Nummer 49. Zondag 18 Juni 1893. 16e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DU BB0ÖDDÏÏ4AGSTEB. buitenland. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneerenontvan gen de nog deze maand verschij nende nummers GRATIS. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Belgie. Frankrijk. Duitschland. De Echo van het Zuiden, Waalwyhscbe cd Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 neven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zendei» aan den Uitgever. Waalwijk. Den zesden Mei was 't, dat de Rijksdag van Duitschland achtereenvolgens het oor spronkelijke regeeringsvoorstel betrekkelijk legeruitbreiding en het later door de regeering aangenomen bemiddelingsvoorstel van den katholieken afgevaardigde Huene verwierp, welke beslissing onmiddellijk werd gevolgd door de voorlezing van een keizerlijk decreet door den rijkskanselier Von Caprivi, welk gewichtig document het besluit kond deed tot ontbinding van het wetgevend lichaam. Dat is nu bijna zes weken geleden en thans is aan elk Duitsch burger, ouder dan 25 jaar, gelegenheid gegeven zijn veto uit te spreken ten gunste, hetzij van de regeering des Duit- schen rijks, hetzij van de meerderheid, 't Ging er dus Donderdag in Germanie eigen lijk om of de wil des volks dan wel de wil der regeering de overhand zou hebben en dat moest beslist worden door het algemeene, directe en geheime kiesrecht een recht, door het volk verworven na hardnekkigen kamp eerst. Hoe de kiescampagne gevoerd is weet men. voor of tegen de legerwet heeft 't geklonken en over het militairisme is in een maand tijd dan ook veel geredeneerd, doch niet zooveel dat men er de financieele zijde van het leger - voorstel om vergat. Juist door telkenmale de vraag te releveeren: „wie zal dat betalen" en door die vraag te beantwoorden nu eens ten mdeele van den landbouw, dan weder ten nadeele van handel en nijverheid, heeft men allengs gewekt een toestand van spanning en onzekerheid, die zich tot 't laatste oogen- blik duidelijk heeft gemanifesteerd en afdoen de blijkt uit het enorm aantal candidate» (1400 ruim) voor de 397 zetels in den Rijksdag, t Is waarlijk zoo iets van een Babylonische spraakverwarring op politiek gebied en het eerste gevolg zal zijn een herstemming van een beteekenis als nimmer in de parlemen- taire geschiedenis van Duitschland is te boek Naar het Fransch door W. v. R. (Overgenomen uit de Meierijec/ie Courant) Georges had zich omgekeerd en den persoon herkend, wiens stem men gehoord had. Niettegen staande zijne moeder hem wilde medesleepen stond hij stil. Mamaatjesprak hij, «daar is mijn goede vriend Gérard, die mij mijn paardje geschonken heelt." Van dat oogenblik gebruik makend naderde de persoon, dien Georges Gérard genoemd had en vervoegde zich bij moeder en kind. Jeanne was zeer ontsteld doch spande alle kracht in om het gevoel, dat haar overmeesterde, te ver bergen. Gérard zag er bleek uit, zijne wenkbrauwen beefden en in zijn hart bonsde' het. Eensklaps bukte hijnam Georges in zijn armen en omhelsde den jongen op beide wangen. «Dag, braaf ventje!" zegde hij. En hem dan weer op den grond nederzettend en zich tot Jeanne wendendging hij voort met eene stem, die duidelijk eene zekere bitterheid verried: «Men zou waarachtig zweren, madame Fortier, dat ik u schrik aanjaag!..,. Maar waarom dan toch?Gij liadt mij zooeven wel gehoord, toen ik den eersten keer uwen naam uitsprak en, in stede van op mij te wachten, verhaasttet gij den gesteld kunnen worden, terwijl zelfs na die tweede raadpleging van het kiezerscorps, de juiste sterkte der onderscheiden groepen eerst later zal blijken. Variëteiten zonder tal kan men in elke partij opmerken: progressisten, die een nationaal-liberaal tintje