BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. schijnt, en in Servie moge men plannen koes teren tot veranderingen in het nog zoo jeug dige kabinet over het geheel geeft de politieke toestand in de verschillende landen van ons werelddeel geen reden tot ongerust heid. ja zelfs de aanleiding tot breedvoerige betoogen en beschouwingen ontbreekt, tenzij men weer opnieuw zich wil verdiepen in kansberekeningen met betrekking tot het home rule-voorstel in Engeland en de leger- wet in Duitschland. In 't Oosten van ons werelddeel, in Bulgarije, loopen de parlemen taire beraadslagingen, Rusland ten spijt, zeer goed af: met algemeene stemmen, zoowel bij tweede als derde lezing, heeft de Sobranje al de artikelen goedgekeurd, rakende de ver andering der grondwet in dien zin, dat de vorst des lands zijn kinderen kan doen op voeden in een anderen godsdienst dan den orthodoxen een uitslag, die eigenlijk geen verwondering kan baren, daar de verkiezingen voor de groote nationale vergadering, die grondwetsherziening tot parool hebben gehad en de overgroote meerderheid der afgevaar digden tegenover de regeering hun woord hadden verpand. Wat er op 't gebied der politiek moge veranderen, de samenkomst der Delegatiëu van Oostenrijk Hongarije met alles wat daar aan voorafgaat en er mee verbonden is, niet en zelfs de redevoering van den keizer-ko- ning bij de ontvangst der gedelegeerden, blijft onveranderli'k zich bewegen binnen den eigen- aardigen toestandde vrede schijnt zoo na als vóór deze verzekerd, daar de kansen op oorlog niet grooter zijndan vóór een jaar, doch eene verhooging van uitgaven ten behoeve van leger en vloot is onvermij delijk, natuurlijk binnen de grenzen voor de draagkracht der delastingplichligen gesteld. Hoe eensluidend, eentonig zou men bijna kunnen zeggen, die verzekeringen uit vorste- lijken mond ook zijn mogen, er zijn toch im mer vindingrijke koppen, die er iets buiten gewoons, iets opvallends uit distilleeren. Zoo heeft men nu opgemerkt, dat keizer Franz Josef slechts in algemeene termen heeft ge sproken van de goede relation mat de andere mogendheden, zonder zooals hij 't vorige jaar heelt gedaan in 't bijzonder gewag te maken van zijn bondgenooten Duitsch- lands keizer en Italië's koning. In het feit. dat zelfs Fransche bladen daarin niet durven zien een verslapping in de onderlinge relation der drie verbonden mogendheden, ligt. mee- nen wij, wel een doorslaand bewijs voor de hechtheid van dien bond. Lieden, die er zich op kunnen beroemen door de natuur begiftigd te zijn met een extra dosis fantasie, verder ontwikkeld langs kunstmatigen weg, brengen 's keizers vredelievende woorden in verband met een vorst Nikita van Montenegro door den czaar opgedragen zending, van welke deze vorst zich zoo wel zou hebben gekwe ten, dat 's keizers redevoering er een zeer geprononceerd kenmerk van droeg. Wat de ontvangst der delegation betrof bezien door den bril der binnenlandsche politiek, dient gemeld, dat keizer Frans Josef de Jong-Czechen duidelijk zijn ongenade heeft doen gevoelen met betrekking tot de schan daaltjes, door hen gewekt in de Boheemschen landdag: hij ging de leden dier partij bij de receptie stilzwijgend voorbij en richtte alleen een zeer banale vraag aan den afgevaardigde Adamek, terwijl hij zich opvallend vriendelijk toonde tegenover Plenerden leider der Duitschers. Uit Indo-China is bericht ontvangen, dat het door de Laotiërs, onder aanvoering van Siameesche Mandarijnen ingesloten Khóne, op 22 Mei door de te hulp gezonden Fran sche colonne bijkans zonder gevecht is ontzet. De ingesloten Fransch-Annamitische tirailleurs hadden verscheidene aanvallen te verduren gehad, maar met succès afgeslagen. Te Tunis heeft Zondag, in tegenwoordig heid