A Advertentién, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. COENRAAD N1C0LAAS MARIA SMITS Petronella Schoenmakers, Als men de fransche bladen doorziet en dan waarneemt hoe sinds de kamerzitting van Maandag de ruimte afgestaan aan ont hullingen of aankondiging er van, steeds grooter wordt, dan zou men waarlijk gaan gelooven aan het begin te staan van een nieuwe schandaal zaak, de Panama geschie denis verre overtreffend; het zou nl. zijn een hoogst ernstig geval van hoogverraad, terwijl bij Panama de geldquaesties de voornaamste waren. Heel helder maakt de lectuur van hetgeen „Cocarde" en „Journal" ten beste geven, de aangelegenheid nietdoch zooveel schijnt toch zeker, dat Clémenceau, de ex-leider der radicalen, Engeland zou hebben gediend, zou hebben gestreden voor de belangen van het vereenigd koninkrijk in zake de ontruiming van Egypte en voor die goede diensten zou beloond' zijn met Engelsche ponden. De „Cocarde" voornamelijk is het, die uiterst gewichtig en geheimzinnig doet: „het geheim interesseert het geheele land en de documen ten zijn zóó belangrijk dat eerst de minister er kennis van moet nemen, met welke aan gelegenheid Millevoye door het blad belast is" In hoever een langdurig samenzijn tus- schen Millevoye, Morés, Dion en den premier Dupuy, in verband staat met genoemde ont hullingen, is moeielijk te zeggen, de „Cocarde" put zich uit om de zaak een zoo interessant mogelijk tintje te geven, door te vertellen, dat meergenoemde papieren af komstig zijn uit een kist van de Engelsche ambassade te Parijs en dat de inhoud er van duidelijk bewijst de ontvreemding van zeer gewichtige diplomatieke stukken ten nadeele van de Fransche regeering, door een Fransch staats man, betaald door Engeland. De Justice, Clémenceau's orgaan, is zonder eenige vrees voor de te verwachten onthullingen of houdt zich ten minste zoo; zeg maar alles wat ge weet aldus roept het blad den heer Mil levoye toe en toon wat ge hebt, doch trek u niet terug als T op bewijzen aankomt. Dit alles in aanmerking genomen werd voor de kamerzitting op Donderdag wel eenige beroering verwacht. Omtrent die zitting seint de particuliere correspondent van de N. R. Ct. het volgende: De belangstelling voor de vergadering van Donderdag "was wel gaande gemaakt, met eene zorg eene betere zaak waardig, door de halve onthullingen van „la Cocarde.* Door de bezoeken, van den markies de Morés, in gezelschap van Millevoye en Déroulède, aan den minister van binnenlandsche zaken en aan den premier was zij tot haar hoogste punt gebracht. Toen ik te twee uren in de kamer kwam, was alles, galerijen en tribunes, reeds propvol en buiten de vergaderzaal had men zich eenen weg te banen door de men- schenmassa, wachtende op de mogelijkheid van nog een plaatsje te krijgen en op nieuws. Alle ministers waren present. Van de kamer leden zullen slechts de zieken of de dooden hebben ontbroken. Clémenceau zat onver schillig als altijd rond te kijken; van zenuw achtigheid bij hem geen spoor. De warmte in de zaal was ""ontzettend. Het geheele ver loop der vergadering zal ik hier niet schetsen Laat ik dadelijk komen tot hoofdzaakde beloofde onthullingen. De vraag van Millevoye werd spoedig in eene interpellatie omgezet, en toen de minister Dupuy op drie vragen helder en duidelijk geantwoord had, de verzekering gevende dat waar de kamer meende dat hij onvolledig was geweest, zij dit slechts had te zeggen, besteeg Clémenceau de tribune en sommeerde Millevoye zijne beschuldigingen te staven Aan dien eisch gaf Millevoye ge hoor, maar eenmaal aan het spreken, zocht hij zich op allerlei wijze aan eene lezing der bewijsstukken te onttrekken. „Lezen! lezen!" schreeuwde