Advertentiën, Duitschland. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. Nu de keizer te Metz komt, kunnen dege nen die dwepen met Frankrijk, zich niet langer bedwingen. Een smid, Paul Emme rich, die te Metz woorden gesproken had, beleedigend voor den keizerzal wegens majesteitsschennis vervolgd worden Te Geb- weiler zijn verscheidene jongelui gearresteerd, omdat ze geroepen hebben: „leve Frankrijk." De groothertog van Luxemburg, die inder tijd zijn rijk aan Pruisen verloren heeft, zal meent men, op reis gaan, om niet genood zaakt te zijn den keizer te Metz te gaan begroeten. Zijn zoon zal zich met dat doel naar Metz begeven. De Kattowitzer Zeitung bericht dat een Pruisisch grens-beambte bij Milowice een Russisch soldaat op Duitsch gebied doodge schoten heelt. De Rus wilde een koe, die weggeloopen was, terughalen. De Pruis riep driemaal te vergeefs: halt, en loste toen zijn geweer op den soldaat, met het gevolg, dat deze dood neerstortte. De twee te Kiel aangehouden Franschen, Raoul Dubois en Maurice Daguet, hebben met hun jacht Insect, behalve Wilhemshaten. Borkum, Helgoland en Cuxhaten, ook Neder land bezocht. Aan boord is eene groote hoeveelheid van teekeningenafbeeldingen en schetsen van vestingwerken gevondeu. Zij worden in hech tenis gehouden, omdat men overtuigd is dat zij spionnen zijn. Daguet schijnt de eigenlijke leider der expeditie te zijn. Zijne teekeningen zijn zeer nauwkeurig en fraai en des te kun stigeromdat zij niet ter plaatse gemaakt maar meestal 's avonds aan boord van het jacht uit zijne herinnering zijn vervaardig Daguet beweert een werk over vestingbouw kunde te willen uitgeven en dat hij daarvoor gegevens verzamelt. Het jacht Insect, dat het teeken der Royal Thames Yachtclub draagtis vrij gelaten, omdat de manschap blijkbaar geheel onschuldig is. De cycloon, welke in een deel der Ver- eenigde Staten heeft gewoed, richtte vooral te Savannah grcote verwoesting aan. De wind zoo wordt vandaar bericht, stak in den na middag op en weldra woedde de storm zoo geweldig als nooit te voren, voorzoover men zich herinnert. Huizen woeien in en stortten op de bewoners. Geheele rijen huizen liggen in puin en de straten zijn nagenoeg onbe gaanbaar. Er is bijna geen enkel huis onbe schadigd gebleven. Het quarantainestation dat der stad zooveel had gekost, is geheel vernield. Veertig menschen zijn te Savannah omgekomen, en als niet velen der inwoners van die stad en het naburige Brunswick vooruit gewaarschuwd voor het gevaar, ge vlucht waren, zouden er nog veel meer slacht offers zijn, Ook te Kernersville zijn honderden huizen vernield. Wegens het vernielen van de telegraafge leidingen zijn de berichten omtrent de ramp nog zeer onvolledig. CHICAGO, 30 Augustus. Heden morgen heeft eene groote menigte werkloozen eene bijeenkomst gehouden. De menigte scheen bereid tot oproer. In alle haast werden 500 politiedienaren daarheen gezonden. Een 1500 Italianen gingen de Statestreet op met de bedoeling om onlusten te stichten. Zij hielden stand voor den wapenwinkel van Rizzari en eischten geweren. Rizzari weigerde hun die. De rustverstoorders keerden toen terug naar de plaats hunner bijeenkomst waar dc opgewondenheid toenam. De menigte wierp met brokken ijzer van spoorwagens naar de politie. Deze voerde onverhoeds eene charge uit, die de menigte uiteendreef. Jaarmarkt te Waalwijk, Woensdag 6 September. WAALWIJK, 2 Sept. 1893. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. koningin Wilheimina, wapperde Don derdag' de nationale driekleur van het ge meentehuis en van eeuige particuliere wo ningen. Op de jl. Woensdag-avond gehouden ver gadering, betreffende het a.s. feest van Cris- pijn, had 'de aanbesteding plaats der feest- kiosk. De uitslag was als volgt Frits Miillers, Waalwijk Waalwijk 160 Gld. 155 152 116 112,50 112 G. G. van Huiten, A. Aarts M. van Berkel, Bezooien G. van Dijck, Waalwijk Daar echter dit laagste bedrag de begroo ting der commissie nog aanzienlijk te boven ging, werd het werk niet gegund, maar in onderhandeling getreden met den laagsten inschrijver, den heer G. van Dijck, die op zich nam, heden Zaterdag-avond een nieuw bestek te leveren. Tevens was van den heer Frie van Iersel een schrijven ingekomen waarin hij eenige aanwijzingen gafomtrent het plaatsen der kiosk tot Verkrijging van een beter klank gehalte. Nog kunnen wij met genoegen melder dat de heer Plüijm zich veel moeite getroo; heeft, tot het inzamelen van gelden bij de bewoners der Stationsstraatten einde het lOOjarig feest luister bij te zetten docr het plaatsen van een prachtigen eereboog tegen over de openbare school. Een woord van lof mag den heer Pluijm voorzeker niet ont houden wordendaar hij dit pluimpje ten volle verdient. Ongeveer een 20 tal personen uit onze gemeente zijn namens de feestcommissie uit- genoodigddeel te nemen aan de heden avond te houden vergadering bij den heer A. Gerris marktom te beraadslagen over het organiseeren van een corps gardes d'hon neur. Woensdag namiddag had Frans Secken- thalei, werkzaam op de werken van den Maa: mond, het ongeluk te vallen, toen hij, bezig met iets aan de rails te verrichten, uit den weg wilde gaan voor een aankomenden trein Een been werd hem beneden de knie zoo goed als afgereden. Nadat hij naar het gast huis alhier was overgebracht is het been ge amputeerd door dr. Richelle, uit Heusden. De man bevindt zich heden naar omstan digheden vrij wel. Te Baardwijk is opgericht eene nieuwe rederijkerskamer, die den naam heeft aange nomen van hare voor eenige jaren ontslapene zuster „Eensgezindheid." Met kermis hoopt zij hare eerste uitvoering te geven in het lokaal 't Vosje. Wat het publiek te genieten zal worden aangeboden kunnen wij vooralsnog niet mededeelen, daar wij nog geen pro gramma ontvingen. De prijzen van de vereeniging het „Ne- derlandsch paardenstamboek" werden te Bosch toegewezen aan de heeren Hengsten. Ie prijs Straver Van Baal, B-.biloniën- broek. „Nelson III". 2e prijs Gebr, Oerlemans van der Schans, Drongelen, „Hippos" MerriSn. Ie prijs B. Snoek, Almkerk. 2e prijs B. Branderhorst, Meeuwen. Veulens. Ie prijs A. Sttaver Jzn.Babilonienbroek. 2e prijs B. Snoek, Almkerk. Aan den muziek wedstrijd, morgen Zon dag te Tilburg te houden, zullen deelnemen: Eerste afdeeling, vereenigingen uit gemeen ten met meer dan 10.000 zielen of die bij een anderen wedstrijd in de 2e afdeeling den eersten prijs behaalden. Sectie A. Har moniegezelschappen. 1. Harmonie Euphonia te Kaatsheuvel (37 leden); 2. Harm. Excelsior te Wormerveer (32 leden); 3. Harmonie l'Es- pérance te Waalwijk (37 leden); 4. Harmonie Apollo te Kaatsheuvel (32 leden). Sectie B. Fanfaregezelschappen (nationaal) 1. Fanfare Sophia's Vereeniging te Loonopzand (29 le den), 2. Stedelijk muziekkorps te Purmerend (24 leden). Internationaal1. Fanfares des Chemins de fer, Postes et Télegraphes te Namen (64 leden); 2. Fanfare de ware vrienden te Antwerpen (58 leden). Tweede atdeeling. Gezelschappen uit ge meenten van 4000 tot 10,000 zielen of die bij een anderen wedstrijd in de 3e afd. den eersten prijs behaalden. Sectie A. Harmonie gezelschappen, nationaal. 