Nummer 70. Zondag 3 September 1893. 16" Jaargang. DE l'llfHIIHIIIUIiïïlII. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. V BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Spanje. De Écho van het Zuiden, Waaltyfesche ra LangstraatscÈe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1-7 regel, 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter piastra, opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Woensdag kwam Gladstone's home-rule- voorstel in het lagerhuis in derde lezing, nadat men, zoo tusschen de geanimeerde debatten over Ierland door, eenige dagen had gewijd aan begrootingsdiscussien. De premier nam bij deze plechtigheid 't woorddaverend be groet door zijn aanhangers. Een uur lang zette hij zijn betoog voortwijzend op de verhouding tusschen Zweden en Noorwegen welker vereeniging gebaseerd is op een vol komen afscheiding van de gemeentelijke en de rijksaangelegenhedendie beide landen heeft geschonken 80 jaren van vrede en eens gezindheid een leerrijke tegenstelling met de 63 jaren van de vereeniging tusschen Groot-Brittanie en Ierland. De uitspraken der groote schrijvers en der beschaafde wereld ten gunste van home-rule, releveerde Glad stone, 't betreurend, dat de discussie er over in 't lagerhuis zoo weinig geschikt is geweest om den goeden roep van dat wetgevende lichaam te handhavende „grand old man'' gaf toe, dat er slechts weinig tijd zal over blijven voor de zaken van algemeen belang, rakende 't gansche Vereenigde Koninkrijk welk euvel moet geweten worden aan de oppositie. De sluiting der debatten heette Gladstone een noodzakelijk kwaad ter be strijding der obstructie-taktiekde discussie zal toch nog 82 dagen hebben geduurd wat eenig is iu de geschiedenis. Den tijd der kamer heette Gladstone een schat, die 't land toebehoort, dezen schat heeft de op positie verspild door 930 redevoeringen tegen home-rule te houden welke op haar beurt 459 beantwoordingen uitloktenten gunste der wet. Bij een verzet tegen beter weten in,, zal er een geweldige beweging in Ierland ontstaan voor volkomen scheiding en in de omstandigheid, dat daarin een groot gevaar zou schuilen, ligt volgens Gladstone een ver wijt voor Groot-BrittanniÖ. De afgevaardigde Courtney stelde voor het home rule-voorstel eenvoudigweg te verwerpen Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant In het begin van dit verhaal hebben wij medegedeeld dat de fabriek van den heer Labroue in de vlakte van Alfortville was gelegen op vrij frooten afstand van eenige woning. Men begrijpt us licht, dat bij een dergelijk weer en op zulk laat uur niet spoedig hulp kon aanwezig zijn. Toen eene compagnie soldaten van het fort Charenton aankwam met eenige werklieden uit de fabriek, was het reeds te laat om het vuur nog met kracht te kunnen bestrijden. Daar alle deuren gesloten waren haalde men ladders bij de hand om over de muren der om heining te klimmen. Weldra werd de afwezigheid der portierster opgemerkt. „De brand heeft zich reeds aan de woning der bewaakster medegedeeld riep een stem. Dat was Jacques Garaud. Dan ging de meesterknecht voort ../De ongelukkige heeft de fabriek in brand ge stoken en is de schuld dat wij allen thans zonder werk geraken! Zij heeft zich verschrikkelijk wreed over den heer Labroue gewrokenVooruit mijne vrienden, naar het paviljoen Laat ons de kas redden //Ja, ja, vrienden," herhaalde Ricoux, die juist was aangekomen en de woorden des meester knechts gehoord had, „laat ons de kas redder. Zij houdt eene zeer aanzienlijke som gelds in! Vooruit! Redden wij de kas!" En allen, werklieden en soldaten, door Jacques en Ricoux geleid, haastten zich vooruit naar het brandend paviljoen. