BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. In verband met de omstandigheid, dat Jean Voldersredacteur-afgevaardigde van de Peup'e zijn ontslag had genomen als lid van den algemeenen raad der werkliedenpartij, heeft te Brussel een vergadering van dien raad plaats gehad, die door alle afgevaardig den, behalve door die uit de Borinage werd bijgewoond. De vergadering nam een motie aan, waarin aan de besluiten van het congres van Namen herinnerd wordt en waarin ver klaard wordt, dat als Volders een systeem heeft voorgesteld tot reorganisatie van den senaat, hij alleen gehandeld heeft als privaat persoon en te goeder trouw. Ten slotte be zweek Volders voor den aandrang zijner vrien den om op zijn bessluit terug te komen. Hij blijft dus als redacteur, der Peuple aan en verklaarde in woord en geschrift de begin selen zijner partij te zullen blijven verdedigen. In de werkstaking der wevers te Verviers is nog geen verandering waar te nemen. Zoo wel de stakers als de patroons vereenigen zich en stellen statuten vastwaarnaar zij zich richten zullen. Incidenten vallen niet te vermelden. Alleen vóór de fabriek van Cor- nesse te Hodiment, in de nabijheid van Ver viers, had een samenscholing plaats. Twee charges waren echter voldoende om de me nigte uiteen te jagen. Het comité voor de begrafenis van den persoon, die Zaterdag jL tijdens de botsing tusschen de studenten en de politie door deze laatste gewond werd en dientengevolge over leden is, heeft verklaard niet voor de hand having der orde te kunnen instaan, als Lozé niet ontslagen wordt. De studenten hielden Maandag avond eene betooging voor de prefectuur van politie waarvan zij alle ruiten ingooiden en eene groole deur uit de hengsels wierpen. Drie honderd agenten deden eenen uitval en joegen de studenten uiteen. De straten zijn nu af gezet door de republikeinsche garde te paard. De vernieling, aan het gebouw der prefectuur aangericht, is belangrijk. Nadat de studenten uiteengedreven waren, brachten zij den boulevard Saint Michel in rep en roer, waar zij kiosken omverwierpen, gaslantarens verbrijzelden, en aan politieagen ten hun wapens ontnamen, waarbij drie agenten gekwetst werden. Eene bende poogde de brug over te trekken, doch werd tegengehou den. Eene tweede bende trok voort naar andere bou evards. De prefect van politie ontkent zijn ontslag te hebben genomen. De gezondheidstoestand van Ferdinand De Lesseps, die zich nog altijd te La Ches- naye bevindt, is hard achteruitgegaan. Hij is ernstig ziek. Zondag zijn te Parijs 3200 huurkoetsen van de „Compagnie générale" uitgereden; nog 600 en de werkstaking der huurkoetsiers be hoort weer tot de geschiedenis. Millevoye heeft Rochefort bericht gezon den, dat hij zijn beschuldigingen geheel te goedertrouw heeft gedaan en hij hem daarom om excuus verzoekt. Volgens te Parijs aan het departement van koloniën van een Rotterdamsch handels huis ontvangen bericht, is de hertog van Uzès, den 20 Juni te Oabinda aan den Congo, aan buikloop overleden. Hij had zich voorgenomen Afrika van de monding van den Congo tot Oostkust door te trekken. Er is kans, dat het gezonken Engelsche pantserschip Victoria weer boven water ge bracht kan worden. De Italiaan Balsamello, uitvinder van het duikschip Balla Nautica verklaart, dat hij met behulp van die uitvin ding het pantserschip weer boven kan brengen, voor 40,000 p. st. (f 480,000.) Het eigenlijke werk zou twee dagen duren; maar met de toebereidselen en het leggen van kettingen en haken om de Victoria zou wel een maand heengaan. De Balla Nautica, waarmede onlangs te Civita Vecchia, onder toezicht der Italiaansche