van den Bey, de inwijding der nieuwe havenwerken plaats gevonden. De Fransche minister van justitie, de heer Guérin, hield bij deze gelegenheid eene redevoering, waarin hij wees op het werk der beschaving, door Frankrijk in Tunis gewrocht. De Epoca maakt een telegram uit Atarfa openbaar, waarin gemeld wordt dat er aldaar een oproer is ontstaan. Het gemeentebestuur en de kantonrechter werden belegerd door de opstandelingen. De gendarmes hebben den hoop uiteengejaagd. De Times meldt uit Kairo dat de pers der Arabieren zich weder roert; vooral het blad van Abdallah Nedim, die tijdens Arabi's opstand verbannen is, maar later gratie kreeg, vaart heftig uit tegen de Europeanen. Riaz Pacha zoude willen intervenieeren, maar de overige ministers blijken daarover niet eens gezind. Aan het hoofd van den officieelen Reichs- Anzeiger wordt tegengesproken, dat de keizer, onlangs bij de ontvangst van den Servischen buiïengewonen gezant Pantelitsch, zich over den staatsgreep in Servie uitgelaten en dien als een »schneidiges Unternehmen" geroemd zou hebben. Het hierop betrekking hebbende bericht uit Belgrado is onwaar; de keizer sprak geen enkel der hem in den mond ge legde woorden, maar gaf slechts uitdrukking aan zijne vriendschappelijke gevoelens jegens den jongen koning van Servie. Zoowel de stellige toon dezer logenstraffing als de spoed, welke daarmede gemaakt is toonen welken indruk dit onware bericht uit Belgrado hier gemaakt heeft. Trouwens, in den tegenwoordigen verkiezingsstrijd zou het allicht op tendentieuse wijze kunnen worden aangevoerd als een bewijs der dictatorische neigingen van den keizer. Uit Berlijn wordt aan de Morning Post gemeld, dat, volgens vertrouwbare berekening, de nieuwe rijksdag een meerderheid zal hebben van 40 ot 50 stemmen ten gunste van de oppositiedoch het blad brengt tevens in herinnering, dat deze meerderheid verplaatst zou kunnen worden, indien het minste gevaar van buiten Duitschland dreigde. De hertog van Aosta, vertegenwoordiger van deu koning, is Zondag te half elf, onder het gejuich der menigte, te Palestro, waar in 1859 een groote veldslag plaats had, aange komen. Onder het spelen van het volkslied begaf men zich naar het gedenkteeken, waar onder de beenderen der gesneuvelden begra ven zijn. Afgevaardigden door den senaat en de kamer, benevens vertegenwoordigers van Frankrijk en Oostenrijk waren tegen woordig. Op denzelfden dag is te Parma onthuld het monument ter eere van Garibaldi, in tegenwoordigheid van een groote menigte en 150 vereenigingen, benevens twee opschriften, ter eere van de Italianen, die in den strijd voor Italie's onafhankelijkheid of in den Fransch—Duitschen oorlog gesneuveld zijn. ATHENE28 Mei. De aardbeving te Thebe heeft zeer groote schade veroorzaakt. De schokken blijven aanhouden. De geheele bevolking der stad kampeert in het open veld. St. PETERSBURG, 29 Mei. De czaar en de keizerlijke familie zijn gisteren avond van Moskou naar St. Petersburg vertrokken. In de bladen worden de woorden vermeld, door den keizer tot de deputaties gericht welke hem te Moskou begroetten; zij hadden geen betrekking op de staatkunde. CHICAGO27 Mei. De moeilijkheden betreffende de zaak der bekroning van de inzendingen op de tentoonstelling hebben heden onverwacht? eene wending gekregen. De commissarissen van de vreemde staten hebben besloten onderling te eoncurreeren voor de bekroningen en eene afzonderlijke van de Amerikaansche afdeeling onafhanke lijke jury te benoemen en afzonderlijke diploma's uit te reiken. WAALWIJK, 31 Mei 1893. Gisteren avond ten 7 ure heeft eene open bare raadsvergadering plaats gehad, tot het houden van besprekingen over de uitbreiding der gasfabriek en tot vaststelling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag. Tegenwoordig waren alle leden, behalve de heeren Van Schijndel met en de heer Verbunt zonder kennisgeving. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Mededeeiing werd gedaan van een besluit van gedeputeerde staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit, tot verleenen van eene subsidie aan St. Chrispijn. Vervolgens werd goedgekeurd de instructie voor den keurmeester van visch. Op verlangen van gedeputeerde staten werd de plaatselijke politieverordening gewijzigd voor zoover betreft het infecteeren van wa teren; 't zal nu voortaan ook verboden zijn faecalien in 't water te werpen. Nu volgde de bespreking over de uitbrei ding der gasfabriek. De voorzitter gat te kennen dat, na het gesprokene in de laatste geheime vergadering en 't geen men sedeit vernomen heeft, ge bleken is, dat van die uitbreiding, zooals ze gewenscht werd, waarschijnlijk vooreerst niets zal kunnen komen. Het dagelijksch bestuur doet dientengevolge nu het voorstel om zooveel te veranderen als strikt noodig is en met name het zuiveringshuis uit te breiden dat overal gebruikt kan worden. Op eene vraag vati den heer Baijens zeide de voorzitter verderdat de kosten voor die veranderingen ongeveer 7300 zouden bedragen. Hierop verklaarde de heer Baijens zich geheel tegen dat voorstel, omdat, zoolang de gashouder niet verbeterd is, verbetering van het zuiverhuis doelloos iswantwat helpt zuiverder en meer gas te maken als men 't niet kan bergen. Ook was dit niet het voorstel der commissie en als jongste lid der commissie protesteert hij er tegen. De heer Mombers meende, dat er nu niets zou gebeuren dan kleine reparaties; hij hoort nu van het zuiverhuis en meent dat men goed gas zal hebben als dit in. orde is; maar dit kan geen 7000 kosten, en er moet toch gezorgd worden voor goed gas. De heer Quirijns is ook van gevoelen, dat het hootdgebrek in den gashouder zit, en de heer Baijens is van oordeel dat men thans geen werken moet maken, die men later niet in staat is te vervolgen. De heer Hoffmans merkt op dat het dag. bestuur zijn voorstel doet, naar aanleiding van het oorspronkelijk voorstel der commissie; de daarvoor noodige grond is nu niet te krijgen, maar zal dit wellicht binnenkort zijn. De gascommissie nu stelt zich zelf niet verant woordelijk voor de levering van goed gas als niet de noodige verbetering wordt aan gebracht. Als we nu niet alles in eens kunnen, laten we dan ten minste het allernoodigste verrichten. Wij hebben den vorigen winter klachten genoeg gehoord. De tegenwoordige zuiveringstoestellen zijn veel te klein; als we die vernieuwen en de fabriek wordt later uitgebreid of verplaatst, dan kunnen die even goed dienen en houden de volle waarde. Wij hebben van de commissie de som van 7300 overgenomen; maar als we van den zomer slechts de zuiveringskisten vernieuwen, wat alleen gepaard gaat met een kleine ver bouwing, dan zal het bedrag wel minder zijn. De heer Baijens voert hier tegen aan dat, al is het zuiverhuis goed, men daarom nog geen goed gas heeft; ook moet men niet licht denken over de kosten van verbouwen. Hij blijft tegen het voorstel, omdat wij niet weten of het later wel een goed geheel kan worden. Dit is niet zijn persoonlijk advies maar van deskundigen. De heer Hoffmans is 't met den heer Baijens eeus, dat de gashouder te klein is; maar daarvan heeft men maar last in December en Januari, maar van 't zuiveringshuis altijd. De heer Quirijns merkt op, dat de gashouder in 't geheel niet in orde is; hoe meer gas er in komt, hoe meer er zal vervliegen. De heer Baijens zou durven voorstellen alleen eenige kleine reparaties te maken en dan van 't jaar nog maar aan te sukkelen. De heer Timmermans zou in aansluiting hiermede willen in