Nagras. Notaris Loeff, 3 PERCEELEN OP DE AKKERS, Het ARMBESTUUR alhier. Waalwijk. STOOM- WASSCHERIJ Provinciale Staten. Advertentiën, plaatsing gevraagd A. J. GEREIS, heeft overgenomen. W. Oehlschlager V VER H REm Handelsberichten. TOOI in MMmm voor 2 jongens, (Pilsener bier). GEZONDHEIDS BIER De ondergeteekende heeft de eer u te berichten, dat hij de van den heer Bingen rede gehouden over de tienden. Na de tiendbeweging in Noordbrabant van af haren oorsprong in 1891 geschetst te hebben, waarbij spreker onmiddellijk was betrokken, gaf hij een historisch overzicht van het ontstaan en de werking der tienden bij de Joden, Romeinen en Christenen om zich na den tijd der Karolingers weer in het bij - zonder tot ons land te bepalen. Vervolgens werd de overgang van geestelijk tot wereld lijk recht toegelicht en de onrechtvaardige uitbreiding en toepassing der tienden ver klaard als heerlijke rechten. Naast koren tienden ontstonden smal- en krijtende tienden. Door de verklaring, hoe de tiendrechten in bezit kwamen van particulieren en door allerlei misbruik steeds werden uitgebreid en uitgezet was tevens de onwettigheid van vele dezer rechten aangetoond, wat met vele voorbeelden werd bewezen. Door eene krach tige tiendbeweging moesten in de eerste plaats langs ordelijken en vredelievenden weg die onrechtvaardige e:i onwettige hef fingen vervallen. Dit kon alleen geschieden door onderlinge vereeniging der landbouwers in allé deelen des lands. Alleen de wettig bewezen tienden moeten betaald worden. Doch onze tijd duldt geen oude, feudale belasting op den arbeid van den landbouwer meer, en daarom is het noodig naast ver nietiging der onwettige tienden de opheffing te verkrijgen van de domein-staats en andere wettige tienden. De weg, waar langs dit kan worden bereikt, is gewezen door de tiendplichtigen te 's Gravenzande. Hun plan: het richten van adressen tot de bevoegde ;macht met verzoek om opheffing der tienden, verdient toejuiching en navolging. De re geering, die den landbouwenden stand wel genegen is, wil waarschijnlijk in dezéu wel meewerken. Met eene krachtige opwekking aan allen om alle krachten in te spannen ten einde bevrijd te worden van den druk ;der tiendheffingen, sloot spreker zijne rede die door eén overtalrijk publiek werd aan gehoord. Er stonden er reeds elf in het circus, twee aan twee, en reeds eenmaal had //Au gust de Domme// zijn salto mortale gemaakt. Nog éénnog één en meteen grijpt hij een twaalfden pikeur bij den arm, en met eene eigenaardige beweging van zijn krom rechterbeen wijst hij zijn collega zijne plaats. Hallo, hallo! en met één sprong duikelt hij als een bal over de menschen-barrière, staat weer op zijn kromme beenen en salueert met zijn koddig dom gezicht de juichende menigte. Wie zou op dat oogenblik vermoed heb ben, dat die clown aan geheel iets anders dacht dan aan springen. Hoe luchthartig en onverschillig schijnbaar de kluchtige man zijn gevaarlijke sprongen ook deed, zijne gedachten waren elders; zij waren thuis, bij zijne vrouw, die kort voor den aanvang der voorstelling, het leven had geschonken aan drie meisjes., Zij zijn genoemd naar de drie vorstinnen: Wilhelmina, Emma en Sophia. (Dbl) Op het platteland Sedert eenige dagen is 't koolzaaddorschen in het Noorden in vollen gang. Wandelt men tegen 7 a 8 uur des avonds nu een of ander dorp door, dan zal het niet mankeeren of men komt een troepje arbeiders en handswerklieden tegen, die met eeujange ?na^vet°Pmerkingen toe. pijp gewapend en min of meer zwaaiend, naa^ huis spatsieren. Dat zijn koolzaaddorschers, Den geheelen dag zijn zij in het zeil ge weest. Want op het veld wordt een verbazend groot zeil uitgespreid, daarop worden de koolzaadstronken gedragen en door middel van een blok, getrokken door een span paar den, doet men de hauwen openbersten en het zaad te voorschijn komen.Tal van mannen loopen achter het blok aan om de stronken telkens