet zijn bevreemding over het feit, eerstens dat de keizer de minderheid, die er niet in mocht slagen de wet er door te brengen, heeft gekarakteriseerd alsvader landslievende mannen, en ten tweede dat de keizer den toon van het debat in den rijks dag veroordeeld heeft als beschaafde lieden onwaardig. Z. H. de Paus is, naar we in La Flandre libérale vermeld vinden, bezig de laatste hand te leggen aan eene encycliek, te richten tot de Europeesche regeeringen, waarin hij zal betoogen, dat de zware militaire lasten, welke zij zich en den volkeren opleggen, noodza kelijkerwijs tot groote rampen zullen leiden. Een algemeene staatkunde van vredelievend heid zou 'aarenboven, naar het gevoelen van den Paus, het streven bevorderen naar het lenigen van de nooden van den arbeidenden stand. Ten slotte zal Z. H. aandringen op het overwegen van de quaestie eener alge meene ontwapening. Het altijd zeer seriense Gentsche orgaan voegt er bij, dat de Paus, in zijn onderhoud met keizer Wilhelm, met kracht in dezen geest heeft gesproken, en voegt er verder bij —te schoon is het haast om waar te wezen!— dat onderscheidene mogendheden, Oostenrijk o. a., Belgie en Spanje van 'sPausen voor nemen in kennis gesteld, daarmede reeds bij voorbaat hare instemming hebben betuigd. Maar ook zonder dat laatste is de verschij ning eener zoodanige encyclica als de Flandre aankondigt reeds een feit van zeer groot gewicht. Koning Alexander heeft 200 officieren be vorderd. Daarmee is de ontevredenheid, die onder het corps heerschte over de bevordering van jonge officieren, die den koning bij zijn coup d'état geholpen hadden, verdwenen. Nathalie zal eerst in Servie terugkomen, wanneer het volk zich niet meer verzet tegen haar vestiging in het koninkrijk en die van Milan. In Griekenland heeft men een kabinets crisis, doordien 't met de leeningsplannen van den premier Tricoupis niet naar diens zin is geloopen. Hoewel de koning met zijn premier geen conflict had gehad, nam hij het ontslag aan en reeds wordt gesproken over een com binatie—Sotioroponbo. WAALWIJK, 13 Mei 1893. Heden Zaterdag avond 8 ure, zal de Oosten- rijksche dameskapel in het Hotel Verwiel een concert geven. De verslagen van haar op treden in andere plaatsen klinken alle hoogst gunstig, waarom wij muziekliefhebbers op deze zeldzame gelegenheid wijzen, en hen aanraden deze niet voorbij te laten gaan. Het concert, verleden Zondag gegeven door de harmonie l'Espérancein den tuin van den heerConstans van Dongen te Bezooieu, was zeer druk bezocht. De harmonie kweet zich uitstekend van hare taak; jammer maar dat door den hevigen wind en minder doel matige plaatsing de muziek niet geheel tot haar recht kwam en veel moois verloren ging. Een volgende gelegenheid hopen wij van béide euvels verschoond te blijven. Ons vorstelijk huis is in rouw gedompeld door het overlijden van den regeerenden vorst van Waldeck-Pyrmont, den vader onzer ko ningin-regentes. Woensdag bezweek hij te Mariënbad aan de gevolgen van longontste king. Vorst George Victor, geboren te Arolsen 14 Januari 1831, volgde in 1845 zijn vader op als regeerend vorst. Uit zijn eerste huwelijk met princes Helena van Nassau zijn vijf kinderen geboren, na melijk de vorstin van Bentheim-Steinfurt, de koningin regentes der Nederlanden, de herto gin van Albany, de troonsopvolger Friedrich en prinses Elisabeth. Uit 's vorsten twerde huwelijk met prinses Louise van Sleeswijk- Holstein-Glucksburg, is verleden jaar een zoon geboren. Flesschentrekkers Het bestuur der vereeniging voor Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage heeft aan den minister van justitie een adres gericht, waarin gewezen wordt op de bedriegelijke practijken en oplichterijen van de zoogenaamde »zwarte bende,die in den laatsten tijd op zorgwek kende wijze zijn toegenomen. Den minister wordt verzocht het daarheen te leiden dat »de mazen der strafwet nauwer worden toegehaald voor geheele categorieën van bedriegers oplichters en zwendelaars welke thans strafteloos blijven tot verderf der maatschappij.