regeering, welgeslaagde proeven werden ge nomen, moet een gewicht van 700,000 tonnen kunnen opheffen en goed kunnen raanoeu- vreeren op een diepte van 400 meter. Intusschen is bij de Britsche admiraliteit het officieel rapport van admiraal Markham (commandant van de Camperdown) omtrent de toedracht der ramp ingekomen, waardoor in hoofdzaak het reeds gemelde wordt be vestigd. Den 22 Juni dus luidt dit rapport des middags om 3.28 kruiste het eskader op de kust van Tripoli, toen van de Victoria het signaal geheschen werd, dat het eskader eene wendende beweging moest uitvoeren. Admiraal Markham, van oordeel, dat er niet genoeg afstand tusschen de schepen was, weifelde het bevel te volvoeren, waarop van de Victoria geseind werd„Wat draalt ge toch Toen voldeed Markham aan het be vel, maar eene botsing voorziende, liet hij daarop de Camperdown achterwaarts stoomen. Admiraal Try >n evenwel scheen geen ge vaar te zien, want nog vóór de botsing ge schiedde seinde hij aan de andere schepen, dat het niet noodig was sloepen te zenden. De Victoria zonk binnen 13 minuten, ter wijl tot het einde aan boord geenerlei paniek, maar integendeel de meest volkomene orde heerschte. Omgekomen zijn 22 officieren en 330 man schappen. De eigenaars der kolenmijnen in Der byshire hebben besloten de loonen met 20 pCt. te verlagen; 30,000 mijnwerkers hebben geweigerd daarmede genoegen te nemen. BOMBAY 3 Juli. Ernstige gevechten hebben te Azimgurk tusschen Hindoes en Mohammedanen plaats gehad. Politie is tus schen beiden gekomen, doch zij werd met steenen geworpen. Daarop maakte zij gebruik van de vuurwapenen; eenige personen werden gedood en vele gekwetst. De hospitalen zijn vol gewonden. Er zijn troepen heen gezon - den om de rust te herstellen. Alle Engelsche vrouwen hebben de plaats verlaten, waar een groote opgewondenheid heerscht. DEYVSBURY, 4 Juli. Heden namiddag heeft er eene ontploffing plaats gehad in de steenkolenmijn te Thomhill nabij deze plaats. Er zijn 130 menschen bedolven. Vier lijken zijn gevonden. De pulten staan in vlam. Men vreest, dat een groot aantal mijnwerkers omgekomen is. Volgens de Norddeutsche Allg. Zeitung is het nog met zeker of keizer Wilhelm dit jaar wel naar het Noorden gaat. In geen geval, zegt het blad, vertrekt Z. M. vóór in zake de leger wet eene beslissing is gevallen. Met belangstelling v jrwacht men de aan kondiging welke nieuwe belastingen zullen worden voorgesteld om de verhoogde leger- i.itgaven te dekken. Daarbij zal, naar ver zekerd wordtde „kleine man" zooveel mogelijk worden ontzien. I^e overwinnaar bij den „afstandswiel- rit" van Weenen naar Berlijn, Josef Fischer, is 32 jaren oud. Hij had, behalve de alge- meene bezwaren van on weder en slechte wegen, ook nog een extra bezwaar te over winnen, daar zijn rijwiel defect werd, zoodat hij een ander moest nemen. Duizenden menschen waren op de been om hem te ontvangen, toen hij, gistermorgen] te Berlijn aankwam. De tweede aankomende was Franz Sorge, uit Keulen, die den weg aflegde in 3L u., 54Vs min.; de derde Franz Gerger, uit Gratz (34 u., 22 m Dicht achter hem aan, eenige minuten na elkander, kwameu nog drie an dere wielrijders. De rijders zagen er allen betrekkelijk flink en fnsch uit. Door het steken blijven van den Meister fahrer Aug. Lehr is heel wat geld aan wed denschappen verloren. Over de buitensporigheden, die Maandag te Pirmasens hebben plaats gehad, kunnen we het volgende meedeelen Pirmasens, een stad in Zuid Duitschland, waar het grootste deel der bevolking leeft van het maken van schoenenis meer en meer een fabrieksplaats geworden en tegelijk daarmee een steunpunt voor de sociaal de