Advertentiën, Engeland. Oostenrijk Bulgarije. Rusland. "wNNENLANir"" Burgerlijke stand. "getrouwd?™" Het bleek dat Jeanne, onder oogluikend toelaten van haren vader, Turpin's villa had gemaakt tot een „maison de plaisir," waar zij jonge en oude heeren en vrouwspersonen ontving, die 's avonds kwamen en eerst den volgenden morgen heengingen. Zij dreef daar de zaken, zooals uit een gevonden brief blijkt onder den naam „Mevrouw Turpin Jeanne Prod'homme en haar vader zijn in hechtenis genomen. Beiden ontkenden aan vankelijk; maar toen de oude man, op ver zoek van Turpin, voorloopig weder vrij werd gelaten, legde hij, uit dankbaarheid daarvoor, een bekentenis af. Uit Londen wordt gemeld Een ernstig oproer is uitgebroken te La ment, in Illinois, onder de arbeiders aan het afvoerkanaal tusschen Chicago en de Illinois- rivier; 500 werkstakers vielen de gewapende nietwerkstakende arbeiders onder leiding van den sheriff aan; 2 werkstakers werden gedood en 20 gewond, terwijl 32 gearresteerd werden. Er zijn staatstroepen daarheen gezonden. Aan de Times wordt uit Alexandrie geseind, dat de Khedive in de volgende maand Konstantinopel bezoeken, daar drie weken vertoeven en rechtstreeks van daar terugkeeren zal. Door 620 kettinggangers in in de groeven nabij Kaïro werkzaam, werd terugkeerend naar de strafinrichting, beproefd te ontsnapen; 50 slaagden aanvankelijk, maar de Soedaneesche bewakers achtervolgden hen, schoten 39 vluchtelingen dood, terwijl de 11 overgeblevene, otschoon paarsgewijze geke tend ontkwamen. De aannemersfirma Pearson kondigt de voltooiing en de uitdieping der haven van Alexandrie aan en dat de nieuwe waterweg van een halve mijl lang, 300 voet breed en 30 voet diep, waartoe de scheepseigenaars de helft der kosten, zijnde 33,000 pond ster lings bijdroegen, binnen drie weken openge steld wordt. Daardoor zullen de schepen ook 's nachts kunnen binnenkomen; 28 Arabische loodsen, wier broodwinning hierdoor bedreigd wordt, vragen vergoeding van den Staat. De hoofden van het departement van oorlog en van marine in Argentinië hebben hun ontslag genomen als protest tegen de handelwijze van den staatspresident, die de ministers summier ontsloeg. Het ziet er in de overstroomde streken van Galicie en de Bukowina treurig uit. De rivier de Pruth stroomt door de vlakten en voert op zijn wilde golven niet alleen over blijfselen van huizen en allerlei soort van ge bouwen mee, maar ook doode menschen en dieren. De rivier Czeremosz is 4 a 5 meter boven het gewone peil. Zij heeft het lage gedeelte der stad Wisnitz geheel overstroomd. Er gingen daar geen menschenlevens verloren; maar honderden zijn er van alles beroofd en zonder voedsel. Bij Lemberg staat een groote uitgestrekt heid gronds onder water. Kossow is van alle verkeer afgesneden. Op vele plaatsen zijn dijken doorgebroken, spoor- en straatwegen vernield en bruggen weggeslagen. Te Haliez staan 300 huizen onder water. Acht plaatsen in het dal van Bistrica en de Salowinska zijn overstroomd. De Dunagec heeft negen dorpen onder water gezet De Videlio vermeldt, dat in 't district Uzika een afschuwelijke misdaad heeft plaats kan aan en zegde: „Gij zoudt goed doen de pe troleum in een gesloten kast te bewaren. Gij weet hoe onvoorzichtig kinderen dikwijls zijn:" ,0, wee9 gerust! Ik ben hoogst angstig voor brand en zal alle mogelijke voorzorgen nemen." „Ja, dat is goed. Welaan dan, tot weerzien De kleine Georges was nog altijd voor de deur aan 't spelen. De moeder riep hem en de jongen kwam mtt het paardje onder den arm haastig toegeloopen. „Eene kloeke en waardige vrouw!" mompelde de kruidenierster, terwijl zij madame Fortier na staarde, die met haar kind den weg van Alfort- ville reeds was ingeslagen. „Zij is zwaar beproeld, doch verdient het waarachtig niet. 