Uit Amerika. BUITENLAND, Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. BINNENLAND. hebben een voorstel te behandelen van diep ingrijpenden aard Italië wil onmiddellijk of op korten termijn zijn zilveren pasmunt terugnemen. Genoemde staten der Latijnsche Unie zijn onderling overeengekomen (dit dagteekent van 6 November 1885 en is nader vastge steld 12 December d. a. v.) om geen stukken van 5 francs in zilver meer aan te munten om de uitgifte van zilveren muntstukken van 2 en van 1 franc, van 50 centimes en van 20 centines, te beperken binnen een bepaalde som. Nu doet zich de omstandigheid voor dat Italië geen voldoende hoeveelheid zilveren pasmunt meer bezit, terwijl er een 500 a 600 millioen aan Italiaansche pasmunt in Frankrijk in omloop is en Zwitserland zich verheugt in 67 percent Italiaansche pasmunt. De pogingen van Italië om zijn zilveren pas' munt terug te krijgen, zijn tot dusver niet met den gewenschten uitslag bekroond, hoe wel de Zwitsersche regeering het gouverne ment van het Apennijnsche schiereiland zeer ter wille is. De pogingen, door de staatskas van Helvetie aangewend om in Italie's nood te voorzien, door de pasmunt van dat land aan te houden en dan bij massa's naar Rome te zenden ter omwisseling, stuiten af op de groote speculaties aan de grens van Tessin: de pasmunt komt nog sueller in Zwitserland terug dan ze er is uitgegaanOnderwijl neemt de muntnood in Italië steeds toe. Om 't kwaad te keer te gaan zou de op zegging der conventie voldoende zijn Italië, volkomen vrij naar eigen goedvinden te han delen, zou tot aanmunting van zilver kunnen overgaan en daar de ziiverprijs zoo laag is zou er zelfs nog een aardig benefietje door in de schatkist vloeien voor 't door zijn oorlogslasten zoo zwaar gedrukte land geen overdaad. Doch dit middel zou heel wat erger zijn dan de kwaal zelve: het zilver- vraagstuk zou zich als een dreigend spook opwerpen en dat heeft men tot dusver weten te vermijden, terwijl 'toogenblik voor een dergelijke moeielijkheid al heel slecht zou zijn gekozen. Opzegging der conventie ligt dan ook niet op den wegde te Parijs sa- mengekomenen beoogen geen opheffing of wijziging de Unie er zal alleen beraadslaagd worden over de uitvoering der bepaling welke de contracteerende regeeringen verplicht zilveren pasmunt tegen gouden munt of vijf francsstukken in te wisselen. De verbonden mogendheden hebben nu alleen overeenteko- men Italie's pasmunt aan de circulatie te onttrekken en naar Italië af te voeren. Voor zichtigheid om niet in dezelfde moeielijkheden te geraken als waaruit men Italië zal gaan verlossen, is voor de contracteerende mogend heden en voor Frankrijk in 't bijzonder gebo den en daarom moet niet plotseling alle Italiaansche pasmunt aan 't verkeer worden onttrokkende manoeuvre moet over een zekere periode loopen. Ziedaar de punten van beraadslaging der conferentiedie naar alle waarschijnlijkheid geen moeielijkheden of incidenten zal ten gevolge hebben. CHICAGO, 23 Sept. 1893. Chicago bevalt mij niet; het is uitgestrekt groot, maar daarbij vuil en het volk is mijns inziens onbeschaafder dan in het oosten, dat is bedoeld in New-York en die kanten uit. Maar laat ik liever mijne reisbeschrijving vervolgen waar ik laatst gebleven ben. In Toronto was eene landbouwtentoonstelling en als ex secr.