Nummer 43. Zondag 28 Mei 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Glück auf UITGEVER: ANTOON TÏELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. De Echo van het Zuiden, ftultyhscfcr ra Lugstriatscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag; en Zaterdag avond. Abonnementspriji per '6 maanden ƒ1,00. franco per pos* door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waal v/ijk. A<ivertentiën 1 7 regels J 0,60 daarbo .en 8 cent per rege] groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscb- land worden alleen aangnornen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Een dag of vijf, zes, heeft men er zich mee bezig gehouden, heeft men geraden en gegist en nu er aan de ministerieele crisis in Palie weer een einde is, komt men tot de conclusie, dat er eindelijk niets is veranderd, dat de kleur van het kabinet dezelfde is gebleven al moge de samenstelling dan ook eenige wij*- ziging hebben ondergaan. Bonacci, de zoo onverwacht uit zijn zetel gewipte minister van justitie, is vervangen door den seuator Eula en omdat men nu toch eenmaal aan 't bij lappen was getogen, ontlastte men Grimaldi van de door hem tijdelijk waargenomen por tefeuille van financiën en droeg deze op aan een anderen senator, Gagliardo geheeten. 01 deze keuze van twee senatoren Giolittiden premier, de gewenschte resultaten zal geven, moet afgewacht worden, en zal reeds spoedig blijken daar de senaat weder aan den arbeid gaat pm, na kennisneming van enkele mededeelingen van de zijde der regeering. de discussie te vervolgen over de pensioenwet welke wet verdeeldheid heeft gebracht tus- schen den senaat en de commissie met de behandeling van het regeeringsvoorstel belast. Nauwelijks waren de nieuwe bewindvoerders beëedigd, of zij traden in functie een kabi- nelszitting vond plaats die tot het midder nachtelijk uur duurde en die gewijd was aan de verklaringwaarmede de regeering de kamer en den senaat zal verrassen. Mocht Giolitti er in slagen den senaat gunstig te stemmen voor zijn pensioenwet, dan zou hij ook wel hoop kunnen hebben op een langen levensduur, en onmiddellijk zou dan de bank aangelegenheid onder handen kunnen worden genomen. Nauwelijks is in 't eene zuidelijke land van ons werelddeel de crisis geëindigd, of in 't andere, waar men (die „men" is eigenlijk de premier) een conflict zoo lang mogelijk heeft VAN E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 58 coq Ulrieh zag hen geen van beiden, misschien wist hij niet eens meer, dat zij bij hem waren; hij hield de oogen wijd geopend en strak op den rood gestreepten avondhemel, op de ondergaande zon gevestigd, alsof hij nog een straal van dat eeuwige licht in zich wilde opnemen en met zich medevoeren in den langen duisteren nacht. Op half luiden toon had Arthur een vraag tot den bij hem staanden geneesheer gericht; het antwoord was een zwijgend schouderophalen de jonge chef wist genoeg. De hand zijner vrouw loslatende, fluisterde hij haar eenige woorden in het oor en trok zich vervolgens terug, terwijl Eugenie zich tot Ulrieh overboog en zijn naam noemde. Daar werd de doodssluier nog eens van zijne oogen weggerukt; en al het vuur en :il de harts tocht, die hem bij zijn leven bezield hadden, drongen zich samen in dien eenen blik, dien hij met volkomen bewustheid op de jonge vrouw- wierp, over wier lippen thans de zachte en be schroomde vraag kwam „Hartman, zijt ge zóó zwaar gekwetst?" Dezelfde pijnlijke uitdrukking van straks ver toonde zich weer op zijn gelaat en zijne stem klonk dof en gebroken, maar kalm, 'toen hij antwoordde: „Wat vraagt ge naar mij? Ge hebt hem immers terug! Wat behoef ik 'clan nog te leven? Ik heb 't u immers wel gezegd: Hij of ik Eigenlijk had ik 't anders bedoeld, maar toch dacht ik daaraan niet, toen de muur inviel. Ik dacht aan u en aan uw verdriet, en ik bedacht, hoe hij mij daar boven de hand had gereikt, toen niemand mij wilde volgen, en toen toen wierp ik mij over hem heen." Hij viel achterover; de opflikkerend vonk ver doofde schielijk weer door de inspanning van