hebben en katho lieken, die zich als Centrum-mannen hand haven, terwijl ze Huene's voorstel zeer wel aannemelijk heeten. Onmiddellijk na de ont binding van den Rijksdag stonden de zaakjes van de regeering er goed bij door de scheuring in de vrijzinnige partij en de ver deeldheid onder de katholieke afgevaardigden, leek de verplaatsing van de 48 benoodigde stemmen in t voordeel van het legervoorstel nog zoo heel onmogelijk niet; doch de van conservatieve en nationaal-liberale zijde in gestelde pogingen tot bekorting van het algemeen stemrecht, gevoegd bij de stil zwijgendheid der regeering over de nieuwe belastingen, bedierven alles en 't zou heel met te verwonderen zijn als Duitschlands regeering, evenals zooveleu voor haar, de ervaring opdeed, dat het streven naar aller vriendschap onverstandig is. In afwachting van de eerste resultaten, zijn sommige Duitsche bladen zich weer gaan bezighouden met de vraag wanneer de nieuwe rijksdag den arbeid zal aanvangen. De uiterste termijn is 4 Augustus, zijnde 90 dagen na de ontbinding, doch zoolang zal in geen geval gewacht worden: in de eerste helft van Juli wordt de rijksdag weer bijeengewacht, doch over de alsdan te behandelen wetsvoorstellen valt nog weinig te zeggen zoolang nog niets bekend is omtrent het aantal herstemmingen. Voor zoover chans de uitkomsten in de steden bekend zijn schijnt de vrijzinnige volkspartij van Richter sterk terug te zijn gedrongen door den ontzagl-'jk gezwollen vloed der agrariërs, socialisten en anti-semieten. Ook de conservatieve partij heeft van de anti-semieter. te lijden. ?r..*.s no& Seen enkele volgeling van Richter dadelijk gekozen. Terwijl alle officieuse en officieele berichten betrekkelijk den gezondheidstoestand van den president der republiek gunst:g luiden, heeft een enkel blad een poging gedaan om uit Sadi Carnots ongesteldheid munt te slaan. Zoo wil men doen gelooveu, dat zijn dood nabij is, dat 't slechts een quaestie van eenige weken of dagen is en dat de doktoren 't allen eens zijn over het ernstige van den Advertentien 1-7 regel. J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing hSfHge«ea' ^r0T1den 2maal berekend. Advertentien voor Duitscb- 7«i,,, 5en aangnomeji i00r het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. toestand. Van deze verontrustende mede- deeling tot een bespreking van de opvolging yan Carnot, is slechts een stap en daarmede is tevens geopend een terrein voor fantasieën en voorspellingen, dat moeielijk te overzien valt. De aanvallen der stakers te Verviers op degenen, die den arbeid voortzetten, nemen toe. Bij de volksoploopen voor de fabrieken komt het voor, dat sommigen vergezeld zijn van groote honden om die „in geval van nood.,, op de politie aan te hitsen. stap. Gij wildet mij dus niet hooren! Gij wildet de vlucht nemen! Maar wat heb ik dan toch gedaan om zoo behandeld te worden?" Gérards stem klonk dof en vrij onzeker. Jeanne scheen niet goed te weten wat te zeggen en antwoordde aarzelend: ."Ik verzeker u dat gij abuis hebt. Ik had u niet gehoord en ik haastte mij om naar de fabriek terug te keeren, want eene werkster heeft mijne plaats in de portiersloge ingenomen, terwijl ik mijne boodschappen ging doen. Dat is niet zooals het behoort." «Is t waar, Jeanne Fortier, dat gij mij niet hoordet?" vroeg Gérard. «Heb ik dat niet reeds gezegd?" //Dit is geen reden voor mij om het te geloo- ven Gij gebruikt steeds alle middelen om mij mt den weg te blijven. En toch weet gij hoe gelukkig ik ben, hoe overgelukkig, wanneer ik enkele woorden met u wisselen kan!Nietwaar, Jeanne, dat weet gij zeer goed?" Mijnheer Jacques," antwoordde levendig de jonge vrouw, «begin niet weder op den toon van vroeger!.... Dat zou mij hevig pijnigen, groote