Nummer 45. Zondag 4 Juni 1893. 16eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: AN TO ON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. i1 rankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Amerika. De Echo van het Zuiden, IVaalwpsche en Laagstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Frauco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per reeej groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf ^teiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Kansberekeningen met betrekking tot de samenstelling der parlementen van Frankrijk en Duitschland, treft men aan in de kolommen van de groote en kleine organen van Gallie zoowel als in die van German ie, <loch terwijl men in Duitschland reeds midden in de kies campagne is, terwijl de bladen van Duitsch land een eenigzins volledig overzicht trachten te geven van den stand van zaken en daartoe kolommen druks behoeven, waarbij natuurlijk de grootste ruimte wordt ingenomen door be schouwingen van allen aard, vóór of tegen het regeeringsvoorstel al naar de politieke kleur der organen, terwijl zoo in Duitschland de strijd op het papier reeds een grooten omvang heeft genomen, wordt in Frankrijk nog meer in 't geheim alles voorbereid op den grooten wor stelstrijd. Voor 't oogenblik interesseert men zich in 't bijzonder voor hen, die geen deel zullen uitmaken van de nieuwe kamer, 't zij uit eigen beweging, 't zij daartoe gedwongen. Onder de vrijwillig zich terugtrekkenden be hooren een zestal boulangisten van de lastigste soort, een paar sociaal-democraten, één royalist en twee bonapartisten alle luitjes, wier rug de bewindvoerders liever zien dan hun gelaat en 't eigenaardige feit doet zich voor, dat de Panama-aangelegenheid, waarvan de tegen standers der tegenwoordige meerderheid zoo veel verwachting hadden, eigenlijk in 't minst •geen schade heeft toegebracht aan de regee- 'ringspartijen, wat nog Zondag is gebleken, ,toen in twee departementen verkiezingen plaats vonden, één voor den senaat en één voor de kamer, die beide gunstig voor de regeering uitvielen. Zoo behoeft de meerderheid dan ook niet te duchten, dat de sensatie artikelen van zekere bladen, beoogend verdachtmaking van het bewind, groote schade zullen doen. Toch heeft het kabinet-Dupuy nu juist geen reden tot wondere verheugingen Woensdag heeft de kamer namelijk beslist, dat het mandaat van afgevaardigde voortaan onvereenigbaar zal zijn met een openbare betrekking, waaraan een bezoldiging verbon den is en de kamer heeft dat amendement goedgekeurd, hoewel de premier Dupuy er zich tegen verklaard had, zonder evenwel het votum van vertrouwen te stellen.Was dit ■besluit dus min of meer onaangenaam voor den minister-president, die in overmoed en onbezonnenheid onlangs verzekerd heeft, dat de algemeenè verkiezingen onder zijn presi dium zouden plaats vinden, erger is 't gesteld voor een zestigtal afgevaardigden, die op grond dier beslissing, niet in aanmerking kunnen komen voor een herkiezing, als ma kende zij deel uit van de groote staats- en spoorwegbesturen. Mannen van bekendheid als Casimir Perier en Léon Say behooren tot de wreedelijk uitgeslotenen, daar zij niet profiteeren van de uitzonderingsbepalingen, die het verbod niet van toepassing heeten op ministers en ondersecretarissen van staat; op professoren, beroepen ot door den weg van strijd hun stoel verworven hebbend en op dezulken, die hoogstens zes maanden een betrekking vervullen. De juiste datum der algemeene verkiezingen ju Frankrijk valt moeielijk te geven, doch er is wel kans, dat de behandeling van de be grooting voor 't volgend jaar vlug van stapel loopt, daar de onlangs gekozen commissie wonder eenstemmig is wat de hoofdpunten betreft en de zaken van ondergeschikt belang geen reden geven tot vrees voor conflicten, te minder daar de groote meerderheid der commissie der regeering welgezind is. De kleurloosheid der homerule-debatten, 't zij een Salisbury, een Balfour, een Chamberlain of een Churchill het woord voert, verklaart de bijzondere agitatie over een votum, dat langs den meest natuurlijken weg (de afwe zigheid van een paar tientallen van Gladstone's, aanhangers) een kleiner meerderheid geeft ten gunste van het bewind, dan die waaraan men zoo geleidelijk weg gewend was geraakt en in welker numerieke grootte men was gaan zien een juiste thermometer voor de kansen van het home-rule-plan. Inconsequent is men toch eigenlijk ook, niet zoo'n beetje: Maandag bedroeg bij verschillende votums van onder geschikt belang, de meerderheid achtereen volgens 89, 96, 73 en 68 stemmen (een ge volg van de slechte opkomst der afgevaar digden) en nu, door de afwezigheid van een dertigtal anti-parnellisten (allen aanhangers van