* Wellicht zullen de kamers van koophandel reden vinden dit adres aan den minister door hare instemming kracht bij te zetten. Men schrijft uit Tilburg: In weerwil van de groote vermindering van den zoutaccijns, schijnt de lust tot zoutsmokkelen nog niet geweken te zijn. Door de ambtenaren te Hilvarenbeek werd een voerman uit Til burg aangehouden, die 50 kilo zout trachtte binnen te smokkelen. Het zout, het paard en de kar, ter waarde van f 450, werd in be slag genomen en naar het rijkskantoor alhier opgebracht, terwijl tegen de vervoerder pro ces-verbaal werd opgemaakt. Levering van hooi De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, volgens bij den consul-generaal te Parijs ont vangen raededeeiing, tengevolge van de langdurige droogte, in Frankrijk groote be hoefte bestaat aan belaugrijke hoeveelheden hooi. Gegadigden kunnen zich, onder prijs opgave voor franco levering in eene Fransche haven of aan een Fransch spoorwegstation, wenden tot den heer Sainte Claire Deville, directeur de l'Office Général des Agricul- teurs, Rue du Havre 12, Parijs. St. Ct. In ongenade gevallen Men schrijft uit Arnhem aan den Amst.: Ongeveer eene maand geleden is in de sociaal-democratische afdeeling het voorstel ingediend, om den heer Van Emmenes, hou der van 't café „Voorwaarts" te Arnhem, leider der sociaal-democratische partij aldaar, van zijn lidmaatschap van den Bond vervallen te verklaren. Dank zijn den steun van het Centraalbestuur werd gemeld voorstel met 48 tegen 30 stemmen verworpen, maar met het prestige van den in ongenade geraakte is 't hier voor goed uit. Bovendien is het voorrecht om als caféhouder op te treden hem reeds ontnomen en woont hij nu als een gewoon particulier in de Paulstraat alhier. Dinsdag had te Rotterdam een hoogst treurig ongeval plaats. Ten huize van den heer Longayroux had de dienstbode den vorigen avond een gaskraan open- in plaats van dicht gedraaid, met het gevolg dat Dins dag ochtend deze dienstbode benevens een löjarige en een Sjarige zoon bewusteloos werden gevonden. Aanvankelijk slaagde men er in tegen den middag den jongsten zoon tot bewustzijn te brengen, hetgeen hoop gaf op zijn herstel, doch tegen den avond openbaarden zich hevige koortsen. Woensdag ochtend was in zijn toestand nog weinig verandering. De oudste zoon werd Woensdagnacht tot bewustzijn gebracht, zoodat ook hoop bestaat hem in het leven te behouden. De toestand der dienstbode was Woensdag ochtend nog geheel dezelfde, zoodat voor haar behoud de kans steeds minder wordt. De brand in het Weerdingerveen breidt zich allengs uit, en bedreigt thans den Weerdingermond, wanneer de wind West waarts mogt loopen. De boerderij van A. Enzing is afgebrand, en dag aan dag is een 50 tal lieden met het blusschingwerk doende, dat echter, nu de uitbreiding zoo groot is, weinig of niets baat. Vele veenarbeiders moeten wegens rook en vuur hun werkzaamheden staken, terwijl reeds vroeger menigeen wegens watergebrek is af getrokken. In den nacht van Zondag of Maandag is te Sluis (Zeeland) een zekere De Keunink, landbouwersknecht, door eenige dronken kwa jongens op ernstige wijze mishandeld. Eene diepe snede over zijn gelaat en diepe wonde in zijn hoofd veroorzaakten eene hevige bloe ding. De gewonde is ter verpleging naar het gasthuis gebracht en de politie doet ijverig onderzoek naar de daders. Woensdag ochtend vroeg is te Alblas- serdam aan den Kinderdi'k de woning van J. A. Rijken afgebrand. Een paard is in de vlammen omgekomen. De bewoners zijn ge red, maar de inboedel is geheel verbrand. De oorzaak is onbekend. Naar men uit Lippenhuizen meldt, zijn aldaar Woensdag middag twee boerenplaatsen van I. Veenland en van de weduwe Peper, afgebrand. Woensdag zijn te Bathmen drie boeren huizen afgebrand. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontstond er te Beusichem op den zoogenaam- den „Heuvel" brand. Drie arbeiderswoningen, bewoond door vier gezinnen, brandden tot den grond af. Van den inboedel kon niets meer dan twee bedden gered worden. Pluizen en inboedel waren niet verzekerd. Te Maastricht is Woensdag ochtend in de Zuid-Willemsvaart drijvende gevonden het lijk van zekeren Leenders aldaar, die reeds eenige dagen werd vermist; de dren keling droeg geene sporen van geweld. Woensdag nacht circa 12 uur werd te Poortugaal de bouwmanswoning en schuur, sedert kort in huur en bewoond door gebr. v. d. Jagd, eene prooi der vlammen. Ten gevolge der buitengewone droogte greep het vuur zoo sneL om zich heen, dat het gebouw totaal iu asch was gelegd voor dat er aan blusschen te denken viel. Een tiental kalveren vonden den dood in de vlammen. Twee winkeljuffrouwen, werkzaam in het magazijn der Compagnie Lyonnaise te 'sHage, zijn onder verdenking van diefstal van zijde ter waarde van f 600 gearresteerd, en na een verhoor op politiebureau, naar het huis van bewaring overgebracht. Op de Hollandsche Belgische grens tnsschen Reusel en Postel heeft een hevige boschbrand gewoed. 