het spreken, maar dat woeste, onstuimige leven ein- trachten te vermijden komt 't tot een ge deeltelijke kabinetscrisis. Sagasta, de premier, heeft een langdurig onderhoud gehad met Canovasden leider der conservatieven tevens hoofd van het vorige kabinet, en deze verklaarde, dat zijn volgelingen geen obstruc tie politiek zullen voeren voor wat betreft de begrooting en de onvermijdelijke plannen van den titularis van financien, doch dat zij met alle kracht zullen opkomen tegen de her vormingen, door de titularissen van justitie en oorlog in hun departementen voorgesteld uit zuinigheid, hervormingen die der schatkist een benefiet van elf millioen zouden bezorgen. Dat is den bedoelden ministers te veel, zoo'n schromelijke ondankbaarheid treft hen diep en daarom zullen zij 't bijltje er maar bij neerleggen, vergezeld wellicht door de hoofden van de departementen binnenland en openbare werken. Het lijvige verkiezingsmanifest van het Duitsche Centrum wordt zeer verschillend beoordeeld; gunstig of tenminste welwillend door die bladen, welke in het militair voor stel Germanie's ondergang zien en beslist afkeurend door de voorvechters van legeruit- breiding ten koste van alles. Deze bespre kingen echter gelden alleen de passage be trekkelijk het legervoorstel. over het geheel zal de Duitsche kith, partij zich door haar politieke geloofsbelijdenis meer vijanden dan vrienden hebben gemaakt: er wordt te veel en velerlei in gezegd en zoo heeft men agitatie gewekt ter rechter- en ter linkerzijde, bij de getrouwe aanhangers der regeering zoowel als bij de liberalen, de bestrijding van wier be ginselen een der hoofdpunten van het pro gramma uitmaakt. De voorstanders van de militaire wet voornamelijk zijn 't, die door de openhartigheid en ondubbelzinnigheid van de katholieken in een stadium van woede en agitatie zijn gebracht, zóó onomwonden vij andig tegen de regeering hebben zelfs de vrijzinnigen en de socialisten zich niet uit- digde kalm, zonder strijd of pijn. De man, die gedurende zijn geheele leven slechts haat en vijandschap had gekoesterd tegen dengeen, dien liet lot boven hem had gesteld, hij had bij de redding van dien gehaten persoon den dood ge vonden. Het vermoeden had zich bewaarheid, dat het ruischende water den vorigen dag in zijne ziel had gewekt; uit de diepte der mijnen had het reeds een groet van den dood aan zijn offer gebracht. Nu was het niet meer noodig over dat „morgen" heen te zien, dat hem zoo nevelachtig had toegeschenen; met dat „morgen" was alles voor hem voorbij. Ginds van den straatweg klonk de gelijkma tige stap eener aanrukkende menigte, klonken militaire bevelen en wapengekletter; de uit de stad aangevraagde en verwachte hulp tegen het oproer kwam opdagen. Bij de aankomst in de kolonie had de bevelhebbende officier terstond het gebeurde vernomen; hij liet zijne soldaten dus op. den straatweg halt maken, begai zich met nog een paar anderen naar cle plaats, waar het ongeluk was voorgevallen, en verzocht den chef te spreken. Arthur ging hem te gemoet. „Ik dank u, mijnheer," zeide hij ernstig en bedaard. „Ge komt echter te iaat; ik heb uw hulp tegen mijn werklieden niet meer noodig. In een gemeenschappelijken strijd om ons aller leven, die tien uren heeft geduurd, hebben wij onderling vrede gesloten zooals we hopen, voor altijd 1" Weer was het zomer geworden, weer bestraalde de zomerzon de groene bergen en dalen in' de Berkowsche kolonie, waar het drukker en leven diger toeging, dan nog immer te voren, maar waar alles een vrijer, vroolijker aanzien had gekregen. Er waaide thans als het ware een adem van vrijheid en geluk door die bergwerken, die in omvang en productiviteit niets verminderd waren, naarmate zij alle9 verkregen hadden, wat hun vroeger ontbrak. Natuurlijk was dit niet in weken en maanden tot stand gebracht; daar wa ren jaren toe noodig geweest, en ze waren niet gemakkelijk voorbijgegaan, de jaren, die op het ongeval volgden. Destijds, toen de arbeid in de mijnen weer werd opgenomen, drukte een zware last op de schouders van den jongen