binnenlandT BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. Bulgarije alles rustig is; sprekende van Italië gewaagde de titula is van büitenlandsche zaken van het feitdat, terwijl allerwegen minderheden zijn met bijzondere we.ischen, de meerderheid der Italiaansche natie zich bij elke gelegenheid ten gunste van de politiek des vredes uit. Over Servie uitte graaf Kal- noky zich hoogst geruststellend en van Rus- lands keizer zoowel als van de regeering over het czarenrijk, meende hij, wat beider ver houding tot OostenrijkHongarije aangaat 't beste te mogen verwachten, daarbij ver betering van die reeds gunstige verhoudingen in 't vooruitzicht stellende. Daaruit zal van lieverlede voortvloeien een wijziging ten gunste van de militaire spanning, de opvoering der weerkrachten zal een einde nemen en 't zal weer komen tot normale verhoudingen het doel van OostenrijkHongarije, dat de po litiek des vredes voert. Een gunstigen indruk maakten graaf Kal- noky's woorden betrekkelijk de triple alliantie, doch veel meer was dat het geval met zijn uitlatingen ten aanzien van de verhoudingen tot. Rusland een onderwerp, waarover nog dagen achtereen zal worden gedebatteerd mondeling en schrittelijk, als over een poli tieke gebeurtenis van den eersten rang. Reeds hebben de Oostenrijksche bladen een aanvang gemaakt met omvangrijke artikelen, getuigende van blijdschap en tevredenheid. Terwijl uit 't zuiden van ons werelddeel, uit Spanje en Italië, de crisis-geruchten voor 't oogenblik weer minder dreigend zijn (de regeering van Spanje heeft wijselijk besloten geen bepaalde kabinetsquaestie te stellen en zal zich met aanneming der begrooting te vreden stellen terwijl Italie's kabinet door het gunstige votum van den senaat er weer aardig bovenop is gekomen en tegenover de kamer aan prestige heeft gewonnen), kan dus weer meer aandacht worden geschonken aan Duitschland en Frankrijkde landen welke het een vroeger, het ander wat later, beroerd worden door een kiescampagne. In Duitschland is 't zoowat lood om oud ijzer in de bladen van verschillende richting en om wat variatie te brengen, begint de een te redeneeren over de samenkomst van den nieuwen rijksdag, vermoedelijk 4 Juli, terwijl de ander betoogen houdt over de verklaring van den hertog van Cumberland ten gunste der militaire wet, over een onschuldig rede- voerinkje van keizer Wilhelm over een sterk leger en een sterke marine enz. In Frankrijk is men getuige kunnen zijn van een belangrijk feit: Constans' inmenging in de kiesbeweging door een revevoering, te Toulouse uitgesproken. Men weet dat de invoer van Hollandsch vee toegelaten is langs Arendonk, doch dat het verbod van invoer langs Baarle Hertog nog steeds blijft bestaan. De bevolking van Turnhout heeft terecht tegen dezen ongelooflijken maatregel* protest aangeteekend. Immers, dit verbod kan eenen zeer nadeeligen invloed uitoefenen op de veemarkt die te Turnhoutden eersten Dinsdag van iedere maand, gehouden wordt. Thans vernemen wij met genoegen, dat de minister van landbouw, op verzoek van den heer Dierckx, volksvertegenwoordiger van Turnhout, reeds bevelen heeft gegeven om met de veemarkt alhier, het vee, voor Turn hout bestemd, te laten binnenkomen langs Baarle-Hertog. Opdat het vee op tijd ter markt zoude wezen, zal het te Baarle-Hertog kunnen gekeurd worden, reeds bij het aanbreken van den dag. Hopen wij dat deze toelating de voorbode zij van de intrekking van hel verbod dat den invoer van vee langs niet Baarle-Hertog toelaat. (Handelsbl. v. Antwerpen.) De ministerraad in Fran c rijk heeft in zijn zitting van Zaterdag jf. besloten, niet officieel aan de tentoonstelling te Antwerpen deel te nemen. De werkstaking te Verviers breidt zich