BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Italië. Bulgarije. Rusland. Herijk der maten en gewichten te Waalwijk, op 18, 19 en 20 Mei van des voormiddags 10 tot 4 uur namiddags. BINNENLAND. Dit schrijven aan welks authenticiteit tal van bladen twijfelen, heeft natuurlijk in Ger- manie veel agitatie en veel geschrijf en gewrijf gewekt, meer nog door de publicatie zelve, dan door den inhoud, welke de kansen op een verzoening eer kleiner dan grooter doet schijnen. Jj^De schrijnwerkers te Lyon hebben, daar hun eisch om verhooging der loonen afgewe zen is, besloten het werk te staken. Zaterdagavond toen de minister van financien een diner aanbood aan eenige aan zienlijke politieke personen, viel een gaskroon op de tatelwaardoor een panische schrik ontstond. De president van den senaat Challemell Lacour, werd o.a. gewond, doch niet ernstig. Generaal Dodds heeft Zaterdag den president der republiek en den voorzitter van den ministerraad bezocht. Waarschijnlijk zal hij binnen drie maanden bet opperbevel in Dahomey hernemen. Dodds heeft aan een journalist verklaard, dat de wapenen van de strijders van koning Behanzin door Duitsche firma's geleverd waren. Siameesehe troepen hebben een provi- andtrein van Anamitische schutters omsingeld. Er zijn dadelijk versterkingen gezonden om de schutters te bevrijden, terwijl te Toulon 224 vrijwilligers zullen ingescheept worden naar Tonkin. Rochefort zegt in de Intransigeant dat de aartsafzetter Herz het vervelend begint te vinden, de rol van stervende te vervullen. Vier dagen geleden heeft hij de Fransche regeering doen weten, dat hij wenscht, dat de vervelende comedie ophoude. Hij heeft twin tigmaal meer documenten dan noodig zijn om de helft van de leden van de kamer en den senaat in het ongeluk te storten. Hij heeft dus de regeering zijn eischen gesteld. Het vergelijk tusschen werkstakers en ree- ders te Huil, hetwelk men Zaterdag meende getroffen en daarmede aan de werkstaking een einde gemaakt te hebben, is nog niet voorgoed tot stand gekomen. Nieuwe be zwaren schijnen gerezen. De onderhandelin gen worden nochtans voortgezet. Honderdtachtig man van het Britsche eskader hebben van de gelegenheid gebruik gemaaktom tabernakels te bouwen in het land van belofte en zijn dus, toen de schepen vertrokken, te New York achtergebleven. De telegrafische berichten uit Chicago bevestigen dat het bezoek der wereldten toonstelling voorloopig nog klein blijft. De tot dus ver ontvangen intree gelden bedragen slechts 20.000 per dag, terwijl de onkosten het drievoud beloopen van de inkomsten. Een telegram uit Swansea van Zondag meldt dat er nabij Lundy eene aanvaring heeft plaats gehad tusschen het stoomschip City of Hamburg en het stoomschip Countess Evelyn, komende van Bilbao. De Countess Evelyn zonk, en 8 van de passagiers en 16 van de bemanning zijn daarbij omgekomen. Kardinaal Rampolla heeft aan Duitsche te voeren, (lie hij door zijn, woeste geestkracht, zijn despotischen wil roet zich voortrukte en waarover hij ondanks alles wat er gebeurd was en misschien nog gebeuren zou, voor het oogen- blik althans een onbeperkte macht uitoefende. Het voordeel, door Arthur behaald, was twijfel achtig, zoo niet geheel verloren, door de ver schijning van dien éénen man, wiens persoonlijk heid ten minste even krachtig werkte als de zijne. „Waar zijn onze kameraden?' vroeg Hartman dreigend, terwijl hij nog dichterbij drong. „Wij willen hunne invrijheidstelling; oogenblikkelijk! Wij dulden niet, dat den onzen geweld wordt aangedaan." „En ik duld niet, dat mijne machines onbruik baar worden gemaakt,' viel Arthur hem kalm in de rede. „Ik neb die lieden in verzekerde bewaring laten nemen, hoewel zij slechts de handlangers van een ander waren. Wie gaf bevel zich aan de machines te vergrijpen Ulrich'8 oogen fonkelden, dreigend maar zege vierend; hij had op dien beslisten toon gerekend en daarop zijn plan gebouwd. Hij, die zijn haat ten koste van eiken prijs wilde koelen, hij be hoefde geen voorwendsel tot den aanval; maar zijn aanhang, die reeds weifelde en tot den vij