chef, die wel vrede met zijn werkvolk had gesloten, maar wat zijn fortuin betrof, bijna een geruïneerd man kon genoemd worden. Dat gevaarlijk tijd- gelaten aldus spreekt men en de Centrum- manirn worden heftig on .ier handen genomen over hun gebrek aan vaderlandsliefde hun oppositie-geest enz. Minister Miquelde staatssecretaris van financien, heeft medegedeeld, dat de uitgaven, door het nieuwe militaire voorstel veroorzaakt er nog best bij kunnen, dat de natie niet meer wordt gedrukt dan zij dragen kannen dat een nieuwe verwerping van het regee ringsvoorstel Duitschlands aanzien zou scha den niet alleen, doch de gevaren voor oorlog aanmerkelijk zou doen toenemen tevens, ter wijl immers de keus niet moeielijk is voor een natiedie zich er verzekerd van kan houden, dat de keizer niet in de verzoeking zal komen, zelfs niet met een versterkt leger, om zich te wagen aan een oorlog. Dat is des vooglaars zoet gefluit, beproefd reeds door Caprivi en vele anderen! Indien de rnensch, die in lijdenden toestand verkeert, er troost bij kan vinden als hij de mededeeling erlangt, dat er natuurgenooten zijn nog ongelukkiger en lijdender dan hij dan kunnen onze Duitsche buren wellicht baat vinden bij eep blik naar 't Westen, naar Frankrijk, waar een militair budget, reeds met '22 millioen verhoogd nog versterkt wordt door 100 millioen om den minister van oorlog gelegenheid te geven de veld-artil- lerie te hervormen Ook in 't kleine Dene marken woedt liet militairisme, getuige de redevoering door den minister van oorlog, Bahnson, voor zijn kiezers gehouden, waarin hij sprak van aanzienlijke eischen ter verster king en verbetering der artillerie en der genie, als een vervolg op de voorloopig ten einde gebrachte versterking van Kopenhagen. Wel gewaagde de minister van den wensch der re geering om de militair^ischen te reduceeren, doch in één adem heette hij dal verlangen in lijnrechten strijd met de mogelijkheid 't gewone liedje van de lui, die zoo gaarne anders zouden willen, doch niet kunnen! perk, toen hij verplicht was met persoonlijken moed en zelfopoffering de buitensporigheden van een oproerige menigte tegen te gaan, was voorbij, maar slechts om opgevolgd te worden door een nog moeilijker tijd, waarin zorgen, onafgebroken afmattende werkzaamheden, vaak wanhopig kam pen tegen de macht der omstandigheden, Arthur soms geheel ter neder drukten. In den eer.-ten strijd had hij echter zijne krachten lecren kennen en meten, en zoo wist hij ze in den tweeden te gebruiken. Langer dan een jaar was het zelfs twijfelachtig geweest, oi de mijnen voortaan wel aan hare be stemming zouden voldoen en voor haar bezitter behouden blijven, en ook nadat men deze eerste, gevaarlijkste crisis achter den rug had, bleven er nog altijd genoeg gevaren en verliezen te trotseeren over. Reeds gedurende de laatste levens jaren van den ouden Berkow, hadden gewaagde speculaties, buitengewoon groote verteringen en bovenal het gewetenloos, slechts op oogenblikke- 1 ijk voordeel berekend werksysteem, waarvan de truerige gevolgen toch ten laatste op het hoofd van den ondernemer neerkwamen, zijne positie en fortuin grootendeels benadeeld. De werksta king, die bijna een maand lang duurde, zoowel als het ongeluk in de mijnen, welker reparatie groote onkosten na zich sleepte, dreigde het reeds half verlorene met den geheelen ondergang. Meer dan eens scheen het een onmogelijkheid, de groot- sche onderneming in stand te doen blijven; meer dan eens schenen de wonden, die het verleden en bovenal de laatste strijd haar had toegebracht ongeneeslijk te zijn; maar Arthur's karakter, hoe laat ook gevormd, hardde en ontwikkelde zich uitmuntend in deze school van onafgebroken en ingespannen werkzaamheid. Alles wankelde, alles dreigde in een te storten, toen de jonge chef, nu jaren geleden, de zware taak op zich nam, uit een chaos van bezigheden, verplichtingen en vorderingen, clie hij in de eerste plaats te beredderen had, een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen; maar hij had op zichzelf leeren vertrouwen; hij had