weer te keeren en te schudden. Dat is een werkje waar de keel droog bij wordt. Telkens weer moet die gesmeerd worden en daarom gaat de tinnen beker met „snaps" lustig rond. Dikwijls is ook een vaatje bier op het land aanwezig. Des avonds gaan allen naar de boerderij. In de schuur staan lange tafels. Allen schikken zich daarom en dan wordt de soep opgedragen. Voor deze extra gele genheid is een vette ram geslacht en in den pot gedaan. Na de soep eet men aardappelen, wat in de plaats is gekomen voor gort en rozijnen, zooals vroeger het gebruik was. Is de maaltijd afgeloopen, dan krijgt ieder nog een steenen pijp, waarvan echter maar weinige heel overkomen, want vele luitjes zijn zoo'n heel beetje boven hun theewater. V.B. v. A. Maandag is Hoek van Holland aan een ontzettend gevaar ontsnapt. De gasfabriek aldaar stond biunen weinige minuten in lichte laaie. De hitte was sterk, waardoor de ketel met gas onder eenen druk van 10 atmosferen dreigde te springen. Op eenige meter afstand vau den brand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, uit angst de duinen was ingesneld. Ijlings werd het schip in veiligheid gebracht, doch met moeite waren mannen te vinden, die met het gevaar volle blusschingswerk durfden te beginnen. Eindelijk waagden zich enkelen, die ijverig werkten en met brandspuit en brandblusch- granaten het vuur rondom den ketel meester werden. De fabriek is geheel afgebrand. Kieswet De heer Van Kerkwijk heeft bij de tweede kamer een amendement op het kieswetsont- werp ingediend, om den leeftijd tot uitvoering van kiesbevoegdheid te stellen op 28 jaar, is gegrond op de overweging, dat men op den leeftijd van 23 jaar in den regel niet genoeg met den toestand der maatschappij bekendis, om te kunnen beoordeelen, wat in het belang der samenleving behoort gedaan of gelaten te worden. Op jeugdigen leeftijd stapt men te licht over bezwaren heen, volgt men te licht vaardig volksleiders. Aan deze bezwaren wordt eenigszins te gemoet gekomen door den leeftijd hooger te stellen dan 23 jaar. De heer Levy heeft voorgesteld lo. den leeftijd voor het kiezerschap te bepalen op 25 jaar; 2o. het bezit .van dit kenteeken aanwezig te achten bij hem, die voorkomt op de krach tens wettelijk voorschrift aangelegde en bij gehouden bevolkingsregisters en gedurende de laatst verloopen drie burgerlijkejaren van een instelling hetzij van weldadigheid, hetzij tot voorkoming van armoede, of wel van een gemeentebestuur onderstand niet heeft geno ten 3. behoudens tegenbewijs, gedurende drie achtereenvolgende jaren het bezit van dit kenteeken niet aanwezig te achten bij hen die schuldig zijn verklaard aan een der over tredingen, bedoeld bij de artt. 432 en 433 Wetboek van Srafrecht 4o. straffen te stellen tegen het zich we derrechtelijk doen plaatsen op de kiezerslijst of wel tegen het onbevoegd uitoefenen van stemrecht. De koning en de koningin van Saksen op Marken. Omstreeks half twaalf Woensdagmorgen arriveerden de koning en de koningin van Saksen, streng incognito met gevolg op het eilandje Marken, terwijl het stortregende. De Markertjes namen volstrekt geen notitie van de hooge gasten. Zij kenden hen niet. Alleen een zwerm van kleine wijdbroekige jongens en ook eenige aardige blondlokkige meisjes apprecieerden die dames en heeren omdat het vreemdelingen waren. De eersten van het rijtje moesten het als altijd ontgelden. Heel oneerbiedig trokken de kinderen den koning aan z'n jas en aan z n handen en als Z.M. dan lachte om het buitengewone van 't verschijnsel, dan hielden ze den vorst staande, money vragend, omdat ze eiken vreemden bezoeker voor een En- gelschman houden of een Amerikaan. Die brutaliteit vermaakte den grijzen ko ning en telkens weer haalde hij zilverstukjes uit z'n broekszakom ze den bedelaartjes voor te houden, waardoor elk oogenblik een gedrang om hem ontstond. Langs 't dijkje ging 't nog goed; daar aaide II.M. de nieuwsgierige