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Wellicht vragen onze lezers zich af en zeker niet zonder reden hoe de meesterknecht Jacques en lichtte dit even naïve als oude plannetje nader toe, heette 't zelfs in overeenstemming met den wensch der natie. John Redmond, de leider der parnellisten, zeidedat Glad stone's plan nog wel niet alles gaf, dat Ier land er nog altijd geen meester in zijn eigen huis door worden zou, doch dat 't toch een stap is in de goede richting en daarom voor 't oogenblik wel aannemelijk. Zoo spraken nog eenigen er voor en anderen er tegen en toen ging men maar weer naar huis in de heilige overtuiging, dat er van vacantie voor eerst nog niets kan komen de verschillende begrootingen moeten ook nog worden be handeld, desnoods door morgen- en avond zittingen. En dan komt men waarschijnlijk 1 November al weer saam voor de herfstzitting De Temps, wijzende op de onrustwekkende berichten, die de Engelsche bladen telkens mededeelen omtrent de nieuwe eischen, die Frankrijk aan Siam stelt, zegt dat al die op winding niets zaaks is. De heer Le Myre de Villers bevindt zich te Bangkok om het door Siam aangenomen ultimatum en de daaruit voortvloeinde waarborgen, waarmede Siam zich vereenigd heeftte vertalen in eene diplomatieke acte. Bij de gedachtenwisseling, die er in den laatsten tijd plaats gehad heeft tusschen onzen buitengewonen vertegenwoor diger en het hof van Siam, heeft de heer Le Myre de Villers verklaard, dat hij geen Europeeschen onderhandelaar erkende. Van daar de officieele terzijdestelling van den heer Rolin-Jacquemyns; vandaar de woedende kre ten van alle cosmopolieten, die in en van Siam leven; vandaar die stroom van rumoer- makende telegrammen uit Bangkok, zoo wel willend opgenomen door de Engelsche bladen. Uit alles mag men opmaken, zegt de Temps verder, oat de Siameesche regeering zich niet zal laten misleiden door hare gewone raads lieden, en dat zij zich te behoorlijken tijde het oude spreekwoord zal herinneren De raadgevers zijn niet de betalers." thans weer onder het getal lieden was gekomen, die hunne hulp kwamen bieden ter blusschingder groote fabriek, duor hem in brand gestoken. Toch was dat zeer eenvoudig. De ellendeling wilde niet, dat Jeanne's stem, zoo zich deze mocht verheffen om hem aan te klagen, eenig geloof waardig zou geacht worden. Toen hij de ionge weduwe in de vlakte verliet had hij zich op de vlucht begeven zoo snel de beenen hem dragen konden; liet was alsof hij door een zekeren waanzin werd voortgezweept, doch toen hij eensklaps aan den brief dacht, dien hij aan Jeanne geschreven had, keerde bij hem het bewustzijn ook weer terug. „Ik moet dien brief terug hebbensprak hij tot zichzelven, „wat het ook kosten moge I' En in plaats van nog langer zijne vlucht voort te zetten had hij zich bij de lieden vervoegd, die naar het tooneel des onheils liepen onder 't aan houdend geroep van „Brand Brand Zijn plan was eenvoudig. Tengevolge der lieerschende wanorde hoopte hij de loge der bewaarster onopgemerkt te kunnen binnentreden om daar zijn brief te zoeken en zieh daarna bij de menigte der toegeschoten per sonen te voegen, zonder dat iemand van dit alles iets in 't oog viel. Zoodra Jacques echter de binnenplaats bereikt had, zag hij dat Jeanne's woning reeds geheel door de vlammen was aangetast en stiet op dit gezicht een zucht van verlicnting uit. „Mijn werk is reeds geëindigd, alvorens ik het begonnen heb," dacht hij. „Het papier, dat mij zwaar beschuldigde, bestaat niet meer. Thans heb ik mij mij nog slechts door mijn ijver, mijne toewijding en mijn moed te doen gelden; dit zal, wat er ook gebeure moge, een schitterend ant woord zijn op Jeanne's beschuldigingen, zoo zij het waagt deze tegen mij te uiten." Een duivelachtig idee drong hem door den geest op het oogenblik dat wij hem hoorden uit roepen „Laat ols de kas redden 1 De vlammen door den hevigen wind meer en meer aangewakkerd schoten door alle openingen des paviljoens naar buiten. „'t Zal onmogelijk zijn binnen te dringen," zeg de Ricoux, de kassier. „Laat mij begaan," antwoordde Jacques. „Wat wilt gij beproeven?