1. Harm. St. Crispijn te Waalwijk (28 leden); 2. Harm. Concordia te Vlijmen (26 leden); 3. Harmonie Euterpe te Zevenbergen (29 leden); 4. Harm. Kunst en Eer te Zierikzee (30 leden); 5. N. K. Harm. Vlijt en Volharding te Roosendaal (36 leden); Harmonie Euphonia te Goes 26 leden); Kon. Harmonie Cecilia te Prinsenhage (45 leden); 8. Zeister Harmonie te Zeist (37 leden); 9. Harmonie Phileutonia te Helmond (27 leden). Internationaal: 1. Harmouie de Renory-Angleur te Angleur (60 leden). Sectie B. Fanfaregezelschappen. 1. Fanfare-gezel schap te Maassluis (20 leden); 2. Fanfare St. Cecilia te Heerlen (28 leden). Schutterij Volgens het bij de tweede kamer ingekomen wetsontwerp tot regeling van den dienst der schutterij zal die dienst even lang duren en op denzelfden leeftijd aanvangen als die bij de militie. De dienstplichtige bij schutterij en militie zullen dus van gelijken leeftijd zijn. In duur van oefeningstijd en van werkelijken dienst in gewone tijden zal er echter verschil wezen. De historische optocht, Dinsdag te Til burg gehouden bij de viering van het gouden feest der Koninkl. Harmonie, aldaar, bestond uit 26 nummers, waarvan een 9tal praalwagens waren, die uitmuntten door goed gedachte samenstelling en keurige costumes. Deze waren allen aan de muziek gewijd. De praalwagen, aan „Frans Liszt" gewijd, stelde hem voor als in Hongarije zijnde luisterende naar de danswijzen der Zigeuners. De geestelijke kleeding vormde een aardig contrast met die der Zigeuners. De praalwagen „Lohengrin» vooral was fraai gedacht, doch wel wat vol van personeel, en de zwaan kwam erg in verdrukking, doch het geheel zal veel gekost hebben, dewijl ^'les massief en solide was De praalwagen »Weber" stelde het oogen- blik voor dat Max (Freischtltz) het schot zal doen. Agatha verschijnt om den schutter tegen te houden. Dan weer een muzikale bedelwagen, van welke ten behoeve der armen, tal van per sonen tot aan de tweede verdieping der huizenzakjes aanboden, die vrij wat op brachten. Het glanspunt van den optocht was Will- II met zijn geheelen staf. De koning, die gaarne te Tilburg vertoefde en er in 1849 overleed, werd zeer nauwkeurig voorgesteld door den heer Mutsaers, zoon van het lid der tweede kamer. De geheele officierstoet speeld zeer goed zijn rol en Willem II, ook 's mid dags op hel bal verschijnende, leidde zeer gracieus een der dames ten dans. De geheele optocht werd vervroolijkt door zeven muziekkorpsen en een groep zingende barden, verder door allerlei potsierlijke voor stellingen der Zigeuners, die o.a, een gemnil banden beer medevoerden. Bij den optocht reed het bestuur der har monie in statierijtuigen en den president werd onderweg een groote lauwerkrans over het hoofd gelegd. De energieke Van Waesberghe is die eere dubbel waard. Hem vooral de verdienste dat het feest niet alleen een so cieteitsfeest is gebleven, maar een volksfeest is geworden want alles mengt zich in de feestvreugde en verhoogt die. Omtrent het Woensdag te 's Bosch ge houden concours hippique schrijft de verslag gever van de N. R. Ct. het volgende Nu, een concours hippique, eene eigenaar digheid der tentoonstellingen in Noordbrabant en Gelderland, is dan ook in die provincies op hare plaats en vormt steeds eene groote aantrekkelijkheid. Bij het eerste concours voor het schoonste rijtuigpaard ingespannen, waarbij alleen het paard beoordeeld wordt, werd de eerste prijs van f 25 toegekend aan de donkerbruine öjarige merrie Pietje van den heer J. Konings Dz. te Raamsdonkeen krachtig gevormd dier met schoone bewegingen. De öjarige Irma, van den heer L J. Bogaerts was tweede met f 15, terwijl de derde prijs f 10 aan de ponney Fley van mevrouw Cuypers Storm te Ginneken ten deel viel, waarbij opge merkt werd dat deze laatste nog zoo droog als kurk was bij het verlaten der baan. Bij de volgende afdeeling werden paard en voertuig als een geheel beoordeeld. De heer L. J. C. Bogaerts was met een