overweging geven Van Dijck nog eens te spreken. Volgens den heer Hoff mans zou eene som van 7300 niet noodig zijn. Spreker herhaalt, dat de commissie en de directeur hebben gezegd zich niet verant woordelijk te kunnen stellen voor behoorlijke levering van gasdit heeft geleid tot het voorstel van B. en W. Als dat nu met minder kosten kan worden uitgevoerd zal de raad wel genegen blijkeneerst dus Van Dijck nader hooren. Daarbij heeft spreker ook niet gehoord, dat het gas slechter zal zijn als de gashouder defect is; wel dat dit schadelijker zou zijn. De heer Quirijns zegt dat de commissie verleden week nog bij elkander geweest is en toen niets vernomen heeft van dit voorstel, dat nu in eens komt. De voorzitter antwoordt dat dit officieel niet behoefde. De heer Timmermans Wz. stelt na al het gehoorde voor, de beslissing in deze aan te houden totdat de directeur nader zal zijn gehoord. De heer Van der Heijden wenscht hierbij te voegen dat Van Dijck, na door B. en W. en de commissie te zijn gehoord eene be hoorlijke begrooting aan den raad zal over leggen. Conform wordt besloten. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering en werd de hoofdelijke omslag behandeld met gesloten deuren. In een vorig nummer namen wij uit het N. v. W. een bericht over, waaruit viel op te maken dat de heer J. J. van Tienhoven Van den Bogaard burgemeester van Wer kendam, niet genegen zou zijn nogmaals zitting te nemen in de staten der provincie. Uit ons van vertrouwbare zijde verstrekte inlich tingen vernemen wij thansdat genoemde heer geene candidatuur wenscht of zal aan nemen maar dat hij geen bezwaar zal maken aan de roepstem der kiezers gevolg te geven, als hem op nieuw een mandaat werd opgedragen. Zoo als men zich zal herinneren, was aanvankelijk bepaald, dat het gild St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien met Waalwijksche kermis zijn honderdjarig bestaan feestelijk zou vieren. Met het oog echter op de geringe tijdruimte, welke dan overbleef om het feest naar behooren te organiseeren, heeft het bestuur verleden Zaterdag besloten de festi viteiten te doen plaats hebben op 11 Sep tember a. s., het tijdstip der kermissen te 's Bosch, Loonopzand—Kaatsheuvel en Baard- wijk. Het plan bestaat dan eenen wedstrijd te houden van scherpschutters vereenigingen een festival voor harmonieën en, als de financien het toelaten,een luisterrijken optocht. Bij geringen aanvoer was de handel in hoornvee in de Langstraat zeer slap. We gens de schaarschte van het gras durven de veehouders geene nieuwe aankoopen te doen. Kalfkoeieu en dito vaarzen werden tegen f 130 a 180, verhandeld, weikoeien f 75 a 120, melkkoeien f 90 a 130, hokkelingen en jarige kalveren f 30 a 60, nuchtere dito f 9 a 14; slachtvee le qual. 60 a 62 ct. 2e qual. 50 a 55 ct., vette kalveren 80 a 85 ct., vette varkens 56 a 57 ct (schoon) per kg.; biggen f 10 a 17, berekend naar f 1.80 a 2.50 per week. Hooi. In dit artikel blijft de handel zeer levendig, zoowel bij groote als kleine partijen hebben de afleveringen plaats. De prijs be draagt le qual. f 25 a 26, 2e qual. f 15 a 19 per 500 kg. De handel in groenten in de Boven-Lang- straat i9 zeer vlug, terwijl de aardappelen, die voor eenige weken geleden tegen een spotprijs verkocht werden, thans weer f 1. a 1.25 p. Hl. afdoen. De afdeeling 's Hertogenbosch der Noord Brabantsche Maatschappij vati Land bouw heeft het programma vastgesteld voor de aanstaande tentoonstelling, welke bij ge legenheid van de algemeene jaarlijksche ver gadering der maatschappij aldaar zal gehouden worden op 27, 28, 29 en 30 Augustus a. s. Er zullen feestelijkheden op groote schaal aan verbonden zijn, vyaartoe reeds de rijver- eèniging, die de feesten zal opluisteren door „Gymkhane