* Andermaal schijnt China verontwaardigd over de steeds hoogere eischen, door Frank rijk aan Siam gesteld, zich in den strijd te hebben gemengd. Lihong-Chang, de onder koning heeft herhaalde besprekingen met den Siameeschen zaakgelastigde, en per telegraaf moeten krachtige instructies zijn gezonden naar den Chineeschen gezant te Parijs. Onder de mijnwerkers van Pas de-Calais heerscht groote ontevredenheid over de gerin ge loonen. Een algemeen vergadering zal den 17en Sept. te Lens gehouden worden. De correctioneele rechtbank te Nimes heeft zes personenbetrokken in de zaak van Aigues-Mortes, veroordeeld tot straffen varieerende van één tot zes maanden. Dinsdagavond hebben acht Italianen uit eigen beweging de timmermanswerkplaats van Tournier te Nancy verlaten. Daar deze be loofd had, hen elders bij in aanbouw zijnde huizen te gebruiken, hebben een veertig werk lieden alle in aanbouw zijnde huizen te Nancy bezocht en den Italianen gelast, onmiddellijk het werk te staken. De politie en de gendarmerie zijn spoedig ter plaatse aangekomen en hebben tot kalmte aangemaand. De Fransche werklieden, teu getale van 200, hebben drie afgevaardigden naar den maire (burgemeester) gezonden om hem mee te deelen, dat ze niet dulden, dat een vreemdeling aan de daar in aanbouw zijnde huizen zal werken. De maire antwoordde, dat er geen enkele wet bestaat, die hem toestond een dergelijken maatregel te bekrachtigen. De 8 d, 900 Ita lianen aldaar werkzaamhebben besloten allen het land te verlaten. De mijnbezitters weigeren met de mijn werkers saam te gaan, om een verhooging der kolenprijzen te bewerken, ten einde daar door hoogere loonen te kunnen geven. Ze weigeren verder de loonen op dezelfde hoogte te houdenwaarop ze stonden, toen ze aan de arbeiders meedeelden, dat de loonen verlaagd zouden worden. De mijneigenaars verzekeren, dat de houding der mijnwerkers ieder vergelijk verhindert, terwijl de secretaris generaal van den mijnwerkersbond in een vergadering te Manchester verzekerd heelt dat de houding der mijneigenaars de partijen zoo scherp mogelijk tegenover elkaar doet staan Te Cardiff schijnt niet de minste kans op een vredelievende oplossing. Een telegram uit Cardiff behelst dat 60000 mijnwerkers in Zuid-Wales en Mora- moutshire den arbeid hervat hebben. Men gelooft dat de werkstaking in die streken in deze week eindigen zal. In eene te Dalkeith gehouden bijeen komst van de mijnwerkers uit de Lothionus (de graafschappen Edinburg, Haddington en Linlithgow) is met algemeene stemmen be sloten dat de mijnwerkers uit East- en Mid lothian Maandag a.s. den aibeid zullen staken, als hun geene loonsverhooging van 20 percent wordt toegestaan. „Een oogenblik En gij zult het zien." Het vuur trotseerend liep hij den gang in, waar zich het ontzielde lichaam van den lieer Labroue bevond en stiet een kreet van afschuw uit. „Een lijk!" riep hij. „Een lijk!" En dan het lichaam zijns slachtoffers optillend, 6pande hij al zijne krachten in en trok het naar buiten tot in 't midden der binnenplaats. Ontsteld week de kassier achteruit, terwijl hij stamelde „Maar, dat is de patroon 1Schandelijk ver