Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Italië. dacteur van 1' Intransigeanl, die zich in de plaats van Rochefort wilde stellen. Verschei dene opgeroepen getuigen o. a. Hervé en Déroulèle, waren niet verschenen. In zijn vet hoor verklaarde Norton, dat hij geen enkel stuk gemaakt heeft, dat hij er slechts op bevel van Ducret vertaald heeft vam het Fransch in het Engelsch. Hij heeft ze aan Millevoye meegedeeld, zeggende, dat hij hem diplomatieke bescheiden van de En- gelsche ambassade afkomstig kon verschaffen. Men had hem eerst 30000 francs beloofd, later heeft men er hem slechts 25000 willen geven, onder voorwendsel, dat een der koo- pers zich teruggetrokken had. Millevoye heeft hem 5000 francs overhan digd, evenals de markies Morés. Norton beweerde slechts gehandeld te heb ben, onder den invloed van de bedreigingen van Ducret, en deelde verder nog mee, dat men hem aan het Petit Journal een betrekking van 15000 francs beloofd had. Ducret wees met verontwaardiging de be schuldigingen van Norton af. Achrer Norton zeide hij, stond een machtig persoon, dien de justitie niet heeft willen vervolgen. De pre sident doet opmerken, dat Norton een zeer wijdloopigen stijl heeft, dat die der valsche documenten elegant is eti dat de inhoud als het ware een echo is van de artikelen in de Cocarde verschenen. Ducret verklaarde, dat, als de verhalen van Norton nauwkeurig waren, hij een strik zou gespannen hebben aan Millevoye en Déroulède en dat zoo iets laag zou zijn. Wat hem betrof, hij was overtuigd, dat Norton een internatio naal agent was en verzekerde, dat deze dikwijls in het Engelsche gezantschapshotel kwam. Zij hadden hem 30000 francs beloofd, omdat er sprake was van een zaak, van het grootste gewicht voor het vaderland. Het beste bewijs voor z jn goede trouw was de stap, dien hij gedaan heeft bij de regeering. Toen verklaarde De veile, dal hij de docu menten heel belangrijk vond; later in de kamer heeft hij gezegd, dat hij er nooit iets anders dan bedrog in gezien had. Verschillende getuigen boden niets nieuws Eerst Millevoye werd met aandacht gehoord. Hij geloofde aan de echtheid der documenten, omdat ze enkele feiten nauwkeurig bespraken. Hij had Norton gewaarschuwd, dat de justitie eens in de zaak gemengd zou worden en toen had Norton staande gehouden, dat de docu menten van de Engelsche ambassade gestolen waren. Millevoye hield de onschuld van Ducret staande en nam alle verantwoordelijkheid op zich. Ook hij beweerde, dat zich achter Norton een persoon bevond, dien men in een andere vergadering kon arresteeren,* als men wilde. Toen Clémenceau hem wilde ondervragen, ontzegde hij hem het recht daartoe, er bij voegende, dat hij Millevoye, hem niet vroeg naar zijn verhouding tot Cornelius Herz. Clémenceau wees Mill;voye als de ware schuldige aan. Hij geloofde, dat deze verzachtende om standigheden kon pleiten, evenals de heeren De Dion en De Morés. Achter hen staat Marinoni, die het geld verschaft heeft. Zonder dezen laatste zouden Norton en Ducret niet op de bank der beschuldigden zitten. De advocaat generaal Laffon eischte een strenge straf voor beide beschuldigden. De verdedigers waren betrekkelijk kort in hun pleidooien. Iedereen wasdoodafen verlangde naar het einde. Na eene beraadslaging van 40 minuten sprak de jury het „schuldig" uit, onder in achtneming van verzachtende omstandigheden. De rechtbank veroordeelde na een korte beraadslaging Norton tot 3 jaar gevangenis straf en 100 fr. boete, Ducret tot een jaar gevangenisstraf en 100 