Nummer 55. Zondag 9 Juli 1893. 168 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. BINNENLAND. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langslraalsclie (oiiranl, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden^1,00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER; ANTOON HELEN Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Uithoofde van de kermis zal deze cou rant de volgende week slechts eenmaal verschijnen en wel Dinsdag—namiddag. Advertentiën voor dat nummer worden dien dag ingewacht tot uiterlijk 12 uur 's middags. De opstootjes te Parijs. Kolommen druks, in de Fransche bladen aan den staat van zaken in de lichtstad gewijd; stapels telegrafische mededeelingen, het ver loop van oogenblik tot oogenblik in alle bijzonderheden overbrengende dat alles is niet in staat de vraag te verdringen „wie zijn de geweldplegers Evenals met zooveel vragen is 't ook in deze moeielijk een af doend antwoord te geven; de studenten zijn sinds Maandag min of meer op den achter grond getreden, socialisten en anarchisten hebben zich gehaast in het troebel watertje hun vischtuig uit te werpen en zoo is uit een doodgewone manifestatie te Parijs dagelijks voor<omende geworden een straatoproer met zijn ganschen aanhang van geweldpleging, van clooden en gewonden, van haat en verbittering, 't Is eigenlijk of alles den heeren, die van wanordelijkheden en rustverstoringen leven, voor den wind moet gaande voorgenomen sluiting der arbeidsbeurs door de regeering, als een gevolg van de ongezindheid der arbeiders-syndicaten om zich aan zekere voorschriften te onder werpen, is juist een kolfje naar hun handje, dat is nu weer eens een kostelijk agitatie middel. De regeering heeft niettemin gevolg gegeven aan haar bedreiging met sluiting dei- arbeidsbeurs Woensdag zijn een aantal leden der commissie van genoemde instelling bij den rechter van instructie ontboden. Dat overigens het kabinet-Dupuy niet gezind is in zwakheid zijn kracht ie zoeken, be wijzen de gestrenge vonnissen, door de cor- rectioneele rechtbank geveld en de enorme militaire versterkingen uit noord en zuid, oost en west ontboden. De achtste kamer heeft een viertal geweldplegers veroordeeld tot ge vangenisstraffen van één tot twee maanden; de negende kamer veroordeelde een leerling der centrale school tot 8 dagen gevangenis straf wegens bedreiging der agenten; een assistent van het ziekenhuis tot 20 dagen, omdat hij de politiediénaren moordenaars had genoemd, en een student in de schei- ki^ide tot 10 dagen wegens beleediging van beambten in functie; al de veroordeelden werd de toepassing der wet-Berenger ontzegd. Een gestreng optreden is voor alles noodig, daar men reeds duidelijk de eerste symptomen van een commune kon waarnemen; het aantal verbrande kiosken beloopt in het geheel 18 en dat der vernielde gebouwtjes van die soort 45, terwijl gebleken is dat vóór de brand stichting zwavel en phosphorus in doozen naar binnen werd geworpen. Het aantal gewonden wordt bij honderden geteld, waaronder zeer ernstige gevallen en van de politiemannen en de leden der re- publikeinsche garde hebben ook velen kwet suren opgeloopen. Opmerking verdient dat slechts weinigen der gearresteerden tot de studeerende jongelingschap behooren. De gebeurtenissen te Parijs worden ijverig geëxploiteerd door hen, die in Frankrijk zien een voortdurend gevaar voor den vrede, die het „souvereine volk" van Parijs ten allen tijde in staat achten de rust van Europa te verstoren en inderdaad is het zorgwekkend hoe de veroordeeling tot geldboeten van lieden, die het met de zedelijkheid niet heel nauw nemen, in verband met een onverstan dig, al te krachtdadig optreden der gewapende macht, voldoende is om gedurende eenigen tijd gansche wijken der stad te doen ver keeren in staat van beleg, hoe uren achter een het ruw geweld de baas blijft van een geheele wijk en van eenige boulevards, ver nielende wat te vernielen is en dat eenigen tijd lang volhoudende tot eigen vermaak en der politie ten spijt. Het einde der beweging lijkt nabij, doch de herinnering er aan zal voortleven en dat kan niet gunstig werken op de openbare meening van het buitenland met betrekking tot Gallic en zijn oproerige bevolking. De kamerzitting liet zich Woensdag zeer ernstig aanzien: de minister president, die met al zijn collega's aanwezig was, vermeldde de ontvangst van een drietal interpellaties over de ongeregeldheden en stelde voor die eerst te behandelen als de orde zal zijn hersteld, waartoe na een heftige discussie met 317 tegen 135 stemmen werd besloten. Wij laten hier nog de voornaamste tijdingen volgen De opstootjes te Parijs, waaraan zooals wij boven zeiden nu in het geheel geen studenten meer deelnemen en die