35 H. bosch en h üde werden vernield. Een z.vare brand heeft de buurtschap Goidschalxoord gedeeltelijk in eenen puinhoop veranderd. De brand ontstond bij den brood bakker Roos en tastte dadelijk de aangrenzen de arbeiderswoningen en de bouwmanswo ning van A. C. Dronkert Sr. aan. Vervolgens sloeg de vlam naar de overzijde der straat en zette daar den manufactuurwinkel van Van der Linden, het huis van A. C. Dron kert Jr., benevens de schuur en arbeiderswo ningen in lichte laaie. Bij het huis van Middelhoek werden de vlammen gestuit, welk huis bejiouden bleef. Al de anderen zijn met het grootste gedeelte der inboedels verwoest. Een lijkje van een kind van 11 jaar werd uit de brandende huizen gehaald. Het verbrande is gedeeltelijk laag, en gedeeltelijk niet verzekerd. Baardwijk12 Mei. Met spanning wachtte men gisteravond den afloop van het feest- concert ter eere van het 50-jarig jubileum van Z. H. Paus Leo XIII. Die spanning gold vooral de beide nummers Te Deum van Ver hulst en de Leocantate van professor Van Besouwen. Kenners weten het moeilijke van beide stukkenter eere van de liedertafel moet gezegd worden, dat ze die alle met glans overwonnen heeft, en in de solo 's en in de koren, zoodat de hoorders een en al lof waren over de uitvoering ervan evenals van Tu es Petrus van Van Elewijck. Nadat het Te Deum gezongen was, nam de heer bur gemeester het woord om met eene toepasse lijke rede de beteekenis van het concert te doen uitkomen. De president der liedertafel deelde daarna mede, dat namens haar aan Z. H. een telegram van gelukwensching zou gezon den worden,hetgeen hedeffis geschied.Mageen woord van lof niet onthouden worden aan de zangers, die blijken gaven met zorg de num mers van het programma voor dezen avond bestudeerd te hebben, een woord van dank is ook verschuldigd aan den heer Van Hel- voirt voor zijn keurig pianospel en den heer Van Cromvoirt voor diens leiding. Capclle 10 Mei. Op Hemelvaartdag werd door de alhier bestaande liedertafel Oefening kweekt kunst" evenals vorige jaren een con cert gegeven in het schoolgebouw, staande in de Heistraat. Het publiek was van heinde en ver in grooten getale opgekomen om van het aangebodene te kunnen profiteeren, zoo dat het schoollocaal nauwelijks groot genoeg bleek om de toehoorders te kunnen bevatten; wel een overtuigend bewijs van algemeene belangstelling in deze zangvereeniging. Het met zorg gekozen programma bevatte 12 verschillende nummers en werd goed uit gevoerd, dank zij vooral de uitmuntende lei ding van den ijverigen directeur, den heer brans de Cortie. Wanneer het ons gegund is eene keuze te maken, dan zouden wij gaarne aan de koren no. 2 La retraite, no. 6 Mor genzang, en no. 9 Bede, de voorkeur schenken, zonder ook aan de studie der overige stukken te kort te willen doen. De komieke quartetten, en evenzoo de dito voordrachten van den heer Monté vielen wel in den smaak van het publiek en brachten de lachspieren in beweging. Ook werden wij nog vergast door den heer Platteel op den bariton solo, „Aria aus ein Nachtlager in Granada" Kreutzer, en door den heer Verheij- den op de tenor solo, Zooveel liedjes als er klinken" Holl, welke met groot genoegen werden aangehoord en algemeen bijval ver wierven. Dank zeggend aan de liedertafeldirec teur en verder aan allen die aan het concert hebben meegewerkt, eindigen wij hiermede en roepen „Oefening kweekt kunst" een spoe dig wederzien* toe. Met het oog op de omstandigheid, dat de herhaalde oproepingen voor onderwijzer in de kom geen enkelen sollicitant hebben doen opdagen, heeft de gemeenteraad be sloten de jaarwedde met f 50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 550, tegen welk sa laris eene nieuwe oproeping in »De Sollicitante zal gedaan worden.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2