mocraten. Toch kwam bij dc verkiezingen bun candidaat niet in herstemming, slechts die der clericalen en der nationael-liberalen. Zij steunden het centrum, doch de nationaal- liberaal werd gekozen Vandaar groote on tevredenheid onder de sociaal-democraten. Den ganschen dag was het reeds woelig geweest in de stad, doch toen tegen 8 uur de uitslag niet meer twijfelachtig was, ontstond er een helsch lawaai vóór het koffiehuis-Cor- dierdat de nationaal-liberalen dien dag gehuurd hadden. Weldra werden de glazen ingegooid. De politie kwam tusschenbeiden en weldra ook de gendarmerie, doch te ver geefs. De brandweer kwam er bij, doch ook de oproermakers bekwamen steun: hun vrou wen droegen steenen aan en vuurden de man nen aan. De menigte drong in het koffiehuis, waar alles kort en kl in geslagen werd en de eigenaar afgeranseld. Eindelijk trad ae gendarmerie krachtig op: eerst werd een salvo in de lucht, toen op het volk afgeschoten, waarbij vijf personen gewond werden. Daarop trok de menigte af, de ruiten overal verbrijzelende. Dinsdag werd de opgewondenheid weer grooter, doch er kwam militaire macht en zoo konden 60 personen gearresteerd en naar Zweibrücken vervoerd worden. Te Pirmasens is de rust in de laatste dagen niet verstoord, een paar incidenten van weinig belangrijken aard uitgezonderd. Op het stembureau van een der wijken van Potsdam, hoofdzakelijk bewoond door hoibeambten en ambtenaren, zijn een aantal biljetten in de bus gevonden met de namen van socialistische candidaten. Naar hen, die deze biljetten invulden, wordt ernstig onder zoek gedaan. BERLIJN, 4 Juli. De troonrede ter ope ning der zitting van den rijksdag bevat de verklaring, dat er sedert de indiening van het verworpen legerplan geene verandering in den politieken toestand van Eu. opa heeft plaats gehad. Verder: »De betrekkingen des rijks met het buitenland zijntot mijne groote bevrediging, voor en na ten volle vrienschap- pelijk, vrij van alle stoornis. De verhouding tusschen Duitschlands militaire kracht en die van onze naburen is intusschen nog ongun stiger geworden dan in het afgeloopen jaar. Eene verdere ontwikkeling onzer weerbaarheid wordtmet het oog op den vooruitgang in het buitenland, eene dringende noodzakelijk heid. I er vervulling der grondwettig op mij rustende verplichtingen acht ik het onvermij delijk, dat er met alle middelen worde ge streefd naar totstandkoming eener meer afdoende verdeliging van den vaderlandschen bodem. In het nieuwe ontwerp zijn de eischen omtrent geschiktheid voor persoonlijken dienst en belastingkracht verminderd. Eene spoedige afdoening van het ontwerp is noodig. opdat de indeeling van recruten reeds dit jaar op den nieuwen grondslag kan plaats hebben.» Het vraagstuk betreffende de dekking der uitgaven is een onderwerp van voortgezette overwegingen. De troonrede eindigt met de uitdrukking van den wensch, dat het den keizer en den bondsvorsten niet zal ontbreken aan patriotische offervaardige ondersteuning van den rijksdag. Binnenkort zal van de hand des Pausen een encycliek over de democratie het licht zien. Leo XIII behandelt daarna de politiek, door den H. Stoel te volgen in het tijdperk van overgang en transformatie, dat wij thans beleven. Een der te Rome verschijnende bladen bevat een eerste lijst van niet gehonoreerde wissels der Romeinsche bank, behoorende aan afgevaardigden en journalisten. Het blad deelt mede, dat dit lijstje, dat 41 namen bevat, nog niet het duizendste gedeelte bevat van al de niet gehonoreerde wissels Menotii Garibaldi komt op dit eerste lijstje voor, voor f 100.673. Naar men uit Pest bericht, heeft een bende van 14 