langzamer hand ontaard zijn in allerlei baldadigheden en daden van ruw geweld, zijn meer en meer een socialistisch anarchistisch karakter begin nen aan te nemen en hebben zich verder door de stad verspreid. Om er een einde aan te maken, deed Woensdag de regeering niet minder dan 16.000 ruiters komen, die afwisselend met de politie en de republikeinsche 'garde, door de straten patrouilleerden. De Boulevards St. Michel en St. Germain bleven het brand punt der beweging. Daar verbood de politie, ten einde het opwerpen van barricades te beletten, het rijtuigverkeer. In de rue Cuyas trachtten Woensdagmid dag om vijf uur eenig lieden, door het om verwerpen van twee huurkoetsen, een barri cade te vormen; maar de agenten verdreven hen met de sabel en namen een tiental personen gevangen. Om half negen 's avonds had op de Bou - levard Magenta, voor de arbeidsbeurs, een hevige botsing plaats. Ook hier trachtte men, door het omverwerpen van een tramwagen, eene barricade te vormen, hetwelk dertig met sabels slaande agenten trachtten te be letten. Er ontstond een hevig gevecht, wat eerst eindigde, toen een eskadron dragonders en een bataljon infanterie ter plaatse ver schenen. In den omtrek der Notre-Dame kerk, in de Rue des Ecoles en op den Boulevard St. Germain joeg de republikeinsche garde de menigte uiteen. In de Rue des Ecoles kwam het daarbij des avonds te elf uren tot eene bloedige botsing, waarbij de garde van de sabel en de agenten van hunne revolvers gebruik maakten. Hier viel een doode en werden twee personen ernstig ge kwetst. De oproermakers slaagden er in een omgeworpen en met petroleum begoten tram wagen in brand te steken, en het gerucht loopt, dat een onderbrigadier der politie hier door de menigte te water is gewerkt. Te middernacht eerst werd het kalmer en ging de menigte uiteen. In 't Quartier Latin moeten niet minder dan tweehonderd per sonen gearresteerd zijn. Niet minder dan 4-2 agenten en 16 leden der republikeinsche garde beliepen kwetsuren. Donderdag avond te 8 uur veegde eene charge den Boulevard Voltaire en de Avenue de la République schoon. Velen werden ge wond. De soldaten bezetten onder generaal Saint Julien de Place de la République. Donderdag heeft het huwelijk plaats gehad van den hertog van York met prinses May van Teek. De tocht van den vorstelijken stoet van het Buckingham paleis naar de kapel van St. James is onbeschrijfelijk geweest; eene ontelbare menigte had alle punten, vanwaar men ook maar iets zien kon, bezet. Het was een schitterende stoet van rijtui gen, met het escorte van de kurassiers der garde, die voortrok onder het donderen van het geschut. De menigte heeft den stoet over den geheelen afstand van den tocht met geestdrift toegejuicht. Vooral prinses May was het voorwerp van warm huldebetoon. Het is niet overdreven te zeggen dat ter harer eer de geestdrift uitbundig werd. Ook de koning en de koningin van Denemarken zijn door de bevolking met hartelijken eer bied begroet. De warmte is zeer groot. Tal van personen uit de menigte zijn in zwijm gevallen. Een blik te werpen in de kapel was een groot genot. Al deze mannelijke personen in groot uniform, al die dames in groot gala, schitterend van edelgesteenten, het was een indrukwekkend schouwspel. Indische vorsten droegen kleederen, overdekt met kostbare steenen. Prinses May was allerbekoorlijkst en werkelijk zeer schoon. De hertog van York, de prins van Walis en de czarewitch droegen marine uniformen. Nadat de aartsbisschop van Cantelbury het prinselijke huwelijk ingezegend had, be gaven de koningin en alle vorstelijke personen, prinsen en prinsessen met de jonggehuwden zich van de kapel naar Buckingham. De toejuichingen van het volk herhaalden zich bij den terugtocht van den stoet. Het door luchtig gezelschap gebruikte het déjeuner, dat met groote praal opgedischt werd en waarbij de koningin voorzat, in het Buckingham-paleis. Na het déjeuner vertoonden de koningin, de hertog en de hertogin van York en de her tog van Teek zich op het balkon van het paleis, waar zij eenigen tijd bleven en luide door de menigte toegejuicht werden. De heer en mevrouw Gladstone waren bij de plech tigheid in de kapel aanwezig. De hertog en de hertogin van York kwamen te half zes am het station in Liverpoolstreet, vanwaar zij naar Sandringham vertrokken, om daar de wittebroodsweken door te brengen. De jonggehuwden deden den rit van het Buckingham paleis naar het sation in een open rijtuig. Zij namen hunnen weg langs het Strand en door de City. De tocht was eene lange ovatie van het volk. WAALWIJK, 9 Juli 1893. Te Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschapde heer J. A. E. Bink, geboren te Raamsdonk. Van de twee onlangs in het kiesdistrict Heusden