Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. De manufacturen en confectiewinkels verkeeren blijkbaar in gunst igen toestand. De handel in koloniale waren neemt steeds toe. De ambachtsnijverheid heett geen reden tot klagen. Voort durend wordt er in het centrum der gemeente, maar vooral in de Stationsstraat en in de Nieuwstraat gebouwd. Voor de vele nieuwe ambachts- en burgerwoningen in laatst genoemde straat is het zeer te wensclien dat er spoedig gevolg worde gegeven aan de geprojecteerde sanitaire verbetex-ings- plaunen. Men wachte niet met de uitvoering tot het te laat is. Gasfabriek. Ook dit jaar werden aan de gasfabriek verschillende verbe- teringen aangebracht, vooral het gevolg van toenemend gasver bruik, waarin door de vex-meei-dex-de productie moest voorzien worden. Kleine ovens werden gesupprimeerd en daax-voor andere van beduidend meer capaciteit in de plaats gesteld. Meer andere doelmatige wijzigingen werden gemaakt en het vooruitzicht bestaat, dat verdere verbeteringen en niet onbelangrijke ver bouwingen zullen volgen. Teekenschool. De teekenschool werd, evenals vorige jaren weer druk be zocht zoowel door jongelui uit de omliggende plaatsen als door inwoners van Waalwijk zelf. Het groote nut van deze instelling voor alle ambachtslieden behoeft dan ook geen uitleg. Vooral met het oog op het ondex- wijs in 't patx'oonsnijden is de teekenschool voor onze indus- triëele gemeente van zeer groot belang. Zooals gewoonlijk werd de cursus op den eersten Maandag van October door de commissie geopend en door haar op 31 Maart d. a. v. gesloten. Het schoolgeld bedroeg voor de leerlingen uit de gemeente f2.en voor buitenleex-liugen f5.over den geheeleu cux-sus, bij tien lesuren per week, dagelijks uitgezonderd Zondag en Zaterdag. Waalwijk leverde 31 leerlingen. Baardwijk 2 Bezooien Sprang Kaatsheuvel Drunen Nieuwkuik Elshout 1 Naar huu bex'oep vex'deeld als volgt 13 Huisschildex-s. 10 Tinxmex'lieden. 8 Schoenmakers. 2 Rijtuigmakers. 2 Kopex-slagers. 2 Kweekelingen lager onderwijs. 1 Metselaar. 10 nog zonder bepaald beroep, naar leeftijd vex'deeld 15 leerlingen van 12 tot 14 jaar. 10 jj 14 10 9 16 18 14 v n boven 18 De commissie bezocht en corps en ook de leden afzondei'lijk van tijd tot tijd de schoolbij welk bezoek zij zich van de vorderingen der leerlingen mochten overtuigen. Scheepvaart Waalwijk. Het aantal schepen onze lxaven in- en uitgevaren, bedroeg 597 met 38050 tonnenlast. Aan haven en kaaigelden wex'd ontvangen de som van f1996,25. Scheepvaart en scheepstimmerwerf te Waspik. Van uit de gemeente Waspik varen p.m. 105 ijzeren en houten zeilschepen, waarvan de eigenaars aldaar zijn gedomi cilieerd. Er bestaan vier sclxeepstinxmex'werven voor ijzeren en houten schepen. Gedurende 1892 wex'den aangebouwd 15 ijzeren sche pen met eexx gezamelijken inhoud van 2680 tonnenlast. Ter reparatie wex-den op de helling gebi'acht 104 ijzeren en 48 houten schepen, met een gezamelijken inhoud van 12160 tonnenlast. Gemiddeld wax*en hieraan werkzaam 118 pex'sonen. In den loop van het jaar werd aan de werf van de firma P. A. Ruitenberg eeue sleephelling gemaakt, waax-op schepen kunnen worden gehaald van 800 a 900 tonnenlast. Noordbrabantsche Stoomtramweg Maatschappij. Hoewel de Noordbrabantsche stoonxtramweg-Maatschappij te Tilburg Gijn Tilbux'gIVaalwijk) bij vonnis der rechtbank te Bi'eda in dato 24 Aug. 1892 in staat van faillissement verklaard is, wexxl de exploitatie xnet toestemming dier rechtbank door curatoren voortgezet. Er worden pogingen in 't werk gesteld de concessie met de