Nummer 89. Zondag 5 November 1893 16e Jaargang. DE ItltflODDRUGSTER. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. *- FEUILLETON 1 BUITENLAND. Frankrijk. w aalw(j ksche ra Langst raaische Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag; en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advcrtentiën 17 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naai plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Met de hervatting van den arbeid door de verschillende parlementen van ons werelddeel in 't zicht, is het niet zoo heel moeielijk de aandacht op de politiek gevestigd te houden en de taak van den kroniekschrijver van den dag wordt nog aanmerkelijk verlicht door de geruchten van ministerieele crisissen hier en kabinetswijzigingen gindswelke sensatie nieuwtjes als pikante entremets afwisseling houden in de vrijwel gevulde schotels op den politieleen disch. De ministerieele crisis in Frankrijk, waartoe het volgens lieden, die 't weten kunnen, komen moet zoodra men de concentratie-politiek (welke eigenlijk geen politiek doch een la~ veermethode is) er aan geeft, krijgt meer en meer vasten vorm. Terwijl de officieuse Temps een campagne heeft geopend tegen de radicale leden van het kabinet, vermeldt het blad kalm weg, dat Dupuy, de premier zijn collega's verzocht heeft hun voor de kamer bestemde wetsontwerpen in den minis terraad gedetailleerd toe te lichten, opdat kan blijken of er op politiek gebied eenstem migheid onder de heeren is. Op grond van de daardoor verkregen resultaten zal het programma worden opgemaaktdat in een afzonderlijke verklaring of wel bij beantwoor ding van een interpellatie ter kennis van het weetgierige menschdom zal worden gebracht. Dat zou dus geschieden als 't alles botertje tot den boom blijkt onder de heeren, maar als er nu eens in hooge mate verschil van meeniug blijkt te bestaan? Toch is er kans, dat de ministers de kat uit den boom zien tot na de samenkomst van 't parlement. Baat het niet, schaden kan het nooit Ook over de positie van GiolittiItalie's premier, worden vreemde noten gekraakt, m. a. w. min gunstige geruchten verspreid en reeds spreekt men van een combinatie-Za- nardelli, waarin plaats zou zijn voor een deel der tegenwoordige bewindvoerders en voor Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 32 Tot dan toe had de mar. nooit éenigen over tocht gemaakt dan van Frankrijk naar Engeland door l.et Kanaal. Daarom ging hij belangstellend na al wat er omging en nam zich voor onder weg het mecanisme van de stoommachine te be- stuaeeren, die onder zoo menig opzicht afweek van de machine, welke te Alfortville gebruikt werd. De passagiers stonden thans nog geheel door elkander, daar de plaatsen nog niet waren aan gewezen, en het gaan en komen der dienstdoende matrozen bood een tooneel vol beweging en schilderachtigheid. Onder de laatst aan boord gekomen bevond zich een man van vijftig jaar ongeveer, die blijk baar tot de klasse der rijken behoorde, in ge zeischap eener bekoorlijke jonge dame van acht tien jaar en een zeker iemand, die ongeveer acht- en-twintig jaar oud kon zijn. Blijkbaar was deze laatste een werkman dit was zeer gemakkelijk te bespeuren en tevens kon het een aandachtig opmerker niet ontgaan, dat hij tot die klasse van werklieden behoorde, die in de groote steden vooral liever plaatsen bezoeken, waar niet gewerkt, maar geld verspild wordt. Hij droeg een geribd iluweelen pak en hield een 'valies in de hand. Hij zag er mager en bleek uit, met blond haar zonder baard, uitgenomen een ontluikend kneveltje op de bovenlip. Een spottend lachje speelde steeds om zijne dunne lippen, zijne kleine blauwe oogen met zeer be weegbare oogappels deden onwilekeurig aan sluw heid en boosaardigheid denken. Hij brouwde zijne woorden en was zeer slepend in zijne uitdruk kingen. „Pardon sprak hijden voet op het dek zettend. „Wat is de vloer hier sterk geboend 1 't Is alsof