de kamer, en eindelijk begon Millevoye. Wat hij zeide en voorlas betee- kende niets. Brieven waren het, overgeschreven volgens zijn beweren door eenen bewoner van° het eiland Mauritius en afkomstig van het Engelsche gezantschap te Parijs. Telkens werd de naam Clémenceau er in genoemd, maar daarnaast kon men vernemen dat de wet op het beleedigen van gezanten van vreemde mogendheden niet was uitgelokt door den Duitschen keizer, maar door den vorst van Monako; dat de opvolging van Waddington te Londen door Ribot verzekerd was. Er werd gesproken in die brieven over het meliniet, over den staatsgreep van den koning van Servie, over den toestand in Belgie, over de strooming in de openbare meening tegen de Freycinet, over een bezoek van oorlogschepen aan den sultan. Telkens ging er een schaterend gelach op. Men heeft den draak met u gestoken, riep Boissy d'An- glas; wat gij daar voorleest is onzin. Als dat waar was, repliceerde Millevoye, zouden én Develle èn Dupuy niet met zooveel ernst van mijne stukken hebben kennis genomen. Ik heb dadelijk gezegdverzekerde de minister Develle, dat ik geloofde dat gij het slachtoffer waart van eene treurige mystificatie. Millevoye ging voort met lezen, telkens geheel onverstaanbaar. ./Luider! luider!klonk het uit de vergadering. »Het spijt mij, maar ik ben juist heden wat slecht bij stem," was het onverschillige antwoord. Daar laat zich Déroulède hooren, die, getroffen waarschijnlijk door de treurige figuur van zijn partijgenoot, uitroept: »Ik verlaat de vergadering, ik wil niets meer met de politiek te doen hebben, ^n zich met zijn lange armen eenen weg naar den uitgang baant. Steeds meer in het nauw gebracht, komt Millevoye eindelijk met een papier voor den dag, dat hij uit een couvert neemt en zorgvuldig openvouwt. »Zie- daur het meest vernietigend stuk, gezegeld met het wapen der Engelsche ambassade en onderteekend Leester „Ce document est vrai. Het was eene lijst van personen, die geld zouden getrokken hebben van Engeland en een der eerste namen daarop was d'\e van Burdeau, den oud minister van marine, met 2000 franken. Clémenceau en eindelijk zelfs Rochefort volgden. Een helsch geschreeuw vervult de kamer. Niemand bijna, die nog geloof slaat aan dezen, onzin. Burdeau staat op, protesteerende van zijne bank. Geen woord is te verstaan, en zoo gaat de verga dering voort tot eindelijk Millevoye met een cynische kalmte al zijne papieren, het eene na het andere, en ten slotte ook de leege portefeuille aan den voorzitter ter hand stelt. Hij daalt de tribune af onder een waar gehuil der vergaderden, nadat hij nog eerst het voorbeeld van Déroulède gevolgd en eveneens ontslag genomen had. Zijn vriend en partij genoot Barrès geleidt hem tot buiten de kamer. Déroulède, Millevoye en het Boulangisme hebben met den dag van heden voorgoed afgedaan, en Clémenceau is nog eenmaal overwinnaar gebleven. Met de motie-Maujan, welke de kamer met 389 tegen 4 stemmen - vele afgevaardigden hebben niet aan de stemming deelgenomen— heeft goedgekeurd, kan Clé menceau den strijd aan de stembus weer met een kalm gemoed afwachten. Met betrekking tot de p >sitie van Engelands regeering loopen er allerlei opzienbarende geruchten, ten aanzien waarvan 't moeielijk is op te maken of zij de vrucht zijn van een of anderen fantasie-rijken kop, of zij in de wereld zijn gekomen tengevolge van een paring tusschen den wensch en de werkelijk heid, dan wel of er eenige waarheid aan ten grondslag ligt. Van een scheuring van ern- stigen aard in het kabinetGladstone spreekt men en als aanleiding daartoe noemt men des premiers streven om home-rule, 't koste wat het wil, er door te