and dreigde over te loopen, had dit meer dan ooit noodig; hij moest de wankelmoedigen op nieuw tegen zijn tegenstander aanhitsen, en deze was fier en onverschrokken genoeg, hem de aan leiding daartoe zelf aan de hand te doen. „Ik behoef u geen rekenschap van mijn doen en laten te geven," riep hij hoonend; ik laat mij ook niet op zulk een toon van gezag ondervra gen. Nog eensgeef de gevangenen de vrijheid terugDe vereenigde mijnwerkers eischen dit of zijn blik voltooide de bedreiging. rDe gevangenen blijven achter slot!' verklaarde Arthur onbevreesd. „Bovendien hebt gij Hartman, ook geen recht meer, in naam der vereenigde mijnwerkers te sprekenmeer dan de helft heeft je al den rug toegekeerd. Ik heb niets meer met je te maken." „Maar ik wel met ui" riep Ulrich, nu buiten zichzelf van drift. „Komt maar naar onze kame raden dus wendde hij zich tot de opgewonden menigte. „Slaat alles neer, wat je in den weg staat! "Vporwaarts 1" Hij wilde de hand aan Berkow slaan en hier- bedevaartgangers verklaard, dat de Heilige Stoel zich niet in het militair conflict gemengd heeft noch zich mengen zal, aangezien het met het kerkelijk vraagstuk in geen verband staat. De politie te Rome is een wijdvertakte vereeniging van buitenlandsche misdadigers op het spoorwaarvan er eenige in Rome gedurende de feesten hun slag sloegen. Onder de gearresteerden bevinden zich een Engelsch- mantwee Belgen twee Duitschers, twee Amerikanen, een Pool en twee Italianen. Volgens bericht uit Sofia hebben de vorst en de vorstin van Bulgarije met de ministers en een groot aantal afgevaardigden Zondag morgen te Tirnova de godsdienstoefening bijgewoond. Bij het verlaten van het kerk gebouw werd het vorstelijk echtpaar geest driftig toegejuicht. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan het paleis der Sobranje, welker zitting Maandagmiddag door vorst Ferdinand geopend werd. Nader wordt uit Sistovo gemeld, dat de ontvangst aldaar van den vorst en de vorstin een zeer hartelijk karakter heeft gedragen zonder eenigen vormelijken drang. Men heeft eenige vrees gekoesterd, dat de geestelijkheid zich niet zou onthouden van manifestatien daar Sistovo afhankelijk is van den metropo- litaan van Tirnova, Mgr. Clement, wiens gevoelens tegenover vorst Ferdinand men kent. De bisschop van Sistovo heeft evenwel, toen hij een zeer welwillende toespraak richtte tot de jonggehuwdengehandeld op bevel van het hoofd der Bulgaarsche kerkden exarch Jozef. Men was er aangenaam door getroffen, dat de vorstin de toespraak van den bisschop in het Bulgaarsch beantwoordde. De ontdekking van de samenzwering der studenten staat in verband naar men uit Petersburg meldt, met het spoorwegongeluk, waarvan de keizer en zijn familie op hun reis Daar de Krim bijna het slachtofter geworden zijn. De vermoorde gymnasiast was in het bezit van belangrijke geheimen, want hij had stof felijke bewijzen van de schuld van een der samenzweerders. Twee der gearresteerde studenten zijn on middellijk zonder vorm van proces opgehan gen; in hun woningen heeft men documenten gevondendie voor veel andere personen hoogst compromitteerend zijn. Uit Petersburg wordt aan de Pol Corr. gemeld, dat het vast staat, dat de grootvorst- troonopvolger dit jaar de herfstmanoeuvres van het Oostenrijksch—Hongaarsche leger zal bijwonen. WAALWIJK, 17 Mei 1893. De commissaris der koningin in deze pro vincie heeft bepaald, dat het in de maand Juni te houden onderzoek (inspectie) over de verlofgangers der nationale militie in deze provincie, lichtingen 1887 tot en met 1892 roede het teeken tot den aanval geven; maar nog eer het zoover was gekomen, nog eer het beslist was, ol de menigte hem al dan niet zou gehoor zamen, weerklonk daar een zonderling geluid, dat den geheelen omtrek deed dreunen en den woesten aanvoerder ontsteld het hoofd deed om wenden, terwijl de menigte ademloos luisterde. Het was als een verwijderde, doffe slag, die uit den schoot der aarde scheen op te komen en eenige seconden lang door een onderaardsch rommelen gevolgd werd: daarop was alles dood stil en wendden