ik op een ijsbaan sta. Zoo de boot Zanardelli's vriendjes in elk geval een middelweg, die voor beide fracties 't best zou zijn. Volgens gerucht moet de ministerraad hebben besloten af te zien van zijn voor nemen om de douanerechten voortaan in goud te heffen en dat wel naar aanleiding van den heftigen tegenstand in handelskringen. In Oostenrijk is de toestand eigenlijk maar weinig gewijzigd in de laatste 24 uren: nu eens hoort men van dezen dan weder van genen, dat hij het hem eventueel aan te bieden presidium van den ministerraad niet zal aan nemen en zoo is 't dan ook mogelijk dat de crisis langer duurt dan tot 8 dezer. Een coa litie-kabinet heeft wel de meeste kans, daar de keizer er in beginsel zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Woensdagavond is Bohemen's stadhouder, graaf Thun naar den keizer te Pest geieisd om, naar velen meenenals ministerpresident terug te keeren en booze lieden beweren dat wie ook premier moge worden, het coalitie-kabinet 't niet heel lang zal maken Internationale moeilijkheden schijnt het ge schil met Marokko voor Spanje niet te zullen opleveren. De mogendheden betoonen zich over het geheel welwillend en niet wantrou wend. Volgens een Reuter-bericht uit Londen heeft het samentrekken van een groot Britsch eskader voor Gibraltar geenszins de voor Spanje onaangename beteekenis, van sommige zijden daaraan gegeven. Ten aanzien van Marokko bestaat integendeel tusschen Enge land en Spanje de best mogelijke verstand houding. De Norddeutsche Allg. Ztg, heeft niets dan lof voor de Spaansche regeering over, wegens hare correcte, met het volkenrecht overeen komende en voor den algemeenen vrede bevorderlijke houding in deze aangelegenheid. Marokko zelf, zegt het blad, dat het brand punt is van zoo verschillende belangen, moet door Spanjes gedrag overtuigd worden, dat het zich hier niet door grillen of door eigen belang laat leiden maar zich op bezonnen eenigszins slingert, riskeert men den nek daar ginds tegen de verschansingen te gaan breken Toen zij den man deze woorden noorden uiten, wisselden de vijftiger en de jonge dame een glimlachje. Dan zegde hem de heer met een tongval, die duidelijk den Engelschman verraadde: „Daar zijt gij nu op weg naar Amerika. Uw overtocht en uwe voeding zijn betaald. Ik heb u bovendien eene som van tweehonderd franken ter hand gesteld; gij hebt dus gedurende de reis niets met mij te maken. Te New-York zullen wij elkander wel treffen.'* „Begrepen, mijnheer,'- antwoordde de jongman met het Iluweelen pak, wiens portret wij met een vluchtige schets geschilderd hebben. „Gij in de eerste klas, ik in de tweede. Zoodra de naam- oproeping heeft plaats gehad, treedt gij den salon binnen en ik blijf in de antichambreWees gerust, ik zal u bij de ontscheping wel weten te vinden. Mijn beurs is goed voorzien; dat is het voornaamste, en ik zal mij dan ook wel weten te redden De werkman stak een sigarette aan, terwijl de heer en de dame plaats gingen nemen bij de verschansingen op een paar stappen afstand van Paul Harraant. Deze wendde het hoofd naar zijne nieuwe huurlieden en zijne blikken vestigden zich met welbehagen op het lieve blonde meisje met blauwe oogen. De juffrouw had eene slanke taille, doch was bijzonder goed gebouwd, en op haar gelaat lag eene schoonheid uitgespreid, zoo bevallig, zoo bekoorlijk, dat Harm an de oogen er niet af kon houden. „Wat een lief gezichtje!" sprak hii tot zich zelve. „Die heer daar met zijn grijze haren is wellicht de vader der j xnge dame." Het blonde kind had intusschen bemerkt, dat zij de aandacht boeide van den vreemdeling en diens bewondering opwekte. Een levendig i-ood kleurde hare wangen; haastig wendde zij zich half naar de andere zijde, zoodat haar gelaat voor den vreemdeling niet langer zichtbaar was. Er werd een aanvang gemaakt met de naam- oproeping. De reizigers stonden nog door elkander op het dek. Zij aan zij stond de werkman en de