krijgen in het lager hui?, terwijl enkele zijner collega's 't toch ook wel raadzaam vinden zoo af en toe eens iets anders ter hand te nemen om bij een waar schijnlijke nieuwe raadpleging der natie, een volledige nederlaag der liberale partij te voorkomen. De mogelijkheid op een breuk tusschen nationalisten en liberaleu is voor 't oogenblik weer kleiner, dank zij een accoord tusschen de verschillende fracties over de financieele zijde van het home-rule-vraagstuk. Het lagerhuis behandelde Woensdag twee nieuwe amendemen op artikel 4 der home- rule-wet en verwierp ze achtereenvolgens met 42 en 41 stemmen meederheid. Dat 't er voor de op vacantie beluste afgevaardigden leelijk uitziet, blijkt wel uit de mededeeling van een lid der regeering aan een nieuws gierig conservatief. Vóór 31 December zal de stemming wel hebben plaats gehad aldus luidde het bescheid doch in elk geval duren de zittingen onafgebroken voort tot het votum plaats heeft. Tengevolge van den dynamietaanslag te Madrid zijn gedurende den nacht huiszoe kingen gedaan bij verscheidene anarchisten en zijn eenige personen gearresteerd. De man, die bij den aanslag omkwam, was niet de directeur, maar de redacteur van de Anarquia (de Anarchie)de directeur en al de redacteurs van het blad zijn gearresteerd; belangrijke documenten bij hen in beslag genomen, bewijzen, dat er een complot bestond om in Madrid en in de provincie ontploffin gen te veroorzaken. Alvarez, dat is de naam van den gedoode, was belast met de vernie lingen te Madrid. Het doel was in de eerste plaats Canovas te dooden. Men wachtte tot hij uit de kamer terugkwam. Het toeval wilde, dat omstreeks dien tijd een rijtuig voorbij de saamgezworenen reed, en nu meenden dezen, dat het Canovas was die zich naar huis begaf. Onverwacht sprong de bom en doodde Alvarez, wiens arm op een groeten afstand gevonden is. Zijn mede plichtige ontving over het heele lichaam en aan het hoofd ernstige wonden. De zaak wordt ijverig onde. zocht. Alvarez ging door voor het hoofd der anar chistische partij in Spanje. Hij was corrector geweest in verscheiden drukkerijen van dag bladen te Madrid en was steeds zeer elegant gekleed. een ander, een collier van lord Salisbury, een horloge met edelgesteenten van lord Roth schild een zilveren thee servies van baron De Worms. Voorts zijn er een waaier van struisveeren van de ie Londen gevestigde Zuid Afrikaners en duizend bosjes brand hout van het Leger des Heils. De Siameesche regeering heeft thans aan de Fransche doen weten, dat zij den aanval, waarvan de Fransche resident Grosburin en eenige soldaten het slachtoffer zijn geworden, diep betreurt. Zij is bereid met Frankrijk in onderhandeling te treden over de schadeloos stelling te verleenen aan de familien der slachtoffers en over het straffen der schul digen. Het stroomt huwelijks-cadeaux voor den hertog van York en prinses May. Ruim twee honderd van de fraaiste staan in Richmond Lodge uitgestaldpaarlen van een Indisch prins, een in turkooizen gevatte diamant van Ter gemoelkoming in de behoette aan vee voeder heeft de Pruisische minister van open bare werken de tarieven op de Pruisische spoorwegen voor turfstrooisel, zemelen, maïs, lijnkoeken, rapen, stroo enz., voor onbepaal- den tijd aanzienlijk verminderd. Sedert eenigen tijd hebben er in zekere Duitsche regimenten op de grens herhaaldelijk gevallen van insubordinatie plaats gehad. Een soldaat is door den krijgsraad te Straatsburg tot zes jaar en een maand gevangenisstraf veroorde:ld wegens majesteitschennis en aansporing tot verzet. Hij had in een brou werij te Metz liedjes gezongen, beleedigend voor den koning van Beieren en zijne makkers opgewekt