Engeland. Italië. Oostenrijk, Griekenland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. 1831 geboreu en dus nog slechts 62 jaar toen Dinsdag een beroerte een einde maakte aan zijn leven. Le Mouton de Boisdeffre zal waarschijnlijk den overledene opvolgen als chef van den generalen staf. Aangezien alle kolenmijn-maatschappij en in het departement Pas de Calais gewei gerd hebben gehoor te geven aan de inge brachte bezwaren, geformuleerd door het Zondag jl. gehouden congres hebben de mijnwerkers Donderdag avond een nieuw congres gehouden, waarin met 81 tegen 11 stemmen besloten is over te gaan tot eene algemeene werkstaking, aanvangende Maan dag a. s., in he geheele kolenbekken van Pas de Calais. Een dubbele moord wordt uit Loison nabij Lens gemeld. Tusschen twee mijn werkers, die met eenige anderen een muziek- en zanguitvoering gaven, nl. Jan Baptiste Provotol, 29 jaar oud en Félicien Créteu-, 18 jaar oudontstond een twist, die weldra zoo hoog liep, dat de eerste een mes nam en het den andere tusschen de ribben stak. De toestand van Créteur is hopeloos. Maar daarmede was Provotol niet tevreden. Hij wierp zich op Georges Plony, een kameraad van Créteur, dien hij eveneens eenige mes steken toebracht, omdat hij zijn vriend wilde te hulp komen. De ongelukkige baadde in zijn bloed en de darmen liepen door twee groote wonden in den buik bijna zijn lichaam uit. De verontwaardigde menigte had haast den moordenaar gelyncht, als de politie niet tusschenbeide was gekomen. Nu werd de dader in arrest gebracht. De geneesheeren hebben de hoop opgegeven, nog een der slachtoffers in het leven te behouden. Uit Calcutta komt bericht, dat een troep fanatieke Hindoes daar weer ongeregeldheden hebben bedreven. Zij deden namelijk eene poging om zich meester te maken van een troep slachtvee (de koe is heilig, weet men, en het eten van rundervleesch is in hun oog een gruwel,) en wel een zoo erg gemeende, dat de troepen eerst na gevuurd en drie man gedood te hebben aan het opstootje een einde konden maken. De regeering heett daar in Indie met die quaesties van godsdienst en gebruiken vrij wat te stellen tegenwoordig. Zoo moet onlangs ondanks de strenge wetten, door de regeering daartegen uitgevaardigd, nog een menschen- ofter zijn gebracht. In een dorp bij Benares zou namelijk een 16-jarige knaap uit een Brahminenfamilie in den tempel van Kali ge offerd zijn aan die godin, wier beeld met zijn bloed overgoten werd. De regeering stelde een streng onderzoek in, om de schuldigen aan dien moord te straffen. In de Engelsche mijndistricten Lancas hire en Cheshire hebben de arbeiders nu bij stemming met groote meerderheid tot voort zetting der werkstaking besloten. In het district Leeds wordt de steenkolen- prijs weer een shilling per ton hooger. De Pall Mali deelt mede, dat een in dividu met name John Alexander Lewis, bekend heeft de moordenaar te zijn van vrouw Adams, die twee jaar geleden is ver moord. De zaak was zeer geheimzinnig ge bleven en niet dan door een samenloop van omstandigheden werd de terechtstelling ver hinderd van dén man van het slachtoffer, die van den moord verdacht gehouden werd. Een lage misdaad werd voor het gebouw van den schouwburg te Trani nabij Triest gegleegd. De operetten-zangeres Rosa Saxe had woorden gekregen met haren minnaar Araadeo Mosca. Juist kwam de 23 jarige hertog van Carcano voorbij. Hij wilde de bedreigde zangeres beschermen, doch Mosca ontstak daardoor in woede en met twee re volverschoten maakte hij een einde aan het leven van den hertog. PRAAG, 14 Sept. Bij openbare kennis geving heeft de stadhouder van Bohemen