Ruuiaansche roovers een hotel, bij Herkulesbad overvallen den hotelhouder gedood en de gasten uitgeplunderd. De politie is de boosdoeners op het spoor. I e Pittsburg heeft het syndicaat van ijzer gieterijen en smelterijen besloten, dat alle fa brieken zullen sluiten. Oneenigheid over de loonen is daarvan de oorzaak. Niet minder dan 35000 werklieden zijn daardoor broo deloos. Gedurende een bijeenkomst van 200 werklieden te Chicago, in het Columbian Colour-building, is de vloer ingezakt, waardoor een aantal der aanwezigen naar beneden vielen. Negentien mannen werden gewond eenigen zeer bedenkelijk. In Texas is weder een spoorwegroof- aanval gepleegd, op een trein die onderweg was naar Arensas. De roovers doodden den stoker en begonnen den trein te plunderen, maar de passagiers lieten dat niet lijdelijk toe. Zij dreven de boeren op de vlucht, vervolgden hen en achterhaalden er één, op wien zij terstond de lynchwet toepasten. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni: ingelegd f 1973.57 terugbetaald f 3655.02. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 992. Jaarmarkt te Waalwijk, Donderdag 6 Juli. WAALWIJK, 5 Juli 1893. Over de tiendverpachtingen en 't geen daarmede in verband staat vernemen wij het volgende le Sprang heeft de verpachting geen re sultaat opgeleverd; niemand heeft geboden. 1 e Drunen is gisteren avond weder eene vergadering gehouden van tiendplichtigen. Men was van plan te trachten om de tiend zoo goedkoop mogelijk te pachten en dan ieder tiendplichtige in evenredigheid per hont ot bunder te laten betalen. I e Baardwijk heeft het Zondagavond weder gespannen; op een drietal plaatsen zijn ruiten ingeworpen en botsingen met de politie hebben plaats gehad. Het hoofd der gemeente heeft tot hand having der orde voorschriften van politie uitgevaardigd en afgekondigd waarbij 't verboden is na 9 uur 's avonds tot zonsopgang zich met meer dan 2 personen bij elkander op straat te bevinden, terwijl 't politieuur voor de herbergen, anders II uur, gesteld is op 10. Maan 'ag en Dinsdagavond was 't in de gemeente zeer rustig. Te Capelle is evenals op andere plaatsen de brochure van P. Verhagen „Tienden en heerlijke rechten'' verspreid; of 't een gevolg is van 't lezen van dit boekje is natuurlijk niet uit te maken, maar een feit is 't, dat ook ia deze gemeente Maandagavond bij de tiend verpachting geen enkel bod gedaan is. Ook uit de hand is niets gepacht. Alles is rustig en kalm afgeloopen. Uit Nieuwkuik schrijft men ons Onze gewoonlijk zoo rustigè gemeente kwam Zondagavond en nacht in groote opschudding. Als een loopend vuurtje verspreidde zich dien Zondag het gerucht, dat den avond van dien dag ten 8 ure eene vergadering van boeren zou gehouden worden in een der dorpsherbergen, om te beraadslagen „wat te doen met de verpachte tienden»Men kwam, zooals men kan denken tot geen besluit, alleen werd er de wrevel opgewekt tegen eenige personen, die voor weinig geld de „tiend» gepacht hebben. Na het sluitingsuur der herbergen toog eene opgewonden, joelende menigte naar de Hoeven, een uithoek van ons dorp, waar een der tiendpachters woon achtig is en in wiens huis in minder dan geen tijd meer dan 70 ruiten met de spijlen er bij werden stuk geslagen. De zaak is in handen der politie. Hier te Waalwijk zijn Maandagavond op twee plaatsen de ruiten ingeworpenmen brengt die glazenmakerij ook al in verband met de namiddags gehoudene tiendverpach- ting. Een der slachtoffers verklaart echter in 't geheel niets er mede te maken te hebben. (Zie advertentie.) Van den eigenlijken tiendpachter zijn de veldvruchten van een nabij zijne woning ge legen akker, vernield. De grove of koorn- en de smaltienden zijn hier voor dit jaar gegund voor f41.