mee te doen. Dat is sedert het begin van het jaar reeds de zesde veroordeeling, die door den krijgs raad wegens dergelijke feiten uilgesproken is. In Metz maakt men reeds toebereidse len met het oog op de komst des keizers. Toch is het nog niet zeker, dat de groote manoeuvres zullen plaats hebben. Dit hangt af van een onderzoek, dat op het oogenblik van wege de militaire administratie ingesteld is. Het vorige jaar heeft men ze niet ge houden wegens de cholera en thans, nu de puiten en beken bijna overal droog zijn, vreest men niet genoeg water te zullen hebben voor de cavalerie van de beide legercorpsen. Arbeidersvereenigingen van andere plaatsen hadden den Berners hulp beloofd, doch nu er militairen gekomen zijn, blijven ze natuur lijk weg, zoodat verdere buitensporigheden niet zijn voorgekomen. In hechtenis bevinden zich nog ongeveer 70 personen, terwijl van de verwonden niemand gestorven is. De Tagwacht, het orgaan van de Bernsche ar beiders, beweert natuurlijk, dat de politie de oorzaak is van het opstootje, maar het is gebleken, dat Bernsche metselaars en hun helpers tegenover de Italianen zeer ruw op getreden zijn; volgens her Berner Tagblatt hebben ze zich zelfs niet ontzien Italiaansche grijsaards te mishandelen en zich niet ge schaamd een Italiaanschen jongen geducht af te ranselen. Een groot aantal Italianen zoc ht, in den grootsten angst, elders werk. De Ita liaansche gezant heeft bij den bondsraad we gens het gebeurde een klacht ingediend. Dat het opstootje zorgvuldig voorbereid was blijkt o.a. hieruit, dat de arbeiders voor ge neeskundige hulp gezorgd hadden en ook voor een draagbaar. Te Brunn hebben opnieuw ongeregeldheden plaats gehad. Een bataljon dragonders, ge roepen om de orde te handhaven, is met een hagelbui van steenen begroet, zoodat een aan val met den sabel werd gedaan. Verschei dene werklieden zijn gewond; talrijke arresta- tien hebben plaats gehad. De politie heeft te Kladno meer dan 100 stakers aangehouden, die eene geheime vergadering hielden in een herberg, waar de hoofden der sociaal democraten tegenwoordig waren, om geld aan de stakers te geven. De staking is thans geëindigd. Te Dux moeten de arbeiders in de goudmijnen, ten getale van 5000, het werk gestaakt hebben. Gisterenavond heeft een botsing plaats gehad tusschen de stakers en de gendarmes, waarbij één werkman gedood is en twee ernstig gewond zijn. De Standard ontving uit Moskou het be richt van een schrikbarende ramp, welke heeft plaats gehad te Romano Borrisoglebsk, nabij Jaroslaw, tijdens een kerkelijk feest, dat door tal van pelgrims werd bijgewoond. Door het geroep van brand in de kerk ontstond er eene paniek, bij welke 126 vrouwen en 10 mannen werden doodgedrukt, terwijl anderen doodvielen, toen zij uit de ramer. sprongen. Bovendien moet een twintigtal menschen noodlottig zijn gekneusd. Het is gebleken dat het geroep van brand is aangeheven door eene dievenbende, welke op die wijze ge makkelijk wilde kunnen rooven en plunderen. WAALWIJK. Zondag 25 Juni 1893, 's namiddags 6 uur, concertaangeboden door den koninklijken doelen „Recht door Zee", in den tuin bij den heer Bezier, door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien. Zie programm&s. o pgang maakte, hare medewerking heeft toe gezegd voor de matinée, kermis Maandag door de liedertafel Oefening en Vermaak te geven. Op de uitvoerende repetitie vati deze vereeniging, verleden Zondag gehouden, had den de aanwezigen het genoegen kennis te maken met een nieuwen zangerden heer v. R.... alhier, die o. a. zong de solo uit Ave Maria, van Abt. Voor zoover uit dit eerste optreden valt op te maken meenen wij, dat de voortdu rende medewerking