samenscholingen op den openbaren weg, het loopen in groepen in de straten, en 't dragen van vaandels en onderscheidingsteekenen, anders dan die van stad en rijk, verboden. De Grieksche roover Margonis heeft zich dezer dagen in handen der politie gesteld. Hij heeft het klinkt zeer dichterlijk dertien jaren lang onbeperkt geheerscht in den omtrek van den Parnassus. Margonis was daar pachter en eigenaar van huizen en al het werk, dat hij te doen had, werd om niet voor hem gedaan. Geen boer of werkman durfde weigeren, als Margonis hem opriep om het een of ander werk op zijn land of aan zijn huizen te doen. De roover was ook een onwaardeerbaar verkiezingsagent; niemand weerstond de politieke overredingskracht van zijn geweer, Hij heeft vier moorden gepleegd; een zijner slachtoffers was een politie be ambte. De hevige cycloon, die een paar weken geleden over een groot gedeelte van Amerika woedde, is oorzaak geweest, dat blijkens rap port van den gouverneur van Carolina, niet minder dan 20000 personen voor 't meerendeel negers aan den rand van het grat staan, ten gevolge van honger, dorst en gebrek aan alles. De gouverneur heeft een beroep gedaan op den weldadigheidszin der Amerikanen om in den dringenden nood te voorzien. In het geheel zijn niet minder dan 1000 personen bij den cycloon omgekomen, waar onder slechts drie blanken. CHICAGO, 12 Sept. Heden ochtend te 3 uur is een trein van de „Lake Shore and Michigan Southern Company" bij Kessler door twintig gemaskerde mannen aangeval len. De machinist velde eenen bandiet neer, maar werd zelf door een revolverschot gewond. De roovers lieten den waggon, waarin de brandkast was, met dynamiet springen, en verdwenen met 15,000 dollar in 't bosch. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, 's middags 12, zal door de liedertafel >Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Still ruht der See. Pfeil. 2. Die Betende. Diabelli. 4. De Martelaars. Rillé. Zondag 17 dezer, 12 uur, in de zaal van den heer A. J. Gerris, op de markt, door de harmonie St. Crispijn, namens het gild, aan geboden aan alle corporaties en personen, die aan den optocht hebben deelgenomen. Paardenmarkt te Waalwijk Don derdag 21 September. WAALWIJK, 16 Sept. 1893. Opening der staten-generaal De Staatscourant bevat het programma voor de opening der zitting 1893 1894 op 19 dezer door H. M. de koningin regentes. Des middags te 12 uur zullen de leden zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de tweede kamer en zich in eene algemeene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door H. M. de koningin regentes benoemden president van de eerste kamer. De ministershoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state zullen zich des namiddags te 1 uur, mede in die zaal vereenigen. H. M. de koningin regentes zal te 1 uur met het gewone ceremonieel van het paleis afrijden. Gisteren avond ontstond, door 't vallen van een petroleumlamp, een begin van brand op den werkwinkel van Pulles Oomens, in het huis, behoorende aan den heer A. van Roessel alhier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat men reeds alle hoop opgaf om het te stuiten. Door het flink optreden echter van den brandmeester Bern. Hendriks en den veldwachter Frocklage, gelukte dit echter nog, zoodat de brandspuitdie reeds was aangerukt, geen dienst behoefde te doen. De schade is door assurantie gedekt. Op 21 September aanstaande zullen de nieuwe vaandels en standaarden persoonlijk door koningin Wilhelmina in het Malieveld te 's Gravenhage worden uitgereikt aan de regimenten infanterie en cavalerie, die daartoe detachementen