-penn. der Waal wijksche dito, achtte ik mij verplicht, deze Canadeesche te bezoeken. De onze was tegenover deze klein, en klein op bijna elk gebied. Hier kan men merken, wat een versche, nog niet uitgeputte grond vermag; zulke aardappelen en fijne vruchten en kool enz. heb ik nog nooit gezien, er was een mangelwor- tel, die wel 20 of 25 pond kon wegen, een soort aardappelen past juist in delengte van mijn hoed, er waren alleen van pruimen ruim 250 schalen en dit artikel was het minst belangrijke. Ook het vee was kolossaal, een beestje van 2900 pond kon niet meer staan van de zwaarte en zou daar geslacht worden. Ik heb een paar soorten peper vruchten meegenomendie ik bij ons nog niet gezien heb. Van Toronto wordt (evenals van Waalwijk, ik denk daarjuist aan het Crispijnfeest) gezegd: Wat Toronto doet, dat doet het goed, en dat kan van de tentoonstelling gerust gezegd worden, ook met betrekking tot de avondfeesten, wat nu eenmaal bij een landbouwfeest behoort. Ik denk, dat er 's avonds minstens 1G000 personen of meer aanwezig waren; deze vinden allen plaats op een soort lange en breede glooing van het terreindaarbeneden waren zes theaters neven elkander, waar soms tegelijker tijd drie of vier verschillende voorstellingen gegeven werden daarna een prachtig vuurwerk, waarvan het slot wel het mooiste was wat ik hier of misschien ook in Europa zag. Het was een gevecht tus- schen de Engelsche troepen en de Egyptische op standelingen onder Arabi Pacha. Ik geloof zeker, dat alle soldaten die in Toronto zijn, aan het gevecht deelnamen. Het was prachtig om aan te zien, wel een lötal velschillende uniformen, alle met de officieren en oversten, het bulderen der kanonnenhet rennen der artillerie en cavalerie en tot slotte het innemen en verbranden der ves ting, die in een gloed van Bengaalsch vuur enz. verbranddedaarna werden alle troepen weder opgesteld en marcheerden kranig en in de puntjes voorbij de toeschouwers onder oorverdoovend gejuich. Ook waren er onder het volk een massa meuschen, die om het hardst floten, wat ik ook hier na eene voorstelling meermaals hoorde. Bij ons is dat een bewijs van afkeuringmaar hier niet. Beschaafde lui bepalen zich tot handgeklap en bravoroepen, de minder ontwikkelden fluiten op de vingers alsof er een stoomfluit gilt. Van Toronto ging ik terug met de boot over het meer Ontario naar Buffalo, om vandaar via Cleveland naar Chicago te reizen. Ik had een kleine drie uur tusschentijd voor de nachttrein Om 11,40 Zaterdagmorgen, vertrok vorst Bismarck uit Kissingen en om 11,5's avonds arriveerde hij te Friedrichsruhe en hoewel de manifestaties bij zijn vertrek, bij zijn doortocht te Göttingen Hannover en Eisenach en bij zijn aankomst te Friedrichsruhe, hoe hartelijk en geestdriftig dan ook, geen aanleiding geven tot bijzondere beschouwingen en voorspellin gen, is het feit zelf van 's vorsten reis wel geschikt tot uitweidingen. De van alle kanten doodziek en door velen zelt langzaam ster vende geheeten oud-kanselier, reed Vrijdag middag ondanks den hevigen regen in open rijtuig uit, zonder eenig spoor van gebrekkig heid of vermagering en vertrok Zaterdag morgen, op dezelfde manier naar 't station gebracht en zonder eenige hulp in zijn coupé stappend Dat is een verrassend en zeldzaam buiten kansje voor hen, die aan Bismarck's terugkeer aan 't bewind gelooven zoo zeker als aan 't bestaan der zon In het Belgisch mijndistrict Charleroi is thans door de „ridders van den arbeid" be sloten de werkstaking voort te zetten. In hunne redevoeringen zetten zij openlijk aan tot het plegen van geweld, en deswege wor den de benden, die het land afloopen, op den voet gevolgd en nauwkeurig in het oog gehouden door afdeelingen gendarmes en militairen. De schutterij is ouder de wapenen geroepen om de werklieden te beschermen, die den arbeid willen voortzetten. Bescherming is noodig want wederom werd de woning van eenen niet-werkstaker door middel van een dynamiet patroon vernield. De Indépendance Beige deelt het ont werp tot leger-organisatie mede, hetwelk in de aanstaande kamerzitting door den Brussel- schen afgevaardigde generaal De