meester, de eerste kajuit reiziger en die der tweède klasse. De werkman met zijn geribd flu- weelen pak stond op denzelfden afstand van den heer met de grijze haren en zijn dochter als de gewezen meesterknecht van Alfortville. wijze en zonder gevaar voor conflicten recht verschaft. Met 191 tegen 94 stemmeu heeft het huis van vertegenwoordigers der Noord-Air.eri- kaansche Unie de voordracht tot intrekking van Sherman's zilverwet goedgekeurd, gelijk die, volgens het amendement Voorhees ge wijzigd, d. i. van eene verklaring ten gunste van het bi-metallisme voorzien, uit den senaat was teruggekomen. Aanstonds daarna heeft president Cleveland h?t besluit geteekend, waarbij de wet buiten werking wordt gesteld, zoodat de veelbespro ken maatregel thans een voldongen feit is. In Brazilië vechten de luitjes er maar lus tig op los; de vloot der opstandelingen bom bardeert nu vier plaatsen tegelijkSanta Cruz, Sao-Jao, Villegaignon en Nictheroy, doch 't schijnt wel iets van een operette-vertooning te hebben: mensohen komen er niet bij om, wel is de materieele schade hier en daar groot. De 1500 man sterke vloot der opstandelingen heeft tegenover zich in Nictheroy 1500 man, in Rio 5000. Het voorloopig bewind van Brazilië bestaat uit den president, kapitein Lorena, den minister van marine Mouras en den minister van oorlog Cardozo, de zetel is gevestigd te Desterro en te Santé Catharina. Deze bewindvoerders trachten landsoldaten te werven en ontvangen zoo af en toe ammunitie terwijl Mello geld genoeg krijgt om zijn mannetjes te betalen. Hij spreekt de geruchten, dat hij de monarchie wil herstel len beslist tegen en wil als oorlogvoerende macht erkend worden, terwijl hij zijn krachten spoedig versterkt hoopt te zien door een tweetal oorlogsschepen. Half November hoopt Peixoto te kunnen beschikken over tien schepen en dan zou 't wel eens ernstig kunnen worden, terwijl tot dusver de krachten der regeering en die der opstandelingen te zeer uiteenliepen om elkaar wonder veel schade toe te brengen: Peixoto had geen schepen en Mello had geen land- De plaatsvervangende kapitein met de lijst in de hand riep de namen af James Mortimer en Noërai Mortimer, waarop de blonde dame en haar vader antwoordden. „Noëmi Mortimer!" dacht Harmant, „ziedaar twee prachtige namen 1" „De heer Panl Harmant,las dan de ka pitein. „Present!" antwoordde Paul. Toen de werkman, met wien wij reeds kennis gemaakt hebben en dien wij zulke schilderach tige taal hoorden gebruiken, dezen naam hoorde, sprong hij eensklaps verwonderd op en zijne oogen vestigden zich met eene zonderlinge uitdrukking van nieuwsgierigheid op den man, die zooeven Presenthad geantwoord. „Paul Harmant 1" dacht hij, „dat is de naam van mijn neef, den machinist, dien men dood waande O, dat is prachtig, heerlijk Neef ziet er waarachtig uit als iemand die er goed bij zit. O, dat zou nu eeiis recht aardig zijn elkander hier op den wijden oceaan weer te vinden." Terwijl hij deze woorden sprak, hield hij de oogen op Paul Harmant gevestigd, die er in de verste verte niet aan denken kon welken indruk de naam dien hij van een overleden kameraad had overgenomen, op een der aanwezigen uit oefende. „5t Is zonderling," ging dan weer de werkman voort, „ik heb neef vroeger menigmaal gezien, doch ik herken hem in 't geheel niet meer. Hij was toen nog zoo jong, dat is waar, en de jaren doen iemand zeer veranderen, doch mij dunkt dat ik mij zijne trekken nog wel eenigszins kan voorstellen, en daarvan vind ik er geen op het gelaat van dezen man...:.. Er zijn meer ezels, die den zeil den naam dragen, zeide mijn moede»' reeds, toen ik nog jong was; wat er echter ook van zij, ik wil wel eens kennis met hem maken. Dat kan toch nooit eenig kwaad. „Ovide Soliveau!' luidde op dit oogenblik de naaraafroeping. „Hier ben ik!" antwoorde de werkman, die te Parijs geboren was en zich daar aan een minder voorbeeldig leven gewijd had. Weldra was de naamafroeping geëindigd en daarop werd ieder zijn plaats aangewezen. „Sapristi!