meiskes nog vriendelijk over de bruine wangen, of trok ze haar zacht- kens aan de lange lokken, om te zien, of die „echu waren. Een klein stoetje vormden zich achter het hof, een paar waggelende visschers met hooge hoeden op, een paar blozende vrouwen met haar uitslaande zwarte rokjes, haar bonte jakjeshaar elegante mutsjes. Zij hadden gehoord van den kastelein, die nieuwsbladen leest, wie wel die heeren en dames waren en bewonderend roepen zij elkander heel Op 't eene vlondertje volgde het andere, op 't eene dijkje het andere, en overal woei en regende het even hard, overal was het even glibberig. En de vorst en de vorstin lachten, en de andere dames en heeren vonden, rillend van den vochtigen wind, alles even „kolossal interessant" en ze bewezen hun belangstelling door een druk debat over de vraag of het water in die kanalen nu „Meervvasser oder Rheinwasser" zou zijn. Zoo kwam het gezelschap aan het nauwe steegje, aan het einde waarvan het beroemd model huisje van Maartje Thyssen staat. Maartie zat zoo deelt de Telegraaf mede een kommetje koffie te drinken, toen de koning binnenstapte. „Kom-je reis kijken?" vroeg ze op den toon van iemand, die gewend is om te gaan met voorname gasten, die haar niet verstaan en die zij niet verstaat. Z. M. antwoordde met een vriendelijk „Guten Morgen," en zoo stapte hij de pronk kamer binnen. Dat kon Maartje niet toestaan. «Eerst je voeten vegen, as je blieft,» zei ze een weinig geprikkeld en toen de vorst niet reageerde op die aanmerking, trok ze hem zachtjes naar den grooten mat, waar Z.M. wel verplicht was z'n zolen te reinigen. „No," vervolgde Maartje tevreden, „kom d'r nou maar in. O zoo heb je nog meer volk bij je Kom maar binnen juffrouwen en meheeren, Maartje heet je welkom." En H.M. de koningin en de andere dames en heeren vulden langzamerhand het belang rijk vertrek, en ze bewonderden al die eigen aardige zaken, dien vreemden antieken bouw, waarop het spraakzaam vrouwtje hun opmerk zaam maakte. Alles was zoowat bewonderd, het pronkbed, de mooie blauwe bordenhet gat voor den rook, toen de kapitein van 't bootje binnen kwam en Maartje toefluisterde „Da's nou een koningin 1" „Wat zegje me daar?" riep Maartje ver baasd, maar volstrekt niet verlegen uit. «Waar om hetze me dat niet bekend gemaakt? En mèt vloog ze weg, de deur uit en een hof dame achterna. Hartelijk sloeg ze haar op de schouders en heel naief vroeg ze, terwijl ze beide, knok kelige handen uitstak«Ben jij Koningin mensch dat hai-je moeten zeggen.» De kapitein maakte Maartje op haar ver gissing opmerkzaam. Hij wees haar de vorstin, die vroolijk lachend de gul toegestoken han den aannam. „Maar mensch, waarom zei-je dat nou niet herhaalde Maartje. „Ik kan 't toch niet an je zien." Nou mot je me boeltje nog er is kijken wat zie je d'r goed uil. Hoe oud ben-je wel? De koningin begreep de vraag en terwijl t Markstertje haar steeds voorttrok door haar kamer, antwoordde ze lachend „Sechszig „Zestig, maar koningin, toen zag ik al grijs. Jij het zeker wel een goed leventje," lachte Maartje schalksch. „Gaat nou ereis zitten hier." En ze haalde een hoogen stoel te voorschijn, waarop ze H. M. die 't nu uitschaterde, neerduwde. t Oudje nam zelf den „zorg" en ze schoof dien bij, totdat ze knie aan knie zat met de vorstin en toen vroeg ze „Waar is je man toch, de koning De kapitein wees naar de deur. Daar stond een deftig heer, breed en dik, gekleed in 'c zwart, belast met tal van para- pluies; een livrei-bediende. Daarvan begreep het vrouwtje niets. Kom koning, riep ze, kom binnen. Wat blijf je daar staan De bediende verroerde zich niet. Dat ging te ver. Maartje sprong op, verwelkomde den be diende als koning, en trok 'm de kamer in tot schrik van den deftigen man en heel de hofhouding. De koningin lachte al maar door, toen Maartje den bediende neer trok op een stoel, vlak naast haar. Weer kwam de kapitein helpend tusschen- beiden. _»'t