't Is wel te begrijpen dat zij zeer gebukt gaat onder het ver lies van haar man, want zij is zeer eerzuchtig.... Hare idée9 heeft zij mij niet medegedeeld, maar toch heeft zij er, dat staat vast. Zij zou twee- a drieduizend 'francs noodig hebben om iets te on dernemenHo! Ho! Zij is nog zoo min -niet! Drieduizend francs worden zoo maar niet opge raapt, dat weet ik wel. Ik heb ze nooit gevonden, en toeh heb ik mijn leven lang gewerkt." Jeanne Fortier zette haren weg voort; de kleine babbelde maar druk door en vroeg allerlei zaken aan zijne moeder, die echter niet antwoordde. Zij was verdiept in sombere gedachten over het ongeluk, die haar in rouw had gedompeld. De jonge weduwe hoorde zelfs den kleine niet. TWEEDE HOOFDSTUK. De enkele woorden, tusschen de beide vrouwen gewisseld, vattin op zeer duidelijke wijze den toes.tand saam, waarin Jeanne Fortier verkeerde. De jonge weduwe, wij weten het reeds, was zesentwintig jaar oud.Z j was eene goede werk ster, eene zeer bekwame naaister en liad op twee- entwintigjarigen leeftijd Pierre Fortier getrouwd, een braven jongen machinist in de groote fabriek van den heer Labroue. Enkele maanden geleden was de machinist ver ongelukt ten gevolge van het springen eener ma chine. Het slachtoffer was niet van eene zekere onvoorzichtigheid vrij te pleiten, doch moest deze duur betalen. Labroue, die de toekomst van vrouw en kinderen wilde verzekeren, had Jeanne de betrekking van huisbewaarster en portierster in de fabriek aan geboden en de weduwe aanvaardde deze be- gehad. Een bewoner van een dorp uit dat district is gekneveld, niet petroleum begoten en daarna in brand gestoken. Men gelooft, dat het een politieke wraakneming is. Te KI ad no in Bohemen, is een werk staking uitgebroken onder de werklieden in de mijnen van tie staatsspoorwegmaats< happij, waaraan 900 arbeiders deelnemen. Ze eirchen een daggeld van f 1.50. Men vreest dat de werkstaking zich uitbreiden zal. De rust werd niet verstoord. Te Fünfkirchen bleven de pogingen tot verzoening zonder gevolg. Men vreesde daar voor rustverstoring. Zaterdag jl. hebben vorst Ferdinand en zijn gemalin hun plechtigen intocht gedaan te Sofia. De stad was overal met vlaggen versierd. Aan het station werden ze ontvangen door de Servische hoogwaardigheidsbekleders en de meeste vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, natuurlijk met uitzondering van die van Frankrijk en Duitschland. L>e Duitsche consul-generaal is, bij ontstentenis van een Russisch vertegenwoordiger, belast met de behartiging van de belangen der Russen, die door het land reizen of daar hun woonplaats hebben. Op de Leeuwenbrug heeft de burgemeester van Sofia, aan het hoofd van den gemeente raad. brood en zout aangeboden. Voor de hoofdkerk zijn de vorstelijke personen ont vangen door den metropolitaan, vergezeld van de gansche geestelijkheid van de hoofd stad. Een Te Deum werd in de kerk gezongen. 's Avonds maakten Ferdinand en zijn vrouw een rijtoer door de geïllumineerde straten, terwijl later verscheidene duizenden personen, met den burgemeester en den gemeenteraad aan het hoofd, een fakkeloptocht gehouden hebben voorbij het paleis. De geestdrift was algemeen. Rusland gaat voort met zijn, pogingen, om eenheid in het land te brengen. In Polen moet in alle officieele stukken de Russische taal gebruikt worden, terwijl in het district Riga de schooljongens in de pauze zich ook van die taal moeten bedienen. De te Moskou gestolen schat is terug gevonden onder het altaar van de kerk in het Kremlin. Verscheidene monniken, waarvan het bewezen is, dat ze schuldig zijn aan die misdaad, zijn gearresteerd. Langs den spoorweg van Pskow naar Riga zijn opnieuw groote boschbranden voor gekomen, veroorzaakt, naar men gelooft, door vonken van de locomotieven, waarin een nieuw soort van brandhoutstof wordt gestookt. Op een landgoed zijn 12 vierkante mijlen bosch