* dacht Ovide, „nu moeten wij schei den. Neef reist eerste klasse, even goed als de ingenieur Mortimer en zijne dochter! Waar zou macht, waardoor de geheele geschiedenis eigenlijk iets operette-achtigs kreeg, wel aardig om uit de verte te aanschouwen. Tengevolge van het feest Allerheiligen was er in al de mijnen van het kolenbekken van Pas-de-Calais geen enkele werkman aan den arbeid. De nacht van Dinsdag op Woensdag is dus rustig geweest. Geen optochten van werk stakers, geen enkel belangrijk incident. In tusschen zijn toch de ruiten van verscheiden werkende mijnarbeiders tegen drie uur in den morgen in de arbeiderswijken van schacht no. 3 van de mijnen uit Lievin stukgegooid. Woensdagmorgen togen 5 uur zijn vier dy- namietpatronen gevonden op de vensterkozij nen van een paar huizen wier bewoners sedert eenige dagen het werk hervat hadden. De lont was op twee duim van de patroon uitgegaan. De gendarmerie heeft een enquête geopend. De gemeenteraad van Liévin heeft in zijn zitting van Dinsdagavond met alge- meene stemmen een som van 1500 gulden toegestaan ten behoeve der stakende mijn werkersgezinnen. Clémenceau heeft in een brief het syndicaat der pers verzochtden scheidsrechter een voorstel voor te leggen dat aangeeft, op welke wijze aan de werksta king te Lens een einde gemaakt kan worden. Het syndicaat kwam Donderdag samen. De Franco-Russische feesten hebben nog een staartje gehad te Ajaccio, de hoofd stad van het tot Frankrijk behoorende Corsica. Het eskader is daar voor anker gegaan, en admiraal Arellan en de overheden hebben hartelijke b zoeken gewisseld. Des avonds was de stad geïllumineerd. Een avondfeest, een zoogenaamde punsch, door de stad aan de gasten aangeboden, is niet kunnen doorgaan tengevolge van een droevig ongeluk aan boord van een der Russische schepen de Keizer Nicolaas Iwaar tengevolge van het hij heengaan? Naar New-York wellicht, of elders. Zoo 't naar New-York is, dat hij zich begeeft, dan zal ik hem bij de ontscheping wel aanklampen, maar zoo hij onder den weg de boot verlaat,' *vat dan Dan kan ik niet eens kennis met hem maken. Maar wat ben ik toch dom!" voegde Ovide Soliveau er dan bij, zich met de hand op het voorhoofd slaand; „zoo de tweede klasse niet in de eerste toegelaten is, dan is dit nog geen reden, dat de eerste zich niet vrij in de tweede bewegen kan. [k zal een boodschap zenden aan dien Paul Harraant en hij zal mij op den voor steven komen opzoeken. Niets eenvoudiger dan dat De reizigers hadden hunne plaatsen ingenomen, de pakketboot lichtte het anker en zette koers naar Amerika. Van den eersten dag af merkte Ovide Soliveau, dat de reizigers der eerste klasse hunne wande ling ook wel voortzetten tot op den voorsteven zoo hoopte hij Paul Harmant aan te treffen dan zou 't niet moeilijk zijn een gesprek met hem aan te knoopen. Deze hoop werd echter verijdeld. Harmant kwam slechts zelden op het dek en bracht het ruimst gedeelte van den tijd in een salon door, waar de ingenieur James Mortimer en zijne blonde dochter Noëmie ook 't liefst ver bleven. Hij zocht naar een geschikt middel om in betrekking te treden met vader en dochter, doch zijne verbeeldingskracht liet hem thans volkomen in den steek. Enkele woorden, uit een gesprek opgevangen, dat Mortimer met een vreemdeling hield, hadden hem doen verstaan, dat deze man zich met zijne dochter naar New-York begaf, zijne geboorteplaats. Des te meer wenschte hij nu kennis met hem te maken, daar hij dan geduren de de reis in staat zou kannen zijn eene menig te bijzonderheden op te doen omtrent de gebruiken des lands. Bovendien mocht hij er in slagen des vrcemdelings vertrouwen te wekken, dan kon deze kennismaking hem ginds van veel nut ziin. Doch wij herhalen het, hij vond geen gelegen heid om een gesprek aan te knoopen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1