honderden aangezichten zich doodsbleek naar den kant der bergwerken. „Groote God Dat kwam uit de mijnen Daar is iets gebeurd I" riep Lorentz ontsteld. „Dat was een ontploffing!" dus klonk de 9lera van den hoofdingenieur, die zich gedurende de laatste hachelijke oogenblikken met de jongere beambten en al de beschikbare bedienden in de vestibule ophield, om den chef te hulp te snellen. „In de mijngroeven is een ongeluk gebeurd, mijnheer Berkow. VVe moeten er heen." „Een oogenblik nog scheen de schrik ieders voet, ieders tong te verlammen. Niemand bewoog zich; de onderstelling was al te ontzettend. Op hetzelfde tijdstip, dat de eene partij do andere met vloek en verderf bedreigde, trof een ander verderf hunne broeders beneden in de diepte en gebood allen onverwijld den aanval te staken en hulp te verleenen. Arthur was de eerste, die tot bezinning kwam. „Naar de mijnen riep hij de beambten toe, die thans allen het huis uitstormden en zich om hem heen verdrongen; tevens gaf hij zelf hun het voorbeeld, terwijl hij zijne schreden reeds derwaarts richtte. „Naar de mijnen!' klonk nu ook Ulrich's ge biedende stem tot de bergwerkers, al was het bevel overbodig; de woeste troep zette zich in allerijl in beweging met zijn aanvoerder aan het hoofd; hij en Arthur waren de eersten, die bijna gelijktijdig de bergwerken bereikten. Hier kon men uiterlijk nog niets ontdekken van hetgeen het verwoestend element daarbinnen had aangericht; alleen verkondigde de dikke rookkolom, die uit de mijngroeven opsteeg, dui delijk genoeg wat er gebeurd was. Binnen tien minuten was de geheele omtrek met menschen gevuld, die, nadat de eerste, stomme ontzetting voorbij was, allengs in luide kreten van schrik «al plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, zooals hieronder wordt me degedeeld: EERSTE DISTRICT. Militie-commissaris de heer J. J. van Thiel te Ginneken. Te Loonopzand (in het gemeentehuis te Kaatsheuvel)21 Juni des namiddags ten 121/o ure, Loonopzand, Sprang, Udenhout en Vrijhoeven-Cappel. Te Waalwijk: 22 Juni des voorm. ten 11 uren, Baardwijk, Bezooien, Capelle en Waal wijk. Te Heusden 23 Juni des voorm. ten 11 ureDrongelen Eeten c. a.Heusden Meeuwen c. a., Veen en Wijk; 24 Juni des voorm. ten 11 ure,Drunen,Hedikhuizen, Herpt, Nieuwkuik c. a., Oudheusden en Vlijmen. TWEEDE DISTRICT. Militie-commissaris de heer F. P. Cavaljé te Breda. Te Oosterhout: 5 Juni des voorm. ten 10 ure, Oosterhout en Dongen. Te Raamsdonk: 6 Juni des voorm. ten 10 ure, Raamsdonk, Geertruidenberg, Waspik en 's Gravemoer. -- De kermis te Drunen liep zonder stoor nis af, behoudens dat Maandag een paar kermisreizigers twist kregen, met het gevolg dat de een den ander met een mes eene kleine verwonding in de arm toebracht. Ook was het Zondag avond goed, dat enkele in woners onzer gemeente, die juist geen al te goeden naam hebben, Drunen maar verlieten, want hunne houding is van dien aard ge weest dat zij door inwoners van Drunen werden uitgeleid; ware de politie er niet ge weest dan zouden zij zeker niet goed zijn weggekomen. Maandag overleed te Leiden, in den ouderdom van ruim 65 jaar, Mr. Jan Theodoor Buijs, geboren te Amsterdam den 26en Jan. 1828. Door koorts en longaandoening aangetast bezweek hij eindelijk aan de ziekte, welke hem al spoedig veel van zijn krachten deed verliezen, waardoor hij aan haren ver derflijken invloed niet meer weerstand kon bieden. De naam van prof. Buijs is in geheel het land en bij onderscheideue richtingen op po litiek gebied bekend en gewaardeerd. Na sinds 15 Januari 1846 als student te Leiden te hebben vertoefd, promoveerde hij in 1850 op de dissertatie: Specimen jur. inaug. de jure cogitata communicandi ex juris com munis principiis regendo. In 1862 benoemde de Amsterdamsche ge meenteraad Buijs tot hoogleeraar in de staats wetenschap aan het Athenaem illustreen reeds twee jaar daarna, den 25en Maart 1864, werd hij benoemd tot hoogleeraar in de fa culteit der rechtswetenschappen aan de Uni versiteit te Leiden, waarheen hij vertrok en van welke Academie hij een sieraad was tot het laatst