verwoest. De Russische regeering heeft een onderzoek omtrent de nieuwe brandstof ingesteld. WAALWIJK, 14 Juni 1893. De handel in hoornvee in de Langstraat blijft tot heden, bij tamelijken aanvoer, bui tengewoon slap. Wegens de voortdurende droogte, duiven de veehouders geene nieuwe aankoopen te doen. Kalfkoeien en dito vaarzen golden f 100 rt 130, weikoeien f80 a 90, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 60, nuchtere kalveren f 10 A 12; slachtvee le qual. 60 a 65 ets., 20 qual. 55 a 60 ets., vette trekking met erkentelijkheid, daar haar zoo eene gelegenheid werd verzekerd om hare kinderen groot te brengen. Doch, zooals wij het haar reeds hoorden verklaren aan de kruidenierster van Mai- sons-Alfort, zij had in de fabriek veel te lijden, daar alles haar het noodlottig einde van den man,' dien zij beweende, in het geheugen terugriep. 't Scheen haar toe, dat zij veel beter zou kunnen vergeten, indien ze niet dagelijks de plaatsen onder het oog had, waar zij geregeld met haren man had verkeerd; doch hoe zou zij elders te rechtkomen? De hoofdzaak was middelen van bestaan te vinden voor haar en hare kinderen. Naaiwerk zou de vrouw nooit zooveel hebben opgeleverd als zij in de fabriek verdiende. De kruidenierster van Alfort dacht, dat Jeanne bijzonder eerzuchtig was, doch daarin bedroog zij zich zeer. Zoo de jonge weduwe naar twee of drie briefjes van duizend francs haakte, dan geschiedde dit niet uit een gevoel van eerzucht, koketterie of aite groote luiheid om te werken, maar met het eenig doel om een klein handelszaakje te kunnen beginnen, en dan door aanhoudenden arbeid het welzijn harer kinderen te verhoogen. Al hare gedachten vereenigden zich thans op haar kroost, hare gan sche teederheid, al hare hoop en verwachting. Toen Jeanne naar de fabriek terugkeerde dacht zij aan dit alles en ziedaar de reden, waarom het gebabbel van den kleinen Georges hare ooren niet bereikte. Langzaam stapte zij vooruit, zooals wij reeds hebben opgemerkt, aan droevige gedachten over gegeven, de oogen ten gronde geslagen, zonder iets te zien, of iels te hooren. Eensklaps verschrok de vrouw; zij had haren naam hooren uitspreken en deze stein oefende op de jonge weduwe een bijzonderen invloed uit: haar gelaat versomberde, en op voorhoofd ver schenen diepe rimpels. Toch wendde zij het hoofd met, en verhaastte den stap, instede van dien in te houden. „Maar wacht dan toch een oogenblik, madame Fortier," hernam deze stem „Ik keer ook naar de fabriek terugLaat ons samen opwandelen.... Kom hier, ik zal die kan dragen. Dat ding is viel te zwaar voor u." Wordt vervolgd. varkens 56 a 57 ets. per Kg. (schoon); biggen f9 a 16, berekend naar 1 1,50 A 2,50 per week. Hooi. In dit artikel blijft de handel nog steeds zeer levendig. Voor de persen wordt druk gekocht tegen f32 per 500 kg en men verwacht nog hooger prijs, daar de voorraad sterk mindert en de behoefte aan veevoeder grooter wordt. De voorraad groenten, die van de Boven- Langstraat, ter markt wordt gevoerd, is, hoewel de grond zeer naar regen verlangt nog al tamelijk groot, om welke reden zij dan ook tegen betrekkelijk lagen prijs van de hand gaan. De handel in aardappelen is zeer traag, de prijs bedraagt fl.a 1,25 per Hl. Gisteren hielden de onderwijzers in het arrondissement Waalwijk eene vergadering op de zaal van Musis Sacrum alhier. De heer Van der Meeren leidde het punt in „Heeft het zingen op onze scholen ook zijn goede zijde", naar aanleiding waarvan zich eene levendige en vruchtbare discussie ontspon. Het tweede punt van de agenda „Behan deling van tiendeelige breuken voor gewone, moest daar de inleiderde heer Willemse van Raamsdonk, door omstandigheden ver hinderd werd de vergadering bij te wonen uitgesteld worden tot eene volgende gelegen heid Nog was aan de orde de vaststelling van de plaats, waar de