naar Den Haag dirigeeren. De uitreiking zal met bijzondere plechtig heid geschieden terwijl na afloop voor de koningin zal gedefileerd worden. De betrekking van lid van den Bosschen gemeenteraad schijnt op dit oogenblik weinig aantrekkelijks te hebben. Zooals bekend is, hadden, na het besluit in zake de kweek school, de leden mr. Tilman en dr. Roosen burg voor hun lidmaatschap bedankt. Dat voorbeeld is thans gevolgd door het lid B. Lutkie, die ook tegelijk ontslag nam als lid van het college van regenten over de gods huizen. De heer N. van der Voort nam ontslag als lid en onder-voorzitter der kamer van koop handel en fabrieken. Het waterschapsbestuur Herpt en Bern en het Herpsche veld heeft bij vernieuwing den minster van waterstaat, handel en nij verheid gewezen op de noodzakelijkheid tot het bouwen eener inlaatsluis in den zuidelijken bandijk van den nieuwen Maasmond, nabij het Heleind. Als grond daarvoor toont o.a. de adressant aandat er bij den tegenwoordigen lagen waterstand in den polder volstrekt gebrek aan drinkwater voor het vee bestaat en brengt in herinneringdat door den staat bij het ontwerpen der werken tot verlegging van den Maasmond het beginsel is voorop gezet, dat de eene streek niet ten behoeve eener andere zou worden benadeeld. Omtrent den veehandel meldt men uit de Over Betuwe De prijzen welke de laatste dagen door de buitenlandsche kooplieden voor de vette ossen worden besteed, zijn iets lager en wel tot f 0.66 per kilo. Waarschijnlijk zal deze prijs nog minder worden, aangezien vooral op de buitenlandsche markten veel aanvoer is en daar de prijzen dientengevolge ook gedrukt zijn. Men seint aan De Maasbode uit Ke velaar Donderdag is alhier het regeeringsbesluit ontvangen dat processies uit Holland en Belgie ter oorzake van enkele cholera gevallen, welke in die landen zich hebben voorgedaan, niet naar Kevelaar mogen komen. Eene sloep van Hr. Ms. ramschip Schorpioen, waarmede officieren en mindere schepelingen van het ter reede liggende schip naar den wal werden overgebracht, is Don derdagmiddag vóór de haven te Nieuwediep door de poststoomboot Ada van Holland overstroomd. Alle opvarenden geraakten te water, doch werden gelukkig door in de na bijheid zijnde sloepen van andere oorlogs schepen gered. Naar wij vernemen, verkeert geen hunner in levensgevaar. Die mag van geluk spreken De spoorwegbeambte Smit, bezig zijnde voor het station te Meppel de rijtuigen van een trein te koppelen, raakte, doordat deze in beweging kwam, daaronder, zoodat de geheele trein met locomotief over hem heen ging. Hij had de tegenwoordigheid van geest zich onmiddellijk plat tusschen de rails te werpen, waardoor hij er heelhuids afkwam. Maandag zou te Arnemuiden een we duwnaar van 72 jaar met een meisje van 28 lentes in het huwelijk treden. Alles was voor de plechtigheid in gereedheid, doch de man werd door zijne kinderen uit het vorig huwelijk genoodzaakt van het huwelijk at te zien. Hij deed dit en liet, wat zeker elders nog nooit werd vertoond den omroeper in de gemeente dat besluit en de redenen, die er toe geleid hadden, verkondigen. De moordaanslag te Osclt. Het zoo geruchtmakende geval van poging tot moord op den opzichter van de boterfa- briek der firma Jurgens te Osch, Eduard De Bruijn, gepleegd in den vroegen morgen van 17 November van het vorig jaarkwam eindelijk Dinsdag voor de rechtbank te 's Hertogenbosch in het bijzijn van een over- talrijk publiek in behandeling. Deze zaak trekt vooral daarom in hooge mate de algemeene aandacht omdat de van dit misdrijf verdachte persoon tevens de hoofdschuldige moet zijn in den iaaghartigen