Gladstone's voorstel), het votum over een amendement een meerderheid gaf van slechts 21 stemmen, toonde men (die „men" is de oppositie) een kinderlijke pret, zich uitend in gejuich en gejubel eigenlijk een zeer schuldeloos vermaak. Woensdag was, ondanks den Derby dag, de kans voor de oppositie, om zich te verheugen met een doode mees, dan ook weer verkeken: eerst werd een nieuw amendement van Wolmer op art. 3 der home rulewet na bestrijding door Gladstone met 240 tegen 188 stemmen verworpen en daarna een voorstel om den post van onderkoning van Ierland op te heften, na een ingrijpen van Gladstone, met 265 tegen 219 stemmen, terwijl achtervolgens nog een tweetal amendementen werden ten grave gevoerd met meerderheden van 38 en 42 stemmen wel een bewijs, dat de meerder heid zich geen duimbreed heeft verplaatst Salisbury's tocht door Ulster begint reeds vruchten te dragen. Geen referendum over ho me rule wil men er voorbereiden, doch een par lement in allen vorm zal worden saamgesteld, zoo iets als onlangs te Stokholm~is geschied. Gekozen wordt een kiescollege of een par lement van zeshonderd leden, dat zal be noemen een raad van uitvoer of kabinet van veertig leden, belast met de voorbereiding van die maatregelen, welke de gebeurtenissen op politiek gebied wenschelijk en noodzake lijk doen schijnen. De samenstelling van het parlement geschiedt door alle unionisten ou der dan 26 jaar, terwijl als eerste leden van het uitvoerend bewind worden beschouwd de unionistische leden van het lagerhuis zoowel als van het hoogerhuis. Natuurlijk zal hoofd doel zijn de regeling van den tegenstand tegen home-rule en reeds einde Juni dezes jaars komt het parlement van Ulster saam. Mén is nieuwsgierig of Gladstone dat alles lijdelijk zal aanzien of met de „uitvoerende macht'4 in het „parlement44 zal handelen z >oals vroeger is gedaan ten aanzien van de Land League en andere dergelijke vereenigingen ten gunste van home*rule, n.l. ze zal ont binden als zijnde onwettig. Een verkiezing, die geen enkele verrassing oplevert, is die geweest, welke Dinsdag dezer week heeft plaats gehad in Servie, ter samen stelling van de nieuwe Skoupchtina. Zooals men weet, waren die verkiezingen noodzake lijk geworden door den coup d'état en het doel was eigenlijk alleen het herstel van den toestand, dien het liberale kabinet Avakou- movitsch zoo geweldadiglijk had trachten te verstoren. Vóór den val van het kabinet- Pasitch (21 Augustus des vorigen jaars) be schikten de liberalen over 17 zetels in de Skoupchtina en ondanks alle wettige en on wettige middelen, konden zij in de nieuwe wetgevende vergaderinggekozen in Maart 11., slechts 63 zetels verwerven, die langs den weg van geweld werden vermeerderd, zoodat de radicalen weigerden zitting te nemen. Aan dien toestand maakte koning Alexander's coup d'état 13 April een einde en voorkwam tevens den dreigenden burgeroorlog. Zoo is dus eigenlijk de verkiezing geworden een refe rendum over 's jongen vorsten daad en zij is als zoodanig alleszins bevredigend: gekozen zijn 122 radicalen, 9 mannen van den voor uitgang (progressisten) en 1 kleurlooze, terwijl 2 herstemmingen moeten plaats vinden. De liberalen, wier leus schijnt „alle? of niets4', hadden gansch niet deelgenomen aan den strijd en hun eenige hoop is verdeeldheid der radicalen onderling, die de weelde moeielijk zullen kunnen dragen Het beginsel der „evenredige vertegen woordigingis met een amendement van den heer Smeth de Naeyerwaarmede ook de regeering en de radicalen zich hadden ver- eenigd, als voor verwezenlijking vatbaar in de nieuwe grondwet opgenomen. Met 17 meer dan twee derden der uitgebrachte stem men. Te Armentières, waar de arbeiders der weverij-Villard sedert zes weken het werk gestaakt hebben, kwam het gisteren tot rust verstoring. Eerst verzamelden zich een 2000 personen, socialistische liederen zingend, vóór de fabriek, waarvan ze de ruiten ingooiden daarna begaven ze zich naar de woning van den fabrikant Villard, die ze met den dood bedreigden. Politie en gendarmes hebben de orde hersteld, doch met groote moeite en eerst laat in den nacht. Twee gendarmes zijn gewond en vijf manifestanten gearresteerd. De prefect van Lille heeft versterking ge zonden. De maire en drie sociaal-democratische gemeenteraadsleden van Montlugon zijn we gens dronkenschap en nachtrumoer tot geld straffen veroordeeld. Bij een stierengevecht te Getafein de Spaansche provincie Madrid, zijn vele toe schouwers, ondanks het verbod, in het strijd perk gekomen, om de stieren te helpen aan hitsen. Twee van hen werden gedood, de een door een woedenden stier die hem op de horens namde ander door een slier, die hem met zijn horens doorboorde tegen een schutting. Verscheidene anderen werden