uit, niettegenstaande er een scheidsgerecht benoemd is. De sociaal democraten zijn ijverig aan het werk om het vuurtje aan te stoken. Aan de Notre Dame-kerk en op andere plaatsen zijn opruiende biljetten aan geplakt. Volders is uit Brussel aangekomen en heeft verklaard, dat de arbeiders slechts door zich te vereenigen hun doel kunnen bereiken. Een processie, die Donderdag te Menton gehouden werd, is op treurige wijze verstoord. Een man, die later bleek krankzinnig te zijn, wierp bij het voorbijkomen van den stoet een zwaren emmer met vuil, een marmeren mortier en een zak met steenen uit een bovenvenster. Een koorknaap werd daardoor doodelijk en een geestelijke ernstig gekwetst. Het kostte der politie heel wat moeite, den krankzinnige, die zich in zijn huis verschanste en zich woe lend verdedigde, meester te worden. Twee agenten werden daarbij ernstig gewond, en toen de man gevankelijk werd weggebracht, had de politie veel moeite hem te bescher men tegen de woede van het volk, dat hem ,te lijf wilde. Een vreeselijk ongeluk heeft er op het schietveld niet ver van Nlmes plaa's gehad bij de schietoefeningen met vèrdragend ge schut. üe kulas van een kanon van 138 millimeter sprong, kwam op acht meter af stands achter het affuit neer op den bodem, vloog toen weer omhoog, 120 meter ver, en trof twee officieren, den kommandant Mayol de Lupé en een luitenant. De kommandant werd letterlijk onthoofd, den luitenant werd het hoofd in tweeën gespleten. In een koffiehuis te Alais ontplofte Za terdagmiddag een daar neergelegde dynamiet- patroon. Het lokaal werd sterk beschadigd, terwijl twee personen doodelijk gewond wer den. De vermoedelijke dader is gearresteerd. In het aanstaande najaar zullen gewichtige manoeuvres in Elzas-Lotharingen gehouden worden. Vooral de cavalerie zal hierbij een eerste rol spelen. De keizer zal in persoon een divisie commandeeren. Van het garnizoen te Freiburg deser teerden dezer dagen drie soldaten, waarvan een zich ophing. Mishandeling door hooger- geplaatsten moet de oorzaak zijn. Te Kirn bij Coblenz is een wagen, met buskruit beladenmidden in de stad ontploft. Twee personen werden gedood drie ernstig en tien licht gewond. Een der tigtal huizen zijn beschadigd. Voor het gerechtshof te München stonden dezer dagen vier jonge roovers terechtde gebroeders Kneiszl, 16 en 18 jaren oud, en twee anderen. Bij de twee broeders zat de zucht tet roof in het bloed; hunne moeder was de dochter van den beruchten roover- hoofdman Pasrolini en hun vader werd als roover in een gevecht met gerechtsdienaars gedood. De knapen hadden hun huisde „Schachermoien" bij Dacha, tot een soort van roovershol gemaakf. «>?-•"• de boeren uit den omtrek lieist niet ongewapand voorbij gingen, en zij leefden voornamelijk van scha pen, die zij in de naburige weiden schoten, loen zij gevangen genomen werden boden zij een verwoeden tegenstand en de aanvoer der der gendarmes werd zeer ernstig gewond in het gevecht. De jongelieden zijn thans tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. De Schachermolen is door eeuige boeren uit den omtrek gekocht en met den grond gelijk gemaakt. De minister van oorlog heeft groote reor ganisatieplannen. In de eerste plaats wil hij de militaire administratie hervormen. Daardoor zouden niet minder dan 2000 onderofficieren, die thans bureaudiensten verrichten, aan het leger weergegeven worden. Verder wil ge neraal Pelloux de opleiding der officieren in democratischen geest hervormen. De cadetten scholen zullen vervallen en de adspirant- officieren genomen worden van de hoogere burgerscholen en gymnasia, om op militaire academiën een kosteloozen cursus te door- loopen. De opheffing der talrijke cadetten scholen zal de begrooting van oorlog