van zijn leven. Te Tilburg zal op de terreinen van het Sint Jozef gesticht eene inrichting gebouwd worden met ontsmettingsoven en romeinsch bad, uitsluitend ter opneming van lijders aan besmettelijke ziekten. De gemeenteraad heelt daarvoor eene door het bestuur van het R. Kath. gasthuis aangevraagde subsidie van f 51.300 toegestaan. Moord te Middelburg. Op Hemelvaartdag, des avonds omstreeks 10 uur, kwam N. P. Burghardt, machinist op de Zierikzeesche spoorboot, met zijn te Rot terdam wonenden vader, die te Middelburg familie naar de stoomtram had gebracht, uit en angst en wanhoop uitbarstten. Er ligt iets aangrijpends en tevens iets hartverheffends in zulk een groot ongeluk, dat niet door menschen handen is teweeggebracht; het brengt de raen- schelijke natuur bijna altijd weer tot haar recht en reinigt haar van al de smetten en booze hartstochten, die haar ontsieren en vernederen. Ieders stemming was zoo plotseling veranderd, dat het niet meer dezelfde menigte scheen te zijn, die het huis nog slechts weinige minuten geleden joelende omringd en met verwoesting, zelfs met moord en doodslag bedreigd had, om dat aan haar onstuimigen eisch geen gehoor werd gegeven. Strijd, vijandschap, haat, hoe ook maan den lang gevoed, alles loste zich thans op in ééne gedaclitezoodra mogelijk redding aan te brengen; met dit doel verdrongen zich thans mijnwerkers en beambten, vrienden en vijanden, en juist de opgewondenste muiters betoonden zich thans het ijverigst. Nog geen uur geleden hadden ze hunne makkers bedreigd en aange grepen, zouden zij hen zelfs hebben neergeveld, als niet juist de vader van hun leider hen in de mijnen had gevoerd, om den arbeid te hervatten; en thans, nu diezelfde makkers in doodsgevaar verkeerden, nu wilde ieder zijn leven wagen, om hen te hulp te komen de geduchte vermaning was niet te vergeefs geweest. „Terugvoerde Arthur den wild en woest aanstormenden troep te geraoet. „Ge kunt nu nog niet helpen. Ge verhindert de beambten, in de mijnen af te daUn. Er moet eerst onderzocht worden, waar en hoe wij er kunnen indringen. Laat de ingenieurs voorkomen I' „Laat de ingenieurs voorkomen herhaalden de dichtstbijstaanden. Dit gezegde ging van mond tot mond, en de opeengehoopte menigte liet wel dra een doorgang vrij voor den hooldingenieur, die met zijn ondergeschikten reeds op de plaats des onheils aanwezig was; zij kwamen van den tegenovergestelden kant. „Daar ginds is a n geen binnendringen te denken," zeide de beambte tot Arthur, naar de onderste mijn wijzende, die met de bovenste in verbinding stor.d en uit welker opening dichte zuilen van rook en walm opstegen. „Wij hebbeu er niet eens de proef van kunnen nemen, want in die verstikkende dampen kan geen schepsel ademhalen. Hartman waagde het, maar na zes schreden gedaan te hebben, kwam hij half ge- de Zuiderstraat aldaar, in de St. Janstraat waar vader en zoon onverhoeds, zonder de minste aanleiding daartoe gegeven te hebben, werden aangevallen door twee personen: C. J. B.> 18 jaar, zonder beroep en A. de B., 21 jaar, smidsknecht. Er ontstond natuurlijk eene worsteling en is door een der twee aan vallers een mes getrokken en werd N. P. Burghardt daarmede een snede toegebracht over het voorhoofd en over zijn arm, tenge volge waarvan hij onmiddellijk ter aarde zeeg en hevig bloedde. De beide onverlaten hebben zich na het gebeurde ieder afzonderlijk verwijderd. Er werd direct geneeskundige hulp inge roepen, die het eerst verleend werd door dr. Verheyden. De gewonde mocht noch naar zijn woning noch naar het gasthuis worden vervoerd en is toen gebracht in de woning van de wed. Buiterijs op den hoek van de St. Janstraat. Om half zes Vrijdagmorgen werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht, waar hij om half acht, zonder bij kennis te zijn ge weest, is overleden. De beide vermoedelijke daders zijn Vrijdag nacht door twee agenten van politie en een rijksveldwachter uit hun bed gelicht en geboeid naar het politiebureau gebracht. Bij de ar restatie van B., zeide deze: er is toch geen moord gepleegd er is nog al aardig