Brialmont zal worden ingediend. Hoofdbepalingen zijn: afschaffing der plaats vervanging, verdubbeling ongeveer van het tegenwoordige legercijfer onder behoud der schutterij, diensttijd van 18 a 20 maanden en toelating van een beperkt aantal éénjarige vrijwilligers. Een en ander zal, naaT de generaal zich vleit, door allerlei bezuinigingen, waarmede het gepaard zal gaan, slechts twee millioen franken per jaar meer kosten dan de tegen woordige begrooting bedraagt. Van generaal Dodds is uit Dahomey be richt ontvangen, dat zware regens en daardoor onbruikbaar gemaakte wegen hem in zijne operatien belemmerden. Koning Behanzin tracht steeds onderhandelingen aan te knoo pen, maar de generaal eischt alleerst diens onvoorwaardelijke onderwerping. Uit Parijs komt bericht, dat maarschalk uit Buffalo vertrok, die ik kon gebruiken om of wel af te stappen te Lewiston om een nederzet ting van Indianen te zien, of wel te Niagara om de watervallen nog eens te bezoeken. Eene moei lijke keuze voorwaar, maar ik besloot tot het eerste, omdat ik van een Indianen kamp nog niets gezien had. Een kamp is het echter in het geheel niet, eene eenvoudige nederzetting, waar de tnans vreedzame Indianen het landbouwbedrijf uitoefenen, op eene bergvlakte, ongeveer 1000 voet boven Lewiston gelegen. Ik nam met een voerman plaats ineen heel licht rijtuigje, zooals men ze hier overal ziet, wieltjes en spaken zoo dun, als bij ons de raderen van een bolckenwagentjeeen klein bakje om juist met twee in te zitten, maar voorzien van stevige veeren. Zulk een licht wagentje 8chijnt zijn kracht in de veeren te hebben, anders moest het op een ritje als dit wel tienmaal in elkander zakken. De wegen zijn hier meerendeels gelijk gemaakte grond; de grond zelf zware klei, met grove keisleenen vermengd. Heeft het nu gere gend, dan komen de keisteenen bloot; waar de weg hellend is, komt er een geul en de keisteenen op een hoop, de rest is modder; bij droogte diepe sporen voorzien van de noodige keisteenen. En daar hotst en jakkert ons karretje door heen, dat het een lust is; slechts één keer waren wij ver plicht wat al te spoedig naar mijn zin halt te houden bij eene brug van een voet of 8 breed ge begrijpt dat de bruggen hier zijn als de rest, erg primitief; nu was dit bruggetje aan het eene einde zoover kwijt geraakt, dat het maar juist paste met de wieltjes, maar daarbij waren aan den overkant een paar planken in de verzakking geraakt; de voerman zag het nog op het laatste oogenblik en met een ruk stonden wij stilliet beekje was zoo goed als droog en met wat horten en stooteu kwamen wij er netjes over. De Indianen zijn nog erg wantrouwend, als ze ondervraagd worden vooral de oudere luidjes zelden of ooit zal men een rechtstreeks antwoord van hen krijgen; de voerman maakte mij hierop opmerkzaam; als er eens iets niet pluis is, en men komt op onderzoek uit, dan kan men zooffijntjes vorschen als men wil, maar men wordt vast en zeker den verkeerden kant uitgezonden. Dit komt zelfs in het dagelijksch verkeer aanhoudend voor; ik wist dat men hier een soort pantoffels uit mo- cassinleer maakt, en mijn doel was hoofdzakelijk om dat^eens te zien; wij hebben op drie of vier plaatsen gevraagd en werden steeds van Herodes naar Pilatus gezonden; ten laatste kwamen wij in een kruidenierswinkelwaar de voerman meer was geweest, en nu werden wij terug verwezen naar den naasten buur van den Indiaan, aan wien wij het eerst om inlichtingen vroegen. De luid jes zijn vuilvan Indiaansche kleederdracht is niets meer te bemerken; ze zien er armoedig uit, de mannen nog erger dan de vronwen, dacht mij; de meeste mannen hadden grove hardblauwe 1 roeken aan, nog blauwer dan onze 5 ets. post zegels; de vrouwen zagen