donkeren schimmel Mignonne evenals te Nijmegen en te Woerden nommer één. Mej. G. Jurgens te O s, met de zevenjarige zwarte Mary, was tweede, Mevrouw Cuypers Storm, te Ginneken, derde, terwijl nog eene eervolle vermelding aan den heer H. J. M. Smits, te Vechel, werd toegekend. Zeer elegant was ook de huppelendeCoquette van den hr. Feer PI. van Roessel te Tilburg, die haast te zeer huppelde, doch ontegenzeg gelijk zeer sierlijke bewegingen toonde. Bij den daaropvolgende wedstrijd voor het bestgaande rijpaard, waaraan twee officieren uit Breda deelnamen, gingen deze met twee van de drie prijzen door. De heer J. C. Steenkamp was met Lady eerste, jhr. E J. B. Wittert met Darling derde, terwijl de heer Bogaerts, die de Engelsche vos Miss Mary reed, tweede was. Nu kwamen de tweespannen aau de beurt en weer andere paarden van den heer Bogaerts traden in het strijdperk. Een span bruine Duitschers won den eersten prijs en muntte door groote gelijkheid en hoogst gelijkmatigen draf uit; zijn span zwarte Duitschersook een uitstekend span, doch wat minder gelijk en de eene iets zwaaiend,had den derden prijs, terwijl de heer Anton Jur gens met een edel span donker bruine tweede was. Ten slotte werden ook tweespannen met hunne rijtuigen beoordeeld, waardoor de heer Jurgens nommer een werd, met een sierlijken jachtwagen. De heer Bogaertsdie nu ook een span zwarte Russische paarden had, was daarmede tweede, en met zijne zwarte Duitschers derde. Het concours hippique te 's Bosch was schoon en werd door eene prachtige collectie paarden opgeluisterd, van den zwaren caros- sier tot het lichtere cavaleriepaard alle scha keeringen doorloopend. Omtrent den moord te Groede gepleegd wordt nader gemeldEen schaapherder Woensdag nacht gewekt door het geblaf van zijnen hond vond buiten gekomen de drie lijken van zijne buurvrouwen, twee buiten en één binnenshuis, allen met afgesneden hals. De moordenaar is nog onbekend, evenals de aanleiding tot den moord. De menschen moesten met veldarbeid in hun onderhoud voorziengeld was er dus niet. De ver moorden zijn twee zusters en eene moeder eene der zusters leefde gescheiden van haren man. -Te Tilburg is een 40jarige werkman terwijl hij in dronkenschap het paard van een wagen wilde tegenhouden, door de burrie omvergeworpen en over de borst gereden. Hij overleed na eenige oogenblikken aan de inwendig bekomen kneuzingen. Een 5jarig kind van den landbouwer J. uit Pannerheide, Pruisen, is nabij Kerkrade onder een geladen kolenwagen geraakt. Het bekwam ernstige inwendige kneuzingen en stierf kort daarna. Te Drieborg werd aan het venster van de ruim 80jarige wed. Botjes geklopt en gevraagd om honderd gulden, terwijl de be woners reeds eenigen tijd te bed waren.Toen aan dit verzoek niet werd voldaan, sloeg de man een glasruit stuk en werkte zich naar binnen, waarop de oude weduwe en haar nog zeer jeugdig dienstmeisje de vlucht na men op den zolder. De dief had den tijd om alles goed na te zien en stal f 127.50. Een gouden horloge bleef liggen. Eerst toen hel licht werd, hadden de beide vrouwen, die ongekleed naar boven waren gevlucht, den moed weder beneden te komen Van het stoomschip Prinses Wilheimina, Zaterdag van Amsterdam naar Java ver- vertrokken, is te Southampton gearresteerd een matroos, die zich schuldig maakte aan smokkelen van tabak en sigaren. Te Leerdam geraakte de lSjarige zoon van den voerman B. de Jong met paard en kar in de Linge, tengevolge van het achter- uitloopen van het paard, 't Paard verdronk, en na een paar uur gedregd te hebben, werd ook de jongeling levenloos opgehaald. Dinsdagavond omstreeks 11 uur vielen in de Warmoesstraat te Amsterdam twee per sonen een politie