eigendomxnen van den tramweg te verkoopen. De publieke veiling zal eerstdaags wox'den geannonceerd. Handel. Huiden. De nxax'kt voor buitenlandsche huiden liep in 1892 voox-tdu- rend terugen kwam er nu en dan al vraag van eenig belang, spoedig volgde daarop weder eene min of meer beduidende reductie. De periodieke veilingen te Antwerpen en Havx*e, die in 't begin niet al te gunstig opgenomen wex-den, hadden ook, zoowel als de gewone verkoopen uit de hand, te lijden door het verbod van uxtvoer, tengevolge van cholera en daarmede ge- paai'd gaande quarantaine. In de maand October kwam er meer vertrouwen en stegeu de prijzen geregeld bij fiinken handel tot einde December, op welk tijdstip op de voornaamste Eux-opee- sche nxarkten slechts ruim de helft van den voox-raad van 't vorig jaar aanwezig was. Uit deze oorzaken volgden speculatieve handelingen door importeurs, die sterk iu de hand gewerkt werden door de om standigheid, dat de slachting op de voornaamste productie- plaatsen in Zuid-Amerika veel later begon, en dus beduidend veel minder opleverde dan voi'ige jaren op het correspondeex-end tijdstip. Omtrent den invoer van Antwerpen naar Holland ontving de Kamer opgaaf van het approximatieve cijfer, ten getale van p.nx. 150,000 stuks huiden. Daaronder zijn niet begrepen de liuiden, die transito vex-zonden zijn, b.v. die ladingen welke direct van La Plata komende, Antwerpen aandoen en vaxxdaar naar Rottex-dam of Amsterdam verzonden wox'den. Van de boven bedoelde 150,000 stuks kan men veilig aannemen dat er minstens de helft voor de provincie Noordbrabant in bestem ming kwamen. Men begroot den invoer ixit Engeland (Londen en Liverpool) ixit. Fi'ankrijk (Havre) en uit Duitschland (Ham- bui'g enz.) te zamen nog oneindig grooter, doch daaromtrent zijn ons geene vertrouwbare gegevens verstrekt. In Java buffel- en runderhixiden en andere bijkomende soox-ten uit Nedex'landsch en Engelsch Indie was de handel weer druk, doch met fractioneel lagere prijzen. De markt sloot op 't einde van 't jaar tamelijk vast. De daling van inlandsche huiden exx vellen bleef het geheele jaar aanhouden. Geen enkel moment kwam er eenige verhooging of verbetei'ing in de prijzen. Er wax-en zelfs oogenblikken, dat het artikel niet te plaatsen was. Op einde 1892 sloot de max'kt met eene daling van 10 a 20 pet. op alle soorten, bijna geene uitgezonderd. Paax-denhuiden konden bij lagei'e prijzen vlot vex-kocht wox'den, zoodat daarin vrij veel omging. Leder. Als centrum van de ledex-- en schoenenindustrie is de handel in leder en schoenmakersfournitureu en alles, wat hiermede in verband staat, in deze plaats en omstx-eken zeer belangrijk. Vroeger bloeide deze tak van handeldie gecombineerd en ook door eenige kooplieden geheel afzondei'lijk gedreven wordt. Er gaat nog altijd veel om, ondanks de toenemende concur rentie van binnen- en buitenlandsche fabrikanten en handelaren. Men acht voor het tegenwoox-dige echter uitbreiding van zaken in deze branche niet gewenscht. Dientengevolge hebben enkele levex'anciers hunne zaken ook ingekrompen. De winsten, althans wat betreft de fijnex-e artikelen, zijn nog loonend genoeg, als de betalingen, waarover met recht geklaagd wordt, maar iets beter en vlotter gingen. Dit punt echter is al meermalen in ons verslag bespx-okenzoodat, wij hier met een uitvoeriger relaas slechts in hei'halingen zouden treden. De prijzen van het zooileder oudex-gingeu geene noemenswaardige verandering. Men besteedde voor licht zoolleder van 10 tot 12 Kg. f0 90 tot f 1,20, van 13 tot 15 en 16 Kg. f 0,95 tot f 1,25 fl,30 