smart veroorzaken." «Maar gelooft gij dan, Jeanne, dat ik geen smart in het hart draag?De koelheid van uwe ont vangst, uw wantrouwend uiterlijk zijn de oorzaak van mijn lijden, van een zwaar lijden!.... Ik bemin u, Jeanne, met al de krachten mijner ziel! Ik aanbid ul En dat weet gij, Jeanne!" «Ziet gij nu wel," onderbrak hem de jonge we duwe, «dat ik groote redenen had den stap te ver haasten om u niet te hooren?" //Kan ik dan het stilzwijgen opleggen aan mijn nart, dat van liefde overloopt? Kan ik zwijgen in uwe tegenwoordigheid, daar gij het geliefde voorwerp van al mijne gedachten zijt?Jeanne, ik bemin u Gij moet er u aan gewennen dit uit mijnen mond te hooren, dit mij bij elke gele- 2000 koetsiers-werkstakers hebben te Parijs een vergadering gehouden op de arbeidsbeurs. Een commissie is benoemd, om de vereeni- ging der pattoons de wenschen der stakers over te brengen. Carrière, een der commis sie-leden, komt weldra terug en deelt mee dat hun eischen verworpen zijn door Bixio den directeur der compagnie générale, welke tijding met een «leve de werkstaking> ont vangen wordt. Carrière stelt voor afgevaar digden naar den gemeenteraad en den mi nister van binnenlandsche zaken te zenden, om hun steun te verzoeken. De verslaggever van den Matin, welk blad op ongunstige wijze over de stakers gesproken had, wordt uit de zaal verwijderd. Twee koetsiers zullen zich naar het bureau begeven, om intrekking te eischen van het geschrevene of.... voldoening te geven met de wapens. Nauwelijks een vijfde van het gewone aan tal rijtuigen was ter beschikking van het publiek. De oorzaak is: een te hooge som, die da gelijks door de koetsiers aan de eigenaars moet betaald worden. Er komt echter bij, dat op den dag van de groote wedrennen de koetsiers niet de overeengekomen f10 moesten betalen, maar 10,877s. De werkstaking in de mijnen te La Lou- vière is geëindigd. De arbeid is hervat op de oude voorwaarden, doch de aandeelhouders zullen de'vólgende week vergaderen, om de eischen der werklieden te onderzoeken. Te Parijs is er sprake van de vaststelling genheid te hooren herhalen!" "En bij elke gelegenheid zal ik u antwoorden, dat uwe liefde eene dwaasheid is," klonk het dan uit den mond der jonge weduwe. «Eene dwaasheid! En waarom?" «Daar deze liefde tot niets leiden kan «Ik wil uw man worden!" «Nooit zal ik hertrouwen!" «Gelooft gij dat?" «Ik ben er zeker van." «Welnu, en ik ben zeker van het tegenoverge steldeEr zijn onmogelijke zaken in de we reld!...... Gij zijt jong, schoon, schoon om alle hooiden op hol te helpen. Kunt gij geheel uw leven als weduwe doorbrengen in onverschillig heid, eenzaam en verlaten?Komkom! Dat kunt gij niet!' «En toch zal het gebeuren." «Gij wilt mij om moedigen door zoo te spreken, doch niets kan eene liefde doen verflauwen, die zoo groot, zoo innig gevoeld is als de mijne Voor mij de toekomst «Zwijg, mijnheer Gérardl Ik smeek er u om! «Gij moet er aan denken, dat er nauwelijks vijf maanden verloopen zijn sinds den dood van mijn armen man en dat Pierre uw vriend was, niet tegenstaande hij onder uwe bevelen stond, mijn heer de meesterknecht." «O, dat vergeet ik niet! Doch is mijne liefde tot u eene beleediging voor hem Heeft zijn dood u uwe vrijheid niet teruggeschonken?Is het eene belediging voor hem, wanneer ik u zeg: Jeanne, de kinderen van Pierre, die mijn vriend was, zijn de mijne Laat ons eens redeneeren, Jeanne Fortier. De heer Labroue heeft u tot bewaarster der 'abriek aangesteld, nadat u het ongeluk getroffen had. Dat heeft u in de gele- legenheid gesteld den mond open te houden, meer niet, want uwe kinderen, waarvan het jongste bij eene min is uitbesteed, kosten u ban der vleeschprijzen van overheidswege, daar die prijzen voortdurend