er alles behalve proper uit, gewoon armmoedige kleeding, alleen prachtig Mac-Mahonoud-president der republiek, ernstig ongesteld is. De Gaulois en de Figaro melden dat zijn toestand zeer verergerd is. Men vreest een noodlottigen afloop. De geneesheeren uit Pa rijs hebben een consult gehouden, waarvan verder nog niets bekend is. De politie te St. Etienne heeft een vreemden anarchist gearresteerd, die een besteller een mand toevertrouwd had, met de waarschuwing ze aan niemand te laten zien. Hij haalde uit zijn zak een geldstuk en gaf het den besteller, maar tegelijk liet hij eenige bankbiljetten en goudstukken vallen, die hij opraapte, waarna hij verdween. De pakjesdrager, die hem toch al wat zonderling vond, bracht eindelijk de mand, toen de man niet terugkwam, naar het politiebureau waar het bleek, dat ze 154 dynamietpatronen bevatte. De man, die de mand met dynamietpa tronen aan den besteller toevertrouwd had, is met dezen laatste geconfronteerd. De be steller herkende hem, waarna de man ver klaarde Baylay te heeten en steenbreker te zijn te Terre-Noire, hij voegde er bij, dat hij de patronen gekocht had van Arsas, mijn werker in het Noorder departement. Een huiszoeking bij dezen laatsten gedaan, heeft dergelijke patronen doen ontdekken als zich in de mand bevonden. Baylay heeft toen bekend de patronen gestolen te hebben van de mijnmaatschappij te Villeboeuf. Beide personen worden gevangen gehouden. Met ongeduld verwacht Frankrijk zijn Russische gasten. Het eskader komt den 13 a. s voor Toulon. Mevrouw Juliette Adam is reeds derwaarts gegaan, om persoonlijk den Russischen admiraal Avelan de herin- nerings geschenken voor de vrouwen en dochters der Russische zeelieden te overhan digen. Het zijn 2138 armbanden (bracelets porte-bonheur) met een medaillon, waarop de namen Kroonstad en Toulon gegraveerd zijn, voor de vrouwen der matrozen; broches voor de officiersdames, Grieksche kruizen voor de geestelijken en diamanten sieraden voor de familie van den admiraal. Den 18 zal madame Adam te Parijs, na mens de vereeniging der „Fransche dames" en die der „vrouwen van Frankrijk," den admiraal plechtiglijk een banier aanbieden. De Spanjaarden zijn inmiddels reeds be gonnen m?t het feestelijk onthalen van het Russisch eskader. Te Cadix is een schitterend feestmaal gegeven ter eere van de gasten uit het rijk van den czar. Andermaal is van Marokkaansche zijde, of lievervan de zijde van onderdanen des sultans, een daad van geweld gepleegd tegen over de Spanjaarden. Op de stoomboot Sevilla werden bij Kaap Treforias van de kust scho ten gelost, gelukkig echter zonder te treffen. Spanje maakt zich inmiddels gereed de schuldigen op voorbeeldige wijze te straffen en versterkt aanhoudend het garnizoen van zwart haar. De taal is hard en kort, sommige spreken slecht gebroken Engelsch; kleur bronzig. Met den landbouw zijn ze drommels goed op de hoogte, en er worden meer machines gebruikt dan bij ons; dat was opmerkelijk. Eindelijk kwamen wij dan bij een fabrikant van pantoffels, maar o wee, de baas was naar Niagara Falls met dén voorraad, omdat zijn leer op wasmaar ten slotie waren er nog enkele paren, die men altijd terughoudt om aan bezoe kers te verkoopen, ik heb er een paar gekocht ik had spijt, dat er geen groote waren, anders had ik die ook gekocht; ik heb een stuk van het leer ook meegenomen. YVij kwamen verder voorbij zeer groote boomgaarden, enkele van appelboo- men, maar meest perzikenboomen. Het Niagara district is op dit gebied zeer sterk vooruitgegaan; per spoor en per boot worden in het seizoen da gelijks duizende eigenaardige korfjes met perziken en druiven verzonden; de passagiersbooten van Lewiston naar Toronto b.v. nemen geen ander vrachtgoed