volgende vergadering die feestvergadering is, zou gehou 'en worden. Met bijna eenparige stemmen werd daarvoor Ginneken aangewezen. De heeren Van Oppenraay en Jhr Verheijen resp. districts- en arrondissemenls schoolop ziener, woonden de vergadering bij. Door de rechtbank te 's Hertogenbosch is hevel tot gevangenhouding verleend tegen de twee personen R. v. D., van Oploo en P. P., van Erp, die verdacht worden op 26 Maart j 1. te Oploo opzettelijk brand te hebben ge sticht. Eene bejaarde juffrouw te Breda, iemand die betere dagen heeft g kend en samenwoont met twee andere, jongere dames, kwam er in den laatstcn tijd toe zich behendig meester te maken van zaken, welke aan eene dezer dames toebehoorden. Eerst viel op eene der dienstboden de verdenking, doch dezer dagen werd de oude dame op heeterdaad betrapt en van het geval aan den rechter kennis ge geven. (N. B. Ct.) Te Kampen bestaat het plan eene kamer van arbeid op te richten. Eene commissie heeft zich gevormd uit een 30tal personen patroons en werklieden van verschillende vakken. Een brutaal stukje uitgehaald! De gauwdieven, waarvan het in Amsterdam schijnt te wemelen, worden hce langer hoe brutaler, zooals een bewoner van den Korten Nieuwendijk aldaar tot zijn schade ondervond Van de gelegenheid, dat de voordeur open stond, maakte een dief gebruik om de trap op te sluipen, op de tweede verdieping een slaapkamer binnen te dringen, waar een der bewoners lag te slapen en van een stoel yoor het bed een broek te grijpen; uit een der zakken nam hij de portemonnaie met eenig zilvergeld waaronder ook een Mexicaansche dollar met het jaartal 1890, en wierp in zijn vlucht het kleedingstuk op het portaal. Dit gebeurde des middags omstreeks twee uur, terwijl men bezig was met het schoon maken van een aangrenzende kamer; op zijn weg naar boven moest de dief de eerste verdieping passeeren, dier door een gezin van viji personen bewoond wordt, zoodat hij groot gevaar liep door een der huisgenooten gezien te worden. De leering, die men uit deze geschiedenis putten kan is, dat men niet te voorzichtig kan zijn met het sl .iten van de huisdeur, zdfs op klaarlichten dag Hoe gevaarlijk het is met een hond door eene weide met vee te gaan, is weder te Ootmarsum gebleken, waar er bijna drie vrouwen het slachtoffer van waren geworden Deze passeerden een voetpad door de weide; de eene had een hondje bij zich, wat de woede der koeien dermate opwekte, dat zij geheel op hol raakten en als wilde dieren op den hond en de vrouwen losstormden. De eene vrouw ontvluchtte en kroop in een opening van een heg; de tweede kreeg hevige stooten, hare kleederen werden aan flarden gescheurd, maar ook deze kwam overigens met den schrik vrij, behalve een paar pijn lijke plaatsen; maar de derde, een oude weduwe, eigenares van het hondje, dat eerst heil bij haar zocht, werd op den grond ge worpen, getrapt en gestooten en werd als onkenbaar door inmiddels te hulp gesnelde mannen opgenemen. De ongelukkige, bij wie reeds twee doctoren werden ontboden, verkeert in hoogst zorge - lijken toestand. Zekere V. d. B. te Charlois-Katendrecht heeft onlangs eene kip op 15 eieren te broe den gezet. Hij stond later niet weinig vreemd te kijken, toen er 16 kuikens voor den dag kwamen. In ijlende koorts ontvluchtte een dienst bode in nachtgewaad aan de Leidschekade te Amsterdam haar woning en sprong te water Met veel moeite door eenige schippers in een vlet gered, bracht men haar in dekens naar het Buitengasthuis. Te Bergenopzoom was Vrijdagmorgen de 38jarige ongehuwde l.mdbouwer W.Luyckx uit Steenbergen, aan d.