fr. boete; bovendien tot een fr. schadeloosstelling aan de civiele partij. De zitting was Zondagmorgen om kwart voor drie geëindigd. Ducret heeft zich in cassatie begeven tegen de uitspraak; men verwacht verscheidene duels, tengevolge van de verklaringen bij het proces. Er is een sensatiewekkend geschrift verschenen van Dupas, oud particulier secre taris van den gewezen directeur van den algemeenen veiligheidsdienst, die plaats heeft moeten maken voor Tournier, den tegen- woordigen directeur. Het geschrift is getiteld: „Waarom men Arton niet heeft kunnen ar resteeren." Lazzaroni kassier, Michiel Lazzarom, lid van den raad van administratie, Pieter Tanlongo, de zoon van Bernard Tanlongo. Het requisitoir vermeldt, dat er voor 00 millioen lire meer bankbiljetten in omloop zijn dan geoorloofd was en dat er in de kas een tekort is van 28V2 millioen lire.Tanlongo en Lazzaroni komen in de registers der rekeningcourant saldo's voor een gelijke som, bijna vijf millioen lire voor. Beider verkla ringen zijn in lijnrechte tegenspraak; de een werpt de schuld op den ander. Het eenige middel van verdediging van Tanlongo is hem door zijn zoon, in een geheime briefwisseling, die echter ontdekt is, aan de hand gedaan, en bestaat in het be lasteren van tal van aanzienlijke personen. De sommen besteed voor doeleinden, in strijd met de statuten, zijn van weinig beteekenis, vergeleken met het enorme tekort in de kas en met het bedrag van 41 millioen aan val sche bankbiljetten. In September zal keizer Wilhelm van Duitschland een vriendschappelijk bezoek brengen aan onzen keizer. Hij zal den 26en September te Weenen aankomen en zal ge- dureude een paar dagen de gast zijn van keizer Frans Jozef. Daaina zal hij zich naar Budapest begeven, waar hij nog nooit geweest is en waar hij verscheidene dagen zal vertoevenvervolgens zal hij met den keizer en de aartshertogen de groote ma noeuvres bijwonen. Volgens het Russische blad Grashdanin verwacht de Russische regeering eene om wenteling in Noorwegen, naar aanleiding van het feit dat Noorweegsche republikeinen heimelijk op groote schaal wapenen koopen, welke Noorwegen binnengesmokkeld worden. De Grashdanin zegt, dat de Russische regee ring de vestiging eener republiek in Noor wegen geenzins onverschillig zou aanzien. Daarom kreeg de Finlandsche landdag van de regeering bevel, het Finsch-Noorweegsche spoorweg-ontwerp niet verder te behandelen. BUENOS-AYRES7 Augustus. Costa gouverneur van de provincie Buenos Ayres, is vermomd naar Plata gevlucht. In een adres aan de provinciale vertegenwoordiging beschuldigt hij de nat onale regeering, dat zij de oproerige radicalen steunt en beschermt. Ingevolge de verloven aan de provinciale troepen, heerscht er te La Plata groote bezorgdheid voor ongeregeldheden onder de bevolking. Duizend opstandelingen onder gene: aal Campos verlieten Percira en begaven zich naar La Plata, terwijl drieduizend man nationale troepen van Lomas naar La Plata opgetrokken zijn. Ook de minister van oorlog is met twee kanonneerbooten daarheen ge gaan. Weerkundige waarnemingen Over de maand Juli 1893, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 87U8; vorig jaar Juli 34'/s verschil pi. m. 521/.,. mill, 14 regendagen 9, 10, 13, 14, 16 a 22,25, 27, 30; vorig jaar Juli 5; verschil -f- 9. De meeste regen viel 17 Juli HVo mil. minste 14 l/4l mill. Donder en bliksem 9, 17, 31 Juli. Karakter van het weer zeer goed; van 19 Juli warm en zeer warmoverige dagen normaal. Windkracht normaal; varieerende van Vio .4/10\ Windrichting: N. I, 