moord!Verschrikkelijk! Verschrikkelijk! Jacques luisterde niet. Op nieuw was hij in de vlammen gesprongen en aan de overzijde ver dwenen. Twee seconden verliepen. Toen hoorde men daar binnen zijne stem, zwak, ontsteld, haast niet he. kenbaar „Ik ben in het kabinet," zeide deze stem, in de onmiddellijke nabijheid der kasIk stik hier Ik sterf.Hulp Hulp Men wilde toeschieten. Doch er verhief zich thans een muur van hevig gloeiend vuur tusschen de redders en den ingang. Eensklaps liet zich een vreeselijk gekraak hooren, het dak stortte in en de verdieping kwam met een vreeselijk geraas raar beneden. De onmachtige menigte slaakte een vreeselij- ken gil. „Jacques is onder het brandend puin bedolven riepen verscheidene stemmen. „Hij is verloren De ongelukkige!" Toch waagde men eene nieuwe poging om vooruit te komen, doch de dreigende vuurpoel, die steeds grooter en grooter werd, ontzegde thans alien toegang tot het paviljoen. Weldra zakten ook de muren naar beneden. Op dit oogenblik kwamen de brandspuiten aan van Maisons-Alfort en Charenton. Doch 't was te laat om nog iets te redden. De gansche fabriek toonde nog slechts een bran denden puinhoop, die een verzengenden gloed verspreidde. Ricoux, de kassier, liep rechts en links in het midden der menigte, als een waanzinnige allerlei vreemde gebaren makend en steeds herhalend „Die ellendige Jeanne heeft den brand gesticht 1 Op laffe wijze heelt zij den heer Labroue vermoord! Zij is ook de schuld dat Jacques hier *oo onge- kig den dood gevonden heeft HENDAYE, 31 Augustus. De burgerlijke gouverneur en de overheid hebben in gemeen overleg eene regeling getroffen op grond waarvan de troepen en de politie zich terug hebben getrokken. Op een openbaar plein werd een concert gegeven, waarbij het publiek in luide toejuichingen uitbarstte en geroepen werd leve de orde Er werd geen enkele betooging gehouden en het incident wordt thans beschouwd als atgeloopen. De komraissaris van politie van Charenton was tevens met de pompiers aangekomen. Hij hoorde de woorden, door Ricoux gesproken, en tot hem naderend, vroeg hij „Wie zijt gij, mijnheer?" „Ik ben, of liever, ik was de kassier dezer fabriek," luidde het antwoord. „Gij beschuldigt iemand de inrichting in brand gestoken te hebben „Ja, mijnheer." „Gij spreekt van een gepleegden moord „Ja, mijnheerKom En Ricoux nam den kommissaris bij den arm en bracht hem naar dat gedeelte der binnenplaats waar het lijk van den ingenieur lag uitgestrekt! Dan voegde hij er bij „Ziehier het slachtofferEen trouwelooze hand heelt den ongelukkige met het mes in de volle borst geraaktZiehier! „Mijnheer Labroue!" riep de kommissaris uit, die onmiddellijk den grooten industrieel herkende. „Ja, hij zelf! Onze ongelukkige en zoo diep- betreurde patroon!" De magistraat constateerde den dood des in genieurs en hernam „Wien beschuldigt gij „De portierster der fabriek." „Haar naam „Jeanne Fortier." „Waarop grondt gij uwe beschuldiging „Men heeft haar overal gezocht, doch de vrouw is Diet te vinden; wel een bewijs dat zij de vlucht genomen heeft, na de fabriek in brand te hebben gestoken Bovendien, zij heeft dezer dagen nog petroleum gekocht om de misdaad uit te voeren, die zij beraamde „En welke reden kan zij wel daartoe gehad hebben 6 „Eergisteren heeft de heer Labroue, die zeer ontevreden was over de wijze, waarop zij zich van haren plicht kweet, haar den dienst opgezegd Binnen acht dagen moest zij vertrekken Bij het licht dat de brand afwierp nam de kommissaris eenige nota's. „En gij zegt dat er nog een ander slachtoffer is?" vroeg hij. „Ja, mijnheer." „En wie dan Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1