races," en de wielrijdersclub hare medewerking bereidwillig hebben toegezegd. De tentoonstelling zal in het Plantsoen gehouden worden; alle dagen zullen er kermis vermakelijkheden zijn. De feesten zullen met een groot festival geopend worden. Men schrijft uit Noordbrabant G durende de laatste acht dagen was het weder tamelijk gunstig voor het beetwortel gewas, otschoon meer regen zeer gewenscht zou zijn. De stand van het gewas is veel verbeterd door de onlangs gevallen regenbuien doch op de meeste velden is het door de droogte onregelmatig opgekomen. Op vele velden ziet men aan de kanten der slooten reeds tamelijk ontwikkelde planten, doch in het midden ziet men nauwelijks de plantjes boven den grond te voorschijn komen. Alleen doordringende landregens kunnen veel verbe tering aanbrengen. Over insecten hoort men niet klagen. Als eene bijzonderheid op het gebied van wielrijden diene, dat Zondag een inge zeten van Lit op een safety naar Den Bosch is gereden (afstand 41/2 uur gaans) waarop tegelijkertijd zijn zoontje vati twee jaar zich bevond, n.l. vóór op de „rusten", met de handen aan het stuur. Onderweg moest de vader (veehouder) naar zijn vee gaan zien en daartoe de Maas bij Alem overzwemmen; daar zoontje ook de koetjes moest zien, nam papa hem op den rug en zwom met den 2- jarigen jongeheer de Maas over. Voorwaar! dat belooft een onverschrokken sportman te worden, die kleine! Omtrent een brand in het kasteel van Blaerthem, op ongeveer 45 minuten afstaud van Eindhoven gelegen wordt gemeld Niets dan de zware muren bleven van het zeer fraaie kasteeldat uit de 15e eeuw dagteekent, over. Eene antieke deur en een kunstig bewerkt bordes heeft men uit de brandende massa kunnen redden. Het kasteel was de laatste 6 jaren onbe woond; men denkt dat het ongeval ontstaan is door onvoorzichtheid van werkvolk, dat eenige herstellingen had te verrichten. De gebouwen waren voor f 11,000 verzekerd. Het kasteel was vroeger de residentie der jonkers Van Eijk heeren tot Blarthom Zee land en Veldoven; volgens het grafschrift op een graf was Jonker Rudolf van Eijk in 1580 overleden. In latere jaren waren de baronnen Van Delmermol te Brussel de bezitters dezer heerlijkheid, van wie het door erving in ei gendom overging aan de tegenwoordige ei genaars, de familie Verduijnen nabij Luik woonachtig. In het begin dezer eeuw werd het kasteel nog gedeeltelijk vernieuwd. Te Gemert is brand ontstaan in een dennenbosch van notaris Van Kemenade, waarbij ruim 40 hectaren door de vlammen vernield werden. Te Maastricht is een jongen van II jaren alleen in den St. Pietersberg gegaan en daarin verdwaald geraakt. Een geheele nacht werd besteed om hem te zoeken, tot da men er eindelijk in slaagde hem te vinden en aan zijn wanhopige ouders terug te brengen. Vijfdg menschen in het water! Te Hoogeveen heeft zich Zaterdag een ongeval voorgedaan, dat gelukkig goed is afgeloopen, maar treurige gevolgen had kunnen hebben. Om een zwemmer te zien verdrong zich een groote menigte aan den walkant, in de voorste rijen de jeugd, welke door de achter- staanden werd opgedrongen. Plotseling braken twee leuningen en een vijftigtal toeschouwers, meest kinderen, ploften in het water. Er heerschte een onbeschrijflijke verwarring, een ware paniek. Onmiddellijk sprongen eenige rappe gasten hen na om te redden, wat te redden viel. Korten tijd verkeerde men in angstige span ning. Maar door den moed en de wilskracht der redders, die zichzelven niet ontzagen, werd hun spoedige hulp met den besten uitr slag beloond. Allen werden gered. Te Leiden viel op een nommer der staatsloterij de f 100.000. Een van de winnaars heeft dat voordeeltje met den dood moeten bekoopen, want hij

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2