2, 14, 30. O. 4, 5. Z. 12, 29. W. 7, 9, 11, 13, 16, 18, 22. N. O. 3, 6, 28. N. W. 15, 17, 20, 27, 31. Z. O. 8, 10. Z. W. 19, 21, 23 a 26. Gevallen regen van 1 Augustus 1892 1 Aug. 1893 68213/1C mill. Regendagen van 1 Augustus 18921 Aug. 1893 108. lijdt, in afwachting van een spoedige sluiting of verdaging, aan onvoltalligheid en in clen senaat van Italië is men ook niet geneigd langer bijeen te blijven: Maandag reeds werd de aanneming van de bankwet verwacht tenzij een of ander senator op 't laatste oogenblik nog mocht bezield worden door een ongewonen ijver en oppositiegeest, wat wel niet onmogelijk is, maar toch vrij on waarschijnlijk lijkt. Dat er door particulieren van goeden wil pogingen zijn en nog steeds worden aange wend om de uitbreiding der zoo dreigende werkstaking in Engeland tegen te houden en een minnelijke schikking te treffen tusschen de vele duizenden arbeiders en de werkge vers, is een feit, een heugelijk feit zelfs, maar hoogst twijfelachtig staat 't met de tastbare resultaten van dat lofwaardig streven, zelfs al zijn de ijveraars voor toenadering invloedrijke parlementsleden. Uitbreiding van het aantal stakers die direct bij den mijnarbeid zijn betrokken en dus vrijwillige stakers kunnen worden geheeten, valt weer te constateeren, even als toeneming van de breede rij der- genen, die ondanks henzelven buiten werk geraken (zij, die werken in ijzergieterijen en alle fabrieken, die veel steenkolen gebruiken): Zaterdag zijn in het Rhondda-dal 25000 man buiten werk gekomen, in Wales zijn nu 30000 stakende, mijnwerkers en de eigenaars der mijnen in Northumberland hebben de 161/4 percent loonsverhooging geweigerd, terwijl van alle kanten spoedige stilstand van tabrie- ken wordt bericht. Den zonderlingen mededeelitigen van som mige Engelsche bladen ten spijt, kan men de Siameesche aangelegenheid geregeld heelen: alle formaliteiten zijn, zoowel van Siameesche als van Fransche zijde, vervuld en gisteren trad Pavie, de gezant, weer in functie terwijl lord Rosebery, de minister van buitenlandsche zaken van Engeland, voor pleizier op reis is gegaan naar 't buitenland een zeer ge - ruststellend feit, alle erontrustende sensatie nieuwtjes weerleggend. Terwijl men in de pers van Groot Brit- tannic twist over het vraagstuk: sluiting of verdaging van het lagerhuis, in afwachting van de beslissing der regeering, die tegen 't eind dezer week is te wachten als er een accoord is getroffen met de oppositie, schijnt 't der meerderheid der afgevaardigden te gaan verdrieten na de sluiting der „season" nog langer bijeen te blijven en toen de ra dicale afgevaardigde Storey dan ook voor stelde dat elk twee maal door 't lagerhuis aangenomen voorstel zou worden verheven tot wet, zelfs bij verwerping door 't hooger- huis, als 't ook de derde maal werd goed gekeurd door 't lagerhuis (als vertegenwoor digend 't volk in zijn geheel), toen bleek de onvoltalligheid van 't huis en verdaging moest volgen. *- Tal van Duitsche bladen gaan voort met pijnlijke nauwgezetheid den balans optemaken van Duitschland en Rusland, in verband met den tarieven oorlog en hoewel over 't geheel de financieele verliezen met kalmte en waar digheid worden gedragen, moet toch gecon stateerd worden, dat Duitschland de lijdende partij is en dat in industrieele kringen vurig wordt gehoopt op een accoord tusschen beider gedelegeerden, als een gevolg van de sa- mensprekingen die 1 October te Berlijn worden voortgezet. i-i Het internationale congres der .sociaal democraten, dat Zondagmorgen met de