zwaar gewond. Het vreeslijk schouwspel werd door het publiek toegejuicht. Verscheidene overheids personen waren er bij tegenwoordig. Daily-News bevat een mededeeling uit Con- stantinopelwaarin geconstateerd wordt dat Engeland in 1 urkije tegenwoordig impopu- lairer is dan eenige andere mogendheid. Dit komt voornamelijk wegens de bezetting van Egypte en. het in de bres springen voor de Armeniërs. De sultan ziet, door de bezetting van Egypte, vooral zijn gezag als Khalif bedreigd. Ten onrechte evenwel, want En geland heeft aldaar, gelijk met de stukken te bewijzen is aan de Arabische emir's en andere hoofden het vestigen van een on- afhankelijken Arabischen staat onder Britsch protectoraat dringend ontraden. Wanneer dus eindigt de mededeeling des sultans raadgevers aan Z. M. onder het oog wilden brengen hoe Engeland in deze altijd geweigerd heeft zich te bedienen van een voor de hand liggend machtig wapen het begunstigen namelijk der beweging tot het vormen van een Khalifaat onder den Sherif van Mekka, zou Turkije waarschijnlijk de bezetting van Egypte met minder leede oogen aanzien. Aan den Pruisischen minister van landbouw is eene door vele landbouwers onderteekende petitie gericht om opheffing van het verbod van invoer van rundvee uit Nederland. Het verzoek is hierop gegrond, dat de veefokkers hier te lande nergens beter fokvee bekomen dan in Nederland. Gevaar is met het open stellen der grenzen niet verbonden daar de Noordelijke provinciën van Nederland Groningen, Friesland en Drente waaruit het fokvee voornamelijk getrokken wordt reeds sedert het begin van dit jaar geheel vrij van veeziekte zijn, en de Nederlandsche regeering zeker ook wel bereid zal worden bevonden om deze drie provinciën door een militair cordon van de andere provinciën at te sluiten. In de kringen der belanghebbenden heeft men te meer hoop dat de minister aan den uitgedrukten wensch zal gevolg geven, omdat kort geleden ten aanzien van Denemarken de grens zelfs voor weide-vee is opengesteld ge worden. In industrieele kringen te Berlijn is men zeer ontevreden over de jongste besluiten van de commissie voor de prijsuitdeeling te Chicago. Men verwijt ook de regeering voort durend, dat ze er niet in toegestemd heeft een tentoonstelling te Berlijn te houden en men verzekert, dar er een groote manifestatie op touw gezet wordt, ten gunste van de ver wezenlijking van dit meer op den voorgrond tredende denkbeeld. De regens welke de overstroomingen in het Mississippidal veroorzaakten, zijn de ergste welke men tot dusverre in de Vereenigde Staten had. Men vreest nog verdere over stroomingen, daar de Mississippi de Ar kansas en de Whiteriver nog steeds wassen. Onder de geredden waren 44 negers, wier woningen door het water vernield werden en die in een groep boomen op een kleine hoogte waren gevlucht. Zij bleven daar vier dagen zonder eenig voedsel, terwijl het water rondom hen steeds hooger sieeg. Zij waren toen men kwam om hen te redden allen bijna krankzinnig van angst en honger. Twee dagen te voren waren twee kinderen vau hen van uitputting gestorven en in den grooten water plas geworpen, het eenige graf, dat men hun geven kon. Een kluizenaar bij Swan Lakedie drie dagen zonder voedsel bleef, had, toen men hem kwam reddenjuist zijn hond gedood om dien te eten. In Nicaragua blijkt de revolutie nu werkelijk te hebben gezegevierd. President Dr. Sacaza gaf zich over, zich onderwerpend aan de hem gestelde voorwaarden. De voorloopige regeering heeft zich naar Managua begeven en daar zonder verzet of ordeverstoring de teugels van 't bewind aan vaard. Het spoorwegongeluk te Altoona in Pennsy'tvanie, rbij* een trein die een circusgezelschap vervoerde", van een dertig voet hoogen heuvei is afgevallen, blijkt in zijn nu- bekend geworden gansr.hc een zeer ernstige ramp tezijngew< personen en 49 cncuspaarcien ;.j' vele personen en dieren ziji wilde beesten zijn ontsnapt. Qnd leeuwen, tijgers, krokodillen en slangen; de meeste leeuwen en tijgers zijn weder gevangen; de krokodillen en de slangen, onder welke er giftige warenmaken daarentegen de streek, waar de ramp heeft plaats gehad, nog onveilig. Jhr. mr. C. J. van Recnen. Met groot leedwezen zal alom in den lande vernomen worden, dat Woensdagnamiddag te 5 uren de vice-president van den raad van state, Jhr. mr. G. C. J. van Reeneu, door een beroerte getroffenplotseling is overleden. Wel werd hij enkele dagen geleden reeds ongesteld maar hij gevoelde zich reeds veel beter, zoodat zijn overlijden zeer onverwacht kwam. De waardige man heeft Nederland gedu rende een groote reeks van jaren met eere gediend. Nadat hij drie jaren burgemeester van zijn vang even o->d, rjjke aren

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1