— aan den eenigen bieder. Andere jaren bracht zij f 300 400 op. De handel in hoornvee in de Lang straat was sedert de vorige noteering iets vlugger, verscheidene kooplui waren aan wezig. Aanvoer zeer gering. Kalfkoeien en dito vaarzen verkocht tegen f 197, hokkelingen en jarige kalveren f 30 a 70, nuchtere dito kalvere/. f 9 a 12; slachtvee le qual. 60 a 70 ct2e qual. 55 a 60 ct., vette varkens 56 a 57 ct. per Kg. (schoon); biggen f 8 a 14, berekend naar f 1.50 a 2.per week. Hooi Handel vlug; prijs oud f 33, nieuw f 30 per 500 Kg. Daar de oude aardappelen in de Boven- Langstraat over het algemeen slecht beginnen te worden is de handel in nieuwe tamelijk vlug. Bij de kleine maat worden zij tegen 25 a 30 ct. per 5 L. verkocht. De rechtbank te 's Bosch deed uitspraak in de zaak van G., onbezoldigd rijksveld wachter te Berlikum, beklaagd van opzettelijke valschheid in een ambtseedig proces verbaal en van het toebrengen van lichamelijk letsel. De rechtbank verklaarde de ten laste ge legde misdrijven wettigen overtuigend bewezen en veroordeelde beklaagde voor het eerste misdrijf tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en tot 7 jaar ontzetting van het recht om bij de rijks- of gemeente-politie eenig ambt te bekleeden, en voor het tweede tot eene maand hechtenis. Vrouw J. v. D., uit Escharen, beschuldigd van opzettelijke vergiftiging van haren echt genoot, werd vrijgesproken, daar de rechtbank het rechtsgeldig bewijs niet geleverd achtte. De arr. rechtbank te Maastricht heeft J. H. L. Russel, uitgever van het anti semie- tisch weekblad YVaarheid en Recht te Meersen, veroordeeld 1. ter zake van smaadschrift tegen den heer Wertheim tot 3 weken en 2. wegens beleediging van de echtelieden Da venport tot 2 weken gevangenisstraf. Voorts worden Davenport en echtgenoote gemachtigd het vonnis te doen aanplakkenmits de kosten daarvan niet hooger dan f 280 be- loopen. Uit Amsterdam wordt gemeld In de tweede gehouden bijeenkomst van^ schoenmakers is definitief tot de oprichting eener schoenmakersvereeniging besloten. Door het voorloopig bestuur werden ontwerp statuten ter tafel gebracht, die na eenige discussie bijna ongewijzigd werden goedgekeurd. Vol gens deze statuten zullen als leden dezer nieuwe vereeniging ook fabrieksarbeiders kunnen toetreden, mits dezen geregeld bij de schoenen fabricatie werkzaam zijn. Een vaste contributie zal niet worden geheven, daar de vereeniging zich zal trachten te bedruipen uit vrijwillige bijdragen. Minstens eenmaal in de veertien dagen zal zij eene bijeenkomst houden, Ten slotte werd besloten, dat het voorloopig bestuur in functie zal blijven tot de werk zaamheden van het sociaal democratisch con gres te Zurich zullen zijn afgeloopen. Op zicht bezorgen! Een schoenwinkelier had schoenwerk op zicht laten brengen in een wijnhuis in de Nes te Amsterdam. Toen de loopjongen om antwoord kwam, bleek het schoeisel reeds te zijn gehaald door een anderen jongen, die toen de juffrouw aarzelde bij de afgifte, gezegd had: „mijn patroon heeft twee loopjongens" door welk brutaal optreden de oplichting gelukte. Men meldt uit 'sHertogenbosch Door den colporteur van het socialistische weekblad De Volkstribune werd Zaterdag avond bij het venten van het blad uitge roepen, dat Van Emmenes, van Arnhem Zondag morgen te 8 uren de op jongstleden Donderdag bepaalde rede over „het socialisme en de werkeloosheid" zou houden. Op het aangegeven uur was eene vrij tall rijke menigte aan de Vuchterpoort aanwezig.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2