agent aan, en gaven hem zoo een slag in het gelaat, dat hij bewuste loos neerviel. Hiermede was het echter niet gedaan. Op ergerlijke wijze werd hij getrapt en mishandeld, zoodat de agent in denzelf den toestand naar het Binnengasthuis moest vervoerd worden. Het treurig geval bracht heel wat menschen op de been, die geen van allen de partij voor den agent opnamen. De reden der mishandeling is onbekend. De cliolcru-bacil in ons eten en drinken Het is reeds algemeen bekend, dat, in verre de meeste gevallen, de verspreiding der cholera te wijten is aan het gebruik van ongekookt water, ongekookte melk enz. Doch minder algemeen is het bekend, hoe ook de cholera verspreid wordt door het gebruiken van verschillende spijzen of levensmiddelen, zooals vruchten, bladgroenten enz. Dunham vond, dat cholera-organismen, opzettelijk op salade geplaatst, in een gedekte schaal en in de gewone kamertemperatuur, hunne levensvatbaarheid of vitaliteit behiel den gedurende vijf dagenop gekookte bloemkool gedurende zes tot tien dagen en op ongekookte bloemkool zelf dertien dagen, terwijl zij op platgedrukte aardbeien niet langer dan vierentwintig uren in het leven bleven. Dr. Friedrich zegt Op komkommers, bloemkool, wittekool enz. blijft de cholera-bacil verscheidene dagen leven; op spinazie, gehouden in eene vochtige atmosfeer, waren nog na twaalf dagen ba cillen aanwezig en zelfs blootgesteld aan de gewone kamer-atmosfeer, verdwenen zij slechts eerst na zes dagen. Wat het bestaan blijven van cholera orga nisme in thee betreft, is het zeer merkwaar dig, dat zij in een 3 percents aftreksel van zwarte Chineesche thee vernietigd worden binnen vierentwintig uren, terwijl er geen spoor van bacillen gevonden wordt in een 4-percents aftreksel na zestig minuten. De bacteriendoodende eigenschap van koffie blijkt hieruit, dal eene indompeling in een 6-percents aftreksel van koffie, gedurende twee uren, in staat is om deze organismen te vernietigen, In Beiersch, Pilsener en Lager bier vond dr. Friedrich, dat cholera-bacillen niet langer dan van één tot drie uren konden leven. Doch veel sneller nog is hun sterven in witten en rooden wijn, want vijf minuten na hunne inbrenging in die dranken, konden zij in witten wijn niet meer aangetoond worden en in rooden wijn bleven zij niet langer dan hoogstens twintig minuten in het leven. Dr. T. C. Winkler uit Haarlem meende wel te doen met in het Leidsch Dagbl. bo venstaande onderzoekingen ook in de kringen der niet-geneeskundigen bekend te maken vooral ook om aan te toonen hoe noodzake lijk het is, in tijden, waarin de cholera dreigt of heerscht, het eten van ongekookte vruch ten en groenten, appelen en peeren, pruimen, druiven, salade, komkommers, augurkjes, enz. enz., volstrekt na te laten. WAALWIJK, 1 Sept. De handel was zeer vlug in hoornvee bij tame lijk grooten aanvoer. Kalfkoeien golden f 130.—, f 210.— a f 24G Dito vaarzen f 115, 160,00 f 185.— Jonge varkens ongev. stuks ter markt, ver kocht van f 5.25 a f 13,25 per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 471 Kg. van f 1.28 a f 1.38 per Kg. Kippeneieren f4,— a f4.50 per 100 stuks. In huiden is het zeer stil, de voorraad is op alle Europeesche markten groot, terwijl de looierij nog weinig koopt in afwachting van lagere prijzen, die tengevolge van den overgrooten aanvoer niet uit kunnen blijven. Voor goed zoolleder in alle soorten en wich ten bestaat goede vraag bij vaste prijzen. In schors blijft de handel vlug, aan vorige prijzen. Heden overleed, inden aanvalligenl leeftijd van omtrent 4 jaar, ons jongste zoontje CHRISTIAN US. VAN DOOREN-De Greeff. Waalwijk 27 Aug. 1893.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2