mede dan juist dit fruit, een lust om te zien, en dan dubbel zoo groot als bij ons. Wij kwamen behouden te Lewiston terug en vandaar ging ik naar Buffalo, om naar Cleveland te reizen. AlbanyBuffalo, Toronto, deze drie steden kwamen mij opvolgend mooier voor maar nu is Cleveland alweer mooier. Cleveland is „de Stad der Wouden* of ,van het geboomte*. Euclid Avenue overtreft in aanleg en gebouwen alles wat ik hier nog zag; ik stond met bewondering een der prachtigste villa's te beschouwen, toen een tuinman, Duitscher, die hier sinds 1870 woont, mij bemerkte en zeide, dat ik alles gerust kon komen zien, want de baas wa9 met zijn jacht uit zeilen op de meren. Wat Euclid Avenue ook mooi maakt, is, dat bij verreweg de meeste villa's geen afscheiding tusschen de eene en de andere te bespeuren is, en de paden en perken van het eene eigendom in het andere loopen; alleen achter in den tuin ziet men, als men het weet, een af- scheidingsteeken in den vorm van een ijzeren paaltje dat toch weer versierd is met bloemen of anderzins. Het mooie van deze Avenue komt daardoor veel meer uit, het is meer een geheel, een park, dat door geen kale muren bekrompen is; deze Avenue is ongeveer anderhalf uur lang, en de eene rijke Clevelander burger heeft niet voor den ander onder willen doen. Een daarvan is de rijke John Rockenfeller, de petroleumbaas, een ander is Brush, die voor 12 jaar nog arm was, en door eene uitvinding op electrisch gebied schatrijk werdhij heeft achter zijne villa een soort windmolen staan, waarmede hij nog steeds proeven neemt om de electriciteit voor kleine verbruikers goedkoop voort te brengen. Wilson Avenue is in het hout wat Euclid Avenue in het hardsteen is, alles lief en netjes al9 villas en vil latjes gebouwd met plenty boomen en grasperken maar goedkooper in het bouwen doordat alleen de fundamenten van steen zijn en de rest in hout. Deze Avenue leidt naar de werken der Standard Oil Company, die hier haar hoofdzetel heeft. Men ruikt in de verte reeds de benauwde lucht der Melilla. Er gaat ook een kruiser heen, terwijl men het Middellandsche Zee eskader te Algesiras doet stationneeren. Namens den sultan heeft de dezen verte genwoordigende pacha den gouverneur van Melilla zijne medewerking aangeboden tot bestraffing der schuldigen aan den aanval vau 2 October. Maandag kwamen in de Engelsche stad Sheffield, onder leiding des burgemeesters, een aantal andere burgemeesters uit den omtrek bijeen, ten einde met gedelegeerden van den mijnwerkersbond in overleg te treden over de middelen om een einde te maken aan de werkstaking. Men hoopt er het beste van maar veel verwachting heeft men niet. WAALWIJK, 11 Oct. 1893. De onderwijzers uit het arr. Waalwijk hielden gisteren hunne laatste vergadering van dit jaar, op de zaal van Musis Sacrum alhier. De heer Van Zanten, hoofd der school te Sprang, werd herbenoemd tot onder-voor zitter van het gezelschap. Na afdoening van de overige huishoudelijke zaken, leidde de heer Willemse, van Raamsdonk, het punt in: „Behandeling van de tiendeelige breuken vóór de gewone" welke inleiding gevolgd werd door eene levendige discussie, die tot gevolg had, dat het punt nogmaals aan de orde zal worden gesteld in een der verga deringen van het volgende jaar. Na afloop dezer bijeenkomst, vergaderden de leden van de afdeeling Waalwijk van het N. O. G. Ingekomen was een verzoek van het hoofdbestuur van den B. v. O. om een request te richten tot H. M. de koningin regentes, in zake de uitvoering van art. 26 van de wet op het L. O. Er werd besloten aan dat verzoek te voldoen. Verleden Zondagavond gaf de zang vereniging Cecilia, directeur de heer Norb. van Bladel, een concert in de Kolfbaan, bij den heer Besicr. 