Hindert niets," zei 'r vrouwtje, „m'n huis staat open voor ieder, maar roep den koning dan toch Eindelijk kwam Z. M. en ook hij moest opnieuw al het moois van Maartje bekijken. »Waar wonen jelui toch eigenlijk? vroeg ze, toen het vorstenpaar haar reeds hartelijk had gegroet. „In Sachsen" antwoordde een hofdame. „Dat ken ik niet," zei Maarje gul. »Da's Duitschland,,, hielp de kapitein haar voort, en toen wist Maartje 't, toen vertelde ze van Duitsche schilders en van den Duit- schen keizer, maar heel de stoet was reeds verdwenen in een ander huisje, waar dezelfde koddige tooneeltjes plaats hadden. Cnpelle, 8 Aug. Onder degenen, die heden de hoofdonderwijzers akte te Breda verwierven, behoort ook de heer W. A. de Blaey, onder wijzer aan de school in de Nieuwstraat. stemmen, steramen. KIESDISTRICT HEUSDEN. Uitslag der herstemming op 8 Augustus. Uitgebracht 2764 stemmen. BINK 1432 VERHOEVEN 1300 Gekozen alzoo De heer BINK. Donderdag te DEUNEN, zal 10 Augustus 1893, namiddags 4 ure, bij ANT. TIMMERMANS te Doeveren, om te hooien of te beweiden Voor den heer L. VAN DER KOLK, Onder DOEVEREN, Onder BAARDWIJK. 1 heet 39 aren, de 11 hont. 11 u den Lagen Doorn. GORINCHEM, 7 Aug. De prijzen der Granen waren als volgt Risiarwe f7,— a 7,25, roode dito f6,25 a 6,50 witte dito f6,50 k 7.— inl. rogge f5,25 it 5,50 buitenl. dito f5,a 5,20, gerst f4,90 a 5,20, haver f3,75 a 4,20, duiveboonen f7,a 7.25, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 119 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 it 260 Kalfvaarzen f140 a ISO Melkkoeien f 200 it 230 Hokkeling ossen f üt 00 l'/a .jarige ossen f 80 it 100 Guiste vaarzen f 70 it 90 Pinken f 60 a 80 Graskalveren f 30 a 60 Nuchtere kalv. f 8 a 14 Aangevoerd 18 varkens van 19 a 22 c., per half kilo, 403 biggen van f 8,— a 14.— per stuk Eieren f 0.95 a 1.00 per 26 ituks. Boter 60 a 65 ct. per 1f.i kilo. ROTTERDAM, 7 Aug. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 5.f 6.70. Mindere en geringe f 0.a 0,—. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f i! 5.60 dito mindere f0,— A 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f3.80 a 4,75; mindere f0,— a 0,— beste Zomei f 0»a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.50 it 5.—. Mindere f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f8.a f9.Zomerzaad f0,totfO. Xanariezaad f 10.tot f 12, Paardenboonen. De beste f0.k 0. Duivenboonen van f0.— a 0.—. Bruine boonen de beste f0,— a 0,— Mindere f 0.it 0. Witte boonen. De beste f0.— k 0.—. Mindere f0.0. Blauwe erwten. De beste f7.50 it 8.75 Mindere f0.a 0. Kookerwtende beste partijtjes van 10.k 0.mindere van f0.a 0. ROTTERDAM, 8 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 22 paarden, - veulens, 1 ezel, 600 vette runderen, 1309 magere dito, 282 vette en graskalveren, 68 nuchtere kalveren, 5 schapen of lammeren, varkens, 197 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 76 a ct. 2e kw. 68 a ct. 3e kw. 62 a ct. Kalveren: le kw. 82 a ct., 2de kw. 60 a 70 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 k 70 cent per half kilo. De ONROERENDE GOEDEREN vau den heer Jac. van Woensel te Baardwijk, zijn ingezet Koop 1. Koffiehuis met erf, tuin eu bouwland op 2250.koop 2 bouwland voor den spoorweg op f1600.koop 3 bouwland over den spoorweg op f825. koop 4- bouw- on weiland over 1ste Zeine op f1650.—. TOESLAG: Maandag 21 Aug. a.s., s avonds 8 uur, ten overstaan van Notaris BINK te Waakwijk. ER WORDT van 16 jaar, dat goed kan werken, en van 11 eu 9 jaar. ADRES: Ondergeteekende heeft de eer te berichtendat van af he.den het alom zoo gunstig bekende bo venstaand verkrijgbaar is op heele en halve fleschen. 1/1 beugelfleschen 14 cents. 1/2 8 CAFÉ MARKT, WAALWIJK. Door nette bediening hoopt hij dezelve te verbeteren en uwe ge- eerde gunst en recommandatie hierdoor waardig te worden. Hoogachtend

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 3