16 18 ,,1,00 „1,35 19,20,, 21 1,20 1,40 a 1,50. Inlandsche ruggen van 12, 13, 11 tot 16 Kg. f 1,20 tot f 1,50 per Kg. naar qualiteit. Voor lc soox't paardenleder f2,a f2,30 per Kg. t 2° ,.1,75 „„1,80 3° „1,50,, „1,60 Gezouten stuiten f3,75 a f4.50 naar gelang van qualiteit en breedte. Stuiten van 't zink f 4.50 5,50 naar dito. Schors. Dewijl er vele partijen schox-s van het gewin 1891 onverkocht bleven, was de handel niet geanimeerd en wilden de looiers de lxooge prijzen die vooral in de Graafschap en omstreken ge vraagd wex-den, niet besteden. Slechts enkele partijen werden xnet eene vermindering van 5 a 10 pet opgeruimd. Het gevolg hiex'van was dat vele looiers de aangeboden partijen voorbij gingen en zich met iets mindere qixaliteit behxelpen. Schors- handelai'en en groote bosschers vertrouwden te veel op de mooie en goede qualiteit van dit jaar (1892) en vex-onderstelden, dat de prijzen voor hunne waar eex'der zouden stijgen dan dalen, omdat de overjarige schors slecht gewonnen was en er van dat gewin nog veel onverkocht bleef. Dit veroorzaakte echter veel teleux-stelling. Er werd weinig of niets meer vex-kocht en men moest besluiten tegen mindere prijzen aan te bieden. Wel kwamen daardoor eenige zaken voor onmiddellijke behoefte tot stand, doch xxxeu kan met grond verwachten, dat er nog puike ovei'jai'ige (1892) schox-s zal blijven zitten. De prijzen liepen in het oogloopend uiteen. Voor prima Geldex-sche schors f3,91 a 4.25 per 65 Kg., terwijl nxen voor afwijkende waar f2,50 a 3,25 besteedde. Eransche en Belgische schors wex-d dit jaar minder aange voerd, omdat de qualiteit van het binnenland uitstekend was en men met de prijzen niet kon concurreeren. Er werden enkele kleine partijtjes schors uit de Baronie van Breda hier ingevoerd. Vroeger wex-d deze uitmuntende waar hier veel verbruikt, maar de prijzen waren altijd te hoog. Thans schijnt men in die stx-eek verstandiger te wei'k te gaan, om niet meer zulke wilde hooge pi-ijzen te besteden. De looiers en schorshandelaai's uit de Langstraat zullen van zelf weer als zij aan billijke prijzen kunnen koopen, op deze qualiteit terugkonxen. Evenals vorige jaren was de aanvoer en het ver bruik van vreemde looimiddelen beduidend. De prijzen der meeste soorten waren belangrijk lager. Granen. De oogst van 1892 was voor alle granen gunstig, de qualiteit der rogge en tarwe zeldzaam goed en levex-de daarenboven een ruim beschot op. De prijzen ondergingen dientengevolge eene groote daling, te meer daar de aanvoer van het buitenland weder overvloedig was. De aanvoer van tarwe uit Amerika, vooi-al na den nieuwen oogst, was belangrijk. Anxerikaansclx meel wex-d veel aangevoex-d en deed onze biunenlaudsche fabri kanten enox-me concux-x-entie aan. De aardappelenoogst was buitengewoon groot. De vrucht was over 't geheel goed van snxaak en voedzaam, hetgeen op de gx-aanconsunxptie van veel invloed was, zoodat de aanvoer van granen in onze haven iets minder bedroeg dan 't vorig jaar. De gemiddelde prijzen hier ter beurze wax-en als volgt Rogge ƒ5,a ƒ6,25 per H.L. Wintex-tarwe -7,-8.50 n Zomertarwe - 6,- 7, Wintergerst - 5,n - 5,50 n n Zomergerst - 3,75 - 4,75 Haver -7,75 -8,50 100 KG. Kookerwten -7,50 -8.25 H.L. Voererwten -6,50 n -7,25 Koolzaad - 9,30 -10, n Wordt vervolgd. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvan gen de nog deze maand verschij nende nummers GRATIS. Niet geheel onmogelijk heeten sommige organen der oppositie in Duitschland 't, dat de xegeering in zake haar (lees Huene's) legervoorstel, haar zin krijgt en zelfs zijn er, die reeds over die mogelijkheid ernstig dis cussieeren. Ziedaar in weinige woorden het resultaat van de raadpleging der natie van 15 dezer een resultaat, dat echter, zelfs al mochten de vurige wenschen van conserva tieven en uationaal-liberalen in allen deele verwezenlijkt worden geen precedent stelt voor de samenwerking tusschen den nieuwen rijksdag en de regeering gedurende de eerst volgende vijf jaren. Voor een deel is deze wijziging in de opinie over den loop van zaken in de allernaaste toekomst, een gevolg van de besliste nederlaag der vrijzinnigen en voor een ander deel is de overwinning der sociaal-democraten er de oorzaak van. De publicatie van het aantal stemmen, allerwegen in Germanie op de aanhangers van de soci aal democratie uitgebracht, heeft een geduchte agitatie gewekt: men heeft zich allerlei schrik beelden gevormd van een meerderheid der sociaal-democraten binnen een zeker tijds verloop en zoo is de mogelijkheid ontstaan op een aaneensluiting tusschen de „bour geoisie" tegen het dreigende monster, dat men sociaal democratie heet, en die mogelijkheid trachten bladen van zeer uiteenloopende rich ting werkelijkheid te doen worden, zoodat bij de herstemmingen veler parool zou zijn voor of tegen de socialisten, wat de regeering gewis ten goede zou komen. Op de houding der nieuwe afgevaardigden tegenover de leger»et kan de overwinning der sociaal-democraten van zeer gr-xoten in vloed zijn: alles liever dan sociaal-democra tisch, ziedaar wat de meening is, niet alleen van de trouwe regeeringsnxannen, doch ook van anderen minder gewillig ja en anxen zeggend op alles wat de regeering gewenscht of noodig heet. Zoo is dus het resultaat van Donderdag ten gunste van 24 sociaal-demo craten en 84, die in herstemming komen voor de regeering niet zoo heel slecht te minder, daar de verliezen der vrijzinnigen enornx grooter zijn dan de aanwinst, waarop de sociaal-democraten zich kunnen beroemen. De conservatieven zullen eer in aantal zijn toegenomen dan verminderd en de nationaal liberalen eveneens. Tegenover die verblij dende feiten voor de naaste toekomst staan echter min heugelijke overwegingen, wat 't verder bestaan van den rijksdag aangaat. De anti semieten en de agrariërs hebben veld gewonnen en die kunnen't der regeering zeer lastig maken als 't handelsverdrag met Rus land in behandeling komt, als moet gezocht worden naar hulpmiddelen om in de uitgaven, door de legerwet veroorzaakt, te voorzien enz. Alles te zamen genomen, kan de regeeriug van Duitschland voor 't oogenblik tevreden zijn. al is er dan ook geen voldaanheid mo gelijk, waar zoo velen, ook teu platten lande, hun votum hebben uitgebracht ten gunste der sociaal- democratie. Het hoofd van 't Fransch gemeenebest is weder aan de betere hand Nu echter is weer de minister president Dupuy ongesteld geworden. In zijne plaats presideerde Zaterdag de grootzegelbewaarder Guérin den ministerraad, waarin door minister Develle werd medegedeeld, dat de petroleum- overeenkomst met Rusland is geteekend, en waarin voorts de secretaris voor koloniën, de heer Delcassé. weer minder gunstige tijdingen uit Siam ter tafel bracht. De stam waarmede men reeds vroeger moeilijkheden had, nam opnieuw eene vijan dige houding aan. Voorts schijnt de Sia- meesche mandarijn te Cammon zich aan snood verraad te hebben schuldig gemaakt, door een Fransch detachement van 14 man, dat hem zoogenaamd tot vrijgeleide gegeven was, te doen omsingelen en afmaken, waarbij de mandarijn zelf den bevelvoerenden Franschen officier doorstak. Wegens een en ander is door den