ten goede komen, terwijl de nieuwe regeling het leger een groot aantal wetenschappelijke man nen zat toevoeren. De aldus verkregen besparing, begroot op 6 millioen gulden, zal men gebruiken om een nieuw geweer in te voeren. Italiaansche roovers Een dezer dagen, om drie uren des namid dags, werd op een der drukste straatwegen de postwagen, dienstdoende tusschen Ronci- glione en Viterbo, in de voormalige Pauselijke Staten, met ongeloofelijke stoutmoedigheid aangevallen niet ver van een post der kara- biniers. Drie van top tot teen gewapende bandieten, met een rooden zakdoek bij wijze van masker over 't gelaat, wierpen zich aan de koppen der paarden en dwongen de reizigers uit te stappen. Dezen werden nauwkeurig doorzicht en tol den laatsten cent toe beroofd van al wat ze bij zich hadden. Alleen werden de kleinoodien geeerbiedigd; dit bewijst, dat men te doen had met ervaren struikroovers die, zich niet wilden blootstellen aan de verzoeking om voorwerpen te verkoopen, die hen konden doen ontdekken en welke reeds zoovele, al te roofgierige dieven hebben verraden. De koetsier moest op zijne beurt van den bok komen en den roovers den zak met aangeteekende brieven en twee beurzen, 4,200 lire aan bankpapier bevattende, overgeven. De karabiniers kwamen, zooals in Italië tegenover de heeren roovers de gewoonte is, te laatom nog een spoor van hen te ont dekken. Een typi.ch gezegde Toen hij het gebeurde vernam, moet een eigenaar uit de omstreken hebben uitgeroepen Die slag moet geslagen zijn tijdens de afwezigheid van Tiburzi Deze I iburzi is een roover met verscheidene misdaden op zijn geweten, die eene behoorlijk in orde zijnde overeenkomst heeft gesloten met de bemiddelde bewoners der streek, waar bij hij zich verbindt hun niet alleen geen kwaad te doen, maar hen zelfs te beschermen, zoowel als hunne goederen, tegen eene jaar- lijksche schatting, geëvenredigd aan den stand der fortuin van de contractanten. Dank dezer medeplichtigheid leeft Tiburzi, zonder dat men hem kan te pakken krijgen, in het ge bergte als een rentenier. En de streek zelve zou ook heel rust:g zijn, hadde Tiburzi geen grooten smaak in reizen, een smaak die hem wel eens mee sleept tot Parijs toe. Als hij zich wel tevreden wil stellen met het badseizoen door te brengen in Italië dan gaat onze bandiet naar Montecatueci het Italiaansche Vichywaar hij gedurende de gansche week aan tafel zat met den markies Gravinadestijds prefect van Rome naast Generaal Corvetto, onder secretaris van staat aan het ministerie van oorlog. Een anderen keer ging Tiburzi, als bedel broeder vermomd een aalmoes vragen aan den naasten politiepost. Een der medelijdende karabiniers gaf hem 5 centenwelke de oude boef den kommandant terugzond met een schrijven, vol bijtende bespotting. Gedurende het verblijf van den keizer van Rusland in het klooster van Chudlow, heeft men gewijde vazen ter waarde van een mil lioen roebels en een som van 1.250.000 roebels in contanten gestolen. Het schijnt, dat de dieven door het dak binnen gedrongen zijn. Een Amerikaansch luchtreizigerPurcell Thomas, is te Buffalo om het leven gekomen bij het beproeven van een nieuw uitgevonden valscherm. Hij sprong, van dat toestel voor zien, van boven neer uit het gerechtsgebouw; maar het scherm ging niet open en hij viel te pletter. De vrouw van den ongelukkigen luchtreiziger was met hare vier kinderen onder dc menigce toeschouwers getuige van het ongeluk. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei. ingelegd f 3965,83; terugbetaald f 3078,09. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1618, i1 m IIIMIH M L|W WAALWIJK, 7 Juni 1893. Bij kon. besl. is aan G. J. Schreppers, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als voorzitter van het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van Drunen,provincie Noordbrabant. Den 10 Juli as. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat in onze gemeente het rijkstelegraaf kantoor geopend is. Dienzelfden dag trad A. van Breugel als besteller bij de telegraaf in dienst. Hij hoopt dus den 10 Juli ook zijn 25jarig jubilé te vieren. Wij vertrouwen dat 't hem dien dag niet* aan blijken van belangstelling zal ontbreken. Zoo langzamerhand begint de Waalwijk- sche kermis weder te naderen en verneemt men reeds een en ander omtrent de plannen van de verschillende gezelschappen. Zoo hoorden wij dezer dagen dat de koninklijke „Oranje Doelen" besloten heeft het gewone Zaterdagsche bal te laten vervallen en te vervdngen door eene andere buitengewone feestelijkheid. Wij gelooven wel dat dit zal vallen in den geest ook der honoraire leden en hunne dames. Met genoegen vernemen wij, dat door den koninklijken doelen „Recht door Zee" alhier, het besluit is genomen deel te nemen aan den wedstrjd met den handboog, op Zondag 6 Augustus a.s. te Amsterdam; tevens werd nog besloten dit jaar in den tuin van den heer Besier twee concerten te doen geven en wel door de hier bestaande vereenigingen, St. Crispijn en l'Espérance. Het concert der harmonie St. Chrispijn zal plaats hebben op Zondag 18 Juni, dat van l'Espérance op kermis Maandag, beiden 's na middags 6 uur. Het loffelijk streven van „Recht door Zee" om zijnen honorairen leden een hier te Waalwijk te zeldzaam voorkomend genot van een tuin- concert aan te bieden, zal, vertrouwen wij gewaardeerd worden en ook dat daarvoor Waahvijksche gezelschappen geëngageerd zijn, zal zeker een aanleiding te meer geven om door een trouwe opkomst het bewijs te geven, dat men dit op den waren prijs weet te stellen. In verband met de gedane toezegging omtrent het bouwen eener brug, die den grintweg „de Putsteeg" met den bandijk van de Nieuwe Maas zou verbinden, en naar aanleiding van de pogingen, die worden aan gewend om het afwateringskanaal 's Hertogeu- bosch-Doeveren niet te doen aanleggen, heeft het waterschapsbestuur van den Buiten- polder van Waalwijk zich tot gedeput. 'staten gewend, met het verzoek dat plan bij de hooge regeering niet te ondersteunen, tenzij op andere wijze in de verbroken gemeenschap worde voorzien. De besturen van de wat ..^happen van De Beneden Dommel ï)e Beneden Aa hebben bij een schrr .en aan gedep. staten te kennen gegeve'"dat zij hunne adhaesie hechten aan het s even van het waterschap Noordoostelijk I oordbrabant, ten doel heb bende dat de .sschen den staat der Neder landen en dat waterschap gesloten overeen komst in dien zin worde gewijzigd, dat het laatste worde ontheven van de betaling van alle verdere bijdragen, tegen opheffing der verplichting van den staat tot aanleg van het kanaal 's HertogenboschDrongelen, De heer mr. Van Bommel heeft eervol ontslag aangevraagd als officier van justitie bij de rechtbank te 's Bosch. Volgens „The Britisch and Foreign Confectioner" hebben de heeren Van Marken en Waller, directeuren der Delftsche gist- en spiritusfabriek, de leden der Engelsche bak- kersvereeniging uitgenoodigd tot een bezoek aan ons land. Van Londen af zal de reis geheel op kosten van de heeren Van Marken en Waller geschieden. Den 8 dezer vertrekt een extra-trein met de gasten van Londen naar Harwich; den volgenden morgen zullen de gasten te Rotter dam zijn, om vandaar met een extra trein naar Delft te gaan. Ook 's Gravenhage en Scheveningen zullen worden bezocht. Het vertrek uit Rotterdam is bepaald op Vrijdag 9 dezer, om 10 uur des avonds. Te Reenen vielen er hagelsteenen zoo groot als knikkers en daarop werd de droge grond met stroomen regenwater