van den heer v. R die zich mag verheugen in 't bezit van eene prachtige tenorstem en eene zeer beschaafde voordrachteene groote aanwinst voor de liedertafel zal zijn. De gisteren alhier gehouden inspectie van de verlofgangers der nationale militie is in de beste orde afgeloopen. Te Kaatsheuvel keek een milicien leelijk op zijn neus toen hij uit de gelederen werd geroepen en ingere kend, om eene nog openstaande rekening te vereffenen met de justitie, die hem nog eenige weken vrij logies schuldig is, onder de paraplu natuurlijk. Naar men ons mededeelt, zal de ver kiezing van een lid der prov. statenter voorziening in de vacature Verhoeven, plaats hebben op Dinsdag 11 Juli a. s. Tot nader order zijn de stations Venloo en Vlodrop bezet door maréchaussées, om ter voldoening aan de aanschrijving van den minister van justutie, de Russische landver huizers, die over Rotterdam naar Amerika willen trekken uit het land te weren, tenzij zij voorzien zijn van de noodige middelen van bestaan of voldoende passagebiljetten. Sinds eenige dagen woedt er een brand in de turf en gagelvelden, onder Rensel (N.Br.) De brand breidt zich nog steeds op onrust barende wijze uit. Woensdagmorgen om twaalf uur had op de spoorlijn bij den overweg op den Dubbeldamschen weg, te Dordrecht, een on geluk plaats dat nog al goed afliep. Een rangeerende personentrein kwam na melijk in botsing met een van Breda komen den goederentrein, waardoor twee waggons geladen met bills, uit de rails werden geduwd, een werkman op den laatsten trein P. v. D. van Zwijndrecht, een onbeduidende hoofdwond bekwam en de locomotief van den personen trein een weinig beschadigd werd. Door de in den laatsten lijd rijdende wa- tertreinen schijnt tiet personeel niet goed op de hoogte te zijn geweest op welke lijn de trein uit Breda moest aankomen en stond het signaal op veilig. Uit Beek, bij Nijmegen, wordt gemeld: Woensdag ochtend te circa negen uren zag men in de richting vau de Ooi eenen feilen brand. Het bleek weldradat het huis, be woond door J. Jansen, schoenmaker, herber gier en winkelier, in lichte laaie stond. De brandspuit die onmiddellijk uitrukte kon geen dienst verleenen bij gebrek aan water ook lagen huis en schuur reeds in puin, toen zij aankwam. Dit is reeds de tweede brand in de Ooi. Huis en inboedel waren verzekerd. In de tweede kamer is heden de be drijfsbelasting bij tweede lezing aangenomen met 55 tegen 34. Bezooien. Naar men met zekerheid ver neemt, heeft de heer Henri van Delft de hem aangeboden candidatuur als lid van den gemeenteraad aangenomen. Capelle. Door het onvoorzichtig uitstorten van een aschbakontstond deze week een begin van brand bij den heer J. v. G., koop man in brandstoffen. In een oogwenk stond een partijtje turf in brand; gelukkig werd dit spoedig opgemerkt door de buren, die het vuur direct bluschten en den verderen voort gang beletten. WAALWIJK, 23 Juni 1893. Met groote voldoening zal zeker worden vernomen, dat de gunstig bekende concert zangeres mejuffrouw Charlotte Jaspers die in 't begin van 't vorig jaar hier zoo'n WAALWIJK, 23 Juni. Ter veemarkt was weinig aanvoer en de handel onbeduidend. Jonge varkens f6.50 a f 14,50 per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 197 Kg. van f 1.07 a f '1.23 per Kg. Kippeneieren f3,50 a f4.per 100 stuks. ONDERTROUWD REG1M MARIA SOPHIA VAX DER HEIJDEN. Waalwijk, 16 Juni 1893. I Na een langdurig en smartelijk lijdenl overleed heden onze Geliefde Moeder en Behuwd Moeder Wed. van Johannes de Groot in den ouderdom van 73 jaren. Uit aller naam, WILLEM KLERKX. MARIA KLERKX-De Groot, Bezooien, 19 Juni 1893.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2