Fran schen zaakgelastigde aanstonds eene audiëntie bij den koning van Siam gevraagd, terwijl tevens een admiraal Humann is gelast on middellijk met zijn eskader van Saigon naar Bangkok te stevenen. Dat is dus weer voor Frankrijk een over zeesche moeielijkheid te nxeer. In Servie heeft, na de eedsaflegging des koningshet geheele kabinet zijn ontslag ingediend, omdat het „zijn taak als afgeloo- pen beschouwde." Z M. belastte echter den heer Dokitch op nieuw met de samenstelling van een nieuw ministerie, en deze verving toer. alleen den minister van oorlog Frassanovitch door den heer Grovitch. Zaterdag heeft aan de Duitsche autoritei ten de plechtige overgave plaats gehad van de overblijfselen van 25 strijders, van wie men zeker wist, dat het Duitschers waren, die in den slag bij Gravelotte gesneuveld zijn. Vrijdag waren de beenderen opgegraven, om Zaterdag vervoerd te worden naar het kerkhof van Amanvillers. Drie bataljons Fran sch e troepen, in groot tenue, met omfloerste trommen en vaandels, onder bevel van gene raal Jarnont, begeleidden den stoet tot de Duitsche grenzen. Daar wachtten eenige af- deelingen onder bevel van generaal Von Haseler, commandant van het 16 legercorps en vele officieren te voet en te paard.Verder een groote menigte toeschouwers. In twee rijtuigen bevond zich de commissie, belast met het overnemen van het gebeente der dapperen. Nadat 'it geschied was, noo- digde generaal Von Haseler generaal Jaraont uit, het Duitsche grondgebied te betreden en de eerewacht te inspecteeren, wat deze deed, doch aan het verzoek de plechtigheid op Duitsch grondgebied ten einde bij te wonen, gaf hij geen gehoor. Zaterdag is te Billancourt, in twee af gelegen koepels, de vrouw gearresteerd van een vroeger te Bar sur Seine aangehouden anarchist en een Belgische anarchist, die zich bezig hielden met het maken en uitgeven van valsch geld. Alles wat daarvoor noodig is, was voorhanden en is evenals tal van valsche 2 francs-stukken in beslag genomen. De werkstaking der huurkoetsiers blijft voortduren; ook de schoonmakers der rijtuigen en de stal nechts hebben zich aangesloten. Ze eischen een vast salaris, in plaats van het gebruikelijk tcoienstelsel. Een commissie uit de stakers heeft Zaterdag den gemeenteraad verzocht, als scheidsrechter op te treden, onder belofte om zich aan de uitspraak te zullen onderwerpen. Slechts 15 a 1800 rijtuigen waren beschik baar, waarvan eigenaars van slechte rijtuigen en afgeleefde dieren gebruik maakten, om verschrikkelijk hooge sommen te eischen, ten deele ten bate der stakers. De voortdurende droogte heeft eene ont zettende ophooping van vleesch op de Lon- densche centrale markt ten gevolge, daar het vee wegens gebrek aan voedsel geslacht moet worden. Uit Harlingen en Rotterdam zijn er in de laatste dagen honderden geslachte schapen aangevoerd, die bijna alle wegens bederf ongeschikt voor de cousumtie verklaard moesten worden. Volgens de officieele Labour Gazette heeft de werkstaking te Huil aan de wel vaart van Huil een geduchten knak gegeven. Honderden dokwerkers, die vroeger geregeld werk vonden, zijn nu gedeeltelijk bezig of loopen geheel leeg. Jaren zal het waarschijn lijk duren voor de stad de gevolgen van de werkstaking te boven gekomen is. De onderofficier Haag is te Wtlrzburg wegens mishandeling van ondergeschikten veroordeeld tot degredatie en vier maanden gevangenisstraf. Te Breslau heeft Zondagavond laat een opxoer plaats gehad van een duizendtal personen. Drieentwintig personen zijn gear-

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2