gevochten." De aanvallers staan zeer ongunstig bij de politie bekend. Zij hebben verklaard dat zij in de meening verkeerdendat B. en zijn vader Vlissingers waren en hen daarom te lijf zijn gegaan. De vader van den verslagene, meent in den 18jarigen 3. den dader te herkennen die hem zoo vreeselijk heeft geslagen. Is dit werkelijk zoo, dan zou de andere aanvaller de dader zijn van den moord. Voor twee jaar ook op Hemelvaartsdag werd een officier, staande op de tram van Middelburg naar Vlissingen, bijna een oor afgesneden en daarvan werd toen de nu 18- jarige B. verdacht, maar wegens gebrek aan wettige bewijzen door de rechtbank vrijge sproken. De politie heeft een zakmes in beslag ge nomen waarvan cp het heft nog een vlekje bloed duidelijk zichtbaar is. De jenever is in dit droevig drama ver moedelijk de oorzaak, dat een oppassend man en vader aan de zijnen werd ontrukt, nala tende eene weduwe en drie kinderen, terwijl een vierde telg verwacht kan worden. Naar wij vernemen heeft de 21jarige De B. bekend, dat hij degene is, die met het mes de wonden heeft toegebracht aan den ma chinist Burghardt. Het mes is door hem in de Zusterstraat weggeworpen. Verder hebben wij vernomen, dat de won den op zich zelf niet den dood van het slachtoffer hebben veroorzaaktmaar heeft deze wel een hersenschudding bekomen door den val bij de aanranding of door het gooien tegen een muur. Z. D. Moord te Osch In zake den moord, te Osch, is de justitie nog altijd maar niet ver genoeg gevorderd, om de behandeling ervan voor de rechtbank voort te kunnen zetten. Het onderzoek is nog druk gaande. Daar de termijn van voor- loopige gevangenhouding van A. v. Berkum, den eerst gearresteerde verstreken is, heeft de rechtbank haar opnieuw verlengd. Vrijdag j.l. zijn weer 7 nieuwe personen verhoord, o.a. ook de vrouw van een der verdachten. Door de justitie is Maandag het onderzoek te Osch voortgezet. Na afloop is zekere P. de Bie in verzekerde bewaring gehouden en stikt terug, Lorentz gelukkig nog roet zich mede- rukkend, die hem gevolgd, maar al bij den ingang neergevallen was. Al onze hoop is nu op de bovenste vervoergang gevestigd; misschien hebben zij zich daar kunnen redden. Breng de machine in beweging Wij moeten ginds naar beneden!" De machinist, tot wien de laatste woorden ericht waren en die bleek en onthutst nevens em stond, maakte geen aanstalten om te ge hoorzamen. „De machine wil niet werken,' zeide hij ein delijk op angstigen toon; „reeds sedert een uur weigert ze allen dienst. Ik had het al willen berichten, maar de heeren waren allen op het huis en de knecht kon door het gewoel niet heendringen; ook dacht ik dat de arbeiders in ieder geval den uitgang van de onderste mijn zouden kunnen gebruiken, om weer boven te komen. Wij tobben al zoolang te vergeefs met de machine; daar is geen bewegen of verwrikken aan." „Goede God, dat ontbrak er nog aan riep de hoofdingenieur, op het mijnhuis toesnellend. „Maar de mijnput?" dus wendde Arthur zich haastig tot den directeur. „Kunnen wij dien niet gebruiken P" „De mijnput is sedert lieden morgen ontoe gankelijk," klonk het hoofdschuddend gegeven antwoord. „Ge weet immers mijnheer Berkow, dat Hartman al de bovenste ladders heeft laten vernielen, omdat hij het werkvolk ten koste van eiken prijs wilde verhinderen, naar beneden te dalen. Het gelukte hem toch niet; ze maakten van de vervoergang gebruik en deze is dan ook voor het oogenblik onze eenige toegang tot de mijnen.' Thans verscheen ook Ulrich met Wilms en nog verscheidene zijner makkers. „Daar beneden gaat het niet!" riep hij zijne kameraden toe, terwijl hij zich door de menigte ruime baan trachtte te maken. „Wij schieten er ons leven nutteloos bij in, en we hebben het nog noodig om de anderen te redden. Misschien is het hier boven mogelijk. Waarom werkt de machine niet? Wij moeten met den vervoerbak naar beneden.' IJ lings wilde hij op het mijnhuis aandringen,toen de weg hem eensklaps versperd werd door den jongen chef, die hem wrevelig te geraoet trad. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2