zijne vrouw aan zijne zijde en het hing thans van hem af, Eugenie en zichzelf een toekomst, een gelukkig levenslot te scheppen. Dit was het, wat hem tel kens met nieuwen moed bezielde, waar een ander wellicht moedeloos en wanhopig zou zijn terug gedeinsd; dit was het, wat hem staande hield, als de taak soms zijne krachten te boven ging; dit was het, wat hem eindelijk deed zegevieren. In het gehucht Kesseloo, bij Leuven, zijn zeven pachthoeven door een hevigen brand vernield. Een vrouw kwam in de vlammen om het leveneene andere werd ernstig gewond Op Korsika hebben groote overstroomingen plaats. Wegen en spoorlijnen kunnen niet meer gebruikt worden, spoorbruggen zijn weg geslagen, een dorp Benette is geheel onder water gezet. Te Nanlerre het plaatsje bij Parijs bekend, behalve door zijne groenten en zijne brandweer, als het land der rosières, is raej. Lucie Roche als zoodanig gekroond. Het merkwaardigste van dit geval was, dat èn hare moeder èn haar grootmoeder eenmaal deze eer zijn waardig gekeurd, zoodat men langzamerhand kan gaan denken aan eene dynastie. Te Belfast, de hoofdstad van het Iersche protestintsche graafschap Ulster, heeft de markies van Salisbury voor een, uit verschei dene duizenden personen bestaand gehoor eene redevoering tegen het home-ruleontwerp gehouden. Hoewel hij daarin tot gematigdheid aan spoorde en zich anders dan zijn neef en ex-collega Balfour, bepaaldelijk verklaarde tegen het bezigen van geweld veroordeelde Salisbury in zijne redevoering den voorge stelden maatregel toch zoo scherp mogelijk. Het ontwerp, zeide hij, was het persoonlijke werk van Gladstone en geenszins een uit vloeisel der openbare meening. De amen dementen in het ontwerp aangebracht en Nu waren de laatste naweeën van dat rampzalig tijdperk overwonnen, terwijl het vroegere geluk weer al de ondernemingen begunstigde, waaraan de naam van Berkow was verbonden; maar die naam was ontdaan van den smet, die hem vroeger aankleefde, die naam werd thans niet dan met eerbied genoemd. De uitgebreide en buitengewoon productieve onderneming was krachtiger gegrond vest dan immer te voren, en hierdoor was ook de rijkdom van haar eigenaar beter dan ooit gewaarborgd. De schatten, die den jongen, ver wenden erfgenaam eens zoo verderfelijk dreigden te worden en gedeeltelijk reeds geworden waren, omdat het lot ze hem zoo gemakkelijk in den schoot had geworpen, waarop hij juist daarom met zulk een minachtende onverschilligheid had neergezien, die schatten waren thans, nu hij ze in een sedert jaren gevoerden strijd moest heroveren, nu zij in zijne hand zooveel anderen ten zegen waren, ook hem dierbaar geworden. Het was omstreeks twaalf uren op den middag, toen de directeur en de hoofdingenieur gezamen lijk de bergwerken verlieten en zich naar hunne woningen begaven. Beiden waren in den loop der jaren wel eenigszins verouderd, maar daarom niet veranderd. De een was even goedaardig ge bleven en de ander even ondeugend, wat zich juist weer in den toon zijner stem openbaarde, waarmede hij het gesprek voortzette: „De baron van Windeg heeft zijn aanstaande komst weer door zijn oudsten zoon laten aan kondigen. Het schijnt dat hij tegenwoordig eenigszins bluft op een bloedverwantschap, die hij zich eerst slecnts met tegenzin liet welge vallen. Sedert onze handelingen en onze inrich tingen ook van de zijde der regeering opgemerkt en zoo uiterst gunstig beoordeeld worden en men zich zelfs in de hofkringen daarvoor inte resseert, hebben de bergwerken' in de oogen van den ouden aristocraat genade gevonden. Zijn schoonzoon staat al lang bij hem in de gunst en mij dunkt ook, dat deze zich nu ten minste wel op ééne lijn et de Windegs kan stellen. Het geheele Rabenau'sche majoraat is niet half zoo groot als de Berkow'sche bezittingen en heeft niet half zooveel invloed. De baron ziet lang zamerhand in, dat hij zich met zijne goederen in ile menigte anderen verliest, terwijl wij een macht in de provincie vormen, die door een ieder al s zoodanig erkend wordt." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1