ge wone plichtplegingen te Zurich geopend is zal een week duren Tot president van de vierhonderd gedelegeerden is gekozen de 72jarige Buerkli en de eerste voorbereidende zitting, was wel vrij rumoerig, maar niet zeer vruchtbaar. In den namiddag spraken de Zwitser Grenlichde Duitscher Bebel, de Italiaan Turati en de Belg Volders en Maan dag namen de eigenlijke beraadslagingen een aanvang over het volgende programma: Invoering van den achturigen werkdag. Regeling van de Mei-betooging. Bescherming der arbeidsters. Plichten der sociaaldemocraten in tijd van oorlog. Politieke taktiek der socialisten, parlemen tarisme en rechtstreeksche wetgeving door 't volk. Nationale en internationole organisatie der arbeidssyndicaten. Internationale organisatie der sociaal-de mocraten. Zaterdag is te Parijs het proces behandeld tegen Norton en Ducret. Men herinnert zich dat beiden beschuldigd waren, valsche docu menten te hebben gemaakt, zoogenaamd af komstig van de Engelsche ambassade te Pa rijs en waarin een lijst voorkwam van dag bladen en Fransche staatkundigen, die door Engeland, zouden omgekocht zijn. Clémenceau en Rochefort, wier namen op de lijst voorkwamen, hebben zich civiele par tij gesteld en beiden één franc kosten, schade en interesten geëischt, Rochefort, die bij ver stek veroordeeld is, werd niet ontvankelijk verklaard, evenals de verantwoordelijke re- Volgens de Standard hebben de mijneige naars van Wales en Monmouth eene loons verhooging van l1/^ pCt. toegestaan. Waar schijnlijk zal het werk dadelijk worden herval. De golf van Swansea is het tooneel geweest van een verschrikkelijke ramp. Acht- en-twintig personen uil Wales, die een uit stapje maakten, hadden een boot gehuurd en maakten daarmee niettegenstaande de raad gevingen der zeelieden, een tochtje op zee. Een windvlaag heeft het bootje doen kantelen en 22 personen doen omkomen. Zes slechts werden gered. Het requisitoir van den procureur generaal in het proces der Romeinsche Bank, is aan de beschuldigden meegedeeld. Het eischt dat 11 beschuldigden zullen terecht staan, o. a. Bernard Tanlongo, gouverneur van de Bank, WAALWIJK, 9 Aug. 1893. De handel in hoornvee in de Langstraat was vlug. Er waren veel buitenlandsche kooplui. Kalfkoeien werden tegen f 140 a 210 verhandeld, dito vaarzen tegen f 130 a 270, hokkelingen f 50 a 75, jarige kalveren f 30 a 50, nuchtere dito f8 a 12; slachtvee le qual. 60 a 70 ets., 2e qual. 50 h 60 ets.vette kalveren 40 a 45 ets., vette varkens 56 b. ets, per Kg. (schoon) Biggen f6 a 12, berekend naar f 1.50 a 2.per week. Hooi. De handel in dit artikel was vrij levendig. De afleveringen deden f 20 h 25 per 500 Kg. af. Stroo f 16 per 500 Kg. Aardappelen in de Boven Langstraat f 3 h 3,20 per Hl. Jonge groenten met veel aanvoer en lage prijzen. De hoogeerw. heer A. van de Laar, vicaris-generaal van het bisdom van 's Bosch: is benoemd tot huisprelaat van Z. H.Paus Leo XIII. (Tijd.) Naar wij vërnemen zal de harmonie PEspérancehiertoe van verschillende zijden aangezocht, een concert geven in den tuin van den heer Y. J. Gerrisop Dinsdag 15 dezer. De vorige daar gegeven uitvoering heeft zoo uitstekend voldaan, dat wij gerust iedereen kunnen aanraden gebruik te maken van deze gelegenheid om iets goeds te hooren. Het meest vespreide en alom zoo gunstig bekende Nederlandsch tijdschrift de Katholieke Illustratie is zijn 27en jaargang ingetreden. Reeds zes en twintig jaren is dit katho liek tijdschrift de vriend des huizes van bijna alle katholieke gezinnen, en wij twij felen er niet