begoten. Ook boven Goor ontlastte, zich Maandag morgen etn zwaar onweder, vergezeld van eene hevige hagel- en regenbui. Maandag voormiddag omstreeks 11 uur ontlastte zich te Lit een zwaar onweer, ver gezeld van slagregen en hagel. Zondag avond had te Megen in eene herberg een hevige vechtpartij plaats, waarbij een persoon eene diepe wonde aan den hals kreeg. De dader, K. uit Osch, werd onmid dellijk in arrest genomen. Zaterdag morgen reed de koetsier Jongbloed, in dienst bij den heer Jorissen, in het Heerenlogement te Heerenveen, van daar naar Langweer, met eenen landauer met twee paarden bespannen. Niet ver van het Huis ter Heide struikelde het bij de handsche paard en viel. Door den schok werd de koetsier van den bok geslingerd en kwam tusschen de paardenterecht. Daar ook het tweede paar'l gevallen was en de man daar gedeeltelijk onder lag, kostte het den heer Jloelens van Eysenga, die alleen in het rijtuig zat, de grootste moeite hem uit zijn benarde positie te verlossen, waarna hij in het Huis ter Heide hulp ging halen om hem te vervoeren. Geheel bewusteloos werd de koetsier aldaar binnengebracht en terstond geneeskundige bijstand ontboden. Bij onderzoek werd aan de achterzijde van het hoofd eene zware schedelbreuk geconsta teerd, waarschijnlijk door het trappen der paarden veroorzaakt. Ofschoon de ongelukkige Zondag morgen nog leefde, is hij nog niet bij kennis gekomen en bestaat er niet de minste hoop op zijn behoud. Hij is 49 jaar oud en vader van een zeer talrijk gezin. Zondagnacht ontstond door een onbe kende oorzaak brand in de boerderij, genaamd het „Klooster Sion," gelegen buiten Doetin- cbem aan den weg naar den Kruisberg. Door den hevigen wind en het gebrek aan water is de groote boerderij geheel uitgebrand. De wachthonden kwamen in de vlammen om. De bewoners hebben gelukkig hun leven gered. In de gemeente Hem, ten huize van den heer R., heeft een eigenaardige diefstal plaats gehad. De dief heeft, nadat hij in het achterste gedeelte van het huis was binnen gedrongen, een vuurtje gemaakt, en daarop zich eenige pannekoeken gebakken van meel dat hij daar vond en zich toeeigende, en na zich voldoende te hebben verzadigd, eenige rijksdaalders uit den broekzak van den knecht ontvreemd en zich daarna uit de voeten ge maakt. Door de justitie uit Roermond werd Zondag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den plotselingen dood van de weduwe M. te Blerik bij Venlo. De dochter, wed. W. R., wordt van een afschuwelijke misdaad verdacht. Bij de schouwing bleek, dat het lijk van de 83jarige vrouw eene wond aan het hoofd had, gekneusd was, en sporen vertoonde van nagels die in het vleesch waren gedrukt. Verscheiden getuigen werden verhoord. Het onderzoek heeft echter tot niets geleid. Het moet gebleken zijn dat niet minder dan 12 a 13 personen, in den Haag woon achtig, den Araster damschen kruier, die Donderdagnacht aldaar werd aangehouden wegens diefstal van ruim f4000, behulpzaam geweest zijn om het door hem gestoiene op te maken. Een hunner heeft zelfs de valsche hoedanigheid van rechercheur van politie voorgewend om, onder bedreiging van anders de zaak aan de justitie te zullen overgeven, een bedrag van f 600 machtig te worden. De meesten, tegen wie verdenking is ge rezen van medeplichtig te zijn, hebben het hazepad gekozen. Uit Delft meldt men Een bekende oplichter Th. V., die er zijn werk van maakte om de menschen baantjes te beloven aan „het ministerie van Waterloo .tegen eene goede belooning, en die herhaal delijk wegens oplichting, diefstal en verduis tering gevangenisstraf moest ondergaan, is thans weer door de Delfsche politie aange houden. Hij spiegelde n.l. onder valsche

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2