't Was tamelijk bezocht en de verschillende nummers van het programma werden goed uitgevoerd. Bij voortdurende ijverige studie en vooral als directeur en leden er zich op toeleggen, om nauwkeurig door te dringen in den geest de gezongene stukken, kan Cecilia het nog ver brengen. Bij grooten aanvoer was de handel in hoornvee in de Langstraat zeer vlug, veel kooplui waren aanwezig. Prijzen als volgt kalfkoeien f150 a 270, dito vaarzen f140 a 180, melkkoeien f 80 a 125, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 80, nuchtere dito f 8 a 14; slachtvee Le qual. 70 a 72 ets., 2e quaU 64 a 66 etsvette varkens 56 a 57 ets. per kg. (schoon); biggen f 9 a 14, berekend naar f 1,50 a 2 per week. Hooi. Handel vrij levendig. Prijs le soort f25, 2e soort f 18 20 per 500 kg. zuiveringshuizen voor petroleum. Een groot dal door verschillende spoorwegen doorsneden, is ge heel en al bezet door de inrichtingen dezer reus achtige petroleuraraaatschappij, die door het ver nuft en de werkzaamheid van John Rockefeller werd gevormd uit de samensmelting van verre weg de meeste toen bestaande firma s in eene ver eeniging. Het was mij onmogelijk uit zulke mas sa's van fabrieken wijs te worden; vele waren geheel bezet met ijzerplaten; van onder tot boven deuren en vensters alles met ijzer beslagen, een bewijs dat het een gevaarlijk werkje is. Buisjes en buizen, pijpen en kanalen met petroleum ziet men overal heen leiden; groote ketels, als bij een gasfabriek, met hoopen van 20 tot 50 bijeen, vol met petroleum; tonnen betrekkelijk zeer weinig die schijnen geheel vervangen door petroleumwa- gons, waarvan lange rijen gereed stonden onder buisgeleidingen, waarvan men slechts een kraan opent om een waggon geheel te vullen; alleen van deze wagons heeft de maatschappij er thans ruim 8000 in gebruik. Ik telde op een punt 30 groote schoorsteenen een soort arbeiders gaan niet met den tram naar huis; zij worden in eigen wagens thuis gebracht, omdat alles als het ware van petroleum doortrokken is. Ik logeerde in Cleveland in //The Stillman" een mooi hotel in een soort park gelegen, een recht aangenaam ver blijf, doch waar dien avond de Amerikanen niet op hun gemak waren. Verleden jaar was een operagebouw afgebrand en nu werd het nieuwe gebouw geopend met een gezelschap, waarbij een der voornaamste Amerik. tooneelspelers de hoofd rollen had, en die in the Stillman logeerde. Voor parketplaatsen van 1V3 doll, werd 10 tot 15 dol lar betaaldenz. maar wat gebeurt? in het 2de bedrijf wilde het gordijn aan het slot niet goed zakken, wellicht omdat alles nog nieuw was Mijnheer was daarover zoo gestoord, dat hij wei gerde in de 2 volgende bedrijven te spelen, en nu moest een ander de hoofdrol voorlezen nadat de directeur gezegd had, waarom de ander wei gerde verder te spelen. De lui waren woedend en in het hotel, waar de gasten veel respect voor hem hadden, werd hem dien avond seen praat gestaan. Ik vertrok na 2 dagen te Cleveland te hebben doorgebracht, per nachttrein 's avonds half twaalf naar Chicago. Ik had 's middags om 5 uur mijn kaartje voor den slaap waggon genomen nog juist in tijd om een bovenbed te hebben (de onderste waren reeds allen verkocht) en meer dan een slaapwagon wordt niet aangehaakt omdat het een mailtrein is, die van New-York tot hier niets dan vier wagons brieven en drukwerk vervoert (aeen passagiers) hier een wagon brieven afhaakt en een slaapwagon met passagiers van hier en twee van Pittsburg opneemt en met één halte te Toledo verder doorstoomt tot Chicago, waar we 's mor gens half tien arriveeren. Me dunkt, ik zal nu ook maar eens een halt nemen, en vervolgen over Chicago over een paar dagen. M. v. L.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2