verbazend hoog blij ven, ofschoon de boeren genoodzaakt zijn hun vee wegens gebrek aan voeder voor spotprijs te verkoopen. Te Douamenez hebben zeer heftige tooneelen plaats gehad. Sedert eenige dagen was de bevolking van die plaats zeer ontstemd, wijl een Engelsch schip allerlei eetwaren boter, eieren enz. kwam laden terwijl de prijzen in het stadje buitengewoon gerezen waren. Woensdagmiddag kwam het Engelsche schip voor de vijfde maal. Het volk werd oproerig en verhinderde de bootwerkers het schip te laden. De politie kwam tusschenbeiden, zoodat men met het werk kon voortgaan. Toen een politieagent een kind dat eieren stal arresteerde, kwam het tot een geduchten strijd, waarin de politie meester bleef van het terrein. Verscheidene personen werden gevangen ge nomen. De kamer van strafrecht van het hof van cassatie, heeft Donderdagmiddag om één uur uitspraak gedaan in het hooger beroep van de Lesseps c.s. Het vonnis, uitgesproken door het hof van appèl, tegen Charles de Lesseps, Fontane en Eiffel, is vernietigd. De onmiddellijke invrijheidstelling der ap pellanten, voor zoover ze niet wegens andere veroordeelingen hun tijd moeten uitzitten, is bevolen (Ferdinand en Charles De Lesseps waren veroordeeld elk tot 5 jaren gevangenisstraf en 3000 francs boete; Fontane en Cottu tot 2 jaar gevangenisstrat en 3000 franc boete; Eiffel tot 2 jaar gevangenisstraf en 20000 franc boete. Frrdinand, die bij verstek ver oordeeld was, kon natuurlijk niet in hooger beroep komen en het hooger appel van Cottu is ongeldig verklaard omdat hij zich niet ge vangen had gegeven.) MITTELBEXBACH, 15 Juni. In de mijn Frankeuholz, in den Paltz, zijn heden door het ontploffen van mijngas 13 personen op slag gedood. BERLIJN, 16 Juni (11 uur 's avonds.) De uitslag van 312 verkiezingen is bekend. Ge kozen zijn 33 conservatieven, 15 nationaal- liberalen, 6 leden der rijkspartij, 3 leden der vrijzinnige vereeniging en 5 der vrijzinnige volkspartij, 1 wilde20 sociaal-democraten den vol geldIk verdien vijftien franken per dag, vier honderd vijftig franken per maand, vijf duizend vier honderd per jaar. Dat zou voor u en voor de kleinen een aangeriaraen welstand opleveren, haast een fortuin; want gij zijt spaar zaam, raaijamc Fortier, en werkzaamEn bovendien koester ik nog een bijzonder idéé, groote idéés Wij zouden rijk kunnen worden Wie weet of ik den een of den anderen dag niet zelf patroon zal worden?Dan zouden wij iets voor de kinderen kunnen doen, en gij zoudt eene gelukkige vrouw zijn, eene gelukkige moeder. En dat hangt slechts van u af, van u alleen Ik smeek er u om, blijf niet langer weigeren Ik bemin u, ik bemin u zoozeer, dat om u te bezitten ik in staat zou zijn de grootste dwaas heden te begaan 1 De hartstocht maakt geen be rekeningen, deinst voor niets terug. Ik wil, ik zal u bezitten 1 Noodzaak mij niet dwaasheden aan te vangen I Ik zou er later spijt van hebben, wanneer het te laat is." Jeanr.e stond haastig stil en staarde den mees terknecht strak in de oogen. «Luister, Jacques Gérard," sprak zij dan op een toon, die door ontroering minder duidelijk was, «dit is nu de vierde maal, dat gij mij steeds op verschillende wijze van uwe liefde en uwe ver wachtingen spreektIk geloof dat gij oprecht zijt «Oprecht!" onderbrak haar Gérard. O ja, ik ben oprecht, dat bezweer ik u 1" 'Laat mij eindigen. Uwe aanzoeken vereeren mij. zij zijn een teeken uwer achting voor mijn persoon. Ik geloof volkomen aan uwe goede be doelingen, doch ook heden moet ik u antwoorden wat ik steeds heb geantwoord«Ik wil weduwe blijvenNooit zal ik hertrouwen!" Jacques Gérard voelde zijn hart ineenkrimpen; t scheen alsof het op het punt stond te breken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1