-n hoogen Paia'lelweg bezig met hout te laden op een kar. Bij het passeeren van een trein werd op eens 't paard schichtig en sloeg op hol. De ongelukkige viel en kreeg een wiel van het voertuig over de borst; hij werd terstond naar het gasthuis gebracht en overleed eenige oogenblikken, nadat hij daarin was opgenomen. Baardwijk, 13 Juni. Zondag avond gaf de liedertafel alhier een concert. Bij den aan vang ervan deelde de president het antwoord mede, dat ontvangen was, toen bij het Leo- concert een telegram van gelukwensching aan Z. H. den Paus werd gezonden. Wat het uitvoeren der nummers betreft, daarover kun nen wij ditmaal kort zijn. Ze werden alle goed gezongen Zeker hadden de zangers hunne beste krachten ingespannen om dezen avond vooral goed werk te leveren. Immers den directeur 'was eene verrassing bereid. Toen namelijk de „Hymne an die Music" gekomen was tot de de woorden „Das hat Music gethan," nam de president het woord om de groote verdiensten van den directeur te roemen en het zware van zijne taak te schetsen. Hij drukte namens de werkende leden zijn dank daarvoor uit en reikte den directeur een gouden ring over, als blijk van erkentelijkheid en vriendschap. In goed gekozen bewoordingen aanvaardde de .direc teur het hem geboden geschenk nadat de heer Van Delft uit Bezooien nog een hartelijk woord van opwekking tot het publiek had gesproken en de Hymne was afgezongen sloot het programma met hetHij' leve lang! van den directeur zeiven. Sprang-12 Juni. Heden nacht omstreeks half drie, werd deze gemeente gealarmeerd door het kleppen der brandklok, doordien het arbeiders huisje, bewoond door H. Van Zeist, in lichte laaie vlam stond en geheel en al werd in asch gelegd. De oorzaak, hoewel onbekend, wordt aan kwaadwilligheid toegeschreveu. Hel huisje, toebehoorende aan A. van Vuuren was wel doch de inboedel van H. van Zeist niet verzekerd. De laatste zit nu met vrouw en zeven kinderen zonder dak. Capelle14 Juni. Reeds voor de derde maal in drie maanden werd de landbouwer G. S vroeger wonende alhier, nu op den Loonschendijk, geteisterd door brand. Gepas- seerden Zondagavond circa 11 uur werd een schuurtje met eene nieuwe hooge kar geheel door het vuur vernield. De schade bedraagt ruim f 500. Niets was van verzekerd. Kwaad willigheid schijnt hier in 't spel te zijn, maar lot heden zijn de nasporingen nog vruchteloos. De rietdekker G. T„ die gepasseerde week van het dak eener schuur viel, is aan de gevolgen daarvan overleden. Tengevolge eener hartkwaal overleed gisteren plotseling onze geachte dorpsgenoot de heer b/unt, veearts alhier. SPRANG. Van 20 Mei12 Juni. GEBOREN Adriana, dochter van Adriaan van Dommelen en Johanna Chabot. Elisabeth Maria, d. Yan Willem Jacobus van der Poel en Willemina Carolina van Wijlen. An- tonia, d. van Jacobus Nieuwenhuizen en Ida Kooimans. Adriaan Johannes, zoon Johannes Vos en Johanna Sara Meinouda van Zeist. Cornelia, d. van Arie Vriens en Cornelia Werther. Alida, d. van Wou ter Kruijf en Gerdina Kruijf. OVERLEDEN Cornelis Geenen," 11 maanden. Adriaan Dirk Vos, 9 maanden. HUWELIJK-AANGIFTE en AFKONDIGING: Jo hannes Vos, 26 jaren met Aaltje van Don gen, 25 jaren. Jacobus Johannes van Uijthoven, 34 jaren met Aaltje Willemina van Wijlen. 28 iaren. - Dirk Hogers, 27 jaren met Allegonda Hilkshuizen, 32 jaren. HUWELIJKEN: Johannes Vos, 26 jaren met Aaltje van Dongen, 25 jaren. Jacobus Johannes van Uijthoven, 34 jaren met Aaltje Willemina van Wijlen, 28 jaren. It t Tot onze diepe droeineid over I leed hede.ntijdig voorzien van de H. H. Sacramenten onze geliefde zoon en broederde Eerwaarde Heer Henricus Cornelis Loeff, Subdiakenin den ouderdom van 21 jaren. Baardwijk, 4 Juni 1893. Wed II. LOKI'I'-Van Hebsbkkn. Mr. J. A. LOEPP. M. C. J. LOEPF-Swkens J. II. A. LOEFP. A. AI. J. LOEFF-Van Dijck. L. J. W.' LOEFFR. K. Pr Me. P. H. LOEFF. M. Th. LOEFF. Petrus Johannes de Bakker EN Dymphana A. Santbergen, die ook namens de familie hennen dank betuigen, voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Bezooien, 7 Jnui 1893.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2