aan of zijn zeven en twintigste verschijning zal weer even grooten bijval vinden. De bekwame redactie, onder leiding van de gevierde schrijvers II. A Banning en J. R. v. d. Lans, terzijde gestaan door talrijke medewerkers op elk gebied, zal ongetwijfeld aan dezen jaargang haar beste krachten weer wijden en haar abonnees vergasten op boei ende lectuur en een keur van uitgezochte gravures. Van ganscher harte wenschen wij de Katholieke Illustratie* veel succes met haar nieuwen jaargang en sporen hen, die op dit tijdschrift nog niet geabonneerd zijn aan zich als abonné te laten inschrijven, (Jaar de „Katholieke Illustratie* het goedkoopst katholiek tijdschrift is van geheel Nederland. Uit Nijmegen schrijft men //De sedert eenige dagen voortvluchtige bankier en commissionair in effecten J. D. Isaiicson, is thans in staat van faillissement verklaard. Omtrent het passief en het-be drag, hetwelk de voortvluchtige heeft me degenomen, loopen de geruchten zeer uiteen.* De beruchte jeugdige flesschentrekker C. J. Demkes, thans wonende 2e Van SwinJ denstraat 59 te Amsterdam, heeft weder een fabrikant van rijwielen uit Utrecht opgelicht. De fabrikant, de heer O., bezorgde persoon lijk het door D. bestelde rijwiel in de Van Swindenstraat, waar D. zeide: „Zet u het wiel zoolang hier neer, dan kunt u even bij mijn vader in de Sarphiatistraat, hier vlak bij, het geld ontvangen.* De fabrikant liep er in; het opgegeven adres in de Sarpliati- straat was niet te vinden, en in de Van Swindenstraat terugkomende, was D; met het rijwiel verdwenen. Telaat werd de hulp der politie ingeroepen. De fabrikant zal zeker wel aangifte doen, om bij de justitie recht te krijgen, daar dit geval zeker wel past in het kader van art. 326 wetboek van strafrecht (Nieuwsbl. v. Ned.) Stoeien met vreeselijk gevolg Zaterdagmiddag werd óp de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden door twee jongens gekheid gemaakt, welke ten slotte in ernst overging, zoodat de een den ander met een hamer op het achterhoofd geslagen heeft tengevolge waarvan de getroffene enkele uren daarna overleed. Het lijk is door de politie in beslag ge nomen en verzegeld, terwijl de dader in arrest is genomen. Tengevolge der vlekziekte zijn van den landbouwer G. v. d. Streek te Kam perveen 5 varkens gestorven en daarna verbrand. Of ze zwemmen kunnen of niet, toch gaan de jongens soms in vaarten baden waarvan ze de diepte niet kennen. Die on voorzichtigheid kostte weer een lljarigen knaap het leven, die zich wilde verfrisschen in de Da Costakade te Amsterdam, Hij probeerde op zijn rug te zwemmen, toen men hem plotseling zag wegzinken. Kort daarna werd hij dood opgehaald. Een brouwer te Horst (Limburg) had Zaterdag het ongeluk in den ketel met ko kend brouwsel te vallen. Voordat zijn zoon en zijn knecht hem er uit konden halen, was de ongelukkige dood. Bij een viertal landbouwers aan de Drie Hoefijzers, onder de gemeente Zeven bergen, heeft men inbraak gepleegd. Goede ren van waarde niet vermist, alleen kleë- dingstukken zijn van de gading der dieven geweest. Ook werden een aantak kippen en eenden ontvreemd. Zaterdagavond werden tusschen Bunde en Maastricht door den sneltrein no. 43 drie koeien overreden. Het ongeval had gelukkig geene andere gevolgen. Tegen den eigenaar is proces-verba al opgemaakt, omdat hij ze op den spoorweg heeft laten loopen. In eene vergadering van tiendplioh- tigen te 's Gravenzande heeft de heer P. Verhagen, bouwman te Hardingsveld eene

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2