moord op den wachtmeester Hoekman. Gijsbertus Van Gelder, bijgenaamd „de Gijp," zoo heet de 30-jarige beklaagde, die arbeider en gepensioneerd Oost-Indisch mi litair is (hij geniet f300 pensioen per jaar) heeft een veel bewogen leven achter den rug. Kenschetsend voor 's mans karakter is het feit dat hij indertijd een Atjeherdie hem in Indie aanviel, eenvoudig den neus heeft af gebeten. Zijn gelaat verraadt dan ook een wreede inborst. Het verhoor van een tiental getuigen gaf een treurig beeld van de erbarmelijke toe standen in Osch. Reeds geruimen tijd schijnt er een wrok bij het werkvolk der boterfa- briek tegen den opzichter De Bruijn te heb ben bestaan en werd er een complot gesmeed om dien man dood te schieten, v. Gelder behoorde niet tot het werkvolk der fabriek had met den opzichter eigenlijk niets uitstaan, maar daar hij bekend stond als een voor treffelijk schutter, ontving hij bij wijze van premie van zijn verschillende kameraden die bij de firma Jurgens werkten, ieder een kwartje per week, zijnde het geld dat hun in den laatsten tijd in plaats van den borrel, dien zij vroeger ontvingen, boven hun loon werd uitgekeerd. Daarentegen zou v. Gelder in den vroegen morgen van 17 November den opzichter, als deze naar de fabriek ging in de zoogenaamde passage afwachten en met zijn jachtgeweer een schot op hem lossen. Aldus geschiedde doch door een wonder dadig toeval bleef het slachtoffer behouden. Intusschen was hij ernstig aan den linker arm en in de linker long verwond. Het gebruik van den arm moet hij zelfs gedeel telijk missen. De voornaamste leden van dit ellendige complot waren zekere Westerveld, Adrianus van Galen, Gerard Vos en Tinus Hendriks. De eerste en laatste zijn voortvluchtig. De beklaagde ontkende alle schuld en het O. M. vond met het oog op de niet ver schijning van den getuige Hendriks raadzaam de verdere behandeling der zaak voor onbe- paalden tijd te schorsen. De rechtbank vereenigde zich, na delébe- ratie in raadkamer, met dit verzoek. Men meldt uit Weert De benoeming van den heer Ph. Janssen tot burgemeester dezer gemeente heeft aan leiding gegeven tot oneenigheden, gevolgd door mishandelingen, niet onder het mindere volk, maar onder de heeren in de sociëteit Amicitia. Het lid van den gemeenteraad H., die zeer met de benoeming van dien nieuwen burgemeester ingenomen was, kreeg het spoe dig te kwaad; na in het lokaal mishandeld te zijn, werd hij daarbuiten gezet, waar men hem met andere personen afranselde. Heel deftig Donderdag nacht omstreeks half twee brak in de kom der gemeente Noordgouwe een vreeslijke brand uit. Vier landbouwschuren, eene schilders- en eene timmermanswerkplaats, alsmede vier woningen werden met al wat er zich in be vond, in asch gelegd. Het vee is gered; slechts eenige hoenders en konijnen kwamen in de vlammen om. De bewoners werden gelukkig ook allen gered. De onroerende en de meeste roerende goederen zijn bij verschillende maatschappijen verzekerd, de inboedels van vier arbeiders gezinnen zijn, helaas niet geassureerd. Door gebrek aan water ging de blussching uiterst moeilijk. Gelukkig was er weinig wind, anders ware zeker het gansche dorp in asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Donderdag avond omstreeks acht uur ontstond te Weeso een hevige brand ten huize van de weduwe Leeflang aan den Groenenweg, tengevolge van het springen van eene lamp, waardoor de gordijnen vlam vatten. In een oogenblik stond het geheele huis in vuur, dat zich weldra mededeelde aan eene daarachter gelegen hooischuur van den veehouder P. Ridder, hetgeen een angst wekkend schouwspel opleverde. Het