gekozene leden van de provinciale staten heeft de heer Van Tienhoven ver leden Dinsdagna goedkeuring zijner geloofsbrievenzitting genomen. De ge loofsbrieven van den heer Honcoop kon den niet worden onderzocht, omdat ze niet waren ingekomen, niettegenstaande ge noemde heer van het eerste oogenblik voor de commissie heeft volgehouden dat hij in tijds de stukken behoorlijk heeft ingezonden. Hij heeft dus nog geene zitting kunnen nemen. Nu verneemt de Prov. N. Br. en 's B. Ct. van vertrouwbare zijde, dat de oorspronkelijke geloofsbrieven van den heer Honcoop ter provinciale griffie zijn aangetroffen op het bureau der gemeente comptabiliteit en, te oordeelen naar de gewone dienstverrichtingen, door den ambtenaar, belast met het openen en sorteeren der dienststukken zijn aange merkt als stukken van statistiek Naar men verneemtzal bij gedepu- teeade staten, van Noord-Brabant een klacht worden ingediend tegen een ambtenaar ter provinciale griffie. Bedoelde ambtenaar moet bij de herstemming voor twee leden der pro vinciale staten in het hoofdkiesdistrict Heus den, op 20 Juni jl„ tegen een der gekozen candidaten zich hebben laten vervoeren tot woorden en handelingen die men in strijd acht met de positie van dien ambtenaar en met een gezonde opvatting van de vrijheid der kiezers. (Tijd) Zondag, tot opening der Waalwijksche kermis, zullen, zooais te doen gebruikelijk is, de verschillende muziekgezelschappen in hunne respectieve lokalen voormiddags uitvoeringen geven. Voor de overige feestelijkheden, door de onderscheidene hier bestaande vereenigingen den leden en hunne dames aan te bieden verwijzen wij naar de in dit nummer voor komende advertenties en de verspreide of nog te verspreiden programma's. Bij den heer A. J. Gerris Café op de markt, zal van Woensdag tot en met Zondag optreden de gunstig bekende familie Stips uit 's Bosch. Naar wij uit goede bron ver nemen, hebben de door haar.eMers. gegeven uitvoeringen nog nimmer aanleiding gegeven tot ontevredenheid, maar integendeel den be zoekers hoogst prettige en aangename kermis- uren bezorgd. Het programma biedt ongekende afwisseling zang, humor, voordrachten, zie daar de hoofdschotel van elk optreden. Een druk bezoek kan alzoo niet uitblijven. Op het eigenlijke kermisterrein mogen we wel in de eerste plaats noemen het théAtre Central van L. Praessell, dat uitmunt door nette inrichting, fraaie costumes en afwisselend programma. Iets nieuws mag men zeker noemen het acrobatisch potpourri de drie vrij in de lucht zwevende meisjes en vooral de 12 gedresseerde katten. Aan bezoekers zal 't ook hier zeker niet ontbreken. Verder vinden wij een panopticum van Storck een panorama van Van Overraeer Salon des Incroyablüs van Bottelli, Hoog gaat-ie van Lepelaar, een caroussel van Jan vier, de wafel- en pofferijeskraam van de Wed. van der Heijden, een goede oude be kende en eene dito van Bongers. Verder de groote koekkramen van Jansen- Sas en nog andere koek- en galanteriekramen, kleinere kramen en spellen enz. Ten slotte eene groote photographeer-in richting. Onzen lezeressen en lezers wenschen wij bij deze een vroolijke kermis In pand n 28 aan het Spuiwater te Rot terdam had gisteren een vreeselijk ongeluk plaats. Dat pand bestaat uit een benedenhuis, ingericht als handschoenwinkel, en twee ver diepingen, op eene waarvan eene handschoe- nenwasscherij wordt uitgeoefend. Het pani is in gebruik bij de familie Dumoulin, bestaande uit vijf personen en eene dienstbode. Eene ruim 30jarige dochter stak gisteren ochtend in de huishoudkamerwaar te voren 5 liter naphta verwerkt was tot het wasschen van handschoenen, een lucifer aan om naar een borsteltje te zoeken. De kamer, bezwangerd met stofdeeltjes van de verwerkte naphta stond toen eensklaps in lichte laaie vlam. Aan de jongere leden van het gezin gelukte het nog te ontkomen, doch de ouderen bleven achter. Sommigen beweren eeu geweldigen slag gehoord te hebben, en kort daarop (het was toen ongeveer 83/4 uur) zag men eene enorme vlam uit de ramen der 1ste verdieping slaan; weldra stonden de le en 2e verdieping in brand. Kort nadat het geroep van brand weer klonk, waren de spuiten 8, 10, 9, 3 en 4 ter plaatse, en met bewonderenswaardigen spoed waren zij gereed. Eerst gaf spuit 3, daarna 10, vervolgens 9 en ten slotte nog 8 en 4 water. Van deze eerste spuiten drongen de spuitgasten met levensgevaar het fel brandende perceel binnen. Drie spuitgasten van 9, met name Demoré, S. den Arend en F. Tournier, kwamen aldra naar buiten met den heer Josephus F. Dumoulin, 72 jaar oud, dien zij geheel met brandwonden overdekt in eene achterkamer van het benedenhuis op den grond hadden gevonden. Terstond werd hij,

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1