woonhuis met den inboedel is geheel verwoest, terwijl het hooi, dat steeds nat wordt gehouden, voortsmeult, zoodat het nog wel eenigen tijd kan duren, eer dat gedeelte geheel gebluscht is. Niets was verzekerd. De weduwe L. heeft vijf kostmeisjes, die eveneens alles verloren hebben. Twee knapen van 12 jaren, die voor 8 dagen de ouderlijke woning te Oosterhout bij Breda verlieten, werden deze week door de maréehaussées van Gilze—Rijen aan den burgemeester ter beschikking gegeven. Uit het verhoor bleek, dat zij samen naar de Tilburgsche kermis waren gegaan, van daar naar Den Bosch en dat zij thans op hun terugweg waren. Zij werden door den bosch wachter aan den rand van een bosch slapende gevonden. Zij hadden zich in dien tijd gevoed met gestolen appelen en peren en ook door het wegnemen van koek uit een kraam. Doch zij waren ook valsche munterswant met behulp van een hamer, beitel en vijl ver vaardigden zij in de bosschen kwartjes en dubbeltjes welke zij op de kermis te Tilburg omzetten. Een treurig ongeluk is Woensdag te Brussel gebeurd in de Rue des Fabriques. Daar is in een bergplaats een hooge stapel ijzeren buizen te zamen 400,000 kilogram neergestort en een werkman en een 15- jarige knaap werden onder de zware massa bedolven. De werkman leefde nog; men hoor de hem kreunen en kon met hem spreken. Hij was in den beginne vol moed; hij kon het wel twee dagen uithouden, zeide hij, als men hem maar redde, maar later leed hij ontzettend en hij bezwoer zijn reddersdie hij hoorde werken, zich toch te haasten. Al het mogelijke werd gedaan om den armen man te bevrijden. Terstond gingen een aan tal sterke mannen aan het wegruimen van de ijzermassa; maar toen soldaten van de genie te hulp kwamen, ging het werk meer geregeld en met oordeel. Het duurde echter zes uren - van 's middags 2 tot 's avonds 8 uur vóór men den man, die zwaar ge wond tusschen de ijzeren buizen lag beklemd, kon bereiken, en toen dit eindelijk gelukte, was hij juist gestorven. De 15 jarige knaap, wiens lichaam later gevonden werd, moet terstond dood zijn ge weest. Kaatsheuvel, 11 Sept. Aan het door de handboogschutterij Amoenitas" uitgeschreven concours, dat gisteren gehouden is, werd door 22 gezelschappen deelgenomen. Het feest werd ten 127j uur geopend met een matinée door de harmonie „Apollo." Den heeren P. van der Vliet en H. Gub- bens, \yerd na eene gepaste toespraak door den vice-president, den heer A. van der Wee Wz., het zilveren eeremetaal op de borst gehecht, wegens 25 jarig lidmaatschap, en namens Amoenitas, onder wiens banier zij zooveel prijzen hielpen veroveren en lauweren plukten geluk gewenscht. Hierna had de wedstrijd plaats. Ten 372 uur werd op het feestterrein concert gegeven door de harmonie „Euphonia", die evenals altijd hare nummers op flinke krachtige wijze ten gehoore bracht en luid geapplaudisseerd werd. Ten 51/2 uur volgde een concert door de harmonie Apollo, die ook hare nummers verdienstelijk uitvoerde en luide bijvalsbetuigingen inoogstte. De uitslag van den wedstrijd is: „De Een dracht" Herpt le prijs, gouden medaille met 127 punten in 8 schoten. „Recht door Zee" Vlijmen, 2e prijs, ver guld zilveren medaille met 118 punten in 8 schoten. „Salm, Salm" Loonopzand, 3e prijs zilveren medaille, met 115 punten in 8 schoten. „Vooruitgang" Tilburg rozenprijs, verguld zilveren medaille, met 5 rozen. „Recht door Zee" Vlijmen, verguld zilveren eereteeken, met 31 punten in 8 schoten, door den schutter C. Verhoecks. Ten 8 ure werden de prijzen aan de over winnaars met gepaste toespraken uitgereikt

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2